STERK HAKEL Producten )MB00TDIENST EERSTE BLAD Voor allen die Sukkelen STER-TABAK fl in i watt" kan s „Miniwaft" elharnis nstregeling ZATERDAG 29 MAART 1930 DOOR EENS ANDERS SCHULD. Mijnhardt's Laxeertabletten LHARMS-ROTTERDAM v.v. via VLAARDINGEN .MIDDELHARNIS" ngende 6 Oct. 1929 Middelharais aandag en Dinsdag arois 4.30 vm. A.VIaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 vm. t dagen (beb. Zon- en Feestd.) arnis 6.40 vm.A.VlMrd.9.I0vm.** am 10.00 vm. A. Brlelle 10.25vm.§ a Rotterdam aandag er lüinsdag am2.15nni. V. 71aard.3.00nni. f Middelharnis 5.30 nm. dagen (beb. Zon- en Feestd.) nm 3.15 am. V.Vlaard. 4.00nm ff 2.25 am.§ A. Middelbarnis 6.30 luiting op den trein van 7.21 vm m. van Vlaardlngen. ilultlng op den trein van 9.21 vn. m. van Vlaardlngen. luiting op den trein van (14.40) 4.51 (2.51 nm.) te Vlaardlngen sluiting op den trein van 15.40 en 15.51 (3.51) te Vlaardlngen. rdlngen overstappen. 7eestdag«n zijn te beschouwen: dag, 2a Paaichdag, Hemeltaartcdag uterda? ea da held# Ker«tda»#o •laats Boompjes nover Reederijstraat, Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07! ADVERTENTIËN van 16 regels tt 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regel», elke regel meer 15 cent. Week-revue. Binnenland. Het wetsontwerp inzake de Winkelsluiting, waarover in de Tweede Kamer door voor- en tegenstanders zoo strijdlustig is gestreden en waarbij een ware lawine van de meest uiteen- loopende amendementen ter sprake kwam, een niet gering deel van deze persoonlijke stok paardjes kon het niet eens tot stemming brengen, is met 7316 stemmen aangenomen. Het waren vooral de theologen die hier bij deze debatten tegenover elkaar in het krijt traden, zoodat minister Verschuur alle reden heeft dankbaar te zijn, de talrijke gevoelige voetangels en klemmen te hebben vermeden. Onze Eerste Kamer zal er eerstdaags ook nog eens gezellig over keuvelen en pas daarna zal de invoering van het bedoelde wetsontwerp mogelijk zijn. Vooral voor de kleine winketiers is dit wetsontwerp van zeer ingrijpende be- teekenis, doch in hoeverre het den strijd om het bestaan dezer middenstanders zal ver zwaren, zal de toekomst moeten leeren. Majoor Slobbe, de nieuwe gouverneur van Curasao, heeft zijn nieuwe taak aanvaard en ten overvloede bij die aanvaarding nog eens duidelijk naar voren gebracht, dat de regee ring den vasten wil heeft om orde, rust en veiligheid te handhaven. Over de naweeën van het beschamende drama der vorige maan den wordt in de pers nog altijd nagekaart voorai nu bekend is geworden, dat de hierbij betrokken officieren zich hierover alsnog zul len hebben te handhaven. Er zijn in dit drama reeds meer dan voldoende slachtoffers geval len en hoe langer er geroerd wordt in deze om meer dan verschillende redenen zoo on verkwikkelijke geschiedenis, hoe onaangenamer wordt de opstijgende dampen. Waarom aan dat alles nog een of twee officieele zonde bokken toevoegen? Te Heerlen heeft zich dezer dagen het eerst de schoonmaakwoede geopenbaard en wel op een heel zonderlinge wijze. Terwijl ds. Mol in het Volkshuis aldaar een rede hield, gericht tegen het communisme, hebben indringers vrijwel alles in zijn woning overhoop gehaald en daarbij een ware verwoesting aangericht. Pogingen der ongewenschte bezoekers om brand te stichten en een ontploffing te ver oorzaken, zijn gelukkig mislukt. De justitie heeft naar aanleiding hiervan direct een uit gebreid onderzoek ingesteld, doch tot heden heeft dit geen resultaat opgeleverd. Van de min of meer ernstige branden ver melden wij een brand te Nijmegen, waarbij een bejaarde vrouw jammerlijk in de vlammen is omgekomen, terwijl het dorpje Deyl is ge teisterd door een ernstige brand, waarbij