Radio Producten tiKKSTK BLAD STER-TABAK ervangers kan ^hslips „Miniwaêl" Middelharnis 'UDIE-WATERVERf Beste ZATERDAG 12 APRIL 1930 DOOR EENS ANDERS SCHULD. Restaurant-eigenaar Broodeloos. LANDBOUW P. van Hulst en C. van Santen. D. ruik en J. van der Blom. erledon: Dirkje van Hulst, oud 85 jaar van Cornells de Heer. HEENVLIET, van 1-31 Maart, boren: Annetje Teuntje, d. v. W. Kas- en L. Hofijzer. Francijntje Hendrika, M. A. den Oudsten en H. den Toom. nnes z. v. J. de Wilde en A. Looyen. OOLTGENSPLAAT. boren: Willem Marinus, z. v. Abraham der Welle en Willemtie Maria Duim; nnis Anthonius, z. v. Anthonie Huys- en Adriana Terhoeve. n eiken boekhandel. Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regels - '>20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen t ltper plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 12E JAARGANG. - N°. 46 W eek-revue. Binnenland. De kali verladingen te Rotterdam, waar tegen de Belgen zich zoo hardnekkig hebben verzet, met succes naar nei schijnt, zal mis schien ondanks de goedkeuring door den Rot- terdainschen gemeenteraad toch nog met door gaan Brussel en Par'üs doen het voorkomen alsof dit besluit vau de Rotterdamsche vroede vaderen voor den 15 Maart had moeten vallen en dat op grond nier van de betrokken Fransche maatschappy met verplicht is de overeeu- komst met Rotterdam uit te voeren, hetgeen Rotterdam pertinent ontkent. Deze geheele geschiedenis is nog altijd gehuld in een waas van onzekerheid, de Fransche maatschappij zal volgens een bericht 17 dezer definitief haar standpunt tegenover Rotterdam bepalen, voor zoover de directie tenminste nog iets te bepalen heeft. Het is te hopen dat in deze kali-zaak voldoende opheldering komt, teneinde te kunnen vast stellen wie en in hoeverre hier de schuldigen zijn, waardoor aan Rotterdam een gunstige kans dreigt te ontgaan. O s Zonderling en niet minder teleurstellend voor de betrokkenen, is de sollicitatie naar het begeerde baantje van ambtenaar-armbe zoeker bij Maatschappelijk Hulpbetoon te Sliedrecht, welk baantje een salaris oplevert van 2000. Van de 149 liefhebbers hebben 69 liefhebbers hun sollicitatie op ongezegeld papier ingeleverd, ingevolge de zegelwet is dit verplicht indien het salaris minstens 1000 bedraagt, zoodat deze 69 allen bloot staan aan een boete van 25. Hieronder is er ook een, die eerst aan den burgemeester heeft gevraagd of sollicitatie op zegel noodig was en die op het ontkennend antwoord, mede de dupe wordt. Bovendien kunnen B. en W. op straffe van boete geen der 69 slachtoffers voor benoeming in aanmerking brengen, tenzij er een nieuwe oproeping plaats heeft. Met het eerste Nederlandsche zweefvlieg tuig, product van Pander, zyn deze week boven de duinen geslaagde proeven genomen. Deze proeven hebben aangetoond dat het terrein geschikt is en dat het toestel eveneens voor de taak is berekend De piloot, de heer Tijen, die voor het eerst in het zweefvlieg tuig de proeven deed, is bij de laatste proef ruim drie minuten in de lucht geweest en werd hierbij onaangenaam verrast, doordat een struik een der vleugels greep, met een buiteling als gevolg. Alleen het toestel, we gende 70 K.G. werd een weinig beschadigd, doch de piloot kwam er zonder schram of buil af. In verband met de ruimte nog even in 't kort het volgende: Te Tilburg werd deze week een schoen fabriek gedeeltelijk door brand vernield, waar bij eenige tienduizenden paren schoenen wer den verbrand en waardoor 800 werklieden tijdelyk werkloos zijn geworden. Op de Schelde is nabij Walsoorden het van Terneuzen komeDde riviertankschips.s. Kura door het Duitsche s.s. Aller