MJ MÉT DE [TEIT EEN LAMP IN [W HUIS EERSTE BLAD 30-40-50-60 HARNIS JE-WATERVERF LOGEEREN „Hotel-Restaurant SIMONS" STER-TABAK 1975 ïste! ZATERDAG 10 MEI 1930 OP EENZAMEN POST. Burgemeester in Moeilijkheden. BOERENVISCHMARKT12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor U vo<* 9t0°vaffletS .W9aate pa ac^eele a A JLvV^J^t ato\Af Ja»t cAC aaVtSi 6o9®a®*Vtcl,te Marquisette de Laiac Jongedames mantel, rug met tweedeelige pelle- rine, waarop mooi Zomerbont, ge heel op zijde in mode, beige, bleu, marine slechts 336 1ANDBESCH1LDERD iESCHABLONEERD ZIJDE GEBATIKT ren boekhandel. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07s ADVERTENTIËN van 1—6 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f ltper plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 12e JAARGANG. - N°. 53 Week-revue. Binnenland. Heeds eenige dagen heeft men te Zaandam met groote belangstelling de schatgraver^) van den heer Langhirt uit Wüczburg ge volgd. Deze moderne Beiersche schatgraver is met behulp van een 15 werkloozen, het zaakje is toch ergens goed voor, op een ter rein achter de Ned. Herv. kerk aan de Oost zijde ijverig zoekende naar een daar voor eenige honderden jaren begraven schat van een kaperkapitein, vertegenwoordigende een waarde van vele millioenen.Een helderziende dame uit Berlijn, Sylvia genaamd, en be dreven in het werken met de wichelroede, mitsgaders een geheimzinnig Duitsch inge nieur, die zoo ongeveer de kunst verstaat met geheimzinnige instrumenten vast te stellen, wat er wel en wat niet in den grond zit, zijn bij deze schatgraverij eveneens be trokken. De gemeente Zaandam heeft toestemming voor dit alles gegeven, mits de gemeente een bepaald gedeelte der eventueeleaan het licht te brengen schatten krijgt. Tot heden ziet het er in dit opzicht voor de magere brandkast van Zaandam niet al te gunstig uit. De geheele moderne gouddroom loopt zelfs kans wreed te worden verstoord, omdat er verdenking is gerezen, volgens een bericht, dat het heele zaakje een handig opgezette zwendel van oplichters is, ten doel hebbende goud te ontdekken en te halen, niet in Zaandam, doch in en uit de zakken van goedgeloovige geldschieters. Een minstens even zonderling experiment heeft een mijnarbeider te Kerkrade verricht Dit zonderlinge en gevaarlijke heerschap bracht aan den Steenweg onder de straat keien een sabuliet-patroon (verbeterd dyna miet) aan en bracht deze daarop tot ont ploffing. Een automobilist ontkwam ternau wernood. Dank zij de aanwijzingen van een jeugdige getuige van dit gevaarlijke spelletje heelt de politie den dader spoedig gearres teerd. Bij een onderzoek te zijDen huize, kwamen nog maar eventjes 40 van dergelijke patronen voor den dag, benevens een aantal slaghoedjes en lont. Wat een schitterende controle dat iets dergelijks mogelijk is, dat een onverantwoordelijk persoon zich een hoeveelheid van de meest gevaarlijke spring stoffen kan toeëigenen, voldoende om een half dorp de lucht in te blazen. De gearresteerde mijnwerker heeft tevens bekend verschillende branden te hebben gesticht, zoodat de politie wel een heel goede vangst heeft gedaan. Van de min of meer ernstige ongelukken en kleinere of grootere drama's, vermelden wij het ernstige familiedrama in het anders zoo rustige dorpje Steenderen, waar de 63- jarige molenaar B., in finantieele moeilijk heden verkeerende, zijn vrouw en dochtertje door bijlslagen heeft gedood om zich daarna door ophanging van het leven te berooven. Tot slot nog iets over den spinazie-over- vloed, waardoor Diet alleen tuinders zijn FEUILLETON. BOOTH TARK1NGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEO. (IGeautuitgave van de N. V. Uitgeverij p. o'. Bolle.) 