VICTORIA-WATER EERSTE BLAD ZATERDAG 31 MEI 1930 VERSLAGEN FEUILLETON. Een spookschip. OP EENZAMEN POST. HEEREN BAAI Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. OUDE TONGE. Oprichting afdeeling Groene Kruis. Woensdagavond j.l. werd, in de Vergader zaal, een vergadering gehouden met het doel een afdeeling van het Groene Kruis op te richten, hetgeen ook is geslaagd. Voorzitter was de WelEd. Heer Dr. H. W. Parree. Te ruim 7 uur opende de Voorz. de vergadering. Hy heette de aanwezigen welkom en dankte hen voor de opkomst. Hy deelde mede dat het doel was een afd. van het G. K. op te richten en een bestuur te kiezen. Spr. wensch- te nog met een kort woord duidelijk te maken wat het Gr. K. beoogt. Op de laatste vergadering welke was gehouden ook met het doel alsvoren was de Groene Kruisfllm afgedraaid, die ons dat alles mooi heeft ge, toond. Hij memoreerde ds. Fleischer, de oprichter, die heeft getoond en gezien, wat een zieke meer noodig heeft b(j verpleging dan dokter, drankjes e.d. De dokter kan gemakkelijk praten als hy een ledikant boven een bedstede aanbeveelt en waar noodig een luchtkussen, waterbed, enz. Maar waar vandaan? In ds. F.'s gemeente (Aalten) heeft hij het eerste Groene Kruis opgericht, maar heeft zeker nooit kunnen droomen dat z(jn initiatief zooveel navolging zou hebben. In 1901 richtte hy met een handjevol menschen de eerste afdeeling op, 10 jaren later bestonden reeds 516 afdeelin- gen en dit aantal is vanzelfsprekend reus achtig gestegen. De oorspronkelijke bedoeling was meer verpleging thuis, maar van liever lee heeft de werkkring zich uitgebreid. Wat gaven benoodigdheden by niet deskundige aanwending? Wat gaf verpleging zonder zusters. Het G. K. heeft hierin voorzien en het is daarbij niet gebleven. Moedercursussen werden opgericht waarin werd geleerd welke voeding aan de zuigelingen toe te dienen. De behandeling van zuigelingen vroeger raakte ook kant noch wal. De baby werd in luiers, dekens en nog meer gewikkeld en het was eerst goed verpakt als het als een plank vooruit gestoken kon worden. De behandeling van de moeder liet, ten gevolge van onkundige bakers, ook veel te wenschen over. De oprichting van bakercur sussen kwam aan de kraamvrouw ten goede. Steeds verder ging het in de goede richting door oprichting van zuigelingenbureaux, zuigelingencontröle op geregelde tijdstippen enz. Het heeft de kleuterzorg op zich geno men, terwijl tegenwoordig voor de school jeugd wordt gezorgd door de schoolartsen. De ontsmettingsdienst zorgt voor ont smetting van kleederen, beddegoed en meer van lijders aan besmettelijke ziekten. Het G. K. heeft geijverd voor betere we gen op Voorne en Putten voor het zieken- vervoer; de tot standkoming van de Groene Kruisweg naar Rotterdam is mede haar werk. Dat alles is de heilzame werking van het Groene Kruis. En nu wordt getracht hier ter plaatse eveneens een afdeeling te krijgen, niet alles ineens, maar geleidelijk aan, opdat het niet tot spot worde gesteld door andere dorpen. Hij hoopte dat allen overtuigd waren dat een afd. hier hoogst noodig was en dat het een zegen moge worden voor zieken, kraamvrouwen, zuige lingen e.d. Hiertoe riep h(j aller medewer king in. Dhr. M. Wittekoek deelde mede dat door het Diaconie Armbestuur jaarlijks f 1000.