Boerenleenbank +DE SALAMANDER jl WITTE WINKEL PREDIKBEURTEN. Stoffeerderij DAMES Middelfiarnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz. te Sommelsdijk advertIntiën WOENSDAG 16 JULI 1930 12e JAARGANG. - N°.71 VERSLAGEN Pluimveeteelt FEUILLETON. OP EENZAMEN POST. Fietstochten Een tram te water. Geeft U op als Abonné. r, veilingen afslag vaii 11.20.60H.A. 129 R.V.H vruchtbaar bouwland elissant in den polder Diederik ver- i tot blootschoof 1933 ten verzoeke ,e Erven van wijlen mejuffr. de wed. van Nieuwenhu(jzeD. Notaris VAN DER SLUYS. IDERDAG, 17 Juli 1930, des avonds (z.t.) in het hotel MEIJER te Mid- ruis van Vruchten te velde te Mid- rnis, ten verzoeke van de Heeren Verolme, Johsz.; H. van Es en G. L. Azn. Notaris VAN BUUREN. Zondag 13 Jnll 1930. ERLANDSCH HERVORMDE KERK. larnis, vm. ds Dekker uil Nieuwe Tonge av. leeskerk. sdijk, geen opgaaf. ad, vm. ds. Van der Wal en'sav. leeskerk. ,ren, vna. en did. dhr. o verweel. nt, vm. leeskerk en 's av. ds. Vlasblom ude Tonge. iaru, vm. en 'sav. dhr. Bouman. ede, nm. ds. Van A'meide uit Ouddorp. o, vm. ds. Van Ameide en nm. leeskerk. Tonge, vm. leeskerk en nm ds. Dekker, onge, vm. ds. Vlasblom en 's av. leeskerk. splaat, vm.leeskerk en 'sav.dhr. Vetter, aat, vm. dhr. Vetter, rnmel, vm. leeskerk en nm. ds. v. d. Wal rksland. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. Polhuys. itsluis, vm en 'sav. (doop) ds.Timmer, lelvoet, vm. ds. Herfst uit Brielle. ihoorn, geen dienst, ie, vm. ds. de Voogd v. d. Straaten van venhoorn. rne, vm. (doop) ds. Brinkerink. ders, vin (Bevestiging van nieuwe lid- i) ds Los. vaal, vm. ds. Los. et, vm, ds. Moll van Charante. roek, vm. ds. Moll v. Charante uit Heen- oorn, vm. ds. Bons. GEREFORMEERDE KERK. larnis, vm. en 's av. leeskerk. dam, vm en 's av. ds. Koers. •p, vm. en nm. leeskerk. isplaat, vm. en 'sav. ds. De Lange, immel, vm. en nm. ds. Schaafsma. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. De Graaff. >etsluis, vm. ds. Westerhuijs. Helvoet, 's av. ds. Westerhuijs. D-GEREFORMEERDE GEMEENTE, n 't Haringvliet, vm., nm. en 's av. leesk. JEREFORMEERDE GEMEENTEN, larnis, vm. en 's av. leeskerk. nd, vm. en 's av. ds. De Blois. amen voor 83.Twee Waaier lazen voor 47.50. Linnenkasten nieuw model Fauteuils, vier dito etje van den Slager", voor 7 50. te laat is. U kunt begrijpen dat bet n. Komt eens kijken, het loont de moeite. TELEFOON 12185 Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bl] ons Is succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke af beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Couvert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding of teleurstelling. Koopt in zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op de lange baan geschoven te worden. WIJ zijn vanouds bekend het soliedste adres. Let daar vooral op. Kipstraat 59, Rotterdam Vraagt gratis inlichtingen of prijscourant. Haagscheveer 6a, ROTTERDAM. Geen grijze haren meer. Haarkleursel van Dr MOR- TREUX, geeft direct Blond, Bruin, of Zwart hoofd- of baardhaar, on schadelijk! per flacon f 1,25 (porto voor verzending 0,20. 