1250 EERSTE BLAD 511 ZATERDAG 3 MEI 1930 Politie Pakt Zwervenden Jongen. OP EENZAMEN POST. Bij Haaruitval HEEREM-BAAI V oorname Damea-. japon v. zijden Ma- roc, met nieuwste Pellerine, klokrok en fantaisiekraag- je- Een bijzonder vlug-kleedcnd l model. In zwart, A beige,bleu,marine. Zeer moderne Damesjapon van Soie Artificielle Imprimém. ruimen klokrok en Bat-| 'teuse Pellerine. In de zoo gewilde groote dessins bij ons voor slecht* 324 d Sanatogen te gebrui- itei* die zenuwzwakte geheel overwinnen, immers juist die stoffen geconcentreerd melk- zenuwen dat wonder- wij „kracht" noemen. reeds langer dan 30 'aanstaande medici in vereld voorgeschreven an zenuwzwakte. Het >en. Gebruik het eens spoediger dan ge het mogelijk houdt zult ge gezond en sterk gaan nog vandaag mee. gbaar in alle Apotheken en :erijen vanaf fl. 1.- per bus. enuwcel, 600 keer ver- oot. Sanatogen bouwt deze cellen dat won- :rlijke op, dat wij „ze- awkracht" noemen. Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Diens (aanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elite regel meer 15 cent. Week-revue. Binnenland De nieuwe sluis te ljmuiden, de grootste der wereld, daar kan zelfs geen Amerikaan wat op afdingen, is deze week door H.M. de Koningin op plechtige wijze geopend. Dit is de derde sluis, officieel Noordersluis te ljmui den, welke tot taak zal hebben het steeds toe nemende verkeer op Amsterdam te ver werken. Voor elf jaren zijn de eerste werk zaamheden begonnen met den bouw van de thans voltooide sluis, waarvan de afmetingen zijn 400 x 50 x 15 meter. Deze geweldige afmetingen maken het mogelijk om in de toe komst zelfs zeekasteelen van 100.000 ton baas te worden, zoodat Amsterdam zich voorloopig niet ongerust behoeft te maken dat ook deze sluis weer spoedig niet meer in staat is aan de moderne eischen te voldoen. De officieele openingstocht geschiedde per „Johan van Oldenbarnevelt", het nieuwe en grootste schip van de Amsterdamsche handelsvloot, welke 6 Mei de eerste reis naar Indië zal ondernemen. Op de door „Volkenbond en Vrede" onlangs gehouden tentoonstelling in de Ridderzaal te 's-Gravenhage, is de gouden vulpen ver dwenen, waarmede destijds het bekende Lo- carno-pact door de vertegenwoordigers der verschillende staten werd geteekend en welke beroemde penhouder door het gemeentebestuur van Locarno met nog 7 andere historische voor werpen voor bedoelde tentoonstelling tijdelijk was afgestaan. Deswege zit het comité van genoemde ten toonstelling leelijk met de handen in 't haar, temeer daar alle nasporingen tot heden vruch teloos zijn gebleven. Het eigenaardige bij deze heele geschiedenis is, dat zich eigenlijk nie mand herinnert den bewusten penhouder op de tentoonstelling te hebben gezien, terwijl het gemeentebestuur van Locarno overtuigd is ook den penhouder mee naar den Haag te hebben ge zonden. In een tweetal Nederlandssche dagbla den heeft een beschrijving van den penhou der gestaan, doch bij onderzoek is gebleken dat de betrtkken journalisten den bewuste pen houder evenmin hebben gezien en dat ze hun verslag eenvoudig aan het programma hebben ontleend. Dit laatste is allerminst een journa listiek record, dat staat tot heden op naam van een Delftsch reporter, welke voor eenige maanden een verslag van een vergadering in het Westland in zijn blad deed opnemen, welke vergadering niet eens was gehouden. Natuur lijk is het gemeentebestuur van Locarno over het verdwijnen van den bewusten penhouder meer dan spinnijdig. In de April-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de statistiek worden verschillende cijfers gegeven over de hoeveelheid sigaren, isigaretten en tabak, die in 1929 zijn gebanderolleerd. Volgens deze cijfers bedraagt dit voor de sigaren ruim 92 millioen, voor de sigaretten 53 en voor de tabak 26 millioen, makende in totaal het respectabele bedrag van ruim 173 millioen gulden. Het zijn aardige sommetjes die aldus in letterlijken