Tandarts BUIJS EERSTE BLAD „Hotel-Restaurant SIMONS" 1 BIN|S PREDIKBEURTEN. ;ft U op als Abonné. Veor Noord- en Zuid-Holland en Utrecht ZATERDAG 26 APRIL 1930 Gezichtsbedrog. LOGEEREN BOERENVISCHRIARKT12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voorU! STER-TABAK BINNENLAND in, terw(jl de toestand van een vierde is. De ouders en een der zoons, die of niets gebruikt hadden, hebben geen iervonden. Zondag 20 April 1930. CRLANDSCH HERVORMDE KERK. amis, vm. en 's av. dhr. Dekker uit 'flk. sdgk, vm. leesk. 's av. ds. vanAmeide. id, vm. leeskerk en 'sav. ds. v.d.Wal. en, vm. en nam. dhr. Overweel. t, vm. ds. Dekker. am, vm. en 's av. dhr. Bouraan. ïde, vm. ds. van der Wal. vm. leeskerk en nm. ds. Vlasblom. Tonge, vm. leeskerk en nm. ds. Dekker. >nge, vm. ds. Vlasblom en 's av. leeskerk. jplaat, vm. leeskerk en 's av. ds. Polhuijs. aat, vm. en nam. dhr. Vetter. nmel, vm. ds. van Ameide en 's av. leesk. n 't Haringvliet, vm. ds. Polhujjs en leeskerk. ftsluis, vm. en 's av. ds. Timmer. lelvoet, vm. ds. Priester. ihoorn, vm. ds. de Voogd v. d. Straat en. rne, vra. ds. Brinkerink. Kerkelijke Vereeniging, vm. mevr. Moll Charante—v. Leeuwen Boonkamp van diet. Iers. vm. ds Los. vaal, vm. ds. Los. et, vm. ds. Moll van Charante. ;roek, 's av. ds. Moll van Charante. oorn, vm. ds. Bons. GEREFORMEERDE KERK. tarnis, vm. en 's av. ds. van Velzen oesburg. lam, vm. en nm. leeskerk. J), vm. en nm. leeskerk. splaat, vm. en 's av. ds. de Lange, mmel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Haringvliet, vm. en 'sav. ds.deGraaft', etsluis, 's av. ds. Westerhuijs. lelvoet, vm. ds. Westerhuijs. )-GEREFORMEERDE GEMEENTE, n't Haringvliet, vm., nm. en's av. leesk. EREFORMEERDE GEMEENTEN, ïarnis, vm. en 's av. leeskerk. ad, vm. en 's av. ds. de Blois. *en, vm. en nm. leeskerk. a, vm. en nm. leeskerk. TWEEDE PAASCHDAG. ERLANDSCH HERVORMDE KERK. parnis, vm. dhr. Dekker uit Bleiswijk. ïsdijk, vm. ds. Van Ameide. tad, vm. leeskerk. gen, vm. dhr. Overweel. nt, vm. leeskerk. lam, 'sav. dhr. Bouraan. sede, vm dhr. Bouman. 'sav. leeskerk. Tonge, vm. ds. v. d. Wal uit Dirksland. 'onge, vm. ds. Vlasblom, ïsplaat, geen opgaaf, raat, geen opgaaf, mmel, vm. leeskerk. n 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs. GEREFORMEERDE KERK. aarnis, vm. ds. Van Velzen uit Doesburg, 'dam, vm. leeskerk. p, vm. leeskerk. ïsplaat, vm. ds. De Lange. »mmel, vm. ds. Schaafsma. n 't Haringvliet, vm en 's av. ds. de Graaf, betsluis, geen dienst. Helvoet, vm. ds. Westerhuijs. 1DGEREF0RMEERDE GEMEENTE, in 't Haringvliet, vm. leeskerk. 1EREFORMEERDE GEMEENTEN. *harnis, 'sav. ds. de Blois, nd, vm. ds. de Blois. gen, vm. leeskerk. p, vm. leeskerk. is Zaterdag 19 tot en met Dinsdag 22 April nam. 1 uur AFWEZIG. h01und5che SPtUAAL industrie ZUTPHEN Compleet met buis-bagagedrager met standaard, kettingkast en bel vanaf f 65.-. J. E. BROEKMAN, Spuistraat 2, AMSTERDAM. Waar niet vertegenwoordigd, kunnen actieve erkende handelaren als Agent worden aangesteld. Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regela, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 12E JAARGANG. - N°. 49 Week-revue. Binnenland. Ondanks het minder gunstige weer heeft de bollenstreek gedurende de Paaschdagen niet over te weinig belangstelling te klagen gehad. Vanuit alle hoeken en oorden van ons land stroomden de bezoekers toe.en zelfs vanuit het buitenland kwamen volle auto bussen met bezoekers aan. Vooral op Paasch- Maandag is het tusschen Leiden en Haarlem ontzaglijk druk geweest en volgens enkele schattingen passeerden op de drukste punten per uur meer dan 2.000 auto's. Gezien deze overweldigende drukte mag het een wonder heeten dat het aantal verkeersongelukken zoo gering is gebleven en zich tot enkele minder ernstige botsingen heeft beperkt. De liefhebbers der bloemen werden eenigs- zins teleurgesteld, doordat enkel de Narcissen en Hyacinthen nog maar in bloei stonden. Gedurende