Tandarts BUIJS Marktberichten Men f Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 29 JANUARI 1930. lénthousiast omtrent de „kunstliefde" deze bevolking, die meerendeela óók de kermis was. Men is echter niet Innen met ingez. stukken (zonder onder- lening) te schreven. Doet dus, met uw lang, als de Dirkslandsche vereerders der st en steunt het „Uitvoerend Comité" jcieell! en moreel, alzoo brengt g(j uw ostzin" en „vereenigiDgsliefde" sterker jlen voorgrond, dan met ingez. stukken chrUven! Thans krijgt men den indruk het is zooals het spreekwoord zegt: er geschreeuw dan wol 1" Ook met de Iswyze van den heer Boelaars, „Halle- J's" directeur (Ouddorp), ben ik het slechts deele eens. In dit opzicht heeft hy gelijk, oneer het „Comité" slechts over een kleine erviakte beschikt, hebben de optredende een. hinder van de draaiorgels en hoofd T Jut. Tanneer deze vermakelijkheden echter aanwezig zyn, is het echter nog hinder- (sr en aanstooteiyker, als er muziek- en gliefhebbers van een concert staan te ge- Jen en er komt dan een vereeD. met haar in het midden, door de jury een le pr(js bekend zijnde, aangezwierd onder het ge- [g van: „We hebben een le prijs gewon- 1, hiep, hiep, hoera" I Dat geeft den indruk peze te veel aan Bachus hebben geofferd. Met dank voor de plaatsing Stad a/t Haringvliet, 27 Jan. 1929. P. J. KREEFT. VEE EN PAARDEN. ftOTTERDAM, 27 Jan. Ter veemarkt wa- heden aangevoerd 472 vette runderen, vette kalveren, 718 schapen of lammeren, 59 varkens. Prijzen per k.g. Koeien 32$— 46-48$, 52$-55 ct.ossen 41,45-48, 4 55 c., kalveren 62$ 70,75 80,90—95 I, schapen 30-37 ct., overjarige lammeren 22—28 per stuk. |De aanvoer van koeien en ossen was niet groot als vorige week. De haDdel wa3 De prijzen voor 2de en 8e soort bleven btionair, terwyi die van le soort een tikje ger waren. Extra puike exemplaren gingen Sg tot 3 cent boven noteering. Stieren nog eeds onvoldoende aangevoerd, dus geen jteering. Vette kalveren, evenals vorige eek, flink aangevoerd. De handel was nog ilrn, doch iets meer vraag dan vorige week. en prima kalf ging nog tot 5 cent boven steering. Schapen en lammeren met minder invoer en kalmen handel. Dezelfde prijzen erden ook nu weder bedongen. Prima Texel- :he overjarige lammeren gingen nog tot 3 boven noteering. Varkens met zeer rui len aanvoer, handel redelijk en nauweiyks rljshoudend. Zouters goed aangevoerd en ingen vlot weg. Er werd voor Belgis ge- ocht. Hier werd 39 cent betaald, in bijzon- lere gevallen werd voor prima beesten 40 pnt besteed. AMSTERDAM, 27 Januari. Aanvoer 492 ette koeien, prijs f 1,10 f 1,18, f 0,90—f 1,08, ~8 en 64 70 c per K.G.slachtgewicht, |20 melk- en kalf koeien f 250-f 3,80 per tuk, 79 vette kalveren f 1 f 1,10 en f 0,90 ot f 1,— per K.G. levend gewicht, 69 nucht. :alveren f 14—f 22, 104 schapen f36 f45, paarden f 100—f 230 per stuk, 660 fleeschvarkens 89-90 en 84-88 cent per i.G. slachtgewicht. Boter, Kaas en Eieren. APELDOORN, 27 Januari. Eieren. Aanvoer fco.000 stuk. Prijzen van f;5 —f7,,middel- oarkt f 6,25 de 100 stuks. Handel gewoon. OUDEWATER, 27 Januari. Kaas. Aanvoer 18 partijen te samen 810 stuks, wegende 1050 kg. Eerste soort Goudsche met rijks- Enerk f 50-f 51, idem mindere f 47-f 49, ronder rijksmerk niet genoteerd. Handel auw. ROERMOND, 27 Jan. Eierenmljn. Aanvoer 900.000 stuks. Kippeneieren f6,40 5 f8, jid. kleine f 4,80 k f 6,-eendeneieren f7,- p f 7,80 de 100 stuks. TIEL, 27 Januari. Boter f 2-f 2,10 per |K G. Aanvoer 50.000 eiereD, 5-6$ ct. per stuk. Granen enz., Meel en Oliën. ROTTERDAM, 27 Januari. Fijne