[77odhqETI71 Stoomwad Duitsche Piano Burgerlijke Stand EEN „MUZIKALE" STEEN DES AANSTOOTS. VERKOOPINGEN. TUINBOUW Laat de klok maar luiden Laat de klok maar slaan Er is nooit een geboren Die ENGELAAN kan verslaan! KRIJN DE MOOIJ, TE KOOP van particulier DE CAMPFENSAU „VOORNE&l Nieuw-H Franco verl door geheel M. SPG VRAAGT ONS ADVERTENTIE T/ 6 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 7 JUNI 1930. flets over den Westdpk reed, kwam hij door uitweken-- zoodanig met zyn hoofd tegen een zonnescherm aan, dat hij omver viel, een hoofdwond en een gekwetsten arm opliep. Postduiven-sport. Uitslag wedvlucht van Zondag 1 Juni vanuit Creil (Frankrijk)afstand ruim 3101/, K.M. Loslating v.m. 10.15 uur. J. J. Nipius le, 4e en 18e prijs; A.Schuur man 2e, 7e, 8e, 10e en 12e prijs; J. Jordaan 8e prijs; Gebr. van den Doel5e prijs; D. Kardux 6e, 9e, 11e, 14e en 20e prys; M. Koert 13e en 15e prijs; D. Blok 16e prijs; P. Keijzer 17e prijs; Bund-Zaaljer 19e prijs. Aan dezecon- coursvlucht is met 60 duiven deelgenomen. Aankomst eerste duif 1.43.55 uur, laatste 2.38.22 uur. A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. gemeente op te treden ds. Van Oordt uit Zeist. Van heden tot en met 11 Juni ligt op de secretarie voor een ieder ter inzage de Inkwartieringslijst. Loop der bevolking gedurende de maand Mei 1930. Ingekomen: B. van der Veere van Voor burg; M. Blok uit Sommelsdyk; Abr. van Rijn uit Leiden; mej. A van den Doel uit Sommelsdijk; KI. M. Pool uit's-Gravenhage; A. van Sliedrecht en gezin uit Rotterdam J. H. van der Burgh uit Eemnes; St. Kas telein uit Sommelsdijk; J. H.Boogerman uit Beilen; mej. H. E. Mesritz uit Rotterdam; mej. L. de Geus uit Melissant; W. B. Ver meulen uit Amsterdam; Adr. v. d.Sluljsen gezin uit HaarlemmerliedeAnt. Fr. Simonis uit 's-Gravenhage; A. van Strien uit Rotter dam; Corn. Schout uit Rilland-Bath; Abr. Verwejj uit Nieuwe Tonge; mej. Adr. H. Tiemens uit Arnhem. Vertrokken; L. van den Berg naar Velsen; Ms. Spee naar Nijmegen; A. G. E. van den Boom naar Bergen op Zoom; mej. L. van Noord naar Nieuwe Tonge; A. A. Buijsnaar Ooltgensplaatmej. L. Tamboer naar Rotter dam; J. H. van den Burgh naar Sommels dijk; mej. J. Cath. van der Gevel naar Bus- sum; L. Raukema naar Stellendam; Joh. van der Velden naar Rotterdam; mej. Eliz. Los naar Rotterdam; mej. Jac. Joh. van Hoften naar Rotterdam. SPORTNIEUWS. VOETBAL. Voor de op Zondag 8 Juni (le Pinkster dag) Voetbalwedstrijden staan op het pro gramma: Om half twaalf Flakkee II Erasmus II, Om twee uur Flakkee I Erasmus I. Onze suporters en het sportlievend publiek kennen zeker wel de gezellige club Erasmus die met een groot aantal Zondag a.s. naar Flakkee komen, om hun krachten te meten tegen de Flakkeesche elftallen. Terwijl om 4 uur Flakkee III voor de Flakkeesche competitie uit komt tegen Dirksland. Komt allen naar het stadion aan de Langeweg. Veiling van Woensdag 4 Juni 1930. Bloemkool lesrt. 