zin in rook worden op geblazen. FEUILLtTOM Dit blad verschijnt ieder en Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Het gemeentebestuur van de gemeente Zaandam nam 25 Maart het besluit de uit zending van werkeloozen naar Drenthe stop te zetten. Naar aanleiding van dit besluit heeft de regeering aan Zaandam doen weten, dat de crisissteun aan de gemeente verleend, even eens wordt gestopt, hetgeen voor Zaandam een verlies beteekent van ongeveer 35 mille, welke tijding te Zaandam met zeer gemengde ge voelens is ontvangen. Buitenland. In Britsch-Indië hebben zich de laatste dagen verschillende belangrijke gebeurtenissen afge speeld, waaruit ten duidelijkste blijkt dat de toestand zich aldaar buitengewoon heeft ver scherpt. Nu de actie van Gandhi tegen de zout- wetten niet het gewenschte resultaat heeft opgeleverd heeft hij bereids aangekondigd de groote zoutdepots te zullen bezetten. Indien het Gandhi werkelijk ernst is met deze plan nen staat het vast, dat er nog meer slachtoffers zullen vallen, aangezien de Britsche regeering een dergelijke daad onmogelijk ongestraft zal laten passeeren. Een tweede feit van beteekenis is dat Patal, voorzitter der Wetgevende Vergadering, zijn ontslag heeft genomen. Deze oude Indische rechter, man van veel invloed, heeft de be trekkingen met de regeering in Indië ver broken om zijn plaats in te nemen in het leven van zijn volk en in den strijd voor de vrijheid. Een derde en nog veel ernstiger feit zijn de gebeurtenissen te Pashawar, waar de politie onmachtig bleek de orde te handhaven, zoodat de hulp der troepen noodzakelijk werd en waar bij twee peletons van de Royal Garhwal Fuse liers (dit beteekent zonen des konings) een „onbevredigende houding hebben aangenomen. De Britsch-lndische legermacht bestaat uit een Britsch leger van 60.000 man en een inlandsch leger van nagenoeg 170.000 man. Deze zoo genaamde onbevredigende houding van twee peletons is voor het Britsche gezag een heel bedenkelijk verschijnsel en volgens enkele tele grammen moeten de gebeurtenissen te Pesha war Mac Donald hebben genoopt zijn vacantie plotseling af te breken. Het is uiterst moeilijk een juist inzicht in de Britsch-lndische ge beurtenissen te krijgen, daar de verschillende berichten gedeeltelijk gekieurd of aan censuur zijn onderworpen. Lord Irwin, de Britsche Onderkoning aldaar, heeft mede in verband met deze ernstige ge beurtenissen de touwtjes wat strakker aan gehaald, door een verordening uit te vaardigen volgens de beginselen van de perswet van 1910 maar met wijzigingen en berekend op den tegenwoordigen politieken toestand. Hierdoor wordt het mogelijk een einde te maken aan de voortdurende en gevaarlijke opruiing der in- .andsche bladen, welke verplicht zijn een vrij hooge waarborgsom te storten en welke gevaar ioopen deze sommen te verspelen, indien ze ondanks alle waarschuwingen doorgaan het Êen jongen van 9 jaar werd gisteren te Ede met oemodderd goed aangehouden. De jongen was met spelen in een sloot gesprongen en had niet thuis durven komen uit vrees voor straf. De politie bracht den zwerveling weer thuis waar moedei de politie mededeelde, dat haar zoontje in 't ge heel geen angst had behoeven te hebben, want sedert zij „Ozil" in huis heeft, doet die Zeep poeder de wasch nagenoeg vanzelf. Slechts 1 dub beltje per pakje. (Adv.) BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMER1KAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 3) „Kom, kom," viel de uitgever hem gemoedelijk in de rede, „waarom zouden wij zoo persoonlijk worden? Ik beschouw u volstrekt niet als mijn persoonlijken vijand. Vind u zelf niet, dat u er heel gemakkelijk afkomt? U houdt zich buiten de politiek en dan gebeurt er verder niets. Eigenlijk had u zich nooit met die dingen moeten bemoeien; het is altijd een fout niet eerlijk te blijven, want op den langen duur is er steeds iemand, die uit de school klapt. In uw geval, de man, die mij