„Hotel-Restaurant SIMONS" Zomersproeten Land- en Tuinbouw LOGEEREN B0ERENVISCHH1ARKT12, bij de Gioote M te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor U 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 21 JUNI 1930. knechtje er naar vroeg, had deze gezegd: „het is goed speul, ik het het er maar bijgegooid". Het O. M. acht het geen kleinigheid, 18 water. Op Flakkee inoet de melk duur betaald worden, en het is een groot schandaal, dat men den menschen dan nog water verkoopt. Een ernstige straf is hier op haar plaats en daarom blijft het O. M. bij zijn requisitoir van 160 boete subs, één maand hechtenis. Veroordeeld tot 80 boete subs. 1 maand hechtenis. P. T., 41 j., slager te Melissant, had de Ar beidswet overtreden. Geëischt 7 sub. 3 dagen. Veroordeeld tot 5 sub. 3 dagen hechtenis. J. C. B. had geen nummerplaat op zijn auto. Bij verstek veroordeeld tot 5 sub. 3 dagen hechtenis. W. K., 30 j., winkelier te Dirksland, had met zijn rijwiel op het trottoir te Stellendam gereden. Verdachte had geen bord gezien, die staan in Dirksland wel op ieder trottoir. De Kantonrechter: Dat is niet noodig, een trottoir is voor voetgangers. Geëischt 4 subs. 2 dagen hechtenis. Ver oordeeld tot 2 subs. 1 dag hechtenis. A. A. D., 42 j., landbouwer te Nieuwe Tonge, had zich zand toegeëigend voor zijn kind om er in te spelen. Geëischt en veroordeeld tot 2 subs. 1 dag hechtenis. J. v. d. W. bij verstek wegens rijden zonder deugdelijke remmen. Geëischt 10 sub. 5 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 6 subs. 3 dagen hechtenis. J. C. N., landb. te Nieuwe Tonge, had ge reden zonder rijbewijs te kunnen vertoonen. Later op den dag had hij het den veldwachter laten zien. Geëischt wordt 6 subs. 6 dagen. Veroordeeld tot 5 subs. 5 dagen hechtenis. 1. v. H., 50 j., vrachtrijder te Sommelsdijk, had de Leerplichtwet overtreden. Geëischt 8 subs. 4 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 5 subs. 3 dagen hechtenis. J. W. wegens zelfde feit. Veroordeeld tot 5 subs. 3 dagen hechtenis. G. L. W., wegens verzuim van aangifte van een volbloed hengst, 5 subs. 3 dagen hechte nis. G. L., bij verstek, wegens spelen met geld, 1 subs. 1 dag hechtenis. A. J. K., wegens openbare dronkenschap te Middelharnis, 3 subs. 3 dagen hechtenis en plaatsing in een werkinrichting voor 3 maan den. J. K., 48 j., koopman te Stad aan 't Haring vliet, wegens het den geheelen dag onbeheerd laten staan van een hit aan den havendijk te Middelharnis. Het O. M. acht dit een ergelijke mishande ling van het beest en eischt 10 subs. 10 dagen hechtenis. Verd.: Dat is geen mishandeling, het beest heeft het beter gehad dan ik. Veroordeeld tot 3 subs. 2 dagen hechtenis. A. T. te Stellendam, wegens loopen op grond van de R.T.M., bij verstek veroordeeld tot ƒ3 subs. 1 dag hechtenis. G. J. J. te Stellendam wegens het verkoopen langs de deur zonder vergunning, bij verstek 3 subs. 2 dagen hechtenis. INGEZONDEN MEDEDEELING. ver- dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten L. I. P., 34 j., caféhouder te Dirksland, had een automaat, die bij het inwerpen van een dubbeltje een bal opwierp. Kwam deze in een beker terecht, dan kwam er een penning te voorschijn, waarop gratis consumptie werd aan geboden. Dit is van het toeval afhankelijk en dus verboden bij de wet volgens een arrest van den Hoogen Raad. Geëischt wordt 5 subs. 3 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. W. B. had zonder vergunning gevent, 3 subs. 2 dagen hechtenis. K: A. v. B., 23 j., landbouwer te Melissant, had auto gereden zonder achterlicht. Geëischt 8 