— onder zekere voorwaarden aan de afdeeling zou worden gegeven. Hierover werd heftig gediscussieerd. Stelde de voorzitter voor het aantal be stuursleden op 7 te bepalen, hetgeen z.h.s. werd aangenomen. Na een korte toelichting werd overgegaan tot stemmen. Na een lang durige stemming bleken gekozen te zijn de heeren: Dr. H. |W. Parree, H. Beijer, Joh. van den Tol, L. A. Mooijaart, W. Los, A. de Haas van Dorsser en L. Kardux. Daar dhr. Parree en Mooijaart niet voor een bestuurs functie in aanmerking wenschten te komen, werden in hun plaats gekozen verklaard dhr. K. J. de Bruin en J. A. Vreeswijk. De voor zitter deelde mede.Jdat de verdere afdoening in een volgende vergaderingzal plaats hebben. Hij dankte de leden nogmaals voor hun aanwezigheid en sprak den wensch uit dat de jonge afdeeling tot in lengte van dagen een zegen moge zijn voor de ingezetenen en sloot hiermede de vergadering. Een matroos die onlangs van een zeiltocht om de Kaap terugkeerde, vertelde dat hij met eigen oogen de Vliegende Hollander had gezien. Hij had nog juist tijd gehad om door den scheepsroeper te vragen hoe het kwam dat de zeilen zoo mooi wit bleven en de kapitein van het spookschip had teruggeschreeuwd: .Gebruik Zeeppoeder „Ozil" van slechts 10 ets. per pakje. (Adv.) BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMER1KAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEO. (Geaut. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 11) De man herstelde, doch dit was den jongen man uit het Oosten niet voldoende. Hij deed zijn beklag bij de autoriteiten, eischte herstel van onrecht en haalde den ondersten steen boven om de wandaad te wreken. De overheid toonde zich bijster weinig ingenomen met zijn actie en daarom wendde hij zich tot de regeering van den staat. Eiken nacht sliep hij op een boerderij, welks eigenaar een waar schuwing had ontvangen van de „Witkappen". Zijn volhariding werd beloond, want de bandieten probeerden op een donkeren nacht den toegang te forceeren. Hij, de farmer en diens zoons, wisten den aanval af te slaan en op hun beurt den ban dieten verliezen toe te brengen. Twee der aan vallers werden overrompeld en geboeid, anderen waren herkend. Toen luisterden de autoriteiten naar hetgeen de journalist van de „Herald" met zoo veel klem had betoogd; de schuldigen werden gearresteerd en voor het gerecht gebracht. Ieder van de gevangenen voerde een alibie aan, zou er een dozijn hebben aangevoerd, maar de man van de „Herald", die zelf een onderzoek had ingesteld, kwam als getuige en verklaarde onder eede, hen Openbare vergadering van den Baad der gemeente Hellevoetsluis, op Maandag 19 Mei 1930, des nam 8 uur ten Raadhuize. (Vervolg.) De heer Haas zegt het niet eens te zijn met het voorstel van B. en W. De voorzitter dringt er op aan het laatste gedeelte van het voorstel van B. en W. aan het College op te dragen, dus om te trachten bouwgrond ter beschikking te krijgen. Men moet zich er evenwel niet al te veel van voor stellen, zulks met het oog op financieels voor- deelen. De gemeente betaalt thans ƒ26,— voor het plantsoen, maar dit heeft men gedaan, omdat het nu in goede handen is. Zeer zeker zal men het plantsoen nu niet tegen dezelfde voorwaarden krijgen. Ik heb den heer Be|jerink gevraagd of ik den Raad een en ander vooraf mocht mede- deelen, daar ik vreesde hem op die manier als ambtenaar in gedrang te brengen. H(j zei echter, dat niet het minste bezwaar be stond en vond het zelfs goed, dat ik zulks deed. De heer Haas heeft gezegd het niet eens te zijn met het voorstel van B. en W. Welnu, dat