iVERFLAKKEE" ideren tJlktHoogmeeê Burgerlijke Stand Geeft U op als Abonné. GIMBORN'a jljANOI "oonkamer van de iteits-Maatschappij lis, Voorstraat 16a llNGEN GRATIS ir van >akjes 5md sinds 1889 ZATERDAG 28 JUNI 1930 12e JAARGANG. - N°66 EERSTE BLAD Week-revue. FEUILLETON. OP EENZAMEN POST. Schoorsteenvegersverpdering. De taak der Provinciale Staten. HEEREN BAAI SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Leendert van der Ham 20 j. |en Maatje van der Slüljs, 18 j., beiden al- ïierAdrianus Peekstok, 30 j. en Sletje Anna lideon, 24 j., beiden alhier. Gehuwd: Aren van den Doel 23 j (Dirks- land) en Lena Bruggeman, 20 j., alhier. Overleden: Leendert Breeman, 41 j. z. v. lornelis Breeman en Hiltje Koster. BRIELLE, van 13 19 Juni. Ondertrouwd: A. Heijt en M. Konljnen- |dtjk. OverledenAdrianus Hendrikus Willebror- dus Conljn 65 j., echtgen. v. M. E. J. Wel kers. Elisabeth Otto 69 j. gesch. v. J. W. j. Robijns. niiiimuiiiiiiiiiiiiiiniiiuaDiiuiiiiimiiiiiiDiiiinniiiiiiiiiiniiiiirniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniin Iveru Inver |izen .!der 111 em Izelf. losje Teek lij na Izijn dent en |inst U KLEffPAStt LAAT NIET LOS Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren kleeding is niet duur een keuze doet uit de modellen Nieuwe Modeblad (29e jaargang), maakt van de gratis knip- hnbladenof Aegen billijken pry's Wcnipt patroon bestelt. ■li verschijnt 2 per maand, ïl s knippatronenbladen. O ver en practische modellen, óók J lingerie, kinderkleeding, hee- n gehaakte kleeding, nuttige minementsprys bedraagt slechts \per kwartaal, f 1.25 franco per bestellen bij de Uitgevers dezer Proefnummer op aanvrage Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,07' ADVERTENTIEN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 ^Voorstraat Middelharnis. Binnenland. Amsterdam kreeg deze week opeens echte Wild-West-bevliegingen. Deze zonderlinge allures, waarop een nuchtere Hollander anders heelemaal niet gesteld is, begon met een brutalen en laffen overval op een 50-jarigen kaslooper, die op een trap in een kantoor gebouw door een werkeloos kantoorbediende werd aangevallen, klaarblijkelijk met de be doeling hem te berooven. De looper kreeg een slag met een door touwtjes bijeenge bonden rubberrol op het hoofd, waardoor de looper wel even versuft was, doch zich snel kon herstellen. De dader, zjjn aanslag mislukt ziende, vluchtte de trap af en de straat op, achtervolgd door den luid om hulp roependen kaslooper. Voorbijgangers •wisten den dader op te vangen en hebben dit zonderlinge heerschap naar het politie bureau gebracht. Wild-West-drama no 2 betreft een hel dendaad van een groep communistische helden, syndicalistische steenzetters, die den moed hadden drie leden van een Katholieke steenzettersorganisatie op hun werk in de Krommertstraat te overvallen en hen op een steenenregen te onthalen. Een der aangevallenen heeft, omdat hun toestand hachelijk werd en geen politie aan wezig was om hen te beschermen, daarop uit een browning eenige schoten gelost, waarop de aanvallers op de vlucht sloegen. Ook de aanvallers hebben met revolver schoten de eerste schoten beantwoord. Een der laatsten is door een kogel onder de borst getroffen, doch het is ook mogelijk dat hij door een kogel der communisten is getroffen. Tenslotte heeft de politie de orde hersteld en wordt door deze een nader onderzoek ingesteld. De Haagsehe zedenpolitie heeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van een bende van chanteuis, welke de residentie onveilig maakten en die talrijke Hagenaars op schandalige wijze hebben uitgeschud. De heeren traden ongelooflijk brutaal en gesle pen op en hebben geruimen tijd hun schan dalige praktijken kunnen uitoefenen. Debe- rooving van een heer aan 't strand onder Wassenaar is hun evenwel noodlottig ge worden, waarop hun arrestatie is gevolgd. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen Jan Hoek. verdacht van het afschuwelijk misdrijf in de bosschen van Bennekom. Conform den eisch is verdachte tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, tegen welk vonnis namens verdachte de verdediger hooger be roep heeft Het warme weer der voorgaande dagen heeft niet alleen op verschillende plaatsen tot zware onweersbuien aanleiding gegeven, waarbij op verschillende plaatsen ernstige schade is aangericht, doch heeft tevens ver schillende komische incidenten op 't gewe ten. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMER1KAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. Geautuitgave van de N.V. Uitgeverij p. D. Bolle.) 18) VII. „Deez' op klompen, die in lompen, een derde weer in zij." De stralende zon, die Harkless kamer binnen- straaide, den dag, waarop het circus zou komen, deed hem glimlachend wakker worden. Een oogen- blik bleef hij liggen, zich afvragend waarom hij glimlachte en zich bewust, dat er iets nieuws was. Vroeger placht hij zoo vroolijk wakker te worden op zijn verjaardag en op Kerstmis, als het volle bewustzijn terugkeerde na verrukkelijk droomen over de genoegens, die eindelijk werkelijkheid zou den worden. De ochtendwind deed de blinden voor zijn venster klapperen, een rank van den wingerd klopte tegen bet venster, de vogels triilerden en fioten hun lied jes. Op straat knarsten de wagens, klonken vroolijke begroetingen en het blaffen van honden. Waarom voelde hij zich zoo jong ,zoo sterk, zoo gelukkig? De wind voerde de geur der rozen mee, frisch en zwoel; nu wist hij, waarom hij had geglimlacht. Het zou een vacantiedag zijn. Onmiddellijksprong Een dorstige Rotterdammer, de duiten mankeerende voor een verkwikkend glas bier, sleepte zjjn eigen deurmat, een nieuwe nog wel, naar een opkooper en versnoepte de opbrengst in gerstenat. Moeder de vrouw, daarmede onbekend, deed aangifte van ver missing der mat, welke weldra werd op gesnord en waarbjj de snoode plannen van manlief aan de politie bekend werden. De be- rouwvollezondaar verzocht daarop den dienst doende inspecteur toch zjjn ega niet in te lichten, daar er anders wat zou waaien, zooals hij zich uitdrukte. Op een dergelijke afkoeling had hij het blijkbaar niet erg be grepen. Buitenland. Voor- en tegenstanders hebben het Molden- hauer, den Duitschen rijksminister zoo warm gemaakt, dat hij met bekwamen spoed zijn matten oprolde, ondanks het dringend ver zoek van het kabinet Brüning om te bljjven. Sindsdien is Brüning nog altijd zoekend naar een geschikt opvolger, terwijl wij dit schrijven althans, en wordt als zoodanig gedoodverfd Dietrich, rijksminister van economische za ken. Men hoopt in regeeriDgskringen dat Dietrich bereid zal zijn de portefeuille van financisn zal aanvaarden, in welk geval de plannen van Moldenhauer aanmerkelijk ge wijzigd zullen worden, dit laatste is trouwens onvermijdelijk gezien het sterke verzet tegen deze plannen van Moldenhauer. Minister Die trich wenscht het noodoffer te vervangen door een geringen bijslag op de inkomsten belasting en stelt zich voor minstens 120 millioen te kunnen bezuinigen, terwijl Mol denhauer niet meer dan 25 millioen mark wist uit te zuinigen. Naast al dit gekrakeel over de bezetting van het ministerie van financiën, trekt de uitslag van de j 1. Zondag in Saksen gehouden