2 Inlichtingen of prijscourant gratis. De bank leent gelden aan leden tegen 46 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3,84 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier Prijs per kwartaal Losse nummers van 16 regels L20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt lederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Verslag van de vergadering van den Kaad der Gemeente Sommelsdjjk op Vrij dag 11 Juni des namiddags drie uur. Voorzitter Burgemeester den Hollander. Afwezig de heer le Comte. De vergadering werd door den voorzitter met gebed geopend waarua de notulen der laatste vergadering werden gelezen en on veranderd goedgekeurd. Ingekomen stukkens De goedkeuring van Ged. Staten overge nomen raadsbesluiten. Proces verbaal van de kasopname by den gemeente-ontvanger. Een schrijven van de vereeniging van Wettelijke dierenbescherming inhoudende een verzoek om de bouwverordening zoo te wijzigen, dat de schuren van inrichting zoo worden gebouwd dat bij brand de op stal staande beesten vanuit een plaats z(jn los te maken. B. en W. waren van oordeel dat deze maatregel te veel geld zou kosten voor de betrokken boeren en stelden voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De begrooting van de Gezondheidscom missie werd goedgekeurd met een ontvang en uitgaaf van 1436,15'/,. Een schrij ven van Den Bommel inhoudende de mededeeling dat in het bestuur der wa terleiding is benoemd dhr. Rosmolen. Het verslag van de commissie tot werk- verdeeling. Zal ter visie worden gelegd. Nog waren ingekomen twee verzoeken om ontheffing van Hondenbelasting n.l. van de heeren C.Karduxen J. v. d.Nieuwendijk. B. en W, stelden voor deze verzoeken aan te houden tot het najaar. Op voorstel van B. en W. werd de ge- meentebegrootingdienst 1930 met enkele af en overschrijvingen gewijzigd. B. en W. stelden voor het salaris voor een kweekeling met acte vast te stellen op 800, daar men er voor 600, geen meer krijgen kan. Alzoo werd besloten. De verhuring benedengedeelte gemeente huis aan den veldwachter werd nog aange houden om eerst in geheime zitting te be spreken. Zoo ook het punti Verbouwing woning Voorstraat A 210. Besloten werd op voorstel van B. en W. het oude postkantoor, de gemeentewoningen op de Voorstraat, gemeentehuis, scholen, luihokje, weegbrug en het weeshuis elec- trisch te verlichten en het aanleggen der leiding aan te besteden. Verzoek van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis om terugbetaling bedrag van de extra steunverleening tengevolge van den strengen winter van het voorjaar '29. B. en W. stellen voor dit bedrag niet terug te betalen van de gemeente aan het Arm bestuur omdat niet is gebleken dat de armen- bedeeling daaronder schade heeft geleden of een nadeelig saldo in de rekening kan wor den aangewezen. M. Joppe: Ik kan de houding van B. en W. niet begrijpen. Eerst waren ze wei bereid die betaalde bedragen terug te storten, toen hebben ze schriftelijk geweigerd en nu het armbestuur zich tot den raad heeft gewend, adviseeren zij den raad ook nog om niette betalen. Deze kwestie duurt nu al Ij jaar en er is van B. en W. geen cent los te branden. Er is beloofd dat het terugbetaald zou worden, dus een besluit is er eigenlijk niet eens noodig. Blok vond het feit op zichzelf treurig dat die uitkeeringen via het armbestuur hebben plaats gehad. Daarmee wordt eigenlijk de wet ontdoken, het armbestuur behoeft die uitkeeringen niet te doen, doch heeft het gedaan om de gemeente ter wille te zijn. Wanneer er weer een dergelijke toestand mocht komen, zou dat bestuur het wellicht niet weer doen. Gelukkig zyn de werkelijk armlastigen er niet door te kort gekomen. De uitkeeringen die van de gemeente wor den terug gevorderd zijn eigenlijk niet arm lastig geweest in den zin der wet doch