'ENTO October RFLAKKEE" EERSTE BLAD abletten Influenza 'erkoopingen. U op als Abonné. er in hef kantoor eits-Maatschappij Voorstraat 17 x GRATIS irip- ■WATERVERF ;te! ZATERDAG 30 Augustus 1930 12e jaargang. - n°. 84 De Vijftigste Verjaardag van H.M. DE KONINGIN. De Warmte OP EENZAMEN POST. ,DE WITTE' STER-TABAK ideo, Leer, Wol, Diversen. RDAM, 25 Augustus. (Opgaaf van meester). 5000 k g. Hollandsch geel; it. ISDAG, 27 Augustus '80, bij Afslag middags 4 uur (zomertijd) in het inits te Stad aan 't Haringvliet: met erf aan de Voorstraat te 't Haringvliet. Op Woensdag ustus 1930, des nam. 3 uur (z.t.) ubilaire goederen, aan voormeld >n verzoeke van de Erven van dhr. lenaal. Notaris VAN BUUREN. )AGEN 22 en 29 AUGUSTUS 19S0 des avonds 7 uur (zomertijd) te .AND resp. in Hötel POLDERMAN VERMEULEN veiling en afslag Een huis met tuin te Dirksland - Seeretarieweg toebehoorend aan EGINDEWEIJ e.a. b. Een huis te jAND nabij, de Tuinstraat toebe- aan de Erven DINA DUBBELD. Notaris VAN DER SLUIJS. TOT ONTVOERING VAN EEN 6-JARIG MEISJE. edenpoiitie heeft mej. A. V. uit de aat te Rotterdam, aangifte gedaan 6-jarig dochtertje, toen zij in de .at speelde, door een vreemden de bagagedrager van zijn flets is en naar de Nieuwe Plantage waar gepoogd onzedelijke handelingen ind te plegen. Op het roepen van is een dame te hulp gekomen, man is gevlucht. Het kind heeft ement van den man opgegeven, heeft iemand uit de Frankenstraat, nisje, dat hij goed kent, achter op eft zien voorbijrijden, een signa- n den man kunnen geven. De een onderzoek in. Men lette vooral op den- naam Sanapirin daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak eovervalsching. Prijs <0 en 75 et. Proefb.uls jes 25 ct. •r Apofh. c* Drogttca. in boekhandel. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,07» ADVERTENTIËN van 16 regels 1>20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Een feestviering tot herdenking, dat Ko ningin Wilhelmina haar vijftigste levensjaar afsluit en wederom een jaar over Nederland heeft mogen regeeren, behoeft geen ver klaring. Zij is zoozeer in waarheid de Landsvrouwe, zoo innig verbonden aan ons nationaal besef, dat de blijheid van ons volk om het bezit van deze Souvereine in haar volle levens- en arbeidskracht, een vanzelfheid is. Een ontbinding in alle factoren, welke tezamen leiden tot dit gevoel van aanhankelijkheid, van dankbare waardeering, zou de beteeke- nis van het geheel verzwakken. Waarom op den voorgrond te stellen de inwerking op ons gemoed van historische herinneringen aan haar roemrijke voorvaderen en het door luchtig Oranje-geslacht; de bekoring der persoonlijke waardigheid en gratie, of de waardeering voor de dagelijksche toewijding aan de volkszaak Waarom te ontleden onzen eerbied voor haar zelfverloochening en moed onze erkenning dat zij ons allen een voor beeld is in ernst van levensopvatting en door een soberheid, die toch nimmer het vorste lijke schaadde; ons besef dat zij het is, die bovenal den Nederlandschen naam hoog houdt in de wereld? Al die eigenschappen, het karakter en het leven dezer waarlijk vorstelijke vrouw, doen tezamen voor ons levend worden het beeld der Koningin, en wij kunnen niet zeggen om welke zij ons het liefst is. Beter is het dan ook, al deze motieven te doen samenvloeien tot een glan zend geheel van dankbaar bewustzijn en dezen dag te aanvaarden, zooals onze kinde ren dit doen, die liefde voor het Vaderland en voor de Koningin gevoelen ais eenzelfde gedachte en zich verblijden in het nationaal gebeuren. Theoriefin over de waarde van het koning schap missen beteekenis, zoolang geen cri- tiek de waarde kan aantasten van deze Koningin, die naar welken regeeringsvorm ook, voor ons steeds zal