Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen „Hotel-Restaurant SIMONS" PLUIMVEE Geslaagde Oceaanvlucht. VROUWENHOEKJE LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor U! IMheeren-baai BINNENLAND f VERSLAGEN ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1930. heroveren. De onlangs daartoe uitgezonden Engelsche commissie naar Argentinië heeft in deze richting gunstige resultaten weten te bereiken en met den president der Ar- gentijnsche republiek eeu overeenkomst ge sloten aangaande den aanleg en finauciëering van een reeks spoorweg- en havenuitbrei dingen, terwijl bovendien nog bestellingen worden verwacht voor de Engelsche lucht vaartnijverheid en den bouw van een groot aantal elevators. Over deze Engelsche suc cessen zijn de Amerikanen niets bijster te spreken en reeds worden plannen beraamd om de Engelschen een verder voortdringen op de Zuid-Amerikaansche markten zooveel mogelijk te beletten. De Amerikaansche nijverheid maakt evenals elders nog altijd een zeer moeilijke tijd door, hetgeen het beste blijkt uit de gepubliceerde cijfers der automobilefabrieken, welke in vergelijking met het voorgaande jaar ruim een derde minder hebben geproduceerd. In Peru, om weer naar Zuid-Amerika terug te keeren, heeft een geslaagde mili taire staatsgreep den president Leguia tot een overhaaste vlucht gedwongen. Leguia was reeds van 1908 tot 1912 president ge weest en keerde in 1919 per gelukten staats greep opnieuw als president terug. In 1924 wist hij zich opnieuw als zoodanig te doen herkiezen en in 1929 werd deze periode nogmaals tot 1935 verlengd. De ontevreden militairen hebben hieraan evenwel een einde gemaakt en slechts per kruiser wist Leguia zich aanvankelijk in veiligheid te brengen. Deze vreugde is echter van korten duur, want de commandant dezer kruiser heeft ingevolge de las|geving der nieuw ingestelde militaire regeering reeds weer den terug tocht naar Peru aanvaard, zoodat ex-presi dent Leguia een warme ontvangst wacht, volgens zijn smaak waarschijnlijk wel wat al te warm. O Gronau te New York geland. GEESTDRIFTIGE ONTVANGST. NEW YORK, 26 Aug. De Duitsche vlie ger van Gronau heeft zijn vlucht naar Ame rika langs de Noordelijke route met succes volbracht. Na hedenmorgen vroeg te Halifax gestart te zijn is hij hedenmiddag te New York aangekomen en op het watervlak naast het Vrijheidsbeeld geland. De afstand van Halifax naar New York, welke circa 950 K.M. bedraagt, hebben de vliegers in ongeveer 6 uur afgelegd. Een groote menigte was aanwezig om de vliegers welkom te heeten, die dan ook bij hun aankomst en daling enthousiast werden begroet. Eenige militaire vliegtuigen waren de Duitschers tegemoet gevlogen en escor teerden hun machine tot aan de vlieghaven. Er is te New-York een commissie gevormd uit de burgerij, om de vliegers te huldigen, zij zullen voorts officieel worden ontvangen door burgemeester Walker. Eisner von Gronau, de koene Duitsche vlieger, wiens onverwachte Oceaanvlucht thans zulk een succesrijk einde heeft gevon den, werd in 1893 geboren. Hij is de zoon van generaal Von Gronau, bekend uit den wereldoorlog. Eisner zelf heeft in den oorlog gediend als marine-officier en later als mari ne-vlieger; na den oorlog is hij naar de han delsluchtvaart overgegaan. Hij is leider van de Duitsche vliegerschool en zijn machine eenzelfde machine als waarmede Amund sen over de Pool is gevlogen is dan ook eigendom der Duitsche regeering. Gronau wordt in Duitschland tot de bekwaamste aviateurs gerekend, en in Duitsche lucht vaartkringen is men van opinie, dat de hooge graad van efficiency en betrouwbaarheid, welke de jonge Duitsche vliegers bezitten, te danken is aan het organisatie- en trainings talent van Von Gronau. Von Gronau's voornaamste helper gedu rende deze vlucht was zijn leerling Zimmer, die kort tevoren de vereischte examens heeft afgelegd. Verder bevinden zich aan boord de mecanicien Fritz Albrecht en de