Onze Eilanden" abletten 7 fluenza EERSTE BLAD Electr. Kronen en Kaplampen •AMEUBLEMENT j™ f 60.- Transpireerende rin- it 30, Rotterdam ISCHU1TEMAKER ÏNTIE TARIEF. ZATERDAG 6 September 1930 12e jaargang. - n°. 86 OP EENZAMEN POST. GROOTE KEUZE IN AMER. UNIVERSAL STOFZUIGERS f 110.- IV.V. R. S. STOKVIS ZÖNËN ROTTERDAM de boerderij van Van der V, met nog twee andere personen landbouwer, die bevreesd werd, hulp der politie halen. Hij den Rijksveldwachter J. Visser terug. De politieman hield zich zeide tot don landbouwer, dat ongemannen moest gelasten het De boer deed zulks, doch de wenschten hieraan geen ge- De rijksveldwachter sprong ren en gelastte het drietal het landbouwer te verlaten. zich verder heeft afgespeeld, heel vast. De veldwachter heeft drie jongemannen aangevat om jderen of is door hen aangeval worsteling wist hij beiden van rdrljven. Intusschen was G.D. bouwer toegesprongen en had dolkmes van 30 a 40 c.M. ek in de hartstreek toegebracht, neer en was bijna onmiddellijk ls eide andere jongemannen liep eede ging evenwel assistentie litie en dokter Bontekoe. Toen itse kwam was de landbouwer en. die het dolkmes nog in de hand erstond door den rijksveldwach- ras ook de marechaussee uit er plaatse. Het lijk van den land- der Veen werd naar de mare- rne te Quatrebras overgebracht, werd daarheen getransporteerd. IIIII11IIIIIIIII1II1IIIIIIIIIIIIIII1UIUII111IIII111I1U11I1IIII1IIIIIIIIIIII1IIIIII Men lette vooral op den- naam Sanapirin daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en vervalschlng. Prij9 <0 en 75 ct. Proefbulsies 25 ct. QQ- ApofL ca Drogtao, ra i» |ootste Meubelmagazijn van ion v/d Stoomtram Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-revae. Binnenland. Het bedryf der andera zoo aGtieveK.LM. is door de plotseling uitgebroken staking der K.L.M.-piloten tot volslagen rust ge doemd. De piloten hebben naar aanleiding van een geschil met de directie over de be taling van de vlieguren naar Indië en ge schillen den tehcnischen dienst betreffende naar het stakingswapen gegrepen, waarna de directie tot ontslag is overgegaan. Als gevolg van deze zeer ongewone staking, voor zoover ons bekend heboen wij in ons land nog nimmer stakers met inkomens varieerend van 6 tot 12 duizend gulden per jaar gehad, worden de verbindingen der K L.M. door de buitenlandsche ondernemingen onderhouden. aS Onze militaire luchtvaart vestigt eveneens weer eens de aandacht op zich, n.l. door het maken van brokken en erger. Voor eenige dagen werden er op Soesterberg een tweetal toestellen nagenoeg volkomen ver woest, gelukkig alleen maar materieele scha de, terwijl boven het zwembad in de Loos- drechtsche plassen een pas opgestegen wa tervliegtuig op een nog in het water liggend vliegtuig is gestort, waarbij in totaal 3 men- schen zijn gedood. Het vallende vliegtuig vernielde in den val een deel van den spring- toren van het zwembad, doodde een zich daar op bevindenden jongen;van 14 jaar uit Hilver sum, terwijl verder korporaal Riksman en luitenant Roldanus bij deze vliegramp het leven hebben gelaten. De heer Braat, voorzitter van denPlatte- landersbond, gaat van het politieke tooneel verdwjjnen, door zich op de te Utrecht houden vergadering van genoemde party niet meer herkiesbaar te stellen. In plaats van den heer Braat, welke wegens zijn vele verdiensten jegens den bond tot eerevoorzit ter is benoemd, werd tot voorzitter van den Plattelandersbond mr. C. Vervoorn te Her wijnen gekozen. Op genoemde vergadering werd tevens met algemeene stemmen be sloten om, zulks in verband met de ernstige crisis in den landbouw, een plattelanders demonstratie in Den Haag te houden. In Breda, waar in den nacht van Zater dag op Zondag een suikerfabriek, dochter onderneming der centrale suikermaatschap- pij, uitbrandde, schade IJ ton welke door verzekering wordt gedekt en waardoor 110 arbeiders zender werk komen, heeft zich eveneens in denzelfden nacht een droevig