5) Het gezelschap nam plaats links van het tafeltje, waar de spreker zou zitten, en keek naar de aan wezigen. De onbekende dame praatte vroolijk met de anderen, schijnbaar volkomen onbewust van de vele oogen, op haar gericht. En niemand van degenen, die haar aanstaarden, voelde zich schuldig aan minder welvoeglijk optreden. Er waren in Plattville heel aardige meisjes. Minnie Briscoe was de aardigste, de meest gestyleerde, heette het. Dit meisje echter was anders. In haar manier van doen was iets, dat de critici zich niet konden verklaren. Maar ze merkten het op in het tintelen van haar oogen, in de manier, waaróp zij haar hoed droeg en zeifs in den witten vos om haar schouders, Judd Bennett zuchtte zoo luid, dat het tot in de uiterste hoeken van de zaal werd gehoord. Toen iedereen in zijn richting keek, stond hij op om heen te gaan. Het was sedert lang een gewilde plagerij geweest van mr. Martin, weduwnaar sedert dertig jaar, dat hij en de vriendelijke verschijning naast hem, elkaar het hof maakten. Nu boog hij zijn gerimpeld hoofd tot haar om te fluisteren: „Ik heb nooit gedacht nog eens den dag te zullen teleurgesteld, doch eveneens het kamerlid Wijnkoop. In verband met de geweldige lage prijzen en onvoldoende vraag is het voorgekomen dat er op enkele plaatsen en ook te Amsterdam spinazie is vernietigd. De heer Wijnkoop trad natuurlijk voor zijn werkeloozen in het krijt, bepleitte in zijn betreffende vragen hierover op verstrekking van spinazie aan de werkeloozen. Eenige dagen daarna hebben de handelaren genoemd kamerlid opgebeld en hem gratis spinazie voor zijn arme, proletarische vrienden aan geboden. Resultaat, aldus het Handelsblad, een onverstaanbaar gebrom van den heer Wflnkoop en het plotseling afbreken van het gesprek. Zoo kan overvloed van spinazie niet alieen de tuinders dupeeren, het bederft tevens de politieke markt voor eventueele spinazie-zieltjes. Geef ons maar een glaasje water voor de schrik. Wat een beroerde tijd tegenwoordig. Buitenland. Het is nog altijd Britsch-Indië dat in het middelpunt der belangstelling staat, speciaal van de Engelseben natuurlijk. Wat van daar uit bekend is geworden, de censuur zorgt er wel voor dat dit niet te veel is en dat het bovendien niet te vlug gaat, hetgeen ook al geen gunstig teeken is, heeft in Engeland de bezorgdheid een tikje doen toenemen. Begin dezer week werd te Londen pas be kend, dat de stad Peshawar van Zaterdag 26 April tot 4 Mei, in genoemde stad hebben twee peletons van de Cargwalfuseliers ge weigerd te gehoorzamen aan hun comman danten, in de macht der Congrespartij is geweest. De BritscUe troepen hebben hier 26 April voor de overmacht moeten wjjken, omdat ze te zwak waren om de orde te handhaven en pas Zondagmorgen hebben inmiddele gearriveerde versterkingen de stad bij verrassing weer genomen en het Britsche gezag weer hersteld. Veiligheidshalve werden meteen de voornaamste leiders gearresteerd en op ongevraagd en gratis staatslogies ont haald. Een dag na deze tjjding kwam het bericht van de arrestatie van Gandhi te Soerat in het Karadirikamp. In het regeeringscom- muniqu4 dat melding maakt van deze aan houding, wordt gezegd, dat de campagne voor civiele ongehoorzaamheid tot ernstige onlusten heeft geleid, waaruit duidelijk blijkt, dat Gandhi zjjn aanhangers niet langer iö zjjn macht heeft. Deze campagne, vervolgt het communiqué, waarvan Gandhi de voor naamste organisator is, heeft geleid tot een uitgebreide schending der wet, verstoring der orde