;t „Onze Eilanden" itoomwasscherij 4RIEL MOTORS IARIEL HOUSE OTTERDAM 60 OMSTREKEN m A. KOPPERS VOGRNE& PUTTEN" ^Tieu w-Helvoet. Franco verzending door geheel Flakkee. M. SPOON Az. WOENSDAG 27 Augustus 1930 Officieele Mededeelingen. VERSLAGEN OP EENZAMEN POST. vin. en nm. ds. Van Ameide. Tonge, vm. leeskerk en 's av. ds. Dekker, nge, vin. ds. Vlasblom en 's av. leeskerk. plaat, vm. leeskerk en's av. dhr. Vetter, at, vm. dhr. Vetter, nmel, vm. leeskerk en nm. ds. Vlas- ïit Oude Tonge. 't Haringvliet, vm. leeskerk en nm. etter. tsluis, vm. en 's av. ds. Timmer. el voet, vm. ds. Priester. tioorn, vm. ds. de Voogd v. d.Straaten. vm. ds. A. Trouw van Haarlem, ne, vm. dr. A. de Buck, lector aan de siteit te Leiden. irs, vm. dhr. R. Boeke, theol. cand. 001*1. aal, vm. ds. Los. t, vm, ds. Moll van Charante. ek, vm. ds. Moll van Charante van iet. orn, vm. ds. Bons. (Jeugdienst.) GEREFORMEERDE KERK. rnis, vm. en 's av. ds. Bouma uit Hijs p in, vm. en 's av. dhr. Ounzoren. vm. en nm. leeskerk. plaat, vm. en 'sav. ds. De Lange, ïmel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. Haringvliet, vm. en 'sav. ds. De Graaff. Isluis, vm. ds. Kok van Idskenhuizen. ilvoet, 'sav. ds. Kok van Idskenhuizen. -GEREFORMEERDE GEMEENTE, 't Haringvliet, vm., nm. en 's av. leesk. REFORMEERDE GEMEENTEN, rnis, vm. en 's av. leeskerk. 3, vm. en 's av. ds. De Blois. n, vm., nm. en 'sav. leeskerk. vm. en nm- leeskerk. llllllllllilllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllIillUllllIllllllllllllllllllllllllinillll 158 BERGWEG 367a TELEFOON 43894 ROTTERDAM - Hoofdagent: - VOOR Jitgebreid Service HAAGT ONZE SPECIALE CONDITIËN. NIEUW-HELVoET. Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07" ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1»per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van Middelharnis. maken bekend: dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden: op Donderdag 18 September 1930 v.m. 9 12; n.m. 1.30—4 uur; op Vrijdag 19 September 1930 v.m. 9—12; n,m. 1.30 4 uur; op Zaterdag 20 September 1930 v.m. 912; n.m. 1—2 uur in het voormalig postkantoor, Raadhuis straat A 164. Aan belanghebbenden wordt in herinne ring gebracht! 1°. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangebo den om onderzocht te kunnen worden IJzeren maten binnen en buiten geverfd. Blikken maten blank geschuurd. Koperen gewichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn' gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie. 2°. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1931 gestempeld moeten zijn met de letter f en dat er, bij verzuim of ver hindering om van de zitting gebruik te ma ken, nog gelegenheid bestaat maten en ge wichten te laten herijken aan hetijkkantoor te Dordrecht op. eiken Dinsdag en Vrijdag, geen openbare feestdag zijnde v.m. 10-12; n,m. 1 3 uur. 3". dat de maten en gewichten, welke worden gestempeld met het afkeuringsnierk [j\ niet in winkels enz. mogen terugge- UlA bracht worden; 4°. dat betaald moet worden voor het onder zoek van maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren van gewichten (justeer- loon) en wel ten bate van's Rijks schatkist; 5°. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco met insluiting van een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de bij de laatste verificatie afge geven gezegelde enveloppe, daar de gewichtjes anders aan de eischen, gesteld voor nieuwe, zullen moeten voldoen.) Middelharnis, 22 Augustus 1930. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ZAAIJER L.B. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente Sommeisdjjk op Vrijdag 22 Augustus des namiddags half drie uur. Voortzitteri Wethouder Mljs. Alle leden tegenwoordig. Na opening met gebed, werden de notulen der laatste vergadering voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een schrijven van de Ged. Staten waarby werd bericht dat verdaagd was de goed keuring van het besluit tot onderhandsche aanbesteding van de verbouwing van het woonhuis aan de Voorstraat. Een verzoek van de Wed. G. Joppe om ontheffing van den aanslag in de Honden belasting. Werd verleend. Een verzoek van de H.H. Deijs en Moelker om een subsidie van ongeveer 170,— voor de tractatie van de schoolkinderen ter ge legenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin. B. en W. stelden voor een crediet te ver- leenen van 200,— mits een en ander in volledig overleg geschiedt met de hoofden vaa de scholen. Le Comte zeide er tegen te zijn indien het het karakter droeg van een feest. Is het alleen voor tractatie dan kon spreker er zijn goedkeuring aan geven. Voorzitter zeide er geen bezwaar in te zien dat er met die kinderen spelletjes gedaan worden op dien dag buiten de school.Spre ker meende dat een herdenkingsdag aan het Oranjehuis den kinderen goed zou doen. Blok verklaarde zich tegen een officieelen Oranjedag. Echter gunde hij den kinderen wel een genoegelijken dag, zoover wilde hij niet doordrijven. Dijkers zeide dat het de bedoeling is en blijven zal een kinderfeestje te geven. KooteIk wensch alleen op te merken dat er voor schoolpantoffeltjes geen geld was voor de schoolkinderen en dat er nu wel geld is voor een feestje. Mijs: Ik vraag me ook af waar de kin deren blijder mee zouden zijn. M i.z. zullen de gezichten vroolijker staan met het te houden feestje dan met de uitreiking van pantoffeltjes. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen met algemeene stemmen. Van Van de Klundert te Melissant was wederom een adres ingekomen inhoudende een verzoek om subsidie gelijk de R.T. M. destijds heeft genoten. B en W. stelden voor een afwijzende beschikking te geven en eerst de exploitatie af te wachten. Joppe meende dat er aan de bus wel be hoefte was, gezien bet vervoer. Mijs: Wanneer de bus inderdaad bewijst dat zij een behoefte is, en bij voldoende gebruik door het publiek is steun misschien niet noodig. Blok meende dat het ook niet goed was van den ondernemer om verschillende con cessies te geven om den steun van de ge meenten toch maar te krijgen, zooals b.v. het niet te zullen ryden op Zondag. Ik ben voor een beperkten Zondagsdienst, doch acht het toch gewenscht met het oog opzieken- vervoer dat er een dienst blijft. DeR T. M. heeft TEGEN de bus nu toch ook een Zon dagsdienst ingesteld naar Ouddorp 's avonds. Besloten werd de zaak eerst eens af te wachten. De voorzitter deed nog mededeeling dat het ontruimen van de havenstoornissen ge kost zal hebben 350, Daarna boden B. en W. aan de gemeente rekening dienst '29. Deze sloot in gewonen dienst met een ontvang van 152.668,51 en uitgaaf van FEUILLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. Oeautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 35) „Wij zijn er om op het juiste moment een handje mee te helpen," merkte mr. Watts nadenkend op. Jim Bardlock vloekte. „Dat is mannentaal," schreeuwde hij. „Als ik niet de eerste ben, om in Rouen de gevangenisdeuren in te trappen en hen naar buiten te sleepen om op te hangen, kan men mij m'n baantje hier afnemen en mag Qod mij genadig zijn." Tom Martin keek naar de bruine vlekken en wendde zich snel af. Langzaam liep hij naar de stad terug. Op weg daarheen ontmoette hij Warren Smith. „Is het heusch waar?" vroeg de advocaat. Martin antwoordde met schorre stem. Hij keek naar de zonoverstraalde velden en zuchtte: „Ja, er is geen