marconist Franz Hack. Zonder iemand iets van hun plan te ver tellen, om naar Amerika te vliegen, is het viertal vertrokken. Wel was bekend, dat Von Gronau gaarne een dergelyken tocht zou ondernemen. Eenigen tyd geleden be vond hij zich reeds op IJsland, doch werd toen door het ministerie van Luchtvaart teruggeroepen, omdat men een vlucht langs de Noordelijke route te gevaarlijk achtte. Ditmaal is zyn vlucht voorbereid met be hulp van een vliegtuigfabriek, die in Juli op IJsland, Groenland en Labrador brandstof- en olievoorraden heeft doen aanleggen en de medewerking der Groenlandsche autoriteiten verwierf. Volgens de voorschriften van het Duitsche ministerie van Luchtvaart hadden de vlie gers toestemming voor hun vlucht moeten vragen, hetgeen zij echter hebben nagelaten. In kringen van het ministerie wordt even wel verklaard, dat men, gezien de prachtige .prestatie van het viertal, ditmaal deze over treding door de vingers zal zien. De luchtvaartautoriteiten zijn van mee ning, dat de vlucht van von Gronau de bruikbaarheid bewijst van de route via IJs land en Groenland, welke geëxploreerd is door de Brvtsche ontdekkingsreizigers aan boord van de „tywat". RHODE ISLAND REDS. Een ras met vele goede kwaliteiten. De Rhode Islands of kortweg „Reds" zijn een geschenk van Amerika. Boeren in den omtrek van Boston wenschten een hoen te bezitten, dat vele groote en liefst bruine eieren legde, en dat tevens een goeden bout kon leveren. Ook moest het ras vlug groeien, daar er destyds naar piep-kuikens goede vraag was. Ze zochten nu by hun landhoen- ders elk jaar de beste legsters uit en paarden die vroeg in het voorjaar met een rooden haan, omdat ze bij ervaring wisten, dat roode hanen het sterkst waren en de krachtigste kuikens leverden. Ook zorgden ze geregeld voor bloedverversching, (fokken met onverwante hanen) om bovenal sterke dieren te krijgen. Door deze streng volge houden selectie kregen de hoenders rondom Boston, en vooral in Rhode Island gaande weg een roode tint. Gretig maakte men bovendien gebruik van hoenders uit Cochin, China en Java, door zeelieden geïmporteerd: de roode Maleiers en de Cochins. Zoo ontstond inderdaad een hoenderras, dat veel groote bruine eieren legde, een goed vleeschhoen was en snel groeiende kuikens leverde. Naar Rhode Island kregen ze hun naam en weldra werden deze „Reds" in heel Amerika bekend als het bedryfshoen by uitnemendheid. Daarbij kwam nog, dat de doelmatige wyze van fokken (steeds de sterkste dieren uitzoeken) aan dit nieuwe ras een groote gehardheid schonk, zoodat het bestand werd tegen alle klimaten. Ze verdragen hitte, koude, opsluiting in kleine ruimte en bly ven onder alle omstandigheden vlijtig leggen. Geen wonder, dat de Reds weldra hun weg vonden door de geheele wereld en overal spoedig als leg-vleeschhoen hoog stonden aangeschreven. Daarbij zijn zij uiterst tamme en rustige vogels, die vooral in de tuintjes van den kleinen pluimveehouder zeer op hun plaats zijn. Het duurde niet lang of ook de sport- fokkers begonnen zich met de Rhode Islands te bemoeien. Weldra gingen de aan bidders van dit nieuwe ras zich vereenigen in de Rhode Island Red Club of America, welk voorbeeld spoedig door 4e fokkers in andere landen werd gevolgd. Men stelde een standaard op, die nauwkeurig om schreef, hoe een Red er uit moest zien. Sedert wordt er naar gestreefd, het ideaal door dien standaard geschetst zooveel moge- ïyk nabij te komen. Hoofdzaken zijn: type en kleur. Het type van een Red is in grondvorm: „een rechthoek met afgeronde hoeken". Daarbij moet hij een langen, vrij horizontaal loopen den rug hebben. Toch mag het algemeen voorkomen niet plomp zijn, integendeel het moet sierlijk, krachtig, edel wezen. De kleur is rijk, glanzend donkerrood! Die warme, wondermooie veertint der goede Reds heeft al heel wat bewondering gewekt. De staart is echter zwart, met metaalgroenen weer schijn. Alle overige bevederde deelen van het lichaam moeten de gelijkmatige gloed volle donkerroode kleur bezitten. Ook het dons moet rood zijn. In ons land werd herhaaldelijk het edelste Red-bloed uit Amerika geïmporteerd Door zaakkundige fokmethodes heeft men hier de Reds weten op te voeren tot een volmaakt heid, die overal bewondering wekt. Zoo zond de Rhode Island Red-Club van Nederland (gevestigd te Utrecht, Obrecbtstr. 