is voor ieders rekening. Niet vergeten mag worden, dat nimmer een verzoek om bouwgrond is ingekomen. Bij de Volkshuisvesting ligt nog een strook grond van 130 x 30 M., terwijl ook nog naast Noordermeer een strook grond ligt en dan is de Molshoek er ook nog. te herkennen, man voor man. Dank zij zijn ge tuigenis, werden zij veroordeeld, vijf hunner tot twintig jaar. Het Plattville-harmonie gezelschap bracht den uitgever van de „Herald" opnieuw een serenade. Er werden geen strooptochten meer georgani seerd; de „Witkappen" bleven in hun schuil plaatsen, ontsteld en bevreesd. Maar na verloop van tijd, toen het gebeurde in vergetelheid begon te raken, kwam hun oude overmoed weer boven en zochten zij naar middelen om zich te wreken op den man, die verantwoordelijk was voor hun nederlaag. Een tijdlang had de bedreigde hun brieven en waarschuwingen gepubliceerd onder het hoofd: „Humor van den dag". „Harkless begrijt de „Witkappen" niet," be toogde Briscoe tegen Miss Sherwood, toen zij de farm van Wimby achter zich lieten, „en daarom gedraagt hij zich als ieder ander. Niemand beseft, dat hijzelf het kind van de rekening kan worden. Harkless toonde bezorgdheid genoeg ten opzichte van anderen. De jonge dame viel hem in de rede en raakte zijn arm aan. „Kijk eens naar dat kind, dat meisje voor ons uit." „Ik zag haar een minuut geleden, maar nu is zij verdwenen," antwoordde Briscoe. „Er liep een kind. Het keek om, zag ons aan komen en verdween op onverklaarbare wijze; zij scheen in de wagensporen te worden opgenomen, ginds vlak bij het struikgewas." „Nu is er toch geen kind te zien," zeide hij, „maar het was er even voor je sprak." Het jonge koren stond nog laag en er was geen enkele schuilplaats in de nabijheid. „Ik ben nogal bijgeloovig; ik geloof, dat het een In de eerste plaats z(jn er noodig menschen, die willen bouwen. In 1922 is de strook grond langs den straat weg bebouwd en zij n de huizen van Volkshuis vesting gebouwd. Toen waren er echter aan vragen. De gemeente heeft dan ook in 't geheel geen schade geleden. Er is ook een goede regeling getroffen voor het bouwen der wonin gen, wat betreft het dempen van de sloot, het maken van de afsluitingen van den open baren weg enz. 't Zal den dank van de burgerij ook niet verdienen, als men het Plantsoen weghaalt. Al heeft de gemeente niet rechtstreeks grond beschikbaar, de Ontvanger van Regi stratie zal gaarne zijn medewerking ver- leenen. De heeren moeten de zaak dan ook aan B. en W. overlaten, opdat ze de zaak goed onder oogen kunnen zien. De heer Blind heeft gezegd, als men nu eens andere indus trie krijgt als de werf weg gaat. Nu, dan komen er nog meerdere woningen leeg, en dan zit men met het bouwterrein, dan is er te veel. De heeren moeten zich ernstig bedenken. Laat U niet door valsche schaamte weer houden, heeren. B. en W. begrijpen Uwe bedoeling. Onze gemeente moet een woon- gemeente worden. Maar de kosten. Als 't niet productief gemaakt wordt, dan is het slecht voor de gemeente. Ettelijke huizen in onze gemeente staan leeg. Hij wil 't voorbeeld Middelharnis nemen. Daar zijn zooveel wonin gen bij gebouwd, maar er zijn geen meerdere menschenmen zal dan zeer veel verliezen hebben. Dit is een ernstige waarschuwing, om U niet op dezen weg te begeven. Als men menschen krijgt, stuur ze dan onder deze omstandigheden naar B. en W. Wees verstandig en pleeg overleg met hen, al zijn ze volgens Uwe meening al of