familiedrama voltrokken. In de Terheyde- straat aldaar is een ongunstig bekend staand dronkaard, die meermalen zjjn huisgenooten bedreigde en erger, door zijn 16-jarigen zoon uit zelfverdediging met een stoel de trap afgeslagen, aan welke gevolgen het slacht offer is overleden. De jeugdige dader heeft een volledige bekentenis afgelegd en is in voorloopige bewaring gesteld. Ook het Priesche plaatsje Hardegarijp is door een droeve moordzaak in opschudding gebracht De veehouder J. v. d. Veen, zoon van K. G- v. d. Veen, een bekende flguur uit de paardensportwereld, is aldaar door een straatmaker, onder de oogen van een rijksveldwachter neergestoken. Een zekere A. J. v. d. M. van Bergum, vergezeld van de straatmakers G. D. en J. v. d. M. wensch ten een bezoek te brengen aan de dienst bode van van der Veen. Toen deze het drietal niet wenschte te ont vangen, en het drietal zeer brutaal optrad, haalde van der Veen per auto den rijksveld wachter en gelastte hen ingevolge de last geving van den rijksveldwachter zijn erf te verlaten. De 30-jarige v. D. tegen v.d. Veen een wrok hebbende, waarschijnlijk omdat ter wereld de heele en halve voorstanders van protectie in broederlijke eendracht lof liederen zingen op protectionistische zege ningen, nu langzaam maar zeker het te groot aantal tariefmuien met steeds nieuwe ver meerderd dreigen te worden, doet het wel dadig aan ook weer eens een overtuigend betoog voor vrijhandel te beluisteren. Meer dan honderd Engelsche bankiers en fabrikanten hebben een vrijhandels-antwoord gepubliceerd, dat bedoeld is als een ant woord op een reeds eerder gepubliceerde „Resolutie van Engelsche bankiers", welke daarin een lans braken voor de heffing van een beschermend invoerrecht op allen invoer INGEZONDEN MEDEDEELING. FEUILLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIRAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. (Geaut. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 38) De ruiter was Warren Smith. Hij zwaaide met een stuk geel papier boven zijn hoofd, terwijl hij de helling opreed en hield den teugel eerst in bij de brandende gebouwen, vlak voor de vervol gers. „Stop!" schreeuwde hij. „Geef mij één minuut, om wat te zeggen!" Met zijn paard ver sperde hij den weg. Zijn stem had een enorme draagwijdte; men kende hem in menig gedeelte van den staat om het enorme stemgeluid, waar mede hij tegen een menigte kon uitpakken. De mannen, die het dichtst in zijn nabijheid waren, zwegen om te luisteren naar hetgeen hij te zeggen had. Smith zette opnieuw zijn stem uit met het resultaat, dat zijn woorden klonken als het geluid van een aardbeving in een onderaardsche grot. „Stop!" donderde hij opnieuw. In antwoord op zijn bevel zond één der vluch tende „Witkappen" een kogel rakelings langs hem heen. De advocaat draaide zich om en boog spot tend in de richting van den onhandigen schutter; dan het papier zwaaiend, schreeuwde hij opnieuw: „Stop!" Alles berust op een vergissing! Ik heb BEZOEKT ONZE MONSTERZALEN. TOEGANG VRIJ, OOK VOOR PARTICULIEREN. WESTZEEDIJK (hoek IJzerstraat lijnen 10 en 18) hjj voor het inwerpen van diens ruiten nog eenige dagen moet brommen, sprong hierop met een dolkmes op van der Veen toe en bracht hem in de hartstreek een doodelLjken steek toe. De dader werd door den rijks veldwachter gegrepen met het dolkmes nog in de hand en bevindt zich inmiddels in arrest. Buitenland. Nu tegenwoordig in nagenoeg alle landen en de instelling van een vrjj ruilverkeer tusschen de verschillende deelen van bet Britsche wereldrijk. In dit „Vrijhandelsantwoord" door een groot aantal gezaghebbende mannen onder- teekendt, wordt krachtig stelling genomen tegen genoemde resolutie. Indien die politiek werd aangenomen, aldus deze voorstanders van vrijhandel, zou de tarievenoorlog, welke thans over de ganscbe wereld wordt gevoerd, in hooge mate worden geprikkeld en zou het gevaar voor een algemeene ineenstorting van handel