overvaren en onmiddrllijk gezonken, waarby de vrouw van den schipper jammerlijk is verdronken. De voetbalpaladijnen, dat zijn er vele tegen woordig, hebben 1. Zondag genoten van den wedstrijd Nederlaud-Italië, die geëindigd is met een gelijk spel 1 1. Buitenland. Het Duitsche kabinet Brüuing heeft de eerste hindernis, de verwerping van de so cialistische motie van wantrouwen, genomen eu spurt met bekwamen speed verder op nieuwe hindernissen aan. Erg plezierig is overigens de positie van dit kabinet aller minst en voortdurend blijft het gevaar van een plotseling sneuvelen tot de mogelijk- neid benooren.. De tweede en gevaarlijke hindernis van dit kabinet is haar financieel program, dat niet alleen in de oogen geen genade kan vinden, doch waarover men het evenmin in eigen boezem volkomen eens is De Duitsche schatkist laat weer eens den bodem zien, minister Moldenhauer heeft voor de directe behoeften ongeveer 300 millioen mark noo dig, welke h^j wenscht te halen uit de op brengst van nieuwe belastingen of rechten op benzol, benzine, bier, enz. Tot heftige verontwaardiging der Beiersche volkspartij, dit zij n de Zuiddeutsche vrienden van Brüning stelt Moldenhauer maar eventjes een ver hooging van den bieraccijns voor van 75%. Nu mogen de Beieren nog zoo goedmoedig van aard zijn, op dit punt verdragen ze geen gekscheren en dat de Beiersche volks partij hierover harde noten zal kraken is aan geen twijfel onderhevig. Ook al zijn er stevige pogingen aangewend om hun verzet te breken. Een ander onderdeel van het financieele program der regeering is haar voorstel het percentage voor de verzekering tegen de werkeloosheid tot 4% te verhoogen, tegen welk voorstel natuurlijk de Duitsche volks partij, vertegenwoorde Duitsche grootin dustrie, in verzet zal komen. Door vriend en vijand bestookt zal Brüning heel wat stuurmanskunst ten beste moeten geven, wil hij ongedeerd tusschen al deze talrijke klippen doorzeilen. Over het program van Schiele tot hulp van de noodlydende landbouw, is er over eenstemming bereikt en is tevens de af spraak gemaakt, dat dit agrarische program vervalt, indien de belastingwetten in den Rijksdag geen meerderheid vinden. De be doeling hiervan is natuurlijk gemakkelijk te begrijpen, het kan een machtig middel zijn om de Duitsch-nationalen te dwingen voor het financieel program te doen stem men. Mocht de regeering in den Rijksdag strom pelen over haar voorstellen, dan volgt ont binding van den Rijksdag, nog een stok achter de deur, en zal art 48 van de Duit- PEUILLtTON. W. HE1MBURG. VERTALING VAN HERMINE. (Geautoriseerde uitgave van D. Bolle.) 69) En den volgenden morgen werd de man begra ven, stil en heel in de vroegte. De nicht stond bij zijn graf; anders niemand. Slechts een enkele vrouw had zich nog bij haar gevoegd met een kind aan de hand, een jongen van een jaar of zes, zeven, die haiif stuursch, halfbeschroomd de kist in de groeve zag zinken. De nicht vertelde mij dit, toen zij terugkwam. „Nu kan de arme stumperd gaan bedelen," had de vrouw gezegd, „want wie zal er in de toekomst voor hem zorgen? Voor niets kan ik hem niet bij mij houdenKnoopen-Martha heeft hem niets na gelaten." „II: zal wel zorgen, dat hij geen honger lijdt. Houd hem maar bij je, tot dat de nalatenschap geregeld is," had de nicht haar getroost. Nu woonden wij met ons beiden in het groote huis, welks bovenkamers nog allen gerechtelijk verzegeld waren. Eerst nadat er verscheidene we ken verloopen waren, kon de inbeslagneming wor den opgeheven. De zomer brak aan, een bijzonder warme zomer, dien ik meer in den tuin dan in huis doorbracht. In een