zaden. (Boerennoteering): Blauw maanzaad f BO SS, karwijzaad f 33-35, voerljjnzaad f 17 19, blauwbloei zaailijnzaad f 21 23, wit- bloei zaailijnzaad f 19-21, alles per 100 k.g. ROTTERDAM, 27 Januari.Buitenlandsche granen. (Bericht van de makelaars Hagen beek Van der Schalk). Stemming kalm. Rogge: 77 k. Hongaarscbe oude oogst disp. f 9.85, 74 k. id. nieuwe oogst disp. f 9, 7 k. Duitscb/Poolsch aangekomen f 7, 75 k. Bahia Blanca stoomend f 10. Gerst Amerik. no. 2 v./Atl. haven disp. f 135; id. v/Can. haven disp. f 147; 64 k. Zuid-Russische disp. f 140; 63/4 k. Donau aangekomon f 139; 67 k. Bahia Blanca disp. f 145; 69/70 k. Poolsche disp. f 158. Haver. 58 k. Pommersch disp. f 695; 55 k. Noord-Duitsch disp. f 6,7553/4k. Pomm./ Meck. stoomend f 6648/9 k. Donau disp. f6. Mais per 2000 kilos: La Plata disp. f147, id. aangekomen f 146, id. stoomend f 146, Donau/Galfon naar kwaliteit disp. f 140 -136, Bourgas disp. f 146, No. 2 Zuid-Afr. stoomend f 155. In publieke veiling werd heden verkocht: 400 ton B/s Donau/Galfox Mais van 107 tot 102 plus 1 pet. veilingkosten. ROTTERDAM, 27 Januari. Binnenl. Granen en Peulvruchten. Tarwe, met ruim aanbod, kon tot onver anderde prijzen worden geruimd van ƒ10- 10.50 in een byzonder geval iets meer betaald. Gerst. Chevalier tameiyk ter markt. En kele soorten uitgesloten, moest belangryk lager worden afgegeven, terwyi niet geheel te ruimen was van 7-7,75. Haver eveneens zeer flauw gestemd van 6-6,75. Erwten. Kleine groene - vry wel onveran derd van 9-10,50. Schokkers. De aller- puikste kwaliteit vry onveranderd verkocht. Overigens belangryk lager en dientengevolge een groot gedeelte onverkocht. Bruine boonen met ruim aanbod vooral in de mindere soorten belangryk lager verkocht, Alles per 100 K.G. NIEUWE TONGE. Getrouwd: Hendrik Kolbach jm., 38 j.en Francina v. Vliet, jd. 32 j Dirk van Helden, jm. 20 j. en Arentje Felsbourg, jd. 16 j. OverledenP. Korteweg, 67 j.. echtgenoote van E. A Dykers. OOLTGENSPLAAT. Ondertrouwd: Elias Donkersloot, 27 j. en Janna Pieterse, 27 j. Overleden: Jacob van Nieuwaal, 74 j. echt genoot van Maria Bakelaar. BRIELLE vaD 17-23 Jan. 1930. Geboren: Wilhelm, z. v. W. Nieuwland en S. Bausch. OverledenJan Scheügrond, 83 j., wedn. van J. Biesheuvel. ROCK AN JE. Geboren: Karei, z. v. T. Kleijburg en E. T. Schmhl; Teunis Cornelia, z. v. K. Riet dijk en J. Vermeulen. Ondertrouwd: D. Assenberg van Eysden en Z. Stolk. Getrouwd: W. Rys en P. N. de Vries. ROZENBURG. Geboren: Bastiana Helena, d. van B. Assen berg v. Eljsden en H. C. den Engelsman; Johanna, d. van Ms. van Dam en E. van der Giessen. Ondertrouwd: Dirk Assenberg v. Eysden, 25 j. en Zoetje Stolk, 19 j.; Jan Izaak Oost hoek, 26 j. en Pietertje v. Gaaien, 20 j. MIDDELUARNIS. De heer Lt. Koudy'zer die ruim 30 jaren de functie van koster in de Geref. kerk alhier heeft vervuld, heeft als zoodanig tegen 1 Meia.s.ontslag aangevraagd. De ïynwerker-condueteur J. C. Fun had het ongeluk met zijn vingers tusschen een wagen beklemd te geraken, zoodat hy zich onder geneeskundige hulp moest begeven. Terwyi Arend Albregts een stukijzer draad uit een varken zyn bék wilde verwy- deren, beet het dier hem een top van den vinger af, zoodat geneeskundige hulp nood- zakeiyk was. Met ingang van 1 Februari is alhier aangesteld als Brigadier-commandant der Rijksveldwacht de heer F. Kleinj an uit Rot terdam. Donderdag 30 Januari des avonds 6 30 uur hoopt in het Zondagschooigebouw op te treden dhr. D. Rustiger uit Leerdam, en a.s. Zondag zal in de Ned. Herv. kerk de bedie ning van den doop plaats hebben. Aangifte hiertoe Vrydagavond 