en van den vrede in alle deelen van het land. Het was niet langer mogelijk Gandhi, zonder gevaar voor de rust in Indië in vrijheid te laten. In deze gedeelten uit het aangehaalde communiqué wordt dus officieel erkend dat de toestand veel minder gunstig is, dan men In het dorp N. had de burgemeester een adres in ontvangst te nemen van 173 ingezetenen, waarin geprotesteerd werd tegen het hijschen van de Nederlandsche Vlag op het Gemeentehuis Zij kon den geen respect hebben voor .rood-grijs-blauw". De vrouw van den dorpspredikant bracht uit komst, want toen de Vlag weer wapperde in schit terend rood-wit-blauw, bleek, dat zij de Vlag een nacht in een sopje „Ozil"-Zeeppoeder had gezet. Slechts 1 dubbeltje per pakje. (Adv.) beleven, waarop u een mededingster zoudt krijgen, Miss Celiny, maar van avond begint het er naar uit te zien. Ik moet bepaald naar Ben Tinckle gaan om het fantasievest te koopen, dat sedert twaalf jaar in zijn etalage hangt. Neemt u mij weer in genade aan. Miss Celiny, als zij me den bons geeft," ging hij smeekend voort. „Ik denk, dat dat wel eens het geval zal zijn. Miss Sherwood is een van die wereldwijze meisjes, over wie ik wei eens heb hooren spreken, al heb ik er nog nooit een ontmoet. Let maar een beetje op me en laat me niet te veel alleen. Fisbee zal nu voort aan heel wat last van me hebben." De onbekende boog zich tot miss Briscoe om met deze te kunnen praten; haar mouw raakte den linker schouder aan van den ouden man met den patriarchalen baard. Het volgende oogenblik bewoog zich diens rechterhand om de mouw goed te leggen en met eenliefkoozende beweging streelde hij over haar arm. „Kijk nou dien ouden Fisbee eens," riep mr. Martin, hevige verontwaardiging voorwendend. Heb je ooit zoo iets meegemaakt van een man, die zijn leven lang heeft gedroomd! Waarschijnlijk zal hij nu moeten luisteren naar verhalen over Nineveh je kunt erop aan, dat hij geboren werd in den tijd toen die stad werd verwoest. Als ik hem niet van zijn plannen kan doen afzien, zullen wij de hulp inroepen van onzen jongen vriend van de „Herald!" „Stil toch!" antwoordde Miss Tibbs. „Daar heb je hem." De plaatsen op het podium waren alle bezet op de twee voorste na, aan weerszijden van een tafeltje, waarop een lamp, een lessenaar en een glas water stonden en dat gereserveerd was voor aanvankelijk van Engelsche zjjde wel heeft willen erkennen. Via Moskou, dat overal zjjn agenten heeft waar wat te modderen valt en dus ook in Britsch-Indië, wordt de toestand in de Noord westhoek van Britsch-Indië nog veel be roerder voorgesteld. Volgens deze berichten is het daar volslagen revolutie, hebben poli tie en troepen gemeene zaak met de op standelingen gemaakt en komen eveneens verschillende stammen langs de grens in beweging. Als het er om gaat wie het best een gekleurde voorstelling van zaken kan geven, dit is een verzachtende uitdrukking van liegen, dan gelooven we dat Moskou dit kunstje minstens even goed verstaat als Londen. Laten we veiligheidshalve aanne men dat de waarheid zoo ongeveer in het midden zal liggen en dan is het reeds erg genoeg. Zoo langzamerhand zitten de voor naamste leiders allen achter slot en grendel, hetgeen de toestand voor de Engelsche ver betert. Volgens enkele correspondenten van Londensche bladen worden in de groote centra's nog wel enkele woelige dagen ver wacht, doch acht men mede in verband met de gearresteerde leiders, het grootste gevaar geweken. Zou de hoop hier niet de vader der gedachte zfln? Bederft aldus de toestand in Britsch-Indië min of meer de voorjaarsstemming, vadertje MussoliDi