Producten :lharnis IsLet vooral op dit adres. »ar. EERSTE BLAD DE SALAMANDER n STER-TABAK 3 B MIMOSADROPPELS, W"Let op het adres: AM ZATERDAG 22 FEBRUAR11930 feuilleton. w. heimburg. DOOR EENS ANDERS SCHULD. mijnhardt'S Wrijf Uw pijnlijke spieren erende weergave Ontvangtoestel navolgende groote ps Iing op Uw stop- tisch uiterlijk zeer jarfijne afstemming feil BREUKBANDEN JL allesoorten meten zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volte garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone voile lichaamsvormen door onze Oosterscbe krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen. en Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 12E JAARGANG. N°. 32 Week-revue. Binnenland. Te Amsterdam, waar als gevolg der pape gaaienziekte twee personen zyn overleden inmiddels heeft de regeering alle in- en doorvoer van papegaaien verboden, ook uit Afrika, is het aantal bewoners de 750 000 gepasseerd. Dit heugelijke feit, waarop reeds langen tyd ongeduldig werd gewacht, doch dat als gevolg van vry sterke schommelingen in den loop der bevolking zoo lang op zich heeft laten wachten, heeft do oföcieele 750.000ste Amsterdammer, Jan Nauta, ge boren in de Korenbloemstraat tot een Am- sterdamsche beroemdheid gemaakt. De constateering wie nu eigeniyk wel de 750.000ste was, heeft nog al wat moeite opgeleverd, doch nu dit gewichtige werk met succes is bekroond, heeft de aangekon digde stroom van geschenken, de verschei denheid is te groot ea van te uiteenloopenden aard om hier op te sommen, zich naar de Koren bloerqstraat gericht, hetgeen voor het betreffende geziD, waarvan de vader maar eventjes vier jaar werkeloos is, een dubbele vreugde beteekent. De jonge wereldburger verkeert in blakenden welstand, is nog niet geïnterviewd, doch over de rechten van dit eerste intervieuw verwachten we eerdaags bijzonderheden. In onze Tweede Kamer ia de Indische begrooting in behandeling genomen en b(j het preseuteeren dezer Indische koek waren er heel wat liefhebbers. Vroeger werd er altfld geklaagd over het geringe aantal Indische experts in de Kamer, doch als we af mosten gaan op het groot aantal sprekers, dan is dit vroegere tekort ruimschoots inge haald, zeifs meer dan dat. Zelfs de heer Wtjokoop, ontpopte zich als een kenner van Nederland8Ch-Indi6, trachtte althans dien indruk te wekken en had in ieder geval de verdienste de voorzitter der Kamer tot een paar nijdige hamertikken te noodzaken, waardoor men op de perstribune voor insla pen behoed werd. De weg van het comité voor den vliegtocht naar West-Indis gaat waarlpk niet over rozen. Voor de fioancieeriDg van dezen vliegtocht is in totaal een bedrag noodig van 60 000, waaraan tot heden nog ongeveer 8 mille ontbreekt. De piloten, kapitein van Weerden Poelman en luit. Onlangs, welke geheel belangeloos dit pionierswerk willen verrichten, hopen dat de heele onderneming met al de hieraan verbonden voorbereidingen niet op het laatste moment op dit betrekkelijk geringe bedrag zal stranden, en dat ze nog dit voorjaar, de meest geschikte tUd, kunnen vertrekken. De opbrengst van de Rijksmiddelen over de maand Januari '30 is b(j Januari '29 on geveer een negen ton achter gebleven, zoodat de nagenoeg voortdurend stijgende ltjn van inkomsten is onderbroken. Uit dit alles mag evenwel geen voorbarige conclusies worden getrokken, in de eerste plaats kan de schat kist een stootje verdragen en verder is onze flnancieele positie volkomen gezond. VERTALING VAN HERMINE. (iGeautoriseerde uitgave van D. Bolle.) 