7.30 uur in de kerke- kamer. Werkloozen-sfatistiek. Gedurende de afgeloopen week stonden btj den Correspon dent der Arbeidsbemiddeling als werkzoe kenden ingeschreven: 24 veldarbeiders1 timmerman; 2 zeevisschers; 1 schilder; 1 transportarbeider en 1 metselaar. Totaal 30 personen. Dinsdagmorgen is de ruim 20-jarige Iz. Konings van den Van Pallandtspolder naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd teneinde een blindendarm-operatie te onder gaan. Maandagmiddag vond de timmermans knecht H. K. in een leegstaande woning op het Nieuwdorp een zakje inhoudende 104 muntbiljetten van 10,—. SPORTNIEUWS. VOETBAL. Voetbaldrama's spelen zich binnen 't ander half uur af. Een kort en degelijk proces. Zoo was het ook Zondag. Hoopvol ging Flakkee I naar 't Radioveld. Anderhalf uur later waren de kampioensillusies gebroken. Radio won met 1-0. De voetballers moeten het maar niet te zwaar opnemen. Sport is een zaak van ge noegen. Het is heuscb niet zoo heel erg. Flakkee is een goede ploeg een der sterkste 2de klassers en is dat nu niet beter dan 'u zwakke 1ste kiasserl Wat zou men hebben aan late klasse-schap, als men zich toch moeilijk kon handhaven! Het bestaan van de vereeniging ia beter zoo gemoeid, dan 'n volgend jaar met han gende degradatie kans, die de vereeniging den kop zou kosten. Overigens geven we toe, het had zoo aardig geweest in 't jubileumjaar promotie. Come Along, misschien geeft de extra-ronde wel n fraaie verrassing 1 Flakkee II won van D. L. V. S. III met 4-2. 'n Erge fraaie party was het niet, maar de puntjes zyn welkom. Een alleszins on sportieve indruk maakte het optreden van een der Flakkee-spelers die het veld optrad met een versch opgestoken sigaar tusschen de lippen en deze lustig rookte onder 't spelen door. Is men nog zoo weinig doordrongen bij de juniores van het feit dat sport matig heid eischt èn in 't rooken èn in 't alcohol gebruik I Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 24 Januari 1930. Savoye kool 6,30 tot 7,40 per 100 stuks. Sinaasappelen 2,— tot ƒ2,30 per lOOstuks. Kipeieren 5,50 tot 6,06 per 100 stuks. Spruiten 7,70 tot 9,60 per 100 k.g. Veldsla ƒ8,- per 100 k.g. CampagDers ƒ7,- tot 7,60 per 100 k.g. Armgaard 10,70 per 100 k.g. Grauwzoete reinetten 8,20 per 100 k.g. Zoete appels ƒ8,— tot 8,70 per 100 k.g. Goudreinetten ƒ10,—tot 12,80 per 100k.g. Zure appels 9,50 per 100 k.g. Kleiperen 8,40 tot 11,60 per 100 k.g. Kaas (komijne) 0,38 tot 0,44 per pond. SOMMELSDIJK. A.s. Zondag 2 Februari, des avonds 7 uur, hoopt voor de Vryz. Her vormden in de zaal van den heer Van Rikxoort aan den Langeweg op te treden Prof. Dr. M. C. van Mourik-Broekman uit Breda. De vrouw van den heer J. had het on geluk over een bananenschil te glyden en kwam zoodanig te vallen dat geneeskun- dige hulp noodzakelijk was. Door de dorpsvereeniging alhier, wor den thans musschen opgekocht voor 2 cent per stuk, als zynde schadelijk voor den landbouw. HERKINGEN. Tot bestuurslid der Land- arbeiders-vereeniging alhier, is herkozen de heer P. A. Hogerwerf. Het bestuur der Herv. Schoolvereeni- ging bestaat thans uit de heeren J. A. Wit vliet, Voorzitter; A. de Geus, Secretaris; P. Stout, PenningmeesterJoh. de Geus en C. v. Wezel. STELLENDAM. Tot bestuurslid der Ver eeniging tot Stichting en Instandhouding van een school met den bij bei alhier, is thans aftredend den heer M. v. Oostenbrugge, en tevens zal op de Donderdag a.s. te houden ledenvergadering in die vacature worden voorzien. Den heer C. v. Gelder is benoemd tot matroos op de Reddingsboot „Koningin Wilhelmina" alhier. GOEDEREEDE. De