deze bewijzen thuis stuurde. U belooft dus, vol komen afzijdig te houden van het openbare leven? „Je bent een verrader in de partij," kreunde de ander, „wacht maar. De journalist glimlachte een beetje triest. „Ik ben niet van plan iets af te wachten! Dreig toch niet, man! Ga terug naar je vrouw, ik wed met je, drie tegen een, dat ze mij dankbaar zal zijn." „Ik geef jou drie tegen een," betoogde McCune, dat de „Witkappen" jou te pakken krijgen, als je in Carlow blijft. Hoe knap je ook bent, je mag wel eens op je zelf gaan letten." „Het ga je goed, mr. McCune," luidde het ant woord. „Ik krijg die ontslagaanvrage wel, voor u vanmiddag weggaat." De jongeman keek hem een oogenblik aan en stak toen zijn hand uit met de woorden: „Zouden we elkaar maar niet de hand geven? Ik heb het u niet al te lastig willen maken; het zal li wel meegevallen zijn; als ik u soms met een of ander van dienst zou kunnen zijn, kunt u op mij rekenen. Vaarwel!" De overwinning van de „Herald" werd druk besproken. Het blad kwam regelmatig uit. De ste delingen kochten het en de farmers maakten een tocht naar de stad om het zich aan te schaffen. Vroegere abonné's kwamen terug, oude adverteer ders hernieuwden hun contract. In Arno kwam weer vraag naar de „Herald" en zelfs in Gaines County wekte het blad belangstelling. De men- schen in Carlow durfden weer mee te praten over journalistiek. Onverwacht kondigde de „Herald" aan, dat er een overeenkomst was getroffen met bladen in Rouen, in verband waarmede het blad voortaan zou verschijnen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. De harmonie van Plattville bracht den directeur-hoofdredacteur een serenade. In de tweede maand van het nieuwe regime aan de „Herald" werd de redactiestaf uitgebreid. De uitgever zag op een avond hoe een troepje kroegloopers bezig waren een patriarchalen ouden man, met een prachtigen kop en een golvenden witten baard, te sarren. Hij was uit een herberg gegooid en te dronken om te beseffen, wat er met hem gebeurde. Nu stond hij geleund tegen een muur en gaf hij zijn kwelgeesten antwoord in het latijn. „Ik ga toch uw kant uit, mr. Fisbee," merkte de journalist op, terwijl hij den ouden man een arm gaf, ,,als we onze vrienden hier eens aan hun lot overlieten en naar huis gingen?" Britsche gezag verder te ondermijnen. Waar schijnlijk zullen de inlandsche bladen niet be reid zijn de geëischte waarborgsommen te stor ten en zullen ze tijdelijk ophouden te ver schijnen. Minstens even onrustig als in Britsch-indië blijft de toestand in het Hemelsche rijk, het ideale land voor roovers en revolutionnairen. De scheidingslijn tusschen deze twee groepen is niet zoo gemakkelijk aan te geven, er zwer ven benden rond die beide functies combinee ren. In het Noorden van Kiangsoe heeft vol gens de berichten een bende roovers, beschik kende over machinegeweren en over cavalerie, de zaak wordt op de meest moderne wijze en- gros gedreven, een duizend mannen, vrouwen en kinderen vermoord. De broedermoord is in China dus weer in vollen gang, dit gruwelijke bedrijf is eigenlijk nimmer onderbroken ge weest en bij dezen warwinkel voegen zich dan nog de communisten en de diverse generaals. Keeren wij van het onrustige Azië naar het oude Europa terug, waar het ook zoo ideaal niet is, waar het zoo noodig nog erger dan Chineesch kan toegaan, doch waar men de laatste jaren benut voor een eindeloos ge- confereer met heelemaal geen of weinig resul taat, doch waar men desondanks zoo optimist is, dat er nog voortdurend meerdere conferen ties worden aangekondigd en voorbereid. Eerstdaags kunnen we bijzonderheden ver wachten over de plannen van Briand betref fende De Vereenigde Staten van Europa, over welke plannen nog nader uitgewerkt moet worden, alvorens er op een conferentie naar hartelust over geboomd kan worden. Volgens de optimisten heeft een dergelijk plan wel kans van slagen, is het zelfs noodzakelijk volgens deze