82) in Londen op de wereldtentoonstelling een trio Rhode Island Reds in, dat zóó uit nemend van kwaliteit was, dat men in Engeland verbaasd stond te kijken hoe een Amerikaanschras door Nederland se h e fokkers beter naar voren ken worden gebracht dan door de Amerikanen zelf I Het bewuste trio werd dan ook spoedig verkocht voor 30.- 360) aan een Engelschen Redfarm-eigenaari Capt. Greenway teStan- bridge Earls-Romsey Hants. Zoozeer is op de Show in Crystal Palace de roem der Nederlandsche Reds gevestigd, dat de Nederl. Rh. Isl. Red-Club dezer dagen nog een be stelling kreeg voor levering van 25 Reds naar Joegoslavië 1 Aan hen, die voor liefhebberij Reds willen aanschaffen kan dit. gerust worden aanbe volen, mits de dieren worden besteld by een serieuzen Red-fokker. Men krijgt dan als nieuwe huisgenooten prachtige vogels, met een rustigen vertrouwelijken aard, een groot weerstandsvermogen en een hooge eierpro- ductie. PARIJSCHE MODEBRIEF. In het Casino. Parijs is verlaten. En toch vindt men overal Parijs terug, wadr men komt. De reizigsters die de elegantste badplaatsen bezoeken, zy het voor pleizier of om gezondheidsredenen, brengen de nieuwste snufjes, de laatste crea ties uit Parys mee. Het zoo vermoeiende avond- en nachtleven wordt in de vacantie- oorden voortgezet. Overal biedt zich daartoe gelegenheid in meer of minder paleisachtige „casino's". In deze aan het vermaak gewijde gebouwen vindt men speel- en danszalen, restauratie-, concert- en theaterzalen. Ze vor men voor de mondaine vrouw het middelpunt der vacantiegenoegens. In haar koffers be vinden zich dan ook verschillende kostbare toiletten met toebehooren, waarin ze zich graag wil vertoonen. Een japon van gebloemde chiffon welke stof nog altijd zeer populair is, van effen chiffon, met valencienne ingezet, van crêpe georgette, van satijn, van fijne of grove tulle, vanlainé, van teere zwar te of gekleurde kant van met kraaltjes be- stikte stof, enz. De kraaltjes zijn zoo aange bracht, dat ze van boven in 'n een heel lichte tint beginnen om onder op de japon, in heel donker te ein digen. Een toi let van zwarte marocain krijgt als tegenstel ling tot de mat te stof, aan de punt der hals uitsnijding een toef roode flu- weelen klapro zen met diamantjes bezet. Dikwijls bestaat de geheele chic van een toilet in zoo'n kleinigheid. De met bloemen bedrukte japonnen doen heel zomersch aan, b.v. van poreeleinblauwe mousseline met heel kleine roze en gele figuurtjes. Of van roze crêpe, met groote grij ze en zwarte bloemenOverigens ziet men alle kleuren van den regenboog, voornameiyk pasteltinten en vooral veel roze dat wedy vert met wit en zwart. Alle japonnen zijn lang en vele zijn in princessemodel gesneden. Sommige ïyfjeszijn op Grieksche wijze gedrapeerd. Waar het overigens eenigszins mogelijk is, heeft men lange pelerine-kragen, capes en vleugels aan gebracht. Veel plissees worden 's avonds gedragen, b.v. een toiletje van roze zijden mousseline. De geplisseerde rok is aan een glad heupstuk gezet. Het lyfje gaat schuil onder een lange bolero die van voren iets korter is dan van achteren. Het eigenaardige is, dat dit roze toiletje oversluierd wordt door lichtblauwe zijden mousseline. De schouderbandjes en ceintuur zyn van diamant. Een andere elegante japon is van zwarte faille. Langs alle naden heeft men een smalle diamant-galon gezet. By deze japon behoort een heel ovderwetsch, zwart fluweelen man teltje, zooals men in 1880 droeg, gevoerd met roze zyde. Heel nieuw voor den avond zijn teere, luchtige sjaals