LEYS iRFLAKKEE" GROOTE-TENTOONSTELLING Tandarts BU1JS VICTORIA-WATER EERSTE BLAD Adferteert in „Onze Eilanden" ij Haaruitval verkoopingen. Jft U op als Abonné. den trein 1 imer in het kantoor Iteits-Maatschappij Voorstraat 17 ien gratis ISSURANTIËN, vraagt voor pving een actieve 'oordiger. is verhuisd HOFLAAN Mid del harnis. ZATERDAG 23 Augustus 1930 12e jaargang. - n°. 82 W eek-revue. FEUILLETON. OP EENZAMEN POST. VAN 26 t/m 30 AUGUSTUS 1930 IN DE CONCERTZAAL VAN HOTEL „MEIJER" MIDDELHARNIS ELECTRISCHE-KAPLAMPEN. KRONEN. STOFZUIGERS. APPARATEN. toegang vrij. N.V. HANDEL-MIJ. R. S. STOKVIS ZONEN Demonstratie „ERRES-RADIO" VOLKENBOND. plekken waar het haar erg dun wordt, bfdhuid een weinig inwrijven met Purol. Jit 1 of. 2 maal per week; dit maakt 1 haarwortels weer sterk en groeikrachtig, (Adv.) IlENSDAG, 20 Augustus '30, by Inzet V9ENSDAG, 27 Augustus '30, bij Afslag :ns des namiddags 4 uur (z.t.) in het 7 Smits te Stad aan 't Haringvliet: huis met erf aan de Voorstraat te aan 't Haringvliet. Op Woensdag Augustus 1930, des nam. 3 uur (z.t Meubilaire goederen, aan voormeld 1 Ten verzoeke van de Erven van dhr. oppenaal. Notaris VAN BUUREN. IJDAGEN 22 en 29 AUGUSTUS 1930 >ns des avonds 7 uur (zomertijd) te iSLAND reap, in Hötel POLDERMAN Iafé VERMEULEN veiling en afslag a. Een huis met tuin te Dirksland Iden Secretarieweg toebehoorend aan IROEGINDEWEIJ e.a. b. Een buis te iSLAND nabij de Tuinstraat toebe- pnd aan de Erven DINA DUBBELD. Notaris VAN DER SLUIJS. tering wordt bevorderd. Wrigley's na eiken maal tijd is een gezonde gewoonte. Doktoren en tandartsen bevestigen het. Tweesoorten:deP.K.,een zuivere pepermuntsmaak, - de Spearmint, een pittige kruizemuntsmaak. Slechts 5 cent per pakje - tóch het allerfijnste wat bestaat. HHK-12 5CTS PER PAKJE lekking voor alle branches. G. 2085 VAN STEEDEN'S TTERDAM. J van Voorstraat Sommels- dijk naar Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Binnenland. Indien het vloeien der Rijksmiddelen als een betrouwbare waardemeter van het eco nomische leven van ons land kan worden aangemerkt, dan ziet het er bij ons nog ai gunstig uit. Voor wat de gewone bronnen betreft heeft Juli 41.7 millioen in de schat kist gebracht, zijnde 1.7 millioen minder dan verleden jaar. De eerste zeven maanden van 1930 hebben evenwel ruim 301 millioen opgebracht, zoodat er in vergelijking met 1929 zelfs een vooruitgang van ruim 8 mil lioen valt te constateeren. Deze 301 millioen is zelfs een dikke 18 millioen boven de ra ming der regeering, zoodat onze schatkist weer heel aardig op weg is zich vet te mes ten. Voorloopig zijn we nog maar goed en wel half over de sloot, zoodat het nog te vroeg is om hoera te roepen. Ook het feit dat deze gunstige uitkomsten op zoo'n ver schrikkelijk hoog niveau verkregen worden tempert de hoera-stemming. De bewoners van verschillende plaatsen langs de Vecht en ook elders, hebben door den voor dezen tijd van het jaar ongekend hooge waterstand heel wat ongerief en schade ondervonden. Langs de Vecht werd op ver schillende plaatsen de toestand dermate critiek, dat zelfs voor doorbraken van dy ken moest worden gevreesd. Langs den Myden- schendijk stond in verschillende huizen het water 20 tot 30 cM. hoog, zoodat de bewoners genoodzaakt waren naar de zolders te ver huizen. Langs den straatweg Utrecht-Am sterdam moesten op verschillende plaatsen dammen worden aangelegd, terwijl de be dreigde plekken in