ERFLAKKEE" EERSTE BLAD VERKOOPINGEN. eft U op als Abonné. GIMBOBtTS jIJANOI amer in het kantoor iciteits-Maatschappij *s, Voorstraat 16a GEN GRATIS inderen oedkobp kleed en Prijs per kwartaal 12E JAARGANG. - N°. 74 Stel je voor! FEUILLETON. OP EENZAMEN POST. Uw Kindje. HEEREN-BAAI Land- en Tuinbouw -eesters, zand, lange en ronde 5—7 ct., schoolmeesters, klei 4 5 ct.; West. eesters, kleine ronde 3 4 ct., per et Hinken aanvoer, trage vraag. TERDAM, 21 Juli. Aardappelenmarkt. er 5 ladingen of 1077 H.L. Prijzen nderd. Huiden, Leer, Wol, Diversen. TERDAM, 21 Juli. Vlas. (Opgaaf van rktmeesters). Aanvoer 5000 K.G. Holl. 0 c. per K.G. Bijna niets verkocht, handel. SOHMELSDIJK. uwd: Johannis Ardon 27 jaar alhier, 'llempje Stolk 31 jaar, te Dirksland. BRIELLE, van 11-17 Juli. oren: Anna Geertruida, d. v. P. de Hullu A. Lodder. rieden: Gerrit Gerbrand Vermaas79j., n. van N. C. van Leeuwen. RIJDAGEN 25 Juli en 1 Augustus '30 ens des avonds 7 uur (z.t.) te Dirks- d, reap, in Hotels Polderman en Keu aar, veiling en afslag van: 11.20.50 H.A. G. 120 R.V.M.) vruchtbaar bouwland Melissant in den polder Diederik ver- rd tot blootschoof 1933 ten verzoeke de Erven van w(jlen mejuffr. de wed. r. van Nieuwenbujjzen. Notaris VAN DER SLUYS. muiiiiiiii mm iiinniHnmi imim nuiiiiimuiiiiiiiiüii mniiiiuiimnmirinflun liiomsu LAAT NIET LOS Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren moet U 00n -.ent nemen op uwe Modeblad 2 X per maand t en waarbij tel- 2 gratis knip- laden worden 'levering bevat 2 en met hinder en daarbij een -odeUensorteering meskleeding en "ken. 'uwe Modeblad is Uitgevers dezer verkrijgbaar te- oents per kwar- 1.25 franco per Zendt even een rU Losse nummers ADVERTENT1ËN van 16 regels Elke regel meer Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. ZATERDAG 26 JULI 1930 Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-rev«e. Binnenland. Naar aanleiding van hernieuwde publica ties in de Nieuwe Rotterdamsche Crt. ten behoeve van den Heer van den Berg, uitvin der van Matafto, het middel tegen mond en klauwzeer, heeft het Kamerlid Boon vra gen tot den minister gericht, welke dezer dagen zjjn beantwoord. Reeds voor acht jaar is deze voor onze veeboeren z00 belangrijke strijd over al-of niet doeltreffendheid van Matafto ontbrand en van begin af hebben onze mannen der wetenschap niets nagelaten om de ondeug delijkheid van het middel op hun manier aan te toonen. Desondanks heeft de heer Van den Berg doorgezet en heeft hp einde lijk te Madrid succes bereikt en de Spaan- sche regeering natuurlijk pas na officieels proeven onder wetenschappelijke controle, voor het middel weten te interesseeren. Reeds is een fabriek in oprichting en de Spaansche regeering heeft een beduidende order ge plaatst, Het antwoord van den minister op de vragen van den heer Boon zijn op zijn minst heel eigenaardig en de N.R.Crt. heeft dit antwoord, dat de zaak op de gebruike lijke wijze afpoeiert, op belangrijke punten onwaar en leugenachtig genoemd. Waar hier voor onze veehouders zoo groote belangen op 't spel staan, belangen welke zwaarder wegen dan de reputatie van een of andere kippige professor, is het te hopen dat er wat meer licht in deze heele geschie denis komt en dat aisnog zoo spoedig moge lijk ook hier officieels proeven worden ge nomen. 