€ZET let vooral op dit adres. Fordsorv DE SALAMANDER Middelharnis MIMOSA-DROPPELS, MIDDELHARNIS TELEFOON 44 ZATERDAG 19 JULI 1930 EERSTE BLAD OP EENZAMEN POST. Zonderlinge opvatting Vacantie STER-TABAK TUDOR-SEDAN STANDAARD SEDAN MODEL ..A" CHASSIS ABR1EK, ROTTERDAM BREUKBANDEN I alle soorten met en zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Niet goed, geld terug. PV"Let op het adres: Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen. ZONNESCHERMEN 1MB Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07s ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 12E JAARGANG. - N°.72 W eek-revue. Binnenland. Niet alleen onze landbouwbelangen komen door de protectiemaatregelen van andere landen in gevaar, ook onze industrie weet hiervan mee te praten. De firma Philips te Eindhoven heeft nu dezer dagen langs indirec- ten weg een krachtig woord van protest laten hooren, gericht tegen de protectiepoli- tiek van Berlijn. Het Philipsconcern sch(jnt aan al zijn Duitsche leveranciers een briefte hebben ge zonden, waarin hun wordt medegedeeld, dat Philips in 1929 in Duitschland voor85mil- lioen mark heeft gekocht en dat de uitvoer in hetzelfde jaar naar Duitschland van Philips- producten slechts een 7 millioen mark heeft bedragen. Philips schijnt nu zijn Duitsche leveran ciers te hebben verzocht, dat zij het „Beichs- wirtsehaftministeriura" er attent op zullen maken, dat als Philips geen gelegenheid krijgt om in Duitschland z(jn producten te ver- koopen, hij in 't vervolg niets meer in Duitsch land zal koopen. Orders van 85 millioen kan de Duitsche industrie onder de huidige omstandigheden natuurlijk al heel moeilijk missen, zoodat de betrokken fabrieken natuurlijk wel denoodige klaagliederen naar Berlijn zullen zenden. In ieder geval is het geen overbodige weelde, dat er eens krachtig geprotesteerd wordt tegen al te eenzijdige economische maat regelen, doch of het wel effekt zal hebben te Berlijn is te betwijfelen. In Duitschland's op 'toogenblik protectie voor en na troef, totdat het weer eens zijn kop moet stootenomde harde en eenvoudige waarheid te leeren, dat op den duur er alleen dim spraken kan zijn naar andere landen, indien daar invoer tegen' over staat. Nu tante Post ingaande 5 October nacht posttreinen gaat inleggen tusschen de groot ste steden en de voornaamste plaatsen in de provincie, zoodat ingaande dien datum de avondpost den volgenden morgen reeds in de eerste bestelling kan worden opgenomen, een aanmerkelijke verbetering, zal volgens „Spoor en Tramwegen" met deze treinen ook (gelegenheid gegeven worden voor ver voer van passagiers. Van Amsterdam C. S. en Rotterdam Maas zal men 's nachts om ongeveer 12 uur naar Maastricht en Gronin gen niet omgekeerd kunnen vertrek ken en daar ongeveer 5 uur in den morgen arriveeren. Dat worden dus de eerste nacht treinen voor personenvervoer in ons land, Onze militaire piloten zijn weer eens niet erg fortuinlijk de laatste dagen.'t Laatst der vorige week sloeg op de zandplaat tusschen het vliegveld de Mok en Onrust een militair toestel over den kop en in brand, waarbij de twee inzittende onderofficieren werden gewond en deze week had te Soesterberg een doodelijk ongeluk plaats,) waarbij de reserve-sergeant-vlieger Elout uit Wassenaar is omgekomen. Sergeant Elout was met groot verlof en zou instructeur worden van de Aeroclub te Botterdam of Amsterdam. Met 'toog hierop ging hij weer eenigemaanden in dienst en bij een der vluchten is hij uit het toestel geslingerd, of dit het gevolg is van het maken van loopings wordt nader onderzocht, en gedood. Het toestel viel op een open plek in het bosch en is nagenoeg geheel vernield De bekende vierdaagsehe afstandsmareben, die deze week te Nijmegen worden gehou den, mogen zich in een groeiende belang stelling verheugen. Dit jaar zjjn er ruim 1600 deelnemers en deelneemsters, hetgeen een 400 meer dan verleden jaar bedraagt. Buitenland. Volgens den kalender zitten we midden in den komkommertijd, had de zeeslag zich reeds eenige malen vertoond moeten hebben en hoorden alle Europeesche diplomaten, ministers, afgevaardigden, enz. enz. reeds te vertoeven aan koele, verre stranden, vooral ver. Zoover zijn we helaas nog