den Ifijdenschendyk met duizenden zandzakken beschermd moesten worden. Ook uit de omgeving van Zwolle, Barne- veld en in Noord-Holland heeft men heel wat last en schade door het gelukkig weer gezakte hooge water ondervonden en waren extra maatregelen noodig nog ergere onhei len te voorkomen. Gepasseerden Maandag, Hartjesdag in Amsterdam, heeft de lieve Amsterdamsche jeugd, mitsgaders opgeschoten bengels en zelfs volwassen bengels, benut om hun lus ten eens bot te vieren. In de omgeving van Dapperstraat en Wagenaarstraat werden de avonduren opgeluisterd door een voortdurend an onophoudeiyk vuurwerk-bombardement, waartegenover de politie vry wel machteloos staat, omdat ook vanuit de huizen met voetzoekers en dergelijke wordt geworpen Wel gingen de agenten en rechercheurs verschillende malen tot een stevigen aanval over, waarby heel wat rake en volkomen verdiende tikken werden uitgedeeld, doch dit middel is tot heden volmaakt onvol doende gebleken. De brandweer dankte aan dit alles een drukken dag en moest verschil lende malen voor straatbrandjes uitrukken. Van de lange reeks ernstige ongelukken vermelden we de droeve auto-ramp op de Ter Aarsehe Zuwe onder de gemeente Vinke- veen, waarbij het echtpaar Zuiddam uit Breukelen om het leven is gekomen. De echtgenoote van den heer Zuiddam, die de auto bestuurde, verloor in een bocht de macht over haar stuur, waardoor de auto in een sloot langs de Zuwe reed. De heer Zuiddam werd levenloos opge haald, terwyi de vrouw, welke aanvanke- iy k na haar redding nog teekenen van leven gaf, eenige uren later aan haar verwondingen is overleden. Buitenland. Te Genève prepareert zich reeds alles voor de a.s. Volkenbondsvergadering, ons hoogste internationale college dat we hebben, waarin over de meest brandende vraagstukken wordt beraadslaagd en gekibbeld. Dat gekibbel be gint voor men goed en wel achter de groene tafel zit, eigenlijk wordt het nimmer onder broer optreedt en dat in den vorm van een omvangrflk memorandum aan den secretaris generaal van den Volkenbond scherpe critiek oefent op de Engelsch-Fransche leiding van het secretariaat. In dit memorandum wordt er op gewezen, dat, waar de raadspresidenten posten bekleeden in veraf gelegen landen, de rol van het secretariaat bij het nemen van politieke beslissingen in crisistijden vaak van beslissende beteekenis is. Verder wordt er op gewezen, dat de algemeene poli tieke leiding in handen ligt van twee per sonen den secretaris-generaal (Engeland) en den plaatsvervangenden secretaris-generaal (Frankryk). Alle beslissende besluiten wor den, aldus het Italiaansche memorandum, alleen en zonder controle door den secretaris generaal genomen. Spytig constateeren de Italianen, dat 40 der belangrykste posten van het secretariaat INGEZONDEN MEDEDEELING. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. Geautuitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 34) „Ik had het u vanmorgen ai moeten verteilen, maar wij waren zoo bang en u ging zoo gauw weg, nadat mr. Wiley hier was geweest. Ik dacht, dat iedereen begrijpen zou, dat de „Witkappen" weer een misdaad hebben begaandat men geen oogen- blik naar den vogelverschrikker, zoodra het licht was. Die stond een heel eind van de plaats, waar wij hen zagen. Helen zag de anderen ook loopen, zag hen allen. Hij viel haar in de rede: „Wat bedoel je? Probeer het rustig te vertellen, kind!" Kalmeerend legde hij zijn hand op