6 Onder zeer groote belangstelling heeft te Valburg de begrafenis plaats gehad van den 8-iarigen Jan Slebes, die het slachtoffer is geworden van een weerzinwekkenden zeden- moord' Het slachtoffer is na een tante in een naburig dorpje bezocht te hebben op den terugweg door een zwerver B. B. tijdelijk werkende by een landbouwer te Valburg, na het plegen van onzedelijke handelingen vermoord. De dader, die den volgenden morgen gewoon aan zijn werk was gegaan, dit heerschap is reeds eerder voor zedende- lichten veroordeeld, heeft een volledige be kentenis afgelegd en is naar Arnhem over gebracht. Terwijl onze kusten begin der week door een storm uit het Zuid-Westen werden gebeukt, zoodat vele kampeerders aan de stranden een veilig heenkomen moesten zoeken, in de badplaatsen wordt steen en been geklaagd over het aanhoudend ongun stige weer, is de Geldersche Achterhoek door een cycloon getroffen, welke hoewel minder krachtig als voor eenige jaren, toch op verschillende plaatsen heel wat schade heeft aangericht. In de baan van den cycloon liggende gebouwen hebben het kwaad te verduren gehad en heel wat pannen, kippen hokken en veldvruchten zfln vernield. Op enkele plaatsen zijn tamelijk zware boomen ontworteld en vanuit Aalst wordt gemeld, dat een schuur in de nabijheid van het station Breedevoort geheel is opgenomen en daarna gedraaid weer is neergezet. De toekomst voor onze boeren laat zich steeds meer en meer ongunstig aanzien als gevolg der lage prijzen voor hun producten, welke deels hun oorzaak vinden in de lage wereldpryzen, alsmede in de protectiemaat- regeien door het buitenland getroffen om den invoer zooveel mogelijk tegen te gaan. Ook de Pransche regeering is in deze' niet ach tergebleven en heeft direct ingaande de in voerrechten op varkens, varkensvleesch, reuzel, kaas, haver, gerst, aardappels en aardappelmeel weer stevig verhoogd; zoodat ook in die richting onze uitvoer onmoge lijk wordt gemaakt. Geen wonder dat het pessimisme in landbouwkringen zoo groot is. Buitenland. Na een hopeloos gemanoeuvreer is de Duitsche regeering in den Rjjksdaggestrui keld, tweemaal zelfs. Toen bij de stemming over art. 2 van de middelenwet de regee ring met 256 stemmen tegen 204 in de minderheid bleef en rijkskanselier Brüning daarop afkondigde, dat nu per art. 48 der grondwet de regeering per noodverordening de vereischte maatregelen zou treilen, bracht een voorstel der sociaal-democraten tot op heffing der afgekondigde noodveroordeningen de regeering voor de tweede maal de neder laag. De nationaal-socialisten en de ver deelde Duitsch-nationalen hebben in hun haat tegen het kabinet de sociaal-democraten een handje geholpen, terwijl ook de com munisten met rood meestemden. Na de tweede nederlaag kondigde Brüning de ont binding der Rijksdag aan, zulks ingevolge art. 25 der grondwet. Achtereenvolgens hebben Hilferding so ciaal-democraat), Moldenhause (Duitsche volkspartij) en Dietrich (democraat) hun tanden kapot gebeten op een voor de meer derheid aanvaardbare begrooting en met Dietrich duikelt het ministerie BriiniDg, al blijft het voorloopig rustig op het kussen zitten. Weinig hartverheffend is de ronde dans om de begrootingssoep geweest en wat nu de Rijksdag laogs normaal parlemen tairen weg niet wenscht te slikken zullen de heeren nu moeten lepelen via een op nieuw uit te vaardigen noodverordening, welke in groote lijnen natuurlijk gelijk zal zijn aan de reeds verworpen. Den 14 Sep tember zullen nieuwe verkiezingen plaats vinden en uiterlijk 30 dagen daarna moet de nieuwe Rijksdag bijeenkomen. Tot zoo lang heeft het kabinet Brüning dus den tijd, Inmiddels wordt het Duitsche volk ge lukkig gemaakt met een reeks politieke proclamaties der verschillende partijen, er zijn er nieuwe bijgekomen uu de Duitsch- nationalen uiteengespat zijn, waarin de eigen smettelooze onschuld wordt aangetoond. Het kalken en plakken voor de verkiezingen is reeds in gang en hierbij hebben commu nisten en nationaal-socialisten op klaar lichten dag te Berlijn reeds stevig geknokt, waarbij ®sn der kamphaantjes per revolver- kogel uit zjjn aardsche lflden werd verlost en waarbij een paar onschuldige voorbij gangers een paar onbeduidende schamp schoten opliepen. Dit alles is slechts een klein voorproefje der komende gebeurte