restaurant te A., waar vele bouwkundigen hun noenmaal gebruikten, waren de tafellakens steeds bezaaid met potloodschetsen van de bezoe kers die elkander het een of ander duidelijk maak ten. De restaurateur die hier heftig tegen sput terde verloor langzamerheid zijn klanten en zijn overbuurman kreeg een bloeiende zaak Dezen con current kon het niets schelen, want 's avonds gin gen de tafellakens in een sopje „OziP'Zeeppoede van slechts 1 dubbeltje per pakje. (Adv.) sche grondwet, dat den rijkspresident onder buitengewone omstandigheden buitengewone bevoegdheden verleent, toegepast worden om de meest dringende fiuancieele maat regelen te nemen. De parlementaire ma chine in Duitschlaad kraakt weer eens en dreigt ieder oogenblik vast te loopen. Het Engelsche kabinet gaat het in dit opzicht heel wat beter, hetgeen te danken is aan de vrijage met de liberalen, welke vrijage niet officieel wordt erkend, doch die niettemin officieus bestaat. Het is geen po litiek huwelijk uit liefde, zulks komt nage noeg nimmer voor in de politiek, doch uit sluitend uit zakelijke overwegingen. De zorgen van Labour zijn er evenwel niet minder om en hieronder neemt de zorg voor het groote werkeloozenleger geen gerin ge plaats in. Dezer dagen is er weer eens over dit lastige probleem in het Lagerhuis gedebatteerd, waarbij een der conservatieven het denkbeeld aan de hand deed het koopen op afbetaling te bevorderen, teneinde aldus den verkoop van diverse producten te be vorderen en zoodoende de werkeloosheid te verminderen. Spreek met mijnheer die eD die en ge bestrydt de werkloosheid, aldus dit conservatieve denkbeeld. Minister Thomas zit over de oplossing van het werkeloos- heidsvraagstuk nog altijd met de handen in 't haar en wat Labour tot heden op dit terrein heeft gepresteerd dwingt evenmin bewondering af als wat de conservatieven voor hem op dit terrein hebben geprobeerd. Lloyd George schijnt grootsche plannen van voor de verkiezingen reeds lang in zyn po litiek archief te hebben opgeborgen. Wat de Britsch-Indische zorgen betreft, zulks in verband met de actie van Gandhi tegen het zoutmonopolie en Zijn streven naar volkomen onafhankelijkheid voor Britsch- Indië, kan Londen tot heden tevreden zyn Den 11 Maart is Gandhi met een van zijn vrienden de wandeling naar de kust van de Arabischa Zee begonnen, welke bedoeld was als een grootsche progaganda-tocht voor burgerongehoorzaamheid tegen hetBritsche gezag. Ondanks de door zijn vrienden uit geoefende pressie op de bevolking heeft dit nagenoeg geen resultaat opgeleverd, terwyi de vurige wensch van Gandhi om gearres teerd te worden nog altijd onvervuld is, on danks zijn overtreding van het zoutmono polie te Dandi aan de kust, waar hij en zyn vrienden een geringe hoeveelheid klipzout hebben verzameld. Wel zijn eenige zyner aanhangers voor dezelfde overtreding gear resteerd, waaronder zijn zoon, doch John Buil houdt Gandhi alleen nauwlettend in de gaten en knijpt zoo noodig een oogje dicht en is stokdoof, indien zijn uitdrukkingen wat al te kras worden. Gandhi zelf vindt zulks natuurlyk allerminst plèzierig, omdat hij en door het geringe succes en het uit blijven van zfin arrestatie in letterlijken en figuurlijgen zin leelijk in zfin zelfgeweven blaadje komt te staan. Met de Londensche conferentie gaat het iets beter, doch het blijft uitermate twijfel achtig of het tot overeenstemming tusschen ■ie deelnemende vfif staten zal komen Nat alle waarschijnlijkheid is een overeenkomst tusschen Amerika, Engeland en Japan ver zekerd, terwijl men alsnog doende is tegen in den ouden somberen tuin, die als geschapen was voor een