subs. 4 dagen hechtenis. Veroordeeling 5 subs. 3 dagen hechtenis. A. H., 39 j., werkman te Sommelsdijk, wegens overtreding Leerplichtwet, ƒ2 subs. 1 dag hechtenis. J. Z., 36 j., bouwknecht te Sommelsdijk, wegens zelfde feit, idem. F. J., 39 j., bouwknecht, wegens zelfde feit, 3 subs. 2 dagen hechtenis. J. A. wegens zelfde feit, 2 subs. 1 dag hechtenis. A. R. wegens venten zonder vergunning 3 subs. 2 dagen hechtenis. A. v. d. G., te Sommelsdijk, wegens niet uit wijken met hit en kar voor wielrijders, 3 subs. 1 dag hechtenis. J. v. H., wegens rijden met fiets over den Westdijk te Middelharnis in verboden tijd, 5 subs. 3 dagen hechtenis. L. F. wegens, openbare dronkenschap 10 subs. 25 dagen hechtenis. F. v. H., wegens rijden over den Westdijk ƒ5 subs. 3 dagen hechtenis. A. V. te Sommelsdijk wegens spelen met geld 1 subs. 1 dag hechtenis. ,D. W., 18 jlandbouwer te Ooltgensplaat, wegens autorijden zonder achterlicht, 6 subs. 4 dagen hechtenis. J. P., wegens rijden zonder licht te Goede reede, 5 subs, 3 dagen hechtenis. A. P. H. te Oude Tonge, had over den tram weg gereden, 5 subs. 3 dagen hechtenis. C. J. v. d. S., wegens openbare dronken schap, wordt uitgesteld. J. H., wegens zelfde feit te Dirksland, 10 subs. 25 dagen hechtenis. K. R., wegens rijden zonder licht te Oude Tonge, 5 subs. 3 dagen hechtenis. C. M. G., 67 j., schilder te Dirksland, wegens overtreding Arbeidswet, wordt aangehouden tot 11 Juli. J. H., te Oude Tonge, wegens rijden zonder licht, 5 subs. 3 dagen hechtenis. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Omkooping van een gemeenteveldwachter, De 45-jarige J. Z., gemeenteveldwachter te Melissant en onbezoldigd rijksveldwach ter, heeft zich te verantwoorden gehad, ter zake, dat hij in het begin van 1929 te Melissant een gift van f 10 heeft aangeno men, wetende, dat deze hem verstrekt werd om hem te bewegen geen proces-verbaal op te maken van een plaats gehad hebbende vernieling. De president! Dat is een heel ernstig feit, een politieman, die zich laat omkoopenl Verdachte heeft zich niet laten omkoo- pen. De zaak is heel anders, dan ze in de dagvaarding wordt voorgesteld. Verdachte heeft wel f 10 ontvangen, maar niet om hem te bewegen geen proces-verbaal op te ma ken. Verdachte verklaart, dat h(j wist dat ze kere van Seters verdacht werd van eenige baldadigheden. Hij had die zaak in onder zoek gehad, maar daarbij hem gebleken, dat er tegen Seters niet voldoende bewijs was te verkrijgen. Daarom had hij geen proces-verbaal opgemaakt. De door van Seters betaalde f 10 waren geweest voor schade vergoeding aan den landbouwer, b{j wien de de baldadigheden waren gepleegd. De president: En waarom houdt u er dan f 5 van. Verdachte ontkent dit. Hij heeft er geen cent van gehouden. De president wijst er dan op, daterover verdachte eenige ambtsstukken zijn ont- vangén,' daarin geen gunstig oordeel over hem wordt uitgesproken. Verdachte staat bekend als iemand, die dikwijls geschenken aanneemt, om daarvoor iets na te laten, wat in strijd is met zijn plicht. Reeds in 1922 heeft de vorige burgemeester verdach te een schriftelijke vermaning doen toe komen en door deir tëgenwoordigen burge meester is hij ook herhaaldelijk gewaar schuwd. Op een desbetreffende vraag deelt verdachte mede, dat hij op het oogenblik geschorst is, in afwachting van den afloop van deze zaak. De president wijst verdachte dan nog op diens vreemde optreden, toen hij door zijn chef den burgemeester werd verhoord. Hij heeft toen op de hem gestelde vragen geen antwoord willen geven. Dat is uw recht, zeide de president, maar het