nissen, want algemeen wordt een buiten gewoon felle verkiezingsstrijd verwacht. In het kamp der burgerlijke partijen, uitge zonderd het katholieke Centrum, heerscht groote vrees voor zware verliezen. Goed in gelichte waarnemers verwachten een ver schuiving der kiezers in de richting van uiterst links en uiterst rechts, zoodat de toekomst wat dit betreft niet al te hoop vol is. De jacht op'onschuldige kiezers is reeds begonnen, alles geaccompagneerd door schelde en vechtpartijen a la Mexico in het klein. De vrouw van kantoorbediende M. de V. woonde boven de familie van den hoofdconducteur K. van G. Bij nadere kennismaking vroeg de buurvrouw van boven de buurvrouw beneden om 's middags eens te gaan wandelen. .Stel je voor" ant woordde zij .met de wasch aan huis heb ik geen tijd om te gaan wandelen!" Nu echter gaan zij geregeld een middagje per week samen uit want evenals buurvrouw boven gebruikt buur vrouw beneden nu zeeppoeder „Ozil" van slechts 10 ets. per pakje. Dat doet de wasch vanzelf. (Adv.) BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 26) „Geef me de hand, Lige," riep hij.- De maan rees boven de bosschen en tooverde lange schaduwen voor de wandelaars uit. Harkless keerde zich om en keek naar de silhouetten van de stad, naar de daken en den kerktoren, die glansden als zilver. „Zie nu die stad eens, Willcett," zeide hij, zijn hand leggend op den arm van zijn metgezel, „dat is de mooiste stad van de Vereenigde Staten." „Ik dacht notabene, dat het u hier niet zoo best beviel," antwoordde de ander bevreemd. Een oogenblik later passeerden zij mr. Fisbee, Deze keerde terug naar de stad, ditmaal loopend zoo recht als een kaars. „Wat ik niet begrijp," merkte Lige op, toen de oude man het niet meer kon hooren, „dat hij daar nu alweer geweest is; gisteren was hij er den heelen dag; hij ging met hen naar de lezing en hij schijnt een ander mensch te zijn. Hoe komt hij er zoo toe, zijn dagen bij Briscoe door te brengen." „Ik heb er niet bijzonder op gelet; de rechter en hij zijn al lang bevriend met elkaar beweest." „Maar niet op deze manier. Ik begrijp er geen steek Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. Beide Artikelen verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) Terwyl ook in Finland de Rijksdag is ontbonden, als een direct gevolg van de verwerping van het regeeringsvoorstel tot bescherming der republiek, welke maat regelen van zeer drastischen aard waren en voornamelijk gericht tegen de communisten, zoodat ook daar de toestand ver van ideaal is, gebeuren er in Egypte nog veel erger dingen. Het staat er met de Egyptische vleeschpotten niet al te best voor, hetgeen op zichzelf reeds reden voldoende kan zijn om over de overgebleven weinige kluifjes ruzie te maken. Aanleiding tot de geweldige gisting in Egypte is het wat al te dictorale optreden van koning Foead, die niet wenscht te bukken voor de macht van de Wafdparty, ai staat .90 der bevolking achter deze partij. Zoodra de vorige premier Nahas pasja met eenige wetsontwerpen kwam waardoor de macht der kroon danig beknot werd, stuurde Foead het kabinet naar huis en sloot het parlement. Dit was de eenigste manier de plannen van Nahas pasja en de zijnen te verijdelen en daarop plaatste Foead Sidky pasja, een vroegere aanhanger van Nahas pasja doch nadien diens felste tegen stander, op het regeeringskussen. Twee derde der afgevaardigden van het parlement hebben aan koning Foead verzocht een buitengewoneparlementszittinggevraagd welk verzoek de koning volgens de grondwet moet inwilligen, tenzij hij zich kan beroepen op ernstige onlusten. Inderdaad hebben die zich voorgedaan en is het gepeupel, Nahas pasja ontkent dat het zijn aanhangers zijn, tot ernstige wanordelijkheden overgegaan, waarbij verschillende personen zijn gedood