droefgeestig gestemd gemoed. De ven sters van het huis zagen met hun gesloten zonne blinden zoo stil op mij neer en de rozen bloeiden zoo prachtig, zonder dat een hand zich ooit naar haar uitstrekte. De nicht kwam nu een dan door de schaduwrijke lanen aansluipen en zette zich naast mij, moe en loom en de handen in den schoot. De dagen kropen voorbij. En toen brak er een aan, waarop de oude vrouw mij half fluisterend vroeg: „Is 't v/ezenlijk waar, Annelise, dat ge weg wilt?" Ik knikte toestemmend met afgewend gelaat. „Ja, nicht. Zie, ik word ziek als ik nog langer hier blijf; ik moet iets te doen hebben, moet werken om alles te vergeten, en ik vind dat ik nu lang genoeg de gast van Robert Nordman ben geweest. Hij is toch de erfgenaam." „Maar ge blijft immers nog tot October?" De lippen van de oude vrouw beefden. „Tot October! Annelise!" De eerste October brak aan. Ik leefde als in een betooverd kasteel en hoorde niets van de buiten weJ"e'd r~ - e had zelfs de couranten afge schaft De freule kwam op zekeren namiddag, toen ik m den tuin ging wandelen zooals gewoonlijk dertigmaal rondom het groote grasperk en dit wel met den gelijkmatigen stap van een schildwacht Zij liep naast mij voort, vroeg alleen of ik niet wat langzamer kon gaan en liet er toen op volgen: „Nu zijt ge gauw uit je ballingschap verlost, mijn gansje! De gravin van Arvensleben heeft jé die betrekking in Engeland bezorgd. Ik ben er zéér vóór dat gij die aanneemt, want, weet ge, 't is nu wel goed, niet hier in den omtrek te blijven. De heele provincie en al de omliggende dorpen praten over niets anders dan over die geschiedenis, en 't is akelig, als men een courant opneemt Wol- meijer en Nordman en Nordman en Wolmeijer letterlijk niets anders!" Ik bleef staan en zag haar verschrikt aan. „Ja, Annelise, wie had dat ooit gedacht? Nu begrijp ik eerst, waarom de man zich een kogel door het hoofd heeft gejaagd er bleef hem niets anders over. 't Zijn fraaie zaken, die daar aan het licht zijn gekomen! Maar Nordman dat moet gezegd worden heeft zich recht verstandig en fatsoenlijk gedragen; want, denk eens, hij heeft afstand gedaan van Wolmeijer's geheele vermogen behalve van het landgoed in Thuringen, dat het eigendom van zijne moeder was. Ja, maar weet ge dat dan nog niet?" viel zij zichzelve in de rede. „Ik vertel je dit, en gij kijkt mij aan, alsof ik niet wel bij het hoofd ben Dat alles gaat je toch van nabij aan en „Ik wist niet, tante, dat die zaak nu voor het gerecht was behandeld; maar ik sta er ook buiten wat heb i k met Wolmeijer's nalatenschap te maken?" „Zoo! Maar op de keper beschouwd, gaat die zaak je toch wél aan. Nu, het oude spreekwoord zegt al, kind: Waar niets is, wil niets wezen. Wat heeft je arme moeder nu aan haar offer gehad? Gij krijgt geen rooden cent. Ik wilde alleen nog zeggen: Nordman heeft het gansche fortuin van zijn oom, dat deze met oplichten en woekeren bij eengegaard heeft, aan de stad Westenberg ge schonken, om met een gedeelte daarvan een wees huis te bouwen wat wij best kunnen gebruiken, want ze zijn niet te tellen, de verlaten wormen, die hier rondkruipen en slaag in plaats van eten krijgen en verder gaat alles aan de diaconie. Ja, en verbeeld je, hij had niet kunnen bewijzen, stellingen tusschen Italië en Frankrfik te overpleisteren. Den 22sten dezer maand viert de Londen sche conferentie een jubileum, dan zijn de heeren drie maanden aan het dokteren en hebben de journalisten zich aldaar nagenoeg drie maanden verveeld. Alleen de laatste weken leverden deze ridders van de pen stof voor artikelen. Nu we het toch over de journalisten hebben, nog