■BI EERSTE BLAD I ST00MB00TD1ENST Adverteert In ..Onze Eilanden" OTTERDAM. Dienstregeling ZATERDAG 5 JULI 1930 STER-TABAK Staking in een Beenzwartfabriek OP EENZAMEN POST. HEERENBAAI 9.-j a® MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v.v. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 15 Mei 1930 ▼an MlddeLhamis op Maandag en Dinsdag V. Middelharnis 4.30 vm. A.Vlurd. 7.00 vs.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) V. Middelharnis 6.40 vm.A.Vlaard.9.10vm.** A.Rotterdam 10.00vm. A.Brielle 10.25vm.§ ▼an Rotterdam op Maandag en Dinsdag V. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.00nm. r A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) V. Rotterdam 3.15 nm. V.Vlaard. 4.00nm ft V. Brielle 2.25 nm.§[ A. Middelharnis 6.30 In aansluiting op den trein van 7.21 vm. en 7.12 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.21 vm. en 9.42 vm. van Vlaardingen (Station), t In aansluiting op den trein van 14.40 (2.40 n m.) en 14.51 (2.51 nm.)te Vlaar dingen (Station). ft In aansluiting op den trein van 15.40 (3.40) nm. en 15.51 (3.51 nm.) te Vlaar dingen (Station). Te Vlaardingen overstappen. Op Zaterdag 1.25 n.m. Als Feestdagen zijn to buchonwen: NIeawJundag, 2e Paaschdag, Hemelt «mrtidif Plnbatardae en do beid* Kerstdagen. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07s ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1»per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 12e JAARGANG. - N°68 Week-revue. Binnenland. Ons land heeft deze week de eer genoten van het bezoek van het Indiaansche opper hoofd White Horse Eagle, welke naast Volen- dam, hoe kan het ook anders, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam heeft bezocht. Deze krasse rasechte Indiaan, welke maar eventjes 108 jaren telt, maakt met zijn blanke vrouw een trip door Europa, rookt hier en daar genoegljjk de vredespijp, is evenmin afkeerig van een zware havana en is met de Batavier boot te Rotterdam naar Engeland vertrokken. Vermeldden we de vorige week een brutalen, mislukten aanslag op een looper te Amster dam, deze week had iets dergelijks te Rotter dam plaats. Daar werd op de Gedempte Glashaven op klaarlichten dag een bankloo- per zjjn tasch met een groot bedrag aan bankpapier ontrukt. Terstond zette het publiek een spannende race in en weldra was de dader, een 30-jarig los werkman, gegrepen en veilig achter stevige deuren opgeborgen. De onthutste looper werd ge lukkig gemaakt met de teruggave van zijn tasch met inhoud. Veel handiger heeft een tot heden onbe kende man zijn slag geslagen in een sigaren winkel aan de Hoofdsteeg te Rotterdam. Wetende, dat een rolletje bankpapier naast de kassa lag, kwam hij buiten adem den winkel binnen, dischte een opgewonden verhaal op over een ongeluk vlak om den hoek, met veel bloed, enz. en verzocht om te mogen telefoneeren naar den geneeskundigen dienst. De juffrouw wees het toestel aan en verdween even schielijk om den hoek, gevolg gevende aan haar geprikkelde nieuwsgierig heid. Bij haar terugkomst was de opgewon den meneer verdwenen en met hem het rolletje bankpapier, ter waarde van 500. Er gaat vrijwel geen week voorbij zonder een of meerdere fabrieksbranden. Begin dezer week heeft weer te Eindhoven een vrij ernstige fabrieksbrand gewoed, waardoor een ondergoederenfabriek totaal uitbrandde. De schade van naar schatting ongeveer ander halve ton wordt door assurantie gedekt. Onder het gehucht Vianen, nabij Cuyk, heeft zich een zwerversdrama voltrokken. Daar werd het met talrijke wonden over dekte lijk van een ouden zwerver aange