in totaal een tiental met stroo gedekte huizen een prooi der vlammen zijn geworden. De schade beperkt zich hier'alleen tot het materi- eeie, welke slechts gedeeltelijk is verzekerd. We sukkelen nu reeds maanden achtereen aan het bekende radiovraagstuk, waarvan de FEUILLETON. W. HEIMBURG. VERTALING VAN HERMINE. (Geautoriseerde uitgave van D. Bolle.) Zelfs in den zonneschijn had de tuin altijd iets mlancholieks; nu bij avondstond dubbel. De don kere hemel weerspiegelde zich m het kalme water vlak van den vijver; 't was zoel en drukkend in de lucht en de donder rommelde in de verte. Nooit had ik mijn verlatenheid, mijn weerloosheid zoo diep gevoeld als in deze oogenblikken. In nicht's kleine kamer werd nu de lamp op gestoken; ik zag haar oude, gebogen gestalte heen en weer glijden in het flikkerend schijnsel, gelijk ik dit reeds als kind zoo dikwijls had gedaan van dat zelfde plaatsje, den grooten lindeboom, welks stam zich ter manshoogte in twee hemelhooge boomen splitste en op dit punt een mooi zitje vormde. Nu was ik ook van het bankje naar dien natuurlijken zetel opgestegen en keek uit de verte naar de nicht. Zij scheen met haar talafel bezig te 2,]n, bukte zich en stond toen weer op, en ging ver- i»«!§vins-naar *a^e' en bleef h>er met gebogen nootd zitten, alsof ze iets las of schreef; haar scha- CSn ineenSedrongen schaduw, viel achter haar tegen den muur. Voor de twee vensters, zoowel als voor al de benedenvertrekken, was traliewerk van oplossing telkens weer wordt verschoven, zoo dra er een kans tot oplossing in zicht komt. Het door den Radioraad aan den minister van Waterstaat verzonden advies, beoogende een oplossing van het brandende vraagstuk, tegen dit uitgebrachte advies wordt van verschillen de kanten een berg van bezwaren geopperd, zal volgens een bericht door den minister in den ministerraad worden gebracht, teneinde de verantwoordelijkheid voor de te nemen be slissing op het geheele kabinet af te wentelen. De met spanning tegemoet geziene oplossing is dus opnieuw vertraagd en indien de minister raad ook zooveel tijd noodig heeft als de Radioraad, is er van een spoedige oplossing geen sprake en duurt de onrust en radeloos heid op den ouden voet voort. Buitenland. De Londensche vlootconferentie is zwaar ziek en de kansen op herstel schijnen uitermate twijfelachtig. tBegin dezer week, toen ieder moment het fatale einde werd verwacht, bracht de particuliere secretaris van den Engelschen koning een bezoek aan het hoofd kwartier der Amerikaansche delegatie en over handigde aan elk der gedelegeerden een gramo- foonpiaat, van de koninklijke redevoering uit gesproken in de openingszitting der conferen tie. Met vergulde letters staat op het blauw- lederen foudraal van elke plaat, ook de ge delegeerden der andere staten krijgen zoo'n plaat. „De opening van de Vlootconferentie door Z. M. koning George V, Londen, 21 Januari 1930. De uitreiking dezer platen valt dus juist op een tijdstip, waarop de conferentie in ieder geval reeds schijndood is en de hoopvolle woorden op deze gedenkwaardige platen vast gelegd harmonieeren al heel slecht met de be grafenisstemming die er op de Londensche conferentie heerscht. Officieel is de conferentie nog altijd in leven en de Italianen hebben reeds een bruikbaar voorstel gedaan voor een met de waardigheid overeenkomende begrafenis en dat tevens de verdienste heeft de kans op finale mislukking te verminderen. Grandhi, de eerste gedelegeerde van Italië, heeft name lijk het denkbeeld geopperd om de conferentie voor zes maanden te verdagen. In deze zes maanden zouden Italië en Frankrijk kunnen onderhandelen over hun geschillen, waardoor het leven der conferentie in gevaar komt, terwijl