%-M MÈA Leest „Onze Eilanden" 'sanquinose" EERSTE BLAD Tandarts BUUS STER-TABAK 2S ZATERDAG 24 MEI 1930 12E JAARGANG. - N°. 57 Week-revue. FEUILLETON. OP EENZAMEN POST. Examen gedaan en niet geslaagd Onverwachte promotie. HBaJ ,'v e^r Nieuwste Dames japon v. Soic arti ficiellc imprimé, met modernen af- neembaren pelle- ^rine-kraag en vluggen plooirok. In alle grootcdess houdt voortaan les Maandagsmorgens EEN spreekuur. Zuiver plantaardig, afdoend middel tegen bloedarmoede en zenuwzwakte. Lusteloosheid, algemeene zwak te, migraine, zenuwhoofdpijn, ge brek aan eetlust, voortdurende maagpijnen, neiging tot braken, overspanning slapeloosheid, sui zen in hef hoofd, geestelijke en lichamelijke uitputting worden snel en afdoende overwonnen door de Sanguinose. SANGUINOSE kost: per fl. f 2,—, de 6 fl. 11.—12 fl. f 21.—. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., De Rieraerstraat 2c/4. DEN HAAG. H CHR. PLEIN6.S. DEN w Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelbarnis. Binnenland. Het rustige plaatsje Steen, dat de meeste der lezers hoogstens by naam zullen kennen, heeft zich dezer dagen berucht gemaakt door het gebeurde in den gemeenteraad, waar de gemeentesecretaris Grotenhuis en het raadslid Vos, wegens een oude kwestie een formeele knokparty ten beste gaven, voor de oogen der verbaasde vroede vaderen en het publiek op de publieke tribune. Volgens alle regelen der kunst, aldus de byzonderheden van dit droef gebeuren, heb ben de heeren, het kost stryd dit woord „heeren" neer te schryven, elkaar gestompt, geslagen en zelfs gebeten. De echtgenoote van den secretaris, op de publieke tribune aanwezig, nam in de verwarring ook nog deel aan den stryd, door de waterkaraf over bet raadslid leeg te gieten. Prettige toestanden zijn het daar in Sleen, waar de liefhebbery voor een robbertje bok sen op een dergelijke manier tot uiting komt. Als we in deze richting doorgaan zullen we bet nog binnen afzienbaren tyd beleven, dat de vroede vaderen in een soort leeuwen- kooien, onder temmersbewaking hun wLjs- heid zullen uitkramen en dat het op zware straffe aan eiken uitgever verboden zal wor den byzonderheden omtrent de raadsver- slagen te geven, althans voor minderjarigen. Deze Sleensche oorlog in de raadszaal is overigens nog maar een peulschilletje by de radio-herrie vergeleken, welke eveneens dezer dagen is ontketend als gevolg van de vaststelling van de verdeeling van den radio zendtijd, waarby de A.V.R.O. de grootste en oudste organisatie de klappen krygt en waarby de V.A.R.A. met de winst gaat stryken. De kwestie zelf ia voldoende be kend, van radiovrede zyn we verder af dan ooit, integendeel de strijd schynt nu pas goed te beginnen. Het jaariyksche bezoek der Koninkiyke familie aan Amsterdam is altyd een aan gename aanleiding tot zeer groote belang stelling van het publiek en ook heden, ondanks bet minder gunstige weer kwam zulks weer tot uiting. Desondanks hebben duizenden de Koninklijke bezoekers een hartelijke ont vangst in de hoofdstad bereid. Het Bureau voor Maatschappeiyken steun aan de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam kreeg dezer dagen bezoek van een vrouw, die weigerde haar naam op te geven en een couvert afgaf met als inhoud zes bil jetten van 100, Achter op het couvert stond alleen geschreven: met dank terug, Inderdaad een vorsteiyk gebaar voor een dergelyke vrouw onder zulke omstandig heden. Waarvoor onze eerbiedige hulde. Buitenland. Aan den vooravond van bet congres der