EERSTE BLAD STER-TABAK ZATERDAG 15 MAART 1930 FEUILLETON. DOOR EENS ANDERS SCHULD. 61> De Gezondheidscommissie. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07® ADVERTÉNTIËN van 16 regels - - 1>20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienitaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,_ per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Week-revue. Binnenland. De opening van het tweede gebouw van de Nederl. Jaarbeurs door H. M. de Konin gin, waarbij eveneens Z.K.H. Prins Hendrik tegenwoordig wa3, beteekent in de historie van het Jaarbeursinstituut een belangrijke myipaal. Het tweede gebouw is niet alleen aanstonds geheel bezet, doch 218 aanvra gers moesten wegens plaatsgebrek nog wor den afgewezen, niettegenstaande het bestuur ten opzichte van de oude deelnemers een vrjj sterke rantsoeneering heeft toegepast wat de aangevraagde ruimte betreft. Dit is een groot succes, stempelt de opening der 22ste beurs tot een heuglijken dag, een biy- de feestdag, wekt vertrouwen ook voor de toekomst. De oude Bisschopsstad heeft haar uiterste best gedaan aan deze opening leven en fleur te geven, zulks in wedijver met een vrien delijk schijnend Maartzonnetje en heeft zich rjiot minder beijverd om de Koninklijke be zoekers een hartelijke ontvangst te bereiden, waarin ten volle geslaagd. Te Wormerveer is deze week de groote cacaofabriek van de Erve H. de Jong door een brandramp zwaar getroffen, waardoor de kapitale fabriekspanden nagenoeg zijn verwoest. De plaatselijke brandweer was tegen de geweldige vuurzee niet opgewas sen en is in den strijd tegen den rooden haan bijgestaan door de brandweercorpsen der omliggende plaatsen. De schade, door ver zekering gedekt, wordt op ongeveer 1 mil- lioen gulden geschat. Het bedrijf zal worden herbouwd. Een eveneens zware fabrieksbrand heeft te Nijmegen gewoed, in de fabrieken van de firma Honing aldaar, waarbij de mais- styfselfabriek van genoemde firma een prooi der vlammen is geworden. De aangrenzen de vermicellifabriek, tarwestijfselfabriek der firma Honing zijn met groote moeite behou den gebleven. De schade is ook hier belang rijk en moet minstens een paar ton bedra gen. De verdachte Hoek, gearresteerd in ver band met den gruweltjken moord in de bos- schen onder Bennekom, blijft nog steeds hardnekkig ontkennen en zijn onschuld vast houden. Nu in verband met deze moord zaak de politie meer dan gewone belang stelling voor Hoek aan den dag legt, zijn tevens verschillende aanwijzigingen tegen hem gevonden betreffende verschillende in braken. BIJ een onderzoek in de woning van Hoek is een voorwerp van diefstal afkom stig, aldaar in beslag genomen en reeds door den vroegeren eigenaar herkend. Ook het vroegere zondenregister van den verdachte is nu in de pers gepubliceerd en werpt op den verdachte wel een heel on gunstig licht. Of evenwel het publiceeren van 3l deze uitvoerige bijzonderheden uit het strafregister van een verdachte wel juist is, zullen we niet graag onderschrijven. De Haagsche bankier Kloppenburg, gear resteerd als verdacht van verduistering en bedriegelijke bankbreuk, is na verhoor door den rechter-commiBsaris weder op vrije voe ten gesteld. Een geval van fraude, hoewel het bedrag hier minder groot is en slechts een 25 mille bedraagt, hetgeen een peulschilletje is ten opzichte van het geval Kloppenburg, waar bij het om eenige tonnen ging, wordt uit Papendrecht gemeld. De ontvanger der ge meente is aldaar geschorst, in verband met ontdekte fraudes in de boeken. Voor de kas der gemeente is dit een heel onaangename geschiedenis, daar het tekort slechts voor een klein gedeelte door borgtocht wordt gedekt. Mislukte beursspeculaties van den geschorsten ontvanger moeten aan deze tekorten niet vreemd z(jn. Buitenland. De internationale economische en politieke atmosfeer beweegt zich nog altyd eerder in achteruitgaande richting dan omgekeerd. De internationale goederenbeurzen zjjn in hevige mate ontwricht, in schier alle landen neemt het aantal werkeloozen toe, zulks mede ten gevolge der talrjjke tariefmuren, waardoor de ontplooiing van den internationalen handel