EERSTE BLAD A PREDIKBEURTEN. ZATERDAG 19 APRIL 1930 feuilleton. DOOR EENS ANDERS SCHULD. Echtscheiding. AMBACHTSSCHOOL udt hy eiken dag geregeld schoonmaak z(jn memorie om hiermee brood, kleeren, 'warming en andere geneugten voorzyn zin te bekomen en dus is het niet anders n te billijken, dat hij van des avonds tot n volgenden morgen gezelligheid en rust nscht en geen haastig dineeren op een uten bist of een punt van de tafel of sla- n in een overhoop gehaald vertrek. (Slot volgt.) GOEDE VRIJDAG. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. ddelharnis, 'sav. dhr. Dekker uit Bleiswjjk. mmelsdijk, 'sav. ds. Van Ameide. -"kslaud, 'sav. ds. v. d. Wal. rkingen, 'sav. leeskerk. lissant, 'sav. leeskerk. fllendam, 'sav. dhr. Bouman. •edereede, geen opgaaf. ddorp, 'sav. leeskerk. euwe Tonge, 'sav. ds. Dekker. ide Tonge, 'sav. ds. Vlasblom. ltgensplaat, 'sav. leeskerk. agstraat, 's av. dhr. Vetter. Bommel, geen opgaaf, id aan 't Haringvliet, 'sav. ds. Polhuijs. GEREFORMEERDE KERK. 'ddelharnis, 's av. ds. Van Velzen uit Doesburg, sllendam, 'sav. leeskerk. iddorp, 's av. leeskerk. jltgensplaat, 'sav. ds. De Lange, n Bommel, 'sav. ds. Schaafsma. id aan 'tHaringvliet, 'sav. ds. de Graaff. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE, id aan 't Haringvliet, 's av. leeskerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN, ddelharnis, 'sav. leeskerk. rksland, 'sav. ds. de Blois. rkingen, 'sav. leeskerk. ddorp, 'sav. leeskerk. VERLOOFD: NELY M. C. MAST en PIET NIP1US. Middelharnis. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07" ADVERTENTIËN van 16 regels - - 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f jper plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 12E JAARGANG. - N°. 48 Wegens de Paaschdagen zal ons blad a.s. Woensdag NIET verschijnen. Week-revne. Binnenland. De talrijke jammerklachten der landbouw deskundigen in onze Tweede Kamer, mits gaders de nog talr(jker geuite klaagliederen in landbouwbladen over de buitengewoon teleurstellende resultaten in land- en tuin bouwbedrijf zullen volgens een bericht van het Corr. Bureau de instelling van een Staats commissie tot gevolg hebben, teneinde ad vies uit te brengen over te treffen maat regelen met het oog op den oogenblikkelijken toestand van land- en tuinbouw. Gezien de wanverhouding tussehen kostprijs en ver koopprijzen der verschillende producten is de instelling van een dergelijke commissie urgent te achten, doch nog meer urgent is het dat deze commissie snel endoortastend doeltreffende maatregelen weet aan te geven, wil althans vooral voor de financieel minder sterken deze hulp niet te laat komen. Hebben onze land- en tuinbouwers ver driet omdat er te weinig dubbeltjes in de la komen voor hun producten en zitten ze deswege danig in de misère, de pretmakers, de fuivers van onze badplaatsen hebben niet minder verdriet, omdat ze belemmerd wor den in hei onbeperkt uitgeven van eigen of papa's duiten. Ook voor hen dreigt er uit komst, want volgens verschillende berichten is er te Parijs reeds een maatschappij op gericht, welke plannen koestert met een groot luxe schip buiten de territoriale wa teren tussehen Hoek van Holland en IJmui- den te koersen en gelegenheid aan boord te geven zich op de meest moderne manier van heel veel centen te ontdoen. Het moet inderdaad bittere ernst zijn met deze plan nen en eerdaags zal er ook hier een aanval op de portemonnai van aandeelhouders wor den ondernomen, waarna de verdwaasden aan de beurt kunnen komen, 't lijkt wat erg Amerikaansch en voor de Amerikanen zou het wat kunnen zijn, vooral met het oog op een neutje. Voor een goed glaasje volkskanjer zou een echte liefhebber er daar haast een moord voor doen. Op dit punt doen wij overigens niets voor het buitenland onder, zooals de moord te Eindhoven aantoont en waar een simpele kwestie over een duif de oorzaak van een moorddrama werd Een driftige kapper en een oppassend werkman kregen hierover in een café woorden, er volgde een uitnoodiging voor een robbertje buiten de deur, waarbij de kapper zijn slachtoffer met messteken heeft afgemaakt. De dader heeft zich zelf bij de politie gemeld en heeft na aanvanke lijk te hebben ontkend, toegegeven de vree daad te hebben volvoerd. W. HEIMBURG. VERTALING VAN HERMINE. Geautoriseerde uitgave van D. Bolle.) 