iets over een op de jaarlyksche vergadering der journalisten te Columbus uitgesproken gebed door ds. Bateman, waaromtrent het Grafisch Week blad o.a. het volgende vermeld: „Hemelsche Vader, wy smeeken uwen zegen af over de hoofden dezer kranten- menschen, die weliswaar gewoon zyn met de uiterste hoeken der aarde in verbindiDg te staan, die een revolutie in China ruiken n voor wie de deuren van prinsen en vorsten niet gesloten zijn, doch die te weinig tyd hebben zich om hetparadyste bekommeren. Heb genade met deze lieden, die door eiken duivel in verzoeking worden gebracht, van den drukduivel tot den duivel der scherpe opschriften. Heb genade met deze lieden, die zich om de onbenulligste en om de slechtste zaken bekommeren, wanneer ze slechts hun kran ten betreffen. Heb genade met hen, die tot zooveel diners en soupers uitgenoodigd zyn, dat zij hun goede spysvertering op het altaar derzake- lyke berichtgeving moeten offeren. Laat hun byeenkomstzegenrijk verloopen! Gemakkelyk is het, in de geheimen van vergaderingsverslagen door te dringen, moei lijk is het om de velden van het Paradys te betreden. Uw zegen smeeken wij over hen af, wanneer zij eenmaal met al hun kranten en hoofdartikelen aan het einde van al hun aardsche zorgen verlost zullen zijn, laat hen dan voor den heiligen Petrus een schooner geschiedenis bereid hebben dan zij hier ooit op aarde in hun kranten geschreven hebben. En ofschoon het hard moge zyn voor krantenmenschen, in het Rijk van den Eeuwigen Vrede in te gaan, zoo laat hun toch een ontvangst ten deel vallen, die nog warmer en hartelijker is dan de ontvangst, welke hun heden de stad Columbus bereid heeft. De journalisten zijn dezen man in hun hart een standbeeld verschuldigd En een gebed voor d6 politici te Londen en elders? Tot heden nog onbekend lezer, het zou te vermoeiend worden indien hierin alle kleine en groote pekelzonden opgenoemd moesten worden, terwijl ook de plaatsruimte ontoe reikend zou zyn om het op te nemen. HeMKaa Paaschveetentoonstelling. Van de afdeelfeg Rotterdam, Schiednra en Omstreken van dn Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Op het terrein van de veemarkt is Dins- lag de jairlijksche Paaschveetentoonstelling van de afdeelmg Rotterdam en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw gehouden. Deze tentoonstelling trekt steeds meer dat zijn vader indertijd onschuldig veroordeeld was, als nicht Hemel niet een paar stuivertjes papier in haar bezit had gehad, waardoor de ge heele zaak aan het licht is gekomen een na gelaten brief van Wolmeijer's eerste vrouw, waar uit blijkt dat de oude Nordman geen dief is ge weest, en ten tweede een brief van den ouden Brankwitz aan zijn bondgenoot, een quitantie van den ontvangen en allesbehalven geringen koop prijs voor Langenwalde, dien Wolmeijer hem in solide effecten en klinkende munt heeft afgedaan drie dagen nadat hij had gezworen, dat hij niet bij machte was om iets meer te betalen. En die brieven wilde de brave man God vergeve 't heml destijds wegkapen, toen gij om hulp hebt ge roepen en de bom deed losbarsten. Wel, Annelise, dat geval staat in alle couranten met het opschrift: Een afgestorvene, in zijne eer hersteld." „Ik heb niets gelezen, tante." „Gij moet 't je maar niet te erg aantrekken kind. Wolmeijer heeft wel meer menschen verblind dan je arme moeder en mij." „Tante, mij nooit!" antwoordde ik. „'t Is waar," stemde zij toe, „gij kondt hem al van het begin af niet uitstaan. Zooals ik zeg, kind, alles bij elkaar genomen, is 't beter, dat ge een poos hier uit den omtrek verdwijnt. Mettertijd zal er wel weer gras groeien