ten zeerste wordt belemmerd. Te Genève heeft de Nederlandsche delega tie niet het minst geijverd voor verlaging van tariefmuren, doch als we even heel in 't kort constateeren hoe de besprekingen te Genève zijn verloopen, dan blijft er zelfs voor de grootste optimist geen enkel licht punt over. De oorspronkelijke opzet te Genève was gedurende twee jaren de douane-tarie ven niet te verhoogen en alle tariefverhoo- gingen dateerende van na 1 October te laten vervallen. Dit groote doel werd op afdoende wijze door Italië getorpedeerd, terwijl een beperkter plan, een zoogenaamd West- en Oost-Europeesch accoord, waarbij de landen die zich daarbij aansluiten verbinden onder ling hun tarieven niet te verhoogen, door Frankrijk werd verijdeld. Een derde poging om tenminste de tarieven in handelsverdra gen niet te verhoogen gedurende twee jaar, bracht diverse protectionistische landen in het geweer. Men is nu nogmaals een be scheidener opzet aan het uitwerken, de oor spronkelijke opzet is dus al danig verwaterd, doch dit laatste verwaterde product heeft alleen dan nog maar kans van slagen, indien het door een reeks gemaakte reserves nog maals sterk verwaterd wordt. Dit alles tot schade en schande van de verpolitiekte tante Europa, omdat derzelver nog meer verpoli tiekte vertegenwoordigers niets willen leeren uit de dure lessen die achter ons liggen. De Londensche vlootconferentie is einde lijk uit haar volslagen dommel ontwaakt, de afwezigheid der Franscben was hieraaD niet vreemd, doch Briand heeft de schoone slaapster gewekt, doch schijnt dit tevens nog al op een ietwat ruwe manier te hebben gedaan. Nauwelijks had hij weer voet op Engelschen bodem gezet, of er gingen reeds geruchten dat hij Londen zou verlaten, om dat zoowel de Amerikanen als de Engelschen niet bereid gevonden waren te treden in een door Briand voorgesteld garantieverdrag van wederzijdschen steun, dat zou gelden voor de Middellandsche Zee. Dit bericht deed dus denken aan Den Haag, waar Snowden ook zoo vaak met dreigement-koffers werkte, doch een later bericht maakt melding dat W. HEIMBURG. vertaling van hermine. (Geautoriseerde uitgave van D. Bolle.) Gij moogt je vriendinnen bij je ontvangen, de vertrekken van je moeder staan daarvoor tot je beschikking; ge kunt die bezoeken ook beantwoor den maar dat eigenmachtig handelen, dat oog- enblikkelijk uitvoeren van wat je in de gedach ten komt, hiervoor wordt een stokje gestoken, mijn lieve Anne Use, zoolang ge nog onder mijn op zicht staat. Overigens lk zag hem aan van hoven tot beneden Wilde h ij mij de wet stellen? Hij verbleekte min of meer. „Overigens behoeft ge niet te vreezen," ging hij voort, „dat ik ooit weer moeite zal doen om je een onbezorgde toekomst te verschaffen. Zoodra ge meerderjarig zijt.kunt ge wien ge maar wilt met je hart en hand gelukkig maken, gesteld tenminste dat ge niet liever als onderwijzeres je brood ver dient in armoe en adeltrots. Zoolang i k nog plichten omtrent je te vervuilen heb, eisch ik ge hoorzaamheid van je. Maar daarom toch goede vrienden 1 't Is a!'J best als men weet waar men aan toe is!" Hij lachte evenals vroeger na der gelijke gezegden, maar 't klonk toch anders dan anders. „Om je evenwel te doen zien, dat de toe komst, die ge tegengaat, nog niet zóó hard en wreed is, deel ik je en ook de nicht bij deze ge legenheid mede, dat wij het pinksterfeest op den molen zullen doorbrengen ik zeg nog altijd op „den molen" ik meen natuurlijk het kasteeltje. De nicht moet de pen maar eens opnemen en uit mijn naam den jongen Nordman daar bij ons noo- digen.Jt is al te dwaas, dat dat gehaspel eeuwig zou duren 't was toch maar een kwajongens streek dat hij wegliep. Wat zegt gij, Annelise?" viel hij zichzelf in de reden. Ik had niets gezegd, maar alleen krampachtig gelachen over die verregaande onbeschaamdheid van mijn stiefvader. De nicht stond met gebogen hoofd bij de tafel en zweeg. „Lacht ge? Ja, 't is ook wel om te lachen als men zich zoo tot andere gedachten laat brengen; maar men wordt zwak en toegeeflijk, men wordt week als was, wanneer men zooveel verdriet gehad en een stervende een