uddorp-Hliddeliamis dienst iterdag n WOL - Ml M KLUNDERT EERSTE BLAD Festival van tanggezelschappen Tonge 9 JUNI a.s. Groot Avondconcert! icht Bioscoop! iabij het Tramstation. »SANT ïgenheid gebruik, (oovelen. t nu iet de goedkoope 2 sajet en wol zoo wij ook a.s. week en nog noteeren. IIE-WATERVERF Jleste! Iken boekhandel. ZATERDAG 14 JUNI 1930 12E JAARGANG. - N°. 62 Week-revue. FEUILLETON. OP EENZAMEN POST. Vóór den boerenoorlog. Bij Examens lIBWHEERBtMU (inksterdag) tend geldig a 75 ct. idem 50 ct. idem 25 ct. nachts 12 uur van Oude Tonge en Ooltgensplaat. om verkrijgbaar ik 10 ct. HET COMITÉ. lotdienst der Middelharnissche onde stellen wij hetFlakkee- Ieid dezen tocht mee te maken, t onze bus des morgens 6 uur uur te Middelharnis aan de omst van de Boot (ongeveer jer naar Ouddorp. DE ONDERNEMER, Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07" ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum I van 10 regel*, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Binnenland. De Pinksterdrukte in ons land heeft blij kens de gepubliceerde c(jfers alle voorgaande jaren glansrijk overtroffen, vooral dan de cjj fers van den tweeden Pinksterdag. De spoor wegen hebben tientallen extra treinen moe ten inleggen en alle denkbare en ondenk bare vervoermiddelen zijn gemobiliseerd ge weest om de honderdduizenden liefhebbers naar bosch en hei, naar de badplaatsen en elders te vervoeien. Deze geweldige drukte in aanmerking genomen, is het aantal ver keersongelukken betrekkelijk gunstig ver- loopen, al is de beruchte ljjst dan nog lang genoeg. Een dag voor Pinkster begou de reeks van ernstige ongelukken reeds op den Bjjks- straatweg tusschen Ntjkerk en Putten, ter hoogte van het buitengoed „Salenteyn", waar een auto met volgens schatting een kleine 100 K.M. vaart tegen een boom opvloog en waardoor van de vier inzittenden, een dame en heer plus twee militairen, er drie met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Amersfoort liggen. Van twee dezer slacht offers is de toestand bedenkelijk. Verder werd gedurende de Pinksterdagen nabij Naarden een 19-jarig meisje, uitwijken de voor de onophoudelijk voorbijsnellende auto's, door de Gooische benzinetram gegre pen en gedood. Aan den weg Enschede- Oldenzaal werd een 45-jarige arbeider door een auto aangereden en gedood, terwijl nabij Bathem een auto uit de bocht vloog, in een bermsloot terecht kwam, aldaar 8 maal een salto maakte, doch waarbij het gelukkig Weef bij wat gebroken polsen van een der inzittenden, een paar gebroken ribben en een iernielden wagen. In Friesland zijn een 25 inzittenden, een in een bus naar huis terugkeerend muziek korps, ternauwernood aan een groot gevaar ontsnapt. Deze volgeladen bus kieperde te Oldeboorn in een bocht van den weg in de wetering, doch hierbij konden alle inzitten den zich in veiligheid stellen. Een minder plezierige ondervinding deden verscheiden automobilisten boven den Moer dijk op, die de Pinksterdagen hebben benut voor een bezoek aan het Zuiden of aan de tentoonstelling te Antwerpen. De pont aan den Moerdijk kon den tweeden Pinksterdag de steeds aanzwellenden autostroom niet behoor lijk verwerken, de toestand werd voortdu rend wanhopiger en verschillende automo- tilisten hebben 3 uren moeten wachten alvorens ze waren overgezet. De hulp dei- radio moest nog worden ingeroepen, om eventueel thuisgebleven familieleden in te lichten .over deze extra vertraging, teneinde onnoodige ongerustheid te vermijden. Daar zal heel wat hardop en zachtjes gekankerd zijn over de bijzonder langzame wijze waarop waterstaat dit urgente vraagstuk alt(jd slee' pende weet te houden, ondanks allen aan drang. Nauwelijks is de tijd voor zwemmen weer aangebroken, of de eerste slachtoffers worden weer gemeld. Ondanks alle waarschuwingen vallen er iederen zomer door ondeskundig heid of door verregaande roekeloosheid heel BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. (Geaut. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 14) Hij herinnerde zich andere incidenten uit zijn beroemden tijd, welke hem nu bijna belachelijk voorkwamen. Als hij het maar niet ai te ernstig had opgevat! Misschien was hij een heel normaal type geweest, die slechts door toevallige omstandig heden op den voorgrond raakte. De anderen zouden dat allang hebben ingezien. Hij meende te mogen constateeren, dat hij zich niet al te veel van streek had laten maken door den jubel, waarmede men hem had begroet. Maar wel was die dag in Winter Harbor, te midden van vrienden, onvergetelijk geweest. Harkless begon zich weer op zijn tegenwoordigen toestand en dit deed de herinneringen vervluch tigen. De stem, die het lied van Schubert zong, scheen een persoonlijk beroep op hem te doen, zoo als altijd, wanneer hij plotseling stond voor iets heel moois. Het was een sopraan, zacht en teer, maar de luisteraar wist, dat deze stem vol zou opklinken, als de zangeres wilde. Hij begon te denken aan de zangeres. In het maanlicht sponnen de gedachten zich tot droomen en hij droomde, dat het de eigenares van deze stem was geweest, wat slachtoffers te boeken. Deze week alleen reeds vier zwemongevallen en by het baden in zee twee, een zesvoudige waarschuwing. Onze Tweede Kamer zal vermoedelijk 24 dezer weer bijeenkomen voor afdeelings- ondorzoek van voorstellen in verband met de landbouwcrisis. Dat er erg veel schot in zit wat de oplossing der landbouwcrisis be- treft, kan moeilijk staande worden gehouden. Maandenlang zitten we nu reeds al maar te praten over dit netige vraagstuk; er is een by uitstek deskundige commissie aan het werk, diverse Kamerleden richten de noodige vragen tot den minister, maar tot heden niets als gepraat voor en na en we gelooven dat dit den in nood verkeerenden boeren al heel weinig zal baten. Het heeft er veel van of de landbouwcrisis doodgepraat moet worden. En toch is de toestand van dien aard, dat de tyd van handelen reeds lang is aangebroken. Buitenland. De grootste verrassing voor de Roemenen was de plotselinge terugkeer van kroonprins Carol te Boekarest, vlak voor de Pinkster dagen. Een 24 uur daarna was kroonprins Carol reeds koning Carol II van Roemenië en dat dit alles zoo gesmeerd liep, is alleen te danken aan de goede voorbereiding van deze koninklijke staatsgreep, welke volgens een bericht in een der Italiaansche bladen voor eenige weken zorgvuldig voorbereid moet zyn. Per vliegtuig arriveerde prins Carol te Boekarest en daar werden in record tijd alle vereischte maatregelen getroffen om hem op den troon te helpen. Het kabinet Maniu verdween, een vrij onhandige en door zichtige taktiek, maakte plaats voor het kabinet Mironescu, een kabinet van één, de regentschapsraad trad af en daarmede was de weg geëffend voor de herroeping van Carol's troonafstand van 4 Januari 1926, als mede van het besluit van de kroon om hem gedurende tien jaar het verblijf in Roemenië te ontzeggen. Daarna hebben Kamer en Senaat Zondag in afzonderlijke en hierna in vereenigde zitting bedoelde herroeping bekrachtigd met 585 tegen 1 stem en Carol tot troonopvolger