niet en zoo ziet de Engelsche regeering, er zjjn er meer zoo, verlangend uit naar een oogenblik welver diende rust. Die zoo gewenschte rust kwam anders b(jna onder 't bereik, toen bij de be handeling van de begrootingsontwerpen uit Snowden's begrooting Lloyd George zijn amendement indiende, ten doel strekkende een deel van de winst der ondernemingen, dat gebruikt wordt voor uitbreiding, niet te belasten en welk amendement Snowden onaannemelijk had verklaard. Dit amende ment werd verworpen met 278 tegen 275 stemmen, zoodat de Labourregeering weer eens met de hakken over de sloot kwam, dank zij vooral de verdeeldheid der libera len. De conservatieven hadden er alles op gezet om de regeering te doen vallen en daartoe namen ze zelfs hun toevlucht tot een list. Ongeveer een 50 consertieve afgevaar digden waren b(j de debatten niet in het Lagerhuis aanwezig, dit moest de liberalen blijkbaar in den waan brengen omtrent hun sterkte, doch toen het op stemmen aankwam, bleken deze 50 conservatieven in een naburige club te zijn en konden de conservatieven tot groote verrassing van Labour en liberalen nagenoeg met volle kracht tegen de regeering stemmen. Voor de regeering stemden 270 leden van Labour, 4 onafhankelflken, terwijl 12 liberalen blanco stemden en aan deze blancostemmers dankt de regeering haar overwinning. Mogelijk ook hebben deze 12 liberalen dat conservatieve kiekeboe-spelletje doorzien en durfden zij de verantwoordelijk heid voor een nederlaag der regeering niet aan. In ieder geval zeult het Labourkabinet moeizaam verder op haar moeilijken weg, rolt ze van de eene moeilijkheid in de andere, wordt ze ook van alle kanten tegengewerkt. De tegenwerking van het Hoogerhuis heeft de kolenwet der regeering doen duikelen, de FEUILLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMER1KAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. Oeautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) Op een negerschool in Timbuktoe vroeg de mees ter naar het ontstaan van het blanke ras. Een jochie, wiens vader importeur was, meende dat alle blanken eerst negers waren geweest maar dat zij na de uitvinding van zeeppoeder .Ozil" niet alleen de wasch maar ook hun lichaam er mee hadden behandeld. De meester wist het zelf ook niet; alleen dat die zeeppoeder slechts 10 ct. per pakje kost. (Adv). conservatieven beramen een nieuwen aanval op de regeering en hebben het plan een motie van wantrouwen in te dienen, tenzjj Mac Donald bereid is voor de komende Engeisch-Indische conferentie een bespreking over het Britsch-Indische vraagstuk met liberalen en conservatieven te houden en daarnaast wekt het nog altjjd stijgende cijfer der werkeloosheid groote zorg. De vorige week bedroeg dit cfjfer reeds 1.890.000, het hoogste cijfer sinds 1922 en naarmate deze cjjfers stijgen, slaan de conservatieven har der de protectietrom,daarbU overrofield door Beaverbrook en Rothermere, de beide kran- tenlords en protectionnisten door dik en dun. Ook te Berlijn begint men nu verlangend uit te zien naar wat rust. Weken achtereen is er nu gemarchandeerd over de dekkings plannen, er heerschte ongekende bedrijvig heid in de politieke koehandel ennogaltjjd blijft het tot heden praten, praten en nog eens praten. Meer dan eens zijn de neuzen geteld, tot dat de een of andere politieke bolleboos zoo'n zorgvuldige neuzentellerij weer in de war schopt, door met nieuwe eischen te komen aandraven. Nauwelijks meende Brüning op een voldoende meerderheid te kunnen reke nen, of Hugenberg kwam weer eens roet in de pap gooien.De Duitsch-nationalenhebben tot heden met al hun gesjacher geen slechte zaakjes gedaan en nu moesten de heeren op 't laatste nippertje nog een politiek kluifje hebben. Het is de Duitsch-nationalen reeds lang een doorn in 't oog, dat in Pruisen de socialisten en Centrum zoo broederlijk en eendrachtig in 't regeeringsschuitje zitten en nu verlangde Hugenberg voor zijn steun de verbreking der Pruisische regeerings- coalitie. Resultaat nieuwe besprekingen, uitstel van beslissingen en hernieuwde tel ling van neuzen. Niettemin zal de regeering toch deze week de beslissing doorzitten, ondanks alle ge harrewar en verzet, zulks op hoop van