en erediet nog grooter worden. In dit antwoord wordt ontkend, dat het mo gelijk zou zijn de huidige bedrijfsslapte te genezen door verhooging van invoerrechten en dus door belemmering en vermindering van den handel met het buitenland. Tot zoover deze Britsche fabrikanten en bankiers in bun vrijhandelsantwoord. Ook op de jaarvergadering van het Britsche vakver- eenigingscongres liet John Beard, de nieuwe president, zich uit over vrijhandel of be scherming. Hij merkte o.a. op, dat de vak bonden nooit hun goedkeuring zouden geven aan een volledige beschermende handels politiek. Aan den anderen kant noemde hij het dwaas om van vrijhandel een afgod te maken, die onder alle omstandigheden moest worden vereerd. Het beginsel van 100 pCt.'s vrijhandel is even onmogelijk als de bewe ring dat een hooge tariefmuur genezing kan brengen voor Engelands industrieele kwalen. De Engelsche regeering, die tot beden evenmin onmachtig is een doeltreffende op lossing voor deze kwalen aan te geven en die niet zonder bezorgdheid de toekomst tegemoet ziet, deze bezorgdheid ligt zoowel op politiek als op economisch terrein, heeft opnieuw met de kopstukken der liberalen geconfereerd. Deze conferentie, waarvoor Mac Donald per vliegtuig uit zjjn vacantie- oord overkwam, heeft vrjj lang geduurd, doch wat er bekokstoofd is, lekt niet naar buiten uit, alvorens de zaak in kannen en kruiken is. De conservatieven vinden deze hernieuwde toenadering tusschen Labour en liberal en niets prettig en zouden niets liever zien dan dat Lloyd George zich geheel en al vervreemde van zijn roode Labourbruid. Zij zien met schrik dat zooveel bij de libera len als by Labour neiging tot samenwerking bestaat en dat het hoogstens een kwestie van politieke bruidschat is, of deze samen werking zal worden verkregen. Terwijl de Duitschers met de Franschen en Polen kibbelen over gehouden verkiezings redevoeringen, de Polen deden dit erg hard handig en bombardeerden onder de kreteu: Weg met Duitschlend, weg met Pruisen, het gebouw van het Duitsche gezantschap te Warschau met steenen, vierde Boedapest op nog hardhandiger manier 1 September. De op dien datum aangekondigde maar niet toegestane betooging der arbeiders, welke met spanning werd tegemoet gezien, zijn ontaard in ernstige botsing met de politie, waarbij eenige dooden, 70 a 80 zwaar- en 300 lichtgewonden zijn gevallen. Een kleine 300 personen zijn bovendien gearresteerd. Uit de binnenkomende bijzonderheden over deze gebeurtenissen blijkt, dat ook de politie in deze niet brandschoon is. Ondanks de uitdrukkelijke order van het hoofdcommissariaat, dat de politie nergens ruw tegen de betoogers mocht optreden, heb ben een aantal agenten mitsgaders een in goed nieuws! Stop zeg ik je! Horner heeft ze te pakken!" Het was een ware beproeving zich verstaanbaar te maken boven het rumoer, doch moeilijker nog was het voor hem, wiens raad enkele uren geleden in den wind was geslagen, de menigte op een oogenblik als dit te interesseeren, voor hetgeen hij zeide, om het juiste woord te vinden. Het was een ongelooflijke prestatie om met deze enkele woorden en gebaren de tot wilde woede opgezweept massa tot staan te brengen, maar hij deed het. Als hij een oogenblik later zou zijn gekomen, ware het te laat geweest. Nu echter hoorde iedereen, wat hij te zeggen had. Men begreep ook, dat het niet zijn bedoeling was, de „Witkappen" te sparen want zijn pogingen dienaangaande had hij gestaakt bij den uittocht uit Plattville. De menigte hield er zich veel meer van overtuigd, dat hij volkomen accoord ging met de lynchpartij en niemand maak te zich bezorgd voor eventueele onaangenaam heden van de zijde der justitie. Het zou nu in ieder geval geen kwaad kunnen, even te luisteren naar wat hij zeide. Men kon wachten; het zou hoogstens vijf minuten duren. In een oogwenk tijds verzamelden de mannen zich om hem heen, opgewonden hijgend, terwijl de rookwolken" hen omwarrelden. Hartley