niet actief. De finantieele toestand onzer gemeente is niet slecht; dit komt door 't beleid van B. en W. Maar zij is niet zoo gunstig om zooiets te veroorloven. Welk een indruk zou 't maken als wij zoo bjj de regeering aankwamen, dat er gebouwd moet worden. Als zij dan vraagt, hebben jullie gebrek aan woningen, dan zou den we moeten zeggen, neen, er staan er verscheidene leeg. Als we geld genoeg hadden. Ja, dan was 't wat anders. Andere gemeenten sparen plaatsen uit voor 't aanleggen van plantsoenen enz. Hoe denken de heeren er over 't voorstel in te trekken en met een ander te komen; dan zullen B. en W. de regeering eens polsen. In 1912 is een uitbreidingsplan gemaakt, 't Land achter plantsoen was toen niet be schikbaar, nu wel. Dan, heb ik gezegd, is er een strook grond bij de Volkshuisvesting; den Molshoek laat ik er nog bij. De toestand in oude woningen is niet aan trekkelijk. De Ontvanger zei mij: „Waarom koopt de gemeente de oude woningen niet van het Rijk?" Indertijd is ter secretarie door iemand van de registratie persoonlijk eene aanbieding gedaan. Ik was er echter niet. Nu komt het naar voren. Bij 't bouwen van nieuwe woningen komen de oude wonin gen leeg; ze zullen in waarde dalen; de eigenaar, in casu de staat, zal dan zjjn medewerking niet verleenen. Het is mijn meening niet oude woningen spook was," zeide miss Sherwood. „Een spook of een heel groote kameleon; zij had precies de kleur van den weg." ,Een spook van de „Witkappen," antwoordde de rechter, terwijl hij zijn paarden weer aanzette. „In dat geval behoeven wij niet langer te zoeken. Ik heb het nog nooit van die lui gewonnen en de kinderen zijn even gemeen als hun ouders, alleen nog sluwer." Zoodra het rijtuigje zich een paar honderd meter verder bevond, dook een kleine gestalte in een ge scheurd katoenen jurkje op uit het onkruid, geen twee meter van de plaats, waar de rechter zijn paarden had ingehouden; zij zette den tocht voort in de richting van Plattville, echter niet zonder dreigend de kleine vuist te hebben gebald tegen de voorbijgangers, die weldra uit het gezicht ver dwenen. Toen mr. Martin een paar uur later in zijn heilig dom, een kleine bazar een en ander in orde maakte, alvorens hij wegging, om zijn avondbabbeltje en zijn spelletje te hebben in den winkel van den drogist, struikelde hij over iets zachts, dat op den vloer lag achter een kist. Het voorwerp stond op en zou hem ontsnapt zijn, als hij niet op het laatste nippertje had toegegrepen. Hij sleepte zijn ge vangene tot vlak bij het venster, waar hij bij het licht van den verschemerenden dag kon zien, wie het was. De arrestant krijschte, trapte en vocht zoo fel als maar kon. Hij had een mager meisje van een jaar of veertien, te klein voor haar leeftijd en ge kleed in een haveloos jurkje, bij den schouder. Haar gezichtje was smerig, maar de oogen werden samen geknepen tot een uitdrukking van onnatuurlijke sluwheid. Zij was heel klein en mager, maar toen te koopen. De heer de Boo vindt, dat de zaak veel voeten in de aarde heeft. De Ontvanger komt in gedrang met z|jn rijkswoningen. Men moet in de toekomst kijken en rekening houden met het vestigen van industrie. Er is dan best wat op te vinden. De heer van den Bout heeft zelfs het huis, dat hij aan den straatweg gekocht had, met 1000,— winst kunnen verkoopen. De schoonouders van den heer van der Wal hadden ook hier ter plaatse komen wonen, maar ze moesten naar