heeft er ook weer eens het zijne toe bijgedragen tot het scheppen van een ietwat onaangename atmosfeer, speciaal wat Europa betreft. Oorzaak van dit alles zyn de nieuwe Italiaansche vlootplannen. Eenige dagen na de Londensche vloot- conferentie liet men in Italië op één dag 5 nieuwe oorlogsbodems te water, hetgeen op zienzelf geen verrassing was, doch eeoige dagen later kwam wel de verrassingen een heel onaangename: de Italiaansche minister raad besluit, dat nog in dit jaar een 4=2.900 ton aan nieuwe vlooteenheden op stapel gezet zullen worden, waarvan maar liefst 22 duik- booten. Dit bericht beteekent weinig minder dan een dolksteek voor het te Londen bereikte resultaat der vlootconferentie. Frankryk is natuurlijk niet van plan om zich de verkregen voorsprong wat de vlootsterkte met Italië betreft zoo maar eventjes te laten ontnemen en zal naar alle waarschijnlijkheid plannen ontwerpen voor een hernieuwd en uitgebrei der vlootprogram. Wat de financiën betreft kan Frankrijk zich deze weelde volkomen veroorloven, terwyl Italië financieel hiertoe niet in staat wordt geacht. In bepaalde krin gen werd hetzelfs voor onmogelijk gehouden dat Italië met dergelijke dure plannetjes voor den dag kon komen. Voelt Frankrijk zich verontrust door de nieuwe vlootplannen van Italië en gaat het eveneens tot sterkere nieuwbouw over, dan komt Engeland in de knoei en draaien we weer in de bekende cirkel, waarvan bet eind een gewapend conflict is. Natuurlijk stelt de Italiaansche pers dit alles van een heel on schuldige kant voor, doch dergelijke redenee ringen pakken niet meer. We weten te goed wat we aan dergelijke onschuldige plannetjes te danken hebben en te Parijs spitst men al denkelijk de ooren. Dat dezer dagen Duitsche oorlogsschepen de Italiaansche havens hebben bezocht en dat daarbij de Duitsche officieren en beman den redenaar en dengene, die dezen bij het publiek zou introduceeren. Iedereen keek naar de deur, nu de mannen op wie men had gewacht de zaal binnentraden. Men kon een speld hooren vallen; zelfs het geruisch van de waaiers verstilde. De weledel zeer gestrenge Halloway scheen een van de velen, die de vleeschpotten van Egypte Hef hebben. Hij wandelde naar voren, ostentatief zijn glimmend gelaat met een gekleurden zakdoek afwrijvend. De man had een merkwaardig uiterlijk; een zware gouden horlogeketting hing over zijn buik en verleende hem meer waardigheid. Naast hem schreed een lang jongmensch voort, mager doch breed in de schouders, wiens gelaat werd gekenmerkt door een melancholieke uitdrukking Zijn costuum deed hem kennen als iemand, die op kleeding niet zoo heel veel prijs stelde. Toen zij hadden plaats genomen, keek de redenaar met benijdenswaardige kalmte naar zijn gehoor; zooals te doen gebruikelijk is, wisselden hij en het jong mensch enkele gefluisterde opmerkingen. Er volgde een kleine pauze, waarna laatstgenoemde opstond en mededeelde, dat het hem een eer en een voor recht was, dezen avond een spreker te mogen introduceeren, voor wien elke introductie eigenlijk overbodig mocht heeten. Voor welken bewoner van Carlow, vroeg de spreker, zou de redenaar van" dezen avond, die in den loop van tientallen jaren zoo dikwerf was toegejuicht een der meest geëerde burgers van den Staat introductie noodig hebben? De inleider voegde eraan toe, dat indien de bewoners van Carlow op een ding trots konden zijn, het wel dit was, dat de weledel ge strenge Kedge Halloway, de denker, naar wiens weldoordachte rede zij het genoegen zouden hebben te luisteren, een inwoner was van hun landstreek. ningen zoo in 't oog loopend zijn