ADVIES ENTO October idsvereeniging .sdijk ZATERDAG 20 September 1930 12E JAARGANG. - N°. 90 Week-revue. feuilleton. OP EENZAMEN POST. RECHTZAKEN Nora bleef steeds blaffen, was ten einde raad den naam niet noemde, :ef hondjelief op straat. dacht Jet aan een listje, Iar hond was toch gevat? naam „Nora" zou ze keeren, jdat je „Aron" had. :iep toen juffrouw Jetje; om, Aron, kom maar hier", Ioen o, luister, lezer, at wijs is toch dat dier. oort ging zachtjes open, -t beest had goed verstaan, gekeerd" kwam hij naar binnen, aart vóór kop achteraan. T. K. Irouw aan een vriend verkocht. toja in Italië heeft een 40-jarig heer w, met wie hij het niet kon vinden, vriend overgedaan. De koopprijs een tientje contant, benevens zes en een stuk of wat kippen. Na het |d komen der transactie, waaraan I;e beraadslagingen voorat waren •ichtte de gelukkige verkooper een 1 aan, na afloop waarvan vriend en Dgewekt vertrokken, dlicht zou het nobele drietal verder |eDoegd hebben geleefd, indien Luigi kordate schoonmoeder had gehad. fse vernam, dat haar schoonzoon haar had verkocht, trok zij naar de nieuwe der vrouw en joeg haar met „door- argumenten naar haar wettigen |ug. tl de vriend als Luigi is thans voor een eisch tot schadevergoeding tegen te dienen, de vriend omdat hij de kwijt is en Luigi, omdat hij in Iet de overeenkomst toch weer met uw zit opgescheept. SCHUURMAN'S I PLUIMVEE-ARTIKELENHANDEL Chr. de Vrieslaan - Middelharnis. A. L. VAN DORSSER, Middelharnis. Fransche-, Engelsche- en Holland- sche Bisquits. O. DE WILJES THEE. A. TAALE, Grossier. I Middelharnis. Tel. 50. N.V. VIS VAN HEEMST. Dames- en Heerenkleeding. I Middelharnis. Tel. 74. A. VISSER, Kruidenierswaren. 1 Middelharnis - Westdijk - Tel. 72. L. VROEGINDEWEIJ Wzn. Boekhandel - Drukwerken. I Plaatsing advertenties in alle bladen Westdijk B 363. Middelharnis. Sigarenfabriek en Grossierderij Fa. A. L. VERBRUGGE. Middelharnis. I Visschersdijk. Westdijk. K. WITVLIET, Ford Dealer. Middelharnis. Tel. 73. Fa. P. WIELHOUWER, Drogisterij. I Middelharnis - Westdijk - Tel. 11. MEUBELEN WIJNHOFF EN KROOS Middelharnis. Vingerling. Mineraalwateren en Limonade siropen, concurreerende prijzen. WED. C. KOLFF ZOON, Middelharnis. A. L. VAN DORSSER, Middelharnis. Chocolaterie, Thee en Koffie. J. J. NIPIUS. Kruidenierswaren. I Middelharnis. Tel. 5. Alle verzekeringen WED. C. KOLFF ZOON. Middelharnis. I Lage Premiën. - Prima Mijen. SIGARENMAGAZIJN L. BUND-ZAAIJER. Middelharnis. Westdijk. >RESSEN Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 13 cent. WH Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Binnenland. Voor de plechtige opening der Staten- Generaal bestaat ieder jaar groote belang stelling en nu voor het eerst weer sedert 1914 de koninklijke stoet in z(jn ouden luisterrijken praal is hersteld, althans nage noeg, was de belangstelling j.l. Dinsdag wel bijzonder groot. Een groot aantal extra trei nen voerde duizenden naar de Residentie en reeds uren van te voren waren de beste plaatsjes door het publiek bezet en werd de koninklijke familie zoowel op den heen- als op den terugrit door een onafzienbare menigte geestdriftig toegejuicht. In scherp contrast met de schittering van den koninklijke stoet staat de troonrede. Erg verwend zijn we in dit opzicht de laatste jaren niet en de nu uitgesproken troonrede doet zulks wei allerminst. Over het geheel hangt een mistig waas van pessimisme, zoowel wat de toestand in het moederland als in de koloniën betreft, waaraan de wei nig vreugdevolle voorspelling wordt vastge koppeld, dat