andere uitleg mogelijk, hij moet als een kind zijn geweest in hun handen." De oude baas streek met zijn hand over de oogen. „Peter was toch maar roekeloos onvoorzichtig," ging hij als ge broken voort. „Bodeffer, Fisbee en mij en al de anderen zag hij over het hoofd en dan laat hij een kwajongen zorgen voor het beste, wat zij hadden, ik wou, dat de man inzag, hoe ongeschikt hij is ge- j 128.881,15, alzoo een batig slot van 23.786,96 en in Kapitaaldienst met een voordeelig saldo van 517,67. De gemeente-begrooting dienst ,'30 onder ging enkele wijzigingen o.a. werd besloten den post salaris klerk ter secretarie met ƒ200 ten name van Knape te verhoogen, omdat deze pas z{jn diploma Gemeente-administra tie had verworven. De grond ter verkrijging van Onroerend goed ingevolge deLandarbeiderswetdiedoor de Provincie zal worden overgenomen voor de verbreeding van den Langeweg is ge taxeerd op 1952,16. B. en W. stellen voor hiervan voor extra aflossing te bestemmen 1100,- en het restant te gebruiken voor het maken van een wegje en het leggen van 3 dammen voor die woningen. Alzoo werd besloten. B. en W. stelden voor in tegenstelling het besluit in de vorige vergadering om het aanleggen van de electrisehe leidingen on derhands te gunnen aan „Centraal". De firma Mosselman en Vis hadden B. en W. doen weten dat zij nimmer voor de ge meente iets te doen hadden gekregen in tegenstelling met andere ambachtslieden omdat daartoe hun zaak zich niet leende, doch verzocht nu er wel iets is zooals de electriflcatie dit alsnu te mogen doen. B. en W. zagen hierin een billyk'heid en stelden dus dit voor. Mosselman en Vis zijn voor 1/6 deelgenoot in „Centraal". B. en W. stelden voor de rooilijn aan de Molenlaan vast te stellen op 10 M. uit het hart van den weg, zoodat de panden in totaal op 20 M. van elkaar komen af te staan Alzoo werd besloten. Daarna kwam punt 8 als hoofdschotel van deze vergadering in behandeling! Vaststelling Verordeningen ingevolge de nieuwe flnan- cifiele verhouding tusschen het Rijk en de gemeente a. Verordening betreff. classificatie der ge meente voor de gemeentefondsbelasting; b. Verordening betreff. classificatie der gemeente voor de personeele belasting; c. Verordeningen op de heffing en invor dering van opcenten op de personeele be lasting; cl. Verordeningen op de heffing en invorde ring van opcenten op dejvermogensbelasting. B. en W. deden daarvoor het navolgende voorstel: Aan den Gemeenteraad. De nieuwe financiëele verhouding tusschen het Rijk en de gemeente. De gevolgen van de wet van 15 Juli 1929 (S. 388) zijn voor deze gemeente mede in verband met de hierna volgende voorstellen globaal genomen als volgt: De gemeente verliest: 1. Uitkeering naar het getal inwoners: 3400 (inwoners) x 1,70 of afgerond 2. Rijksbljdrageindejaarwed- den van burgemeester en secre taris! wettelijk maximum. 3. Opcenten personeele belas ting i 55-60-65 4. Opcenten vermogensbelas ting: 100 5. Plaatselijke inkomstenbe lasting: vast percentage van 21% 100 opcenten Rijksinkomsten belasting Te zamen De gemeente ontvangt: 1. Rijksbijdrage in de jaar wedden van burgemeester en secretaris: wettelijk maximum 3000,- 2. Uitkeering wegens rang schikking der gemeente in de 3e klasse gemeentefondsbelasting 3500,— 3. Uitkeering naar het getal inwoners! 