zegen, steunend op het beruchte art. 48. dat altijd nog als een dreigende stok achter de deur staat en blijft staan. Vooral voor verschillende communistische afgevaardigden is dat dreigend. Verschillende dezer heeren hebben nog wat af te werken met de justitie en indien het werkelijk tot ontbinding van den Rjjksdag mocht komen, dan staan ze bloot aan het gevaar van arrestatie. En daarom zou het niemand verwonderen, indien deze heeren met de regeering meestemmen, of zich tijdig uit de voeten maken indien ze gevaar ruiken. De Fransche regeering, het kabiDet Tardieu dat zich via eenige dozjjnen moties van vertrouwen nog altijd in leven weet, volgens enkelen is het reeds half dood, heeft wel heel korte wetten gemaakt met de oppositie van links, door per decreet de Kamer met vacantie te sturen. De linkerparttjen zijn over deze maatregelen woedend, verwtjt de regeering dat ze zulks gedaan heeft om aan een nederlaag te ontkomen, dat ze haar be loften niet heeft nagekomen, enz., enz. Toch zullen al deze woedende politici noodge dwongen hun woede eenige maanden moeten opkroppen tot de volgende zittijd, of hun verhitte gemoederen in de zilte baren moeten afkoelen. 24) Na* het eten gingen zij naar de serre, waar de heeren een sigaar rookten. De rechter wipte zijn stoel achterover, tot hij gemakkelijk zijn voeten op tafel kon leggen en blies dikke kringetjes. Zoo zat hij het liefst, vertelde hijdan zag hij het meest van den wijden hemel. De anderen verplaatsten hun stoelen om beter van het schouwspel, dat den rechter zoo deed genieten, te kunnen profiteeren. Als een reusachtige veer was een witte wolk ge- teekend langs dc iucht, doch overigens welfde de hemel zich sterk blauw. Zoo helder was het, dat het kerkje minder ver weg leek. Mijlen en mijlen ver trilde de warme lucht boven het land, Nabij den horizon dreven een paar vogels in de richting van de zon. „U schijnt dit weer nogal grappig te vinden," merkte Lige op, terwijl hij zijn gezicht afdroogde en uit de zon ging zitten. „Zoo'n hemel krijg je in Rouen niet te zien," meende de rechter, terwijl hij tersluiks gluurde naar het meisje. „Het is anders hetzelfde Indiana," gaf zij ten antwoord. Afstappende naar het terrein der onge- lukkenrubriek, vallen er twee zeer ernstige rampen te vermelden. Het ergste was wel de ontzettende mijnramp in Silezië. In de Kurtschacht in het müngebiedvanNeurode heeft een koolzuurontploffing plaats gehad op een oogenblik, waarop zich tweehonderd arbeiders in de mijn bevonden Slechts met de grootste moeite hebben eenigen kans ge zien tijdig te vluchten, doch in totaal vallen bij deze mijnramp, de zwaarste van Europa, een 150 menschenlevens te betreuren. Aan grijpende tooneelen hebben zich afgespeeld, toen de ramp bekend werd en angstige vrouwen en kinderen zich verdrongen voor de noodlottige zwarte borden, waarop de namen der slachtoffers werden vermeld. Er z(jn maatregelen getroffen om de achterge blevenen een zoo gunstig mogelijk financieels regeling te bieden. Een tweede, eveneens zeer ernstige ramp is het tramongeluk te Buenos-Aires, dat aan ruim 60 menschen het leven heeft gekost. Een geheel met arbeiders gevulde tram, welke een ophaalbrug moest passeeren over de rivier Riachuelo, is in de rivier gestort. Waarschijnlijk door den dichten mist heeft de bestuurder niet gemerkt dat de ophaal brug open was, zoodat de tram in volle vaart de rivier inreed. Slechts enkele passa giers op de balcons staande wisten zich te redden, doch de inzittenden zijn allen om het leven gekomen. In hun doodsangst moe ten de slachtoffers elkaar hebben aangegre pen, althans de duikers konden de slacht offers niet scheiden en brachten twee of drie lichamen tegelijk naar boven. Tot steun van de getroffen gezinnen is een openbare inschrijving geopend. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, mugg^j?eten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. PUROL (Adv.) INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. Dereden.daternogmannen zijn, die geen pijp rooken, ligt aan hun onbekendheid met Wie de onveranderlijk goede Ster-tabak een maal heeft geproefd, laat zich deze bron van genot nooit meer ontnemen. De nieuwe tariefwet der Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Belangrijke verhooging der invoer rechten op groenten en fruit. De wijziging van de Amerikaansche tarief- wet 1922, welke anderhalf jaar lang den geheelen wereldhandel in spanning heeft gehouden, heeft thans eindelijk haar beslag gekregen. De aanvankelijke verwachting in Amerikaansche Regeeringskringen was, dat zij reeds in den zomer van 1929 zou tot stand komen; dat de wyziging een vol jaar langer heeft geduurd, bewijst wel hoezeer de Ame rikaansche staatslieden de taak, die op hun schouders rustte, hebben onderschat. Dat aan Amerika's daden in dit opzicht een grooten invloed op den wereldhandel werd toegekend, volgt uit het feit, dat de Vereenigde Staten alléén ruim 12 van den gezamenlijken export van alle landen der wereld afnemen! Alle landen der wereld worden dan ook door de nieuwe Amerikaansche tariefwet getroffen. „In de stad hebben de menschen voor zulke din gen geen oog. Toch is ook daar," ging de oude man voort, „de lucht zoo blauw als kinderoogen, waar de zon in lacht." „Op geen plek ter wereld heb ik zoo van de wol ken gehouden als juist hier. Mijn leven lang zijn die mijn gezelschap geweest; ik zou me niet kunnen voorstellen, dat het ergens maar half zoo mooi is als hier en ik weet trouwens, dat het nergens zoo gezellig kan zijn." Hij zuchtte; miss Sherwood meende er zeker van te zijn, dat jaren geleden zijn vrouw evenveel van de wolken in Indiana had ge houden, als hij. „De hemel is hier blauwer en mooier dan waar ook." „De luchten zijn mooier dan in Italië, al betwijfel ik, of wij Hoosiers ons dat kunnen indenken. Waar schijnlijk let niemand er op." De oude man boog zich naar haar toe en greep haar hand. Harkless staarde haar aan. „Wij Hoo siers," herhaalde de rechter. „Jij bent bepaald een rasechte bewoonster van Indiana, jongedame. Hoeveel van je leven heb je al in dezen staat door gebracht om jezelf „hoosier" te durven noemen?" „Ik ben van plan een trouwe bewoonster van Indiana te worden," antwoordde zij vroolijk, „mis schien dat het me lukt." Het rijtuig reed voor en de vier jongelui stapten in. Harkless nam de teugels. Voor zij vertrokken, nam de rechter nog eenmaal de hand van miss Sherwood in de zijne. Harkless hield de paarden even in. „Wij zullen trots op u zijn," zeide de oude man, het meisje strak aankijkend. „Wees maar niet bang, dat wij je niet als een der onzen zullen erkennen, m'n beéte." Harkless zette zijn paarden aan. Het doel der wet iss den handel der Ver eenigde Staten nieuw leven in te blazen en aan de millioenen werkeloozen opnieuw ar beidsgelegenheid te verschaffen. Dit doel zal echter niet worden bereikt. Tegenover den meerderen afzet, dien de Amerikaansche producenten in heteigen land zullen vinden tengevolge van de uit schakeling van de buitenlandsche concur rentie, staat nameiyk het verlies van het afzetgebied in andere landen. Deze andere landen immers zullen zeker niet berusten ln het verloren gaan van hun export naar Amerika; zy zullen ongetwijfeld hunnerzyds tegenmaatregelen nemen, gelijk meerdere Regeeringen trouwens reeds genomen hebben. Zoo heeft Italië, dat door de Amerikaan sche invoerrechten bijzonder zwaar in zjjn export getroffen wordt, het invoerrecht op automobielen reeds met 400 verhoogd. Australië heeft dermate hooge invoerrech ten op Amerikaansche films gelegd dat invoer nagenoeg uitgesloten mag worden geacht. Polen en Tsjecho-Slowakjje hebbben het aantal auto's, uit eenzelfde land afkomstig, beperkt; dit aantal is zóó gekozen, dat alleen de Vereenigde Staten er door getroffen wor den en de meestbegunstigingsclausule niet in het gedrang komt. Frankryk heeft eveneens het invoerrecht op automobielen aanzienlijk verhoogd, terwijl het bovendien voor tal van Amerikaansche artikelen bepalingen heeft uitgevaardigd in- „Wacht nog een oogenblik," beval de rechter, die de hand van het meisje nog vasthield. „Ik voor zie, dat wij trots op je zullen worden; je bent nu al zoo lief." Zijn witte kop bewoog zich paar haar toe en galant kuste hij haar hand. De zweep knalde als een pistoolschot en het rijtuig ratelde weg in een wolk van stof. „Voorzichtig aan, Harkless," riep de oude man hem nog na. „Let scherp op de