RAAD VAN MIDDELHARNIS Kinderen PUROL Burgerlijke Stand g| Plaatselijk Nieuws SPORTNIEUWS. 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 29 JANUARI 1930. rijksveldwachter moest worden betrokken. De Voorzitter zegt dat het rapport van den gemeente-opzichter zeer van dat van den heer Brinkman afwijkt. De verf is alleen donker. De vrouw is een beetje nerveus ,de verf een beetje somber. Het inregenen zal spoedig ver holpen worden. De bijkeuken wordt gebruikt voor kamertje en dat is niet goed. Wij komen op een gevaarlijk terrein als wij alle woningen moeten behangen. Het is nooit gewoonte ge weest dat de gemeente dat deed. Er zqu ƒ2400 voor noodig zijn. Dan is het verfwerk erbij. De exploitatie-rekening zou er dan ook heel anders uitzien, terwijl de heer Hobbel met zijn inder tijd gemaakte rekening gelijk zou krijgen. De Voorzitter zegt een nieuw onderzoek toe en zal doen wat kan. De heer Van Kempen vraagt maatregelen tegen het afleveren van melk "op Zondag. De heer Hobbel ze.gt, dat tegen aflevering niets te doen-is. Spreker zal dit met een uit spraak van een kantonrechter bewijzen. De Voorzitter deelt den heer Van Kempen mede, dat bij de vaststelling der verordening aangedrongen is op een soepele toepassing. Er kunnen zieke kinderen zijn, wat ook dikwijls voorkomt, Zaterdags is er meestal geen melk genoeg zoodat er Zondags wel eens afgeleverd moet worden. Spreker zal echter doen wat mogelijk is, als er werkelijk sprake is van over treding. De heer Brinkman sluit zich bij de woorden van den Voorzitter aan. Er is des Zaterdags geen melk genoeg. De Voorzitter: Bezorgen is niet strafbaar. Besloten werd om een verzoek tot de in gezetenen door middel van aanplakking te richten, om het melkbezorgen des Zondags zoo veel omgelijk te willen nalaten. Kroniek en kritiek. 27 Januari, ik kan de meening niet van me afzetten dat wij verslaggevers van de Plaatselijke Pers, de verslaggevers van de Maas- en Scheldebode, Eilanden Nieuws en Onze Eilanden ons op een gevaarlijke helling hebben begeven. Onze gemeenschappelijke eisch om de ver slagen van de Raden der gemeenten zoo uit voerig en juist mogelijk weer te geven, tot in de kleinste futiliteiten toe, schijnt in sommige raadsleden waarschijnlijk onbewust de oppositiegeest sterk te bevorderen. H^t ge zegde in den volksmond hij durft het te zeggen in den Raad dat wij verslaggevers onbewust alweer door onze uitvoerige ver slagen over-zeggen, is mede oorzaak dat de disharmonie in onzen Middelharnisschen Raad grooter is dan ooit. Voor ditmaal wenschen wij af te stappen van het gebruik van uitvoerigheid van onwel willende Raadsdebatten. De vuile wasch wenschen we in den Raad zelf te laten. Het geen niet wil zeggen dat we onjuist, noch onvolledig willen zijn. Wij wenschen vandaag ontdaan van alle ongewenschte en ontrafelde franje met toelichting onzerzijds, weer te geven een ver handeling van wat de Middelharnissche Raad besprak. De Raad was voltallig als Burgemeester den Hollander het sein tot den aanval (kent u, lezer een juister uitdrukking?) geeft en de politieke hartstochten oproept om tegen woordig te zijn. De Voorzitter herdenkt 1929 als een be langrijk jaar van vele besluiten, waterlei ding, electriciteit, nieuwe straten etc. De heer van der Meide antwoordt op de in die rede uitgesproken wenschen en hoopt, dat de Raad in 1930 de ware belangen mag behartigen, in tegenstelling van wat men in de laatste ver gadering van 1929 deed. Een serie ingekomen stukken; over de haven, over de Christelijke School, bouw-aanvrage, waarvan het beroep 8 Febr. voor den Raad van State komt, goedkeuring der