garnalenvisschers heb ben de afgeloopen week gemiddeld 100 kilo garnalen per dag en per schuit gevangen. De kuilvisschers van 10-40 K.G. over ge heel de week. A.s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan de heer W. Bou- man van Stellendam. Onze vroegere predikant ds. de Gids, thans te Oud Vosmeer, heeft een beroep naar Haamstede (Schouwen). Mej. N. C. A. Lodder is op de Land bouw Hoogeschool te Wageningen geslaagd voor het Propaedeutiach Examen. OUDDORP. Het eerste warenhuis wordt alhier gebouwd voor rekening van J. Vink op de Kriekel. A.s. Vrydagavond zal er gelegenheid zyn in de Ned. Herv. Kerk voor aangifte van den II. Doop. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week van 30—40 kilo garnalen per week en schuit gevangen. H. Zandburg had het ongeluk bij Goe dereede van de Hoofddijk met de auto te rijden en zijn schouder zoo ernstig te ver wonden, dat hy naar het ziekenhuis ver voerd moest worden. Verslag van het verhandelde op de jaar vergadering van de vereeniging „Draagt elkanders lasten" op Vrydag 24 Januari 1930 by Flohil in de Belle Vne. Aanwezig, behalve onze eere-voorzitter, Burgemeester Gobius du Sart, slechts 21 leden. De voorzitter, de heer T. Tanis roept de opgekomen leden een hartelyk welkom toe. Nadat de notulen der vorige vergadering door den secretaris waren voorgelezen en onveranderd waren goedgekeurd, volgde de hoofdschotel voor dezen avond. Rekening en verantwoording van den pen ningmeester den heer S. BezuLjen. Uit deze verantwoording bleek dat het aantal leden 123 bedroeg, dat der begunstigers 67. In kas was op 1 Januari 1930 de som van ƒ2758,15. De bijdragen van leden en begunstigers had den bedragen 720,60 en de boerenleenbank had over 1929 aan rente uitgekeerd f 117,22, Totaal 3577,97. Na aftrek van uitkeeringen en onkosten bleef een batig saldo over van 3298,87. De vereeniging verkeert dus tot op heden in bloeienden toestand en zoo geen plotse linge ramp haar treft, kan zy de toekomst gerust tegemoet zien. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn accuraat beheer en voegde er tevens een woord van dank by aan de heeren, die de rekeningen en het beheer hadden gecon troleerd, hen tevens verzoekende de functie voor een volgend jaar weer op zich te willen nemen. De heeren verklaarden zich hiertoe bereid. Aan de orde is nu aftreding periodiek van den voorzitter. 22 briefjes werden ingeleverd, waarvan 1 blanco, 1 den naam droeg van J. Mierop en 20 dien van T. Tanis. De heer T. Tanis verklaarde zich de be noeming te zullen laten welgevallen. Nu deelde de heer S. Bezuyen mede, dat hy bezoek heeft gehad van iemand, die steun vroeg voor een behoeftig gezin. Maar aange zien deze vereeniging niet tot doel heeft armenbedeeling en niemand uit dat gezin lid dezer vereeniging is, moest op deze aan vraag afwijzend worden beschikt, ais in strijd met artikel 2, dat luidt: het doel is het verleenen van geldeiyken en anderen steun aan behoeftige weduwen en weezen van inwoners van Ouddorp, die by overiyden gewoon lid van deze vereeniging waren ge weest. De heer Crezee zou wenschen het bestuur op te dragen krachtige ingezonden stukken in de plaatselijke bladen van Flakkee te laten plaatsen, om de burgerij nogmaals te wyzen op het groote nut en het edele doel van deze instelling. Intusschen deelde de voorzitter mede, dat bode Meyer voor zyn baantje heeft bedankt en in zfln plaats A. van der Bok is aange steld. De vergadering ging accoord met deze vreemde en ongewone wisseling van per sonen. De heer Tintel wilde den bode een be stuurslid mede geven