Nieuw- Helvoet. Hy had het beter gevonden, als de Voor zitter zyn paperassen hier gelaten had, en eens vertrouweiyk met den Ontvanger had gesproken, dan had deze wel een anderen kyk op de zaak gekregen. De Voorzitter zegt dat de heer de Boo eigenaardig redeneert. De ontvanger adviseert. De heer de Boo. Maar we kunnen toch trachten den grond op een siinksche manier te krygen. De voorzitter zegt: Men behoeft den Ont vanger niets wys te maken. Ik heb 't den heeren nu medegedeeld om hem voor een fiasco te behoeden. We hebben van de zaak geen diepe studie kunnen maken. De Ont vanger komt niet in gedrang. De bedoeling van de zaak is zeer duideiyk. De heer Essenberg gelooft gaarne, wat de heer Beijerimkt heeft gezegd. De Ministers in Den Haag kennen den toestand van Hel levoetsluis. 't Terrein achter het Plantsoen is niet geschikt, 't Moet ten minste 1 Meter verhoogd wordent Glacis is ook niet geschikt. Wanneer de wallen aan de Oostzyde vry gegeven worden, dan kan men dat beter gebruiken voor plantsoen. De Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is de wallen voor bouwgrond te gebruiken. Hy vindt het door den heer Essenberg ge zegde om het plantsoen naar de wallen over te brengen niet erg economisch. De heer Haas vraagt het woord om de dood eenvoudige reden, dat hy niet meegaat met het prae-advies van B. en W. en gaat mee met het voorstel Essenberg. Hij had dit wel eerder willen zeggen, maar was daartoe niet in de gelegenheid, daar hy eerst om vyf uur werd opgebeld om het advies van B. en W. te lezen. Men had hem toen verzocht de zaak geheim te houden. De Burgemeester is naar Brielle geweest voor deze aangelegen heid, en dal wist men Zaterdag en Zondag reeds te vertellen. De Voorzitter zegt, dat het hem niet be kend is, wie dat gezegd kan hebben. Maai de heer Haas moet het niet hem verwyten, dat hy 't voorstel eerst om vijf uur kon lezen. Dat moet hy den voorstellers doen. Hadden de heeren geen spoedeischende ver gadering willen hebben, dan had de zaak beter onder de oogen gezien kunnen worden en in de vergadering van B. en W. rustig en uitvoerig besproken kunnen worden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Midden in de drukke zaken Êen momentje „blazeu"gaan I DuidTijk zier hij „DOUU/E EGBERTS" In de blauwt kringen staan. 't'Prikkelt hem tof nieuive daden, 't Geeft hem energie en kracht", 't Heeft al héél veel zakenmenschen Op een nieuu/ idee gebracht. Clinge Doorenbos EGHTE FRIESCHE 20-50CT.PER0NS verschaft U wolken van genot. De heer Van Dorsser zegt dat, zooals het voorstel daar lag, het niet was te aanvaarden, omdat het niet uitvoerbaar is. Hy vindt het jammer, dat de vyf onder teekenaars zoo vlug waren en geen overleg met B. en W. hadden gepleegd. Dat was z.i. redeiyk geweest en het had dan een nuttig effect gehad. Hij dringt er op aan B. en W. op te dragen bouwgrond te zien te krijgen. De Voorzitter zegt, dat het verstandig zal zyn te doen zooals de heer Van Dorsser zegt. De Voorzitter zegt: De heeren hebben 2 menschen genoemd, en geen anderen. Waar om heeft men die menschen dan niet naar B. en W. gestuurd? Hy vraagt wie er dan wel meer geweest zijn. De heer Essenberg: Ze weten dat er geen grond is. De Voorzitter zegt, dat men dan geen waarheid gesproken heeft. De heer Van Dorsser herhaalt nog eens den vorm om grond beschikbaar te krygen, OBERIAHMSTEIM Opwekkend en gezond natuurlijk Bronwater Het Victoria-Water is reeds meer