Engeland, Amerika en Japan hun be sprekingen zouden kunnen voortzetten, wat de kwestie van een eventueel te sluiten drie- mogendheden-overeenkomst betreft. Dit laat ste natuurlijk met goedkeuring van Frankrijk en Italië. Slagen Frankrijk en Italië er in hun geschilpunten op te lossen, dan zou deze drie- mogendheden-overeenkomst door toetreding dezer beide rivalen tot een vijf mogendheden- verdrag uitgebreid kunnen worden. Volgens een later bericht is dit voorstel evenwel reeds weer van de baan en wordt ér nog een laatste poging gedaan tot redding der situatie. Waaruit dit moet bestaan is niet duidelijk, gezien de huidige tegenstellingen. Vrede hebben we op papier, in verschillende tractaten vastgelegd, versierd met gewichtige zegels en momenteel hebben we zelfs vrede per gramofoonplaat, doch desondanks is het nog misère. Generaal Gazzera, de Italiaansche minister van oorlog, hecht aan dit alles niet veel waar de en liet dit dezer dagen onomwonden blijken in zijn rede voor het parlement. Hij zeide o.a.: „Tegenwoordig dienen de rook- en nevel- gesmeed ijzer aangebracht met fraaie krullen aan het onderste gedeelte. Ik had die in elkaar geslin gerde, op distels gelijkende bloemen eens nage- teekend, omdat de distels het wapen van de Ster- renburgs was. Nu maakte ik plan het oude ge bouw eens in zijn geheel na te teekenen, zooals ik 't thans voor mij zag, somber en in avondschemer gehuld; en dan ook nog eens bij helderen zoone- schijn. Hier had ik immers al het geluk en al het ongeluk van mijn leven in al hun omvang onder vonden 't zou dus een herinnering voor mij zijn. Het liefst was ik den geheelen avond hier blijven zitten, maar uit de onrust van de oude vrouw daar binnen ze liep nu weer de kamer op en neer maakte ik op, dat zij naar bed wilde gaan; zoo liet ik mij dus van mijn geliefkoosd plaatsje naar beneden glijden en sloeg langzaam den weg naar huis in. Een paar droppels vielen mij op het ge laat; 't begon te regenen. Als 't regent, slaapt men zoo lekker, placht mama te zeggen; ik was moe, doodmoe, maar toch maakte ik nog een omwegje, eer ik den tuin verliet. Toen ik mijn kamer binnen trad, zag ik de oude vrouw niet, maar op tafel naast de lamp en den geopenden inktkoker stond een blaadje met twee groote roemers met Meiwijn. Een seconde strekte ik de hand hiernaar uit, wijl ik ergen dorst had, maar juist op hetzelfde oogen- blik kwam de nicht terug. „Gij drinkt daarvan zeker ook niet, Annelise?' vroeg zij, de glazen opnemende om ze weg te bren gen. ,,'t Is zulk zoet, flauw vocht; hij wil 't zoo zoet hebben. Ik breng 't maar weg, dan kunnen dienstboden 't opdrinken." Ik gaf haar gelijk en toen zij terugkwam, zeide zij„Als gij er ook zoo over denkt,' Annelise, zullen we maar naar bed gaan." gordijnen van het vredesgepraat tot het ver bergen van den waren omvang der geweldige oorlogstoerustingen. En de budgets lijken kleiner dan ze zijn. De Italiaansche regeering schuwt het niet veel millioenen bij de oorlogs- en marinebegrooting te vermelden, die bij andere volken onder een gansch anderen post worden berekend." Dit is slechts een aanhaling uit zijn aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende rede, waarin niets wordt verbloemd, doch waarin duidelijk naar voren komt hoe hope loos ver het vredesideaal is en hoe onwaar schijnlijk het zelfs moet worden geacht, dat Frankrijk en Italië het binnen zes maanden eens kunnen worden. Terwijl Mac Donald ter vlootconferentie een zwaren strijd voert, schijnbaar zonder kans op succes, heeft hij de positie van zijn kabinet aanmerkelijk versterkt, doordat het met de liberalen heeft onderhandeld over de mede werking van deze laatsten, welke onderhande lingen tot