over die geschiedenis maar voorloopig zou zij hier je toekomst al licht in den weg staan, al zijt gij daaraan dood onschul dig. Ge hebt hier toch ook niets, wat je verdriet zou doen om achter te laten ik bedoel wat zoo één met je is, dat het losrukken je onmogelijk schijn De nicht en ik zijn oude vrouwenwat hebt ge aan ons? En ge weet toch dat wij met elke hart klopping aan je zullen denken en dat gij, zoolang INGEZONDEN MEDEDEELING. De ware levenskunst be staat hierin, dat men de eentonigheid van het dage- lijksch leven weet te verbre ken door heerlijke oogen- blikken. Niets beters Kan hier voor dienen dan Wanthetgenotvanelkpijp- ieSter-tabak is een verkwik king van lichaam en geest. belangstelling van de veehouders in Zuid- Holland en tot ver daarbuiten. Dit kwam wel byzonder tot uiting in de inzendingen van dit jaar Ook uit het hartje van Zeeland en uit Overijsel was best vee van het Hol landsche veeslag ingezonden, en ook beste roodbruine exemplaren trokken de aandacht van het talryke publiek De tentoonstelling was beter dan de vorige jaren. In 1928 deed zich het mond-en klauw zeer in ernstige mate gelden; groote stallen trokken op het laatste oogenblik hun in schrijvingen in, en zoo vertoonden toen ver schillende rubrieken groote gapingen Ook het vorige jaar deed zich het mond- en klauw zeer nog gelden, terwyi bovendien de strenge winter een ongunstigen invloed op bet aantal inzendingen en de kwaliteit daarvan uit oefende. Dit jaar deden zich deze invloeden niet voor, en het gevolg was, dat er in bijna alle rubrieken (het klein vee uitgezonderd) veel en bijzonder goede exemplaren waren ineezonden. Zooals steeds trok het gemeste vee veel belangstelling. Onder de schotten en vaarzen, met hard voer gemest, waren huitenuewoon goede exemplaien Vooral het Rijnland had zich prachtig geweerd, maar ook uit Zeeland viel heel wat moois te bewonderen. Het aan tal inzendingen was meer dan bevredigend. Uit het spoelingdistrict waren de inzen dingen niet zoo talrijk maar ook hier was ik de oogen niet voor altijd sluit, hier bij mij een toevlucht vindt, als de golven van het leven je soms mochten overstelpen." „Ge hebt gelijk, tante, ik bezit niets dan u bei den; maar dat is al veel, héél veel, en 't zal mij hard vallen dat achter te laten." „Hm!" zeide zij. Misschien had zij gedacht, dat ik nog iets anders zou noemen, dat ik moest verlaten, ik kon 't niet; ik dacht immers stellig dat Robert mij al lang had vergeten, en indien dit al niet het geval was, dat dan dat rampzalige voorval tusschen ons lag als een afgrond, die zelfs de innigste liefde nooit zou kunnen dempen. „En dus maar naar Engeland, kind!" „Ja, tante." „Al je meubeltjes, ik meen die van je moeder, kunt ge bij mij op zolder zetten, Annelise." „Alsjeblieft, tante." „Ik zal je tot Hamburg brengen, mijn gansje. Dan kom ik er ook weer eens." Ik knikte haar dankbaar toe. „Wat is die Nordman eigenlijk voor een man?" vroeg zij daarop, ,,'t Moet een wonderlijke klant zijn; honderd anderen hadden in zijn plaats het geld opgestoken. Nu, 't is waar, 't maakt eenig verschil als men er zelf zoo warmpjes inzit! Maar 't is toch mooi van hemover het geheel heeft hij die gansche zaak recht fatsoenlijk behandeld. Hij wilde niets anders dan de nagedachtenis van zijn vader van allen smet zuiveren, moet hij gezegd hebben; 't hinderde hem wel, dat hij een ander, die zich niet meer verdedigen kon, moest aan klagen, maar hij had niet anders kunnen handelen en was die rechtvaardiging aan zijn overleden ouders en zijn aanstaande vrouw verplicht. ■ÜMtaMÜa

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1