de Paaschdagen heeft de S.D.A.P. te Groningen haar congres ge houden. Op dit congres zijn er aan het adres der roode pers eenige harde verwijten gedaan te weinig rood en te veel sensatie volgens de ontevredenen, te veel trottoirblad zegt men in het buitenland bijtend scherp, doch verder heeft dit congres geen nieuwe ge zichtspunten geopend. De oude leider, Mr. P. J. Troelstra, welke dezer dagen zijn zeventigsten verjaardag vierde en die des wege van vele kanten, ook buiten de S D.A.P. staande, bly'ken van waardeering heeft onder vonden, ziet zijn werk op denzelfden voet voortzetten, al komt op menig terrein de oppositie hier en daar haar knaagtanden vertoonen. De bekende Rotterdamsche kaligeschiede nis is nog altijd even geheimzinnig als we dit neerschrijven. Er duiken hier en daar verschillende geruchten op doch zoo lang Rotterdamsch bestuur zich in volslagen stil zwijgen blijft hullen, is het niet mogelijk al dergelijke geruchten te controleeren. Na den terugkeer vau den heer Cornee, de directeur, die de contracten met Rotterdam teekende, werden nieuwe mededeelingen verwacht, doch ondanks de terugkeer van den heer Cornee tast men nog steeds in het donker. De gemakkelijke manier waarop tegen woordig steeds meer artikelen op de pof worden verstrekt, waarbij soms ongelooflijke staaltjes aan den dag komen wat infor maties en dergelijke betreft, schijnt voor listige klanten met geen al te nauw geweten een goede bron van inkomsten. Dezer dagen werd te Nijmegen iemand aangehouden die maar een 25 rijwielen op de pof had gekocht, natuurlijk bij verschillende adressen en die na het betalen der eerste termijnen al deze karretjes maar verpatste. Ook een motor rijwiel onderging eenzelfde lot. De recherche heeft aan dit winstgevende bedrijf een einde gemaakt, zoodat dit heertje eerstdaags de rekening der justitie kan verwachten, dit keer waarschijnlijk niet op afbetaling. Buitenland. De wereldpaaschhaas mag zich waarschijn lijk achter de lange ooren hebben gekrabd, bij het aanschouwen van de minder aan lokkelijk en in al te groote verscheidenheid voorradige politieke en economische Paasch- eieren, waarvan zoowel uiterlijk als inhoud heel wat te wenschen laten, de bevolking der groote centra's hebben zich door dit alles en ondanks alle gejammer over mindere ver diensten en zwaardere zorgen, niet laten weerhouden om zich met hart en ziel, mits gaders de portemonnaie, aan de Paasch- geneugten over te geven. Het is een inter nationaal verschijnsel dat er tegenwoordig overal min of meer wordt geklaagd, heel vaak volkomen ten onrechte, doch gelijktijdig blijven de uitgaven voor luxe en genoegen voortdurend alle voorgaande records breken. Nemen we als voorbeeld de Duitschers, min stens even knap in het aanheffen van jere miades als wat organisatie en hard werken betreft, welke de laatste moord en brand hebben geschreeuwd over te hooge lasten, oorlogslasten en te dure staatslasten en die desondanks even opgeruimd Paaschfeest hebben gevierd en er zeker niet minder geid voor hebben uitgegeven en kunnen uitgeven, dan voorgaande jaren. In Berlijn bijvoorbeeld hebben alle vervoer middelen gezamenlijk op beide Paaschdagen ruim 9 millioen passagiers vervoerd, trokken ruim 300.000 Berlijners met de trein naar de provincie en zochten minstens een gelijk aantal ontspanning in de Berlijnsche lust oorden Grünau, Wannsee en meer dergelijke verrukkelijke plekjes onder de rook van Berlijn gelegen. Al deze millioenen hebben zich op de meest vreedzame wijze vermaakt, hebben nieuwe krachten verzameld voor na de Paschen, ook voor het uiten van hernieuwde klachten, in tegenstelling met de communistische jeugd- dag te Leipzig, waar er hoogstens sprake 'is geweest van vreetzaam met een T en waarbij weer eens geheel en al volgens de leer van Moskou bloed heeft gevloeid. Een kleine 20.000 communisten, kinderen meegerekend, hielden te Leipzig hunjeugd- waarbij de politie