troffen in een moddersloot, vijftig meter verwijderd van een schuur van een aldaar wonend landbouwer. Verschillende aanwtjzi- giugen wettigden het vermoeden van moord en na het ingestelde onderzoek van het par ket te den Bosch, zijn als verdachten reeds gearresteerd de zwerver van Dijk en de zwerfster Marcovi, een Poolsche. Van Dijk heeft reeds vrij spoedig een bekentenis afge legd, doch zijn Poolsche vriendin blijft tot heden ontkennen, hoewel zij toegeeft bij het drama tegenwoordig te zijn geweest. Dezer dagen is de Wijnkoop-groep als berouwvolle zondaars in het officieele com- FEUILLETON. munistische huisgezin teruggekeerd, zulks onder de erkenning van begane fouten, zulks ligt natuurlijk geheel in de lijn van berouw volle zondaars en onder de belofte voortaan zoet en braaf naar de Russische bevelen te zullen dansen. Het groote wonder, de ver mindering van politieke partijen, heeft zich dus werkelijk voltrokken, al merkt men het ook niet dat er aan onzen politieken pruimen boom een onbeteekend vruchtje en nog lang geen mooie, is verdwenen. Voorzoover we haastig hebben kunnen nagaan, we tellen zooveel partijen, zijn er desondanks nog altijd eenige dozijnen teveel, al verschijnen hier van velen alleen dan ten tooneele, indien het weer de tijd is om den kiezer met zoet gekweel te verlokken. Buitenland. Terwijl Amerika spurt naar een 2e dozijn hittegolven, dat is nu eenmaal een land van records, zucht Europa pas onder de eerste hittegolf, hetgeen niet bijster geschikt is om de toch al gedeprimeerde stemming in dat weinig gelukkige werelddeel wat op te vroo- Hjken, waarvoor trouwens ook geen enkele aanleiding bestaat. Zoo'n hittegolf werkt prikkelend, maakt humeurig en zelfs de anders zoo flegmatieke Engelschen raken er door uit hun evenwicht. In zijn felle aanvallen tegen de perslords Beaverbrook en Rothermere heeft Baldwin tevens den liberalen een veeg uit de pan ge- INGEZONDEN MEDEDEELING. Een bekend blad schreef onlangs: „Het bezit van een goede pijp is iets pret- tigsenjewentaanhetding." Hieraan moet worden toe gevoegd: het volle g rookt gevoegd: W ie van zij n pij p genot wil hebben. Iedere rooker zal dat be amen." In een der grootste beenzwartfabrieken in ons land ontstond ontevredenheid in de schoensmeer- afdeeling; men wilde n.l. een toelage hebben voor de reiniging der kleeren die haast niet schoon te krijgen waren. De directie wist een staking te be zweren door alle geëmployeerden per week een toelage te geven van twee pakjes ,Ozil" zeep poeder, van slechts 10 ets. per pakje. Het hart van iedere huisvrouw was er mee gewonnen. (Adv.j geven, door te zeggen, dat aan de candidaten der liberalen een luchtje was geweest, maar dat de candidaten van Beaverbrook en Ro thermere positief zouden stinken. De kran- tenlords wreken zich natuurlijk wel in hun bladen over dit alles, doch ook Lloyd George, de leider der conservatieven heeft niet lang met een antwoord op zich laten wachten. Een liberaal tuinfeest was hiervoor een ge- reede aanleiding en noemde h{j de taal van Bladwin hinderlijk, ruw en ordinair tot het uiterste. Een dergelijke taal, aldus Lloyd George, zal men tevergeefs in de politieke redevoeringen van de afgeloopen eeuw zoe ken en het verbaasde hem niet meer, dat Baldwin altijd een voorkeur had gehad voor varkens. Baldwin, vervolgde Lloyd George, is be hept met een buitengewone en ziekelijke zelfgenoegzaamheid, maar er is geen man in het openbare leven van Engeland, die minder aanspraak kan maken op eigendunk dan Baldwin, die noch als staatsman, noch als handelsman ooit iets heeft gedaan, dat een