resultaat hebben geleid en waarover de liberalen deze week definitief zullen be slissen. Op een vrijhandelaars-lunch van mevrouw Snowden, moet deze verloving tus- schen Labour en liberalen tot stand zijn ge komen, al is niet bekend welke prijs Mac Donald voor deze politieke vrijage moet be talen. Waarschijnlijk zal een herziening der tegenwoordige kieswetten, waaraan de libe ralen zulke onaangename herinneringen aan bewaren, wel de hoofdprijs zijn. In ieder geval zal een samenwerking tusschen liberalen en Labour de positie der regeering aanmerkelijk versterken, hetgeen vooral noodig is, waar een twintigtal afgevaardigden van Labour weer openlijk verstouten met niet naar de partij- zweep te willen luisteren en nu de breuk onder de conservatieve gelederen weer aardig aan het genezen is. Over deze plotselinge zwaai van Lloyd George zijn de conservatieven om zeer begrijpelijke redenen heelemaal niet ge mutst. In Duitschland is het politiek gekrakeel ëenigermate geluwd, nu ook het handelsverdrag met Polen definitief is geteekend, ondanks het heftige verzet van uiterst rechts. Ruim 5 jaren is er over dit verdrag onderhandeld en telkens kwamen hindernissen den goeden afloop ver tragen en onmogelijk maken. De Duitsche landbouw vreesde voor goedkoope Poolsche landbouwproducten en de Poolsche industrie was doodsbenauwd voor de Duitsche industrie. Van beide kanten zijn offers gebracht, Duitsch land wordt de meestbegunstigde voor industri- eele producten en Polen krijgt onder zekere voorwaarden gelegenheid zijn landbouw-pro ducten, aardappelen, eieren, gevogelte, var kens enz. naar Duitschland te exporteeren. Voor de Duitsche landbouw beteekent dit een nadeel, doch om de bittere pil hierover wat te verzachten, zijn maatregelen tot meer deren steun aan den landbouw aangekondigd, speciaal wat Oost-Pruisen beterft. Volgens de met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmjsbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. (Adv.) Ik begaf mij nu gewoonlijk al om negen uur te rusten. Wat zou ik langer opdoen? Het eenige oogenblik, dat ik mij veilig en geborgen voelde, was als de nicht 's avonds den sleutel van onze kamerdeur had omgedraaid. Toen ik haar goeden- nacht zeide, streelde ik'haar even de wangen; ze waren nat en op de zwarte linten van haar muts lagen nog een paar blinkende regendroppels. „Zijt gij buiten geweest nicht?" vroeg ik ver wonderd. „Ja," antwoordde zij. „Maar even het voorplein over naar den tuinman, om asperges voor morgen te bestellen." Ik zat al half uitgekleed op den rand van mijn bed, toen ik haar hoorde roepen, dat zij den sleutel van haar deur niet kon vinden, die in de gang uit kwam, en of ik met mijn jonge oogen eens wilde komen kijken. Drie-, viermaal zochten wij met licht, en namen de mat voor de deur op, maar vonden niets, 't Wa ren ouderwetsche sloten en de sleutel was zóó groot, dat hij onmogelijk in een hoekje kon liggen. „Dat's toch vreemd nicht." „Ik weet 't ook niet ik heb hem niet buiten de deur laten zitten, omdat ik in het geheel niet uit ben geweest. En straks, toen ik even naar den tuinman ging, heb ik hem nog in het slot zien zit ten." „Wat doen we nu?" vroeg ik. „Niets, kindje. We gaan maar met een open deur slapen. Of zijt ge soms bang?" „Ik?Neen!" „Ga dan maar gerust naar bed. Wie bij u wil stelen, moet eerst mijn kamer door, Annelise." „Zwijg maar, nicht!" zeide ik, mijn licht uit blazende. plannen zal hiervoor gedurende tien jaar een bedrag van 22 millioen mark worden uitgetrok ken. Gezien den huidigen toestand beteekent dit weinig meer dan een droppel op een gloeien de plaat en is het uitermate twijfelachtig of deze maatregelen wel de gewenschte verlich ting zullen