Rotterdamscfee VOORTZ bi[ BUI Iedereen heeft Fami ARIEL MOTORS ROTTERDAM en OMSTREKEN Ingezonden Stukken Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. VERSLAGEN Bij ARIEL HOUSE A. A. KOPPERS AAM1 JL DE SAL.1 SANGUINO 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 12 JULI 1930. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het leven is geen lolletje. Zeer geachte Redacteur, vergun mij s.v.pl. een klein plaatsje in Uw blad,: waarvoor bij voorbaat hartelijk dank. Op dat Eiland, waar de mensehen in groep jes dicht bij elkaar wonen, ontstaan wrijvin gen en botsingen. De bewoners hebben er soms behoefte aan, hun gemoed eens op te luchten, dat doet hun goed. Zij hebben, wan neer alles om zich heen tot zware onweers wolken samenpakt, een bliksemafleider noo- dig, en daartoe doet „Onze Eilanden" zeer goede diensten. Verleden Vrijdag werden wij, lezers, dan weer voor den zooveelsten keer vergast op een klaaglied, niet van de A V.R.O. want die klaagt ook, en met recht, over het aan gedane onrecht, maar van den gasdirecteur van de gasfabriek Middelharnis-Sommels- dijk. Hartverscheurend klaagt hij zijn leed, en ik ben er vast van overtuigd, dat in vele binnenkamers stroomen van krokodillentra nen gevloeid zijn. Mooi zoo, mijn broeder; daar hebt ge goed aangedaan om uw overstelpt gemoed eens uit te storten. Gedeelde smart is halve smart. Met groote belangstelling hebben w(j naar uw klaaglied geluisterd, wat ieder van ons lezers daarbij gedacht zal heb ben, weet ik natuurlijk niet. Er zijn altijd van die menschen die er pleizier in hebben, wanneer ze anderen zien lijden. Ook ik heb naar uw lied geluisterd met oprechte deel name, al waren de klanken niet altijd even mooi, en uw rijm hier en daar zéér ongerijmd. Voor mij heeft de versbouw minder waarde, de inhoud van uw klaaglied trok mij vooral aan, en roerde mijn hart. Het is zoo moeilijk met menschen samen te werken, nog moei lijker om onder een bestuur te staan, vooral als men zelf zelfstandig is. Solon zei: „Uit tranen wordt het ware geluk geboren." De gasketel schijnt tot spriDgens toe vol. Nog een beetje meer druk en... pafl daar gaat bij de lucht in. Ik bewonder uwen moed, dat u al twintig jaren voor „Kop van Jut" heeft gediend. Dat is voor mij en voor ons allen een duidelijk bewijs, dat dat kopje zéér stevig in elkaar zit, en verbazend hard moet zijn, anders zou dat bolletje allang stuk geslagen zijn. Ik zou niet graag hebben dat de menschen van mij zeiden: Hij heeft een knikker zoo hard als de Kop van Jut, die is met geen geweld stuk te slaan. Al twintig jaar wordt er op ge hamerd, en nog altijd is hij even hard en onbuigzaam. Een paar regels uit uw klaaglied troffen mij vooral. „Als ik hier of bij den Officier van Justitie eens ging babbelen over de eigenmachtige handelingen van den voorzitter, dan zou er wel wat anders voor den dag komen, dan wat men m() aanwrijft." „Of bij den Officier van Justitie". Strafbare feiten ztjn het dus, die hier bedoeld worden, want wat heeft de Officier van Justitie er anders mee te maken? Aan welke eigen machtige handelingen zou de geachte voor zitter zich dan wel schuldig hebben gemaakt? Als ambtenaar is het uwe plicht daarvoor te zorgen dat er geen ongeregeldheden ge beuren. U wilt samenwerking met het ge meentebestuur en verzwijgt dingen die voor de gemeente van het grootste belang kunnen zijn. (Als het waar is tenminste wat u be doelt.) Ik vermoed, dat het meer uwe ver bittering is, die hier spreekt, ofschoon de gasfabriek en alles wat daarmee in