71) „Wel neen. Ik heb mij dc vingers half lam ge schreven nu blijft 't er bij. Ge moogt dankbaar zijn, dat ge zoo'n goede betrekking krijgt zestig gulden per maand en dan maar die kleuters om lezen en schrijven te leeren. Gij wordt al net als je moeder men moet weten wat men wil." „Maar, tante, ik weet best wat ik wil. Ik wil bij de nicht blijven daar ginds op den molen." „Dat ziet er mooi uitWilt ge die oude stumperd haar schamel stukje genadebrood mee helpen op eten?" „Maar als ik u nu zeg, tante, dat de nicht mijn genadebrood eet ten minste bijna „Goede hemel, hebt ge dan iets van Wolmeijer geërfd? Maar dat zult ge toch niet aannemen, Annelise? Anders En zij streek niet haar kle verig keukenmes langs bet wit geschuurde aanrecht „anders snijd ik plechtig het servet tussehen ons door. Dan valt ge mij geheel uit de gis, hoor!" „Ik heb niets geërfd, ik ben alleen maar geën gageerd, tante. Maar voorloopig mag iemand bui ten u nog niets daarvan weten." Zij liet mij uitspreken; haar anders zoo beweeg- zoo beweeglijk gelaat staarde mij nu strak aan. „Maliepraat!" zeide zij, wierp mes en kweeën in den schotel en zette dezen zoo hard op de keuken tafel, dat 't mij nog een raadsel is, hoe het aarden ding dit uithield zonder te breken. „Ba mee naar boven Natuurlijk hebt ge weer een dommen streek begaan." Katholieke Nederland heeft met voldoening en blijdschap de benoeming vernomen van den Vicaris Kapitulaar van het Aartsbisdom Utrecht, pastoor J. H. C. Jansen, Pries van geboorte, tot aartsbisschop van Utrecht. De berichten over samensmelting tussehen de R.K. Volkspartij en de R.K. Staatsparty zijn voorbarig gebleken. Het bestuur der R.K. Volkspartij schijnt de meening der party slecht gepeild te hebben, althans is het voorstel van het betreffende bestuur met zeer groote meerderheid verworpen. Buitenland. Uit de Londensche vlootconferentie is dan toch een hoopgevend resultaat geboren, z(j het dan ook zonder Frankrijk en Italië. De Vereenigde Staten, Engeland en Japan zijn het eens geworden over een drie mogend- hedenpact, terwyi Frankryk en Italië hun besprekingen na de Londensche conferentie zullen voortzetten, waarby Londen min of meer als toeziende voogd zal optreden. Het Londensche resultaat mag dan niet geheel en al beantwoorden aan de oorspronkeiyk gekoesterde verwachtingen, na al de herrie en het vruchteloos gezoek naar reddende formules, is men te Londen en Washington voldaan dat alles zoo is afgeloopen, dat er niet meer scherven zjjn gemaakt dan de Italiaansch-Fransche, die er te Londen niet op verbeterd maar wel verslechterd zijn. Wat er nu te Londen is bereikt, er wordt naarstig aan de redactie der diverse docu menten gewerkt, is eigenlijk een volkomen geslaagde hervatting geweest van de con ferentie van 27 te Genése, waar dank zij wantrouwen en rivaliteit, Engeland, Amerika en Japan het niet eens konden worden. Het waren toen voornamelijk de Amerikanen en Engelschen die heel scherp tegenover elkaar stonden, beangstigend scherp zelfs, doch onder leiding van Hoover en Mac Donald is deze oude geest van wantrouwen grooten- deels verdwenen. De hoofdpunten van het driemogendheden- pact zijn de volgende: Amerika krijgt meer groote kruisers dan Engeland, de verhouding wordt ongeveer Amerika 18. Engeland 15 en Japan 11, terwyi de verhouding van de kleine kruisers in dezelfde volgorde wordt 24, 30 en 16. Wat torpedoboot-jagers betreft krygen Amerika en Engeland elk 150.000 ton en Japan 105 500 ton, terwijl zoowel Amerika, Engeland als Japan 52 500 ton aan duikbooten zullen krij gen. Volgens deze gegevens wordt de ver houding