55) Thans opende Wolmeijer even de deur, misschien om rond te kijken of er iemand in de nabijheid was. „Wel zoo!" hernam hij daarop vrij kalm, ter wijl hij haar op een kier liet staan, „wie zegt dat?" „Straks vond ik den armband op mijn kamer met een kaartje van Annelise, waarop ze mij meedeelt, dat haar bij vergissing iets bezorgd is, wat zij zich haast den afzender terug te sturen. Als zij mijn adres had geweten, zou zij dit terstond gedaan hebben." Wolmeijer antwoordde niet; hij vloekte binnens monds. „Ik heb nu besloten mij in dit treurig feit te schikken," ging Brankwitz voort, „ik laat u uwe dochter behouden, maar verzoek u mij mijn kapi taal uit te betalen." „Wat meent ge?" vroeg Wolmeijer. „Welk kapi taal?" „Annelise blijkt bij slot van rekening niet voor mij geschikt, maar de vijftigduizend zijn dit ten allen tijde." „Vijftigduizend gulden?" „Minder zoudt ge haar toch niet meegegeven Het Fransche ministerie Tardieu, men zou zonder overdrijving ook kunnen spreken van het reis-ministerie Tardieu, is tijdens haar Londensch uitstapje, zulks in verband met de vlootconferentie aldaar, geduikeld ten gevolge van den oogunstigen uitslag van een stemming in de Fransche Kamer over een amendement betreifende vrijstelling van een bepaalde catagorie van belastingplich tigen, welk amendement de minister van financiën, Cheroo, niet wenschte te aanvaar den. Het heele amendement waarom het hier ging, betrof de gehuwde vrouwen die minder dan 20.000 francs verdienden vrij dom van belasting te verleenen, mits de mannen dezer vrouwen voor minstens een geljjk inkomen wèl belastiDg betaalden. De kosten van dit amendement werden becij ferd en Cheron verklaarde dit bedrag niet te kunnen missen, ondanks het feit dat de Fransche schatkist zich in een blakenden welstand mag verheugen en deze 60 mil- lioen fraDcs weinig meer beteekende dan een droppel in een emmer water. Toen ondanks het verzet van Cheron het amendement bleef gehandhaafd stelde de minister de kwestie van vertrouwen, waarbij hs regeering met 286-281 de nederlaag leed. Dit alles speelde zich af tijdens de afwe zigheid van Tardieu, welke wegens een keelaandoening het bed moest houden, hij was weer even van Londen naar Parijs overgewipt, en die door deze ziekte zijn minister van financiën niet te hulp kon komen. Br was in de kamer een sterke strooming merkbaar voor belastingverlaging, zich reeds voor het vallen der regeering uitend in talrijke aanvallen op het beleid van Cheron. Te Rotterdam gaat een blijspel getiteld „Hier was een man noodig" te Parijs voltrok zich in de Kamer een poli tiek drama, omdat op het beslissende mo ment „de man" ontbrak En deswege is er in Parijs veel misbaar roepen verschillende bladen om een spoe dige oplossing der crisis, liefst met Tardieu weer als premier, anderen betoogen de nood zakelijkheid van een 13e kabinet Briand. waar de laatste niet veel trek in moet heb ben, 13 is ook zoo'n ongelukkig cijfer en de vuile wasch te Londen moet ook nog gedaan worden, doch een 2e kabinet Tardieu schflnt wel de meeste kans van slagen te hebben, waarb(j het kabinet dan nagenoeg ongewijzigd opnieuw zou moeten optreden, Cheron dan uitgezonderd. Te Londen zit men met de Fransche crisis een beetje in de maag, want hierdoor wordt het langzame tempo nog meer vertraagd, indien dit laatste ten minste mogelijk is. Van de Fran3chen is alleen de minister van marine nog te Londen, de andere Fransche ministers waren te Parijs en keeren niet voor de oplossing der crisis terug, welke voorioopig de rol van zwijgende waarnemer vervult. Men hoopt te Londen op een spoe dige oplossing der Fransche crisis, hetgeen dan ook zeer waarschijnlijk moeten wor den geacht en bovendien hoopt men te Lon den ook nog altijd op den goeden afloop der vlootconferentie, hetgeen onder ons ge zegd en gezwegen minder waarschijnlijk moet worden geacht. Dat laatste is heel erg jammer, buitengewoon jammer zelfs, doch de vooruitzichten zijn inderdaad weinig hebben, oom!" „Zijt ge doll Ge weet toch wel de vooruitzichten van mijn vrouw?" „O jal Ik feliciteer u van harte. Wat overigens mijn dolheid betreft, die zult ge leeren kennen. Tot dusver waarde oom, hebt gij alleen nog maareenig blijk van krankzinnigheid gegeven?" „Hoe zoo?" „Ge stuurt de nicht naar den molen, ge laat ook het meisje hier weken achtereen blijven en schijnt vergeten te hebben, dat elke steen daar tegen u van die oude geschiedenis getuigt. En alsof dit nog niet genoeg was, laat ge haar ook daar, terwijl de jonge Nordman in eigen persoon opduikt, de lieveling van uw nicht, het algemeen betreurde offer van het voorgevallene." „Balt, die