en eenige honderden zijn gewond. Meermalen moesten de Egyptische troepen en politie van de vuurwapenen gebruik maken. Het is nog niet zeker of de aangevraagde buiten gewone parlementszitting zal doorgaan, Sidky pasja heeft den- koning geadviseerd het te weigeren, zijn kabinet wordt natuurlijk bij het toestaan der zitting subiet met groote meerderheid omgekegeld, doch heeft ook bovendien heel weinig kans op een lang leven. Tot heden wordt het gehandhaafd door de punten der bajonetten en zulks tegen den wil der groote meerderheid van de bevolking. De Engelschen z{|n bij dit alles volkomen neutraal gebleven, Londen beschouwt het als een volkomen interne Egyptische aan gelegenheid en denkt er niet over een der partijen tegen zich in't harnas te jagen. Met het oog op de beveiliging der buitenlanders zijn alle aanwezige Engelsche troepen in Egypte geconsigneerd en bovendien twee En gelsche oorlogschepen te Alexandria aange komen. Tot dezen maatregel was Londen te meer gedwongen, omdat Italië te verstaan had gegeven, dat het er niet voor zou terug schrikken 2 of 3 oorlogschepen naar Egypte te zenden, indien Engeland niet op afdoende wijze voor de veiligheid der buitenlanders zorgt. Intusschen duurt de spanning in Egypte voort en is het zelfs twijfelachtig of Foead zich zal kunnen handhaven, indien hij niet tydig zwicht en wat meer rekening houdt met wat er leeft onder de meerderheid van z(jn volk. Zoowel in als buiten Europa heerscht een onprettige stemming en zelfs de Belgen met hun eeuwfeest kunnen het in deze dagen niet tot harmonie brengen, hebben eigenlijk nimmer harmonie gekend en zuilen het waarschijnlijk ook nimmer leeren kennen. In antwoord op de in alle Belgische ker ken voorgelezen herderlijken brief van de Belgische bisschoppen, waarin de Vlaamsche zelfstandigheidsbeweging door de Kerk wordt veroordeeld, hebben de katholieke Vlaamsche nationalisten een manifest verspreid, waarin tegen deze veroordeeling op scherpe wijze wordt opgekomen. In dit manifest wordt betoogd, dat de Vlaamsche zelfstandigheids beweging met den godsdienst niets te maken heeft en van zuiver politieken aard is en vragen de opstellers, of de Ieren, de Finnen, de Letten, de Tsjechen, de Polen en vele andere volkeren nog in leven geroepen, dan eveneens in zonde werden geboren en of hun staatsinstellingen in hun oorsprong, als ongerechtigd en onwettelijk voor de katho lieke kerk worden beschouwd. Het manifest besluitt Met al den verschul- digden eerbied aan onze Kerkelijke Overheid en in de volledige onderwerping aan hare uitspraak in zaken van zuiver godsdiens' tigen aard, besluiten wij, Katholieke Vlaam sche Nationalisten, dus evengoed het recht te hebben, het huidige staatsregime nood lottig te vinden voor het hoogere welzijn van het land en een staatshervorming te verdedigen die, naar onze eerlijke meening op volledige wijze, een einde stellen zal aan ECHTE FRIESCHE de huidige zoo diep noodlottige misstanden wij beschouwen zulks als ons onvervreem- baar politiek recht, zoner daardoor in het minst te kort te komen, noch aan de wet der ware vaderlandsliefde, die uitsluitend het hoogste welzijn van ons volk moet beoogen en die heel onze politieke actie beheerscht. Maar Brussel is 100 jaar doof geweest voor Vlaamsche wenschen en heeft nu heele- maal geen tijd Vlamingen in meerderheid overheerschend, te hooren. van. Hij is in de wolken'over miss Sherwood, al is hij oud genoeg om haar grootvader te zijn. Zoo'n ouwe. Zijn metgezel legde met een gebaar het zwijgen op. „Hoor eens!" Zij stonden nu vlak bij het huis van Briscoe en door de diepe stilte klonken enkele accoorden, welke Harkless bekend voorkwamen. „Luister!"fluisterde hij. Helen speelde de Mondscheinsonate van Beet hoven. „Een mooi stuk," oordeelde Lige na enkele oogenblikken. John