succes kan worden genoemd. Vele zor gen en daarnaast een hittegolf maken zelfs den anders zoo hoffeiijken Brit onbeleefd. Het Duitsche kabinet Brüning trekt zich van de hitte niets aan, heeft er ook geen tijd voor, ploetert daarentegen vrooljjk voort op den met doornen bezaaiden weg, dag en nacht. Rijkskanselier Brüning heeft den de mocraat Dietrich, minister van economische zaken, weten over te halen den zoo weinig begeerden zetel van financien te aanvaarden en met lofwaardigen jjver zjjn daarop de oude dekkingsvoorstellen der regeering in getrokken en vervangen door een verbeterde uitgave, de Dietrich-druk. Minister Dietrich heeft het nog meer dan Moldenhauer op de vrijgezellen gemunt, de Duitsche huwbare meisjes richten te eeniger tijd misschien nog een standbeeld voor hem op, is het niet op een plein, dan misschien wel in hun hart. De vrijgezellen dan mogen volgens zijn plannen bloeden voor in totaal 110 millioen mark, op de begrooting hoopt hij 100 millioen meer te besparen, een bij slag op de inkomens boven 8000 mark van 5 procent moet 58 milloen in de leege schat kist brengen, uit het te hoog geraamde tekort van het vorig jaar wordt 35 millioen gehaald, terwijl 135 millioen opgebracht moeten worden door de gelukkigen in open baren dienst, via een noodoffer. Dit nood- offer wordt in zooverre verzacht, dat inko mens beneden 2000 mark volkomen vrijge steld zullen zijn, deze arme tobberskonden ook bezwaarlijk nog meer missen, terwijl van 2000 tot 3600 mark slechts een matige hef fing zal plaats hebben. Voor een kort oogenblik hebben evenwel alle Duitschers de financieele zorgen ver geten door de ontruiming van het Rijnland, dat zich einde Juni voltrok. In geheel Duitsch- BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. (Geaut. uitgave, van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 20) Gisteravond overstraalde de maan haar met zil veren gloedzij had iets van het etherische, dat de ochtendzon fonkelen doet in den dauw; zij was als een nimf, die lacht bij een sprankelende fontein; zij was, hij herinnerde zich haar antwoord op zijn bleiende opmerking, als een godin aan het hof van koning Lodewijk, zooals die tusschen gewone stervelingen waren verschenen op Fon- tainebleau. Maar vandaag was zij een en al kleur, een vroolijk meisje, wier heldei e oogen den metgezel toelachten. Hij merkte op, hoe de zon zich scheen te hechten aan heur blo-ue haar, hoe de heldere Junidag haar gelaat ove"'roomde met een teeren gloed. Zij had het. prachtigste neusje, dat men zich kon bedenken, fijn gevormde wangen en een kuiltje in de kin. De heerlijkheid van haar verschijning deed hem huive ren; hij herinnerde zich nog slechts vaag haar ver: sehijning van den vorigen avond. Thans, nu hij haar zag in het volle licht, drong eerst goed tot hem door, dat hij den vorigen avond niet had gedroomd. Drukte en rumoer gondse hun toe uit de stad. De verrukkelijke morgen omgaf hen als een para dijs. Zij ving een vlinder, die fladderde naar een bloem, geborduurd op haar japon en stak hem de blanke hand toe, waarin het diertje was gevangen. Het was een witte vlinder. Hij vroeg, welke vlinder hij het meest moest bewonderen. „Bravo," riep zij, terwijl de gevangene weg- fladderde boven hun hoofden. „U kunt dus 's mor gens vroeg al vleien. Ik zou u een gepast antwoord geven, als het niet zoo stoffig was. Wacht maar, tot wij vasten gronde onder de voeten krijgen." Zij droeg enkele rozen op haar japon. „Intus- schen," antwoordde hij op de bloemen wijzend, „moogt u gelooveri, dat ik altijd blij ben als een kind, wanneer een dame