lammeling!" „Wees maar niet zoo vlug met uw oordeel! Hij zou stellig gaarne bereid zijn een vijftigduizend gulden te betalen voor zekere papieren, die hij nu juist goed kan gebruiken om de vlekken te ver wijderen, die op zijn naam kleven." „Ge ijltVijftigduizend guldenWilt ge daarmee zeggen, dat de papieren voor dien prijs ter mijner beschikking staan?" „Ja." „Dat's mij te duur, vriendje Stel je eischen niet zoo hoog!" „Geen cent minder!" „En als ik je dan zeg; houd je papieren en loop naar den drommel!" „Dan zal ik 't doen, maar ga rechtstreeks naar Robert Nordman te Halte en zeg: „Lees dezen brief eens van mijnheer Wolmeijer aan mijn over leden vader!" Ik behoef hem maar dien eenen te geven, waarin staat: „Mijn waarde Brankwitz. hoopvol. Wat is er tot heden te Londen gebeurd, behalve het uitspreken van vrien delijke redevoeringen, het verzenden over en weer tusschen de grootere en mindere goden dan 60.000 kaartjes, er bestaat een apart bureau voor dit belangrijke werk, en het verslaan van idem zooveel diners en het zoeken van vermakelijkheden, de gevallen Fransche minister-president vroeg de jour nalisten op een goeden dag naar gedres seerde olifanten in Londen en wat natuur lijk het belangrijkst is, het zoeken naar een oplossing der diverse vraagstukken. Bij dn laatste is men ontdaan van alle fraDjes geen stap nader gekomen, nuchter beschouwd misschien nog verder af dan ooit, hoewel er ook gunstige teekens zijn waar te nemen. Ben dezer gunstige teekens rs een onder houd tusschen Franschen, Amerikanen en Bngelschen geweest, waarbij de twee laatsten Tardieu hebben trachten te bewegen wat water door zijn wat al te sterken vlootwijn te doen, hetgeen hij evenwel hardnekkig heeft geweigerd, tenzij de Engelschen en Amerikanen bereid waren tegenover een ver mindering der Fransche maritieme eischen nieuwe waarborgen te willen geven, wat evenwel is geweigerd. Hierbij is toen vrl) stormachtig toegegaan en Stimson, de leider der Amerikaansche delegatie moet zelfs bet vertrek verlaten hebben, alvorens het onder houd als geëindigd kon worden beschouwd. Deze echte ruzie zouden we daD willen uit leggen als een gunstig teeken, met deze be perking evenwel, dat dit althans een begin was van het eigenlijke werk, dat nog komeD moet of niet komen zal. Deze berichten ovei dit stormachtige onderhoud zijn later weer tegengesproken, de heeren hebben volgens deze tegenspraak heel vriendschappelijk zit ten keuvelen, jawel, we gelooven het graag, vreezen alleen dat nog meerdere zulke vrien delijke keuvelpartijtjts de heele conferentie aan een ontijdig einde zal helpen Er worden nog geen plaatsen op de bootbesproken.de dreigement-koffers zijn nog niet gepakt en de heeren doen uiterlijk heel geuoegeljjk, al zal deze uiterlijke schijn dan ook geen juiste weerspiegeling zijn van wat er binnenkamers leelt. Indien dit ook wèl zoo was, dan zouden het geen echte diplomaten zijn. Terwijl men te Parijs zoekende is naar een nieuw ministerie, eveneens naar den verdwenen Russischen generaal Koetjepof, wiens verdwijning op rekening van Moskou wordt geschreven, te Londen wat zit te draaien met de duimen, zulks bij gebrek aan wat anders en wat beters, legt men in andere streken een geweldige activiteit aan den dag. De Russen zijn nog altijd geweldig actief in hun actie tegen de verschillende kerken, ondanks alle protesten hiertegen, welke Mos kou kalmpjes aan z(Jn laars lapt, dit ook kan doen omdat het beschaafde westen de handen veel te vol heeft met zichzeif, en bovendien ontkent Moskou alle beschuldigingen op dit Zenuw-Tabletten75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten (Adv), Voorioopig heb ik rust. Nordman is onschadelijk gemaakt. Ik geef je volmacht om tot honderd duizend toe op het goed te bieden; de veiling is in plaats van op Vrijdag den tienden, op Maandag den dertienden bepaald, t.t. Wolmeijer."Daaruit blijkt duidelijk genoeg, dunkt mij, dat gij toen gezworen hebt niets meer te bezitten, waardoor je zwager al zijn have en goed verloor, en dat die eed valsch was. 