8,40 tot ƒ10,—p. lOOst 2e srt. 5,80 tot 7,40 p. 100 st. 3e srt. 3,80 tot 5,— 4e srt. 1,— tot 2,80 Komkommers 6,80 tot 8,60 Sla 0,50 tot 1,20 per 100 krop. Rbabarber 2,10 tot 2,50 per 100 bos. Peen 9,70 per 100 bos. Spinazie 3,70 tot 3,80 per 100 k.g. Postelein 13,40 per 100 kg. Tomaten 0,17 per pond. Pinksterweek veiling op Dinsdag, Woens dag en Vrijdag. SOMMELSDIJK. J.l. Woensdag is onze dorpsgenoot de heer J. D. Kievit Pz. via Antwerpen naar Canada vertrokken, om aldaar het landbouwbedrijf uit te oefenen. Dezer dagen werd een begin gemaakt met het bestraten van de straat langs de kaai alhier, met gegoten straatplavei (straat- steenen). DIRKSLAND. Op de Paardenmarkt van j.l. Donderdag werden slechts aangevoerd 40 paarden en 2 hitten. Hoewel er veel vreemde kooplieden aanwezig waren zijner toch weinig zaken tot stand gekomen. Overi gens was de drukte buitengewoon groot en daardoor ook de gezelligheid. Amicitia gaf een concert op de Voorstraat en als men daarbij voegt het groot aantal marktschreeu wers, fotografen en den geur van oliebollen waande men zich ruim 20 jaren terug toen de kermis met de paardenmarkt haar entrée deed. Alleen dit mag met genoegen gecon stateerd worden, dat de alcohol geen rol meer speelt door het verwekken van straat- tooneelen die in den goeden tijd dikwfllste zien, maar bovenal te hooren waren. De heer C. J. Poortvliet slaagde j.l. Woensdag te Leiden Cum Laude (met lof) voor het candidaatsexamen in de genees kunde, terwijl zijn zuster K. C. Poortvliet, denzelfden dag haar diploma haalde als ver pleegster in het gemeenteziekenhuis Berg weg te Rotterdam. Tegen een persoon alhier is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 68, punt 8 der Arbeidswet 1919. Het bevolkingscijfer op 31 December 1929 bedroeg 2634, n.l. 1308 manneljjke en 1326 vrouwelijke ingezetenen. Aan "Mej J. Bal-Meurs is met ingang van 1 November 1929 eervol ontslag verleend als schoonboudster van het Post en Telegraaf kantoor alhier, welk kantoor met ingang van genoemden datum in Hulpkantoor werd om gezet, Het besluit waarbjj haar ontslag werd verleend, ontving zö dezer dagen; dus on geveer 7 maanden te laat. HERRINGEN. Door den gemeenteraad Is besloten een nieuwe motorbrandspuit aan te schaffen. Op 1 Juni j.l. bedroeg volgens de statistiek het aantal inwoners onzer ge' meente 968. MELISSANT. De zitdag van den ryks- ontvanger zal in deze gemeente in plaats van 10 Juni, worden gehouden op 17 Juni a.s, De B. V.L. zal Woensdag a.s. 18 Juni deelnemen aan den landdag die gehouden zal worden te Nieuw-Helvoet. De muziekvereeniging „Tot Nut, en Genoegen" gaf Zaterdagavond een goed en welgeslaagd concert. STELLENDAM. De heer P. D. Holleman is benoemd tot Jurylid voor de Provinciale vakwedstrijden in den Haag voor Noord- Holland en Zuid-Holland. Maandag 2e Pinksterdag zal de beurt schipper v. d. Mast een gratis reisje naar Rotterdam maken met zyn motorboot. De vorige week werd door de garnalen- visschers 5 dagen gevischt; gemiddeld werd per dag en per vaartuig 60—70 K.G. ge vangen. GOEDEREEDE. De muziek- en zangver- eenigingen van hier zullen deelnemen aan het concours te Nieuwe Tonge. A.s. Zaterdagavond 7 uur bestaat er gelegenheid tot aangifte voor de bediening van"deft" H'. Doop voor a.s. Zondag aan de Kerkekamer. De heer K. Timmer, commies by de Ryksbelastingen is een rang bevorderd, Zaterdagavond zal door de Muziekver eeniging „Apollo" alhier een concert op de Markt worden gegeven. Door een 10-tal inwoners worden hier nieuwe aardappelen gegeten. OUDDORP. De vorige maand zyn hier ingekomen: Joost van Namen van Zwyndrecht; Jan v. d. Linde van BergschenhoekKlaas