Pan Europeesche Unie te Berlijn,heeft Briand namens de Fransche regeering zijn memo randum betreffende een Europeesche Unie BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIK.AANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. (Oeaut. uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 9) „Schofield's scheen van avond niet op mij ge steld," begon hij tot het gezelschap. „Hij was weer zoo ondankbaar mogelijk, wat zoo'n beetje regel schijnt te worden. Ik betoogde alleen maar, dat de stad trots op hem moest zijnhij houdt in Plattville er den gang nog zoo'n beetje in. Wij zouden uit sterven, ais hij er niet was. Ais wij hem meer geld gaven, zou hij ook meer luiden dan noodig is en ais wij hem te weinig betaalden, loop je kans, dat hij een kwartier te vroeg luidt of twintig minuten te laat. Als Shofield's er niet was, zouden wij ver- .Ieeren, hoe wij ons moeten bezig houden. Denk u toch eens in, hoe vervelend het hief zou worden zonder hem. De man houdt gewoonweg de con versatie gaande. Anna Belle van Bardlock heeft een galant, zeggen ze." De oude Tom leunde achterover in zijn stoel en keek doodonschuldig naar den jongen William Todd, die een kleur kreeg als een boei. „En naar ik hoor, is hij dol op Anna Belle, wat er ook van haar gezegd mag worden. Het heet, dat hij eiken Zondagavond naar Bardlock gaat om van halfzeven tot negenen zijn Anna te zien. Ais hij gaat zitten, kijkt hij naar den aan de verschillende Europeescbe Staten doen toekomen, met verzoek bierop voor 15 Juli te willen antwoorden. Het is de bedoeling reeds in September te Genève hierover te confereeren, aannemende dat dit plannetje dan nog in leven is, wat nog lang niet vaststaat. De uitvoerige byzonderheden van dit memorandum kunnen we den lezer besparen, de groote lynen waren reeds lang bekend, het ging enkel om de wyze waarop dit alles zich moest ontwikkelen. Reeds aan stonds is er van verschillende kanten stevige crltiek op de plannen van Briand uitgeoefend, vooral van Engelsohe zyde. John Buil beeft aan zyn eigen zorg reeds meer dan voldoende, wil zich liefst zoo weinig mogeiyk in het Europeesche wespennest wagen en verschil lende Engelscbe bladen betoogen dat via den Volkenbond hetzelfde doel kan worden be reikt, als door Briand in zyn jongste memo randum aangegeven. Verder is voor de uit voerbaarheid van dit memorandum eveneens de medewerking van Moskou noodig, hetgeen reeds de zaak ietwat bedenkelijk maakt, terwyi vadertje Mussolini er eveneens zyn flat aan moet geven, hetgeen de laatste evenwel pas wenscht te doen, indien bet staartje van de Londensche vlootconferentie eerst uit de wereld is. Mussolini heeft zyn tour door Noord-Italie voortgezet en heeft na Livorno te Florence gesproken, eveneens voor een geweldige menscbenmassa en hier bij heeft de duce opnieuw geweldig van leer getrokken, natuurlijk tegen Frankrijk. Hij verklaarde o.a.: „Men heeft gevraagd wat wij verstaan onder „de temperatuur van het Italiaansche volk", waarvan ik te Livorno heb gesproken. Ik antwoord hierop, dat er over de grenzen secten, groepen en partijen zyn, die zich thans aaneengesloten hebben tot een coöpe ratie van de onsterfelyke beginselen, d.w.z. de grootste, volmaakste oplichterij, die men heden ten dage ten nadeele des volks begaat. Deze lieden meenen het fascistische Italië te kunnen isoleeren en hoewel zij liberalen, democraten en pacifisten zyn, zouden zy er niet voor terugschrikken, zelfs als het moest door tusschenkomst van anderen een