haar schouder. In één adem deed zij het verhaal, terwijl hij meer en meer van streek raakte en stukken van zijn sigaar afbeet. Nauwkeurig deed zij verslag van hetgeen zij en Helen tijdens het noodweer hadden gezien. Toen zij ophield met spreken, liep hij even heen en weer door de kamer, de handen diep in de zakken. Daarna ging hij heen met het bevel nie mand iets te vertellen van hetgeen zij hem had medegedeeld. Hij was zijn moeheid vergeten en begaf zich haastig naar de plaats, waar volgens de 99 DE TENTOONSTELLING IS DEN GEHEELEN DAG GEOPEND TOT DES AVONDS 11 UUR. TOONZALEN: ROTTERDAM, WESTZEEDIJK 507. broken en wakkert het periodiek voor de plechtige byeenkomst te Genève nog extra wat aan. In het groote Volkenbondsgezin heerscht een chronische geest van verzet, nu eens is het een groot-broer die de boel op stelten zet, dan weer gaat een der kleintjes zich aan een venijnigen steek te buiten, doch heibel is er altijd. Momenteel is het Italis dat als stoute beide meisjes, dien nacht de bizarre gestalten zou den hebben geloopen. De zachte grond was platgetreden door tal van voetstappen. De sporen wezen naar het noord oosten. Hij liep in zuidwestelijke richting en zag hoe het spoor, steeds noordoost loopend, kwam van den weg af. Terugkeerend klom hij over een heg om het te volgen naar de volgende weide. Vandaar leidde hbt over den weg, die een voortzetting was van Main Street tot het emplacement van de spoorlijn. In weerwil van de modder bleef het duide lijk zichtbaar. Alles wees er op, dat het zou ein digen op de plaats, waar den vorigen avond de ledige vrachtwagens stonden, die 's nachts in den goederentrein waren gerangeerd. Al was de grond op tal van plaatsen platgetreden door groepjes mannen, die reeds des morgens deze omgeving hadden afgezocht, de rechter wist voor zichzelf, welke richting de „Witkappen" hadden ingeslagen en vermoedde, dat de speurders waren misleid door sporen, welke anderen vóór hen hadden gemaakt. Op het emplacement merkte hij, hoe een groep man nen, in westelijke richting overal het terrein nauw keurig onderzochten. Uit de stad naderden nog anderen. Hij bleef staan, wetend, dat het lot van de „Witkappen" lag in zijn hand. Hij wist ook dat, wanneer hij het vonnis over de „Witkappen" zou uitspreken, niet alleen de „Witkappen" werden getroffen, want de bandieten zouden zich verdedigen. Had hij een oogenblik geloofd, dat openbaren van zijn ontdekking Har- kiess nog kon helpen, hij zou de mannen onmidde- lijk hebben gewaarschuwd. Maar er bestond im mers geeneriei hoop meer, dat de jonge man nog leefde. Zij zouden hem niet, gewond of als gevange ne, naar hun hutten hebben meegesleurd. Dat ware in handen van Frankrijk en Engeland zijn, terwijl 16 staten geheel zonder vertegen woordigers zijn gebleven. Italië wenscht, dat de opperste leiding van het secretariaat- generaal uitsluitend een controle-orgaan zal worden, bestaande uit den secretaris-gene raal, 5 onder-secretarissen-generaal benevens een afdeelingsdirecteur. Alleen dan is volgens Italië de waarborg aanwezig, dat de belangen van alle statenleden bjj de politieke werk zaamheden van het secretariaat in acht worden genomen. Ontdaan van alle franje is broer Italië ontevreden met zijn Italiaansche portie te Genève en worden er verder de ontbrekende 16 porties van andere staten bijgesleept, omdat dit zoo goed in het kader van hun betoog ligt. Dit soort barmhartigheid der