mij een roos offreert." „Maar u draagt zelf al zoo'n prachtroos." Zij nam hem op van het hoofd tot de voeten, zóó vlug, dat het hem bijna ontging. Hij was blij den stroo- hoed te hebben gevonden met dat jeugdige lint en al die kleedingstukken uit een vroegere periode. „Witte rozen zijn prachtig," ging zij voort, „al vind ik mezelf bepaald brutaal zoo te praten met een heer, dien ik gisteravond voor het eerst heb ont moet." „Zoo gedurfd is het niet meer, nadat u begonnen bent zijn leven te redden." „Beter gezegd, nadat de heer zoo beleefd was op hol te slaan met mij onder den arm." Zij bleef staan en keek hem lachend aan .Ze had nu een van de rozen losgemaakt en hield die voor zich uit, terwijl haar lippen de blaadjes aanraakten." „Die moogt u hebben in ruil," zeide ze. Hij boog zich tot haar over en zij verving de witte roos in zijn knoopsgat door een rose. Zij vroeg niet, direct noch indirect, wie de witte roos daar had gestoken, I want uit de manier, waarop het gebeurd was wist 1 zij, dat het zijn werk was geweest. „Wie brengt mij toch eiken morgen zulke prachtige bloemen?" plaagde zij. „Mr. Whimby," antwoordde hij prompt. „Ik zal hem u straks wel eens aanwijzen. Als u hem niet hebt gezien en ook onzen oudsten inwoner, mr. Bo- deffer, tevens onzen malsten, kent u Plattville niet." „Wilt u mij aan hem voorstellen?" „Geen sprake van. Dan houden zij u aan den praat en berooven mij van uw gezelschap." On deugend flitsten haar oogen zij en lachte een beetje spottend. Toen liet zij zijn jas los en liepen zij verder. Zij stak de witte roos niet vast op haar japon, maar bleef die in den hand houden. Het plein was bezet met een krioelende, vroolijke menigte, welke zich nog steeds uitbreidde en Main Street naar beide richtingen geheel vulde. Het werd gezelliger, naarmate er meer feestgangers kwamen, De straten toonden een mengeling van kleuren, terwijl voor elk venster de nieuwsgierigen in ge spannen afwachting zaten uit te kijken. Sedert den vroegen morgen was in het café geen plekje onbezet. Men had uitgerekend, dat daar het beste uitzicht zou zijn over den gransiozen intocht. Voor de dames waren de mooiste plekjes gereserveerd. Van de gezichtjes, die zich voor de vensters vertoonden, waren sommige prettig om te zien, andere niet, maar alle verrieden vroolijkheid en intense belang stelling. Lachend en gekscherend stonden de jon gens achter hun meisjes. Uit den toon, waarop de gesprekken werden gevoerd zou men opgemaakt hebben, dat zij een paar honderd meter van elkan der waren gescheiden. Langs de zijwegen zocht hier en daar een trouw huisvader zich een weg door de menigte met zijn jongste lieveling op den eenen, zijn jas op den land is dit aanleiding geworden tot min of meer feestvieren, terwijl vooral in de be vrijde steden Trier en Mainz de bloemetjes behoorlek buitengezet zijn. Naar aanleiding van de bevrijding van het Rijngebied zijn proclamaties verschenen van Von Hinden burg gemeenschappelijk met de rjjksregee- ring, terwijl daarnaast de Pruisische regee ring en de Beiersche eveneens een procla matie hebben uitgevaardigd. De Rijnland-afgevaardigden in den Rijksdag hebben een krans gelegd op het graf van Stresemann, wiens verzoeningspolitiek den weg geeffend heeft voor deze vervroegde ontruiming, waardoor opnieuw een brok oor logsgeschiedenis is geliquideerd. Nu is het alleen nog het Saargebied, welker bewoners verlangend uitzien om weer in het Duitsche vaderhuis te worden opgenomen. Uiterst recht in Frankrijk is over deze vervroegde ontruimingen heel slecht te spre ken, doch de groote massa in Frankrijk