verband staat, heerlijk stinkt. Eigenmachtige hande lingen dat is zoo algemeen uitgedrukt. Ieder een kan er van maken wat hij wil, en u, die al twintig jaar daar op het Eiland „Kop van Jut" zijt geweest, moet het toch weten, hoe voorzichtig men daar moet zijn in zijn woorden. Als men iets zegt of schrijft moet men op de eerste plaats altijd overwegen, of het waar is, of men zelf dat of dat kan bewijzen, en dan diene men zich ernstig af te vragen, waarom zeg ik het. Het doel, waarom wij iets van een ander zeggen is in de meeste gevallen niet edel. Indien we niet noodzakelijk daartoe gedwongen worden, zouden we liever zwijgen, overtuigd zijnde, dat we zelf misschien nog veel slechter zijn dan anderen. Eerlijke motieven heeft u geenszins om den. voorzitter verdacht te maken. Om iemand verdacht of slecht te maken heeft men nooit eerlijke motieven, al zijn deze nog zoo christelijk geverfd of gekleurd. Een ware christen spreekt niet over zijn medemensch, en als hij fouten bij hem ontdekt, zal hij probeeren om hem weer op de goede baan te brengen, door onder vier oogen met hem te spreken en samen in het verborgene met hem neer te knielen. En niet alleen een christenmensch handelt aldus, maar ook ieder welopgevoed en recht schapen mensch. Door te handelen zooals u heeft gedaan en nog steeds schijnt te doen, ontstaan er lasterpraatjes. En wat zien we vaak gebeuren? Dat de onschuld het onderspit moet delven, en de lasteraar de overwinning wegdraagt.Kleine fouten en gebreken worden olifanten, en wat niets te beteekenen heeft, wordt een misdaad. Hoogstaande menschen, zonder nog zelfs van christelijke menschen te spreken, want die zjjn soms het ergst, oordeelen zachter over hun medemensch. Een dichter kent men uit zijn gedicht, zoo ontpopt u zich uit uw klaaglied, als iemand, wiens karakter ver van beschaafd is. De geachte voorzitter zal wel te hoog staan om op uw smaadschrift te reageeren. Voor alle ambtshandelingen die in het belang van de gemeente gedaan worden, is de voor zitter alleen rekenschap schuldig tegenover het gemeentebestuur, de Prov. Staten en de Kroon, maar niet aan den Officier van Jus titie, tenzij er strafbare feiten in't spel zijn, wat niemand van ons zal denken, en toch wilt u dat zeggen. Want in verband met het bovenstaande zegt u: „En waarom mag de een een paard stelen en de ander niet over de heining kijken?" Dus, verdere commentaar is overbodig. Deze passage is voor geen misverstand vat baar. Mijn waarde heer, over de heining kijken is nergens verboden, maar een paard stelen mag men nergens en nooit. En dan klaagt u nog in uw klaaglied over onvriendelijkheid. Prosit! Uw klagen is gericht tegen bet ge meentebestuur en sommigen zjjner leden; waarom den voorzitter der gascommissie in een verkeerd daglicht geplaatst? Wij allen weten, dat het gas van Mid- delharnis van zéér goede kwaliteit is, maar vreeselijk stinkt, en het dringend noodigis dat die gasketel eens grondig gezuiverd wordt; er zyn in den gemeenteraad leden genoeg die graag willen meehelpen om hem schoon te maken. Dat zou voor u heel goed zijn, danzoudt u, misschien, rustig verder kunnen werken tot groote tevredenheid van de gemeente. Nu zweeft er altijd een dikke wolk boven de gasfabriek. U geeft zelf toe, dat u te eigenmachtig is. „Kan ik anders te werk gaan dan ik nu doe?" Welja, heel gemakkelijk.Laat u liever het zaakje spaak loopen, dan zal onderzocht worden waar de fout zit, en dan zal men ook zien, wat men aan u heeft. 