brengen. Opgewekter klanken laat de Duitsche scheepvaart hooren. Het snelle herstel der Duitsche handelsvloot was voor menigeen een openbaring en de Duitschers gingen er niet weinig prat op, toen de „Bremen" er in slaagde de blauwe wimpel te bemachtigen door den snelsten overtocht over den Oceaan te vol brengen in 4 dagen 17 uur en 24 minuten. Een zusterschip der Bremen, de „Europa", dat de eerste reis naar Amerika heeft onder nomen, heeft het record der „Bremen" ge klopt, door er 18 minuten minder over te doen. Overigens is het nut van deze record uitermate twijfelachtig, in ieder geval heel kostbaar. Bovendien krijgen zelfs de snelste stoomers een gevaarlijke concurrent aan de Zeppelin- vliegdiensten tusschen Europa en Amerika, welke volgens een bericht begin 1931 zal aan vangen. De haastigste passagiers zullen dan een snelheid van 60 70 K.M. per schip nog veel te langzaam vinden en de voorkeur aan het luchtschip geven. Owen Young, dé bekende Amerikaansche bankier, heeft dezer dagen zijn hart eens ge lucht, door in een rede eenige hatelijkheden te zeggen aan het adres der politici. Deze heb ben zijn verontwaardiging opgewekt, omdat ze niet voldoende naar de pijpen der economen willen dansen; onder deze economen worden natuurlijk alleen bankiers met idem zooveel tientallen millioenen verstaan. Deze afkeer jegens de politiek heeft Owen Young volgens zijn verklaring te Parijs opgedaan, waar hij er zulke slechte ervaringen mee heeft opgedaan. Zou een der politici hem met succes voor een leening hebben aangepompi, of is deze bankier ontevreden, omdat de politici op weg zijn het grootste gedeelte der gemaakte winst weer te vernietigen, of misschien zelfs alles wel. Een Geval van Sneeuwverblinding deed zich voor in Sittard, hoewel er toch geen sneeuw was gevallen. Het dienstmeisje van mevr. H. keek namelijk op den achtertuin van de woning van mevr. J. de K., alwaar de met .Ozil" be handelde wasch te drogen hing. Deze Zeeppoeder maakt elke wasch sneeuwwit. De dienstbode was binnen enkele minuten hersteld en .gebruikt het nu ook. Slechts 10 cent per pakje. (Adv.) De tegenwoordige moeilijkheden in den land bouw, hare oorzaken en de middelen ter bestrijding. Over dit onderwerp heeft de heer S. Smid, oud-refendaris bij de Directie van den Land bouw een lezing gehouden voor de Algemeene Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijksland- bouwwinterschool te Leeuwarden. Spr. begint met op te merken, dat men an hem niet moet verwachten het met beslistheid aanwijzen van de oorzaken der tegenwoordige landbouwcrisis en van de middelen tot ver- Maar ik kon niet slapenallerlei gedachten dwar relden mij door het hoofd. Nu meende ik voet stappen te hooren, dan ritselden en ademhalen. „Wees toch niet zoo dwaas!" beknorde ik mijzelve. Van tijd tot tijd hoorde ik de nicht in haar kamertje hoesten, wat mij telkens rust gaf. Buiten kletterde de regen en door dat eentonig geluid werd ik ein delijk slaperig en ging onder zeil. Opeens werd ik wakker waardoor, kan ik niet zeggen; het volgend oogenblik zat ik overeind en luisterde. De klok van de Mariakerk buiten sloeg twee uur en 't stortregende nog altijd, 't Kwam uit de kamer van de nicht, dat geschuif en geritsel, dat geknetter en gekraak als van papier of iets dergelijks. Half aangekleed sloop ik met ingehou den adem en geweldige hartkloppingen op mijn vilten pantoffels naar de op een kier staande deur Wat zou de oude vrouw toch uitvoeren? Voor de latafel zag ik een gedaante, een zwarte gedaante, druk bezig met een opengeschoven lade te doorzoeken. De nicht sloot haar luiken nooit en er viel dus een schemerachtig licht in het ver trek. De oude vrouw lag te bed en sliep. De knieën knikten