ver kiezingen voor den landdag de aandacht, omdat deze verkiezingen daar voor de burger lijke partijen op een debacle zijn uitgeloopeh en uiterst links en uiterst rechts met de winst zijn gaan strjjken. De communisten snoepten de sociaal-demoj craten een zetel af, doch dit feit is geheej onbeteekenend tegenover de sterke verschui vingen onder de kiezers der Duitsche volks partij en die der Duitsch-nationalen. De Duit sche volkspartij is bij deze verkiezingen een voudig ingemaakt en verloor maar niet min der dan 136.000 stemmen bij de verkiezingen van 1926, terwijl de Duitsch-nationalen het respectabele verlies te slikken kregen van 94.000 stemmen. Dat verder de economische partij en de democraten ook danig de kous op den kop kregen past geheel bjj deze nederlaag der burgerlijke partijen aan. De Nationaai-socialisten hebben hierbij de gewei, dige winst van 243.000 stemmen gehaald Bij eene onlangs te Milaan gehouden vergadering van de Internationale Vereeniging van Schoor steenvegers, vroeg de voorzitter oi een der leden ook een afdoend middel aan de hand kon doen om de werkpakken schoon te krijgen. Onmiddel lijk stond de afgevaardigde van Nederland op en zeide, dat zijn vrouw zijn werkpakken slechts één nacht in een sopje zeeppoeder „Ozil" behoefde te zetten om hem weer het voorkomen te geven van een kapperspatroon. Tallooze bestellingen (10 cis. per pakje) waren het gevolg. Zoo gaat de roem van industrieel Nederland ver over de grenzen. ^Adv.) hij uit zijn bed en schreeuwde „Hallo Xenophont" In antwoord op zijn geroep stak de oude, git zwarte neger zijn hoofd om de deur; 's mans ge zicht was verrimpeld als verkreukeld papier .Mogge Meneer. Hier u water heb. Mogge Meneer Het volgende oogenblik hoorde de kleurling, die voor het huisje was gaan zitten, het plassen 'van water, terwijl een stentorstem zong: ..Ik ga dat blauwe lint haar koopen, Ik ga dat blauwe lint haar koopen, Ik ga dat blauwe lint haar koopen, Als sieraad voor haar gouden haar. Liefste, wat is er toch? Liefste, wat is er toch? Liefste, wat is er toch? Johnnie blijft zoo lang hier vandaan.' Het geluid van deze klacht deed hem opstaan, de mond open en starende oogen.b.Hijzingt" mom pelde hij voor zich uit. ;P.e menschen weten niet, dat ochtendzon Mijn hart van louter vrooiijkheid doortrilt." zong de journalist. „Ik niet begrijp dat," riep de oude man, „dat nooit gehoord ik; goddank, hij gelukkig." Plotse ling viel hem iets in en hij krabde zich achter de ooren. „Misschien hij weggaan," mompelde hij angstig. „Wat dan worden van ou Xen?" Het plassen hield op, doch het zingen hield aan en ging over in een soldatenliedje. „Hoor toch dat," zeide de neger: daardoor hun aantal zetels brengende van 5 op 14. Indien deze uitslag den stand aangeeft van den verkiezings-barometer in Duitschland, dan ziet het inzonderheid voor de Duitsche volksparty en de Duitsch-nationalen vry hopeloos uit en is het heel begrijpelijk dat zich in bedoelde kringen verkiezings-vrees gaat openbaren, terwijl de nationaal socialis ten door hun geweldig succes zoo mogelijk, laten we even constateeren dat het niet mo gelijk is, een nog grootere mond opzetten dan voorheen. Ze hebben ook zwaar voor hun overwinning gewerkt, want behalve het tra- ditioneele geknok met enkele communisten, dat hoort er nu eenmaal by, hebben de nationaai-socialisten 2000 openbare vergade ringen voor de verkiezingen belegd. Ook 'mede door deze verkiezingen zal het Berlijn misschien duidelijk worden, dat de tijd van aanpakken eindelijk is aangebroken, dat er geen tijd verder is voor dure stokpaard jes en leven boven de