'tls niet pleizierig als men ztjn plicht meent te doen, en dan nog bekritiseerd wordt. Maar hoe meer en beter men werkt, hoe meer de menschen op onze fouten gaan letten en ons bekritiseeren. Dat is nu een maal zoo. Ik denk altijd maar: Ze zijn niet wLjzer. God kan het den menschen niet eens naar den zin maken, en een gasdirecteur nog minder. Kom, kom, geen moed verloren en niet geklaagd. Laat ze maar kammen die geen haar hebben, hoor! Aan 't slot noodigt u de raadsleden van Middelharnis uit, hun begrippen over een ambtenaar een beetje te moderniseeren en te trachten, in een bedrijfsleider niet een knecht maar een medewerker te zien. Wie lacht daar? Het gemeentebestuur stelt ambtenaren aan die te doen en te handelen hebben zooals het dat wil. Een ambtenaar is ondergeschikte d.w.z. een knecht, en dat blijft hij zoolang hij niet zelf in den gemeenteraad zit. Dan kan, mag en moet hij samenwerken! Maar zoolang hij ambtenaar is, moet h(j doen wat het ge meentebestuur van hem verlangt, en is er van samenwerking geen sprake. Maar nu iets anders. Zijn de begrippen die u over den voorzitter heeft dan zoo modern dat ze als voorbeeld voor het gemeentebestuur kunnen dienen, of is hier samenwerking in 'tspel? Dit geloof ik geenszins. Door de warme Julizon zullen misschien de slechte gasdampen en rookwolken die boven de gasfabriek zweven wel verdwijnen misschien komt er wel eens een ketelschoon maker en schoorsteenveger die al dat vuil opruimen. Moge er dan op droeve dagenen uren, op dagen van teleurstelling en moede loosheid, heldere, warme, lachende zonne schijn uw deel zijD. Wij allen zijn ten slotte toch maar onnutte dienstknechten. Het leven is geen lolletje, en vooral als men Kop van Jut" is. 's-Gr. De. v. Ostehbosch. INGEZONDEN MEDEDEELINO. Baan - Schledamsche Vest Rotterdam - Telefoon 11448 Geheel nieuw geïnstalleerd. Speciaal voor on- en minvermogenden. Volle Gebitten vanaf f 50,— op weke- lijksche afbetaling. Maandkaarten f 1 Geopend alle werkdagen van 9 tot 5. 's Zaterdags van 9 tot 1. Waarde Redactie! Als ex-Flakkeeënaar en nog steeds lezer van Uw courant in Amerika, heb ik met veel plezier de pogiDgen en het welslagen van verbeteringen op Flakkee en andere eilanden gevolgd. Het schijnt mij toe, dat de bewoners van de eilanden, ondanks de moderne verbeterin gen als electriciteit, waterleiding en auto bussen, toch nog steeds aan hun oude ideeén vast houden. Ik wil niet zeggen, dat hun oude ideeën niet good ztjn, doch de menschen moeten zich eenigzins loslaten van dezen en zich een toekomstig beeld voorstellen, hoe het zou zijn, wanneer ze het meer moderne leven aannemen. Maar eilandbewoners zijn, zooals ik nog wel weet „erg de kat uit den boom ktjkerig" en kijken dikwijls zoo lang, dat de kat eruit springt en niet meer te vangen is, m a.w. wanneer er zjch een goede kans voor iets opdoet, dat er met beraadslagen en verwer pen, enz. zooveel tijd verloren gaat, dat de goede kans verspeeld is. De reden, dat ik dit schrijf, is naar aan leiding van een stuk in „Onze Eilanden" van 21 Mei over het vliegveld op Schouwen en Duiveland. Gedurende mijn verbiyf indeU.S A.ben ik in de gelegenheid geweest, mti in de vlieg kunst te oefenen en ben ik in den vollen zin commercial pilot", of „verkeers vlieger" Ik heb vertoefd in het center van de Hol- landsche bevolking van Amerika, en wel in Grand Rapids, Grand Haven, Zeeland en Holland. Deze drie steden zijn in Michigan en zijn speciaal bekend voor landbouw en veeteelt. De meeste Hollanders, welke hier wonem komen diriet van Nederland of zijn van het eerste geslacht, en