en daarna tot koning uitgeroepen. Het kabi net Mironescu had haar taak vervuld en trad af, waarna de koning opnieuw aan Maniu de opdracht verstrekte tot vorming eener regeering. Het leger en de bevolking hebben hun nieuwen vorst een buitengewoon geestdrif tige ontvangst bereid en alleen de liberalen hebben zich hiervan onthouden, althans voor het grootste gedeelte. De positie der liberalen is door dit alles vrt) moeilijk geworden, want Vintale Bratianu heeft altijd heftig gestreden tegen een mogelijke terugkeer van den ko ninklijken banneling en ook nu houdt Vin tale Bratianu voet by stuk, in tegenstelling Ouderen is het bekend dat de Boerenoorlog voorafgegaan werd door de beruchte Jaraeson- inval De troepen die Transvaal waren binnen gevallen werden echter spoedig omsingeld en neschen een boezelaar van een kaffermeid als witte vlag. Gelukkig was die boezelaar gewasschen met Zeeppoeder ,Ozil", zoodat de Boeren dade lijk het helder witte vlak op een afstand konden zien en het vuren staakten. Slechts 10 ets. per pakje. (Adv.) die de aanteekeningen maakte onder het artikel van Pisbee. Toen het zingen ophield sloeg hij met de open hand op het hek, waartegen hij leunde. Een gevoel, of hij eenmaal op dezelfde plaats gestaan had, bekroop hem; toen had hij dezelfde stem gehoord, was ontroerd door het lied en de stille pracht van den avond, zooals hij ook nu ontroerde. Hij had den strijd om zich zelf van zijn senti mentaliteit te genezen allang opgegeven. Geboren minnaar als hij was, wist hij zich zijn leven lang eiken dag van zijn leven verliefd. In zijn jeugd waren de affecties zoo constant inconstant, dat hij het ten slotte met zijn zelfrespect op een accoord wierp, door het voor te stellen, alsof hij steeds dezelfde vrouw vereerde en slechts het beeld, dat hij zich van haar schiep, veranderde. Ergens, droomde hij dan in zichzelf verloren, moest een meisje zijn, dat wachtte op zijn komst, al had hij haar nooit gezien. Zij beteekende alles. Totdat hij haar zou vinden, was er niets aan te doen en zou hij zich tevreden moeten stellen, vrouwen te verecren, die iets bezaten van haar schoonheid, haar moed, haar zachte stem, haar fijn geteekend profiel. Hij kon zich niet voorstellen, dat haar oogen eenigszins geleken op die van wie ook. Nooit had hij vroeger een aardige onbekende gezien, zonder een gevoel van blijdschap. Al zag hij haar nimmer weer en duurde het visioen alleen gedurende het oogenblik, dat een dame liep van een winkel naar haar auto, toch was hij dat oogen blikje verliefd, omdat zij iets had van het hemel- sche, dat elk lief meisje over zich heeft. In Plattville zag men niet veel aardige meisjes op straat. Miss Briscoe was lief om te zien, doch niet van het type, dat Harkless zich droomde. De laatste vijf jaren met George Bratianu, die met verschillende aanhangers plotseling zich voor den terug keer van Carol heeft uitgesproken. Over deze zonderlinge zwaai, kiezersvrees zal aan dit besluit wel niet vreemd zyn, ztjn de aan hangers van Vintale Bratianu hevig verbolgen en waarschijnlijk zal dit leiden tot een breuk onder de liberalen. Koning Carol II van Roemenië heeft nu definitief gebroken met zyn vriendin me vrouw Lupescu, die dus naar alle waarschijn lijkheid al even ongunstig over deze Pinkster verrassing zal denken als Vintale Bratianu en de zynen en zelfs is de mogelijkheid niet uitgesloten dat het tot een verzoening komt tusschen Carol en prinses Helena, zijn vroe gere echtgenoote, die een scheiding met hem geforceerd heeft, zulks naar aanleiding van Carol's amoureuze avonturen. De positie van den achtjarigen Michael, tot voor eenige dagen nog koning van Roemenie, zal zoodanig geregeld worden, dat hy na Carol troonopvolger wordt onder den titel van groot-wojwode van Alba Julia. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) Alle voorspellingen ten spyt dat een even- tueele terugkeer van Carol aanleiding zou geven tot burgeroorlog, zyn gelukkig niet bewaarheid en naast algemeens feestvreugde heerscht in het geheeleland volmaakte rust. Veiligheidshalve waren de troepen geconsig neerd, doch nergens is de orde verstoord geworden. De Duitschers werden voor en na Pink ster ook verrast, doch ditmaal waren het verrassingen van onaangenamen aard, want het betreffen de plannen der Rijksregeering om de belastingsehroef hier en daar nog een slag extra aan te draaien, zulks met het oog op de dekking van een geraamd tekort van 750 millioen mark, welk bedrag althans gedeeltelyk door nieuwe belastingen moet worden opgebracht. Eindelyk zal er ook van bezuiniging sprake zyn en zullen geleideiyk 10 der ambtenaren afvoeren, door de ge- leidelyk in de ontstane vacatures voor 10 niet meer te voorzien. Het leger van ambte naren was in de laatste jaren ook schrik barend gegroeid en de financieels nood zal dit in wat normaler en gezonder banen terug brengen. Onder de nieuwe belastingplannen is een wetsontwerp om de vry gezellen aan een extra belasting te onderwerpen, tenzij de laatsten zich door een haastig huwelijk aau dit gevaar onttrekken. Wat nu in dezen als het grootste gevaar moet worden aangemerkt, laten we onbe sproken. De Duitsche Gretchens zyn met deze plannen van minister Moldenbauer ten zeerste ingenomen, haar kansen zijn aan- merkeiyk gestegen. Minister Moldenhauer is zelfs zoo optimist, voor zoover zulks by een tekort van 750 millioen en onder zulke ongunstige vooruit zichten dan mogelijk is, dat zijn plannen toereikend zullen zijn, zelfs indien hetwer- keloozencyfer nog verder zal stijgen en tracht zyn plannen zoo snel uit te voeren, dat er nog voor 1 Juli in stemming zal komen. Het bekende conflict tusschen Wirth, den was de minnaar in hem in droomen verstild. Alleen in den verschemerenden zomeravond gebeurde het, wanneer hij de vage gestalte van een vrouw zag in de verte, dat de romanticus zuchttè; de af stand tusschen hen beiden was groot genoeg om ruimte te laten voor enkele oogenblikken van stoute fantasieën. Sinds zijn studietijd was Het beeld, dat hij zich van zijn liefste had geschapen, sterker geworden. Hij kon zich haar verschijning en haar stem tot in bizonderheden voorstellen. Zij was te groot,, te groot bijna; haar gezicht levendig en zacht leefde in zijn herinneringen. Zij had blond haar met een gouden gloed, en grijze oogen. Die stonden heel ernstig, al konden zij tintelen van vroolijkheid; dikwijls moest hij glimlachen als hij die voor zich zag. Haar gestatte zweefde hem voor al die een zame jaren, op zijn eenzame avondwandelingen of als hij zat bij zijn kachel in de verlatenheid van den winternacht. Nu, hier in Plattville, hoorde hij de stem, waarop hij zoo lang had gewacht, waarvan zijn hart hem zoo veel malen had gesproken. Doch scherper luisterend wist hij beter hij had die stem lang geleden gehoord, al wist hij niet meer onder welke omstandigheden; even vol, even rijk had die toen geklonken als nu. „Miss Sherwood is klein met een hoog voorhoofd en een bril," stelde hij zich zelf voor, „of een meisje uit de provincie, dat je met groote oogen aankijkt." Toen voelde