om meer drang uit te oefenen. Burgemeester Gobius du Sart zou willen, dat de nieuwe bode nu en dan op het gemeen tehuis kwam om de namen op te uemen van pasgetrouwde paartjes en die tot het lidmaatschap aan te porren. NIEUWE TONGE. Door de Dorpsvereeni ging ter bevordering van den Landbouw alhier, is den vroegeren secretaris dier ver eeniging den heer T. Holleman een ruststoel geschonken als waardeering voor de vele aan de vereeniging bewezen diensten. Donderdag j.l. gaf het dameskoor „Cie- cilia" alhier de eerste winteruitvoering in de zaal van P. M. Schipper. De zaal was flink bezet. Naar het applaus dat haar aau het einde van elk stuk ten deel viel, kan gerust gezegd worden, dat de zang zeer iu den smaak van het publiek viel. Een speciaal woord van dank komt ongetwyfeld toe aan mevrouw A. W. Kolff van Middelharnis, die den ge- heelen avond haar medewerking verleende. De heer Bergman deed ons verschillende soli op de fluit hooren. Het programma werd keurig uitgevoerd, zoodat deze avond in alle opzichten goed geslaagd mag heeten. In een der lokalen van de Openbare School alhier, zal Vrijdag 31 Januari 's avonds 6 uur een Ouderavond worden gehouden. In de afgeloopen week zyn uit deze gemeente vervoerd 2470 balen uien, 380 balen koepeeu en 1200 H.L. aardappelen. De prijzen waren uien 0,60; koepeen 0,40 en aardappelen 0,90 per H.L. OOLTGENSPLAAT. VOORDRACHT OVER 1ND1E MET LICHT BEELDEN. De 'Afdeeling van de Vereeniging „Volks onderwijs" hield op Donderdag 23 Januari 1930, des avonds 7 uur, een bijeenkomst van de leden met dames en huisgenooten, in het gymnastieklokaal van de Openbare Lagere School. Als spreker trad voor de Afdeeling op, namens het Comité voor Indische Lezingen en Leergangen van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, de heer J. Lameijn van 's-Gra- venhage. Nadat de bijeenkomst door den voorzitter, den heer G. N. Breur, die de aanwezigen en den spreker een hartelijk welkom toeriep, was geopend, kreeg de heer Lameijn het woord en begon met zijn gehoor de reis naar [ndië te maken met de schepen van de „Koninklijke Nederlandsche Stoombootmij." of van de „Rotterdamsche Lloyd". Spreker vertelde wat van het leven aan boord op zoo'n drijvend hotel en ging met ons aan den wal in Genua en Marseille. Op de reis door de Middellandsche Zee zagen wij nog den vuurspuwenden berg Stromboli en arriveerden te Port-Said, gelegen aan den ingang van het Suez-kanaal. De ge schiedenis van de totstandkoming van dat kanaal, met alle daaraan verbonden moeilijk heden werd even gereleveerd, op de eigenaar digheden van de Arabische en Egyptische be volking en de gesteldheid van het land daar een blik geworpen en de tocht ging verder door de Roode Zee, de zee, vol van voor de scheepvaart gevaarlijke rotseilanden, aan wel-, ke eilanden verschillende legenden en verhalen verbonden zijn. Door de straat van Bab-el- Mandeb bereikten wij den Indischen Oceaan en na enkele dagen kwam de Indische Ar chipel in 't gezicht. Waar spreker zijne lezing met lichtbeelden illustreerde, was hij in de gelegenheid ons Indische steden en huizen, dess-h's en woningen van inlanders, bergen en meren, plantengroei en typen van bewoners van den Archipel aanschouwelijk voor te stel len. Veel werd daarbij verteld van maat schappelijke, huishoudelijke en godsdienstige gewoonten der inlanders, terwijl spreker ook op hunne karaktertrekken meermalen een scherp licht liet vallen. Veel wat voor een Europeaan, zonder een dergelijke belichting, onbegrijpelijk zou blijven, kwam ons daardoor veel nader. Wij begrepen nu, dat men