zijn ons Staatshoofd bij uitnemendheid, en die ons blijvend den waarborg biedt, dat ook in deze en komende tijden van wisselende politieke stroomingen onze gedachten zich vrij zullen kunnen uit leven en de grondslagen van ons volksbe staan niet zullen worden aangetast. Dat weten wij, en dat verwachten wij van onze Koningin, en vooral daarom dragen wfj den wensch voor haar behoud en haar geluk in het hart. Daarin ligt geen overschatting van haar invloed op ons staatkundig leven, die intusschen veel gewichtiger is dan veelal wordt vermoed, want elk kabinet, hoezeer zelf verantwoordelijk, moet het oordeel in winnen van de Kroon en de juistheid van elk voorgenomen plan rechtvaardigen. Wan neer het gezag der Kroon in handen is van een wijs staatshoofd met hooge opvatting van zedelijkheid en recht, een toetssteen voor de diepere belangen der natie, dan is de invloed daarvan werkdadig, en is het Koningsschap voor ons geen mystiek begrip waaruit macht en gezag van zeiven uitstra len, doch wisselt zyn b6teekenis, en daar mede onze eerbied en waardeering, naar de persoon, die de taak vervult. Daarom is Koningin Wilhelmina voor ons het geluk kigste voorbeeld der monarchie en daarom kunnen wij in volkomen oprechtheid van hart en verstand den wensch uitspreken, dat Zij moge regeeren tot in lengte van dagen, en voor ons moge blijven het sym bool van eenheid, saamhoorigheid en rustige kracht. Aan H.M. de Koningin onze eerbiedige en dankbare gelukwenschen op dit feest van Nederland! veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten (Adv.) FEUILLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. (Geaut. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) Week-revwe. Binnenland. Sinds de bekende Rotterdamsche kali kwestie achter officieels schermen werd ge trokken, duiken er af en toe berichten op voortreffende overeenstemming tusschen de Elzasser Kalimij nen en de havenbesturen van Rotterdam en Antwerpen. Eerst heette het, dat de laadinrichtingen te Antwerpen belangrijk uitgebreid zouden worden en dat Rotterdam met een belangrijk minder quan tum genoegen zou moeten nemen dan aan vankelijk krachtens de bekende overeen komst met de Pranschen wel in de bedoe ling lag. Nadien wist de Frankfurter Zeitung uit Parijs te berichten, dat deklaadinrich- tingen te Antwerpen met 50% uitgebreid zullen worden en te Rotterdam inrichtin gen van denzelfden omvang als de Antwerp- sche uitbreidingen zullen komen. Al deze geruchten zijn officieel niet be vestigd of ontkend, zoodat men aangaande deze heele geschiedenis nog altijd in 't duis ter tast, al ligt de veronderstelling voor de hand dat er achter de schermen aan een oplossing wordt gewerkt. In de bosschen bij de gemeente Halsteren heeft dezer dagen een zeer brutale aanran ding plaats gehad. De heer S. die aldaar met een meisje wandelde werd door twee onverlaten overvallen en bewusteloos gesla gen, waarna deze helden zich aan het meisje vergrepen. Op haar hulpgeroep kwam hulp opdagen, waarop het tweetal de vlucht nam en wist te ontkomen. Den volgendeen dag wist de marechaussee te Bergen op Zoom in de Lepelstraat als de vermoedelijke da ders van T. en K. te arresteeren, welke kort daarop een volledige bekentenis hebben afgelegd en daarop naar het huis van be waring te Breda zijn overgebracht. Het cassatieberoep van den gewezen tram stationschef te Emmen, K. van der M. die door het Haagsche gerechtshof tot 20 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens doodslag op mevrouw Odem aan het Be- zuidenhout en poging tot doodslag op haar huishoudster mej. Holstein, is op dezelfde gronden als door den advocaat-generaal in zijn conclusie waren aangevoerd, verworpen. Terwijl te Tilburg in de