het gunstig verloop van de opbrengst der rijksmiddelen een einde zal nemen en dat versobering van's Rijks dienst plicht zjjn. Daarnaast volgt een sobere opsomming van eenigs wetsontwerpen. De totaal indruk is mager en schraal, omtrent het „hoe" wat de oplossing van zeer belangrijke vraag stukken betreft, worden we volledig in het onzekere gelaten. Te Rotterdam, waar in korten tijd reeds meer dan een half dozijn brandkasten zijn gekraakt, in een kantoorpand liefst maar vijf in één nacht, heeft de centrale recherche aan boord van een in de haven liggend Duitsch schip 100 K.G. Heroïne in beslag genomen. Deze beduidende vangst was aan leiding dat in Hamburg eveneens 1C0 K.G. dezer verdoovende middelen werden ach terhaald, terwijl te Londen een groot aantal belangrijke documenten der betrokken smok kelaarsbende in handen der recherche zijn gevallen. Uit het voortgezette onderzoek is gebleken, dat men hier met een beruchte internationale smokkelaarsorganisatie te ma ken heeft, welke de zaken in het groot dreef en de financieele transacties via een te Am sterdam gevestigde Nederlandsche bank liet uitvoeren. De totale waarde der in beslag genomen Heronïe bedraagt maar eventjes eén ton. Een Haagsch advocaat, tevens plaatsver vangend kantonrechter aldaar, is door de Haagsche politie te Rotterdam gearresteerd, beschuldigd van verduisteringen van groote bedragen ten nadeele van zijn cliënten. De verduisterde bedragen moeten ongeveer 20 mille bedragen. Bij zpn arrestatie had de gearresteerde slechts een gering bedrag aan geld bij zich. Bedoelde advocaat isnaardeD Haag overgebracht en heeft blijkens een bericht in een der dagbladen reeds een be kentenis afgelegd. Terwijl wij onzen vlootoorlog in de poli- tiek uitvechten per betooging en per petion nement, Zondag j.l. hebben zoowel te Rot terdam als Amsterdam groote demonstraties vanwege S.D.A.P. en N.V.V. plaats gehad, onze radio-ruzie permanent dreigt te wor den, hebben de piloten der K.L.M. de strijd bijl voorloopig begraven en zweven de Fok kers weer door het luchtruim. Hiermede is de staking bij de K.L.M. dus opgeheven en zal over de nog hangende geschilpunten in een kalmere atmosfeer worden onderhandeld. In verband hiermede zal de opening der luchtlijn Amsterdam Batavia op 25 Septem ber plaats hebben en zal vervolgens per 14 dagen een vliegtuig van Schiphol naar Indië vertrekken. Onze voetbalpaladijnen zitten nog altijd in wanhopige stemming terneer, nu het peil van ons spel niet tegen het buitenland meer is opgewassen en wij de eene nederlaag na de andere slikken. De laatste wedstrijd tegen de Belgen bracht een nederlaag van 41, welke volkomen verdiend was en die weer eens ten overvloede heeft aangetoond, hoe zwak ons nationale elftal wel is BOOTH TARKINGTON. naar het amerikaansch door henri van de weg. (Oeaut. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 42) Toen ik wegholde, volgden zij. Even voor mij merkte ik plotseling zes of acht kerels, op die mi] den weg wilden versperren. Onmiddellijk zag ik, dat er nog een kans was te ontsnappen en daarom sprong ik over de heg om dwars door het veld te kunnen vluchten. Ik kwam terecht temidden van een heeien troep. Met mijn rug tegen de heg pro beerde ik mij te verdedigen, doch één van de kerels, die op den weg liepen, gaf mij een slag op het hoofd, waarschijnlijk met den kolf van een geweer, ik wist nog een eind verder te komen, voor zij mij omsingelden. Niemand zei een woord. Ik zag direct, dat zij touwen bij zich hadden en knuppels en om te voorkomen, dat