draagkracht der Duit sche schatkist, dat het afgeloopen is met politieke fuiverij op afbetaling en dat na het geschutter met prullige pleisters de tyd voor een doelbewuste en krachtige politiek is aangebroken. De Engelsche bladen hebben het druk met het 2e en laatste deel van het pas verschenen raaport der commissie Simon betreffende Britsch-Indie. In het eerste deel van dit rap port werd een overzicht van de bestaande toestand in Britsch-Indië en in het 2e deel geeft de commissie een opsomming van de hervormingen, welke zij wenschelijk acht. Het uiteindelijke doel van al deze hervormin gen is dominion status, welk doel in achter eenvolgende stadia is te bereiken. De com missie geeft geen tijd aan binnen welke dit einddoel moet worden bereikt. De Labour-pers is over dit rapport niet bijster tevreden, terwijl de liberale en con servatieve bladen er gunstiger over oordee- len. De nationalisten in Britsch-IndiS kun nen er geen goed woord in ontdekken en veroordeelen het rapport zoo scherp moge lijk. Waar deze heeren dominion status als minimum eisch hadden gesteld valt zulks niet te verwonderen. In de gelederen der Britsche conservatie een is door de hernieuwde actie van Lord Beaverbrook en Lord Rothermere tegen Bald win de eendracht weer heelemaal verstoord. Op een groote vergadering der conservatieve partij te Londen heeft Baldwin scherp ge antwoord op de aanvallen van Lord Beaver brook en Lord Rothermere en zeide by o.m.: De Engelsche pers heeft een goeden naam in de wereld, maar er zijn uitzonderingen en tot deze behooren de bladen van de Lords Beaverbrook en Rothermere, die eischen aan de partijleiding durven stellen van ongehoord brutalen aard. Een afgezant van Beaverbrook was hem, Baldwin, de les komen lezen eD Rothermere had in een brief onomwonden te kennen gegeven, dat hij geen conserva tief kabinet van domkoppen en nietsnutten zou steunen en dat hij voor de verkiezingen de namen van ongeveer 10 der voornaamste ministers moest kennen en kunnen goed keuren voor hij de conservatieve party kon steunen. Volkomen terecht noemde Baldwin een dergelijk optreden politieke chantage, welke nimmer door hem zal worden geduld. Over deze hernieuwde conservatieve kibbel- Soidaten marcheeren Op straat in de maat En knap exerceeren Zij Zie hoe dat staat. Hoor! Zij spelen „Die Wacht am Rein". Ze vinden het heerlijk soldaat te zijn. Tra-ia-ia-la. In Main Street en op het plein gonsde het geratel van allerhande voertuigen. Sinds den vroegen mor gen waren ze naar de stad gekomen, een lange processie over eiken landweg. Groote bont geschil derde huifkarren, getrokken door prachtige paar den de oudsten van de families zaten voorop en op geïmproviseerde banken en stoelen de overigen, terwijl de kinderen, te klein nog om te loopen, neerlagen op stroo of over den rand gluurden, de oogen vol gespannen verwachting. Er waren heel wat gedistingeerde dogcarts en mooie rijtuigjes, afgeladen met pretmakers, tweemaal meer dan zij konden bergen; landauers waren er en janpleziers en zoo nu en dan reed een ezelwagen binnen be mand met een troep negers. Elk rijtuig bevatte hoeveelheden levensmiddelen (de vorige avond was een ware Bartholemeusnacht geweest voor de kip. pen in Carlow) en onder de karren, waar de honden getrouwelijk meeliepen, hingen manden met voer voor de paarden. Hier en daar begeleidde een stevige boerenzoon op z'n Zondags, zijn meisje naar de stad, de teugels voerend zoo trots mogelijk, stralend van de zeker heid, dat zijn paard en zijn meisje de mooiste zou den zijn van allen; het meisje zag het uitstapje vroolijk tegemoet, blij over