geeft toch een vreemden indruk. De landbouwer L. M. v. d. Baan verklaar de, dat hij eens op een avond met z(jn auto thuis was gekomen, toen hij bemerkte, dat men heipalen dwars over den weg had ge legd. Hl] had hierover een klacht by ver dachte gedaan, doch later had hij vernomen, dat zijn eigen broer en diens vriend deze baldadigheid hadden uitgehaald „uit een lolletje". Hij was toen naar den veldwach ter gegaan en had hem verzocht geen ge volg aan de klacht te willen geven, omdat zijn broer er bij betrokken was. Tegen zijn broer had getuige toen gezegd, dat zij ver dachte wel een kistje sigaren mochten stu ren. Dat was toen gebeurd. In het begin van het vorig jaar was ge tuige thuis gekomen, toen hij bemerkte, dat eenige jongens in zijn afwezigheid in zijn huis waren geweest en daar liederlijk hadden huis gehouden. Zij hadden eenige flesschen w(jn opgedronken, en de luiken met vuil besmeerd. Van zijn broer vernam getuige, dat zekere Van Seters en diens vriend deze baldadigheden hadden uitgehaald. Hij is toen naar den veldwachter gegaan om daarvan klacht te doen. Later zijn Seters heeft betaald? Het O. M. meent dat zulke dingen wel meer voorkomen in een kleine gemeente, maar het vertrouwt toch, dat zulke practijken tot de uitzonderingen be- hooren. Het O. M. weet, dat deze zaak voor verdachte verdere gevolgen zal hebben, maar de ernst van het feit noopt het tegen hem een zware straf te eischen. Het O. M. eischt dan 10 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. H. de Hartog, meent, dat een veroordeeling van verdachte nimmer zal kunnen volgen, omdat de strafbare elementen, die art. 263 Swb. eischt, niet bewezen zijn. Dit artikel spreekt van een gift en volgens de bepalingen van het Bur gerlijk Wetboek is er slechts sprake van een gift, wanneer bij den gever de bedoeling voorzit te schenken en als de ander het gegevene als gift wil aannemen. Daarmee valt de aanklacht, want degene, die de schade geleden heeft, zou de gift gegeven hebben en dat feit is niet ten laste gelegd. Pleiter legt eenige verklaringen van nota belen van het dorp over, waaruit blijkt, dat verdachte als een actief en accuraat politie man bekend staat. Pleiter wijst dan op de disciplinaire straf, die voor verdachte reeds zoo zwaar is en pleiter verzoekt subsidiair oplegging van een geldboete. Getuige Van den Baan, nogmaals voor geroepen, verklaart nooit tegen verdachte een bedrag van 10 te hebben genoemd. H(j had gezegd: als ik maar wat krijg °m het meisje te geven, dat de blinden had moeten schoonmaken. Uitspraak. De rechtbank heeft veroordeeld: S. v. d. H. 27 jaar, landarbeider te Geer vliet, gedetineerd, wegens schriftelijke be dreiging tegen het leven van den 80-jarigen T. de Bruin verdachte had in December van het vorig jaar twee maal een dreigbrief gezonden aan de Brufln, waarin deze met den dood werd bedreigd, indien hij niet zorgde, dat op een aangeduide plaats een bedrag aan geld werd neergelegd; welke brieven hij onderteekende met Het hoofd van de bende van de Roode Hand tot 10 maanden gevangenisstraf. en diens vriend bij getuige geweest, om hem te verzoeken geen werk van deze zaak te maken Getuige had toen gezegd! Ga maar naar Z. Hij was zelf ook meegegaan en had het verzoek aan den veldwachter gedaan. Verdachte had toen gezegd, dat hij al veel werk aan die zaak had gehad en dat hij niet voor niets werkte. Getuige had gezegd genoegen te nemen met een sussen van de zaak, mits hy maar iets vergoed kreeg van de door hem geleden schade. Verdachte had daarop gezegd, dat Van Seters f 10 moest betalen. Hij had gezien, dat