arm door de tijdelijke omstandigheden, de zeer strenge vorst. Het standpunt van B. en W. kan mijn goedkeuring niet wegdragen en vind het gevaarlijk voor de toekomst. Beter zou ik het vinden dat voortaan de gemeente zelf het initiatief nam. Joppe zeide dat de armenbedeeling er geen schade door geleden heeft, doordat er een flink batig saldo was, doch de rekening is inderdaad met het bedrag ingeteerd. Slis zeide niet te weten wat er beloofd was door B. en W., doch achtte het wel gewenscht dat dergelijke steunregelingen over het armbestuur liepen. Dijkers: Ik heb medewerking willen ver- leenen voor die steunverleening onder voor waarde dat het over het armbestuur liep. God heeft ons de organen geschonken voor de Armenbedeelingen en daar mogen wij niet buiten, dat zijn de lichamen in eerste instantie die daarvoor in aanmerking komen. Daar hebben menschen in zitting die weten wie de bedeelingen toekomen. Alles echter thans uit de gemeentekas te betalen daar ben ik tegen, omdat de armen bedeeling alleen over het armbestuur moet loopen. Blok zeide dat het armbestuur besloten had tot het verstrekken van 1 H.L. cokes en J HL. eierkolen, daar was ik wel voor doch ik heb ook direct gezegd geef de men schen geld dat is nog harder noodig voor levensonderhoud. De heer Dpers, vertegen woordigende een raadsfractie, evenals de andere heeren, hebben toen het besluit ge nomen tot uitkeering over te gaan. Doch thans kruipen ze, wat betreft het terug betalen, weg achter een principieele kwestie Dflkers: Dat doe ik niet. Ik heb altijd gezegd dat armenbedeeling moet geschieden naar het voorschrift in de armenwet. Die bedeeling is toen niet rechtvaardig gegaaD, er werden uitkeeringen gedaan aan personen, die het niet noodig hadden, terwijl anderen, die het hoog noodig hadden, werden overgeslagen. Van Zetten l Is er dan zoo'n groot bezwaar tegen het betalen van dat bedrag. Belofte maakt toch schuld? Mfls: Wanneer door B. en W. beloofd is dat er terug betaald zou worden, dan moet het ook worden nagekomen. Ik weet er zelf heel weinig van, want mijn fractie, zoover als dan van een fractie sprake mag zijn, was daarbij niet erkend en is ter vergadering geweest M.i.z. hadden B. en W. eerst advies moeten geven in die kwestie. Mogelijk heb ben die fractieleiders beloofd terug te zullen betalen, doch die belofte mogen B. en W. niet voor hun rekening nemen. Daarom moet de raad de beslissing maar nemen. M, Joppe: Ik had die houding van den heer Dijkers niet verwacht. Het Armbestuur heeft niet anders gedaan dan een opdracht van den raad uitgevoerd. DijkersHet Armbestuur is een zelfstandig lichaam en dat heeft geen opdracht af te wachten van den raad, het was slechts een verzoek van den raad. Joppe; Dat is van Dy kers geen eerlijk standpunt. Voorzitter meende dat er nu al voldoende gediscussieerd was en bracht het voorstel van B. en W. in stemming, waarby de stemmen staakten en dus dit voorstel een volgende vergadering weer ter tafel zal komen omdat de raad niet voltallig was. Tegen B. en W's. voorstel stemden de heeren Koote, Blok, Slis, v. Zetten en Joppe. Nog werden uitgeloot van de leeningen D.D. 1908 en 1920 elk een aandeel, en wel de Nos. resp. 16 en 12. Daarna ging de vergadering in gesloten zitting over. Na heropening werd besloten! op voorstel van B. en W. de woning onder het gemeente huis aan den veldwachter te verhuren per maand. Ook werd besloten het huis op de Voor straat te verbouwen in eigen beheer, het werk door de ambachtslieden die dit jaar voor de gemeente werken te laten doen en het te verhuren aan het hoofd der O.L School. Tegen stemden de heeren Mijs en Dijkers. Daarna werd de vergadering gesloten. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEO, Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 23) Harkless deed nu de deur, die achter hen ge sloten was, weer open; de hall was leeg. „Ga dan maar binnen, als je per se wilt," zeide hij. „Per slot van rekening is het niet eens mijn café." VIII. Een ylljde middag. Zij wandelden langzaam voort in de richting van het groote buis. De bloemen hieven hun bestoven harten op ais om haar kleeren aan te raken, wan neer zij langs kwam. In de stilte van den middag sjirpte geen enkele krekel en het monotone getjiep van den sprinkhaan was verstomd. Drie schaduwen bewogen over den weg, waar de vlakke velden schenen te hijgen onder de laaiende hitte, terwijl gloeiend heet de lucht golfde boven het lage koren. Hij sprak niet veel terwijl zij samen voortgingen uit vrees meer te zullen vragen, dan verantwoord zou zijn. Haar gelaat was fijn gevormd, maar het meest karakteristieke van haar schoonheid (hoewel Onze kippetjes. Het is in den laatsten tijd allesbehalve frisch weer geweest. Hijgend en puffend van de warmte vervulde ieder zyn dagtaak, biy 's avonds in de koelte wat te kunnen uit rusten. Maar ook die koelte liet vaak op zich wachten. Vanzelfsprekend hebben ook onze kippetjes het warm. Vooral 's nachts is deze ondra gelijk. Het gevolg er van is, dat de rui veel vroeger optreedt en de leg mindert. In de stadsrennen is het ook overdag vaak te warm. Schaduw is dan noodig, die door een rietmat of zakken wel is aan te brengen. Vooral als glas de rennen afsluit, is dit noodig. Beter nog is, het glas tydeiyk te verwijderen. Maar 's nachts als wjj er aan denken, hoe we zelf rusteloos heen en weer draaiden en den slaap maar niet konden pakken, dan valt het ons gemakkelijker het lot der kippen in te denken, die in slecht geventileerde hokken den nacht moeten doorbrengen. Maar ook vele hokken, die gebouwd zijn naar de eischen destijds,met voldoende gelegenheid tot luchten, zijn te benauwd. De ramen van boven open of de aanwezige schuif, blyken lang niet altyd voldoende. Laat b(j zulk warm weer alle ramen gerust open. In veie hokken, waar dit niet gaat, kan gevoegelijk de deur worden opengelaten, mits deze voor ongedierte wordt afgesloten door een deur van musschengaas. Onthoudt by het houden van pluimvee vooral, dat te warm niet goed is en dat het beter is de hokken te koud dan te warm te houden. Die warmte werkt begeesterend op het kleine ongedierte, vooral op de myten(kip- penluis). Die vermenigvuldigen zich by dat warme weer soms zoo ongelooflyk snel, dat het hok in een tot twee weken tyds krioelt van deze ongezellige kostgangers. Houdt dus vooral nu de hokken rein en maakt regelmatig gebruik van creoline of een ander ontsmettingsmiddel. De jonge hennen beginnen al echte kippen- manieren te krygen. 