oorlog te ontketenen tegen het Italiaansche volk, dat zich durft vermeten zich eens te ver klaren met het regime van den lictoren bundel. Wy staan op den drempel gereed om hen te ontvangen. Als bij geval zooiets aan de grens gebeuren zou, zouden wij, het volk der zwarthemden, het leger van strijders, op onzen post zijn met een geestdrift als nog nimmer aanschouwd is, klaar om deze onzinnige en ijdele poging neer te slaan. Het fascistische Italië is nu zoo sterk aan- eengesloten in al zijn krachten, dat men het zonder levensgevaar niet kan aantasten. Aan het slot van zijn rede betoogde Mus solini o.a.: „Morgen zult gij hier een indruk wekkende legerschouw zien. Dat heb ik zoo gewild, want woorden zijn een schoone zaak, maar geweren, machinegeweren, schepen, Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. (Adv.) vloer en naar de crayon portretten tot bij zevenen, dan opent hij sidderend zijn mond om te zeggen, Shofield's zal nu wel op weg zijn, om te gaan luiden. Een half uur later, als Shofield's vier of vijf keer bengelt, doet hij zijn mond weer open om te doen opmerken, dat het wel acht uur zal zijn en half voor negenen, heet het, dat hij in zijn stoel zit te draaien en zich afvraagt, of hij te vroeg of te laat zal luiden. Het gerucht gaat, dat Anna Belle dan uit beleefdheid zegt: „ik hoop, dat hij te laat is vandaag, maar in haar hart snakt zij, dat hij te vroeg zal luiden, en zoodra Schofield's acht tien of twintig minuten te vroeg begint te trekken, reikt Anna Belle haar metgezel zijn hoed al aan. Drie Zondagen geleden vroeg hij, toen hij wegging „hou je van appelbollen?" maar wachtte het ant woord niet af. Eiken Zondagavond voeren zij daar hetzelfde programma uit, zoodat Jim Bardlock begint te vreezen, dat de opwinding te groot zal zal worden voor zijn dochter. Zij ziet er slechter uit dan ooit." William Todd boog zich over de tafel en leed onder de diepe stilte. Gedurende de eerste oogen blikken werd alleen gehoord het tikken van de messen tegen het zware aardewerk en het ruischen van Cynthia's vliegenjager. „Het is stil in de stad," merkte de gastheer eindelijk op, tevreden om zich heenkijkend, nu de gasten zich bij het dessert niet al te royaal bedien den van de pruimen. „Het is stil, je merkt niet eens, dat het markt is vandaag. Toch schijnen er wel menschen geweest te zijn, want ik heb hier nog bezoekers gehad, die het een en ander voor mij wilden doen. Zij wilden zelfs water voor mij halen." William Todd nam de gelegenheid te baat, om te toonen, dat hij over den eersten schrik heen was vliegtuigen en kanonnen zijn nog veel schooner. Want het recht, niet gepaard aan de kracht, is een y'del woord en Macchiaveile heeft gezegd: „Ontwapende profeten zyn ten doode ge doemd". By de legerschouw zeide Mussolini nog: „Dit fascistische Italië, machtig gewapend, kan slechts zijn eenvoudige keus stellen: een kostelyke vriendschap of een harde vijandschap". De Italiaansche pers, de beste ter wereld, volgens Mussolini dan, juicht, een enkele uitzondering daargelaten, zulke redevoerin gen geestdriftig toe, doet er zoo noodig nog eenige giftdruppels bij. Onder zulke omstan digheden is het uitgesloten dat er ook maar een schyn van kans bestaat een Europeesche Unie te stichten, dat er verbroedering zal komen, of het moet zyn als Kaïn en Abel. De besprekingen te Genève tusschen Briand en Grandhizyn eveneens op niets uitgeloopen. Men heeft daarop een nieuwe methode in gevoerd om de zaken hangende te houden, door de