paarden." In de enorme witte tent scheen de dag minder zonnig, maar het was er stoffig en warm, zooals het alleen maar kan zijn in een circus, als de zon laait op het tentdak en zaagsel de lucht vervult van een doordringenden geur. Nog steeds stroomde het publiek door den ingang naar binnen; men liep langs de wilde-dierenkooien in sprakelooze be wondering, om dan grooter gebeurtenissen wach ten immers, een plaatsje te zoeken, vanwaar men alles zou kunnen gadeslaan. Wie geen limo nade dronk, zat op snoeperij te kauwen; de kin deren smulden allerhande lekkers, gewikkeld in blauw of rood vloeipapier. Een enkele bezoeker ontzag zich zelfs niet een grooten meloen aan te snijden en dien onder zijn naaste vrienden te ver- deelen. Honderden waaiers werden op en neer bewogen. De jongelui, intiemer, gearmd dan ooit, schoven dichter bij elkaar, alsof nog steeds meer menschen een plaatsje moesten vinden in de tjokvolle tent. Mr. Snoddy, die 's morgens wegliep uit vrees voor den olifant, had zich toch tot hier gewaagdWilliam Todd met zijn Anne Bella die goeie William, die zoo verliefd was, maar er niet voor uit durfde komen, als mr. Martin in de buurt was, had zich een plekje gekozen, zeker honderd meter van zijn kwelgeest af. Mr. Wilekrson, die beleefd van repliek diende op elk wildernisgeluid dat uit de verschillend kooien opklonk, had een heel gezelschap om zich heen verzameld. Helen had het juist gekarakteriseerd: ze waren alle leden van één groote familie. Jim Bardlock bleef een oogenblik staan voor de gereserveerde plaatsen, terwijl mrs. Bardlock op zijn arm leunde en riep luid tot iemand, dien hij in zijn nabijheid opmerkte: „Al bekomen van den schrik? Wij zijn vanmorgen wel een beetje te netjes geweest:" Vijf of zes honderd menschen keken naar Jim, doch de man, die werd aangesproken, was in ge sprek met een dame en scheen niet te merken, dat hij bedoeld werd. „Hé! hé! zeg er'is, mr. Harkless!" schreeuwde Jim, minder beleefd. De menschen stonden op om naar Harkless te kijken. Diens aandacht werd nu getrokken; hij kreeg een kleur van boosheid. „Wat is er?" vroeg hij ontstemd. „Ik hoor niet, wat u zegt!" schreeuwde Jim, de hand bij het oor houdend. „Wat is er?" herhaalde de jonge man. „Die kerel moet noodig eens tot de orde gereopen," zeide hij tot Lige Willetts. „Hij had al veel eerder op zijn nummer gezet moeten worden." .Wat?" „Ik zeg, wat is er?" „Ik wou alleen maar zeggen, dat ik en u Jantje Publiek stevig te pakken hadden. Die twee kerels ontkwamen door het ca jé en niemand dacht er aan even om te loopen en hen aan den anderen kant den pas af te snijden. Ha, ha, wij zijn ze weer eens te glad af geweest." Nu werd op een der bovenste banken de ge stalte van Martin, die over de hoofden der anderen heen naar den weinig schranderen gerechtsdienaar stond te kijken, duidelijker zichtbaar. „Neem me niet kwalijk," zeide hij bedroefd, maar zoo, dat zijn stem tot in de verste hoeken verstaanbaar was: „Hoor ik Jim zeggen, dat hij van ochtend zoo handig is geweest?" Mr. Bardlock lachte luider dan de anderen mee en liep met zijn vrouw naar de voor hen gereser veerde zitplaatsen. Nauwelijks had hij echter plaatsgenomen, of hij schreeuwde naar den onge- lukkigen journalist: „Die kerels hebben het op je voorzien, mr. Harkless." „Houdt die dwaas dan nooit op," klonk ver ontwaardigd de stem van den bejaarden mr. Bo- deffer. Deze zat in de nabijheid van het jonge paar. „Begrijpt dat kalf dan niet, dat hij hem nu met rust moet laten!" „Ze hebben gezegd, dat ze met je zullen afrekenen „Ze hebben gezegd, dat ze met je zullen af rekenen," blèrde mr. Bardlock. Martin stond weer op. „Maak je niet ongerust, mr. Harkless," riep hij. „Jim is ze wel weer te glad af!" Gelukkig begon de muziek te spelen en kwamen de kunstrijdsters de arena binnen. De voorstelling begon. Zij duurde den geheelen middag; schitte rende staaltjes van rijkunst werden afgelegd; koorddansers traden op, voltageurs, wier levens gevaarlijke tuimelingen nimmer mislukten. En aldoor speelde de muziek, alleen dan verstommend als de clown zoo den lachlust opwekte, dat de toe juichingen de koperen instrumenten overstemden. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1