't Raakt in ij n koude kleeren niet als Nordman de zaak vervolgt mijn vader is dood en ik kan elders wel iets op touw zetten met dat geld voor dien brief. Van dat hondenleven hier heb ik meer dan genoeg." Mama liet de hand nu als met looden zwaarte op mijn l\pofd rusten. Een oogenblik bleef 't stil nevens ons, maar daarop hoorden wij een stoel kantelen en een driftige mannensten,, roepen, alsof twee menschen samen worstelden. „Otto, is dat nu de belooning voor alles wat ik aan je gedaan heb?" riep Wolmeijer. Ik sprong waggelend overeind. Mama had mij ijlings weggeduwd; ik hoorde hoe zij de kamer uit- snelde. Nu wilde ik haar volgen, maar de deur vloog al dreunend achter haar dicht. Ik hoorde nog haar doordringend: ,,'t ls niet waar, Bernhard, zeg dan toch dat 't niet waar is!" en daarop haar lach een wilden, krampachtigen lach. Nooit zal ik dien vergeten. Nu klonk de electrische bel door het huis en vloog iemand mij vloekend voorbij; in de duisternis, waaraan mijn oogen thans gewend waren, herkende ik Brankwitz. Vervolgens kwamen de bedienden met licht aan snellen. En toen hoorde ik mijn stiefvader iemand toespreken, aansporen, geruststellen en einde lijk ging de nicht mij voorbij, de bezwijmde ge stalte van mama op de armen en door het kamer- gebied. Deze laatste ontkenningen zijn even wel van zeer twijfelachtiger! aard. De Grieken, nauwelijks bekomen van hun geestdriftige onafhaDkeiykheidsfeesten, zulks in verband met het herdenken van het 100- jarig bestaan der Grieksche onafhankelijk heid, sturen berichten de wereld in over een ontdekte samenzwering, ten doel hebbende een revolutie te ontketenen in Griekenland en daarna in den geheelen Balkan In ver band hiermede zijn er volgens deze berich ten talrijke arrestaties verricht, waarbij zeer veel bezwarend materiaal in beslag moet zijn genomen, waaruit moet blijken dat ook bier de hand van Moskou leiding en dubbeltjes verschafte. Nu ls de Balkan ook zonder Rus sische inmenging reeds gevaarlijk genoeg, te gevaarlijk zelfs, hetgeen het roeren in deze hoek des te meer ODgewenscht maakt, doch bovendien hebben ze op den Balkan heusch geen onderricht noodig in het verwekken en organiseeren van revoluties en dergelijke. Daarvoor hebben ze daar een veel te goede leerschool gehad en beschikken ze over meer dan voldoende ervaring op dit gebied. INGEZONDEN MEDEDEELING. [en stramme gewrichten, verdrijf 1 die afmattende pijnen van rheu- j matiek en spit met de beroemdej AKKER'» KLOOSTERBALSEM A w verzacht verrassend^ snel. INGEZONDEN MEDEDEELING. Ondertusschen hebben de Cbineezen zoo ongeveer hun 8785ste burgeroorlog weer in gezet, hebben ze in Brazilië den verkiezings strijd op de bekende lustige wijze vervolgd, waarbij ze reeds gekomen zijn tot een 50 dooden en een vrij groot aantal gewonden. Zoo'n verkiezing in Zuid-Amerika schijnt een ouderwetsche publieke vermakelijkheid, zoo ongeveer als een vroegere kermis, waar men elkaar ook graag eens voor de aardig heid de huid inkerfde. Gezien de groote animo die er voor deze twijfelachtige sport in Brazilië bestaat kunnen we veilig aan nemen dat er nog meer zulke heldendaden worden verricht. In Spanje is nog weinig ontspanning in getreden, er wordt alleen wat luider om de republiek geroepen, in België wordt nu ook van Waalsche kant op scheiding van België aangedrongen. Het aantal hiervan is nog ge ring, doch niettemin klinkt dat niet erg jubelachtig, terwijl de Italianen van verba zing de oogen zullen hebben uitgewreven bij het lezen van het rapport over den be kenden mislukten Pooltocht van generaal Nobile, indien ze dit rapport althans onder de oogen krijgen. Hierin wordt niets minder gezegd dao dat Nobile niet eens de noodige diploma's bezat als bestuurder van lucht schepen, dat de organisatie absoluut onvol doende was, dat op lichtzinnige wijze Nobile deskundige adviezen heeft genegeerd en dat de laatste blijk heeft gegeven van zeer twij- meisje geholpen. „Mevrouw! Lieve mevrouw!" murmelde de nicht. „Beste mevrouw!" Op mij lette niemand. Nu wist ik 't mijn stiefvader had een meineed op zijn geweten. Ik beefde van