zij mij afranselden, vloog ik op hen af. Voor de strijd voorbij was, had ik heel wat maskers afgetrokken en ik kan onder eede ver klaren, dat ik hen heb herkend. Hij noemde de namen langzaam en zorgvuldig op Toen ging hij voort: ,,Zij moesten hun plan mij af te ranselen, opgeven. Wij raakten aan het vechten en zij konden het niet klaar spelen op mij te schie ten, zonder een van hun bende te treffen. Er werd, nogal geslagen en getrapt een van die kerels Buitenland. De verrassende en verbijsterende uitslagen der j.l. Zondag gehouden Duitsche verkie zingen hebben binnen en buiten de Duitsche grenzen heel wat opschudding gebracht. Al gemeen was de overtuiging gevestigd, dat voornamelijk uiterst links en rechts, com munisten en nationaal-socialisten dus, met de grootste winst uit de stembus zouden komen, doch de officieele uitslagen hebben zelfs de stoutste verwachtingen van com munisten en nationaal-socialisten ver over troffen. De communisten stijgen namelijk van 54 op 76 zetels. Moskou knikt goedkeu rend en grijnst reeds likkebaardend naar de arme, verschrikte Michel, terwijl de natio naal-socialisten van een onbeduidend groepje van 12 met 107 leden, zegge en schrijf een honderd en zeven, in den 576 leden tellen den nieuwe Rijksdag zullen terugkeeren. Van de andere partijen zijn de sociaal-demo craten gezakt van 152 op 143, de Duitsche volkspartij van 45 op 30, het Centrum boekt winst en stijgt van 61 op 68, terwijl de Duitsch-nationalen (Hugenberg) 41 zetels hebben veroverd, met welk resultaat Hugen berg meer dan tevreden is. De met zooveel tam-tam reclame aangekondigde nieuwe Duitsche Staatspartij heeft het niet verder dan tot 20 zetels kunnen brengen. Het ka binet Brüning dat als gevolg dezer verkie zing nog meer is verzwakt en dat zonder een nieuwe groepeering of welwillende neu traliteit tot volslagen onmacht is gedoemd,, vertoont niettemin niet den minsten lust om heen te gaan en heeft aangekondigd, dat de regeering besloten heeft geen wijziging te brengen in de plannen, enz. Hoe dit alles mogelijk moet worden gemaakt is voorloopig niet duidelijk. De nationaal-socialisten heb ben zich gehaast zich bereid te verklaren aan de regeeringstafel plaats te nemen, doch de lust bij Brüning om met deze heeren het regeeringsschuitje te bemannen, zal om zeer begrijpelijke redenen wel niet bijster groot zijn. Den 13den October zal de nieuwe Rijks dag bijeenkomen en voor dien tijd zullen wel de noodige onderhandelingen plaats heb ben, een reeks verwarde en verwarrende onderhandelingen, hopelijk met een goed resultaat. De internationale pers toont zeer groote belangstelling voor den uitslag der verkie zingen en voornamelijk in Frankrijk geeft de pers uitvoerige beschouwingen. De formi dabele overwinning der nationaal-socialisten, de felle tegenstanders door dik en dun van het plan Young ligt een deel der Franschen erg zwaar op de maag en van de weerom stuit krijgt Briand, de man der verzoenings politiek het zeer hard te verantwoorden. Aan bittere verwijten geen gebrek en een der rechtsche bladen verlangt zelfs niets minder dan zijn oogenblikkelijk aftreden, enz. Te Londen en New-York wordt de situatie kal mer beoordeeld en wordt de winst der extre mistische partijen meer aan den zeer slechten economischen toestand van Duitschland ge weten, waardoor millioenen kiezers zich in wanhoop en meer als protest tot de com munisten en nationaal-socialisten hebben gewend. Aannemende dat deze diagnose juist is, daar valt nog wel het een en ander op aan te merken, dan ziet de