hebben zich het gebruik van het vliegtuig aangenomen op dezelfde manier, als jullie eilandbewoners de tram. Ik heb tydens myn verbiyf in deze driesteden meer Hollandsche menschen gevlogen, als in andere steden van dezelfde grootte Ame rikanen. Hieruit blykt, dat, wanneer een Hollander de economische waarde van iets ziet, en een niet te groot gat in zijn geldbuidel maakt, hij dit goede, punt aanneemt en in dit geval de vliegerij. Natuurlijk zy'n er nog altyd menschen, welke aan het gevaar, wat het vliegen op levert, denken, doch het vliegen, uitgeoefend door goede vliegers en met goede machines, is absoluut „safe". En aan dit ontbreekt het Holland niet, daar ik eenigen tijd geleden een Amerikaan gesproken heb, welke op een inspectie-reis was en gevlogen heeft met alle luchtvaart maatschappyen, welke twee jaar geleden bestonden, en welke speciaal de K. L. M. en haar vliegers geprezen heeft boven eenige andere maatschappy. Flakkee is nu in de schitterende gelegen heid om zich aan te sluiten aan de lijn Schou wen Duiveland-Rotterdam. Een vliegveld hebben we, daar het terrein, gebruikt laatst winter, toen het eiland was afgesloten door de hevigen vorst, nog steeds in goede conditie is. Wat een uitkomst dat was, laatst winter, toen het eiland was afgesloten van het vaste land en het eenige middel, waarby het bereikt kon worden, was door de lucht. Het is maar 20 minuten om de Maasstad te bereiken, terwyi het per tram ongeveer 3 uur duurt. De eenige weg, dat het reizen per vliegtuig goedkooper kan worden gemaakt, is bij veel vuldig gebruik en speciaal voor de zaken mensehen, welke ons eiland veelvuldig be zoeken en niet te vergeten onze wekelijksche beurs bezoekers, zou het een groote uitkomst zijn en willen deze gaarne iets extra betalen by het winnen van den kostbaren tijd. Het motto „Time is money" zou in Holland veel meer in toepassing gebracht moeten worden en speciaal door onze eilandbewoners met hun langdurige reis naar het vasteland. Ik hoop, dat dit stukje gelezen mag worden door menschen met een modernen kijk op het leven en welke er zich voor zouden willen spanneD, deze manier van reizen meer te bevorderen en in het byzonder Flakkee aan te sluiten aan de „Eerste nationale luchtlijn." Een speciaal woord van dank aan de Redac tie voor de afgestane ruimte, LEON COHEN. Fort Brady. Saulte Ste. Marie, Mich. June 15 "30. (Adv.) Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Stellendam op Dins dag 8 Juli des namiddags vier uur- Voorzitter Burgemeester Charbon. Afwe zig de Heer Holleman. De voorzitter opende de vergadering met voorlezing van het gebedsformulier waarna door den secretaris de notulen der laatste vergadering werden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat deze ver gadering speciaal was belegd om de leden te laten beslissen of in beroep gegaan moet worden tegen het besluit van Ged. Staten d.d. 26 Aug. '29 waarbij het besluit van den raad van deze gemeente, inhoudende de weigering om gelden te voteeren voor den bouw van een Byzondere school op Hervorm den grondslag. Op grond dat geen voldoen de aantal leerlingen op gewettigde wijze vertegenwoordigd waren door de handtee- keniDgen van de betrokken ouders dier kinderen Spreker deelde mede dat door den raad in beroep gegaan kan worden tegen dit be sluit bij de Kroon. Hoek vroeg nog voorlezing van het besluit van Ged. Staten, waaraan door den voor zitter werd voldaan. B en W. stelden voor by Ged. Staten in beroep te gaan tegen de vernietiging van hun besluit, daar het