'tVeerenpak zit keurig aan 't l(jf, kam en lellen vertoonen al die frischroode kleur en gaan uitgroeien. Bij niet te veel ongeluk houdt men van een 250 kuikens een 100 jonge hennen over. Maar die honderd jonge hennen hebben heel wat meer plaats noodig dan die 250 eendags- kuikens. Dit wordt door sommigen nog al eens vergeten. De jonge hennen zitten dan 's nachts in het hok als haring in een ton of om by de kippen te blyven al eieren in de mand. Zooiets is altyd verkeerd en wreekt zich stellig. Maar bij warm weer iykt het nergens naar. Jonge hennen moeten toch al frisscher zitten dan oudere kippen, want frissche lucht geeft kracht en weerstand. Daarom voor de jonge hennen een flinke, frissche ruimte waar ze den nacht kunnen doorbrengen. Dat komt ten goede aan bun gezondheid en ontwikkeling en vanzelf ons later weer in den leg. De eierprys loopt weer wat omhoog, maar is langen tyd zeer laag geweest. Klaaglie deren hoorde men dan by de vleet. Maar rekent eens na, vergeet dan vooral niet den lagen voerprys in aanmerking te nemen Die goed rekent behoeft over de kippen niet te klagen. Om meer voordeel uit zyn kippen te halen zou men b.v. den pluimveestapel kunnen verdubbelen. Dan verkrygt men meer winst, Maar economischer is het, niet direct het nut te zoeken in het grootere aantal kippen, maar in hennen met betere afstamming. Want een hen die per jaar 200 eieren legt, is heel wat voordeeliger dan 2 kippen, die per jaar ieder 150 eieren leggen. Willen wy in ons land een loonend bijbe- drijf houden van onze leghoenders, dan is niet op de eerste plaats noodig: uitbreiding, maar vooral: betere selectie, grooter leg. twee deelen bestaat. Men denkt, dat de be stuurder door den dikken mist niet gezien heeft, dat één van de deelen was opgehaald, zoodat de tram van de brug af in het riviertje, de Riacho, reed, dat Buenos Aires van Avellaneda scheidt. Alle passagiers, die in de tram zaten, zyn omgekomen. Slechts een drietal, dat zich op het achterbalcon bevond, wist zich te redden Er zyn in den loop van den dag 33 ïyken gevonden, waarby 5 vrouwen. Politie en brandweer zyn met ploegen aan het werk om de slachtoffers te zoeken. De tram ligt geheel onder water. Alle werkgevers in den omtrek hebben hun arbeiders naar huis laten gaan, want overal verkeerden de menschen in groote opgewondenheid uit angst, dat hun familie leden by het ongeluk betrokken waren. Er speelden zich by het identificeeren der slacht offers hartroerende tooneeien af. Er is een publieke inschry ving geopend voor steun aan de nagelaten betrekkingen. BERLIJN, 12 Juli. (Part.) Uit Buenos Aires wordt aan het Berliner Tageblatt geseind, dat alle 48 zitplaatsen in de tram bezet waren en bovendien waren de balcons en de gang geheel vol. In het geheel bevonden zich ongeveer zeventig menschen in het rytuig. Tengevolge van de koude waren de ruiten beslagen, zoodat de bestuurder niet bemerkte, dat de over de rivier loopende brug geopend was om een schip door te laten. Slechts drie menschen konden worden gered. dat karakteristieke verschillend was op verschillen de oogenblikken) was de zachte glans over het blanke gelaat, als late namiddagzon in zachte pracht. Vroeger had hij den weg naar de villa van Briscoe een vervelend lang eind gevonden, doch nu vloog de tijd om, al liepen zij zoo langzaam mogelijk. Na verkregen verlof rolde hij een sigaret en zij be gon een liedje te neuriën, melodieus en teer van wijs. Dit, en misschien ook de geur van zijn tabak, die zich mengde met het aroom van de rozen, welke zij droeg, deed de stemming van den vorigen avond weer voor hen opleven. Scherp afgelijnd rezen voor hem op de hooge hellingen en de klippen van de kust in Maine. Hij zag weer zich starend naar de golven en naar den rook, die opkringelde van zijn sigaret, terwijl hij lag op het dek. Weer bestrooide een vrouw zijn gelaat met handen vol rozenbladeren, terwijl