aan vaardt het als de meest gewone zaak ter wereld. In Spanje is de toestand onveranderd, het geen dus zeggen wil even beroerd. De staking te Sevilla is van ernstiger aard geweest dan de officieele berichten wel wilden doen voor komen. Vyf maanden is generaal Berenguer nu reeds de opvolger van wjjlen Primo de Rivera en tot heden heeft hij weinig anders gedaan dan het Spaansche volk met wat beloften te paaien, welke tot heden evenwel niet in vervulling zijn gegaan en welke be loften door hem ook naar alle waarschijnlijk heid nimmer ingelost zullen worden. Zijn regime zal vroeg of laat verdwijnen, waar schijnlijk eerder vroeg dan laat. Op zijn reis naar Londen heeft koning Alfonso te Parijs geconfereerd met Santiago Alba, oud-liberale leider tijdens de dictatuur van Primo de Rivera naar Parijs uitgeweken, over de vorming van een democratisch-par- lementaire monarchie. Santiago Alba schijnt zich daarop met verschillende bekende Spaan sche figuren in verbinding te hebben gesteld, doch moet weinig medewerking hebben ondervonden Het bewind Berenguer loopt in ieder geval op zijn laatste beenen, de rust in Spanje is nog altijd zoek en is slechts te handhaven met krachtmiddelen, hetgeen op zichzelf reeds bedenkelijk is. Naast dezen onbevredigenden politieken toestand iaat de economische toestand van Spanje heel veel te wenschen over, hetgeen ook tot uitdruk king komt in den steeds verder dalenden koers der peseta, welke dezer dagen zelfs inzakte tot bij de 27 cent. In Bolivia, een der Zuid-Amerikaansche republieken, grooter dan Duitschland, Frank rijk en Engeland te zamen, tellende slechts drie millioen inwoners, waarvan slechts 10 blanken en de rest meerendeels Indio's, heeft men op echt Zuid-Amerikaansche manier de regeering omgekegeld. Deze revolutie voltrok zich zoo verbazend snel, een eerste eisch voor het welslagen van een staatsgreep, dat president Siles, nauwelijks den tjjd had om zijn huis iu veiligheid te brengen. De man nam overhaast de vlucht, wetende, dat men met afgezette presidenten niet al te zacht- handig pleegt om te gaan. Sinds 1925 was Siles president van Bolivia en toen h(j begin Juni aandrong op een grond wetswijziging, waardoor het hem mogelijk INGEZONDEN MEDEDEELING. 'k Heb niet enkel goed gereedschap Noodig voor een karrewei Voor goed. werk behoort er óók een Pijpje DOUU/EEGBERTS bij. Waarom smaakt die pijp zoo lekker Héél hoog boven op het dak Nog al logisch: wat ik rook is „Hooge" ku/aliteit tabak Clirtge Doonaxbo» ECHTE FRIESCHE 20*50 CT. PER ONS verschaft U wolken xnmxjefiot. zou worden, naafloop van zijn ambtstermijn een tweede presidentschap te aanvaarden, heeft het leger door een staatsgreep een einde aan de zaak gemaakt en een voorloopige regeering ingesteld. Binnenkort zullen nieu we verkiezingen worden uitgeschreven en krijgen alle Bolivianen nogmaals gelegenheid hun hart nog eens op te halen. Een Duitsch generaal, rechterhand van Siles, bij het leger geweldig gehaat, schijnt evenals zijn meester den dans ontsprongen te zijn en heeft zich ook door een overhaaste vlucht in veiligheid weten te brengen. Overigens is de toestand in geheel Bolivia rustig, na de korte maar verwoede gevechten die aan deze snelle revolutie voorafgingen. Naar Amerika. Amerika verovert zich in de Europeesche belangstelling een steeds grootere plaats. De talrijke boeken, die in de laatste jaren in Europa over dat land verschijnen, de artike len in de dagbladen en tijdschriften bewijzen het Amerika is het land, dat Europa fas cineert en aanlokt door het groote en het nieuwe. Want in Yankee-land overheerscht