naaste toe komst er voor Duitschland niet al te roos kleurig uit, indien de middelen tot verbe tering dezer beroerde economische toestand achterwege blijven. Wel heeft het kabinet Brüning in prijzenswaardigen Ijver een reeks vage plannen, doch eerstens is de positie van dit kabinet meer dan zwak en boven dien gaat ook hier de oplossing van het zorgeljjke werkeloozenvraagstuk ver boven haar krachten. Het staat dus te vreezen dat de gunstige voedingsbodem voor de agitatie van uiterst links en rechts zal blijven be staan, zoodat men eerder met een verster king dan met een verzwakking hunner po sitie rekening heeft te houden. IDRAISIM-VANVALKENBURG'S-- A -jLEVERTR weerskanten der Fransch-Italiaansche gren zen en een toenemende spanning tusschen Zuid-Slaviê, staande onder Fransch protecto raat en Italië. De berichten uit deze gevaar lijke stormhoek blijven nog bij voortduring ongunstig luiden en zoo werd dezer dagen het gerucht verspreid, dat militaire kringen in Zuid-Slavië speciale maatregelen aan de grenzen tegenover Italië hadden getroffen of voorbehouden en dat per vertrouwelijke aanschrijving alle gepensionneerde officieren weer in actieven dienst zijn geroepen. Al deze alarmeerende geruchten laten zich moei lijk controleeren, doch indien maar een klein gedeelte van dit alles op waarheid berust is het reeds erg genoeg en wordt het meer dan tyd dat Frankrijk en Italië tot overeenstem ming komen. Over de vele gehouden redevoeringen te Genève zullen we maar zwijgen, nieuwe geluiden vielen niet te beluisteren en tot heden is het nog altijdi „Stel tot het volgend jaar uit wat er heden te doen valt" en zoo lang deze politiek troef blijft, zal Europa blijven voortsukkelen. Dit alles verzwakt het vertrouwen in den Volkenbond en zulks is om meer dan een reden t» betreuren, want indien er nog een kans is op verbete ring, dan zal die te Genève geboren moeten worden. lf: LEEUWARDEN -O". (Adv.) raakte mijn linker oog. Ik kreeg hem met twee handen vast en hij gilde zoo ontzettend, dat ik vermoed, hem leelijk te hebben geraakt. Een of twee keer meende ik er tusschen uit te komen, maar dan was er weer iemand, die mijn hoofd of gezicht bewerkte. Ik raakte verdoogd. Toen lieten zij mij plotseling los. Bob Skillett stapte naar voren en schoot. Hij wachtte, terwijl het ontzaglijk weerlichtte en bleef toekijken, terwijl ik in elkaar zakte. Iemand anders schoot nog een geweer af. Ik geloof tenminste, dat het een geweer was en mij in de zijde. Ik probeerde op te staan, maar het lukte niet meer, en zij kwamen weer bij elkaar om te beraadslagen. De man, dien ik had gewond ik weet niet, wie dat was kwam nog even bij mij kijken. Hij scheen bezig zichzelf te verbinden en kreunde; ik lachte hem uit mijn arm lag machteloos in het gras en hij trapte met zijn hak op mijn hand. Even daarna voelde ik niets meer. Wat er nadien gebeurde, herinner ik me niet. Ik geloof niet, datzij ver weg zijn gegaan. In de buurt staat zoo'n verwaarloosd veestalletje en daar hebben ze waarschijnlijk geschuild voor het nood weer. Het duurde vrij lang. Zoo nu en dan was ik even bij bewustzijn. Aanvankelijk dacht ik, dat ik zou verdrinken, maar waarschijnlijk heeft de regen mij goed gedaan. Vervolgens herinner ik mij, een eind te zijn voortgesleept en gedragen. Men sleurde mij tegen een korte, steile helling op en snakte me toen neer. Ik begreep, dat ik mij bevond bij het emplacement van den spoorweg en verwachtte, dat zij mij dwars over de rails zouden leggen, doch dat scheen hun niet in de gedachten te