hij het be lachelijke op een avond als dezen, zich dergelijke voorstellingen te maken. Hij wist trouwens, dat hij zichzelf bedroog. Het zingen hield op, maar de musicus sloeg nog enkele accoorden aan, die nieuw klonken voor hem. Hij was in Plattville gekomen vöór de Cavalleria ryksminiater van Binnenlandache Zaken tegen miniater Frick van Thüringen ia nog altyd niet bealecht. Als laatste redmiddel heeft Wirth, de op zyn uitnoodiging te Beriyn byeengekomen ministers van Bin nenlandache Zaken 'der Duitsche Btaten, hem in dit besluit versterkt, gelast de be taling der ryksbijdrage voor de politie in Thüringen te staken, tegen welk besluit Frick direct hooger beroep heeft aangetee- kend by het staatsgerechtshof. Spanje heeft de ministerraad eindelyk be paald, dat er in December verkiezingen voor de Kamer zullen worden gehouden en dat de verkiezingscampagnie den 15den dezer maand als geopend wordt beschouwd. Men bepaalt daar dus niet alleen den datum der verkiezingen, doch eveneens van wanneer af de politieke partyen elkaar eens naar hartelust megen aftuigen. Het twyfelacbtig genot van verkiezingen hebben de Spanjaar den jaren moeten ontberen, achteraf be schouwd is dit misschien wel de eenigste verdienste geweest der geheele dictatuur, doch nu zullen de Spanjaarden natuuriyk ten volle van deze verkiezingen willen pro- fiteeren. Voor koning Alfonso lijkt het een gewenschte bliksemafleider, een beproefde veiligheidsklep, waardoor heel,wat opgekrop te bezwaren kunnen ontwyken. In Lissabon, Porugalsche hoofdstad, heeft een Duitsch matroos, wiens bovenkamer niet al te helder is, een aanslag gepleegd op den Duitschen gezant, Von Baligand, toen deze een bezoek had gebracht aan de in de haven liggende Duitsche oorlogssche pen. De gezant werd door twee schoten aan het hoofd gewond en is kort daarop aan deze verwondingen overleden. De dader, volgens een bericht is hij ïydende aan vervolgingswaanzin, hij heeft vroeger reeds eenigen tyd in een krankzinnigenge sticht doorgebracht, kende den gezant niet eens, doch had volgens zijn verklaring al leen de bedoeling iemand van hoogen rang om te brengen, onverschillig wie het was. Het stoffeiyk overschot van den op zoo tragische wyze omgekomen gezant zal per kruiser Koningsberg naar Duitschland wor den overgebracht. Uit schier alle Europeesche landen worden cyfers gepubliceerd over de geweldige Pink sterdrukte, cyfers die in de millioenen loopen, ondanks de algemeene malaise. De Berlijners gaan weer aan de kop, omdat daar het hardst geklaagd wordt. Daar hebben alle treinen, bussen, onderground, baden, voorsteden, eet- en drinkgelegenheden het overstelpend druk gehad, kortom daar heeft men weer eens vele millioenen laten rinke len voor ontspanning, op een zoodanige royale INGEZONDEN MEDEDEELING. Als het rustelooze klokje Eindelijk het rustuur slaat. Als de rustelooze werker Na zyn dagtaak rusten gaat Vindt hij thuis zynstoel,zijn vrouwtje, En zyn vuurtje en zijn thee Eenfyn pijpje DOUW/E EGBERTS Completeert het rust idee. Clinge Doorervbo» ECHTE FRIESCHE 20*50CT. PER ONS verschaft U wolken wmgmot. manier, dat er van crisis en dergelijk heele- maal geen sprake scheen in Duitschland. In andere landen is het trouwens precies eender en is het opvallend, hoe ondanks alle ge lamenteer er voor tientallen millioenen aan alle mogelijke ontspanning kon worden uit gegeven .;Dat er met deze extra drukte tevens heel wat verkeersongelukken gebeuren is niet te vermeden. Wat dit betreft spande Londen de kroon, door op een dag maar even 