3400 (inwoners) x ƒ7,1714 of afgerond24400,— 4. Uitkeering grondbelasting! van de hoofdsom der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen8600,— 5. Uitkeering personeele be lasting 7500,— 6. Opcenten personeele belast ting: 50-85 5250,- 7. Opcenten vermogensbelast ting: 502250,— Te zamen 55500,- weest voor zijn taak." Toen de advocaat de opeengepakte meniget naderde, maakte men voor hem ruim baan. De oude neger Xenophon kwam op hetzelfde oogenblik aanioopen, leunend op een knuppel, zijn eene hand op de heup, alsof hij van plan was deei te nemen aan een gevaarlijke schietpartij. De leef tijd van den neger was, naar men zeide, sprookjes achtig. Hij had iets van een profeet en uit zijn oogen sprak die jarenlange bovennatuurlijke er varing, welke zijn rasgenooten hem toeschreven. Harkless had weieens gezegd, dat oom Xenophon den hemel en de hei had doorzocht vóór Dante. Vandaag, nu hij langzaam voortliep over de dwars liggers, schitterden zijn oogen en al ging hijgend zijn ademhaling, zijn breede lippen klemden vast beraden opeen. Hij bleef staan om te kijken naar de menschen. Toen hij begon te spreken klonk zijn stem vrien delijk, al beefde die van ouderdom. Hij was zich zelf volkomen meester. „Wees goed mneeren," vroeg hij, „laat ouman zien, waar „Witkappen" doodsloegen mneer Ha- kles." „Hier gebeurde het, Xen," antwoordde Wiley, „hier is de bloedvlek." Xenephon boog zich over de vlek op het zand; dan richtte hij moeilijk zich weer op. „Dat zijn bloed," vestigde hij op denzelfden vriendelijken toon, „dat zijn beste vriend, die lag hier, mneeren." Een diepe stilte ontstond, welke niemand scheen te durven verbreken. „Daar hij hem gelegd, maar niet zij hem daar doodgemaakt," vervolgde de oude neger, „zij hem doodgemaakt in velden dan sleepen hem hier, 5800,- 600,- 4900,- 4500,- 41500,- 57300,- Op hetgeen de gemeente verliest is verdere commentaar overbodig te achten. Hetgeen de gemeente gaat ontvangen zij voor zooveel noodig toegelicht. Rangschikking der gemeente voor de ge meentefondsbelasting in de 3e klasse. Gelet op den druk onder den nu nog be- staanden toestand der bevolking opgelegd door de plaatselijke inkomstenbelasting en de 100 opcenten op de Rijksinkomstenbe lasting en den druk, welke de gemeente fondsbelasting met|15 opcenten der bevolking zou gaan opleggen, zoomede op de lasten, welke de personeele belasting met opcenten thans op de inwoners legt en in de toekomst volgens ons voorstel zal gaan leggen, achten wij het raadzaam de gemeente in de 3e klasse in te deelen, waardoor eene hoogere opbrengst van ongeveer 3500,— wordt verkregen, welke rechtstreeks ten voordeele der ge meente komt, en voorkomen wordt, dat het aantal opcenten op de gemeentefondsbelas ting al reeds dadelijk aanmerkelijk moet worden opgevoerd. Wy meenen er op te moeten wijzen, dat de kinderaftrekregeling voor de Rljksinkom- stenbelasting ook geldt voor de gemeente fondsbelasting. Aftrek wordt dus genoten voor alle kinderen beneden 21 jaren. Bij de plaatsellj ke inkomstenbelasting wordt slechts aftrek verleend voor kinderen beneden 16 jaren. Bovendien is het bedrag van den af trek per kind by de gemeentefondsbelasting belangrijk hooger, dit varieert van ƒ100,— tot 250, Bij de plaatselijke inkomsten belasting is het een vast bedrag van ƒ50,— per kind. In verband daarmede stellen wij U voor te bepalen, dat deze gemeente wordt ge rangschikt in de 3e klasse. Uitkeering naar het getal inwoners Deze gemeente maakt volgens dezerzgd- sche berekening aanspraak op de z g. be lastinggarantie bedoeld in art, 6, 2e en 3e lid der wet, welk artikel gewijzigd is bij de wet van 14 Juni 1930 (S. 245). Het hier- voren vermelde bedrag-van ƒ7,1714 per inwoner voor deze gemeente volgens de nieuwe wet, is door de Ministers van Finan ciën en Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan de hand eener voorloopige berekening aldus geraamd en stemt met onze gegevens overeen. Uitkeering personeele belasting. De personeele belasting komt in hetver- daar hij hier lag." Hij boog kreunend neer in het zand en legde zijn