optimisten, wil Europa niet als offer van het communisme in elkaar zakken, doch voor loopig ziet het er nog niet naar uit. Meer verheugd dan over deze plannen over De Vereenigde Staten van Europa zijn de Fransche belastingbetalers over de aangekon digde verlagingen van belastingen, welke voor het loopende jaar in guldens omgerekend 160 millioen bedragen en liet volgende jaar na genoeg 200 millioen. Dit is een der belangrijk ste en aangenaamste daden van het Fransche parlement geweest, alvorens het tot 3 Juni op reces is gegaan. - De Duitsche Rijksdag heeft de Paasch- vacantie weer achter den rug en zal deze week opnieuw tegenover het kabinet Brüning in het krijt treden. Op het moment dat dit overzicht wordt geschreven is alles nog rustig, uiterlijk althans, doch achter de schermen wordt er des te harder gewerkt. In de Duitsch-nationale gelederen begint het weer eens voor de zooveelste maal gevaarlijk te rammelen en dus is Hugenberg druk in de weer de zaak te lijmen en te krammen, in welke kunst hij zeker niet onbedreven is. Reeds ettelijke malen is nu reeds een scheuring onder de Duitsch-nationalen als onafwendbaar voor speld, doch steeds is het gevadr op 'het nipper tje bezworen. Ook onder de democraten doet zich een dergelijk verschijnsel voor, ook hier komt het gevaar van een scheuring naar voren. Men begint in Duitschiand te praten over de vor ming van een nieuwe politieke partij, waarin zoowel de ontevreden Duitsch-nationalen, de economische partij, de Duitsche volkspartij en de meerderheid der democraten moeten samen smelten. Deze nieuwe politieke partij, dragen de een uitgesproken anti-socialistisch karak ter, zou dan met het Centrum de leiding in handen moeten nemen. Het klinkt niet onaardig de vorming van een groot burgerblok, doch in de eerste plaats is het onwaarschijnlijk dat het mogelijk is de diverse vogels van zoo verschillende pluimage onder één grootep politieken hoed te vangen en zelfs al zou zulks gelukken, dan is de levens vatbaarheid van zoo'n combinatie uitermate gering. De socialisten en communisten zullen 1 Mei wedijveren in liet organiseeren van betoogin gen, waarbij de laatsten zich zuilen beijveren om hun roode broeders welke naar hun in zichten nog niet rood genoeg zijn, in de wielen te rijden. De politie heeft alvast uitgebreide maatregelen genomen en het medisch en ver plegend personeel heeft alvast de verband- trommels geïnspecteerd. Moskou werpt voor de zooveelste maai weer eens booze blikken naar Warschau, waar dezer dagen de Sovjet-Ambassade door een toeval aan een zeer gevaarlijken aanslag is ontsnapt, door de tijdige ontdekking van een bom van maar eventjes ruim 60 pond. Dit is voor Mos kou aanleiding geweest tot liet zenden van een nota aan Warschau, waarin wordt geëischt: a. ontbinding van alle Russische en Oe- krainische organisaties, die zich tot doei stel len het Sovjet-regime te bestrijden; b. uitwijzing der leiders van de Russische emigranten uit Polen; c. gestrenge bestraffing van de bij de bom- affaire betrokken personen; d. staking van de campagne in de Poolsche pers tegen Sovjet-Rusland. Ondertussclien is de politie ondanks alle na sporingen nog niet zoo ver dat er een spoor van de daders is ontdekt. Ook hierover is Mos kou natuurlijk ontstemd. en op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol. Doe dit 1 of 2 maal per week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groeikrachtig. (Adv.) Mr. Fisbee was de eenige in de stad, uit wiens verleden men niets wist; uitgelekt was alleen, dat hij aan een of andere universiteit had gestudeerd en voor zijn komst in Plattville lange reizen ge maakt. De praatjes, die over hem liepen, omgaven hem met een waas van romantiek, dat geheel bij zijn verschijning paste. Er moest iets in zijn leven zijn geweest, dat met de statige gestalte van den man niet viel overeen te brengen. Zijn mooie oogen konden zoo verdrietig starend den horizont afzoe ken; altijd