van het vechtmateriaal der Britsehe, Amerikaansche en Japansche vloten onge veer 541.000, 526.000 en 367.000 ton Als ge volg hiervan zullen verschillende verouderde kruisers, welke eerdaags naar den slooper verhuizen, niet vervangen worden door dure nieuwbouw. Van verschillende kanten heeft men zich beyverd om de Londensche resultaten in Boven werd ik nu aan een streng verhoor onder worpen een rechter van professie had 't niet beter kunnen doen. „Heb ik van mijn leven!" riep zij eindelijk. „En daarvan hebt gij mij nooit een syllabe gezegd! Nu in 's hemelsnaam ik gun 't je Stellig kom ik op de bruiloft en hij is een fatsoenlijk man, an ders had had hij dat onrechtmatig verkregen geld wel opgestoken, in plaats van 't aan de armen te geven." „Ik moest u zijn groeten overbrengen, tante, en vragen of gij soms voor uw bewaarschooltje de benedenkamers van het kasteel kondt gebruiken? De bovenverdieping wordt voor de weezen inge richt en de eerste, die hier wordt opgenomen, is de kieinc jongen van Knoopen-Martha." „Wel, daardoor zou ik honderdvijftig gulden huur besparen? Met heel veel plezier neem ik dat aanbod aan. Wilt gij er dan niet wonen? Nu, dat kan ik begrijpen!' „En alles blijft nog een geheim, niet waar, tante? Zie, hij en ik, we zullen elkaarvooreerst niet terug zien, ik wil niet zoo volmaakt gelukkig zijn, ik treur nog over mama." Zij knikte toestemmend en drukte mij tegen zich aan. „Nu heeft je moeder haar offer toch niet ver geefs gebracht," zeide zij. Dat was me een winter, die nu volgde tusscheu de besneeuwde bergen, dat was me een zomer onder de denneboomen, altijd bezield met de gedachte aan hem, altijd vervuld met een geluk, dat met eiken dag al nader en nader kwam! Geen stap in de groene wildernis zonder een dierbare herinne ring, geen blik op de muren dier gezellige kamers zonderde gedachte aan een heerlijke toekomst! En als Robert ons kwam bezoeken, als Hubner den netten ntandewagen uit de remise tevoorschijn bracht en de flinke paarden inspande om „mijn heer" van het station te halen, als ik den weg af keek, soms een heel uur te vroeg „of hij nog niet cjjfers uit te drukken. De Engelschen be cijferen dat ze hierdoor tot en met 1936, tot zoo lang is de overeenkomst van kracht, het sommetje van 70 millioen pond sterling be sparen, terwijl de Amerikanen tot een be sparing komen van een slordige 500 millioen dollar, terwyi de Japansche cijfers ons niet bekend zyn. in ieder geval zyn het formi dabele cyfers en is er alleen om deze redenen alle aanleiding tot voldoening. Men hoopt nu verder maar dat Italië en Frankryk de pret niet bederven door een wedloop in bewapening aan te gaan, want dan komt er van dit heele plannetje geen spaan terecht. Trachten de Italianen hun achterstand op de Franschen in te halen, hetgeen niet waarschynlijk is in verband met de financieele draagkracht van Italië, dan zal dit het ryke Frankryk tot verdere aanbouw dwingen enz. en waardoor er van de millioenenbesparing niets zou overbiy ven. Deze millioenencyfers brengen ons van zelf op de Engelsche begrooting, waarmede Snowden een deel der Engelschen de vreugde heeft vergald. Volgens deze millioenenrede hebben de inkomsten der Engelsche schat kist van het loopende jaar 782 millioen pon den bedragen en moet er rekening houdende met een tekort van 14$ millioen pond van den vorigen dienst, in totaal voor ruim 42 millioen pond aan nieuwe inkomsten aan geboord worden, wil de begrooting sluiten. Van deze onaangename plicht heeft Snow den zich gekweten door de belastingschroef van de inkomstenbelasting wat verder aan te draaien, een verhooging van het percen tage der successiebelasting aan te kondigen, verhooging der extra belasting (surtaxe), be nevens wat kleingoed, waarmee Snowden de laatste gaatjes hoopt te stoppen. De hoofd- lynen van deze begrooting komen hierop dat het voornameiyk de groote inkomens en de groote vermogens zijn die aan nieuwe aderlatingen onderworpen zullen worden