het lichtblauwe lint op haar hoed, de zijden linten op haar japon, de zijden handschoenen en de mooie bloedkoralen ketting partij hebben zoowel Labour als de liberalen niet weinig leedvermaak. Te Sevilla in Spanje is het tengevolge van botsingen tusschen arbeiders en politie tot een algemeene staking gekomen, waarbij het echt Spaansch is toegegaan, al wordt zulks officieel ontkend. Ruim 50.000 arbeiders zyn by deze staking betrokken en wisten eenige dagen het verkeer in de stad vrijwel onmo- gelyk te maken. Winkels en kantoren wer den gesloten en verschillende malen is het tot ernstige botsingen met de gewapende macht gekomen, waarbij verschillende per sonen min of meer ernstig zijn gekwetst en volgens een telegram een kind is gedood. In België beleeft men naast de jubelfeesten een schier onafgebroken reeks kazerne-inci denten, doordat verschillende officieren wei geren de nieuwe militaire taalwet toe te passen. Ditmaal heeft zich weer te Vilvoorde een dergeiyk incident voorgedaan, waar de Vlaamsche soldaten aanvankelijk weigerden in 't Fransch gegeven bevelen te gehoor zamen. Aan de Vlamingen van een der com pagnies heeft de kapitein medegedeeld, dat de eerste die het nog zou wagen in zijn moedertaal te antwoorden, met cachot zou worden gestraft. Waarlijk geen wonder dat de verbittering der Vlamingen voortdurend toeneemt door dergelijk optreden, al blpft Brussel daarvoor tot heden nog altyd doof. Begin dezer week is de „Southern Cross", (Fokkervliegtuig) bestuurd door Kingsford Smith en den Nederlandschen piloot van Dijk (van de K.L M.) gestart voor een vlucht naar New-York; behalve de twee piloten bevinden zich een navigator en een mar conist aan boord. Terwijl wij dit schryven is het toestel al een heel eind op weg en blijven de berichten gunstig luiden. Overi gens kunnen we het nut van dergelijke waaghalzery niet inzien en heeft het waar. lijk al genoeg menschenlevens gekost. De taak, in het vierde Hoofdstuk der Grond wet opgelegd aan de Provinciale Staten en nader uitgewerkt in bijzonderheden in de be palingen der Troonredewet, mede een deel van de rijke vruchten welke Thorbecke door zijn arbeid en geest Nederland heeft geschonken, deze taak is weinig bekend. Wie over de positie der Provinciale Staten schrijft of spreekt, zou tot goed begrip daarvan een terugblik moeten slaan op de inrichting en macht der Staten on der de Republiek. Zij waren toen zelfstandig en de invloed der Staten van Holland en Zee land in den bloeitijd der Replubliek in de 17de eeuw en de eerste helft der 18de eeuw was INGEZONDEN MEDEDEELING. BuitenluchtGezond en heerlijk l )a.dat wéét ik allemaal. Maar de lucht van DOUWE EGBERTS Uit mijn pijp is ideaal 't Js genat by volle teugen, Het is geurig zacht en fijtt, Het brengt in mijn mannenleven Reuzen-geur en zonneschijn. Cling# Doovtnbo» ECHTE FRIESCHE 20-50CT. PER ONS verschaft U wolken, van genot. groot, niet slechts in ons land, doch in geheel Europa. Intusschen ontbreekt daartoe de ruim te, terwijl wij ook mogen veronderstellen, dat de lezers daarvan voldoende op de hoogte zijn. Wij moeten ons bepalen tot den toestand, zoo als die heden ten dage is. Vooraf brengen wij in herinnering, dat de leden der Provinciale Staten worden gekozen door de ingezetenen der Provincie, die overigens voldoen aan de eischen, in de artikelen 14 der Kieswet gesteld voor de kiezers van de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Voor de verkiesbaarheid als lid der Provin ciale Staten vindt men in de artikelen 1726 der Provinciale wet de vereischten. De leden der Staten die voor 4 jaren worden gekozen, treden