Hen drik Mugge van St. Annaland. Met de gehouden contróle door Ge meente- en Rijkspolitie zyn tegen enkele personen uit het Eiland alhier proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding Motor Reglement. T. Tanis had het ongeluk met een zjjner handen tusschen de messen van een wiedêfiïcSflne te geraken, en zich zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulpnoodig werd geacht. NIEUWE TONGE. De Rijksontvanger zal a.s. Donderdag van 9 12 uur zitting houden tot het innen van belastinggelden. Tegen een coiffeur alhier is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Arbeidswet. vermakelykheden geplaatst, o.a. de van het concours welbekende zweefcaroussel van Neven, galopbaan, werptent, Amerikaansche touwtjestrekkery, hoeplatent en meer der gelijke attracties. Door het fanfare „Apollo" van Nieuwe Tonge en Harmonie „Nieuw Leven" wordt een groot avondconcert gegeven, terwyi van 10-12 uur een openlucht-bioscoop kluchtige films zal vertoonen. Zie verder de in dit nummer voorkomende advertenties. tAdv.) OUDE TONGE. Aan dhr. T. v. Noord Wz. is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Molenweg. Door dhr. M. Abresch zyn de eerste aardbeien geplukt. De vruchten waren zeer goed van smaak. De heer P. de Berg had het ongeluk zyn voet te breken. Overbrenging naar het zie- huis was noodzakelyk. Ook het 9-jarig zoontje van dhr. J. Kosten is naar het ziekenhuis te Rotterdam ver voerd tot het ondergaan van een blindedarm operatie. Krasse oude. De 82-jarige M. Kanters heeft dezer dagen nog gras gemaaid met de zeis-op_bet kerkhof rond de Ned. Herv. kerk. Een zoontje van dhr. J. C. Hagenshad het ongeluk van een flets te valleu en zich daarby zoodanig aan zijn arm te verwonden, dat medische hulp moest worden ontboden. By den penningmeester van S. B. Z. is een bedrag van 50,— ingekomen van een milde geefster, als biyk van waardeering voor de nuttige werking der vereeniging. Maandag a.s. zal het Festival worden gehouden, uitgeschreven door de Muziek vereeniging „Vooruit" ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan. Als we de feestgids inzien dan belooft het een aardige dag te worden. Om j^l uur hebben we aankomst der gezelschappen en opstelling voor den optocht nabij het tramstation. Na de op stelling optocht door de gemeente. De te volgen weg is: Stationsweg, Ring, Kerk straat, Nieuwstraat, Molendyk, Kaai, Oost- dyk, Voorstraat, Kerkring, Stationsweg, en dan naar het terrein. Na de officieele ont vangst e.d. aanvang van het Festival, waar aan deelnemen: 1. Fanfare „Vooruit" Oude Tonge. 2. Fanfare „Sempre Crescendo" Nieuw- Helvoet. 3. Gem. koor "Exelsior" Oude Tonge. 4. Harmonie „Nieuw-Leven" Ouwerkerk. 5. Jfejj. koor „Concordia", Stad a/'t Haring vliet. s OOLTGENSPLAAT. Jaarvergadering van den Steenkolenbond „Algemeen Belang". Donderdagavond hield de Steenkolenbond „Algemeen Belang" de jaarvergadering in Hotel Moelker. De vergadering was matig bezet. Voorzitter de heer C. M. Breur. De voorzitter opende met een hartelflk welkomstwoord, betreurde de geringe op komst, doch meende te mogen constateeren, dat de leden vertrouwen in het bestuur stellen. De notulen werden gelezen en onveran derd goedgekeurd. De rekening vermeldde een gemaakte winst van 484,18. Het kapitaal der ver eeniging