gedwongen was wat al te opruiende geschriften in beslag te nemen. Dit geschiedde kalm en ordelijk en gaf geen aanleiding tot moeilijkheden, doch toen de communisten op den Grimmaischen Stein- weg probeerden een auto aan te houden en deze omver te werpen, kwam het tot stevige botsingen met de politie, waarbij een kapitein en een agent der politie werden gedood, een drietal agenten min of meer ernstige ver wondingen opliepen en van de communisten een door een doodelljk schot werd getroffen en enkele andere verwondingen opliepen. In verband met deze relletjes op den eersten Paaschdag werden door de politie alle betoo gingen op Paaschmaandag verboden en wer den er tevens uitgebreide maatregelen ge- FEUILLETON. booth tarkington. OP EENZAMEN POST. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. Geautuitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 1) HOOFDSTUK I. Het jongmensch, dat kwam om te blijven. In Indiana, een der Staten van Noord-Amerika, ligt een vruchtbaar gebied, dat stedelingen uit het Oosten den blik doet afwenden als zij er langs komen met den D-trein. Gewoonlijk verkiezen zij de gezelligheid van een Pullman car boven de een tonigheid van deze streek. Het land ligt daar als een eindelooze vlakte, 's winters dor, een desolaat gebied van modder en sneeuw; 's zomers bar als een woestijn zonder een enkel beschaduwd plekje over troostelooze uitgestrektheden van mijlen en nog eens mijlen. De toerist, die in deze omgeving zoekt naar menschen, ziet voor zich den spoorweg, in rechte lijn wijzend tot den horizon, hier en daar een groote schuur en zoo nu en dan een man, sloom in zijn bewegingen, die apatisch opkijkt als de bliksemtrein voorbij dondert. Ver uiteen liggen de kleine stations; de meeste zonder eenig ander gebouw in de nabijheid, wat er op wijst, dat achter de bosschen, die aan den einder opdoemen Een bewoner van Noordwijk stond eenige dagen geleden zeer verbaasd te kijken toen hij één duin top bedekt zag met sneeuw, terwijl nergens anders sneeuw te bespeuren viel. Hij toog er onmiddellijk op af en bemerkte toen dat hij het slachtoffer was geworden van een gezichtsbedrog. Een der omwonenden had namelijk haar wasch daar te drogen gelegd die behandeld was met Zeeppoeder .Ozil", van slechts 1 dubbeltje per pakje. (Adv.) zich een paar kroegjes bevinden, waar omheen blokhuizen zijn gegroepeerd, opgetrokken van hout en een enkele verdwaalde winkel. Op de perrons van deze stations zwerven altijd twee of drie pakkisten, klaarblijkelijk bestemd 0111 verzonden te worden, doch niemand stoort ze in hun rust en zij blijven op het perron liggen; ver moedelijk komt de trein, welke deze kisten moet vervoeren, nooit. Zij dienen nu oin een paar leeg- ioopers, die van onder hun breed gerande hoeden in de coupé's gluren, een houding te geven, als ze medelijden toonen met hun medeinenschen gelijk een Amerikaan dat altijd koestert met iemand, die niet in zijn stad woont. Zoo nu en dan passeert de trein een stadje, gebouwd rond een café, met een paar fabrieken in de onmiddel lijke nabijheid. Dat is dan de hoofdplaats van een bepaalde streek, door de bewoners en de plaatse lijke kranten vertrouwelijk genoemd „onze stad". Het centrum van de groote vlakte in Indiana vormt de streek Carlow county en de hoofdplaats van Carlow is de stad, welke zijn naam ontleende aan den pionier, William Platt, die er zijn leven gaf. Menschen, die er thuishoorden, plachten in den loop van een gesprek de opmerking te maken dat hun stad een bevolking telde van vijf tot zes duizend zielen. Men mocht dergelijke verklaringen niet al te zeer kwalijk nemen; liefde voor zijn geboortestad is nu eenmaal een deugd. Het zakenleven van Platvilie en ook het socië teitsleven concentreerde zich op het Plein, 's Zo mers zagen de heeren er zich verplicht in hun overhemd te drentelen van den eenen winkel naar den anderen; hier stond ook het oude, uit roode baksteen