had hem kunnen afranselen om zijn ongevoeligheid, maar antwoordde: „Ja het is prachtig." „Van wien is dat," hield Mr. Willetts aan. „Beethoven." „Een vreemdeling zeker. Ik herinner mij avonden als deze, toen wij kampeerden in Vigo. Toch is het hier ook mooi, vooral nu." De sonate was geëindigd, maar nu klonk zacht een sopraan door den avond. Willetts voelde de greep in zijn schouder sterker worden en sterker. Toen het lied verklonk, waren 'de oogen van zijn metgezel vochtig. IX. Vogels, die vroeg zingen. Een kantwerk van nevelflarden hing boven de beek, toen John en Helen, die als sprak het vanzelf, samen den tuin ingingen, bij de bank kwamen. Stroomopwaarts, in een poel, hielden de kikkers de stilte wakker met hun gekwaak. Honderden vuurvliegen, coquetteerden met het donker tus- schen de boomen kruinen en het water; ze glinster den onverwacht, doofden hun lantaarntjes om dan even verder weer aan te gloeien. De hemel was van een wonderlijk olijfgroen. „Ik geloof, dat overleden schilders bij zons ondergang de wolken voor ons kleuren," zeide Helen, terwijl zij gemakkelijk ging zitten. „Dat moet voor hen de eenige manier zijn, om zich gelukkig te voelen. Niemand is er natuurlijk toe verplicht, maar ze doen het om de beurt, terwijl de anderen het recht hebben critiek te oefenen." „Dan heeft vanavond een knap schilder de beurt, ging Harkless op deze gedachte in, „een colorist en een droomer." „Vanavond was de lucht het werk van een beeld houwer. Hebt u die geweldige stapelwolken gezien zooals ze met geniale kracht door elkaar gesmeten werden? Het moet Michel Angelo geweest zijn. Rechter Briscoe lacht er om en zegt, dat in de wolken slecht weer wordt voorspeld." „Michel Angelo krijgt dikwijls een beurt, meer dan de andere artisten, die aan gene zijde zijn. Ik geloof, dat hij heel wat zonsondergangen voor zijn rekening neemt en zonsopgangen ook. Vroeger, toen ik nog student was, bleven wij dikwijls een nacht met elkaar zitten praten, omdat wij wisten, hoe spoedig ons clubje vrienden uit elkaar zou gaan. Dan zag ik nog al eens een zonsopgang." Zij keek hem vragend aan. „Waarom hebt u nooit meer iets laten hooren aan Tom Meredith, terwijl u toch betrekkelijk zoo dicht in de buurt bent; het is geen honderd mijl hier vandaan; hij was verbazend gesteld op u en probeerde nog dik wijls wat over u te vernemen. Andere kennissen schreven echter, dat u naar het buitenland waart Crisis in den akkerbouw. Een voorbeeld. Door het Dagel. Bestuur der Hollandsche Maatschappij v. Landbouw is een kleine ak- kerbouw-commissie ingesteld, welke tot op dracht heeft over de financieele positie der akkerbouwbedrijven in N.-H. en Z.-H. be trouwbare cijfers op te stellen en deze wereld kundig te maken. Deze commissie bestaat uit vier akker bouwers, leden van het Hoofdbestuur en wel de heeren B. Biesheuvel, Houtrakpolder, R. C. Schenk, Groote IJpolder, G. Braat, Zeven huizen Z.-H. en P.Leeuwenburgh, Numans- dorp en den heer Ir. T. P. Huisman, Secre taris der Maatschappij. De commissie heeft de beschikking kun nen krijgen over de volledige gegevens van een uitstekend beheerd intensief akkerbouw- bedrijf van 50 H.A. over Mei 1929/1930. Dit bedrijf ligt in N.H. en wordt verpacht voor de niet hooge som van 144.— per H.A. De bedrljfsinventaris (levende en doode have) heeft een waarde van ƒ16.400.— of 323.— per H.A. "Wordt aangenomen dat voor dezen inventaris een rente betaald moet worden van 5 of 820. dan heeft de pachter van dit bedrijf over 1 Mei 1929/1930 een verlies geleden van 11070. Indien men aanneemt dat hij en zijn gezin geleefd hebben van 3000.-, huur van de woning en gebruik uit het bedrijf daaronder gerekend, dan is h(j in vermogen achteruitgegaan 14070.