12 doodelflke ongelukken te boeken. EEN KIND GEWORGD? MEPPEL, 11 Juni. Gisteren is in het Meppelerdiep drijvende gevonden het lpje van een pasgeboren kind. Om den hals van het l(jk bevond zich 'n witte linnen lap, waaruit de gevolgtrekking wordt gemaakt, dat het kind geworgd is. De politie doet onderzoek. Opwekkend en gezond natuurlijk Bronwater Het Victoria-Water is reeds meer dan 40 jaar in Nederland ingevoerd en overal verkrijgbaar. Voor huishoudelijk gebruik worden in het bijzonder aanbevolen de beele liter-scbroefflesscben; inhoudsprijs 32 cent. Zeer voordeelig en gemakkelijk. (Adv.) Rusticana in Rome werd gezongen en zoo hoorde hij thans het intermezzo voor den eersten keer. Hij luisterde, bang zich te bewegen om den zomer- avonddroom wakker te schrikken. Een havelooze, kleine gedaante gleed over het pad achter hem en uit den eenzamen appelboom, die als een geest op wacht stond midden in het land, klonk klagend de kreet van een uil. Tot tweemaal toe. Tot twee maal toe ook kwam het antwoord uit een kreupel- boschje, dat vijftig meter verder langs de weide opdook uit het duister. De loop van een jacht geweer werd opgeheven en voorzichtig over het hek gelegd. De muziek stierf weg; Harkless zag hoe twee witte gestalten uit de kamer kwamen naar de serre. „Het zal hier wel koeler zijn," klonk de stem van de zangeres klaar door de stilte. „Wat een pracht avond." John richtte zich op en stak den weg over. Men zag hem in de serre. Miss Briscoe riep een welkom. Toen zijn groote gestalte stond in het volle licht, dat als een streep wit geworpen werd over den weg, gloeide een vuurstraal uit het struikgewas en klonk de scherpe losbranding van het geweer. In de serre klonken twee kreten; een der witte figuren snelde naar binnen, de andere, klein met een kraag, welke achter haar aan flapperde, snelde naar buiten in den maannacht recht op Harkless toe. Er klonk een tweede schot, onmiddellijk beantwoord door den vuurstraal uit een revolver. William Todd was opgestaan, ergens verrezen uit het niet en vuurde in de richting van den schutter. „Berg je in het donker, mr. Harkless! schreeuw de hij." „Hij schuilt daarginds," en toen „Om Godswil, kom hierl" Ongewapend als hij was, vloog de journalist naar het verraderlijke struikgewas, zoo snel zijn lange beenen het hem veroorloofden; maar voor hij zes passen had gedaan, greep een hand zijn mouw en klonk de stem van een meisje vlak achter hem „Loop niet zoo hard, mr. Harkless, ik kan u niet bijhouden I" Hij bleef staan en meende een vizioen te zien, een ranke kleine gestalte, een lief blozend gelaat met wapperende haren. Woedend stampte hij op den grond. „Gij naar binnen," beval hij heftig. „U inoogt niet gaan," hijgde zij. „Dit is de eenige manier om u tegen te houden." „Ga naar binnen," schreeuwde hij. „Gaat u dan mee?" „Om Godswil, kom terug!" schreeuwde William Todd, „houd u gedekt." Hij was bezig zijn revolver leeg te schieten op het struikgewas en het geluid van de schoten klonk- dreigend in de stilte van den nacht. Ergens in huis schreeuwde iemand. „Helen! Helen!" John greep het meisje ruw bij de polsen, haar grijze oogen flitsten hem toe. „Zul je gaan," brulde hij. „Neenl" Hij liet haar polsen los, nam haar in zijn armen, alsof zij een baby was en sprong in de schaduw van de boomen, die zich wuifden over den weg. Weer klonk een geweerschot; de kogel floot rakelings over hen heen. Harkless rende naar de heg en liep het hek door. (Wordt vervolgd.) aip- ts if

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1