lakenfabriek van Brouwers in de afdeelingen spinnerij en appretuur vrij ernstige schade heeft aange richt, de brand en waterschade bedraagt volgens taxatie ongeveer 80 a 90 mille, heeft onder de gemeente Pernis op de Maas een ongewoon brandje gewoed, welke zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien, omdat een tweetal roeiers van „De Eendracht" zich plotseling in hun roeibootje door op laaiende vlammen omringd zagen. Ter plaatse dreef terpentijn of benzine op het water, welke door tot heden nog onopgehelderde oorzaak in brand geraakte, waardoor ook het roeibootje weldra in vlammen stonden de roeiers genoodzaakt waren over boord te springen teneinde te trachten aldus de vlammenzee op het water te ontkomen. Hierbg heeft een der roeiers brandwonden aan handen, achterhoofd en schouderbladen bekomen, terwijl de andere ongehinderd een der op stroom liggende schepen wist te be reiken. Doordat de vlammen snel weer doof den en vlug sleepboothulp ter plaats was konden eenige bedreigde lichters eveneens in veiligheid worden gebracht. Omtrent de oorzaak van dezen rivierbrand is een onder zoek gaande, welke tot heden nog geen resul taat heeft opgeleverd. Buitenland. In verkiezingsdagen pleegt men van zijn hart geen moordkuil te maken, worden er wel eens dingen uitgeflapt, waarover men hoogstens mag denken en in geen geval in 't openbaar praten. Maar de Duitsche minis ter Treviranus heeft zoo'n boordevol hart, dat het zwijgen hem volmaakt onmogelijk, zelfs al weet hij vooruit dat zijn woorden koren op den molen van allen z|jn, die tot in den treure beweren dat het huidige Duitschland niet te vertrouwen is, enz. enz. (Frankrijk en Polen). De eerste maal dat Treviranus z|jn vader land een heel slechten dienst bewees was in zijn eerste verkiezingsrede, waarin hij voornamelijk tegen de bestaande Oostelijke grenzen, tegen de Poolsche corridor van leer trok en zich hier eenige scherpe uitlatingen permitteerde, die voor meer dan een uitleg vatbaar waren. Deze rede heeft te Parijs kwaad bloed gezet, evenals te Warschau en Treviranus haastte zich in zijn schulp te kruipen met de verklaring, dat hij wel voor stander was van een herziening der Ooste lijke grenzen, doch dat hij aan een herziening per oorlogsgeweld heelemaal niet had ge dacht. Nauwelijks was de prikkelbare stem ming wat geluwd of andermaal en wel te Koningsbergen gaat Treviranus weer lustig in deze teere punten aan het wroeten. Daar betoogde hij o.a. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de opvatting, die ik verkondigd heb gemeen goed van het Duitsche volk moet worden. Ik mag er wel den nadruk op leggen, dat ik geen eischen heb gesteld, doch alleen heb geconstateerd, dat de afbakening van de grenzen in het Oosten zoodanig is dat zij bij beide volken, Duitschland en Polen, onrust 36) Toen de trein uit het gezicht verdween, en het rumoer eenigzins verstomde, klonk luid het stormachtig beieren van de klok op het café. De menigte zette zich in beweging; iedereen haastte zich in allerijl naar het plein. De rechter alleen bleef achter op het emplacement. „Nu is het uit," mompelde hij peinzend, de voort- reppende gestalten naturend. Hij nam zijn hoed af en streek met de handen door het dikke witte haar. „Nu valt er niets te doen dan wachten. Ik kan even goed naar huis gaan. Maar vervloekt!" riep hij heftig. „Dat durf ik niet. Het is te zielig voor dat kleine vrouwtje. Als zij een week later gekomen was, zou zij John Harkless niet eens hebben gekend. XI „Het lichaam van John Brown." Den heelen morgen hadden ruiters gegaloppeerd langs de hutten der „Witkappen", sommigen alleen, maar meestentijds in troepjes. Om één uur 's mid dags passeerde de laatste op zijn terugweg naar