tegelijk af op den eersten Dins dag der maand Juli, terwijl de gewone tijd de candidaatstelling voor de verkiezing is de laat ste Dinsdag der maand Februari daaraan voor- OBERIAHMSTEIM Opwekkend en gezond ^1^mBUÊÊÊW natuurlijk Bronwater Het Victoria-Water is reeds meer dan 40 jaar in Nederland ingevoerd en overal verkrijgbaar. Voor huishoudelijk gebruik worden in het bijzonder aanbevolen de lieele llter-schroefllesscheninhoudsprijs 32 cent. Zeer voordeelig en gemakkelijk. (Adv.) om den hals. Het feest zat in de lucht; iedereen lachte en maakte plezier. Carlow County had zijn uitgangs dag en van ver en nabij kwamen de farmers, zelfs van over de grens, in wolken van stof naar de stad. Dibb Zane, de sproeier van Plattville was voor dag en dauw gaan rijden met zijn sproeiwagen, maar hij had even goed de straten kunnen bevochtigen met zijn tranen. Toen de farmers binnenreden en de wolken stof opjoegen, blies hij den aftocht onder een stroom van spottende opmerkingen. „Tief wie das Meer soil deine Liebe sein," neuriede de uitgever. Zijn zingen had iets peinzends, alsof hij trachtte langs muzikalen weg een probleem op te lossen. Hij knielde voor een oude kist in zijn slaapkamer en haalde een zorgvuldig opgevouwen sportbroek voor den dag en een lichtgrijs jasje; uit een andere kist diepte hij een stroohoed op met een lint in helle kleuren. Dit alles had zoo lang op geborgen gelegen, dat hij het bewonderend bekeek. Hij borstelde de jas af, legde die op zijn bed en begon zich te scheren. Vervolgens besteedde hij de uiterste zorg aan zijn toilet; opnieuw zocht hij in de kist, totdat hij een rose das vond, die hij strikte om een boord (eveneens een vondst uit de kist) en vaststak met een dasspeld. Het kostte heel wat moeite zijn haar met een paar borstels behoorlijk te kappen. Toen eindelijk was hij gereed om te gaan °nXenophon staarde hem na, terwijl hij vroolijk fluitend naar buiten liep. De oude neger hief van verwondering de handen op, de palmen naar Duiten. „Wat hij doen nu," riep hij, „hoe hij komen aan dat? Hij gaat naar circus.''Hij sloeg de handen op de knieën en schudde angstig het hoofd. „Dat e g, dat heel erg, dat ongeluk! Zingen voor ontbijt. Ongeluk, groot ongeluk!" Zoodra de journalist zoo ongewoon uitgedost over het plein liep, keek men hem verbaasd aan; mr. Tibbs en zijn zuster kwamen zelfs naar buiten om hem na te staren. „Hij ziet er keurig uit, Solomon," vond miss Tibbs. „Hoe noem je die kleeren," vroeg haar broeder? „Er is een speciale naam voor, geloof ik; ik heb het weieens op een plaatje gezien. Stond het niet op het deksel van die doos met tennisballen, die wij destijds in de etalage hadden en waarvan de menschen dachten, dat het benoodigdheden waren om te visschen?" „Het was volgens de catalogus toch een spell" merkte miss Celine op. „Het was een allemachtig slechte geldbelegging," antwoordde de kantoorhouder. Toen Harkless het hotel naderde, kwam een oude man met een veel te grooten stroohoed en een linnen pak, dat eveneens te groot was, hem tege moet. Het bleek de echtgenoot van de weduwe Wimby en, naar plaatselijk gebruik, sprak ook hij over zijn vrouw, als over de echtgenoote van haar overleden man. „Ik heb naar u uitgekeken, mr. Harkless, begon hij met bevende stem. „Moeder Wimby stuurt u een paar rozen, Cynthy heeftze als op tafel gezet. Ik voel me beter dan ooit, maar zij is niet in staat van daag hier te komen. Vanmorgen zagen wij een paar „Witkappen" langs gaan in de richting van de stad en zij stuurde mij hierheen om het u ie vertellen. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1