en dat de kleinere inkomens er gonadig afko men. Bovendien zyn in deze begrooting aan gekondigd dat verschillende beschermende rechten binnen afzienbaren tijd zullen ver vallen. De conservatieven zijn met deze plannen niets ingenomen, terwjjl daaren tegen de liberalen zich er waardeerendover uitlaten. De linker vleugel van Labour is teleurgesteld, volgens hen worden de finan cieel sterken nog lang niet genoeg uitge beend en noemen zij de begrooting een knie val voor het kapitaal, terwijl de as. slacht- Voor de rechtbank te L. kwam een zonderling geval ter behandeling. De vrouw van G. de Z. ver klaarde namelijk, dat met haar man geen huis was te houden iemand van een doorloopend slecht humeur, een huistiran, die in alles gelijk wou hebben en zelfs wit zwart noemde. Toen hij dat echter toepaste op de wasch had de vrouw hem, in woede ontstoken, een ketel kokend water naar het hoofd geslingerd, want, zeide zei: Mijn heer de Rechter, mijn wasch was hagelwit want ik gebruik Zeeppoeder „Ozil", die kost slechts 1 dubbeltje per pakje. (Adv.) kwam?" en als hij er dan eindelijk was, als hij de stoep met twee treden tegelijk opv.oog en de deur binnenstormde en wij dan in eikaars armen vielen O, dan was er zeker geen tweede paar zóó ge lukkig als wij in de wereld. Wij bedachten allerlei veranderingen en ver beteringen voor den molen en het heerenhuis, die voor ons nu de liefste plekjes op aarde zouden blij ven; wij richtten een armenhuis op, wij lieten plan nen voor een schoolhuis maken het oude was in verval geraakt en een half jaar lang borduurde ik een altaarkleed, dat bij ons trouwen voor de eerste maal in de kerk prijken en alleen bij huwe lijken gebruikt worden zou. De nicht haalde al haar kostelijk linnen voor den dag en liet 't in orde maken, en toen brak het kerstfeest aan, het heerlijkste, dat ik ooit zou be leven. Robert kwam eerst drie dagen te voren uit Ame rika terug; sedert Juli was- hij weg geweest. Op kerstavond stond hij vóór mij. D etweede kerstdag zou onze trouwdag zijn. Weer sneeuwde 't en weer breidde zich een heilige stilte over bosschen en bergen uit. Weer kwamen de dorpelingen met denneboompjes uit het woud en weer rook 't bij de Hubners naar kerstkoeken. Evenals toen liepen de postboden met pakjes be laden en evenals toen, wandelde ik over den straat weg, maar nu niet bedroefd en verlaten Nu, ja, nu Als mijne ouders nu gearmd achter mij hadden geloopen, zou hier volmaakt geluk op deze aarde hebben bestaan. Maar het droevig verleden breide zijn sluier ook nu nog over het verrukkelijk tegen woordige uit. En daar was 't weer, het kleine muurtje, waarop ik voor twee jaar had gezeten, en evenals toen veegde ik de sneeuw met hand weg en zat hierop te wachten; evenals toen liet ik den blik weiden over de stilte, hier en daar wit getinte bosschen. Maar mijn ziel was thans vol dank en het hart begon mij van geluk en blijde verwachting te klop pen, toen het getjingel van de schelletjes de nade- offers juist van het tegendeel overtuigd zjjn en van een dergelijke knieval heelemaal niets moeten hebben. Ook in Londensche beurskringen, een bolwerk van conservatie ven, worden deze plannen van Snowden, waar weinig of niets tegen in te brengen zal z^jn, minder gunstig beoordeeld. Daarnaast zetten de Egyptische zorgen en vooral niet vergeten de Britsch-Indische, eveneens een domper op de Paaschvreugde van Londen. De onderhandelingen te Lon den met Egypte gevoerd schijnen de laatste dagen niet minder te gaan, waarschijnlijk trachten dezen uit de toestand in Britsch- Indië een voordeeltje te slaan, terwijl de actie van Gandhi, welke aanvankelijk zoo'n kalm en betrekkeiyk onschuldig karakter droeg, vry plotseling een bedenkelyke wen ding gaat nemen. De nationale week van de campagne voor civiele ongehoorzaamheid is ingezet met grootsche betoogingen in ver schillende plaatsen, waarby hier en daar harde klappen en zelfs enkele dooden zijn gevallen. Volgens enkele berichten