plechtige belofte gegeven heeft, die zij a|s een laatste liefdeblijk verlangde, 't Had betrekking op jou en dien jongen be grijpt ge?" Lomp en linksch wilde hij mij aan het oor trek ken, maar ik duwde die plompe hand onzacht van mij af. „Gij ziet mij, geloof ik, voor een idioot aan of voor geweldig „Voor geweldig verliefd," viel hij hier spottend in, toen ik bleef steken. „Mijn goede Annelise," ging hij met een knipoogje voort, „men kust elkaar toch niet in een stede, op een donkeren winter ochtend, als men 't niet met elkaar ééns is gij tenminste zoudt dat niet doen en een man zoenen, dien ge niet van plan zijt te trouwen." Ik was verstomd en voelde, dat een brandende Briand heelemaal niet van plan is weer naar Parijs te vertrekken, dat er integendeel koortsachtige drukte heerscht in conferen- tiekringen, doch dat niemand aan een spoe dig einde denkt. Volgens eep uitlating van Mac Donald zal de conferentie zeker tot de tweede helft van April duren hetgeen, aan nemende dat niemand der deelnemers er onverwachts de biezen neemt, niet zoo on- waarschjjniyk is. Alle goede dingen komen langzaam zégt de volksmond en laten we hopen dat ondanks de meer optredende pes simistische berichten omtrent deze confe rentie, het einde toch met succes zal worden bekroond. Een beetje meer haast is niet overbodig, zulks ook met het oog op de minder sterke positie van het herboren ka binet Tardieu, dat in de Fransche Kamer op ondergeschikte punten reeds voor de zevende maal een nederlaag heeft geleden. Dat is wel wat veel in zoo'n korten tyden kan moeilijk als een bewijs van kracht wor den aangemerkt. De berichten over de groote overstroomin. gen in Zuid-Frankrijk blijken volgens de latere berichten veel ernstiger te zyn, dan de eerste berichten aanvankelijk wel deden vermoeden. Nu het water weer vallende is blijkt het aantal dooden schrikbarend grooter te zijn, het loopt reeds tegen de 1000, ter wijl de materieele schade tusschen 1 en IJ millard francs wordt getaxeerd. Verschillen de geteisterde dorpen hebben dusdanig ge leden, dat ze er uitzien of ze aan een alles vernietigend bombardement hebben bloot gestaan. De Fransche regeering heeft ver schillende maatregelen genomen tot leniging van den heerschenden nood in het over stroomde gebied, overwogen wordt verder het verstrekken van belangrijke credieten op langen termijn tegen een zoo laag mo gelijke rentevoet, terwjjl bovendien een be roep is gedaan op bet publiek. Ook buitenlandsche steun wordt door de regeering voor dit doel gaarne aanvaard. v Reeds een veertien dagen aaneen zijn er uit Berlijn crisisberichten gekomen, kraakte het voortdurend onder de coalitiepartijen aldaar, voornamelijk tusschen Duitsche volkspartij en sociaal-democraten, het werd op 't laatst een wanhopige warwinkel van politieke haar kloverij, d°ch uit'dezen chaos is mede dank zij een hernieuwd ingrijpen van Hindenburg, welke het centrum heeft gerustgesteld, vol doende opklaring gekomen. In tweede lezing heeft de Rijksdag de wetten van Young met groote meerderheid aangenomen, terwijl de regeeringspartjjen, met uitzondering van de Duitsche volkspartij, de coalitie van Weimar dus, het eens zijn geworden over de volgende punteni Er komt geen verhooging der bierbelasting als rijksbelasting. De landen hebben zelf het recht een dergelijke verhooging af te kondi gen, hetgeen de Beieren volkomen kan be vredigen. De belasting uit de winst op kapi taal wordt opgeheven en om de tekorten, door het wegvallen dezer bronnen te dekkeD, wordt de benzol- en benzinebelasting geheel aan het rijk getrokken, eveneens de belasting od mineraalwater, terwijl van de verhooging der belasting op den omzet, wordt gebracht van 0,75 op 0 8. 40 millioen mark meer wordt verwacht. Met eenige kleinere bronnen hoopt men alle gaten te stoppen en koestert men gloed mij naar het aangezicht steeg. Onthutst, ver legen, niet in staat een enkel woord te uiten, stond ik vóór hem. Mijn dierbaarst, mijn heiligst geheim in het bezit van dien man?! ,,lk zal je niet langer ophouden," hernam hij met een heimelijken triomf in zijn stem. „Goedenavond, kindlief!" Toen de deur achter hem in het slot was ge vallen, sloeg ik de handen voor het gelaat; een razende drift maakte zich van mij meester. „Foei! Foei!" riep ik de nicht toe, „hoe hebt ge dat dur ven doen!" Onbeschrijfelijk verlegen zag het oude mensch naar mij op. „Gij hebt mij verraden, hem en mij! Ge zijt slecht, al even slecht als alle anderen! En weet ge wat 't is geweest! 