college van oordeel was dat de reeds bestaande Bijz. school aan de behoefte voldoet en een tweede geen reden van bestaan zal hebben. Door den voorzitter werd het concept besluit in zijn geheel voorgelezen. Hoek vroeg waarom in het voorstel de verklaring van den voorzitter anders stond dan in het reeds uitgebrachte rapport en besluit van Ged. Staten, betreffende de in diening van de lyst en contralijst. Voorzitter deelde mede dat de lysten offi cieel eenzelfdën datum van inlevering dragen en daarom gerust gesproken mag worden van een geiyktydige indiening. Van Oostenbruggei Ged. Staten hebben hun besluit niet genomen naar recht en billijkheid, doch zuiver op een wettelyken grondslag. Deze wetten ons door de over heid gesteld hebben wy na te leven. Veel oneenigheid had gespaard kunnen worden. Gezien wij ons niet tegen de Overheid en de onder Gods wil gemaakte wetten mogen verzetten, kan ik me niet verzetten tegen het verlangen van den Kerkeiaad die dit verzoek destyds tot ons gericht heeft. Voorzitter: De wet geeft ons eveneens het recht, tegen het besluit van het hoogere college in beroep te gaan. Hoek.' We hadden veel mis kunnen gaan als de raad dezer gemeente een deel van de Openbare school had beschikbaar gesteld. Jansen vroeg den voorzitter indien de raad mocht besluiten in beroep te gaan, speciaal de aandacht te vestigen op het feit dat de aanvraag en de contralijst geiyktydig zijn ingediend. De voorzitter bracht daarna het voorstel van B. en W. in stemming, waarvan de uitslag is als volgt: vóór de heeren Blok land, Jansen en Roon, tegen de heeren Van Oostenbrugge, Human en Hoek. Voorzitter: Het voorstel zou, gezien de vergadering niet voltallig is, een volgende vergadering weer in stemming moeten ko men. Daar echter voor den tijd dat alsnog in beroep gekomen kan worden geen tweede vergadering meer kan plaats hebben, moet het voorstel van B. en W. gëacht worden te zijn verworpen. De voorzitter stelde daarna nog voor de verordening op de volkshuisvesting te wij zigen met de bepaling dat in nieuwe wo ningen brievenbussen moeten worden aan gebracht. Rondvraag. Van Oostenbruggei Voorzitter, waarom is het verzoek van J. L. Lokker dat een paar vergaderingen ter tafel is geweest, niet meer in behandeling gekomen? Wordt door het dagelijksch bestuur daarop aan adressant nog antwoord gezonden? Voorzitter: Op dat adres is door den Raad geen beslissing genomen. Geen van de raads leden hebbeD daarover iets te kennen gege ven en is het voor kennisgeving aangenomen. Staat U er op dat het alsnog in behandeling komt dan zal B. en W. daarover een prea- advies uitbrengen. van Oostenbrugge: Laten we het dan nu behandelen. Voorzitter: Dat gaat nu niet, eerst moet het college van B. en W. daarover beslissen Jansen: Ik vind het zoo eigenaardig dat daarover in de vorige vergadering niets is gesproken door van Oostenbrugge. van Oostenbrugge: Ja dat is Jansen zijn schuld, die had gezegd laten we daarover niets zeggen, dat is de truc geweest. Jansen: Maar ik begryp niet dat je je dan zoo btj den neus laat nemen. Jansenvoorzitter, die brug voor de Nieuwe weg is die in onderhoud by de gemeente of bij de Generale Dijkage. Voorzitter meende dat de gemeente daar van het onderhoud droeg. Jansen stelde dan voor den oprit tot die brug aanmerkelijk te verbeteren door er een schuin stuk aan te zetten, waarvan de kosten volgens den opzichter 50,zullen bedra gen. Daar zou het verkeer veel mee gediend zijn. Voorzitter zeide toe dat te zullen bespre ken en onderzoeken. Jansen: Voorzitter, volgens welken tijd worden de herbergen gesloten, op den ouden of nieuwen tijd? Voorzitter: De sluiting der herbergen moet plaats hebben om half elf nieuwe tyd Jansen: Zaterdagavond was het café van Mynders op de kaai om kwart voor twaalf nieuwe tijd nog open en was het er een heele drukte, tevens was daar toen nog iemand aanwezig die daar dan allerminst thuis behoort en waarvan het zelfs niet toelaatbaar geacht mag worden. Voorzitter zeide dit te zullen onderzoeken. JansenWanneer de secretaris met vacan- tie of door andere oorzaak als ziekte niet tegenwoordig kan zijn ter secretarie wie neemt dan de zaken waar? Voorzitten Niemand. Ik kan het niet als ik in Goedereede moet zyn. Dan zouden we een apart bezoldigd ambtenaar moeten hebben. JansenDat zou wel wat veel kosten maar is dat geen toelaatbare toestand. Voorzitter: Nog nimmer hebben zich daar door ernstige bezwaren voorgedaan. Human vroeg maximum snelheid op den dijk. Voorzitter zeide dat snelrijden nog geen ongelukken veroorzaakt. Bovendien heeft de gemeente daarover niets te zeggen, het is een provinciale weg. Daarna werd de vergadering gesloten. GEERVLIET. Vergadering van den Ge meenteraad op Zaterdag 5 Juli. Voorzitter de heer C. von Lindern, secre taris de heer E Rijkee. Afwezig wegens ziekte wethouder A. Piek. De voorzitter opent de vergadering met een gelukwensch te richten tot den heer De Snoo, die na een operatie weer aanwezig is. Ontvangen o.m. de goedkeuring op het raadsbesluit tot het toekennen vaD ƒ2, presentiegeld per zitting aan de raadsleden. Burg. en Weth. van Abbenbroek vragen, om aan hun verzoek aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, om, wegens den peni- blen toestand der kleine landbouwers door steun in te grijpen, adhaesie te betuigen. Daartoe wordt besloten. Aar: de orde komt nu punt 3 van de agenda, waar deze vergadering speciaal voor is belegd, n.l. bespreking van de bydrage afdamming der Bernisse. De voorzitter zet uiteen, dat de vertegenwoordigers van het Hoogheemraadschap Putter, de Poldeis de Bernisse en Heen vliet in een vergadering in het Provinciaal Gebouw te 's-Gravenhage met Gedeputeerde Staten tot overeenstem ming zyn gekomen ten opzichte van de afdamming der Bernisse, waardoor de grens gemeenten Geervliet en Heenvliet vloedvry zullen worden. De kosten zullen circa ƒ40.000 bedragen, waarvan voor rekening van Putten komt 30/77, voor de Bernisse li/77 en voor den polder Heenvliet 36/77, respect, 12.000, 4400 en 14.400. De voorzitter zegt, dat B. en W. van Geervliet nu voorstellen in de kosten te deelen met 5/12 van de kosten van het Hoogheemraadschap van Putten of 5000. Nog deelt de voorzitter mede, dat de Provinciale Waterstaat een subsidie ver leent van J 10.000. De heer Trouw vraagt hoe de weg van Geervliet naar den dam zal zijn, een van gewoon wegdek of een stofvrye weg, waar op de heer Rijkee als secretaris van Putten, antwoordt, dat de weg er een wordt van keislag, doch zeer goed. De heer Trouw be veelt een stofvrijen, gesproeiden weg aan. Nadat de heeren De Snoo en Trouw een goeden weg hebben verdedigd, stelt de heer De Snoo voor om niet in contact met den polder Heenvliet te komen, de meerdere kosten door de gemeente te doen dekken. Hiertoe werd besloten. De heer v. d. Hor vraagt of het Hoogheemraadschap Putten de uitvoerder wordt, waarop door den voor zitter bevestigend wordt geantwoord. De heer Trouw vraagt hoe de waterdoor- voer zal worden geregeld, aangezien, wan neer dit niet regelmatig geschiedt een ver vuiling van Spui en haven teDgevolge zal hebben. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte met algemeene stemmen aange nomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Trouw naar de opheffing van den tol, waarop de voorzitter antwoordt dat dit vraagstuk ook wel spoedig zal zijn opgelost. De heer v. Beek vraagt of de plaats waar de straatmest te Simonshaven wordt geborgen niet behoorlijk kan afgesloten worden, daar de mest in de sloot komt. De heeren v. d. Linden en v. Beek zullen deze questie oplossen. De heer v. Driel me moreert het gesprokene in de vorige ver gadering wat betreft den toestand van het schoolhuis te Simonshaven. De voorzitter zegt dat gelden voor her stelling zullen worden gevoteerd. Hierna sluiting. Besmettelijke ziekten. Onder den naam besmettelijke ziekten of infectieziekten, vat men samen een groote groep ziekten, waarvan het kenmerkende is, dat zy alle gemeen hebben, dat zij veroor zaakt worden door de inwerking van een bepaalde gifstof. Deze gifstof onderscheidt zich van de ge wone chemische gifstoffen door het ver mogen zich in het zieke lichaam en ook daarbuiten te vermeerderen en in het lichaam binnengedrongen zijnde dit op een bepaalde wijze in elk afzonderiyk geval typisch ver- loopende wyze ziek te maken. De werking van de infectiestoffen kan slechts verklaard worden wanneer men aan neemt, dat de binnengedrongen stof een levende stof is. Door alle bekende feiten is bewezen, dat de veroorzakers van de infectieziekten zy'n de micro-organismen of bacillen. Reeds in de 17e eeuw begon voor 'teerst de gedachte op te komen, dat allerkleinst mogelijke levende wezentjes in één of ander oorzabelijk verband zouden staan met be- smetteiyke ziekten. In dien tijd was er een sindsdien beroemd gebleven Nederlander, Anthonie van Leeu wenhoek, die in Delft woonde, welke met kleine vergrootgiaasjes een instrument wist samen te stellen, waarmede hij diertjes zag, die men met het bloote oog niet had kunnen zien. Zijn instrament, waarvan er nog een bewaard is gebleven, is het eerste micros coop. Hij zag in een druppel water diertjes zich bewegen. Toch heeft 't nog by na twee eeuwen geduurd, voordat het oorzakeiyk verband tusschen besmettelyke ziekten en bacteriën is bewezen geworden. Een van de baanbrekers voor de nieuwere opvattingen, waardoor men verder is gaau denken, was Louis Pasteur, die in 1861 on- omstootelijk heeft bewezen, dat micro organismen of bacillen de oorzaak zijn van rotting en dat ook gisting door zeer kleine levende cellen wordt opgewekt. Verder zijn groote mannen op dit terrein geweest Semmelweisz Lister, die het eerst de oorzaak van de kraamvrouwenkoorts aantoonde, en vooral Robert Koch, die vooral de ant.i-septische methode heeft ingevoerd, en in 1880 de tuberkel-bacil L., de veroor zaker van tuberculose, voor het eerst af zonderde en wist te kweeken in reincultuur (d.i. een hoeveelheid gekweekte bacteriën waarin slechts één soort voorkomt). Het is nu een vaste wet, dat slechts bepaalde micro organismen een bepaalde infectieziekte kun nen te voorschijn roepen, en dat dezelfde infectieziekte steeds door dezelfde bacterie wordt verwekt. MEDICUS. Zelfmoordstatistiek. Men meldt uit Berlijn: Uit de zelfmoordstatistiek over 1929 die het rijksbureau voor de statistiek heeft ge publiceerd, blykt, dat in dat jaar in Duitsch- land zestienduizend zelfmoorden zijn ge pleegd Het is slechts een kleine stygingin vergelijking met 1927. In het algemeen ver toont het getal zelfmoorden per jaar slechts geringe schommelingen, alleen neemt