mij van ontzetting en mijn tong was als verlamd. Maar daarop sloeg ik de deur met een luiden slag dicht en snelde naar de elec- trische schel; akelig klonk het schrille geluid door het huis. „Help! Help!" riep ik uit mijn kamer in de gang. „Dieven! Dieven!" Een zwarte gedaante ontvluchtte naar de zij gang; ik drukte nog altijd op de schel. En nu snelde ik naar de nicht. „Word toch wakker, in 's hemelsnaam! Word toch wakker!" Met bevende vingers maakte ik licht. „Zie toch eens, er zijn dieven geweest, gij zijt bestolen!" De oude vrouw zat overeind in bed, blijkbaar INGEZONDEN MEDEDEELING. „In die pijp van jou schuilt tooverkracht. Telkens als jij een pijp rookt, voel ik mij opgewekt en vroolijk- „Dat ligt niet aan mijn pijp, maar aan de tabak,die ik rook. t Is Koop jij ook maar een pijp, stop die met Ster-tabak en jouw rooken brengt an deren onder de bekoring. betering. Hij wil alleen op enkele punten wijzen waaraan men bij het bestudeeren van het vraag stuk goed zal doen, aandacht te schenken. Vermoedelijk is de in de laatste maanden te constateeren daling van het geheele prijsni veau minder een gevolg van overproductie dan wel direct of indirect van oorzaken, die gelegen zijn bij het geld. Spr. wijst er op, dat de hoogte van het prijsniveau of wil men, de waarde van het geld, wordt bepaald door de verhouding tusschen de hoeveelheid ruil middelen eenerzijds en den omvang der goe derenproductie en van den goederenomzet anderzijds. Hieruit volgt, dat indien de hoe veelheid geld minder sterk toeneemt dan de goederenproductie en de goederenomzet, het prijsniveau moet dalen. En nu hebben de economen in de laatste jaren al herhaaldelijk gewezen op den dalenden invloed, dien de ge ringe goudproductie op het prijsniveau zal uitoefenen. Als hier inderdaad de oorzaak der prijsda ling is gelegen, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat wij staan voor een lange periode van lage prijzen, zooals in het verleden, tengevolge van bij het geld gelegen oorzaken, ook herhaal delijk zijn voorgekomen. Spr. Jicht dit met verschillende voorbeelden toe. Nu zou de daling van het prijsniveau eene betrekkelijk onschuldige zaak zijn, indien alle loonen, alle prijzen en alle schuldvorderingen zich onmiddellijk aan het veranderde prijs- zeer weinig verschrikt. „Zie toch eens!" herhaalde ik ongeduldig. ..Ja» ja," mortipelde zij „maar, Annelise, kleed je alsjeblieft eerst aan. Ge vat anders licht kou. Ik zal dadelijk opstaan. Nu kwam er beweging in huis, het kamermeisje en de keukenmeid verschenen, de oude vrouw was schielijk in de kleeren. Allen beschouwden nu de geopende latafel, uit welker bovenste schuifla de inhoud gedeeltelijk te voorschijn gehaald, gedeel telijk dooreengewoeld lag, en bestormden de nicht met vragen. „Maar hoe kan de dief hier zijn binnengedron gen? Inklimmen is niet mogelijk. Haal de politie en roep mijnheer mijnheer moet er bijkomen! Waar is Frederik?" riepen de meiden door elkander. „Frederik slaapt," zeide het kamermeisje. De keukenmeid ging naar boven om mijnheer Wolmeijer te wekken en na eenige minuten ver scheen mijn stiefvader. Hij begon de nicht uit te vragen met zulk een gefronst voorhoofd en ver drietig gelaat, als iemand gewoonlijk heeft, die uit zijn zoetste droomen is opgeschrikt. „Is er werkelijk iets gestolen?" vroeg hij. „Wat mist gij, nicht?" „Niets!" antwoordde de oude vrouw. „Waar schijnlijk vond de dief niet wat hij zocht." „Is het spaarbankboekje er nog?" „Ja, dat zal er wel zijn. Ik ben ook volstrekt niet bang, dat de man mij dit heeft willen ontfutselen." „Maar wat dan anders, nicht?" riep een van de meiden. „Ja, wie zal dót zeggen!" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1