de farm en toen volgde een tijd van niet onderbroken stilte, waarin geen enkele hoefslag werd gehoord. Geen enkel paard stond in zijn verlaten stal; het schrale jonge koren, dat brood moest levéren golfde heen en weer op den windslechts een enkele oude kip kakelde in de eenzaamheid, terwijl zij zichzelf schuil hield tusschen de takkenbosschen. Alleen op de farm van Wimbey waren teekenen van leven waar te nemen. De oude dame, die Harkless rozen had gezonden, zat den geheelen morgen voor het venster, teneinde de ruiters te zien voorbijgaan. Sommigen riepen haar toe, dat er nog niets was ontdekt. Om twee uur kwam haar echt genoot met zijn rijtuigje terug, om even later weer uit te gaan met het geweer van mr. Wiinby, dat, al was het onbruikbaar door het ontbreken van den grendel, toch zorgvuldig was geolied. Gedurende de enkele oogenblikken welke hij thuis vertoefde, schudde hij telkens zijn vuist in de richting van zijn buren en uitte hij onderdrukte vloeken en ver- wenschingen. Maar de „Witkappen" hielden zich gereed. Men wist, dat er iets op til was. Als desporado's zouden zij zich verdedigen. De middag kroop om. De schaduwen werden langer over het land, dat naar rust verlangde. Rood ging de zon onder. Een vlammenspel van purper, geel en wit. Lavendel geurde in den vroegen avond. De diepe kleuren van den hemel glansden over land en bosch. Maar ver naar het oosten begon een stofwolk op te warrelen, die intenser en breeder werd. Lang zaam naderde zij. Achter die voortschuivende wolk, die zich uitstrekte, zoo ver de weg reikte, klonken stemmen en een toenemend rumoer. De wolk kroop omhoog langs de helling, die in Het bestuur van deze beroemde sociëteit heeit onlangs last gegeven dat al het linnengoed van de club door de haar bedienende Wasscherijen be handeld moet worden met 10 ets. Zeeppoeder .Ozil" van Wigleven, Rotterdam, omdat alleen door die behandeling het linnengoed den naam van de club eer aan doet. (Adv.) wekt en dat zij den vrede in Europa in ge vaar kan brengen. Natuurlijk weet ik dat een verzoek om herziening alleen door de verantwoordelijke regeering bij den Volken bond Jaauhangig gemaakt kan worden. Met een eenvoudige indiening van protesten be reikt men echter niets zoolang men niet de wereld duidelijk heeft gemaakt, dat het heele volk achter dat protest staat en dat het niet uit persoonlijke motieven voortvloeit. De conservatieven eischen herziening van het plan Young en van de oostelijke grenzen, omdat zjj het noodig achten de waarheid altijd zoo te uiten als die zich aan hen voor doet. Dat wil echter niet zeggen dat nu de tijd daarvoor al gekomen is. Indien ik minis ter van buitenlandsclie zaken was, zou ik er niet aan denken Polen de gelegenheid te geven, dit vraagstuk thans te Genève aan de orde te stellen. Pas als de innerlijke kracht van het Duitsche volk zoodanig is, dat zij de zekerheid biedt, dat men uithou dingsvermogen heeft om zoo'n eisch door te zetten, is de tijd er toe gekomen. Tot zoover minister Treviranus voor zijn kiezers. Natuurlijk zal men zich in Polen en Frankrijk dit terdege in 'toor knoopen en het zich te gelegener tijd weten te herin neren. Dergelijke verklaringen houden den geest van wantrouwen gaande en waar vol gens zijn eigen woorden het tijdstip van doorzetten nog niet is aangebroken, is het op zijn minst veel en veel te vroeg door dergelijke prikkelende redevoeringen steeds weer oude wonden open te scheuren, al mogen de op handen zijnde verkiezingen en de plotselinge warmte dan ook beide als ver zachtende omstandigheden worden aange merkt. In Polen heeft men intusschen weer eens een nieuw ministerie gekregen, een ministe rie Pilsudski, omdat zijn voorgaande zet bazen het niet langer konden