deze het geld aan verdachte gaf, die tot hem zeil Wy rekenen later wel af. Getuige had toen f 5 Getuige L. van Seters verklaarde, dat ver dachte hem gezegd had: Als je ƒ10 betaalt, ben je overal van af. Getuige vertrouwde het echter niet en had aan verdachte een schriftelijk bewys daarvoor gevraagd. Ver dachte had hem dit gegeven. Toen hy het geld aan .verdachte gaf, had deze tegen v. d. B. gezegd later wel met hem te zullen afrekenen. Op een desbetreffende vraag van den ver dediger, mr. H. H. de Hartog, deelde getuige mede, het geld te hebben betaald, om daar mee van een vervolging af te komen. Het O.M. noemde het misdryf van om kooping bLjzonder ernstig. Het ten laste ge legde achtte het O. M. bewezen. Heeft ver dachte niet gezegd, toen v. d. B. kwam om de klacht in te trekken, dat hy niet voor niets werkte. Dat was al het begin van de poging om zich te laten omkoopen. Later heeft v. d. B. nog gezegd i Als ik maar iets terugkryg voor de beschadiging aan myn blinden. Als het verdachte er niet om te doen was een gedeelte van het geld voor zich te behouden, waarom heeft hij dan tegen v. d. B. gezegd later wel met hem te zullen afrekenen en waarom heeft by hem maar 5 gegeven, terwyi Van S. toch ƒ10 Van onze adverteerders. GROOT ELECTRISCH PIJPORGEL VOOR ENGELAND. Aan de orgelbouwers A. S. J. Dekker is opgedragen de bouw en montage van een rein-electrisch pijporgel met 57 registers voor het Joseph-Buildings te Portmouth- Southsea. Het instrument wordt geheel voorzien van directe contacten, en magneten voor iedere (pijp. Een tractuur-dinamo en om vormer van 8 P.K. leveren den benoodigden zwakstroom voor het speelapparaat. Een 3 P.K. krachtmotor wordt verbonden met een ventilator voor windvoorziening. Een klokkenspel, een harpspel en mo derne hoogdrukregisters worden in het uit gebreide plan opgenomen. De B. B. 0. zal de opening van dit orgel per radio omzenden. Deze opdracht werd verkregen nadat mede door Engelsche en Amerikaansche fabrieken projecten waren ontworpen. In verband met de hooge beschermende rech ten in Engeland wordt het instrument ge deeltelijk aan de Dekker-fabriek te Edin burgh gebouwd, doch worden de hoofd- onderdeelen zooals de speeltafel, de electri- scbe-centrale enz. in de Nederlandsche fabrieken vervaardigd. JUBILEUM VAN DE FIRMA IJSENDIJK De naamlooze vennootschap Koninklijke Nederlandsche Stoomkofflebranderljen voor heen H. E. van IJsendijk Jr. heeft Woens dag feest gevierd, ter gelegenheid van het feit, dat zij 75 jaar geleden werd opgericht. De vader van den tegenwoordigen directeur heeft in 1855 een winkel aan de Leuve- haven geopend; achter de winkelruimte was een kantoortje gevestigd. In hoofdzaak deed hij zaken met Friesche en Groninger kapi teins en weldra werd de winkel te klein. Inmiddels was de heef L. P. de Lange aan de zaak verbonden geworden en met den stichter samen, wist hy de zaak tot steeds grooter bloei te brengen. Reeds in dien tijd werd er in een klein keukentje, bij een binnenplaatsje achter het kantoortje koffie gebrand. In het pand St. Joris aan den Schiedamschen dijk werd een zolder gehuurd eu later nog een pakhuis aan de Sleutelsteeg. Was in het begin de handel in scheepsvictualiën hoofdzaak geweest, lang zamerhand nam het kofflebranden de voor naamste plaats in; het keukentje werd ver bouwd en vergroot en langzamerhand ging de flrma zich uitsluitend op het branden van koffie toeleggen. De victualienbandel werd aan kant ge daan en het pand aan de Leuvehaven werd geheel als moderne koffiebrandery ingericht. Steeds bleven de zaken groeien en naast de fabriek alhier heeft de flrma thans ook fabrie ken te Zwolle, Antwerpen en in Kaapstad, in welke fabrieken moderne machines staan voor het branden van koffie en voor het verpakken van koffie en thee. 