zij riep: „Opstaan, jongen! ginds is Winter Harbour." En weer zat hij in het door eiken over schaduwde casino, sprakeloos van genoegen en hoorde hij een meisje zingen, een jong meisje, dat zoo dapper haar verlegenheid wist te bedwingen; een meisje zóó onschuldig en lief, dat hij haar noem de: „het zusje van Sit Galahad." Hij herinnerde zich, hoe bijzonder hij zich had aangetrokken ge voeld tot dit kind. Wie had kunnen vermoeden, dat hij later nog eens aan haar zou terugdenken. Hij had haar immers bijna vergeten. Nu echter zag hij haar plotseling voor zich, het levendige gelaat, het hoogblonde haar, de grijze oogen en de stem Hij bleef plotseling staan en sloeg de handen in elkaar. „U bent het nichtje van Tom Meredith!" „U bent de „beroemde" Harkless!" gaf zij ten antwoord, hem de hand toestekend. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL (Adv.) Zestig menschen verdronken. BUENOS AIRES, 12 Juli (Reuter.) Heden morgen ia hier een tram van een brug te water gereden. Naar schatting zyn daarby een zestigtal menschen omgekomen. BUENOS AIRES, 12 Juli. (Reuter). Het ongeluk is hedenmorgen om 6 uur geschied. De meeste slachtoffers zyn werklieden, die op weg waren naar hun werk. De tram ging over een ophaalbrug, die uit HARRODS LTD. Sir Woodman Burbridge, directeur van dit groote warenhuis, deelde aan de Daily Mail mede, dat op den eersten dag van den grooten jaarlijkschen uitverkoop de omzet in die zaak 163,280 bedroeg; dat is dus ongeveer 2 miliioen gulden. De specificatie hiervan is als volgt: Bontwerk13,008 Damesmantels9,206 Linnen8,846 zyden Stoffen8,300 Middag- en avondjaponnen 7,061 Goedkoope jurken6,029 Tapyten5,639 Bedden en matrassen 4,081 Damesondergoed3,643 Dameskousen3,451 Heerenhemden en -pyama's. 3,601 Damesschoenen3,250 Dameshoeden2,933 Jongenskleeren2,828 Heerenondergoed2,732 Porselein en glaswerk 2,652 Goedkoop damesondergoed 2,034 Tea-gowns (dure peignoirs) 2,028 Sir Woodman meent, dat gezien de malaise dit cyfer wel een byzondere pres tatie is en bij is van meening, dat dit slechts bereikt kon worden door de energieke ad vertentiecampagne, welke voor een groot deel in de Daily Mail gevoerd werd. (Een voor- pagina in dat blad kost thans ruim ƒ20.000 voor één keer.) „Nu herinner ik het me weerl" „Het wordt ook wel tijd langzamerhand!" „Eigenlijk heb ik het nooit vergeten," riep hij uit. „Ik meende het slechts. Aldoor vroeg ik me af, aan wie u mij toch deed denken. Tenslotte dacht ik dat mijn verbeelding mij parten speelde. Ik heb uw stem nooit vergeten, uw zingen, uw gelaat her inner ik mij nu weer zoo goed." Hij haalde diep adem. „Dat komt, omdat..." „Tom Meredith heeft u evenmin vergeten," her nam zij, toen hij zweeg. „Heeft u er bezwaar tegen, als wij elkaar nog eens de hand drukken?" Zij stak hem opnieuw de hand toe. „Allerminst I Maar waarom?" ,Uit herinnering aan vroeger." ,Men noemde mij den heelen zomer het zusje van Sir Galahad, omdat de beroemde John Harkless dat had gedaan, 's Avonds hebt u nog met mij gedanst." „Werkelijk?" „01 01" merkte zij hoofdschuddend op, „u had het veel te druk om miss Van Skuyt het hof te maken, dat dat u zich herinnerde, mij een wals te hebben beloofd. Als belooning voor mijn zingen, mocht ik u even goeden dag gaan zeggen, en u u boog met de toegenegenheid van een grootvader en vroeg mij ten dans." „Als een grootvader? Ik was nog zoo jongl De tijd verandert ons wel." „Ik vrees, dat mijn conversatie toen