bedraagt 3368,37Aan brandstoffen werd uitgegeven 11205,40 en ontvangen 13509,26. De commissie belast met het nazien dezer rekening verklaarde by monde van den heer Adr. Neels, dat de boeken en verdere admi nistratie keurig in orde was bevonden. Uit het jaarverslag bleek, dat het afgeloo- pen jaar een gunstig verloop heeft gehad. Twee ladingen brandstoffen waren recht streeks van de mpnen betrokken. Elf nieuwe leden waren toegetreden en 7 leden waren door overlyden ontvallen, terwyl 8 leden naar elders waren vertrokken, 1 vrywillig had bedankt en 3 moesten worden afgevoerd omdat geen brandstoffen van de vereeniging waren betrokken. Verkocht waren 448712 kg. eierkolen, 61280 kg. steenkolen, 58415 kg. anthraciet en 10000 kg. bruinkool-briketten, totaal 57840 kg. brandstoffen tegen 580877 kg. het vorige jaar. Alzoo een vermindering van 2470 kg., hetgeen een gevolg was van den zachteren winter. Uit het verslag van de Commissie van Toezicht bleek, dat besloten was voor het aankoopen van een brandstoffenbergplaats gunstiger gelegenheden af te wachten. Het lossen der brandstoffen was naar behooren geschied. Het geldelijk beheer werd gevoerd in het belang der vereeniging en dank werd gebracht aan de voortreffelijke leiding. Tot Commissaris werd gekozen de heer A. Neels. Het voorstel van den heer P. Troost, om het presentiegeld van 25 cent te verhoogen tot 50 cent werd verworpen. Niets meer aan de orde zynde, dankte de voorzitter voor de tegenwoordigheid en be val den bond warm aan. Daarna sluiting. De heer F. S. Birkhoff slaagde dezer dagen voor het examen Rekeningcourant- Boekhouden. DEN BOMMEL. B. en W. hebben besloten de houten beschoeiing aan den Molendyk te doen vervangen door gewapend beton. HELLEVOETSLUIS. Naar wy vernemen worden door de Korfbal-Propaganda-Com- missie voor Voorne en Putten thans ook pogingen in 't werk gesteld om in Spyke- nisse een Korfbalvereeniging op te richten. Maandag 9 Juni 's middags 2 uur, zal te Rotterdam (Tuindorp Vreewyk), op het terrein van „het Zuiden" plaats vinden de wedstryd tusschen de vertegenwoordigende twaalftallen van Rotterdam en Amsterdam. Korfbalsters en -bailers van Voorne en Putten, wilt gy een goeden wedstryd zien en nog iets leeren op het gebied van het korfbalspel, trekt dan allen a.s. Maandag naar Rotterdam. In de jaarvergadering van de Vereeni ging tot Bevordering van de welvaart te Hellevoetsluis en Nieuw-Helvoet werd de rekening over 1929 goedgekeurd met een saldo van ruim ƒ90, Het aantal leden bedraagt thans 57. Aan het postkantoor en de hieronder ressorteerende hulpkantoren is in Mei inge legd 18 074,23 en terugbetaald ƒ15.341,11. Voetbalwedstrijd le Pinksterdag: Hellevoetsluis 1 - Steeds Hooger 3 aanvang 2 uur. Hellevoetsluis 2-Steeds Hooger 4 aanvang 12 uur. Hellevoetsluis 3 - Oudenhoorn aanvang 10,30 uur. VEILING8BERICHT van Woensdag 4 Juni 1930 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 1,10 tot 1,60 per 100 krop. A Radys 2,50 per 100 bos. b. Gem. koor Apollo Nieuwe Tonge. Postelein 0,08 tot 0,13 per k.g. m ?re JuL Vereende krachten" St. Spinazie ƒ0,05 per k.g. Maartensdijk. Aardbeien 0,48- tot 1,38 per k.g. 8. Fanfare „Apollo Nieuwe Tonge. Blauwe druiven 1,98 per k.g. Op het terrein zyn versGhillende gepaste Boonen (dubb. stam) 0,66 tot 