niet kan spreken van „het" Indische volk, maar dat de millioenen bewoners van den Neder- landsch-Indischen Archipel, verspreid als ze wonen op de onderscheidene eilanden, behoo- rende tot verschillende volken en rassen, welke alle weer andere talen spreken en andere maat schappelijke en godsdienstige gebruiken heb ben. Welke plaats de Europeaan in Nederl. Indië inneemt, en dat er zonder hein van het in cultuur brengen van den bodem niet veel terecht zou komen, werd ons door den spreker recht duidelijk gemaakt. Na ons nog wat ver teld te hebben van den rijstbouw, en ons de sawah's, zooals ze met eindeloos geduld door de inlandsche bevolking tegen de hellingen van de bergen wqrden aangelegd, op het doek ge toond te hebben, besloot spreker zijne onder houdende door het geheele gehoor aandachtig gevolgde rede. De voorzitter sloot daarop, met een woord van dank aan den spreker, waarbij hij hem een tot weerziens toeriep, deze vergadering, die alle aanwezigen zeker niet minder leering dan ontspanning gebracht zal hebben. DEN BOMMEL. Mej. A. J. H. van Beek, voorheen onderwyzeres alhier, thans te Nieuwenboorn, is in gelyke betrekking be noemd te Capelle a/d. IJssel, B. en W. hebben vergunning verleend aan W. Stoop te Ooltgensplaat tot het bou wen van een woonhuis in de Achthuizen. Vorige week werden vervoerd 2226 H.L. aardappelen en 2276 H.L. uien. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Wy bren gen in herinnering, dat de rentekaarten en -boekjes van de arbeiders die alhier wonen en werken moeten worden ingeleverd by den Raad van Arbeid te Brielle vóór 8 Fe bruari a.s. Tegen de arbeiders eventueel werkgevers die hieraan geen gevolg geven, zullen strafmaatregelen worden genomen. Tevens vestigen w(j de aandacht van werkgevers er op, dat de Raad van Arbeid, indien de verplichting tot premiebetaling (zegels plakken) niet is nagekomen bet be drag van de eventueel in te stellen navor deringen zal verhoogen met 10 naar boven afgerond tot een bedrag van tenminste 10 cent. Donderdag 23 Jan. j.l. hield de ge mengde zangvereeniging „Concordia" baar vyfde jaarvergadering. Het jaarverslag vaD den secretaris werd onveranderd goedge keurd, alsmede de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, waaruit bleek dat de financieele toestand van de vereeni- ging zeer gunstig is te noemen. De aftre dende bestuursleden werden by aclamatie herkozen, terwijl in de vacature's, ontstaan door het bedanken van de heeren P. J. Kreeft en W. v. d. Welle werden gekozen de heeren Ant. Trommel en L. Hanson. Waarscbynlijk zal worden deelgenomen aan het Groot Na tionaal Concours te Sliedrecht op Hemels- vaartdag a.s. Wyi „Concordia" dan uitkomt in de le Afd. kunnen we niet anders dan haar en haar eminentën Directeur, de heeï P. Vis, van harte succes toewenschenl Vorige week werd van hier vertrans- porteerd 3350 H.L. aardappelen, 1300 balen uien van 50 K.G., 200 H.L. koepeen en 300 H.L. poters. ROCKANJE. Donderdag 16 Januari 's mid dags half 3 had in de Ned. Herv. Kerk de Kerke lijke huwelijksinzegening plaats van den heer W. Rip en Echtgenoote door Ds. Brinkerink predikant te Oostvoorne. De kerk was vol belangstellenden. Het echtpaat met 17 fami lie-leden plus kerkeraad en predikant nam terwijl de heer L. Groeneveld onze organist van 't koor uit de Lohengrin het Bruidslied speelde plaats in het van 't ruim der kerk met groen en bloemen versierde voor deze plechtigheid gereserveerde gedeelte waar na de gemeente zong van Gez. 194 vs. 1, waar na ds. B. overging in het gebed, dankend voor 't voorrecht den jongehuwden