's Avonds was er voor het personeel een feestavond in de groote Doelezaal; Zaterdag gaat men met elkaar naar Antwerpen waar de tentoonstelling zal worden bezichtigd en het jubileum nogmaals zal worden gevierd, ook met het personeel van het filiaal te Antwerpen. 's Middags heeft het personeel de directie met het jubileum geluk gewenscht en haar geschenken aangeboden. Daarna is een druk bezochte receptie gehouden. BESPUITING VArf VROEGE AARDAPPELEN TEGEN DE AARDAPPELZIEKTE. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen schrijft ons: Nu het loof der vroege aardappelen zich vroeg en rijkelijk heeft ontwikkeld, moet ern stig rekening worden gehouden met de kans op het optreden van de aardappelziekte, als de weersomstandigheden daarvoor gunstig zullen worden (waarvoor waarschuwingen door het Koninklijk Meteorologisch Instituut in De Bilt per radio en met het dagelijksche weer bericht verspreid zullen worden). De zeer ernstige schade, die de aardappel ziekte aan het vroege aardappelgewas kan toe brengen, moet alle telers van vroege aardappe len ernstig doen overwegen in hoeverre be strijding van deze ziekte in hun te veld staand gewas noodig en rendabel geacht kan worden. Dit is ongetwijfeld het geval voor die perceelen, die om welke redenen dan ook lang te velde zullen blijven staan, d.w.z. gedurende de maand Juli en soms nog langer. Zoolang het weer droog blijft, behoeft er voor het optreden der ziekte weinig vrees te bestaan, hoewel men, hoe verder men in het seizoen komt, steeds meer op uitbreken der ziekte verdacht moet zijn. Maar als er een vochtige en warme periode intreedt, als het loof, zooals nu het geval is, reeds eenigszins rijp en zwaar ontwikkeld is, kan de ziekte in zeer korten tijd ernstige af metingen aannemen en den oogst in hooge mate schaden Een beslist advies om over te gaan tot het uitvoeren van een bespuiting met 21/, pCt. Bourgondische pap (d.w.z. 21/4 pCt. z.g.n. pap poeder op 100 L. water of U/a k.g. fijn koper vitriool en 3/j k.g. sodex op 100 L. water als men het poeder zelf bereidt) of met l1/, Bor- deauxsche pap (d.w.z. U/a k.g. kopervitriool en 1 k.g. ongebluschte kalk op 100 L. water), het aangewezen bestrijdingsmiddel tegen de aardappelziekte kan dus niet gegeven worden, daar de uitvoering van omstandigheden af hangt. Ter voorkoming van ernstige schade kan echter aan alle telers van vroege aard appelen wel de raad gegeven worden zich ge reed te houden om de bespuiting uit te voeren, als de omstandigheden voor het optreden der ziekte in hun nog te veld staand gewas gunstig worden of ais de ziekte bij warm en vochtig weer reeds opgetreden is en er dus gevaar voor ernstig voortwoekeren van het kwaad bestaat, met alle geldelijke nadeelen, daaraan ver bonden. Uitdrukkelijk wordt erop gewezen, dat als men eenmaal tot bespuiting is overgegaan, het noodig is daarmede voort te gaan ongeveer eenmaal in de 14 dagen, totdat het gewas ge rooid wordt. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de plaatselijke ambte naren van dien Dienst. Maar bij de bestrijding vooral in kleine tuintjes waar het vaak zoo moeilijk is lange jaren met kool van hetzelfde perceel weg te blijven, hoort nog iets anders. Zoodra men een aangetaste plant ziet, moet die verwijderd worden. En dan zal het wel eens gebeuren, dat men een zwaar zieke koolplant uit den grond trekt, die blijkt heelemaal geen knolvoet te hebben, maar waarbij in den wortel vele witte kleine wormpjes zitten. Dit is de nakomeling schap van de knolvlieg, die evengoed veel kwaad doet als de knolvoet. Vernietig die vangst en heb er geen spijt van die plant te hebben verwijderd, want uit die larfjes zouden even zooveel vliegen gekomen zijn, waarvan de wijfjes weer eitjes zouden gelegd hebben aan den voet der koolplanten, waaruit dan weer spoedig larven zouden zijn voortgekomen. Een knolvoetzieke plant moet met wortel en al vernietigd worden. Die wortelresten ver branden is eert goede bestrijding. Die planten mogen niet op den mesthoop terecht komen, want dan worden ze na eenigen tijd weer ge bruikt om den heelen tuin te bemesten. Doe dat in kleine tuinen toch nooit. Verder goed uitkijken naar de uit te zetten koolplanten. Er zijn vaak van die kiemplanten bij, die op den wortel niet geheel zuiver zijn. Verwijder die en poot ze niet, dat bespaart U veel last en ongenoegen. Dan zijn er ook, die bij uitsluitend gebruik maken van kunstmest minder van die ziekte merken, dan bij gebruik van stalmest. Dat zal dan waarschijnlijk wel komen van de bijtende werking van die meststoffen, waar door de sporen van de zwam het een beetje hard te verantwoorden krijgen. U kent nu de ziekte. U kent haar veroor zaker. U kent de bestrijding, gaat met zieke koolplanten niet meer zoo roekeloos om en past eens eenige van die bestrijdingsmiddelen toe. U zult zien, dat het succes geeft. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. (Adv.) EEN KOOLZIEKTE (DE KNOLVOET). Een veel voorkomende ziekte, die jaarlijks aan tienduizenden koolplanten het leven kost op bijna alle grondsoorten, is de knolvoet. De tuinder kent deze plaag ter dege en houdt er dan ook wel rekening mede. In particuliere tuinen is de plaag even erg. Want alle zorg en moeite is weg, ais de planten het niet willen doen. De tijd en liefhebberij er aan besteed, zijn verloren. De veroorzaker van de knol voet is een zwam Deze leeft in den grond en blijft'in den grond over, jarenlang. Alle koolsoorten worden er door aangetast en van jaar tot jaar wordt het moeilijker kool te bouwen op dezelfde plaats. En in kleine tuintjes is het moeilijk om eik jaar een ander stuk grond voor kool te bestem men. Alle koolsoorten, zei ik zoo juist, worden aangetast. Maar ook alle andere planten uit dezelfde familie der kruisbloemigen, dus ook radijs, knollen en rapen, onkruiden, zooals mosterd, herik, herderstaschje, boerenkers, enz. De aangestaste planten krijgen verdikte wortels, die al spoedig donkerder van kleur worden, zwart zelfs en dan tot rotting over gaan. Vooral veei nat doet dit proces bespoe digen. De plantenwortels zien er dan vies en glibberig uit en zijn vertakt soms als vingers (vingerziekte). Bij een sterke zon staan dergelijke planten er verwelkt bij, de kleur is meer blauwachtig groen en als de plant niet sterft, is de opbrengst toch zoo goed als niets. Door middel van wortelsoorten blijft de zwam met haar sporen in den grond achter om vol gend jaar met nieuwen moed en grooter in aantal haar vernielend en vernietigend werk voort te zetten. Het is noodig, die ziekte te bestrijden. Daar om liefst nooit jaar op jaar op hetzelfde stuk met kool of een andere kruisbloemige plant terug komen. Dus niet na elkaar: boerekool, wittekool, savoyekool, bloemkool, roode kool, spitskool, spruitkool, cantonner, witkrop, ra dijs, knol, raap, enz. Maar ook niet dulden op het land onkruiden, die ook de ziekte krijgen kunnen en zoo weer zorgen voor de verdere besmetting van den grond. Herderstaschje, herik, boerekers, e.a. moeten