0,76 p. k.g. (stamsny) 0,65 tot 0,62 p. k.g. (stoksny) 0,79 tot 0,91 per k.g. Tomaten A 0,45 per' k.g. B 0,42 per k.g. C 0,43 per k.g. CC 0,19 per k.g. bonken 0,22 tot 0,27 per k.g. Komkommers (w.) 20,- per 100 k.g. Peen ƒ7,— tot 22,— per 100 bos. Bloemkool I ƒ2,— tot 6,20 per 100 stuks. II ƒ1,- tot 3,50 per lOOstuks. Sjalotten 1,30 tot 2,80 per 100 bos. Rhabarber 1,10 tot 2,10 per 100 bos. Doperwten 0,36 per k.g. Peulen 0,41 per k.g. Witte Asperges 0,25 tot 0,39 per bos. Blauwe 0,12 tot 0,22 per bos. ZWARTEWAAL. De gemeenteraad heeft het vermenigvuldigingscyfer voor de plaat- seiyke inkomstenbelasting vastgesteld op 2,5 evenals het vorige jaar. ROZENBURG. Niettegenstaande herhaalde waarschuwingen van den chauffeur waren eenige kinderen op de treeplanken van de bakkersauto van dhr. Van der Houwen ge klommen, met het gevolg, dat toen de auto aan het ryden ging, zy er af vielen. Een van hen kwam er goed af, doch de twee andere kwamen ia aanraking met de wielen, zoodat zy eenige kwetsuren opliepen. De door de Burgerwacht alhier inge diende reclame tegen de toekenning van den 4en prys der twee vyftallen op den kring- schietwedstryd te „De Lier" aan de schiet- vereeniging „Wilhelmina" te Vlaardingen, is door het bestuur van den kring Westland gegrond bevonden. De prys is aan de Bur gerwacht van hier toegezegd en reeds door „Wilhelmina" aan „Rozenburg" afgestaan. Voor de benoeming tot directeur der met 1 September a.s. te Brielle te openen Rijks Lagere Land- en Tuinbouwschool voor Voorne en Putten en deze gemeente hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. Op de gehouden eierenveiling waren aangevoerd 9875 stuks. Prys per 100 stuks 3 92-4.60. SPIJKENISSE. In de gehouden vergade ring van stemgerechtigde ingelanden voor den polder Oud Stompaard is tot heemraad herbenoemd de heer P. Arkenbout te Biert. Bij de gemeente-veldwachter te Heke lingen zyn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden bruin dekzeil. In de heden gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den ouden en nieuwen uitslag van Putten werd de rekening over 1929 vastgesteld in ontvang sten op 18 676,14$,in uitgaven/118.068,99, batig saldo 607,15J. De omslag voor 1930 is bepaald op 5 per bunder. Door den heer A. Dekker, architect alhier werd voor rekening van de gemeente aanbesteed het maken van een gewapend betonschroeiing, langs de havenkade. Inge schreven werd als volgti Gebr. Van der Leer, Dordrecht 8509; P. van Dool, Ammerstol 6760; Gebrs. M. en C. v. Hamburg alhier 6580; D. van de Merwe, Piershil 6367; N.V. Betons-industrie, v.h. Alb. v. Bodegom en Co. alhier 5938. Op WOENSDAG 18 Juni 1930, by Inzet, en Op WOENSDAG 25 Juni 1930, by Afslag, telkens des avonds 8 uur (Zomertyd) in het HOtel SPEE te Sommelsdyk, van een HEERENHUIS voorzien van gas- en wa terleiding met Tuin, Bergplaats en annex Pakhuis aan de Oostzyde van de Voor straat te Sommelsdyk. In dit pand werd sedert 1925 met guns tig gevolg eentandartspraktyk uitgeoefend. Vry van huur te aanvaarden! 1 Juli 1930 Ten verzoeke van den Heer S. Herweyer te Puttershoek. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 11 Juni 1930 voorm. 