bolwerken tegen de in kracht groeiende oppositie. Het hoeveelste kabinet dit nu wel is doet weinig ter zake, het afgetredene heeft zich 5 maan den staande kunnen houden, natuurlijk al leen maar met paardemiddelen, want langs parlementairen weg bestaat er voor Pilsudski en zijn vrienden geen schijn van kans om zich langer dan een dag op het kussen te houden. Vadertje Pilsudski zal nu weer eens zelf voor het front treden om met de oppositie af te rekenen. In een interview tegen een reporter van de Gazetta Polska heeft de maarschalk alvast een scherpe aanval op den grondwet en den Landdag gedaan. De grondwet is volgens Pilsudski onzuiver, men kan haar believen interpreteeren, aldus Pil sudski, terwijl de oppositie nog altijd een zwijnenstal is. De afgevaardigden vragen hem steeds meer geld en daarom zal zijn eerste zorg zijn de staatskas tegen de parle mentsleden te beschermen en de grondwet te herzien. Deze uitlatingen laten bevroeden waar Pilsudski zoo ongeveer heen wil. Van een parlementaire meerderheid is de maarschalk afkeeriger dan ooit, ten minste zoolang deze aan den kant der oppositie is en de grond wet, welke tot heden welkome gelegenheid bood om tegen deze oppositie in eigeD wil door te drijven, zal natuurlijk dusdan ig wor den gewijzigd, dat zulks met nog minder moeite mogelijk is. De publiceering van dit intervieuw heeft INGEZONDEN MEDEDEELING. westelijke richting, leidde naar de „Witkappen". Achter een boschje van dik kreupelhout aan den voet van deze helling gluurde het brutale gezicht van een klein, nauwelijks veertienjarigmeisje. Haar felle oogen doorzochten dc stofwolk, plotseling kleurden zich haar wangen. Zij naderden! Ze vloog uit haar schuilhoek en snelde vlug, als een kleine terrier den weg op, beide handen hoog boven het hoofd houdend. Zij was liet Bimam Boschje al gepasseerd, naderde nu Dunvey Name en nog steeds vloog de ijlbode voort. .Tusschen het hooge onkruid achter de heggen en bij de hut ten werden de hoofden van mannen zichtbaar, die verbleekten, toen het kind kwam aanhollen. De strafexpeditie was goed georganiseerd. Men had zich den tijd gegund om alles nauwkeurig voor te bereiden, vast overtuigd, dat niets in den weg kon komen. Niemand dacht er over genade te ver- leenen en alles zou zich nu afspelen op kaarlichten dag. Ten langen leste zou dan de bende, die reeds zoo veel last had veroorzaakt, van de aarde ver dwijnen. Allen waren te voet en marcheerden voort in vrij regelmatige gelederen. Mr. Watts liep voor aan; de man, die door Harkless aan de kaak was gesteld en, na zijn omkeer, met dezen bevriend raakte, werd nu de held van den dag. Hij was de leider, die het op zich had genomen, den vroegeren tegenstander te wreken. Kalm, voor het oog on gewapend, liep hij voort, van tijd tot tijd zorg vuldig zijn broekspijpen reinigend van modder en stof. Naast hem liepen de beide Bowlders. Lige Willetts bleef in zijn onmiddellijke nabijheid. Mr. Watts slaagde er in met volmaakten tact den vrede te bewaren tusschen dit drietal. Er heerschte volmaakte orde onder de menigte. „Waar kan ik U meer hebben gezien?'.... „Gij vergist U, ik ken U niet, maar wij rooken beiden Door den heerlijken geur hiervan, meent gij een vriend te herkennen." behalve dan, dat een luid rumoer van stemmen op steeg. Wilkerson, de beroepsdronkaard strompelde in de achterhoede mee, een verwaarloosden hond achter zich aan sleepend. Ondanks alle bevelen en protesten hield Wilkerson tijdens den tocht geen oogenblik op te galmen: „Het lichaam van John Brown." De zon naderde reeds den westelijken horizon, toen de hutten, welke het doel vormden van den tocht, in het gezicht kwamen. Zij lagen te gloeien in den brand der ondergaande zon. Zoodra