dus zorgvuldig geweerd worden, anders werken we zelf de ziekte in de hand. Ook de afgesneden kool stronken moeten verwijderd worden. Verder is het zoo goed (voor alle planten) zoo nu en dan eens een bekalking te geven. Die sterke kalk- gift doodt en verzwakt de sporen van de zwam van den knolvoet. Die kalk kan op zwaardere gronden bestaan uit gebluschte (stoffijne)kalk, op zand uit mergel. Om de 4—5 jaren her halen we deze gift. (23 K.G. gebl. fijne kalk per roe of tweemaal zooveel mergel). EEN RACE OVER DEN OCEAAN? Ook Mears en Costes voor den start gereed. DUBLIN, 15 Juni. Er begint een zekere rivaiiteits-spanningop Baldonnel te heerschen, waar de „Southern Cross" van Kingston)- Smith nog steeds op beter oceaan-weer wacht. Berichten zijn hier ontvangen, meldende, dat de Amerikaansche vlieger Mears van plan is, binnenkort uit Old Orchard in den staat Maine te starten voor een trans-oceaan-vlucht van West naar Oost, en zal trachten in Baldonnel te landen voor het bijvullen van zijn benzine voorraad. Groote hoeveelheden benzine kwa men te dien einde gisteren op het Iersche vlieg veld aan. Het zou een spannende bijkomstig heid zijn, indien beide Oceaan-vluchten onge veer gelijktijdig in tegengestelde richting zou den plaats vinden. Voorts volgt men hier met groote belangstel ling de voorbereidingen van den Franschen vlieger Costes voor de Oceaanvlucht, die deze in zijn Bellanca-eendekker van Le Bourget uit wil ondernemen. Ook bij schijnt ongeveer ge reed te staan voor den start. Maar het is niet aan te nemen, dat de ploeg van de „Southern Cross" zich zonder meer de kans zou laten weg kapen om als eerste de volledige Oceaanvlucht van Oost naar West te hebben volbracht. Kingsford-Smith bromt wat onverstaanbaars tusschen zijn tanden als de mogelijkheid van een race ovetden oceaan geopperd wordt, maar zeker is het, dat Baldonnel Le Bourget in de gaten houdt, en dat ze op Le Bourget met één oog naar Baldonnel loeren, terwijl zij, men vergeve het stoute beeld met het andere naar New York spieden. Met het uitwerken van alle veronderstellin gen, waartoe deze rivaliteits-situatie aanleiding tan geven, houden de wachtenden, die geleerd hebben, veel geduld te oefenen, den moed er in. De weerberichten blijven ongunstig en een ver trek vóór Dinsdagochtend wordt als volkomen uitgesloten beschouwd. intusschen is het niet onmogelijk, dat Kings- ford-Smith een wijziging brengt in zijn oor spronkelijk plan om van het militaire kamp te Curragh te starten. Heden bracht hij namelijk een bezoek aan Port Marnock, een badplaatsje ten Noorden van Dublin, waar een prachtig ge lijkmatig strand, „the silver strand" genaamd, zich over een afstand van verscheiden mijlen uitstrekt. Hij achtte de gunstige gelegenheid, die dit strand kan bieden voor een langeren start-aanloop zóó groot, dat hij thans ernstig overweegt, den start hier te doen plaats vinden. De langere aanloop en de grootere snelheid, die het vliegtuig hiermee verkrijgen zou voor het van den grond opstijgt, zouden het mogelijk maken 200 L. benzine méér in te nemen, en liet is dit niet te versmaden buitenkansje, dat Kingsford-Smith zou willen uitbuiten. Besprekingen vinden thans plaats met de be trokken autoriteiten omtrent het beschikbaar stellen van het zilveren strand voor den start van de „Southern Cross". Verwacht wordt, dat morgen hieromtrent een beslissing zal worden jenomen. De getijden van de volgende week romen toevallig gunstig uit, zoodat het start uur met eb zou samenvallen.

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 2