10 u. (n.t.) te Stellendam ter herberge van A. Kaashoek van 26 perc. KLAVERS onder Stellendam ten verzoeke van den heer D. Goekoop te Goedereede. Notaris VAN DER SLUYS. MIDDELHARNIS. Geboren I Neeltje, d. v. A. Koster en C. Donkersloot; Elsje Adriana, d.v. J. Bentum en E. A. Hagoort; Jacob, z. v. L. Appelen J. Troost. Ondertrouwd: J. Koppenhol 33 j., en P. de Leeuw 30 jaar. DIRKSLAND. Geboren: Jannetje, d. v. A. v. d. Wekke en M. Franke; Maria, d. v. J. Jelier en J. v. Oostenbrugge. Overleden: Johannes Willem van Putten 53 j., echtgen. van M. Ardon. OUDDORP. Geboren: Lientje, d. v. Klaas Mierop en Cornelia Grinwis; Jacoba, d. v. Hendrik v. d. Linde en Jans Heerschap; Johannis, z. v. A. Breen en Jannetje Bakelaar; Jacob, z. v. Jacob Bruggeman en Marie JansenKlaartje, d. v. Willem Tanis en Klaartje Meijer ;Kry'n, z. v. Dirk Verbage en Geertruida v. d. Wende. Getrouwd: Jacob Klijn 67 j. en Jannetje Wilhelmina Steketee 50 j.; Krijn Grinwis 32 j. en Arjaantje de Vogel 27 j.; Frans Klink 23 j. en Pietertje van Koppen 25 j. Overleden: Markus van 't Geloof 78 jaar, echtgen. van Neeltje Boshoven; PieterBos- land 72 j., echtgen. van Jacomyntje Tanis; Bartel Goedegebuure 65 j echtgen. van Cor nelia KaashoekMaartje Witte 74 j,, echtgen. van Joh. Bakelaar. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: J. A. van der Maas j.m. 23 j. en KL van Balen j.d. 20 j. Getrouwd: Abr. Troost j.m. 28 j. en L. van Noord j.d. 25 j. Voor hen, die hier te lande in het open baar muziek ten gehoore willen doen bren gen, is de toestand ten aanzien van het be talen van auteursrecht buitengewoon onbe vredigend. Immers, er zyn in ons land twee bureaux, welke zich tot de belanghebbenden wenden om auteursrecht te ontvangen, n.l. het Neder- landsche en het Fransche Bureau, onder- scheideniyk aangeduid als „Buma" en „Sa- cem". De belanghebbenden, die zelf buiten aanraking willen blpven met den rechter ter zake van schending van het muziek- auteursrecht, dan wel de by hen spelende musici daar buiten willen houden, zien zich genoodzaakt, bij beide bureaux een contract te sluiten en dus aan die beide instellingen betalingen te doen. Dit is een uitzonderings toestand, vrywel eenig in de wereld, en reeds hierom is een ingrypen van de Regee ring ter bescherming der Nederlandsche burgery alleszins gewettigd en verdient dan ook het door haar ingediende wetsontwerp te worden toegejuicht. In de toekomst zal het bestaan van één bureau voor ons land aan deze ongewenschte verhoudingen een einde maken, en dubbele betaling van ver goeding voor het mogen maken van muziek zal dan niet meer noodig zyn. Door dit wetsontwerp zou een tweede voordeel worden bereikt, n.l. dat de Regee ring toezicht houdt op de werking van het bureau voor muziekauteursrecht. Immers, thans is in dit opzicht de meest mogelyke willekeur mogelpk, en ook niet denkbeeldig, aangezien menigmaal inderdaad zeer wille keurig tegenover de belanghebbenden wordt opgetreden. Een bureau voor muziekauteurs recht heeft het in zpn macht, al of niet toe stemming te geven tot het uitvoeren van muziek, en het is zelfs voorgekomen, dat ge weigerd werd met een belanghebbende e„a contract te sluiten, waardoor deze laatste niet zulk een voor zyn bedryf benoodigde toestemming verkreeg, omdat hy niet ge neigd was eveneens een contract te sluiten voor een andere door hem geëxploiteerde zaak, waarin de verplichting voor hem tot het