het gehate dorp dicht bij kwam, ontstond in de aan vankelijk zoo ordelijke gelederen de neiging om in wilden stormloop er op los te vliegen. Willetts, de Bowlders, Parker, Shofields' en een vijftigtal anderen zetten het op een hollen, de helling op. Watts trachtte hen terug te roepen„Wat heb je er aan neergeschoten te worden?" schreeuwde hij. „Wat kan dat schelen," antwoordde Lige, die, evenals de anderen zijn vaart nog versnelde, totdat plotseling „Wimby" oprees ter zijde van den weg en met heftige gebaren den raad gaf terug te keeren. „Zij liggen achter de heg op jelui te wachten," waarschuwde hij. „Val aan van dcti anderen kant en om godswil verspreid je." Even plotseling als hij voor den dag was ge komen, verdween hij weer tusschen de struiken. Lige en de anderen bleven staan om overleg te plegen met de aanvoerders. Dreigend klonk het klikken van metaal. Ver in de achterhoede galmde de stem van den ouden Wilkerson: Het lichaam van John Brown ligt onder (groene zooien, Het lichaam van John Brown ligt onder (groene zooien." heel wat opzien verwekt in Polen en de oppositie is niet van plan zich zoo maar even in den zak te laten stoppen. Op lé September zullen ze in 20 groote steden massa-betoogingen houden, zoodat alles er op wijst, dat de reeds maanden bestaande binnenlandsche politieke crisis thans in een beslissend stadium wordt gebracht. Naast deze politieke crisis gaat Polen ge bukt onder economische moeilijkheden, zoo wel in de industrie als in de landbouw. De Poolsche boeren zijn wat den prijs hunner producten betreft afhankelijk van de moor dende concurrentie op de wereldmarkt, ter wijl de Poolsche industrie" het zwaar te verduren heeft tegenover de Russische, welke met haar dumpingspolitiek het bestaan van verschillende Poolsche fabrieken in gevaar brengt. Een scherpe economische strijd heerscht momenteel ook op de Zuid-Amerikaansche markten en wel tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Voor den oorlog had Engeland uitgebreide en groote belangen in Zuid-Amerika, uit welke gunstige positie de Engelschman door den Amerikaan sinds den oorlog is verdrongen. John Buil moest het met leede oogen aanzien dat Uncle Sam de beste vette kluifjes voor zich had gere serveerd en stelde alle pogingen in het werk om een deel der verloren posities te Een paar van degenen, die in de nabijheid van den zanger stonden, begonnen mee te zingen. Verderop nam men het over, het klonk weldra te allen kant en zelfs de leiders deden mee. Somber en in diepen ernst schalde het lied, als een requiem voor John Harkless. De zon zonk dieper en overvlamde aarde en wolken met goud, terwijl de sonore melodie van het lied, als de strijdzang van een wilden stam gezongen werd, zooals het lied geklonken moest hebben van de voorouders dezer mannen, toen zij de wallen van een vijandelijke stad bestormden. Het maakte een indruk van sombere vastberaden heid. De mannen, die met geweer het in den aanslag achter de heg in hindernis lagen, hoorden het lied zwellen tot een machtig geluid en huiverden. Eén van hen, het meest naar voren geposteerd, richtte nauwkeurig zijn geweer op Lige Willetts een prachtige trefkans midden op den weg. Toen hij het zingen hoorde, wendde hij zich lachend tot de mannen, die naast hem lagen: „Brr, reken er op, dat wij vaanvond heel wat gedrang zullen zien in de hel Het'geluid van liet gezang zette zicii nog uit, het nam toe in rythmische kracht, tot het donderde over de vlakte „Het lichaam van John Brown ligt onder (groene zooien" Het lichaam van John Brown ligt onder (groene zooien Thans gaat zijn geest ons voor Strijd en zege, halleluja Thans gaat zijn geest ons voor. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1