gevierd, lag Parijs ook al onaangenaam op de maag. Het Italiaansche blad Tnbuna giet hierover nog een extra giftbeker leeg voor de Fran- schen, door in verband met dit bezoek der Duitsche oorlogsbodems op te merken, dat de verschijning van de Duitsche vloot op de baren van de Middellandsche zee toont dat Duitschland een „maritiemen wil" heeft, welke vermoedelijk wel duidelijker tot uiting zal komen, wanneer het tractaat van Ver sailles krachteloos geworden zal zyn. In dit verband is het maar gelukkig dat de Duit8chers in verband met de fioancieele toestand voorloopig moeten afzien van den aanbouw van pautserkruiser B, waarvoor het kabinet Brilaing reeds de eerste miilioenen had uitgetrokken. Ook in dit opzicht heeft het Duitsche kabinet op een zonderlinge wfize heen en weer gelaveerd. Eerst heette het dat er geen sprake was van het uittrekken van gelden voor pantserkruiser B, direct daarop besloot het kabinet wel gelden voor dit dure stukje oorlogsspeelgoed uit te trek ken, doch nu komt er by de democraten en by een niet gering deel van het Centrum zoo'n verzet, dat de pantserkruiser voorloopig wel als van de baan kan worden beschouwd. Het kabinet Brüuing zeilt inmiddels vrooiyk verder, naar links en naar rechts laveerend, soms beide kanten tegelijk, zoodat vroeg of laat een onverwachte stranding is te verwach ten. In Spanje is het de laatste dngen weer minder rustig geweest en te Madrid hebben de studenten het zoo bont gemaakt, dat de politie genoodzaakt was te schieten, waarbij naast een doode, verschillende anderen min of meer werden gewond. De oppositie dringt vooral aan op een onderzoek naar de verant woordelijkheid voor de dictatuur en naar de omvangrijke corrupties, die er tijdens deze dictatuur hebben plaats gehad. Volgens de beschuldigingen der oppositie moet dit alle perken te buiten zijn gegaan, moeten niet alleen enkele vriendjes zich behoorlijk heb ben verrykt, doch moeten geheele families hiervan hebben geprofiteerd. In verband met deze meerdere activiteit zijn alle demonstra- traties en dergelijke verboden. Niet alleen van de republikeinen, doch van alle politieke partyen. Zoo erg aangenaam en stevig ziet de Spaansche troon er nog altyd niet uit, al biyft het leger tot heden nog steeds op de hand der regeering. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. (Adv.) De inleiding werd zoo geestdriftig toegejuicht, dat een tooneelspeler, ware hij in de plaats van den spreker geweest, nerveus zon zijn geworden uit angst, dat het publiek hem geen hulde meer zou kunnen brengen. „Kedge is te verstandig, om alles te gelooven, wat er gezegd wordt," luidde het commentaar van mr. Martin. „Hij weet drom mels goed, dat de man, die het zegt, eigenlijk over zichzelf behoorde te spreken." Hij vergiste zich evenwel. Mr. Halloway was eenigszins ongevoelig geworden in dit opzicht. Met zijn eene hand steunend op de tafel, waarop zijn aanteekeningen lagen, wendde hij zich tot het melancholieke jongmensch, dat zijn plaats weer had ingenomen en antwoordde hij, na zorgvuldig te hebben gekucht, „dat hij zijn begaafden vriend dank moest brengen voor diens vleiende opmer kingen. Maar, voegde hij eraan toe, niet vergeten mocht worden, dat de bewoners van Carlow benijd werden door de menschen uit Arno, om het feit, dat Carlow een krant bezat, zoo voortreffelijk geredigeerd, zoo bezield geschreven, en onder lei ding van zulk een talentvol en onbevreesd jour nalist." De toegësprokene maakte een lichte buiging voor de hulde, welke hem werd gebracht. Er stond een lamp naast hem op het tafeltje, zoodat ten opzichte van miss