grooteren hebben ook anderen wel eens ten beste gegeven, doch zoodra dan de eigen belangen behartigd waren, werden die der kleintjes met de noodige strykages afge poeierd. In ieder geval is dit Italiaansche memoran dum een der twistappeltjes, die de heeren te Genève te schillen krijgen, naast enkele andere, welke reeds eenigen tjjd in het in ternationale matje liggen te wachten. Een hiervan betreft het vraagstuk van financieels hulpverleening aan een staat, die door een anderen staat wordt aangevallen of aange vallen zal worden. In 1926 is dit vraagstuk aangesneden en vier jaren later, in Genève komen alle goede dingen langzaam, is men weinig verder dan de aansnijdinggekomen. Alle moeiljjke punten heeft men angstvallig vermeden, deze wachten nog altijd op een oplossing, zoodat men het straks wel weer opnieuw na ampele bezichtiging en bespre king nogmaals zal verdagen. Een verder be langrijk punt is het plan Briand inzake de stichting eener Europeesche Unie, dat een zelfde lot zal ondergaan. Sit Arthur Salter, directeur der flnancieele en economische af- deeling van den Volkenbond, was de laatste die op dit plan ongevraagd critiek heeft uitgeoefend in een brochure en waarin de heeren een geschikte kapstok wordt aange wezen om het plan voorloopig aan op te hangen. Sir Arthur Salter keurt het af, dat Briand's plan een Europeeschen Volkenbond naast den algemeenen wil stellen en wenscht dat deze eventueele nieuwe organisatie bin nen het kader van den Volkenbond zal blyven. Hij beveelt de instelling van een Europeesche commissie aan, welke eens per jaar zal vergaderen en haar rapport recht streeks aan de Volkenbondsvergadering zal zenden. De hoeveelste commissie dit zou worden konden we zoo gauw niet uitrekenen, twee keer hebben we onze vulpen moeten vullen en nog waren we niet op de helft. Hindert ook niet, de kapstok is aangewezen in de nabije toekomst, zoo ongeveer in bet jaar 2000, bestaat er misschien zoo iets als een Europeesche Unie, of is Europa een Aziati sche kolonie geworden en is het heeleplan overbodig. Stappen we van Genève over naar Weenen, de vroegere stad van plezier, waar het de laatste jaren steeds minder plezierig toeging en gaat, doch waar men nu, het klinkt wat zonderling voor een republiek, van keizers- feesten geniet, althans de monarchisten. te gevaarlijk geweest en bovendien, bet was aller minst hun doel geweest; te lang had men gezocht naar een gelegenheid om hem te vermoorden. En ondanks al zijn vriendelijkheid, was Harkless een man, meende Briscoe, die zich eerder zou laten dooden, dan overrompelen. Eén ding stond voor den ouden man vast: de journalist had zich niet laten binden en afranselen, zoolang hij in staat was om tegenstand te bieden. Ondanks zijn vlotte ma nieren en zijn plechtstatig optreden bezat hij een eigenwaarde, die hem zou doen vechten als een razende, voor één der „Witkappen" hem zou kun nen aanraken. Heel wat goede Amerikanen uit Carlow, die hem jarenlang tot hun vriend rekenden, hadden nog altijd „Mijnheer" tegen hem gezegd. Op dezelfde wijze zouden zij gehandeld hebben tegenover één van hun meest vooraanstaande land- genooten, wanneer deze in hun omgeving woonde Hij was dc ccnige, tegen wien de oude neger Xeno- phon altijd even onderdanig was geweest, sinds deze dertig jaar geleden in Plattville kwam wonen. Briscoe achtte het vrij waarschijnlijk, dat enkele bewoners uit dc armoedige hutten in het Westen