instelling van een technische commissie, een Italiaan, Franschen en een Engelschman, vertrouwde knechtjes van de betrokken ministers, die, nu de chefs het niet eens kunnen worden, op hun manier een oplossing zullen zoeken. Een andere zorg, die nagenoeg geheel Europa dr,ukt, is het voortdurend toenemen der werkeloosheid. De Engelsche regeeringj In een groote handelszaak stierf plotseling de procuratiehouder en stond de Directie voor het probleem iemand uit het personeel te kiezen. De keuze viel op den Heer J. de R„ een betrekkelijk jonge man met weinig dienstjaren. De overweging bij zijn benoeming was, dat hij er altijd zoo netjes uitzag. Zijn linnengoed ging dan ook altijd in een sopje ,Ozil" zeeppoeder van slechts 10 ets. per pakje. (Adv.) die voor ruim een jaar voor de verkiezingen wat al te lichtvaardig met beloften wat de bestrijding der werkeloosheid betreft is om gesprongen, waar het werkeloozencyfer des ondanks met bijna 600.000 is gestegen, moet zich deswege heel wat aanvallen van de conservatieven en van de ontevreden linker vleugel der eigen partij laten welgevallen. De conservatieven trachten er munt uit te slaan en de toenemende werkeloosheid als troef voor protectie te gebruiken, welke be wering minister Thomas heeft bestreden door een opsomming te geven van de werkeloos- beid Jin protectionistische landen, waar de toestand geen haar beter is, zoo mogelijk wel slechter. Thomas merkte op dat Duitsch- land 3,365.000 werkeloozen beeft (1 millioen meer dan verleden jaar), dat in de Vereenigde Staten 2 der georganiseerde arbeiders werkeloos zyn, dat Japan ruim 900 fabrieken voorgoed heeft gesloten en dat Australië en Canada respectievelijk 14 en 10 der ge organiseerde arbeiders werkeloos zyn. De conservatieven dienden een motie in, waarbij de regeering met slechts 15 stemmen in de meerderheid bleef, een bedenkelijk beetje, doordat de liberalen zich van stemming ont hielden en 15 Labourafgevaardigden tegen de regeering stemden. Als gevolg van deze debatten over de werkeloosheid heeft sir begon te praten over de komst van het circus en over de voortdurende dronkenschap van Wilkerson „Dat is nog eens een man!" riep Martin geest driftig uit. „Dat is een kerel naar mijn hart! Hij doet zijn plichten als burger in de verschillende kroegen met meer nauwgezetheid dan iemand anders. En dan dié eerbied van Wilkerson, als er een begrafenis is; herinner je maar eens het ver schil bij zoo'n gelegenheid en b.v. bij den vierden Juli. Neerslachtigheid en medegevoel zijn geen passende woorden voor de manier waarop hij bij de baar staat: dominee noch aanspreker toonen zooveel eerbied. Hij kwam vanmiddag den winkel inloopen, marcheerend als een grenadier, de hand als een hoorn voor zijn gezicht en blazend „Ta, ta, tarata, ta, tatara". De grootste idioot had onmid dellijk kunnen merken, dat het circus morgen hoopt te arriveeren en Wilkerson alvast zijn istru ment bespeelde. Niemand, als hij. heeft zoo veel- gevoel voor wat er in de stad gebeurt. De menschen waardeeren hem niet half genoeg." Toen iedereen gereed was, greep hij naar liet glas met houten tandenstokers, het signaal, dat hij zou vertrekken. Ditmaal wachtte hij op Harkless, die het laatst opstond. Een oogenbiik stonden zij zwijgend bij elkaar om een sigaar op te steken. „Ga je vanavond nog op visite bij den rechter?" vroeg Martin. „Wel neen, waarom?" „Heb je dan die dame niet gezien, die in gezel schap van Minnie en Briscoe de lezing bijwoonde?" „ik heb haar