gebouwde café, dat, beschaduwd door enkeie eschdoorns en iepen den naam droeg van troffen om de naar huisterugkeerende com munisten aan te houden en een onderzoek naar wapens in te stellen. Wel zyn enkele dolkmessen in beslag genomen, een enkele maal een revolver, een meisje van 16 jaar had twee dolken onder haar blousje verbor gen, doch overigens heeft dit alles nagenoeg geen resultaat opgeleverd. Te Bornim bij Potsdam hebben de commu nisten hun haat tegen.den godsdienst gelucht door een aantal orgelpijpen van het kerkorgel te vernielen en door de centrale verwarming der kerk onbruikbaar te maken. Dergelijke heldendaden hebben zich eveneens te Moskou voorgedaan, waar de electrische verlichting werd afgesneden en waar wat huilende en jankende benden voor stampvolle kerken hebben gejoeld. Men had te Moskou een anti- kerk georganiseerd, doch volgens een bericht in de Lokal Anzeiger is dit alles op een groot fiasco uitgeloopen. Te Londen werd de Paaschvreugde een weinig getemperd door de weinig gunstige berichten uit Britsch-Indiê, wijzende op een toenemende spanning en op den dag na Paschen heeft men in een plechtige zitting de vlootconferentie aan een passend en plech tig einde geholpen. Zooals gebruikelijk is er tjjdens de slotzitting op ouderwetsche wijze geredeneerd, al de sluizen der welsprekend heid gingen open en konden zich maarniet sluiten, zooveel hadden de heeren wel uit te storten en de nieuwsgierige journalisten rekten dit alles nog eens extra, door de verschillende gedelegeerden in den weg te loopen by de onderteekening der gewichtige documenten, inluidende de eerste stap op het gebied der vlootbeperking voor den t(jd van vij f jaar, waartoe Amerika, Engeland en Japan hebben besloten en welke beperking neer komt op een gezamenlijke schrapping van ruim 500.000 aan kruisers, torpedobootjagers en duikbooten, allemaal van die aardige speel goeddingetjes der moderne beschaving. Briand gaf op deze slotzitting nog een korte verklaring van het Pransche standpunt en zeide in verband met de Fransch-Itali- aansche tegenstellingen A.Twee naties bezield door den oprechten wensch om hun respectieve beduchtheden te verzoenen en loijaal besloten om zich daar met een beter wederzijdsch begrip aan te wijder), moeten daartoe in staat zijn. Het te Londen getoonde wederzijdsch begrip was volslagen onvoldoen de, doch zoodra de Londensche pijn door den tijd verzacht is hoopt men ook hiervoor een zalfje te vinden. Juist op den dag van de onderteekening meldt de Daily Telegraph dat de Pransche ma rine |tot den bouw van een nieuw type linie kruiser van 27.000 ton heeft besloten, bewa pend met kanonnen van 30,5 cM. Hiermede gaat Frankrijk niet buiten zijn boekje, want volgens Washington mag het, evenals Italië, 70.000 ton van dergelijke oorlogsmonsters, verdeeld over drie schepen, op stapel zetten. Volgens een bericht zal het vau de Duitsche vlootplannen afhangen of Frankrijk tot ver dere aanbouw zal overgaan. Dat is weer het begin der gevaarlijke cirkel. De voorstanders der monarchie in SpaDje hebben den eersten Paaschdag benut voor grootsche demonstratie voor het behoud der monarchie. Volgens de berichten hebben „Plein Café". Als de zon te heet werd voor de lanterfanters, die een plekje hadden gezocht bij een der étalages op het plein en voor de gelukkige bezitters van stoelen voor het „Palace Hotel", plachten zij te verhuizen naar de koelte bij het café. Ten biijke van hun aanwezigheid, waren tal van namen gekerfd in de boonten. De farmers hielden hier hun paarden in, want er waren altijd Ieegloopers te over om „hu" te schreeuwen, als de vliegen het hun dieren te lastig maakten. Op het erf tusschen het onkruid en het hooge gras dribbel den de kippen den geheelen dag rond; de heg was zoo laag, dat zelfs de oudste hen er gemakkelijk over heen vloog en de afschutting vertoonde breede gaten, even zooveel doorwegen voor rond zwervende