verbonden zouden rondloopen. Hij dacht aan de overmacht, waarmede zij op den man moesten zijn aangevlogen; hij dacht aan den ongelijken strijd van een ongewapenden jongeman, wanhopig vechtend, zoodra hij in de hinderlaag was gelokt; een gevoel van woede maakte zich van hem meester. Hij liep weer verder, doch even iater bleef hij opnieuw staan. AI had hij zich sedert lang terug getrokken van de balie,zijn geheeie leven was dienst baar geweest aan de wet. Zou, wanneer hij van zijn ontdekking mededeeeling deed, iets anders dan de meest volslagen wetteloosheid het gevolg zijn? Hij kende het karakter van zijn menschen; hun geduld fk Een der commissies van den Volkenbond heeft onlangs de aangesloten regeeringen geadviseerd om alle vlaggen waar wit in voorkomt te behan delen met 10 ets. Zeeppoeder .Ozil" van Wigleven, Rotterdam. Een nacht tn zoo'n sopje en alle groeze ligheid ls verdwenen. (Adv.) Ook in Hongarije verlustigen de monarchis tische kringen zich hierin, die volken her denken het feit, dat het deze maand honderd jaar is geleden, dat keizer Frans Jozef werd geboren. De Weeners zullen op het witte bioscoop doek hun vroegere keizer nogmaals kunnen bewonderen en velen zullen misschien met weemoed terugdenken aan vervlogen tijden en waarschijnlijk ook met bitterheid, met veel bitterheid zelfs. Van het eertyds mach tige keizerrijk, dat zoo ai geen eerste, dan toch een belangrijke rol speelde in het groote wereldconcert, zijn twee verminkte en armoedige staatjes overgebleven, welke beiden een zorgvol bestaan hebben en een misschien nog zorgvoller toekomst, zoodat de feestvreugde zelfs voor de monarchisten leelljk wordt vergald. Ook de feestroes in België wordt door allerlei onaangename gebeurtenissen vergald. Naast de voortdurende herrie met de Vlaam- sche nationalisten baart de economische toe stand in België zorgen, nu men ook daar steeds meer den fnuikenden invloed der wereld crisis aan den lijve gaat ondervinden. Tot voor kort kon de Belgische industrie dank zij de in verhouding tot ons land zeer lage loonen, de loonstandaard is nog altyd be duidend lager dan hier, gemakkelijk op de wereldmarkt concurreeren, doch nu komen in verschillende branches de jammerklachten los. De fabrikanten klagen over de verscherpte moeilijkheden bij den afzet en zelfs de Belgische spoorwegen geven ondanks de wereldtentoonstellingen een scherpen achter uitgang der inkomsten te zien. Zoowel het reizigersvervoer als het goederenvervoer is sterk teruggeloopen en men overweegt het ontslag aan 10.000 man personeel. Het bovenstaande heeft zooveel ruimte in beslag genomen, dat we voor het resteerende nieuws kort moeten zyn. In Britsch-Indië hebben de Engelschen weer een beetje lucht gekregen, doordat de hervatte luchtbombardementen op hun dor pen, de Afridis tot terugtocht hebben ge dwongen. In Egypte is de toestand onveranderd en overweegt koning Foead gesteund door Sidky de tegenwoordige premier, een dusdanige ingrijpende wijziging der kieswet, dat hij voortaan de Wafd-party beter onder den duim kan houden, althans in theorie. Een dezer ingrijpende maatregelen is, dat de koning OBCRIAMMSTEIM Opwekkend en gezond natuurlijk Bronwater Het Victoria-Water is reeds meer dan 40 jaar in Nederland ingevoerd en overal verkrijgbaar. Voor huishoudelijk gebruik worden in het bijzonder aanbevolen de beele liter-schroefUesscheninhoudsprijs 32 cent. Zeer voordeelig en gemakkelijk. (Adv.) was