hebben te Bombay zelfs een half millioen betoogers op geestdriftige wyze voor de onafhankeiyk- heid van Britsch-Indië gedemonstreerd, waar op deze schatting berust wordt niet aange geven, terwyi te Calcutta de Burgemeester weer eens uit den band sprong, opruiende redevoeringen hield en deswege is veroor deeld tot 6 maanden gratis staatslogies. Ver schillende leiders zijn gearresteerd, alleen Gandhi kan het nog steeds niet zoo ver bren gen, ondanks hardnekkige pogingen ind6ze richting ondernomen. Met een bewonderens waardige flegma biy ven de Engelschen rustig toezien hoe de actie zich verder ontwikkelt. Dat de Mohammedanen en ook de Paria's, de laagste kaste der Hindoes zich tot heden nog afzydig houden is een heele troost voor de Engelschen. Het Duitsche kabinet Drünig ia tegen veler verwachting in, niet het minst in eigen boezem, door alle moeilijkheden in den Ryks- dag gekomen, zij het dan ook met de grootste moeite en waarby de meerderheid by de ver schillende stemmingen angstwekkend daalde. Tot het laatst toe is er groote spanning ge weest en zoowel de oppositie als de regee- ringspartyen hebben alles gedaan om alle afgevaardigden op het appel te doen ver- scbynen. Spoorboekjes z\jn geraadpleegd, de afgevaardigden der provincie werden met telegrammen bestookt en zelfs de vlieg machine kwam er by te pas om de heeren aan de stemming te doen deelnemen, ook minder ernstige zieken moesten nog ver- schynen, doch Brüning heeft de krachttoer volbracht, zoodat het fioancieele en land bouwprogramma verzekerd schijnt. De Beie^ ren hebben nog kans gezien de verhoogde bierbelasting met een derde te verminderen, terwyi de Duitsch-naüonalen hun huid zoo duur mogeiyk hebben verkocht. Waar vooral de drastische verhoogingen op land-, tuin en veeteeltproducten op uit moeten loopen maakt velen in en buiten Duitschland hut verig en doet weinig goeds verwachten. t'ing van een slede aankomdigde. Ik bleef bedaard zitten, toen het voertuig den hoek omkwam. Eerst werden de koppen van de paarden zichtbaar niet de roodzijden strikken tus sehen de groene dennetakken aan de tuigen, toen Hubner zelf in zijn zondagspak met een spik- splinternieuwen pels en een vuurrooden strik aan zijn zweep. Ik legde den vinger op den mond en hij begreep mij en glimlachte; langzaam kwam hij nader. Maar de man, die in de slede zat, zag en hoorde niets. Hij staarde onbeweeglijk voor zich uit met een opgeruimden trek op zijn goed, ernstig gelaat. Ik keek naar Itemhad mijn blik dan niet de macht om hem uit zijn overpeinzingen te wekken? Ja, waarlijk! Hij zag op met een sprong was hij uit de slede en hield mij in de armen. „Ja, hier moest ik je vinden juist hier, op deze plek!" De slede reed voort en verdween uit het gezicht; wij bleven alleen met ons groot geluk. Ik geloof, dat we santen op den muur zaten en niets merkten van koude of sneeuw. Twee dagen later werd ons huwelijk voltrokken. Zooals Robert eens had gezegd, geschiedde 't ook: op dezelfde plek, waar zijne ouders gestaan had den, stonden ook wij. Achter ons ntaar vier per sonen: twee merkwaardige bruidsmeisjes, de nicht en de freule; en voorts Hubner met zijn knappe vrouw. Toen ik aan Robert's zijde terugkwam, zag. ik een menigte menschen, allen even belangstel lend, de jongeren hielden ons zijden linten voor en de kleine meisjes strooiden dennegroen en van het koor zongen de schoolkinderen „Loofden Heer! Ach, ééne ontbrak maar: mijne moeder, mijn arme moeder! De freule begreep wat er in mij omgingzij sloot mij in de nette eetzaal van onze woning i" de armen. „Mijn gansje," zeide zij, „ze rust nu, ze neett vrede. Zie, er zijn menschen, die onze lieve Heer tot zich roept, omdat zij zich hier beneden met thuis gevoelen. Gun haar dan die rust! Vermelden we tot slot nog eenige ernstige ongelukken in het buitenland. Twee bios- coopbranden hebben in Rusland 40 menschen- levens gekost, een dergelyke ramp heeftin Italië 15 dooden geëiseht, terwjjl in Amerika een mynramp en een botsing op een over weg tussehen een volle autobus en een snel trein respectieveiyk 22 en 20 dooden heeft gekost, benevens eenige min of meer ernstige gewonden, terwjjl in Frankryk een ontspo ring van een militairen trein zeven soldaten zyn gedood en 37 zyn gewond. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten (Adv). voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis. Voor de leerlingen van de Ambachts school alhier was het Woensdag weer den belangwekkendsten dag van het gehaele jaar, daar het oordeel van Directeur en Leeraren over hun streven zou worden bekend gee maakt. De heer Van As, Voorzitter, heette allen harteiyk welkom. Elke flinke jongen zal wel erg nieuwsgierig zijn hoe of hij er dit jaar is afgekomen, al zal hy dit met de hand op het hart wel ongeveer weten. Wy zullen jullie dan ook niet te lang op de proef stellen en eerst den uitslag van directeur en leeraren mededeelen die getracht hebben jullie klaar te maken om de Maatschappy in te gaan. DAGSCHOOL CDBSUS 1929—1930. Overgang en Uitreiking Eind-Diploma's op Woensdag 16 April 1930. Leerlingen die overgaan van het eerste naar het tweede leerjaar. Timmerlieden: A. C. Hotting, Ooltgens- plaat. J. D. Knape, Ouddorp. S. Koppenaal, Langstraat. A. Röber, Nieuwe Tonge. J. Roos, Goedereede. T. van Strien, Middel harnis. L. Vroegindewey, Middelharnis. Gaat voorwaardeiyk over: A. C. Neels, Melissant. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Smeden (Mach.Bankw.): J. Appel, Middel harnis. H. A. Barentsen, Middelharnis. C. G. Campfens, Middelharnis. W. M. van 'tHoff, Sommelsdyk. M. Lokker, Goedereede. C. Remus, Ooltgensplaat. P. Roetman, Som melsdyk. G. Sarelse, Middelharnis. Chr. Tiele- man, Nieuwe Tonge. D. J. v. d. Tol, Nieuwe Tonge. C. Zorge, Melissant. Gaan voorwaardeiyk overA. Markus, Ooltgensplaat. C. Vroegindewey, Middelhar nis. F. van Wezel, Middelharnis. Niet bevorderd: 1 leerling. En toen de schemering aanbrak, klonken weder om de schelletjes van een slede door het stille bosch en trokken twee jonge menschen samen de wijde wereld in. „Goedendag, mevrouw Annelise! had de nicht nog geroepen en de freule had gezegd „Ze ziet er wezenlijk uit als een mevrouwtje, dat kleine zwarte ding met haar rond gezichtje! Maar die oogen ja, die oogen!" Na een half jaar keerden wij uit Amerika terug, om aitijd in Duitschland te blijven. O, mijn rustig, groen geboorteland, hoe schoon zijt ge tut, hoe vreedzaam en stil! Robert heeft daarginds zijn zaak verkocht. Wij wonen negen maanden van het jaar hier tussehen de eenzame bergen: om niet geheel van de wereld af te sterven, gaan wij dan jaarlijks na kerstmis naar de eene of andere groote stad. Maar wij teilen de dagen totdat wij weer in het gebergte zijn, waar elke steen ons kent en alle menschen ons zoo vrien delijk goedendagzeggen, waar de molen kleppert, de beek ruischt en de wind door de toppen van de boomen vaart. Wij houden beiden veel van de eenzaamheid, misschien omdat wij zoovee. treurigs van de menschen ondervonden, misschien ook, omdat wij ons met onszelf genoegen en niet onze beide kinderen, waarop de nicht zoo vreeselijk trotsch is en van wie zij en de freule peettantes zijn. Waar we ons ook bevinden, tussehen onze bergen zijn wij altijd het gelukkigst. Robert is oververgelijketijk als grondbezitter en eigenaar van een molen zulk een tweede molen zal men lang zoeken. En ik, ik heb behalve de opvoeding van de kinderen nog veel tijd over voor al het schoone, dat mijn belangstelling wekt, en 't klinkt eigen aardig, als ik Schubert's „Schoone Molenaarster" op de piano speel en de molen dan de maat daarbij kleppert. Dan zit Robert bij liet venster en tegen over Item onze beschermengel, de oude trouwe nicht, met den oudsten jongen tussehen haar knieën. Peinzend knikt zij dan soms met het hoofd op haar ouden dag heeft zij toch nog een geluk kig paar mogen zien! ^s)ot WÈm

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1