Landbouw school die om een voorschot van 2000, vraagt en krijgt, de vuilnis-ophalers, waarvan er één het contract wil verbreken en waarover na discussies wordt afgesproken dat de Leeuw moet zeggen waarom hij contractbreuk wil; opdat de Raad kan zien of hij het verleenen wilover een derde leerkracht aan de Bossche- school ad 1200,en dan laait het vuurtje op en komen wij aan een eventueele wissel plaats voor de gasfabriek. wisselplaats is uit dit standpunt te bezien. Wanneer Sommeisdijk gehoor mocht geven aan den wensch van de schippers om de haven I goed in orde te maken, dan zal men het haven- geld minstens zoo hoog dienen te maken als Middelharnis, waardoor de kans dat Middel- harnis alle handel afneemt lang niet denk beeldig is. Welnu, dat wil Sommeisdijk van haar standpunt bezien begrijpelijk niet. Zij zoekt een verbetering in een wissel plaats bij de gasfabriek. Maar dat is al heel onbillijk. Immers de schepen voor de gasfabriek zullen het haven geld wel moeten betalen aan Sommeisdijk. Als Sommeisdijk het geld opstrijkt, dan moet Sommeisdijk ook maar die wisselplaats be kostigen, omdat elke verbetering van de Sommelsdijksche haven een nadeel is voor Middelharnis. Men ziet, het vraagstuk van zulk standpunt bekeken is vrij eenvoudig geworden. Wij kunnen niet begrijpen waarom Middelharnis moet bijdragen in de gascommissie etc. r aan een verbetering van de Sommelsdijksche haven. En dit heele vraagstuk lijkt heel veel op het gebruik in de middeleeuwen, waar men de terdood veroordeelde aspirant-gehangenen zelf het touw liet betalen waarmede zij ge hangen zouden worden De Raad van Middelharnis was er ook tegen en wij kunnen, zooals het blijkt dit alleszins billijken. Naderhand zou nog meer „gaslucht" komen. Punt 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot publieke verhuring van bouwland in huur geweest bij D. Peeman en van hofland in huur geweest bij verschillende personen (gekocht van A. A. Mijs) ging er met vlag en wimpel door, en naar de heer Doornbosch verzocht, geschiedt die verhuring in 7 per- ceelen op de bekende voorwaarden. Punt 3. Aanvraag van D. Blokland om ver lenging van concessie voor het exploiteeren van eene radio centrale is vermoedelijk een vergissing van den heer Blokland, want deze heeft de concessie tot wederopzegging. En punt 4, uitslag aanbesteding gebouw naast het gemeentehuis blijkt een vraagstuk, waarover heerlijk kan worden gedebatteerd. Als er een punt is, waarvan Sommeisdijk en Middelharnis het nimmer eens zullen worden dan is het de Sommelsdijksche haven. Deze haven is gelegd naar ons weten, op Middelharnis grondgebied zoodat de rechts- quaestie al heel moeilijk is omdat Sommeisdijk de eigenaar is. Déze haven verkeert rechtdoor in een zeer slechten toestand, en wij hebben dit als volgt hooren verklaren: Flakkee rust opeenlaagzand. Nu is de haven van Sommeisdijk nooit beschoeid en al zal men nog zoo hard baggeren, altijd door zal de zandlaag de haven doen verzanden, tenzij de gemeente Sommeisdijk er toe over gaat om de haven ten koste van vele finantieele offers in orde te brengen, waarmee begonnen zou moeten worden om de heele haven te beschoeien zooals Middelharnis zijn haven heeft gedaan, naar we weten met provincialen steun. Sommeisdijk heeft meer handel dan Middel harnis. De schippers voorSommelsdijkbetalen minder havengeld dan de schippers voor Middelharnis en maken gratis gebruik van de keurige haven van Middelharnis. Dat scheelt meer dan 50 naar ons weten dat Sommeisdijk goedkooper is. Het is te begrijpen dat Sommeisdijk aan dezen toestand, voor Middelharnis, geen einde wenscht te