't Was een afscheid voor eeuwig en gij „Annelise luister toch, Annelise!" jammerde de oude vrouw, ,,'t Gebeurde op den dag vóór ma ma's dood. Ge kunt niet begrijpen welk een angst zij voor je had. Zij liet mij 's morgens aan baarbed komen en smeekte mij je in 's hemels naam toch in je voornemen te versterken en neen en nog maals neen te zeggen, als Wolmeijer je Brank- witz tot man wilde opdringen, ik zag hoe zij leed, en toen wist ik maar één troost voor haar te be denken. „Wees maar gerust, mevrouw," zeide ik. „Annelise staat, zooals men zegt, vast in haar schoenen. Annelise heeft al iemand gevonden, dien ze waarlijk liefheeft. Maar, mevrouw," zeide ik, „niemand heeft er iets van gemerkt, dat die twee zooveel van elkaar hielden." Zij schudde ongeloo- vig het hoofd en meende, dat als 't waar was, gij 't haar wel zoudé hebben opgebiecht. „Mevrouw," zeide ik, „ik heb gezien dat ze elkander kusten," bovendien de verwachting, de belastingen in 1931 met ongeveer 600 millioen te kunnen verlagen. Groote consternatie werd in Beriyn gewekt voornameiyk aan de beurs, toen dr. Schacht aankondigde als president der Duitsche Ryks- bank te willen heengaan, omdat hy dever- antwoordeiykheid niet langer wenscht te aan vaarden. Volgens zyn verklaring tegenover de pers gelooft hy niet aan de mogelykheid, de verplichtingen na te komen welke de ryks- regeering in Den Haag heeft aanvaard. Als opvolger van dr. Schacht is dr. Luther benoemd, waarvan gehoopt wordt dat hy zich minder dan SGhacht op politiek terrein zal wagen. Dr. Schacht zal officieel zyn functie 3 April neerleggen en zal, gesteund door een pensioentje van 30 duizend mark, uitblazen van al zyn zware zorgen. De berichten die uit Britsch-Indië komen, we doen een heele sprong van huis, getuigen van een toenemende spanning aldaar. Gandhi, de bekende leider der Nationalisten treft voor bereidingen voor de uitvoering van zyn cam pagne tegen de regeering. Patel, Gandhi's voornaamste helper, welke al te opruiende redevoeringen heeft gehouden, is gearresteerd en met nog meer spanning wordt het optre den van Gandhi'a vrywilligers tegemoet ge zien, doch waarvan niemand de juiste bedoe ling begrypt, omdat Gandhi geen geweld wil terwyi diverse uitlatingen wel in deze rich ting wijzen. In de groote steden vanBritsch-IndiBzyn bovendien ernstige stakingsmoeiltjkheden. hetgeen de toestand nog meer onbehaagiyk maakt. Moet de Britsch-Indische bom, niet geheel en al vry van Russische springstoffen, nu reeds barsten? INGEZONDEN MEDEDEELING. Dezer dagen verscheen het verslag van de Gezondheidscommissie, welke haar zetel heeft te Middelharnis. In de commissie had slechts een kleine wijzi ging plaats door het vertrek van Dr. Sneijders de Vogel. In diens plaats is benoemd Dr. P. Boot te Dirksland. De rekening over 1928 sluit met een batig saldo van 108,26£. De bijdrage der gemeenten bedroeg 3 cent per inwoner. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1930 31523 zielen. In totaal zijn gestorven 327 menschen of 10,37 per .1000 inwoners, hetgeen vorig jaar was 9,21, het sterftcijfer is dus aanmerkelijk hooger. Herkingen gaf het hoogste sterftecijfer per duizend en Goedereede het minste. Het aantal levenloos aangegeven kinderen bedroeg 14, zoover als de statistiek aangeeft, en die reikt niet verder dan 1910 is een zoo laag aantal niet voorgekomen. In 1929 zijn in totaal 665 kinderen geboren, 35 minder dan in 1928. Het sterftecijfer daalt steeds aanmerkelijk. Verder laten wij hier het belangrijkste uit dat verslag volgen: en'heb haar verteld, hoe dit in zijn werk is gegaan en welk een trouwe, rechtschapen jongen hij is en ook dat er nog heel wat water door de rivier zou moeten loopen eer alles in orde was. En van je moeder zal Wolmeijer zeker