Sherwood uit pouen zijn gelaat werd gesilhouetteerd. Nog nooit had deze een man gezien, zoo koel en onbewogen onder de toejui chingen van het publiek. Zij vroeg zich plotseling af, of zij zich niet meer herinnerde de Muggleton cricketwedstrijden en het daarop gevolgde diner. De lezing begon. De redenaar wiekte op naar oratorische hoogten met hevige gebaren, om althans op deze wijze de bewondering van het INGEZONDEN MEDEDEELING. Wanneer het gesprek be gint te verflauwen, zet een pak op tafel. Onmiddellijk zul. len geestdriftige uitingen van waardeeringweerklin. ken en bij het genieten van denfijnen zachtengeurvan Ster-tabak zal de opgewek te stemming terugkeeren. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. Vergadering van Dinsdag 6 Mei. Voorzitter de heer J. C Veder. Verbinding Rotterdam Overflakkee. Voorgesteld wordt met betrekking tot de verbinding tusschen Rotterdam en het eiland Groeree en Overflakkee het volgende adiós tot den minister van wots^taat te richten: Onze Kamér heeft enkele jaren geleden cón uitgebreide studie gemaakt van de ver bindingen van het eiland Goeree en Over flakkee en is daarby tot de conclusie ge komen, dat deze verbindingen, mede met het oog op de groote oeconomische beteekenis van dit eiland, dringend verbetering behoef den. In het bijzonder is dit van belang voor Rotterdam, dat toch als marktplaats van dit eiland mag worden beschouwd. Met instem ming heeft onze Kamer dan ook begroet de instelling door Uwer Excellence's ambts voorganger van een commissie, welke tot opdracht kreeg te onderzoeken, welke aan redelyke eischen beantwoordende verbetering in het verkeer tusschen de Zeeuwscht» eilan den, Zuid-Holland en Noord-Brabant onder ling behoort te worden aangebracht. Odzg Kamer heeft de instelling van deze commis sie ten zeerste toegejuicht en daarin aan leiding gevonden voorloopig in deze aange- publiek te trekken; het zweet liep in straaltje» over zijn gezicht, zijn nek werd purper; de man trotseerde, alleen om zijn toehoorders te boeien, het gevaar een beroerte te krijgen. Erkend moet worden, dat lang voor het einde, de kozijnen leeg waren en de jongens gestolen fruit zaten te eten in de boomgaarden van de toehoorders. De dieven waren nog nooit zoo zeker geweest van een alibi. Mr. Halloway trok logische conclusies, welke zelfs strijdlustige tegenstanders tot de overtuiging brachten, hoezeer het tegenwoordige afhangt van het verleden, terwijl de toekomst voor het grootste deel wordt bepaald door de omstandigheden van het tegenwoordige. „De toekomst," riep hij uit, zich tot de zaal vooroverbuigend, „de toekomst ligt in onze eigen handen, dames en heeren van Plattville. Is dat soms niet waar? Wij^ willen het overwegen; overdenkt het in uw hart." Hij boog achterover en vouwde de handen over zijn buik, op zachten toon er nog aan toevoegend: „Over weegt het." Hij gaf gelegenheid om na te denken en de kleine drogist, mr. Swanter, die er prat op ging, dat hij een nadenkend mensch was, liet het hoofd rusten in de handen en fronste de wenk brauwen om te laten zien, dat hij nadac^. j^e stilte werd intens; de waaiers ruischt^, niet meer. Mr. Snoddy durfde bijna niet adem halen. Mr. Swanter overwoog de wer.schelijkheid, een potlood uit zijn zak te halen en iets op zijn manchet te schrijven, toén plotseling met de kracht van een windhoos, de inleider zijn armen zwaaide en uit schreeuwde: „het is een feit! het staat gegraveerd in de schemerige gewelven van den tijd. Met vurige letters heeft het lot dit gegrift in de historie!" (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1