van mousseline of crêpe de chine, met de hand beschilderd of geborduurd. Hierby behoort een snoezige hoofdversiering, bestaande nit panden paarlen, gewaste vee- ren, of gestyleerde bloemen of, heel eenvou dig, een goud of zilver bandje, op zij gesloten met een juweel. Deze tooi wordt niet zooals vroeger de gewoonte was, op het voorhoofd gedragen, maar meer naar achteren, op de haren. Zeer elegante schoentjes behooren bij deze fijne toiletten van goud, van zilver, geheel met steentjes bezet, met roode hakjes enz. Bij de meeste japonnen ziet men satynen schoentjes dragen in dezelfde kleur, zoowel bij wit, als by groen, blauw robijnrood, roze, enz. De fijne kousjes zyn zilverkleurig. By zwarte japonnen kiest men gekleurde crêpe de chine schoentjes. Groen is daarvoor zeer in de gunst. Een aardig ensemble bestaat hierin, dat men een diamanten gesp op den schouder steekt, een diamanten collier om den hals legt en kleine diamanten geBpjes op de schoenen bevestigt Het valt wel niet te verwonderen dat men in den zomer niet anders dan korte avondmantels ziet. Sommige zijn zelfs geheel transparant en dienen alleen voor de chic." Liefst moet zoo'n manteltje met de japon een ensemble vormen. Een luchtig toiletje van blonde tulle bezit een tulle manteltje met lange mouwen, van on deren met apenbont af gezet. Een ander man teltje, dat op velerlei toiletten gedragen kan worden, is van zwart lamé met groote gouden en zilveren bloemen. Het heeft w(jde mou wen en een bontkraagje. Vele avondmantels zyn van zwart of ge kleurd fluweel, vangrove kant, van met loovprtjes bezette stof. Zelden ontbreekt het bontkraagje en, waar dit niet is aangebracht, is als ver goeding de geheele mantel met bont om zoomd, hetgeen wel niet mooi, maar niet zomersch staat. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen Ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst practlsche Nederlandsche modetljdschrilt, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres, Is bij de uitgevers dezer Courant tegen sterk geredneeerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad, 2 maal per maand verschij nende In 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knlppatronenbladen, bedraagt slechts 1 0,95 per kwartaal, franco per post f 1,25. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENViSCHMARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. (Adv.) ECHTE FRIESCHE 20-50ct per ons m (Adv.) ERNSTIG ONGELUK TE ELST. Van de vjjf inzittenden twee dadelijk gedood en een later overleden. ARNHEM, 27 Aug. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur is op den weg tusschen Nijmegen en Arnhem in de ge meente Eist een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie Arnhemsche aannemers, allen getrouwd en gezinshoofd, om het leven zyn gekomen. De heeren L. E. Th. Rademaker, W. S. Horstink, C. A. Garretsen, benevens de heeren C. Bolder en Hollander begaven zich inden auto van den beer Garretsen naar huis. Volgens de verklaringen van de overlevenden reed de auto met een betrekke lijk matigen gang nl. ongeveer veertig K.M. per uur. Op den Stationsweg te Eist botste de auto met het voorwiel plotseling tegen een aan den weg staanden telefoonpaal. De wagen sloeg om en kwam met den kop te staan in de richting vanwaar men gekomen was, om vervolgens in een diepen en mod- derigen vyver voor een der villa's aan den weg te ryden. Den heeren Bolder en Hol lander, die achterin zaten, gelukte het uit den wagen te kruipen. De heer Bolder die zelf gewond werd, kon by het reddingswerk geen assistentie verleenen, doch den heer Hollander die met den schrik vrij kwam, gelukte het om achtereenvolgens de heeren Garretsen en Rademaker uit het water te halen. Het bleek echter dat de heer Garretsen reeds was overleden. Den heer Horstink kon men niet vinden. Hij zat helaas onder den wagen bekneld. Met een anderen auto zijn de drie overlevenden daarop naar Arnhem gegaan. Bij de