maken. En heel die aanval op de Een van de fraaiste „Raadhuizen" van Nederland staat in de Gemeente Middelharnis. Dit fraaie gebouw, dateerend van 1639isechter niet „af". En wanneer we nu maar de oude teeke'ningen hadden van den architect, die het in de 17de eeuw maakte dan was de af bouw niet zoo'n bezwaar. Maar helaas ontbreken die, voor zoover we weten. Zelfs een eenvoudige schets schijnt niet te bestaan en mocht soms een onzer lezers nadere inlichtingen weten of disponibel hebben, dan zouden we gaarne in het belang van Middelharnis hiervan kond doen. Het oude Raadhuis moet afgemaakt wor den, De leelijke huisjes er naast zijn afge broken en wij wachten. Middelharnis heeft geen fatsoenlijke bajes voor zijn arrestanten, noch een kluis of brand kast, op dit punt was ze een unicum op Flakkee voor haar gemeente-boeken. Dit alles, plus een vergaderzaal, plus W. C. etc. komt in dit nieuwe gebouwtje dat minstens gelijk de inschrijving aanwees 12.000,—- kost. De Voorzitter licht toe hoe misschien een mille te bezuinigen is en stelt namens B. en W. voor om die verbouwing aan te besteden vol gens het project van Stad en Lande. De heer STRUIK kan zich met deze plannen niet vereenigen. Hij begroot den heelen boel op 17.000,af. De Raad wilde wel iets moois hebben, de oude steenen moesten gebruikt worden bovendien. Stad en Lande is een duur en verkapt architecten-bureau, waarom al die rompslomp wij kunnen het zelf hier ook wel, waarom den gemeente-architect niet met de verbou wing belast verdient die man zijn geld zoo gemakkelijk met niets doen? En met den heer KOOTE samen over de kluisdeur hoe duur komt deze, en de slot conclusie van het lange betoog, we kunnen wel 7.000,minder. Het debat is niet prettig, we zullen maar direct mededeelen dat het voorstel van B. en W. viel, ondanks verdediging van Wethouder Vroegindeweij, die aanvoerde dat het bedrag waarvoor is ingeschreven de oorspronkelijke som, die men ten hoogste had willen besteden met 2.000,wordt overschreden. Moeten we nu voor dat bedrag ons mooie dorpshuis laten verminken! Stad en Lande zullen een goedkooper ont werp moeten maken, dat de gestelde begroo ting niet overschrijdt. Van Runt 5, geldleening voor het gebouw naast het gemeentehuis en 2000,voor het renteloos voorschot Landbouwschool verviel het eerste gedeelte en het tweede werd aan genomen. Punt 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om den aanleg der wegen en rioleering in het nieuw gekochte deel publiek aan te besteden, volgens het bestek en teeke- ning opgemaakt door het Technisch Advies Bureau van de Unie van Waterschapsbonden te Haarlem. (Biezeveld en Boom.) was voor geheime zitting en punt 7 Vaststelling bouw- verbod tusschen Steenenweg, Rottenburg- scheweg, Langeweg en tramlijn ging eveneens vlot van stapel er door. Punt 8. Verzoek van Joh. Mosselman om erfpachtsgrond aan de Hoflaan voor het bou wen van een woonhuis voor Mevr. de Wed. K. van Nieuwenhuijzen vergde eveneens geen minuut van den kostbaren raadstijd. Maar punt 9 gaf alle gelegenheid om de I politieke hartstochten vlam te laten vatten. I Op de agendalijst staat: 1 P. C. Appel vraagt grond in erfpacht om daarop woningen te bouwen gelegen achter de woning van den heer Joh. Geelhoed tot aan de Geleijn Cornelissestraat. Toegelicht: de heer Appel vraagt grond voor bouwen in gebruik bij de gasfabriek, Nu maakt het woord „gas" op den Raad van Middelharnis denzelfden indruk als een roode lap op een stier. De gascommissie had geadviseerd of liever gezegd verzocht het niet toe te staan. De heer STRUIK was van een andere meening: Toen de heer Geelhoed