Bowlder, gewonnen door den wanhopigen moed van Lige, hielp dezen zijn hoofd te verbinden. Overigens was niemand gekwetst. „Wat is er?" klonk het ongeduldig. „Zeg op!" Er vloog nog een enkele verdwaalde kogel over hen heen. Toen maakten de „Witkappen", begrij pend dat het oponthoud in hun voordcel was, zich in de vallende duisternis uit te voeten. Het knetteren der vlammen klonk vroolijk in de ooren oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) specteur zich aan scheldpartijen tegen de betoogers te buiten gegaan, waardoor de botsingen in de hand werden gewerkt. Een scheldend inspecteur kreeg een stevige af rammeling, de zich tusschen de menigte mengende communisten kregen kans de tot woede geprikkelde massa tot geweld aan te zetten, hetgeen op verschillende plekken maar al te best gelukte. De socialistische leiders waren onmachtig hun volgelingen in toom te houden en enkelen hunner werden door betoogers, waarschijniyk communisten, eveneens op zeer hardhandige wyze afge droogd. Twee hunner zijn zelfs heel ernstig toegetakeld. Volgens de uitvoerige bijzon derheden over deze straatoproer zijn verschil lende café's en enkele villa's geplunderd, werden de ruiten van tramwagens ingegooid, auto's omver geworpen en werden straat- steenen en dergelyke als werp-projectielen gebruikt en had de politie de grootste moeite de orde te herstellen. In het stadsboschje heeft de politie een salvo op de menigte ge lost. Ook in de Hongaarsche stad Behescsaba is het tot botsingen tusschen politie en be toogers gekomen, waarby drie personen werden gewond. Per machinegeweer-afdee- ling, aldus een telegram, werden de straten geruimd. In de pers is men algemeen van oordeel, dat het verstandiger ware geweest een op tocht met gesloten gelederen toe te laten en ook in gematigde politieke kringen is men eenzelfde meening toegedaan. Het gebeurde te Boedapest is de beste reclame voor communistische onruststokers, die niet in gebreke blijven dit bloedige drama volledig uit te buiten. In Zuid-Amerika is het evenmin erg rustig want behalve in Peru, waar men den ach terhaalden en afgezetten president Leguia voorloopig staatslogies heeft verleend, mits gaders aan enkele zijner vrienden en aan zyn zoon, gaat over een groot deel van Zuid- Amerika een ware revolutiegolf. In Brazilië broeit het, in Guatemala heerscht spanning, in Cuba eveneens en volgens een tot heden nog onbevestigd be richt uit New-York is de Argentijnsche president Irigoyen afgetreden. In 1916 kwam deze per verkiezing op het kussen, in 1922 werd hij opgevolgd door zijn politieke vriend de Alvear en in 1928 nam hij opnieuw op het presidegteele kussen plaats, Deze Irigoyen was een warm vriend der Engelschen en aan zijn beslist optreden is het te danken, dat Argentinië in 1917 geen gehoor gaf aan de opwekking der Vereenigde Staten om aan de zyde der geallieerden aan den oorlog deel te nemen. In de oorlogsjaren heeft Argentinië kunnen profiteeren van voor- deelige leveranties aan de oorlogvoerenden, doch momenteel is de economische positie aldaar ver van fraai. In ieder geval heeft Irigoyen of zijn vrienden nog altijd de macht in handenen worden alle openbare gebouwen en het paleis van hem door een groot aantal militaren bewaakt. De regeering concentreert steeds meer troepen in Buenos Aires, autoriteiten schijnen tameiyk radeloos te zijn en volgens een der laatste berichten is de minister van oorlog afgetreden. Verschillende hooge offi cieren zijn op last der regeering gearresteerd, zoodat het ook hier op een soort generaals- revolutie begint te lyken. der wrekers. Wat de officier van justitie ook had te vertellen, de kroeg van Skilett was in elk geval verdwenen en Bob Skilett zou voorloopig geen kwaad meer doen. „Luister," schreeuwde Warren Smith, zich op heffend in de stijgbeugels. Hij las een telegram voor van de Western Union. „Warren Smith," zoo luidde het adres, „beide personen gevonden; be kenden der