ten einde. Zij zouden zich geen oogenblik be denken en op gruwelijke wijze wraak nemen op hun vijanden. Het hing alleen van hem af, of de menigte nog enkele dagen in bedwang kon worden gehouden. Als zij nog vierentwintig uur geduid oefenden, zouden de autoriteiten ingrijpen. Hij moest wachten en den sheriff in kennis stellen met zijn informaties. Dan kon Horner optreden, met een sterken troep en werd erger voorkomen. Briscoe keerde terug op zijn schreden. De mannen, die op het emplacement rondliepen, bleven rusteloos zoeken, hun oogen gericht op den grond. Plotseling richtte één van hen zich op, zwaaide zijn armen in een bepaalde richting en schreeuwde. Anderen liepen naar hem toe, maar op hetzelfde oogenblik klonk verderop weer een kreet, vergezeld van eenzelfde gebaar. Zoo werd onmiddellijk het signaal doorgegeven in de richting van de stad; ieder die he.. zag, bracht het over. Even later klonken drie lange fluittonen van den molen nabij het station. Op het emplacement werd het zwart van de menschen, die uit de stad kwamen, terwijl degenen, die aan het zoeken waren, uit vel den, bosschen en struiken naderden en zich langs den spoorweg repten om te vernemen, wat er aan de hand was. Briscoe bleef een oogenblik staan, toen wandelde hij weer langzaam in de richting van het emplace ment. De spoorlijn liep recht vaar noordwesten en zuid oosten als een perspectief-teekening op de lei van een kind. Zeven mijl naar het westen lag Rouen en in dezelfde richting ongeveer zes mijl van de plaats, waar het signaal was gegeven, liep een spoor, dat leidde in de richting van het dorp der „Witkappen Eenigen tijd geleden had men op het emplace ment nieuw zand gebracht. De ontdekking, welke thans was geschied, bestond uit bruine vlekken, nabij den spoordijk. Naar boven en naar beneden waren kleine plekken en diepe voetsporen in het zand. Mannen onderzochten opgewonden gebarend en luid pratend, deze plaatsen. Lige Willetts was de eerste, die ze had opgemerkt. Zijn paard stond vastgebonden aan het eind van een paadje, dat dwars door het korenveld liep. Jared Wiley, de af gevaardigde, redeneerde druk tegen een groepje menschen en zette uiteen, wat hij er van dacht. „Die twee kerels waren natuurlijk op de hoogte van het vertrek van den goederentrein, die hier nog een paar ledige wagens moest aanhaken. Ik begrijp niet, hoe zij dat te weten kwamen, maar zij wisten het. Toen is het zoo gegaan: Zoodra zij waren ontsnapt, liepen zij ondanks het noodweer direct naar dit zijspoor. Tezelfder tijd vertrok mr. Harkless bij mr. Briscoe in westelijke richting. Het begon te regenen. Hij besloot langs den spoor weg te loopen, om zeker te zijn van zijn richting, misschien ook in de hoop een schuilplaats te vinden. En er was, behalve bij mr. Briscoe, waar hij reeds afscheid had genomen en dus liever niet wilde terugkomen om niet lastig te schijnen, geen enkele schuilplaats, dat begrijpt iedereen. Hij kwam hier precies gelijk met die ontvluchte boeven. Zij liepen elkaar om zoo te zeggen in de armen. Na tuurlijk herkenden zij hem en vielen ze op hem aan. Ik'weet niet, wat er precies gebeurde wij hebben overal alles afgezocht. Waarschijnlijk heb ben zij er op losgeslagen met een stuk ijzer, doch vannacht zullen wij haarfijn allés vernemen. In Rouen zullen wij het wel uit hen krijgen, zoodra zij daar zijn aangehouden." J (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1