alles gehoord hebben." „Ik begrijp u niet nicht," viel ik haar hoofd schuddend jn de rede, „daar gij immers wist „Als je moeder in het leven was gebleven, had Robert afgezien van alle vergelding. Dat weet ge wel, Annelise; hij heeft 't je zelf gezegd. Maar gij hebt hem afgeschrikt en toen is hij heengegaan en heeft geen woord meer over je gesproken." „Daarin heeft hij groot gelijk," zeide ik. „Wat zou hij met mij aanvangen, als die last op de ziel blijft drukken? En hij is immers alleen hier ge komen om dien af te schudden? Ik ken hem de eer van zijn vader niet teruggeven en hem even min zijn geboorteland vergoeden. Ik verzoek u vriendelijk, nicht, bemoei u niet verder met die zaak! Hij weet best wat hij doen moet, evenals ik. En als hij in dien akeligen nacht alles vergat, zijn vader, zijn geboortegrond, alles om mij aan het bijzijn van dien man te ontrukken en ter wille van mijne moeder, dan was dit een edelmoedige op welling, waarvan .ik geen gebruik zou kunnen ma ken, zonder mij levenslang daarover te schamen." „Maar als Robert nu vergeven w i 1?" „Dat mag hij niet, nicht; hij heeft het recht daartoe niet. Zijn aanstaande vrouw, wie zij ook moge zijn, kan aanspraak maken op een onbe- vlekten naam; zijn kinderen zouden hem die zwak heid eens geducht kwalijk kunnen nemen. En nu zal ik u nog iets zeggen, nicht als gij soms de noodige bewijzen in uw bezit hebt en die achter houdt, zijt gij een bondgenoote van Wolmeijer. „Ik ben een volmaakt te vreden kerel, mijn carriere is gelukt en ik heb prettige vrienden. In den beginne was het eenige, waarnaar ik heimwee had, mijn pijp maar sedert deze heerlijke tabak ook in Indië verkrijg baar is, blijft er niets meer te wenschen over. Toestand van water, bodem en lucht en hetgeen tot verbetering daarvan Is verricht. a. Waterloopen, slooten enz. Bij ons kwam een klacht in van H. C. Heestermans, Molendijk B 4 te Oude Tonge, over den toestand van slooten en riolen, lig gende aan en nabij erven van naburige per- ceeien. Het bleek ons, dat de klacht gegrond was en de toestand niet langer mocht voortduren. Dientengevolge adviseerden wij het ge meentebestuur te bevorderen, dat de noodige rioleering en demping zou geschieden vanaf achter het err van den heer Simonse tot en met het erf van de weduwe J. Pulleman. Burgemeester en Wethouders schreven ons op 19 Juli 1929, dat de bedoelde slooten in den Molenpolder zijn gerioleerd en gedempt. Burgemeester en Wethouders van Oude Tonge verzochten ons advies uit te brengen in zake rioleering en demping der sloot, gelegen aan den Molendijk aldaar, tusschen de per- ceelen Sectie B no. 401 en 402, en Sectie C no. 2669. Na ingesteld onderzoek bleek het ons, dat die sloot, vooral des zomers, veel stank verspreidt, zoodat het zeer wenschelijk was, dat tot de uit voering werd besloten. Wij adviseerden dus de totstandkoming deze verbetering zooveel mogelijk te bevorderen. Het kwam ons intusschen geraden voor de rioleering uit te strekken tot het in 1928 ge- Zóó denk i k er over." Maar, goede hemel," kwam de oude vrouw hier tegen op, „wat wilt ge dan, Annelise?" „En als ge nog iets in handen hebt en dat h e b t ge dan stuurt ge 't hem hoe eerder, hoe liever, daar ge wel niet in de gelegenheid zult zijn hem persoonlijk op den molen te spreken Hij komt niet daar kunt ge op aan." Ik zweeg plotseling. De deur van de voorkamer was dichtgeslagen. „Annelise, hij heeft geluisterd!" riep de oude vrouw bevend. „Welnu, dan weet hij waar hij aan toe is." „Och, hemel, Annelise, ais ge eens wist, hoe hij mij nagaat, mij niet uit zijn oogen laat gaan! Hij weet wel, dat ik partij trek voor Robert en weet ook welk een invloed ik op hem heb, daarom blijft hij mij ondanks alles ontzien en wil hij, dat wij naar den molen gaan om er Robert te ontmoeten." „Dan schijnt hij ook te gelooven, nicht, dat gij iets in handen hebt." Zij keek naar een anderen kant en zweeg eerst. „Hij wist dat Johanna iets van dien aard bezat," stemde zij vervolgens toe. „W i s t zijn vrouw dan iets van dien schurken streek?" riep ik. (Wordt vervolge).

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1