-. Dit zeer slechte resultaat vloeit ondermeer voort uit het feit dat iu dit geval een groot oberiamiKstcim Opwekkend en gezond natuurlijk Bronwater Het Victoria-Water is reeds meer ^dan 40 jaar in Nederland ingevoerd en overal verkrijgbaar. Voor huishoudelijk gebruik worden in het bijzonder aanbevolen de heele Uter-schroelllesscheninhoudsprijs 32 cent. Zeer voordeelig en gemakkelijk. (Adv.) vertrokken, zoodat wel niemand meer bericht zou krijgen. Ik heb over u hooren praten, uw naam ge lezen in verband met de „Witkappen" en in poli tieke artikelen, welke de kranten in Rouen over namen, maar hij wilde er nooit van hooren, dat Harkless uit Plattville zijn Harkless kon zijn. Ik heb wel eens aan de mogelijkheid gedacht. Toen u binnenkwam op die lezing, wist ik het direct. Waarom heeft u mijn neef toch nooit geschreven?" „Rouen lijkt zoo ver hier vandaan," gaf hij kalm ten antwoord. „Ik ben er ééns geweest voor zaken, een halven dag. Overigens kwam ik nooit verder dan Arno of Gainesville, toen ik mij eenmaal hier had gevestigd. „Vreeselijk," riep zij uit, „om u zelf zoo op te sluiten. Het is wel mooi om hier een werkkring te zoeken, maar waarom hebt u al oude uw vrienden toch laten schieten? Waarom niet zoo nu en dan eens een concert gaan hooren of een tooneel- uitvoering bezocht. Vindt u dat nu fair tegenover Tom? Hadt u reden om te veronderstellen, dat hij u liever niet meer zou ontmoeten?" „Dat heb ik geen moment gedacht," hernam hij, een grasspriet tusschen zijn vingers frommelend. „Maar ik had mij nu eenmaal uit alles terug ge trokken. Aanvankelijk hield ik de menschen nog in het oog, correspondeerde nog met een paar vrienden, maar dat hield van zelf op, toen ik zoo'n paar jaar op mij zelf stonddan missen de menschen elkander immers niet meer. Zij hadden van mij ver wacht dat ik sen heele piet zou worden, maar het viel tegen. Ik was blij mijn eigen weg te kunnen zoeken. M'n voorliefde was altijd de journalistiek geweest en ik vond werk bij een blad in New-York. Misschien niet de meest geschikte krant, ik deugde er tenminste niet. De dingen, die ik meemaakte en niet alleen aan de krant, brachten te veel teleur stellingen; de felle onderlinge strijd om een bericht eerder te krijgen, kon ik niet volhouden. Waar schijnlijk was ik er te week voor. Vrienden van me raakten in het vak verzeild, eerlijke kerels, die altijd even prettig waren om mee om te gaan; ze bezwoeren me, dat ze er komen zouden, maar het werd te druk om met elkaar te blijven converseeren. Je kon hoogstens nog eens roepen „Hoe staat het er mee?" We vervreemdden totaal; niet uit onvrien delijkheid, het lag in den aard der dingen. En voor mij bleek de onbarmhartige strijd, die duizend en één gevechten om een plaats te veroveren, de moeite om een boterham te Verdienen te machtig. Misschien was alles heel rechtschapen, maar ik moest er mee ophouden. Dat ik betrekkelijk spoedig hier neerstreek was eenvoudig toeval. De krant waaraan ik werkte, werd verkocht en de politieke koers veranderde. De meesten van degenen, die er aan werkten, namen het gemoedelijk op en schre ven met evenveel ijver artikelen van een geheel andere strekking als vroeger." Hij sprak op luchtigen toon, maar er was toch iets in zijn stem van schaamte. Rustiger ging hij voort: „Een vriend had mij aan een baantje ge holpen, 'niet omdat ik verdiende dat te krijgen, eenvoudig omdat hij mij vooruit wilde helpen. De zelfde kruiwagen bezorgde mij na verloop van een maand het schrijven van hoofdartikelen. Bijna twee jaar hield ik dat vol. Toen de krant in andere handen overging, kreeg ik bericht van den nieuwen eigenaar, dat deze mij heel graag in zijn dienst zou handhaven. Hij verwachtte, dat ik dan zou schrij ven, wat hij aangaf. Ik weigerde, yan dat oogenblik af voelde ik mijzelf een mislukking worden. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1