vluchtig gezien. Dat bedoelde Bowlder dan zeker." „Ik weet niet, wat Bowlder bedoelde, maar je zou goed doen er heen te'gaan; het zou kunnen zijn, dat zij niet lang bleef." Oswald Mosley, die als kanselier van Lan caster lid was van het Britsche kabinet was en die zich naast Thomas met de oplossing van bet werkeloosheidsprobleem bezig hield, zyn ontslag genomen. Mosley is een der jongste en actiefste leden van Labour, had verregaande plannen tot bestryding der wer keloosheid ontworpen, welke niet de goed keuring van Mac Donald konden verwerven. Het gaat wel in Engeland maar niet vooruit. Ook de Duitsche regeering voelt zich niet prettig gestemd met een werkeloozenleger van ruim 3'/a millioen, excuseer het weinige. Na dezer dagen overeenstemming te hebben bereikt over de te treffen maatregelen wat de nood toestand der Duitsche landbouw en Oostelyke provincies betreft, welke maat regelen in de eerste vyf jaren het peulschil letje van 520 millioen mark zullen kosten, zijn eveneens maatregelen voor bestryding en vermindering der werkeloosheid ontwor pen. Er zullen verschillende spooriynen wor den aangelegd, woningen gebouwd, voorna- meiyk voor landarbeiders, doch dit alles is hoogstens een druppel op een gloeiende plaat. Overigens schynt ondanks alle gehaspel de positie van het kabinet Brüning zoodanig, dat ze het tot de a.s. herfst kan uithouden. Dezer dagen heeft het Duitsche kabinet nog even een merkwaardig record veroverd, door dat een onderschikt wetsontwerp der re geering in den Rijksdag met algemeene stemmen werd verworpen, zulks onder de noodige hilariteit natuuriyk. De ruimte noodzaakt voor de rest tot de grootst mogelyke beknoptheid. Officieel is de commissie van herstel over leden, nu de Bank voor Int. Betalingen haar deuren heeft geopend en het plan Young in werking is getreden. Als een direct uit vloeisel hiervan, heeft de Franscbe regee ring last gegeven tot ontruiming van de derde Rynlandzone. Verder vallen te vermelden een ernstige brand te Bergen, waar een 50 woningenen loodsen een prooi der vlammen werden, de SGhade is gelukkig alleen van materieelen aard. Ernstige branden worden eveneens uit het Hongaarsche plaatsje Takasci gemeld, waar het geheele dorp is afgebrand, uitge zonderd het postkantoor. Hierbij moeten eveneens verschillende slachtoffers zijn om gekomen of min of meer ernstig zijn ge kwetst. Vanuit Roemenie wordt behalve over een ernstige petroleumbrand, welke voor vele millioenen aan schade heeft aangericht, tevens byzonderheden geseind over ernstige overstroomingen, voornameiyk in hetNoor- delLjk stroomgebied van de Moldau, waar door honderden gezinnen dakloos zijn ge worden. Vermelden we nog het geval te Lubeck waar 243 kinderen met het serum van dr. Calmette zyn ingespoten, dit als middel tegen tuberculose, waarvan nu reeds 17 kin deren zyn bezweken, terwijl nog enkele kleintjes in gevaar verkeeren. INGEZONDEN MEDEDEELING. (uiuiMUinimiiuniiiüuiuiiiuiuunuiiiiiiiHuiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiu IV. Als de tijd rijp is. Het rijtuigje van de Briscoes ratelde voort over den weg, terwijl de ruinen in scherpen draf gingen, nu zij weer den stal rooken. „Ze loopen zeker acht mijl in drie kwartier," merkte de rechter trots op. Hij wees met den zweep voor zich uit. „Daar op den hoek komen wij langs het dorp van de Witkappen." Miss Sherwood keek scherp uit. „Kunnen wij dan het huis zien van mr. Wimby?" „Neen, het ligt aan den anderen kant, dichterbij de stad; wij komen er