het economische bewust in de maatschappe lijke structuur; de geheele Amerikaansche cultuur is op het economisch-massale geo riënteerd, en dwingt de Europeesche economie tot verdere „veramerikauiseering". Ook de toerist komt diep onder den indruk van de anderen arm, gevolgd door moeder de vrouw aan wier rokken de overige kinderen zich vastklampten, rood als ballonnetjes en kauwend op zuurstokken, die kleverig plakten aan hun vingers. Lawaaiend klonken de vele stemmen; venters schreeuwden; jongens die waaiers te koop aan boden, drongen zich overal tusschen door; een Italiaan met ballonnetjes wist niet, hoe hij zijn veelkleurige schatten uit handen van de menigte zou houden; de eigenaar van een karretje, waarop limonade te koop werd aangeboden, schreeuwde heel wat luider dan noodig was: Stuiver! Stuiver! ijslimmenaad! Verlegen jongelui, wier keurig ge poetste schoenen overdekt waren door een dikke stoflaag, kochten royaal allerhande snoeperij voor de meisjes en vochten zich een weg naar het limona- dekarretje, waar zwijgend het kostbare vocht door een rietje werd opgezogen. Maar boven alles uit klonk het nazaal geluid van Johnny den redenaar, die zijn wagen op een hoek had opgesteld: „Hier moet je zijn, hier moet je zijn! Hier moet je wezen, dames en heeren Wij zijn er weer! Wij zijn er weer! Wacht even, tot u alles hebt gehoord! Hier hebt u een gouden ring, massief, achttien karaats! Achttien karaat van het kostbaarste metaal, dat met moeite werd op gegraven 1 Achttien gegarandeerd. Ik leg dezen gouden ring in een blauw papiertje, waarin ook verpakt zitten een vulpenhouder en een vulpot lood. Wie neemt de kans waar? Wie van de dames en heeren? De man scheen zichzelf te houden voor een ge boren redenaar. „Voor een kwartdollar! Loop nou niet weg, jongen met je groene das! Iedereen ziet, dat je meisje snakt naar dien gouden ring; je mag het lieve kind toch niet laten huilen. Zoo is het goed meheer! Je zult er geen spijt van hebben. Wees gelukkig! Wie is nommer twee, die zijn meisje voor een kwartdollar gelukkig maakt? Denk eraan, het leven is geen lolletje! Vandaag zitten we hier, morgen misschien in de gevangenis. Voor een kwartdollar maar! Hier krijg je alles, wat je hartje begeert voor een kwartdollar. Eenzelfde prijs, voor dame of heer, man of vrouw, kind of kraai en mijn zegen erbij. Alles voor een kwartdollar." Midden op de straat, waar de menigte een nauw pad had vrijgelaten, liepen de jongens op bloote voeten. De meesten hadden niet eens thuis geslapen maar het noodig geoordeeld den geheelen nacht op het circus te blijven wachten. Toen zij ver buiten de stad de eerste stofwolken hadden zien opwar- relen, waren ze joelend teruggekomen om de tijding, dat de verwachte gasten in zicht waren, te ver spreiden. Nu zwermden zij tusschen de menigte door, joelend, rumoerend en niemand met rust Op het erf voor het café, zondigend tegen de wet, waren twee in smoking gekleede heeren bezig goed- geloovigen te verleiden hun geluk te beproeven bij het kansspel. De meest belangstellende toeschou wer was mr. James Bardlocli, plaatsvervangend sheriff Hij stond er rustig bij, maar met meer onwettige belangstelling dan men van een hand- haver der wet mocht verwachten. Het spel verliep vlug, een speler scheen zeker van zijn winst. Ver schillende farmers hadden reeds kleine bedragen gewonnen en een prettige vreemdeling, met een typisch accept, (hij beweerde, dat het goud hem vandaag in den schoot moest rollen) had zonder eenige moeite vijfentwintig dollar veidiend. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1