toonde hij zich zacht en welwillend tegenover anderen. Hij bleek een man van gedis tingeerde opvoeding, doch verloren in droomen, die nimmer eenig voordeel konden afwerpen. Iets van die wetenschap bracht waarschijnlijk den uit gever van de „Herald" er toe, hem bij zich zelf, zijn „geheimzinnigen ridder" te noemen. Fisbee was naar Plattville gekomen (niemand wist van waar) om onderwijs te geven en had tien jaar lang een aantal leerlingen op zijn manier kennis bijgebracht. Al dien tijd had hij de gebrui kelijke methode verwaarloosd; jaar in jaar uit was hij vcrgcetachtiger geworden en meer in zichzelf gekeerd. Hij ging op in zijn boeken en overpein zingen, totdat men hem wegens volkomen on geschiktheid ontslag moest geven. Verouderd, zonder een cent te bezitten wist hij niet, hoe hij zijn brood zou kunnen verdienen. De tegenslagen versuften hem. Niet lang duurde het of hij werd een trouw bezoeker in de gelagkamer, waar Wilkerson, een beroepsdronkaard, zijn gezelschap zocht. De oude man begreep: dit was een begin van het einde. Hij verkocht zijn boeken om geid te hebben voor drank en was meer dan eens niet in staat naar huis terug te keeren. Dan moest hij den nacht doorbrengen in een hooischelf, waar- BELANGRIJKE CIJFERS. In vele huurcontracten van landbouwers staat de bepaling, dat het den huurder ver boden is stroo uit zijn bedrijf te verkoopen en dat het stroo, dat niet als veevoeder dienst doet in den stalmest moet aangewend worden, dien hij verplicht is in zijn bedrijf te gebruiken, dus niet te gelde mag maken. Toen geen hulpmeststoffen den landbouwer ten dienste stonden, was deze bepaling op haar plaats omdat er anders „roofbouw" gepleegd kon worden. Nu achten wij deze bepaling uit den tijd en meenen wij, dat den huurder vrij heid gelaten moet worden te handelen met stroo en stalmest, zooals hem goeddunkt om de rentabiliteit van zijn bedrijf te verhoogen, heen Wilkerson, die aan zulke gebeurtenissen ge wend was, hem waggelend begeleidde. Den morgen, nadat de journalist hem had thuis gebracht, verscheen Fisbee op het bureau van de „Herald" met een nieuwen hoed en een nieuw pak. Hij had zijn salaris vooruit ontvangen, zijn boeken waren teruggekocht en nu maakte hij deel uit van de redactie van de „Carlow Herald". Voortaan zou hij artikelen schrijven. De eerste avonden wandelde zijn chef, gezellig pratend, met hem mee, totdat zij het vroegere stamcafé van Fisbee voorbij waren. Maar de bekeering van den ouden man bleek volkomen te zijn. Hij had een dochter. Toen zij naar Plattville kwam, vertelde hij haar, hoe de eigenaar van de „Herald" hem in staat had gesteld een nieuw leven te beginnen. De journalist bleef aan zijn werk. Naarmate de tijd verstreek, verliet hem het bittere gevoel over den zwendel van zijn voorganger. Maar het gevoel van eenzaamheid nam voortdurend toe. Als jongen had hij zich zijn toekomst zoo anders ge dacht; wie zou gedacht hebben, dat hij in een stadje als Plattville zijn leven zou moeten slijten. Doch er was geen andere uitweg; hij achtte het niet eens een succes, dat de afgevaardigde van het district, die zijn zetel te danken had aan de oppositie van de „Herald" tegen McCune, geheel van hem afhankelijk werd; hij gaf er zich geen rekenschap van, dat de opvolger van McCune als politiek dictator geheel dreef op de zienswijze van de „Herald". De maanden kropen voorbij. Het scheen hem toe, als vervulde hij slechts de rol van toeschouwer, zonder zelf iets uit te voeren. Hij vond zijn leven in geen enkel opzicht interes sant. Maar de bewoners van Carlow vonden het ECHTE FRIESCHE '50 U per ons (Adv.) zonder dat de verpachter schade lijdt door vermindering van de vruchtbaarheid van zijn grond. In de belangwekkende verslagen van de rijksiandbouwproefvelden in W. Z.