geschonken en Gods zegen er voor afsmeekend. Daarna werd voorgelezen uit 1 Kor. 13 de hooge opvatting van het huwelijksleven van Paulus. Na het echtpaar toesprekende, prees Ds. B. het van hen als een kloeke geloofsdaad dat zij in 't gewijde kerkgebouw en lioogen ernst even wenschte stil te staan bij 't afsluiten van een gedeelte van hun leven en 't aanbreken van een nieuwe periode en erkennende, dat God de leider is van menschenharten en dit vol vertrouwen aanvaarden hier Gods zegen over hun verbintenis te komen vragen, en deze bede thans geschraagd te gevoelen door de goede wenschen en gedachten van een hun toege negen schare van familieleden en belang stellenden in dit Kerkgebouw rond hen. Maar daar werken vaak machten en krachten van buiten af hinderend op onze goede voornemens. De beste voornemens leven thans bij u om volgens de oprechte liefde van uw hart in deze den Koninklijken weg te bewandelen, maar in 't volle leven zal door den tijd pas. blijken de kracht van uw eerlijk voornemen. Licht en duister wisselen vooral elkander af en zoo zal het ook zijn in uw huwelijksleven. De kracht om te midden van het duister en teleurstelling en smart niet te bezwijken kan komen van uw God. Herinner u in zwakke oogenblikken het woord in 1 Kon. 13 „Wees sterk en heb goeden moed, want het is de Heer Uw God, die met U gaat". Als een lichtend glanspunt moet dit woord voor het oog van uw ziel staan in moeielijke dagen; ook als een blijde herinnering aan dezen grooten dag in Uw leven. Eén in geloof, hoop en liefde zal dan steeds groeien uw kracht, als gij vol vertrou wen aan God maar blijft vragen om Zijn steun. Hierna nam Ds. Brinkerink den jonge huwden de plechtige gelofte af van huwelijks trouw, om elkander onder biddend opzien tot God door reine liefde één, te zullen steunen en opbouwen in hun huwelijksleven waarna het echtpaar knielde en de leeraar hen zegende onderwijl de gemeente ontroerd zong, gez. 270. Nog bood met een toepasselijk woord Ds. B. het echtpaar een Bijbel aan, eindigde met gebed waarna de organist treffend speelde 't koor uit de Schopfung als slot. Aan de kerk deur werd gecollecteerd ƒ62,14. 't Was «en onvergetelijke plechtigheid. VBILING8BEBICHT van Vrijdag 24 Januari 1930 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei 1,— tot 3 20 per rOO bos. Kroten 1,- tot 1,70 per 100 k.g. Witlof 0,10 per k.g. Kool (roode) ƒ2,10 tot 6,—per 100 stuks. Kool (savoye) 3,50 tot 7, per 100 stuks. Boerenkool 0,31 per krat. Uien 1,60 tot 1,70 per 100 k.g. Tafelperen 0,16 per k.g. Tafelappelen 0,06 tot 0,14 per k.g. Keukenperen 0,03 tot 0,09 per k.g. Spruiten 0,05. tot ƒ0,21 per k.g. Knolseldery 2,20 per 100 stuks. Seldery 1,30 tot 1,40 per 100 bos. Kipeieren (netto) 5,70 tot 6,10 p. lOOst. Eendeieren 5,50 per 100 st. Kleine Eieren f 5,10 per 100 st. Aanvoer 27350 stuks. REGEN MAKEN? Een mislukte proef bij ontstentenis van wolken. Men schrijft ons uit Amsterdam: Vrijdag heeft de heer A. Veraart uit Rijs wijk, van het vliegveld Schiphol bij Amsterdam uit zijn eerste openbare proef genomen met de door hem bedachte methode om kunstmatig neerslag te verwekken door het op zeer groote hoogte uit een vliegtuig werpen van groote hoeveelheden op zeer lage temperatuur ge bracht ijs, dat daartoe was fijngehakt. Eenigszins sceptisch begaven wij ons op den prachtigen ochtend naar Schiphol; alvorens aan het wonder te kunnen gelooven moesten wij het eerst zien, en juist bij het heerlijk zon nige weer waarin we ons nu mochten verheugen bekroop ons onwillekeurig de gedachte, dat ons gezegend klimaat ons al zeer