per- centsgewys het getal vrouwen, die vrijwillig een eind aan haar leven maken, toe. In 1929 bedroeg het bijna het derde van het geheele aantal aldus overledenen. Een afschuwelijke daad van een krankzinnige. Een patiënt van het krankzinnigengesticht te Graz heeft Zaterdag in den tuin het elf jarig dochtertje van den directeur, een eenig kind, vermoord. Verplegers vonden het lyk van het meisje, dat eerst geworgd was en daarna met een mes bewerkt. Den dader vond men op een bank elders in den tuin, waar hij zat te eten. Toen de verplegers op hem toekwamen riep hij hun lachend toe of zij het kind al gevonden hadden. De man, iemand van 59 jaar, die al 21 jaar in het gesticht vertoefde, bleek den moord bedre ven te hebben uit wrok tegen den directeur, die hem dienzelfden dag een gunst gewei gerd had. Het vermoorde meisje was juist denzelfden ochtend toegelaten tot het gym nasium en zou den volgenden dag een vrien- dinnenfuif geven. ZLj was de lieveling van alle verpleegden en placht zich vrij onder hen te bewegen. De bevolking van het ge sticht was zoo gebeten op den moordenaar, dat zij herhaaldelijk getracht heeft de isoleer- kamer, waarin deze was opgestoten, te be stormen om den man te lynchen. Een droe vige bijkomstigheid van het geval is nog, dat de moordenaar, die als gevaarlijk bekend stond, feiteiyk steeds bewaakt had moeten worden, maar dat zulks tengevolge van het ontslag van personeel ter bezuiniging niet mogeiyk was. MIJNRAMP IN SILEZIË. Reeds 67 dooden. NOG ZESTIG ARBEIDERS VERMIST, BRESLAU, Woensdag| 9 Juli. In een der mynen v Tonwerke" t Silezië heeft ontploffing groot aantal j Tot dusverre 67 der veron| beiders word; enkele na leven zyn ge| De ontplofi waar 80 mar middeliyk dc giftige gassei verspreidden waar zich meesten eveil Ten einde tingen te doe zich genooq hermetisch genswaardig' lot over te grooten toe' vergiftigings met de redd den gemaakj' Naar door schappij woq schatting th Enkele h doch de de puinhoop! worden bes: getroffen 53 gered ku In de vond, is een In het alle gezinnj hebben. en Beten inwrijven 81 VLIEG8 Woensda en in iedere familie komt het voor, dat een harer leden hoofdpijn, vooral Zenuwhoofdpijn. Wilt U nu Uw familie eens terwille zijn, zendt ze dan eenige Zenuwhoofd] van Dr. J. B. MEENK. Wat is de gedachte alleen niet I kunnen genieten van een hoofdpijnvrijen dag. Dit kost f 0.05 per poeder; f 1.10 per doos van 25 poeders, echte poeders en pillen te bekomen, er wordt veel poeders verkocht, doch U weet wel wat de echte hoekzegel met de letters E.M.B. achterop. Ook de rende pillen van Dr. J. B. MEENK a f 0.40 per c en zuiveren het Jichaam. Waar niet te verkrijgen, zendt KAMP, Rijswijk (Z.H.) franco. BERGWEG 367a TELEFOON 43894 ROTTERDAM - Hoofdagent: - VOOR Uitgebreid Service VRAAGT ONZE SPECIALE CONDITIËN. RADICALE de hardnekkig kunt U genezen 1 I Kipstraat Niet goed. De Central Goeree en te Middelhs is op eiken lenden GRATIS Desgewenscht ge Inlichtingen, die langd Sanguinose is een zuiver plantaardig versterkingsn dus het plantaardig staal, dat gemakkelijk in het bloed wo; Het versterkt en verrijkt het bloed, en is daardoor 1 middel in alle gevallen van boedarmoede, bleekzuchtl slapeloosheid, oververmoeidheid, gebrek aan eetlust enf slappingstoestanden. Velen, wien niets hielp, vonden baat bij de Sanguij] Prijs per flesch met gebruiksaanwijzing f2.—,6 fl.f 11. Bij Apothekers en Drogisten verkrijgbaa WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4,

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 2