bekomen van zulk een toestemming tot het maken van muziek niet bestond. Ook de geldsommen, die by het contracteeren wor den gevraagd, zijn lang niet voor iedereen hetzelfde, en daarby wordt ook geenszins rekening gehouden met de draagkracht van het bedryf of bet voordeel dat het maken van de muziek in zulk een bedrijf geeft. Er zyn gevallen bekend geworden, waarby aan den een aanzienlyke kortingen werden verleend, die de ander niet kon verkrygen. Er bestaat derhalve voor het houden van toezicht van de zpde der RegeeriDg alle aanleiding. Ongetwyfeld is voor hen, die in hun be- dryven het maken van muziek noodig heb ben en dus verplicht zyn muziekauteurs recht te betalen om van overlast bevrijd te zyn, het voorstel der Regeering een belang- rykeverbetering van den bestaanden toestand, fntusschen ware het wenscheiyk, dat by het houden van toezicht op het toegelaten bureau voor muziekauteursrecht een rol wordt toe gekend aan de organisaties van belangheb benden by het maken van muziek in hun bedryven. Zij toch kunnen met kennis van zaken oordeelen over tal van aangelegenhe den, het muziekauteursrecht betreffende; het zou ook voor de Regeering zelve van groot voordeel zyn bij het uitoefenen van dit toe zicht, indien zy daarbij kon steunen op des kundige adviezen. Zou het wetsontwerp met deze aanvulling (wellicht zou kunnen wor den volstaan met een verklaring der Regee ring b.v. ten aanzien van den uit te vaardigen maatregel van bestuur) worden aangenomen, dan zou een belangrijke stap in de goede richting zyn gedaan tot wegneming van de tegenwoordige „muzikale" onbiliykheden. Op VRIJDAG 6 JUNI 1930, 's av. 7 uur (z.t.) te Dirksland, in Hotel Polderman, van 33 perceelen Klavers, ten verzoeke van diverse eigenaren; en Op DINSDAG 10 JUNI 1930, 's av. 6 uur (o.t.) te Nieuwe Tonge, ter herberge van P. m. Schippérs, van 21 perceelen Klavers, ten verzoeke van diverse eigenaren. Notaris VAN DER SLUTS. De Jager en de Kwartel. (Een Arabische fabel.) Een jager ving een kwartel. Wat stelt ge U voor om met me te doèn? vroeg het dier. Je dooden en opeten. Ik ben toch niet vet genoeg om den honger van iemand te stillen? Als U me los iaat, zal ik U drie dingen leeren, die U veel voordeeliger zullen wezen dan my op te eten. Ik zal U het eerste zeggen, voordat U my uit Uw handen hebt laten gaan, het tweede, als ik op dien boom daar zal zyn en het derde, zoodra ik den berg zal hebben be^i^p0egestemd 1 antwoordde de jager, ter wijl hy den vogel in zyn handen bleef vast houden. herIlam het dier, luister goed naar het eerste: betreur niet wat u ontgaat. De jager schonk het de vryheid. Toen de twartel op een naburigen boom zat, sprak hij GELOOF NOOIT IETS WAT NIET IS. Daarna vloog het heen naar den berg, roepen^ gedood had, zoudt ge in myn keelgat een parel hebben gevonden, die twintig mitkals weegt. Op die woorden beet de teleurgestelde man op zyn lippen, verschoot van kleuren riep op een toon van wanhoop uit: Wat is de derde zaak, die ge my hebt toe te vertrouwen? Ge hebt de beide eerste vergeten, zong de vogel, waartoe zou ik u de derde leeren? Hoe zoo? Heb ik u niet gezegd! haak niet naar hetgeen u ontgaat? En toch hebt ge den apyt verraden, dat gy mij verloren hebt. Ik had u nog geraden om niet te gelooven aan wat niet is, en