juistitie wier aanhouding hier was ver zocht. De één vanmiddag gearresteerd in tweede hands kleerenwinkel, dragende den hoed van Hark- less en pogend de kleeren, welke Harkless gister avond droeg, te verkoopen. Bloedvlekken op zijn pak. De tweede man later gevonden in een leegen vrachtwagen, waarmede hij Plattville om één uur 's nachts heeft verlaten, zwaar gewond en bewuste loos. Harkless waarschijnlijk gevochten als een leeuw. De gewonde zal sterven. Hopen hem nog te kunnen verhooren en te vernemen waar lichaam van Harkless heengesleept. De ander weigert iets te zeggen. Stop elk optreden tegen „Witkappen", Skilett heeft er niets mee te maken. Ik kom 9.15." Het telegram was onderteekend door Horner en Barrett, het hoofd der politie te Rouen. „Alles is een vergissing," schreeuwde de advo caat, terwijl hij het telegram overgaf aan Watts en Parker. „De dames ten huize van den rechter hebben zich vergist; hier hebben wij het bewijs. Het laat zich wel verklaren, want zij waren in de war door het noodweer en het gluren naar de heg, die alleen zichtbaar was als het bliksemde; zij hebben zich bepaald vergist." „Ik erken zelf evengoed in die overtuiging te hebben geleefd, maar wij hebben de „Witkappen" voorloopig een lesje gegeven, dat er wezen mag. Het is niet noodig, onze vergissing nog verder voort te zetten. Horner kreeg een telegram uit Rouen om onmiddellijk te komen, omdat zij daar een spoor hadden ontdekt; daarom zagen wij hem in den D. trein." Een beverige stem, die echter nog krachtigr klonk, werd gehoord ter zijde van den weg, waar een oud man en een verwaarloosd hondje bij elkander zaten. „Het lichaam van John Brown ligt onder groene zooien." Drie kwartier later slopen de „Witkappen", veilig, al begrepen zij er niets van, schuldig, al neigde op het oogenblik de publieke opinie weer tot de overtuiging, dat zij met de gebeurtenissen van den afgeloopen nacht niets uitstaande hadden, als een donkere, geslagen massa tusschen de koren velden door in westelijke richting. Zij gluurden angstig naar de brandende puinhoopen in de verte. Van ver weg klonk flauw door den avond het re frein, dat als een vonnis had geklonken in hun ooren „Het lichaam van John Brown ligt onder groene zooien Het lichaam van John Brown ligt onder groene zooien Het lichaamligt onder groene XII. Jerrij, de leugenaar. Tegen middernacht hield een klein rijtuig stil voor de poort van het gemeentelijk ziekenhuis van Rouen. Op korten afstand glansden mat twee oranje lichtpunten, lantarens van een huurrij- tuigje, dat te wachten stond onder het electrische licht. Een sigaret beschreef een korten boog, toen ze uit het rijtuig werd geworpen en een jonge man stapte uit en liep de poort in. Daar bleef hij even staan om met den koetsier van het huurrijtuig te spreken. „Hebt u mr. Barrett hier gebracht?" „ja meneer," antwoordde de koetsier, „dien en nog twee heeren." Een nieuwe sigaret opstekend, welke hij na een paar trekjes weer wegwierp, liep de jonge man vlug de oprijlaan in. In een paar stappen bereikte hij hijgend de hoofddeur. Toenemend corpulentie, ondanks zijn jeugd, was oorzaak van die kortade migheid. De uitdrukking op zijn rood gezicht ver ried gejaagdheid, te grooter nu zijn lichaam pro testeerde tegen de snelheid, welke geëischt werd. In de hal gekomen zette hij zijn stroohoed af, die een hoofd ontblootte, dat door zijn haar heen groeide; het was keurig achterover gekand, zoo dat iemand met eenige verbeelding zich kon voor stellen, dat de man een scheiding in het midden droeg. Het vollemaansgezicht van den jongen man stond heel ernstig. De manier, waarop hij keek het nerveuse draaien met zijn hoed van de eene hand in de andere, en zijn heele optreden toonden een onrust, welke kwalijk bij hem paste. Men kon hem aanzien, dat hij tegen zijn gewoonte in moei lijkheden was geraakt, waaruit hij zelf niet meer wist wijs te worden. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1