komen. Een poosje later voelde en hoorde ik het ratelen van een trein onder mij. Ik begreep, dat ik in een of anderen ledigen goederenwagen was neergelegd. Te Genève, waar ter bijwoning van de elfde Volkenbondsvergadering de internatio nale kopstukken dezer Europeesche politiek byeen zyD, heeft de uitslag der Duitsche verkiezingen de toch al niet opgewekte stem ming er niet op verbetert. Het wordt als een bedreiging der vredespolitiek beschouwd en zoowel Briand als de Duitsche minister Cur- tius voelen zich ietwat onbehaagiyk. Wel heeft Briand in zijn rede tijdens een noen maal van de internationale vereeniging van by den Volkenbond geaccrediteerde journalis ten duidelijk laten voelen, dat hy ondanks alles zal blijven streven naar toenadering tot Duitschland, een andere weg naar vooruit gang is trouwens onmogelijk, doch tusschen goede voornemens en de uitvoering hiervaD ligt vaak een te groote afstand. Meer verheugend dan dit alles was de tijding van Briand, dat de onderhandelingen met Italië waren hervat over de voltooiing der Londensche Vlootconferentie. De lezer zal zich nog wel herinneren hoe grondig aldaar de verhouding Italië-Frankrijk was bedorven en nadien werd de situatie steeds meer onbehaagiyk. Groote manoeuvres aan De gebeurtenissen in Polen worden wel levendiger, maar helaas niet beter. Erg rustig is het daar de laatste jaren nog nimmei- geweest, doordat vadertje Pilsoedski zich niet wenscht te storen aan de verlangers der parlementaire meerderheid en per bruut geweld tracht te bereiken wat hem langs parlementairen weg onmogeiyk is. Er hebben j 1. Zondag te Warschau en in andere provinciesteden betoogingen tegen zyn regeering plaats gehad, welke op ver schillende plaatsen in ernstige relletjes zijn ontaard en waarbij te Warschau twee dooden en een groot aantal gswonden zyn gevallen. De spanning neemt merkbaar toe in Polen, waartoe ook de onverwachte arrestatie van een aantal afgevaardigden van den ontbonden Rijksdag het hunne hebben bygedragen. Deze afgevaardigden worden beschuldigd van op lichting, enz., doch tot heden hebben wij geen nadere motiveering en opsomming dezer beschuldigingen kunnen vinden. De Belgische regeering, het kabinet Jaspar, wordt de vreugde vergald door het toenemend verzet tegen de plannen der regeering wat de oplossing van het taalvraagstuk betreft. Tot heden heeft de regeering te Brussel zich door alle moeilijkheden kunnen heensiepen, maar nu ook de Vlaamsche katholieken de plannen der regeering onaanvaardbaar heb ben verklaard, zit men te Brussel weer eens met de handen in het haar en ziet men op het oogenblik geen uitweg, schijnt een re- geeringscrisis welhaast onvermijdelijk. Het grappige was, dat de wagen niet leeg bleek, want er bevonden zich nog twee mannen in, die ik reeds kende. Het waren de beide spelers, die Hartley Bowlder hadden uitgeschud, doch zij vielen mij niet lastig. Ze waren zelfs bereid, mij een beetje te helpen, al geschiedde dit alleen met de bedoeling mijn kleeren te stelen. Misschien dachten zij wel, dat het overbodig was, mij nog onaangenaam te zijn, omdat ik het toch niet lang meer zou maken. Zij zaten in elk geval reeds in den wagen, toen ik er in kwam. Ik verzocht hun het treinpersoneel voor mij te roepen, maar dat weigerden zij of ik kom mezelf niet meer verstaanbaar maken. Nu weten jelui het. Voor de rest is alles donker. Ik herinner me niets meer voor die doktoren hier waren. Vertel me nu eens, hoe lang geleden het wel gebeurd is. Ik geloof niet, dat ik eraan zal sterven en er zijn heel