varkens. Doch deze laatsten gaven meestal de voorkeur aan de plekjes in minder be langrijke straten. Hier en daar lag een groote hond midden op den weg te slapen. De verstandige dieren wisten, dat de barmhartige Samaritaan, die zich hun lot aantrekken zou, wel aan de andere zijde passeerde. Slechts één straat was de eer van een eigen naam waard: Main Street, die langs de noordzijde van het plein liep. In Carlow County werden de aanwijzingen gewoonlijk gegeven op deze manier: „ginds bij de Bardlocks", „aan dezen kant van Shofieid", „net tegenover Hibbard", „vlak bij Sol", „bij Tibbs", of „aan den anderen kant van Jones", 's Winters was Main Street een aaneenschakeling van bevroren piassen en dammetjes; in het najaar en in de lente een modderpoel; 's zomers een mulle weg, één en ai stof. Zoo was de voornaamste straat van Plattville. De menschen voelden er zich gelukkig; ze waren tevreden met hun bestaan, terwijl elders het leven hieraan ruim een 25.000 personen deelgeno men, vertegenwoordigende alle klassen der maatschappij, dit zegt overigens heel weinig en vielen tevens een groot aantal vrouwen by deze monarchistische beweging op. Vanuit de provincie voerden extra treinen de aan hangers der monarchie naar Madrid en dat de regeering deze aanhankelijk blijkt te waar- deeren, kwam tot uiting door 40 reductie op de tarieven toe te staan. Een cyfer van 25.000 betoogers maakt geen al te schitte rende indruk, doch volgens een correspondent van het Berliner Tageblatt, hebben de Spaan- sche monarchisten den stryd gewonnen, om dat de republikeinen verzuimd hebben gebruik te maken van de gunstige gelegenheid hun tijdens de eerste weken geboden. In een circulaire onder de monarchistische betoogers te Madrid verspreid, werd o.a. gezegdDe monarchie is in Spanje een waar borg voor orde, bestuur en godsdienst. Na de monarchie zou alleen de algemeene ver warring, de socialistische revolutie en ten slotte de dictatuur kunnen volgen. De vy andén van den koning, voor zoover ze niet in on wetendheid spreken, kunnen slechts slechte menschen zijn. Hoeveel onwetenden en hoe veel slechte menschen zouden er nu eigenlijk wel zijn in het land van de bloeiende citroe nen, waar veel over de politiek wordt gekra keeld, nog meer achter dan voor de schermen, doch waarby tot heden groote ongelukken achterwege zijn gebleven. Groote rampen hebben zich buiten de Spaansche grenzen afgespeeld. Te Oostesti in Roemenië is een houten kerkgebouw in vlammen opgegaan, waarby ruim 100 geloo- vigen op gruwelijke wyze den dood vonden. Een groot deel der slachtoffers is onherken baar verminkt. Voor leniging van den nood heeft de regeering een millioen lei ter beschik king gesteld, en niet minder ernstige brand ramp heeft de gevangenis te Columbus in de V. S. geteisterd, waarbij de brand op drie plaatsen uitbrak en waarbij ruim 300 gevan genen in de vlammen zyn omgekomen. Omtrent de oorzaak dezer ramp wordt een onderzoek ingesteld. Via Amerika komens eveneens berichten binnen over de bijzonderheden van de gevol gen eener typhoon op de Philippijnen, waar door duizenden dakloos zyn geworden en eenige honderden personen zyn gedood. In totaal moeten een veertiental dorpen vol slagen zijn verwoest. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR - UW VOOROUDERS DIT DEDEN. (Adv zijn gang ging. Het zou hen verbaasd hebben, hun verontwaardiging hebben opgewekt zelfs, wanneer er klachten kwamen over hun afgelegen woonplaats. Bleven zij niet den geheelen nacht op, eiken keer weer, om den uitslag te vernemen van de verkiezingen in New-York? Toen de president eenmaal Rouen bezocht, zeventig mijl verder op, waren er slechts enkele achterblijvers (onder wie geen enkele baby) in de verlaten woningen van Carlow county. Iedereen beleefde avonturen; bijna iedereen zag den beroemden man en iedereen was even blij eindelijk weer naar huis te kunnen gaan. De meesten hadden nog nooit zoo'n groote