Schipbrug werd de heer Rade maker onwel, zoodat hy toen besloot verder naar huis te loopen. Er werd toen medische hulp ingeroepen, welke echter niet meer mocht baten. Hedenmorgen zeven uur over leed hij. De heer Bolder bekwam een vrij ernstige kneuzing onder aan den rug en liep een wond aan het achterhoofd op. Hy is onder geneeskundige behandeling gesteld. De echtgenoote van den heer Garretsen ligt op het oogenblik in het Elisabeth Gasthuis. De echtgenoote van den heer Rademaker was eveneens niet thuis, doch vertoefde in Den Bosch. Volgens nader ontvangen mededeelingen zou de verongelukte auto waarschijnlyk met veel te snelle vaart hebben gereden, te oor- deelen naar de sporen langs den weg. Het parket te Arnhem is van het ongeluk in kennis gesteld, dit heeft de teraardebe stelling der ïyken toegestaan. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente STELLENDAM op Dinsdag 26 Augustus des namiddags half vier uur. Voorzitter Burgemeester Charbon. Alle leden tegenwoordig. Na voorlezing van het gebedsformulier werden de notulen der laatste vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een dankbetuiging van de helpBters by het handwerkonderwys voor de toegekende verhooging van jaarwedde. Een verzoek van Van de Klundert om alsnog een subsidie te verleenen. Voorzitter deelde mede dat dit verzoek pas was ingekomen en derhalve eerst door B. en W. behandeld diende te worden. Van J. L. Lokker was een verzoek inge komen om vergoeding van het reisgeld voor een leerplichtig kind dat de Chr. U.L.O.- School te Middelharnis bezoekt. Idem van L. Koese en alsnog een derge> ïyk verzoek van Verhoeve, B. en W. stelden voor aan Lokker een subsidie toe te kennen van 40,zijnde ongeveer de helft in de kosten, aan L. Koese niets omdat dat kind niet meer als leer plichtig kan worden aangemerkt en aan Verhoeve ook geen vergoeding te geven om dat het college van meening is dat die geen vergoeding behoeft. Van Oostenbrugge vroeg of de gemeente niet het geheele bedrag moest geven inge volge de Onderwyswet. Voorzitter: De gemeente kan dat geven, doch kan daartoe niet verplicht worden om dat de wet spreekt van een steunverleening. Van Oostenbrugge zeide in principe er tegen te zyn, daar z.i z. ieder ouder voor de opvoeding van zijn kinderen heeft te zorgen. De Wet geeft echter de gelegenheid in handen van de aanvragers en daaraan hebben wij te voldoen. JansenDe Wet geeft de gelegenheid doch dan moeten wij ook by gelyke monniken gelijke kappen rekenen. VoorzitterO.i.z. heeft Verhoeve dien steun niet noodig. Het voorstel van B. en W. kwam daarna in stemming en werd aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van Blokland en Jansen blanco. Nog waren ingekomen verschillende goed keuringen over genomen raadsbesluiten. Van J. de Geus was een verzoek inge komen om verlaging van zijn aanslag in de schoolgeldheffiiDg. Idem van A. Blokland. De voorzitter deelde mede dat deze adres santen destyds een klasse lager zyn aange slagen in de belastingen dus de verlaging toegestaan dient te worden. Van G. van der Wal was ook nog een dergelijk verzoek ingekomen. B. en W. stelden voor hieraan niet te vol doen, daar deze adressant wel degelijk over dat jaar meer verdiend heeft. Hy is aange slagen tegen 700,door hem is bij Goe- koop 680,— verdiend, dus dan komt er van het garnalenpellen nog wel 20,— by zoodat de aanslag juist is. Jansen i Wanneer van der Wal 680,— verdiend heeft, dan wordt dat met hetpel- loon ssmen wel 1000, dus heeft hy niets te zeggen. Vaststelling gemeenterekening dienst'29. Hoek deelde mede dat de rekening was nagezien en in orde bevonden werd. Wel was het hun opgevallen dat het schilders- werk zeer hoog geweest is. Daarna werd deze vastgesteld, evenals die van het Bur- geriyk armbestuur. Daarna ging de vergadering in gesloten zitting over ter bespreking van de voor stellen betreffende de nieuwe wyze van be lastingheffing. Na heropening stelden