wat dingen, die ik graag zou willen weten." Hij woelde rusteloos heen en weer en de verpleeg ster trachtte hem te kalmeeren. Meredith stond op en verliet geruischloos het vertrek. Hij liep naar buiten onder den sterren hemel; misschien zou die den storm van woede en verdriet in hem tot bedaren brengen. Nu begreep hij pas, wat lynchen beteekent. Zijn eenig verlangen werd, dat de wet niet zou ingrijpen, voor de wraak was genomen. Horner kwam naar buiten en uitte een heftige vervloeking over de „Witkappen", zoodat Meredith zich plotseling dankbaar gestemd voelde. Even later ging Barrett weg, zijn rijtuig achterlatend voor de heeren uit Plattville. Mere dith voelde een vreemd verlangen over zich om Barrett te trappen, waarschijnlijk om de vergis sing van zijn agent. Warren Smith zat in de zieken kamer met de verpleegster en dokter Gay. Dood- KANTONGERECHT TE SOHHELSDIJK. Zitting van Vrijdag 12 Sept. des y.m. 10 uur. Als eerste verdachte zou dhr. D. O. H. v. N. stil was het in het vertrek. Het werd een lange wacht. Zij deden niet anders dan wachten. Om vijf uur leefde hij nog, maar meer ook niet, kwam Smith zeggen. Meretdith liet den koet sier een telegram wegbrengen voor Helen, dat Plattville mededceling zou doen omtrent het vinden van Harkless, die nog niet was overleden. Horner nam het rijtuig en reed naar het station. Er ging een trein en hij had in Carlow nog een en ander af te wikkelen. Tegen den middag zond Meredith Helen een tweede telegram, even kort als het eerstehij leefde nog en scheen iets beter. Dit telegram bereikte haar echter niet, want zij was op reis naar Rouen en met haar de helft der bevolking van Carlow tenminste, dat be weerde de ongelukkige conducteur van den express. De menschen schenen te denken, dat zij konden kampeeren in de hall en de gangen van het zieken huis en bezorgden den autoriteiten eindelooze moeite. Elke trein voerde nieuwe belangstellenden aan en van alle kanten stroomden bloemen, fruit en kuikens den gewonde toe. Men stond er op, dat den patieént deze lekkernijnen zouden worden voorgezet. Meredith scheen zich verantwoordelijk te voelen voor allen en noodigde een groot aantal hunner uit bij hem te logeeren. Geen hunner wist zien iets van de schuld der ..Witkappen" en som migen hunner broedden dien dag reeds op plannen om Slattery uit de gevangenis te halen, als de toe stand van Harkless tenminste niet spoedig mocht verbeteren. Zij, die zijn verklaring hadden gehoord, zwegen totdat een volledig verslag van het ge beurde 's Maandags morgens in de kranten te Rouen verscheen. Maar op dat oogenblik bevonden zich alle schuldigen met Slattery in de gevangenis. optreden, die als bestuurder met een tractor gereden had over den openbaren weg, zonder dat de kamwielen daarvan van de vereischte banden waren voorzien. Verdachte was niet verschenen, waarom de zaak werd aangehou den. P. G., gevolmachtigde Iz. G. in een aan gehouden zaak. Hem werd ten laste gelegd geloopen te hebben over den Bommelschen buitendijk zonder daartoe gerechtigd te z{jn. Het publiek kon weten, dat deze dijk voor het verkeer was afgesloten, daar deze was afgezet met palen en draad en voorzien van borden op welke het bekende Art. 461 W. v. S. prijkte. Dhr. I. G., het woord verkrijgend, meende er op te mogen wijzen, dat het opmaken van het proces-verbaal niet berustte op eenige wet of verordening, maar slechts op een meening of gissing van den verbalisant, daar art. 461 niet van toepassing is op den Bom melschen buitendijk. Er is te dezen aanzien geen sprake van