handen op de vlekken, zooals een ander zijn hand zou hebben gelegd op een hart, om te voelen, of het nog klopte. Zoo bleef hij een oogenblik roerloos zitten. „Mneer jij dood ben?" Zijn stem zette zich uit, als wilde hij roepen: „Jij weg ben, mneer?" Hij keek den kring rond, zonder zijn handen van het zand weg te trekken, ais wachtte hij op een teeken, als luisterde hij naar een stem, die antwoord zou geven. „Waarom denkt u, mneeren, dat goede God mneer Hakies wegneem? Hij neme, die hij lief hebben? U weten, hij mij opnemen in kouden nacht toen ik stelen hout en niet weten, wat hij doen voor ouden dief. Hij leggen vuur aan voor ouden Xen in hut en zeggen: Ja ben welkom, jij honger heb zeker Xenophon, hij mij eten geven; toen ik altijd zijn warm. Ik water halen voor hem in den morgen, opmaken zijn bed, poetsen zijn schoenen dat alles zijn. Hij zorgen voor mij. Toen ik hem vragen. Hij niet bang zijn voor dieven en hij zeggen: dat mijn fout Xenophon, ik jou helpen moeten lang geleden, ik moeten denken, nachten koud worden. Hij zeggen, ik grooter dief dan Xenophon door hem niet geven hout, dan hij zeggen, hij mij betalen loon, hij me eten geven, hier die man, „Kappen" doodschieten vannacht." Hij hief het hoofd op en in zijn oogen blonk ge heimzinnige zekerheid, als had hij in open hemel de bijzonderheden van de vreeselijke gebeurte nissen gelezen. „Waar zijn Kappen?" schreeuwde hij luid; zijn heele houding verried uiterste spanning, „hun bloed nemen!" volg geheel ten bate van de gemeente. De thans aan het Rijk komende hoofdsom beloopt ruim 7800, Voor de personeele belasting is de kom van de gemeente door den wetgever vanaf de invoering der wet in 1896 ingedeeld in de 7e klasse, het overige deel der gemeente in de 8e klasse. Thans staat de classificatie aan den Raad. Eene splitsing van de gemeente in kom en overig deel kan naar ons voorkomt bezwaar lijk langer bestendigd worden nu de Ryks- belastingadministratie bp het bepalen van de huurwaarden door het gemoderniseerde verkeer geen onderscheid meer schijnt te maken tusschen beide deelen der gemeente. Om die redenen stellen wij voor, bedoelde splitsing niet te volgen en de geheele ge meente in de 7e klasse in te deelen. Tengevolge het vervallen van de plaatsing van het overige deel der gemeente in de 8e klasse derft de gemeente aan inkomsten ongeveer 300,— in hoofdsom. Derhalve wordt de uitkeering van de per soneele belasting geraamd op 7800,— 300,- of 7500,-. Opcenten personeele belasting. Thans worden door de gemeente de vol gende opeenten op de personeele belasting geheven: 55 bij eene belastbere huurwaarde van niet hooger dan 150,— (kom) en ƒ112,50 (overig deel), 60 by eene belastbare huurwaarde van resp. hooger dan 150,— en 112,50 en lager dan 300,— (kom) en ƒ225,—(overig deel), 65 by eene belastbare huurwaarde van ƒ300,— (kom) en 225,- (overig deel) of meer. Wij stellen voor, in den vervolge, de vol gende opcenten op de personeele belasting te heffen 50 bij eene belastbare huurwaarde van niet hooger dan 150, 55 bij eene belastbare huurwaarde van hoo ger dan ƒ150,— en niet hooger dan 175, 60 bij eene belastbare huurwaarde van hoo ger dan ƒ175,— en niet hooger dan 200, 65 bij eene belastbare huurwaarde van hoo ger dan ƒ200,— en niet hooger dan 225,—, 70 bij eene belastbare huurwaarde van hoo ger dan 225,—en niet hooger dan ƒ250,—, 75 by eene belastbare huurwaarde van boo: ger dan ƒ250,- en niet hooger dan 275, 80 bij eene belastbare huurwaard.» van hoo ger dan ƒ275,— en niet hooger dan ƒ300, 85 bij eene belastbare huurwaarde van hoo ger dan 300, De opcenten gaan bij de nieuwe regeling wel-is-waar de opcenten in de oude regeling te boven, doch hierbij is