voldoende met regen en natten mist en anderen onplei- zierigen neerslag bedenkt, zeker genoeg om aan een regenkunstenaar geen al te groot suc ces te gunnen. Dat was natuurlijk heelemaal niet weten schappelijk gedacht; hadden we dat wel ge daan, dan hadden we ons er rekenschap van gegeven, dat het invloed uitoefenen op mete orologische procéssen voor het menschdom en al wat in een bepaalde streek organisch leeft, van groote beteekenis kan zijn. In streken waar groote hitte en droogte heerschen, kan men, zoo zeide ons de heer Veraart, de daaraan verbonden nadeelen opheffen door het achter eenvolgens verwekken en verdrijven van bewolkingmen kan ook in streken waar groote koude heerscht de nadeelen daarvan opheffen door mist en wolken te verwekken; men kan lastigen mist verdrijven, enz. Dat het mogelijk was regen te maken, wilde ons de heer Veraart bewijzen. Daarom heeft hij 2000 K.G. gewoon waterijs, vervaardigd met behulp van koolzuur volgens het bekende procédé van de Ammoniak-fabriek te Weesp, en afgekoeld tot 78 gr. Celsius onder nul, later nog sterker afgekoeld door middel van vloei bare lucht, in twee vliegtuigen van de K.L.M. laten laden, met de bedoeling om het ijs, tot poeder geschaafd, van groote hoogte omlaag op wolkenbanken te laten vallen. .Het resultaat zoude regen zijn; als gevolg van het conden- seeren der waterdampen door de door het uit gestrooide ijs veroorzaakte temperatuurdaling. Voor deze proef van den heer Veraart was dus eenige bewolking onmisbaar. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat in ons landje met altijd bewolkten hemel ooit zoo innig naar een klein wolkje maar verlangd is als gisteren op Schiphol. Maar hoe vuriger wij verlangden, des te helderder werd de stralend blauwe hemel. Tegen twee uur meldde de weerkundige dienst een wolkenbank boven den Noord-Hinder, in de Noordzee. Die zijn we toen tegemoet ge vlogen op een ho8gte van 3500 Meter; maar de Noordzee diep onder ons werd door geen nevel tje aan ons oog onttrokken. Ten slotte is de ijsmassa uit de beide vliegtuigen ongeveer boven Zandvoort, waar diep beneden ons zoo iets als een zweempje van mist scheen te han gen, in het ruime heelal gestort; berichten van regen hebben' ons echter van geen enkele plaats bereikt. Wel kwam het ons uit de hoogte voor, dat na het ijsstortén de nevelen in de diepte wat waren opgetrokken: De mislukte proef, welke de heer Veraart zich voorstelt volgende week, als dan de weers omstandigheden gunstiger, zijn, te herhalen, bewijst niets tegen de juistheid Zijner denk beelden, maar is voorloopig alleen hieraan te wijten, dat er „geen wolkje aan de lucht was". HAAR JEUGDIG KIND GEDOOD. Jonge moeder te Den Haag in arrest. 's-GRAVENHAGE, 23 Jan. - Zooals be kend heeft de politie eenigeD tijd geleden een 20-jarigen man gearresteerd, verdacht van te hebben medegewerkt om een op 1 JaDuari geboren baby te doen stikken. Hy werd ter beschikking van de Justitie gesteld en in het Huis van Bewaring ingesloten. De 22-jarige moeder vertoefde in het zieken huis, zoodat zy niet kon worden aangehou den. Gisteren echter is de vrouw uit het ziekenhuis ontslagen en voor den commis saris van politie geleid, tegenover wien zy een volledige bekentenis heeft afgelegd. ZJj verklaarde ten gevolge van verwijten uit de kringen harer familie haar kind door verstikking om het leven te hebben, ge bracht. Na deze bekentenis is de vrouw ter beschikking van de Justitie gesteld en in het Huis van BewariDg ingesloten. is Zaterdag 1 Februari AFWEZIG.

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 3