B. en W. voor om voor de gemeentefondsbelasting zich te rang schikken in de derde klas, het aantal op centen nader te bepalen. Voor de personeele belasting te kiezen de 8ste klas, en de opcenten te houden zooals deze tot heden waren. De opcenten op de grondbelasting te hou den zooals die zyn en op de vermogensbe lasting 10 opcenten te heffen. Alzoo werd besloten zonder eenige dis cussie. Rondvraag. Jansen vroeg of het kabelleggen vanwege de E. M. G. O. is goedgekeurd door B. en W. of dat gedaan is. VoorzitterDie kabels zijn natuurlijk gelegd zooals dat door de E. M. G. O. noodig werd geacht. Jansen: Dat is dan wel zeer onpraktisch gebeurd, vooral wat betreft voor de straat verlichting. De lantaarns staan nu alle op het eind van een kabel en dus kunnen zonder veel kosten deze nimmermeer verplaatsen en of er by plaatsen. Voorzitter: Gezien dat allemaal zeer nauw keurig is opgegeven, zal een verplaatsing wel tot de zeldzaamheden biy ven behooren. Dat werk is door de E. M. G. O. wel goed bekeken. Jansen: Bij den nieuwtn weg hebben ze dien kabel door de brug heen gelegd, dat was toch praktischer geweest wanneer ze dien onder de brug door hadden gemaakt zooals do andere kabel. Wanneer de brug nu gerepa reerd moet worden zit je steeds met dien kabel in den weg, Voorzitter: Alles is wel in orde. Jansen vroeg opruiming van een mestvaalt achter de buurt. Voorzitter: Dat is particulier terrein en daaraan kan de gemeente niets doen. Jansen: Dat zou wel gemakkeiyk zyn. Voorzitter: Intusschen is er reeds veel opgeruimd door onze bemiddeling. Jansen vroeg of het geen aanbeveling zou verdienen van gemeentewege een verzoek aan den Minister te doen om het havenlicht op rykskosten te behouden, omdat dat licht toch voor de algemeene scheepvaart van veel nut is. Voorzitter: De visscherijvereeniging heeft dat reeds gedaan die heeft onzen vollen steun en de gemeente heeft ook reeds stappen in die richting gedaan. Daarna werd de vergadering gesloten. VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente OUDE TONGE, op Donderdag 28 Aug., v.m. 11 uur. Voorzitter Burgemeester Van Schouwen. Afwezig den heer Tuns. Na opening door den voorzitter werden de notulen der laatste vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een verzoek van de R.K. Militaire ver- eeniging te Bergen op Zoom om 10,— subsidie voor instandhouding van het R.K. Militaire tehuis. B. en W. stelden voor hierop afwyzend te beschikken, waartoe werd besloten. Een schryven van de Gasfabriek, waarin werd medegedeeld dat de verlichting van de Emmastraat zou kosten 120,— en voor de Sophiastraat 285,-, en verzoeken per jaar 20,— extra vergoeding voor het gasver bruik aangezien de kosten die daarvoor ge maakt moeten worden. B. en W. stelden voor dit aanbod te aan vaarden, waarna alzoo werd besloten. B. en W, stelden voor, voor kindertractatie, ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H.M. de Koningin, een subsidie te ver strekken van 50 cent per kind. Beyer stelde geen prijs op een stemming over dit voorstel, doch verzocht hem te willen noteeren als tegenstander. Evenzoo verzochten de heeren van den Berg en Los dit. Daarna werd het voorstel aangenomen. Faasse meende dat dit een goed idee was om de kleinen te doen medeleven met het gebeuren van dit heugeiyk feit in ons vor- stengezin. Daarna kwam in behandeling de nieuwe belastingheffing in verband met het in wer king treden van de nieuwe finantieele ver houdingswet tusschen Rijk en Gemeenten. B. en W. deden daarvoor het volgende voorstel en de toelichting i Aan Heeren Raadsleden. De wet van 15 Juli 1929 (St.bl. no. 388) maakt herziening van het gemeenteiyk be lastingstelsel noodig. In verband daarmede doen wy uby dezen de volgende voorstellen: le. de gemeente te houden in de 8e klasse van de personeele belasting en niet te be schikken over 10 leeningsopcenten en 20 provinciale opcenten, zoodat deze belasting daarmede vermindert. 