in aanmerking te nemen, dat de 20 opcenten, welke de pro vincie nu over alle aanslagen heft, komen te vervallen, evenals 10/20 opcenten voor het Leeningsfonds 1914 en de 80 opcenten ten behoeve het Leeningsfonds 1914 voor den 4en (paarden) en 5en grondslag (motor rijtuigen). De opcenten ten behoeve het Lee ningsfonds 1914 zouden toch ztjn komen te vervallen, met ingang van 1 Januari 1934. De opbrengst aan opcenten volgens de nieuwe regeling wordt begroot op ƒ5250,— „Het was niet het werk van de „Witkappen" zeide WarrenSmith, zijn hand leggend op den schou- van den ouden man. Xenophon stond op. Hij strekte zijn mageren arm uit naar het Westen, waar, naar hij meende, de moordenaars woonden en sprak als een ziener: „Mannen, die schieten mneer Hakies, daarginder zijn, stoppen weg voor daglicht en hij zijn lichaam wendde zich tot hij wijzen kon naar het noord westen hij liggen daar. Hem niet vinden hier. Zij hem dooden ginds en slepen hier, zij hem stop pen in spoor." Er klonken allerlei uitlatingen uit de menigte, want Xenophon sprak als iemand, die gezag heeft. Plotseling wees hij met uitgestrekte hand naar rechter Briscoe en riep: „Daar de man zijn, daar de man, die zeggen ou Xenophon liegen niet." Nog voor deze kon antwoorden, keek Ep Watts den rechter scherp aan. Hij wendde zich onmiddel lijk tot Lige WiUetts en fluisterde: „Te paard jij! Rijd als de bliksem, laat de klok alarm luiden." Tranen stonden den rechter in de oogen. „Het is zoo," antwoordde hij eenvoudig. „Deze man spreekt de waarheid, ik had het vandaag nog niet willen mededeelen, maar nu.Hij zweeg een oogenblik. „De duivels!" schreeuwde hij toen. „Zij verdienen het. Mijn dochter zag hen vannacht sluipen over het land, zag hen over de heg klimmen in hun witte pakken, een heelen troep. Zij en de dame, die bij ons logeert, onderscheidden hen duidelijk. De dame zag hen meer dan eens, zoo duidelijk ais bij klaar lichten dag bij het flitsen van den bliksem. De bandieten gingen dezen kant uit. Zij moeten hem op dat oogenblik hebben medegesieept; hij had geen schijn van kans om zijn leven te verdedigen. Doch waar hem te vinden? Misschien verbergen De gemeenten verliezen het recht om meer dan 50 opcenten op de vermogensbe lasting te heffen. |Het Rijk heft voortaan zij hem in een van hun hutten. Als dat zoo mocht zijn, haal hem dan terug, dood of levend." Boven het rumoer, dat volgde op de woorden van den rechter, klonk luid een enkele stem: „Ik ga hem halen, wie gaat er mijn kant uit? Ik rij west!" Hartley Bowlder had zijn paard tot op het emplacement gereden, het dier stond tusschen de rails. Woeste kreten volgden; de officier van justitie pleitte uitstel, terwijl de plaatsvervangende sheriff verklaarde, dat hij bereid was, om de leiding op zich te nemen. Ep Watts slaagde er in zichzelf ver staanbaar te maken. „Naar het plein," stentorde zijn stem. „Vertrek ken van het plein, wij hebben alle menschen noodig. Iedereen in Carlow moet deelnemen aan de strafexpeditie." „Maak je niet ongerust," schreeuwde een farmer. „Niemand blijft achter." „Wij moeten een of ander plan opmaken," schreeuwde Ep. „Naar de hel met je plan," antwoordde Hartley Bowlder. Schril gierde een stoomfluit achter hen. De menig te verspreidde zich en de merrie van Hartley sprong juist bijtijds terzijde, toen de express passeerde op weg naar Rouen. Sheriff Horner stond op het voor- balcon en wuifde terwijl hij langs vloog veel zeggend met de hand, maar niemand begreep, of bekommerde zich, om hetgeen hij bedoelde. Zelfs viel het niemand op, bij de algemeene opwinding, waarom hij juist op dit oogenblik zijn post in den steek liet. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1