geen diepen indruk op u maakte," ging zij voort. „Toch well Ik begin mij weer een en ander te herinneren. Als u nog een oogenblik geduld hebt, zal ik u vertellen, wat u toen hebt gezegd." Het meisje begon hartelijk te lachen. Hij besefte weer, hoeveel moeite het hem zou kosten, haar niet te vertellen, hoe bekoorlijk zij was, als zij lachte. „Als ik u was, zou ik het maar niet probeeren," waarschuwde zij, „want ik heb toen geen woord gezegd. Ik klemde mijn lippen op elkaar en rilde, zoolang ik met u danste, 's Nachts kon ik niet slapen uit angst, dat „de beroemde Harkless" mij een vervelend wicht had gevonden. Ik dacht, dat hij mij verschrikkelijk dom zou vinden, omdat ik niets had gezegd. Ik wou zelfs een brief schrijven om te vragen of hij niet boos was. Alsof hij nog aan mij dacht. De groote boot had zee gekozen en hij genoot weer van het gezelschap van miss Van Skuyt." „Wat veranderen we toch," zeide John. „Maar u vergist zich; ik heb dikwijls aan u terugge dacht, ik heb. „Ja, ja," viel zij hem in de rede, „als u dat ver zekert, moet ik wel doen of ik u geloof." Terwijl zij voortliepen in den gloeienden middag, bekommerde hij zich allerminst om de hitte, die de bloemen slap deed hangen en den jongen, die barrevoets voorbij ging, deed snakken naar water. Hoe kon hij ook weten, dat de sprinkhaan, die onder den eschdoorn plotseling piepte, klaagde over de vreeselijke warmte; hoe kon hij weten, dat de andere insecten in de schaduw van het huis wegkropen onder steenen; en dat de kraai, die op den nok van het dak de zon zat uit te krassen, volhield, dat het zou stortregenen eer de dag om was. De jonge man had weinig oog voor het uit stekende diner bij rechter Briscoe. Kip met com pote van abrikozen, slagroomgebak en allerheer lijkst vanille-ijs, hij proefde het nauwelijks. Lige Willetts constateerde, dat het goed zou zijn te blijven eten, tot een zachte dood volgde. Harkless echter zou geenerlei verschil hebben gemerkt, al had men hem nuchtere broodjes met kaas voor gezet. Nooit voelt een man de nabijheid van een vrouw zoo sterk, als wanneer hij met haar zit aan tafel niet in een of andere restaurant, terwijl de kellner achter hem staat, maar thuis, in den huiselijken kring, zooals hier bij rechter Briscoe. De ver trouwde sfeer, die dan zijn doen en laten beheerscht noopt tot intimiteit. Zelden komt een vrijgezel in dreigender gevaar. Zacht klinkt hem in het oor, als ruischte een waaier hem toe: „Is dat nu niet ge zellig? Prettig toch, zoo te kunnen babbelen, met dat meisje. Wat aardig, dat zij direct merkte, toen je je glas leeg neerzette. Zij ziet er toch lief uit Wat klinkt het leuk, wanneer zij „dank je wel" zegt. Zoo in je eentje ontbijten, is eigenlijk hope loos vervelend. Dat zou nogeens wat anders zijn, als zij morgen koffie voor je kon zetten. Of het mij zou aanstaan, mijn verdere leven in zulk prettig gezelschap door te brengen?" Toen miss Sherwood het gebak doorgaf naar den journalist, op de gewone, weinig zeggende wijze, merkte zij iets van zijn wonderlijke stemming. Hij zette de schaal niet meer, naar hield die recht voor zich uit, totdat mr. Willetts er een grap over maak te. Voelde wel iemand, dat Minnie zich juist om zijn humor zoo tot Lige voelde aangetrokken? Toen Helen Harkless opmerkzaam maakte, dat het niet noodig was limonade door de thee te doen, had hij liefst van alles haar in zijn armen genomen. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1