dan 40 jaar in Nederland ingevoerd en overal verkrijgbaar. Voor huishoudelijk gebruik worden in het bijzonder aanbevolen de heele liter-schroefflesschenlnhoudsprijs 32 cent. Zeer voordeelig en gemakkelijk. (Adv.) Tom haar goed bekeek, werd hij een tint bleeker. „Jij bent geen meisje uit Platvillc," zeide hij scherp. „Dat lieg jel" schreeuwde het kind. „Je liegt, dat ben ik wel. Laat me los, zul je, ik zoek vader en jij bent een leugenaar!" „Je wou hier zeker een beetje uitrusten, na je wandeling van zeven mijlen?" ging Martin voort. „Je bent een leugenaar," schreeuwde zij op nieuw. „Luister eens goed," beval Martin langzaam. „Nu ga je terug naar de „Witkappen" en vertel je aan de menschen daar, dat als er ook maar een haar wordt gekrenkt op het hoofd van mr. Harkless, elke hut in jelui dorp zal afbranden en je groot vader, je vader, je ooms, je broers, je neven, je achterneven en je achter-achterneven, geen van allen het geluk zullen hebben in de gavengenis te komen. Begrijp je die boodschap goed? Maar voor ik je laat gaan, moet je me eerst dat papiertje geven, waarmee zij je naar ons hebben gezonden." Zijn gevangene verviel in een stuip van kwaad aardigheid en sloeg naar hem. Vader zal je kapot maken," schreeuwde zij. „Ik weet niks van jou „Witkappen", niks van je kranten, niks van je vervloekte Mister Harkels, ouwe duivel! Vader zal je vermoorden; laat me los laat me los!" Vader zal je kapot maken. Ik zal hem hier roepen om je te vermoorden 1" Plotseling hield haar tegenstreven op, zij sloot de oogende teere spieren ontspanden zich en zij dreigde te vallen; dc oude man liet zijn greep iets verslappen om haar op te vangen maar op hetzelfde oogenblik rukte zij zich los en vloog zij buiten zijn bereik, juichend van plezier. A J „Lekker hèlf' gilde zij, „dat had je met gedacht. Vader zal je Zondag kapot maken; we zullen een heele week feestvieren, als hij het gedaan heeft!" Martin volgde haar, zoo vlug zijn voeten hem dragen konden, maar zij was lenig als een kat en rende door den winkel op en neer, hem bespottend, totdat zij ten laatste moe van het spelletje, de deur uitvloog. Hij volgde, maar op straat gekomen zag hij nog slechts, hoe zij als een schaduw wegvluchtte onder de boomen. Hij keek haar een oogenblik na en wendde toen den blik naar Palace Hotel. De uitgever van de „Herald" zat op de waranda, zijn stoel in schuinen stand tegen den muur en staarde droomerig naar den rooden gloed in het Westen. „Het heeft geen nut hem er mee lastig te vallen, mompelde Tom bij zich zelf. Hij zou er maar om lachen." Het viel hem op, dat William Todd naast den journalist zat, schijnbaar onbewust van diens tegenwoordigheid. Martin 'loot tusschen de tanden. „Het is de beurt van William van avond," bromde hij vergenoegd. „De jongens passen allemachtig goed op hem." Hij sloot zijn heiligdom af en stak den sleutel bij zich. Toen hij het plein overstak, in de richting van den drogist, waar zijn vrienden op hem wachtten, keerde hij zich nog eens om naar de gestalte van den journalist. „Als hij nu maar op bezoek gaat bij den rechter," zeide hij, somber het hoofd schud dend. „Plattville biedt hem niet te veel. Hij is nu al vijf jaar hier. Voor ons menschen kan dat zoo geen kwaad, maar voor hem is het ook niet alles." Hij schopte een steen voor zich uit. „Waar zou dat mormel gebleven zijn?" (Wordt vervolgd.) HHHH

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1