later langs. Dat is het eenige fatsoenlijk huis in deze buurt." Zij bereikten de bocht in den weg en de rechter zette zijn dieren tot meer spoed aan. „Wij behoeven ons niet onge rust te maken," betoogde hij rustig, „maar ik heb vreeselijkjhet land aan deze buurt. Ik zou hier niet graag iets krijgen met de paarden." Zij kwamen bij een troep hutten, ras opgetrokken, rondom een kroeg en de werkplaats van een smid. Een half dozijn schuurtjes stonden in de buurt van de smederijiets verderop werden een paar daken zichtbaar tusschen de hooge struiken, terwijl vier of vijf hutten aan de andere zijde, bewaakt door heffende honden, oprezen te midden van rommel en modder. Deze buurt zag er bij dag al obscuur uit. Wat er 's nachts omging, kon men zich wel indenken; de geruchten over hetgeen de Wit kappen hadden gedaan, spraken genoeg tot de verbeelding in een omgeving als deze, om Miss Sherwood te doen huiveren. „Wat sinister ziet het er hier uit," riep zij, „en zoo onuitsprekelijk smerig. Hier woonen dus de menschen, die hem haten. „Witkappen" noemt u „Waarom schud jij van neen! neen! Meen je soms, dat het rooken van n pijp je niet zal bevallen? Rook dan eens een pijp Dan zul je ja! ja! knikken en van geen ophouden meer weten." KLACHT. Uw wegen, Heer, ze zyn my ondoorgrondelijk Vanwege zooveel schrijnend leed en zielepyn, Die in nffjn lot staag nieuwe marteling weven En 'k vraag: „Mijn God, kan dat Uw wenscb (en wille'zyn? Zoo vaak klemde ik, o Heer de handen samen, Stond sidd'rend aan den rand eens afgronds (ijzig diep... Zaagt Gy niet, Vader, hoe 'k machteloos neer gezegen, Waanzinnig haast van angst U luid ter bulpe (riep? Hebt G'eindeiyk vol erbarming verboord rntjn (bede, My zoo ontroerd nog van aan 't gevaar (ontkomen, Gevoerd door zonbelichte lieflijke oorden, Vol vogelenklank en zoete bloemaromen? En toen met heel myn ziel 'k U dankte (voor die gunst, Dat 't leven zich mij toonde in ongekenden (glans. Toen rezen weer die schrikb're onspoedsvla- (gen, Uw wegen, Heer, zijn ondoorgrondelyk my (gansch. R. Mabie den Ouden. ze immers." „Een troep bandieten bij elkaar," antwoordde Briscoe. „In alle groote steden zijn obscure buur ten en ik geloof niet, dat er, in welke streek ook, een plek ontbreekt, waar minder gewenschte elementen zich hebben neergezet, maar hier is het erger dan elders. Zij believen zich „Witkappen" te noemen, doch die naam geeft hun bedoelingen niet weer. Gewoonlijk duidt men er mee aan een troep vigilantes, die optreden tegen elementen, welke te lang zich wisten te onttrekken aan de wet. Hier is het een ander geval. Zij behandelen uitsluitend hun eigen grieven en treden soms, alleen uit brooddronkenheid, op met een duivel- sche gemeenheid. Boerderijen en hooimijten worden in brand gestoken. Als een farmer iets doet, wat hun niet aanstaat, halen zij hem 's nachts uit zijn bed om den ongelukkige af te ranselen. Zijn boerderij wordt leeggeplunderd en zijn vee de vlakte ingejaagd. Het heet, dat de vrouwen hen op hun strooptochten vergezellen." „Was hij de eerste, die een poging deed, daar een eind aan te maken?" „Och, zie je, de menschen zijn hier nog al lank moedig,'" merkte Briscoe verontschuldigend op. „Wij zijn zoo langzamerhand gewend aan hun praktijken. Er was een vreemdeling noodig om dat zaakje aan te pakken en hij heeft het gedaan. Een achttal van die kerels zijn de gevangenis inge draaid, sommigen voor twintig jaar." (Wordt vervolgd.) .4

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1