spyt dien raad, zyt ge lichtgeloovig geweest, Myn beenderen, myn veeren en vleesch wegen samen nog geen twintig mitkals hoe zou er dan een paarl van zulk een gewicht in myn keel kunnen zyn? Een mitkal weegt 20 grammen. bespuiting van vbughtboomen TEGEN DE SCHURFTZIEKTE. In aansluiting aan het vorige bericht over de bespuiting van appel- en pereboomen ter bestrijding van de schurftziekte (de oorzaak van gevlekt fruit) vestigt de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen de aandacht van alle fruitkweekers er op dat het ter verkryging van niet-gevlekt fruit noodig is, deze bespuitingen meerdere malen te her halen. Twee bespuitingen n.l. een voor en een kort na den bloei moeten nu reeds zyn uitgevoerd. Wie dit nog niet gedaan heeft, doe dit nu ten spoedigste. Een derde bespui ting moet dan nog volgen als de vruchten ongeveer de grootte van een okkernoot be reikt hebben. In verschillende kweekersen van fijn fruit wordt daarna zelfs nog een of tweemaal een bespuiting uitgevoerd. Men bespuit de boomen thans met Californische pap 1 deel op 40 deelen water, voor gevoelige soorten neme men 1 op 60 h 80 water. Met behulp van een pulverisateur wordt de vloei stof zeer fijn verdeeld over bladeren en vruch ten gespoten. Overdadige bevochtiging is niet noodig, noch gewenscht. By gebruikmaking van Mo torspuiten lette men erop, dat desproeidop niet dicht by de bladeren gehouden wordt, daar deze door de met groote kracht uit geworpen vloeistof beschadigd kunnen wor den. Inplaats van Californische pap, die men voor gebruik gereed kan koopen of zelf kan bereiden (zie vlugschrift Plantenziektenkun- digen Dienst No. 7) kan men ook gebruik maken van het praeparaat Solbar, dat even eens direct voor gebruik gereed is. Wil men de bespuiting tevens gebruiken om bepaalde insecten te bestryden (rupsen en de rups der wormstekige vruchten) dan kan aan de worden toe; gebruikt, J kan dan get Nosprasit. Voor een mededeeiing Dienst No. 5 No. 20 Wo: No. 33. Spro len tegen plan in land- en Verdere ii strekt door DienBt te W Dienst werk, DUIN WATT D. ZIERIKZE Schouwen-Di geopend in te digden, wai Koningin in Staten e.a. 1 men in de muziek voor en vervolge Blinkert in i bezichtiging door den di gezondheid Mr. Litaert i geopend. Na hetnoe aan den 54 1 de Commissi Van der W leidingmaats technische n den torenboi waarna hy d Ten slotte nink met ei Havenpark g hedenavond zoo gewichti; LOTING V 's-GRAVEI van Defensie 10 der Diens bepaling van gemeente of het eerst in woon dienstp het openbaai 1932 op Vryi om 2 uur te Binnenhof 8. De loting g merde biljett getal der per: tisch register de lichting 1 IN WO: Aanslag u MAASTRIC is alhier een gischen myn gewond. H. had se met de doel De liefde scl Heden overleed tot onze diepe droefheid na een kortstondig ge duldig gedragen lijden onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader Wedn. van NEELTJE BOSLOOPER, in den ouderdom van 82 jaar en 5 maanden. Uit aller naam, C. DE MOOIJ Kz. Ouddorp, 4 Juni 1930. een In Prima staat zijde „FRITZ LINCKE" kleur: zwart; model: Ovaal uit gezaagd paneel. PRIJS f 425,-. Inlichtingen worden verstrekt door Firma A. S. J. DEKKER te Goes. GEBRUIKTE A DEN LAAGSlj KOOPT M MIDDELBARD VERTROUWD A NIEUW-

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 6