een afzetting door den „recht hebbende". Welke wegen openbaar zijn is weliswaar thans geregeld in de op 21 Aug. 1.1. afgekondigde Wegenwet, doch ook b(J inwer kingtreding daarvan zou er geen twijfel zijn aan de openbaarheid van dien dijk. Deze zou alsdan alleen aan het openbaar verkeer onttrokken kunnen worden door een aan Kon. goedkeuring onderworpen besluit van de Prov. Staten, en niet door afzetting van wege den Dijkring Flakkee. Uit de bestem ming van een weg wordt de openbaarheid afgeleid. De Polder Den Bommel is ingedijkt in 1526 en de kruin van dien dijk is vanaf dien tijd steeds openbaar geweest. Vooral in vroeger tijden ging het verkeer bij de toen bestaande slechte wegen over den buitendijk, voornamelijk het postverkeer. Alle buiten dijken op Oost-Flakkee kunnen vrij beloopen worden. De kruin van den Bommelschen buitendijk komt voor op den legger van wegen en voetpaden. De bestemming van openbaren weg moet daaraan uitdrukkelijk zijn gegeven, of nit omstandigheden worden afgeleid. De gerechtigde was vermoedelijk de polder Den Bommel. Wie het ook zij geweest, zoolang de overheid zich het recht van openbaren weg aantrekt, is dit verzekerd, en blijft bet als zoodanig voortbestaan, druk kend op den eigendom, ook ten aanzien van eventueele latere eigenaren. De vroegere bestemming bindt dus ook den lateren ver krijger. Met meerdere Arresten van den Hoogen Raad en van Gerechtshoven werd bewezen, dat alléén het openbaar gezag, niet de Dijk ring, de openbaarheid kan opheffen. Een publiekrechtelijk lichaam mag geen openbaren weg op particulieren grond instel len, maar heeft te zorgen, dat een openbare weg openbaar blijft, aan de hand van art. 427 W. v. S. waarbij verboden is het versperren van land- en waterwegen. Een dergelijk lichaam kan een weg tot openbaren weg verklaren, door hem op den legger te plaatsen, en kan de bestemming teloor doen gaan, door hem daarvan af te voeren. Met nadruk werd er op gewezen, dat de Gemeenteraad van Den Bommel in z(jne vergadering van 20 Aug. 1.1. met 6 1 stem men besloten heeft desverzocht Ged. Staten te adviseeren den Bommelschen buitendijk op den legger te houden. De feitelijke openstelling van dien d(jk heeft sedert eeuwen geduurd, terwijl deze Horner en een troep zwaar gewapende mannen waren 's nachts over den modderigen weg gereden naar het verwaarloosde dorp, waar de sheriff tot de ontdekking kwam, dat hij Skiletts en Johnson wel op zijn eentje en ongewapend had kunnen arresteeren. Hun verzet was gebroken. Zij vielen hem bijna om den hals van vreugde, dat de wet de hand naar hen uitstak. De lust was hun vergaan nogmaals te hooren zingen: „Het lichaam van John Brown..." Zij waren bereid de gevangenis in te gaan en zich op genade of ongenade over te geven aan de justitie. Degenen, die Harkless niet had herkend, beschuldigden zichzelf; niemand koesterde eenig verlangen in het dorp te blijven. Bob Skilett, Force Johnson en een paar anderen waren ver plicht zich onder behandeling van een dokter te stellen. Een man had een ernstige kneuzing aan den rug. Horner liet een trein stoppen buiten het station, zoodat zijn gevangenen niet eerst naar Platville behoefden te gaan en bracht allen veilig te Rouen. Ware den volgenden morgen iemand gekomen in de nabijheid van het dorp der „Wit kappen" tusschen de puinhoopen der hutten en had hij het klagen der vrouwen en kinderen ge hoord, hij zou begrepen hebben, dat de oude reke ning wel laat, maar inderdaad afdoende was ver effend. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1