2e. te blyven heffen: 80 opcenten op de gebouwde eigendommen. 20 ongebouwde 3e. te blijven heffen op de personeele belasting 60, 65, 70, 75, 80 en 90 opcenten 4e. te heffen 50 opcenten op de vermo gensbelasting (hooger mogen deze opcenten niet worden geheven). 5e. de gemeente te rangschikken in de tweede klasse der gemeentefondsbelasting. Ter toelichting van sub. 5 deelen wy u het volgende mede Artikel 14 der genoemde wet bepaalt, dat voor de heffing der gemeentefondsbelasting het zuiver inkomen, alvorens het tarief van artikel 15 daarop wordt toegepast, wordt verminderd met den kinderaftrek van artikel 38 der wet op de inkomstenbelasting 1914, en daarna wordt verhoogd met een bedrag, afhankelijk van de klasse waarin de gemeen te is gerangschikt. De genoemde verhooging bedraagt in ge- gemeenten der: Eerste klasse, voor gehuwden niets, voor ongehuwden 100,-. Tweede klasse, voor gehuwden ƒ100,-, voor ongehuwden 200, Derde klasse, voor gehuwden 200,-, voor ongehuwden 300, De regeling komt dus hierop neer, dat in gemeenten der eerste, tweede en derde klasse gehuwden zonder kinderen, met inkomens lager dan onderscheideiyk 800,— 700,— en 600,- vrij van belasting zijn, voor ongehuwden wordt dit onderscheidenlijk ƒ700,-, 600,- en 500,-. Ter verdere toelichting gaat een staat der vermoedelyke uitkomsten hierby. Burgemeester en Wethouders van Oude Tonge De Secretaris, De Burgemeester, M. WITTEKOEK. P. v. SCHOUWEN. STAAT van vermoedelijke uitkomsten van de Financieele-verhoudingswet Bestaande toestand. Uitkeering naar het getal in woners over 1929 Rijksbijdrage in de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris Opcenten personeele belasting over 1929 Opcenten vermogensbelasting over 1929/1930 Plaatselijke Inkomstenbelas ting (inbegrepen opcenten rijks- inkomstenbelasting) over 1929/30 opcenten. Plaatselijke in komstenbelasting Bestaande Nieuwe to Minder Blijkens de komsten van wet moet er di Volgens he lasting (belast hoofdsommen ongeveer i le klass 2e 32 Wij zijn var de minder g deze bedragen den verminder le klasse 11,698,-; 2e klasse 14.225,-; 3e klasse 16.295,-. j Nu ontvang meentefondsbe wordt gerangs le klasse, n: 2e klasse 2.527,- 3e klasse 4,597,-. Op de Fonc gevonden bij le klasse 6. 2e klasse ƒ6.01 ongeveer 30 0, 3e klasse 6 Oft ongeveer 10 Neemt met belasting: 10 leeningsc 20 provincia dan moet wc 1.864,14 Dan wordt le klasse 4 2e klasse 4.2 ongeveer 20"} 3e klasee ƒ4.2: geveer nihil. N.B. Bijna a schat, en de c kunnen hoog dier opcenten De heer B gelegenheid d van algemeen De heer Bei 6.064,26 600,- 4.730,34 6.469,- .ƒ15.770,64 21.094,68 36.865.32 Totaal 53.728,91 Nieuwe toestand. Uitkeering naar het getal in woners, uit het Gemeentefonds 24.281,81 Uitkeering van een gedeelte der jaarwedde van Burgemeester en Secretaris Uitkeering 75 opbrengst Grondbelasting Uitkeering Person, belasting Opcenten Personeele belasting Opcenten Vermogensbelasting Totaal 47.632,77 3.000,- 6.758,- 6.128,62 4.730,34 2.734,50 Met gemeng dering heeft on de door B. en de Wet op defi Rijk en Geme komen we a protesteeren voorstellen bi komen. Immt eischt studie, daan nu ong stukken vroeg worden gezom Ten tweede d volledig, dat voorgesteld, ons voorgesb te dienen, als niet aan onzj het geval is, om dat de b redactie der Bij de bestu. en W. hebbe voldoende st door de same min voorstell wyken, doch treden is te voorlichting. In den sta: dingswet zoo moedelijk wc onder een po: Dit is voobl absoluut onvi De opcentet niet in opger. De hoofdsi belasting 2dj nomen, terw van 10 leeni) verre van be Thans Mij stellen zelf, amendeering voorstellen In afwijki we voor: De Gemee Klasse dei- heffen zooal 70, 75, 80 ei De Gemee| klasse der het ons niet te berekenei ten, stellen deze later v voorstel voo aanleiding v ciaal art. 4 belasting, w 800 zyn v schikking i: belasting m Bovendien gevolge art. lastingdruk, king in de

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 2