reis gemaakt en, opgewonden als zij waren over hun ondervindingen, bedachten zij zich in het vervolg twee keer voor opnieuw een dergelijke tocht werd ondernomen. Des Zaterdags trokken de farmers naar Platt ville om zaken met elkaar te doen. Dan was miss Tibbs, zuster en bediende van den beheerder van het postkantoor, gewoon, zoo dikwijls als haar mogelijk was, Main Street op en neer te oopen om in werkelijkheid te beleven de dichterlijke uit drukkingen, welke haar zoo verrukkelijk bezig hielden; zinnetjes, die zij veelvuldig gebruikte in haar gedichten voor de „Carlow Herald". Als er dertig of veertig menschen bijeen stondeiï in ver schillende groepjes, wist zij haar weg zoo te be rekenen, dat er weinig ruimte over bleef; dit gaf haar zoo den indruk van een talrijke menigte. Onder het wandelen placht zij dan te mompelen met een dwepend accent: „de overvulde straten van de stad", of „de overvulde steden, waar de menigten krioelen en de hooge toren rijst". Al was zij nooit buiten Carlow en z'n onmiddellijke om geving geweest, toch handelden al haar gedichten y,-.. INGEZONDEN MEDEDEELING. Vergeet niet, dat door zijn heerlijken geur en fijnen zachten smaak het rooken van een pijp tabak populair heeft gemaakt! Denk daaraan,wanneer ge begint met het rooken van een pi]P. Dan zal dadelijk Ster-taoak Uw merk zijn. ZWARE BAS OP HET HOOFD GEKREGEN ROTTERDAM, 22 April. Een noodlottig toeval eischte Zaterdagmiddag om twaalf uur bp de in aanbouw zynde graansilo aan de Brielschelaan Zz. een jeugdig slachtoffer. De 14-jarige timmermansleerling J. Buis mans uit de Hertigstraat zou Zaterdagmid dag hout brengen naar de silo. Op het oogenblik. dat hij er langs liep, schoot een 70 K.G. zware bak uit een haak, stortte van een hoogte van 33 M, neer en trofdenjon- gen op het hoofd. Met een zware schedelbreuk en een kaak- fractuur is de knaap in bewusteloozen toe stand door den G.G.D. naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hy kort na aankomst overleed. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 21 April. DeSchiedam- schedyk is in den afgeloopen nacht het too- neel geweest van een ernstige vechtpartij, die als zoovele daar haar oorzaak vond in een verbroken liefdesbetrekking. De 29-jarige P. B. liep met de 31-jarige over drukke straten en dichte menschenmassa's. Zij was een van de weinigen, die de reis naar Rouen niet deden, toen de president daar feestelijk werd ontvangen, doch zij wist van haar kennissen beschrijvingen los te krijgen en had gretig ge luisterd. Vóór dien tijd had haar muze steeds gesproken van „Meiebloemen" en soortgelijke im pressies, welke zij kreeg op een wandeling door de nabij gelegen bosschen; sindsdien evenwel had zich haar inspiratie gebaseerd op hetgeen leefde in het stadje en had zij den indruk niet meer van zich kunnen afzetten, dat Plattville een wereld stad was. Haar verzen begonnen op deze wijze: „Mijn vaderstad, bruid van den zilvren Hibbard". Hibbard's Creek was het beekje, dat westelijk van Plattville stroomde, behalve in tijden van groote droogte. „Als uw myriaden lichten glan zen op ons aangezicht, wandelen wij in laten avond na inet vreugd volbrachten plicht". Bij de ver schijning van dit laatste gedicht werd verzekerd, dat de Herald nimmer zulke verzen had gepubli ceerd. De ongelukkige krant was echter een doorn in het vleesch van eiken rechtgeaarden patriot. Het was een arm blad. Men wist, dat de krant arm was; zoo erg was het, dat iedereen het stilzwijgend toestemde. Helaas, in het nabij gelegen Arno kwam een krant uit, de Arno Gazette, die een veel beteren indruk maakte. De Carlow Herald bleek zoo slecht, dat de menschen in Plattville, zij het ook met neergeslagen oogen, de bewoners van Arno toe gaven, dat de Gazette veel beter was. De Herald kwam wekelijks uit, eiken Zaterdag; soms werd het echter Zondag en zelfs wel Maandagavond I (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1