-Holland over de jaren 1927'28 en '29 onder directie van den rijkslandbouwconsulent Ir. van Riel van Dordrecht vinden wij bemestingsproeven ter vergelijking van stalmest en kunstmest, die het inzicht in de waarde van stalmest belang rijk verhoogen. Hierin vinden we cijfers, de eerste voor zoover ons bekend is in Nederland, waaraan we houvast hebben. Door den heer Ir. van Riel beschikken we over waardevolle gegevens, die voor den land bouwer het richtsnoer kunnen zijn om zijn handelingen over het al of niet verkoopen van stalmest inet „kennis van zaken" te bepalen. In 1928 lag een proefveld te Oude-Tonge op het bedrijf van den heer L. Slis. De stikstof in den stalmest werd geschat op de helft van de waarde van die in zwavelzure ammoniak of chilisalpeter, voor fosforzuur nam men van de waarde aan van die in super, terwijl de kali gelijkwaardig met die in patentkali werd genomen. De bemestingen waren nu aldus: Perceel 1: 36000 K.G. stalmest met 0.54 stikstof, 0.37 fosforzuur en 0.47 kali, cijfers gevonden in den aangewenden stalmest door het rijkslandbouwproefstation. Perceel II: 18000 K.G. stalmest, 125 K.G. zwavelzure ammoniak, 150 K.G. chili, 337.5 K.G. super en 380 K.G. patentkali. Perceel III kreeg de dubbele hoeveelheid kunstmest van perceel II, met weglating van den stalmest. Rekening houdende met de waardecijfers hadden de drie perceelen evenveel stikstof en fosforzuur ontvangen, terwijl er in de kali bemesting eenig verschil was, doch daar een kalibemesting geen werking op dit land ver toonde kon dit geen invloed op den oogst heb ben uitgeoefend. Het proefgewas was aardappelen (eigen heimers). Nu de oogstcijfers in K.G. per H.A. netto: - I. Volledig stalmest: 488 H.L. (grooten-en pooters). II. Halfstalmest en half kunstmest: 530 H.L. (grooten en pooters). III. Volledig kunstmest: 563 H.L. (grooten en pooters). De stalmest heeft het leelijk laten zitten. Volgens deze proef komt er van den stal mest het eerste jaar geen 50 tot zijn recht. Volgens een ruwe schatting van den ireer van Riel, als hij slechts rekening houdt met de grooten 32 en met de totaal opbrengst 37 In het jaar 1929 bracht de stalmest het er niet beter af. Toen lagen de proefvelden bij de heeren D. C. Sliste Oude-Tonge en A. van Dijke te Klaas waal. Om niet vervelend te worden laat ik de mest- en oogstcijfers weg. Volgens de berekening gegrond op de uit komsten vond de heer van Riel dat het waarde cijfer voor de stikstof in den stalmest was 24 een opwindend bestaan, vooral toen hij den strijd aanbond tegen de „Witkappen". Zij waren meer bevreesd voor de Witkappen dan hij, want zij kenden hen langer en durfden hun macht niet te onderschatten. II. De onbekende dame. Het was Juni. Uit de kolommen van de Carlow Herald, voornamelijk uit korte berichten, bleek, dat het seizoen in Londen haar hoogetepunt had bereikt en al was liet ondragelijk warm, toch waren er genoeg onderwerpen om over te praten en te denken. Miss Celina Tibbs trof voor zichzelf de allerheerlijkste vergelijkingen: in Plattville was het precies als in Londen. Miss Celina mocht inderdaad haar dichterlijke verbeelding zooveel vrijheid geven, want zelfs de Herald verklaarde, dat Carlow heel wat te wachten stond. Qe afgevaardigde van het district zou een spreekbeurt komen vervullen; de komst van een circus was aangekondigd, dat, weer of geen weer, voorstellingen zou geven; de rechtbank had de rol afgewerkt door tot tien uur 's avonds zittingen te houden een farmer, die als getuige moest optreden, was in slaap gevallen, hoewel hij moest verklaren, dat hij zekeren Hender reeds sedert achttien jaar kende, en want opwindende ge beurtenissen komen nu eenmaal nooit alleen, zoo zeker als het in Indiana, wanneer het eens een enkelen keer regent, pleegt te gieten, denzelfden dag, waarop de politieke vergadering zou worden gehouden, arriveerde aan het station een onbe kende dame uit Rouen, afgehaald door den rijksten inwoner, rechter Briscoe, en diens dochter Minnie, in gezelschap (en dit baarde liet meeste opzien) van mr. Fisbee. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1