het hoofd tot de voeten. Robert's vader had hij met dien eed aan den rand van het verderf gebracht, zijn vrouw in het graf, zijn neef in den vreemde gedreven, en nu breidde die vloek zich ook uit over ons, over mijn arme moeder en mij! In huis was 't plotseling doodstil geworden. Men had mij van mama's legerstede verwijderd, tegen mijn zin, wel is waar, maar een paar woorden van de nicht hadden mij overtuigd dat ik gaan moest. Brankwitz was onzichtbaar geworden. Olga Sel- man lag in haar eigen kamer een roman te lezen en liet zich van tijd tot tijd door het kamermeisje op de hoogte van de omstandigheden brengen. Mijn stiefvader liep gejaagd en rusteloos zijn vertrek op en neer. Knechts waren in de stad rondgezonden om de partij af te zeggen en de dokter was al sedert verscheidene uren bij mama. Ik zat alleen in mijn kamer. Wat ik dacht en gevoelde, weet ik niet meer; alleen dit ééne stond mij helder en duidelijk voor den geest: de zeker heid, dat mama sterven, dat zij mij verlaten had. Ik was wanhopig bedroefd, maar kon niet schreien. Goede god, uw wil geschiede! dacht ik. Wat doet zij op de wereld, die niets anders dan verdriet en ellende voor haar heeft? Maar neem mij ook mee, ik smeek 't u! Dit laatste herhaalde ik steeds half luid. Ik smeek 't u! Ik smeek 't u! Allerlei vreese- Iijke gedachten martelden mij, ik zag Wolmeijer gevangengenomen en weggevoerd, zag het geheele voorplein vol menschen, vol nare, meesmuilende Zulk een geestdrift werkt aanstekelijk! Wie vroeger een pijp rookte uit sleur zal na kennismaking met enthousiast uitroepen: „Ik wist niet dat er in een pijp Ster-tabak zulk een wereld van genot verscholen lag!" felaehtigen moed, toen hfj zich het eerst liet redden. Dit moet namelijk niet op aan dringen der bemanning zijn geschied, zooals het eerst is voorgesteld, doch generaal Nobile moet hierop zelf hebben aangedrongen. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente U KL LEV O ET- SLUIS, op Vrijdag 14 Februari, des namiddags 8 uur ten Raadhuize. Voorzitten de Burgemeester. Secretarisi de heer F. J. Swart. Alle leden zijn aan wezig, met uitzondering van den heer van Wijn, die wegens ziekte de vergadering niet ban bijwonen. Na opening spreekt de Voorzitter de vol gende rede uit: Mijne Heeren\ Waar gij heden voor de eerste maal in het nieuw begonnen jaar zijt bij een gt kom en om die besluiten te nemen en zaken te be handelen, welke volgens de wet door „den Gemeenteraad" moeten worden vastgesteld, wil ik, de goede gewoonte getrouw, U allen een gelukkig en gezegend jaar toewenscben voor U en Uw gezin, en daarbij de hoop menschen, die mama en mij met de vingers na wezen en zeiden: „Kijk, die hebben mee van dat gestolen goed geteerd!" een denkbeeld, dat mij van mijn stoel deed opspringen en de kamer op en neer loopen. Laat ons samen sterven, goede God Niemand bekommerde zich om mij, en mijn ver beelding tooverde mij steeds afgrijselijke dingen voor oogen. De freule was al gevlucht, toen zij door het weinige wat zij hoorde de zekerheid had ver kregen dat Brankwitz de „oplichter" was van wien haar neef had gesproken, en Wolmeijer zijn com pagnon. En dit was nog niet eens het ergste! O, ik zou geheel alleen achterblijven, als mama was heen gegaan, ook de freule zou mij aan mijn lot over laten En die huiveringwekkende stilte! Zacht sloop ik door de voorkamer en keek eens rond in de gang. Er brandde een lamp en in dat matte schijn sel grijnsden mij de lachende maskers uit het den- negroen als geesten aan. Als de nicht toch maar bij mij was! Wist ik maar hoe 't boven was ge steld! En op eens schoot mij Knoopen-Martha te binnen, toen zij zoo wanhopig den man aanklaagde, die haar in den dood dreef en dacht ik aan een graf in de bergen van Thuringen. Schuld, schuld, waarheen ik de oogen wendde, zware, vreeseüjke schuld! Ik zat op den drempel van de kamerdeur neer gehurkt, op berichten wachtende hoe 't verder met mama ging. 't Was koud in de gang en zóó stil in het geheele huis, alsof 't reeds een doode bevatte. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1