indertijd den grond voor erfpacht kreeg was er nadrukkelijk bij gezegd (1925) dat de grond daar, gelegen tegenover de gasfabriek, nooit door de fabriek noodig zou zijn. De gascommissie oordeelde het anders, later is al die grond gebruikt voor opslag-plaats van kolen. De heer VAN DER MEIDE merkt op dat die grond daar met Rijkssubsidie is gekocht voor bouwgrond, niet voor de gasfabriek en ziet nog moeilijkheden hieruit ontspruiten. Het debat wordt onverkwikkelijk. Het eene raadslid kan zijn toorn niet inhouden en het decorum van de raadszaal gaat verloren met schimpen van leugen en bedrog, waar een ander net doet of hij zijn handen in onschuld wastht en meedeelt dat die grond noodig zal zijn voor een nieuwen ketel. De heer STRUIK heeft gelegenheid om te verkondigen dat Sommeisdijk wat graag daar ziet dat een groot complex bezet is met kolen. Niemand wil daar bouwen en op deze manier gaat Sommeisdijk op handige manier de uit breiding van Middelharnis tegen. Daar is plaats voor goede arbeiderswoningen, en dat belet de gasfabriek. De heer KOOTE maakt een rekensom dat de gasfabriek meer betaalt aan grond-pacht. (Een zeer onlogische opmerking; de gasfabriek is immers gemeente-exploitatie, dus dat voor deel is miniem!) Laten we maar vermelden dat het slot was dat de heer Appel den grond niet kreeg. Die blijft namelijk voor de gascommissie. Met dit al blijft de gasfabriek toch 'n bus- kruit-fabriek voor de gemoedsrust van onzen gemeenteraad. Wanneer het de wisselplaats niet is, is het de grond. En is het die niet dan is het de elec triciteit. enz. enz. Het zal eeuwig wel een heerlijk en beminlijk struikelblok blijven. Er doen zich echter nog meer moeilijkheden voor. De gasfabriek wordt te klein. De Voorzitter deelde mede dat overal waar electriciteit komt, de gasfabriek moet uitbreiden omdat gas dan meer gebruikt wordt voor verwarming. We doen daarom den Raad het volgende aan de hand: Zet het mes er in, diep. Punt 14 gaf geen verdere bespreking. De Raad ging in geheime zitting over. J- B. Vergadering van het Begrafenisfonds „Eigen Hulp" te Nieuwe Tonge op Donderdag 23 Januari. Aanwezig 28 leden. Voorzitter de heer J. van Vliet. De voorzitter opent de vergadering, heet de aanwezigen hartelijk welkom en verzoekt den secretaris de notulen te lezen, welke onveranderd werden vastgestelden geteekend. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van het Jaarverslag, waaruit het volgende blijkt: Op 31 December 1928 bestond de vereeniging uit 916 leden, er werden ingeschreven 36 leden, uitgeschreven 8 en overleden 3, totaal 11, zoodat het aantal op 31 Dec. 1929 bedroeg 939. De ontvangsten bedroegen; Kassaldo vorig jaar 260,91 J, contributie ƒ1118,26$, inleggeld ƒ21,84, huren landerijen ƒ436,76, kosten dreef 48,26, rente hypotheeken 161,67, rente Gemeenteleening 125, rente Boerenleenbank 170,02 onvoorziene ontvangsten 6,60, totaal 2338,28. De uitgaven bedroegenBij overladen 360, salarissen /246,25,vergaderingskosten ƒ9,35, bureaukosten 6,90, onderhoud dreef 48,25, grond en polderlasten K. v. K. en bijdrage verzekeringskamer 65,54$, ramp Hoek van Holland en port 25,10, teruggebracht aan leden 4,82 gestort op Boerenleenbank 1260,02, totaal 2044,23. Alzoo in kas op 31 December 1929 294,04$. Vorenstaand jaarverslag wordt voor ken nisgeving aangenomen. Dan komt aan de orde de rekening over bet afgeloopen boek jaar. De commissie, belast met het onder zoek dier rekening brengt b(j monde van den heer J. Kattestaart rapport uit. Zij verklaart de rekening met de bescheiden nagezien en in orde bevonden te hebben, weshalve z(j tot goedkeuring adviseert. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Den pen ningmeester wordt dank gebracht voorzjjn gehouden accuraat beheer. Vervolgens is aan de orde verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer G. v. d. Kroon. Uit de stem ming blijkt dat met bijna algemeene stem men de aftredende weder is gekozen, die deze benoeming onder dankzegging aanvaart. Tot leden van de commissie, belast met het onderzoek der rekening over 1930, wer den benoemd de heeren P. C. TLjl Wz H. Hoogstraten en C. de Gast. Dan sluiting. |z(jn énthousiast omtrent de „kunstliefde" I van deze bevolking, die meerendeels óók tegen de kermis was. Men is echter niet begonnen met ingez. stukken (zonder onder- teekening) te schrjjven. Doet dus, met uw aanhang, als de Dirkslandsche vereerders der kunst en steunt het „Uitvoerend Comité" financieel!! en moreel, alzoo brengt gjj uw „kunstzin" en „vereenigingsliefde" sterker op den voorgrond, dan met ingez. stukken te schrijven! Thans krjjgt men den indruk dat het is zooals het spreekwoord zegt: „Meer geschreeuw dan wol!" Ook met de zienswjjze van den heer Boelaars, „Halle luja's" directeur (Ouddorp), ben ik het slechts ten deele eens. In dit opzicht heeft h(j gelijk. Wanneer het „Comité" slechts over een kleine oppervlakte beschikt, hebben de optredende vereen, hinder van de draaiorgels en hoofd van Jut. Wanneer deze vermakelijkheden echter niet aanwezig zijn, is het echter nog hinder lijker en aanstooteltjker, als er muziek- en zangliefhebbers van een concert staan te ge nieten en er komt dan een vereeD. met baar Dir. in het midden, door de jury een le prijs toegekend zijnde, aatgezwierd onder het ge zang van: „We hebben een le prijs gewon nen, hiep, hiep, hoera" I Dat geeft den indruk of deze te veel aan Bachus hebben geofferd. Met dank voor de plaatsing Stad ajt Haringvliet, 27 Jan. 1929. P. J. KREEFT. Die oude fabriek staat op een verkeerde plaats, ze hoort niet midden in het dorp. Later oj nu, ze zal loch weg moéten. Die Sommelsdijksche haven deugt niet voor den aanvoer van kolen, want een scheepje kolen brengt groote stagnatie in de haven. Drie houders van de gasfabriek komen midden in het dorp. ieder behoorlijk geëxploiteerd bedrijf maakt een reserve-kas. Laten we maar voorstellen een paar jaar lang spaart men al dit geld bijeen en zet dan direct de heele fabriek ergens langs de Middelharnissche haven, waar ze behoort, omdat daar de aanvoer en afvoer goed is. Dan is de heele quaestie van de baan en men kan uitbreiden zooveel men wil De gemeente Middelharnis zal met deze oplossing evenals Sommeisdijk verreweg het beste zijn. En 't gaslucht zal niet meer de gemoedsrust van den Raad uit elkaar doen spatten. Punt 10. Adres van C Boeter Jz., inzake erfpachtsgrond nabij molen Pape. De heer Boeter meent dat die grond, door de wijziging der Stratenplannen .niet bebouw baar is. De Raad deelt deze meening niet. Thans volgen de vier laatste punten achter elkaar Punt 11. Rekening 1928 gasfabriek. Punt 12. Adres van Mej. M. M. Schepper om aangesteld te worden als tijdelijk onder wijzeres aan de Meisjesschool inplaats van kweekelinge met akte met schrijven Hoofd Meisjesschool. Punt 13. Schrijven van het Hoofd der U.L.O. school inzake ingebruikneming nieuwe U.L.O School en over een schoolschoonhouder aan te stellen. Punt 14. P. C. en.A. Grootenboer te Dirk- sland vragen verlenging van landpacht van land Burg. Armbestuur. Voorstel tot verlen ging tegen een huurprijs van 135,per H.A. Nummer 11 gaf geen op of aanmerking. No. 12 was voor geheime zitting en No. 13 hoorden wij met groote verbazing aan. De heer Menheer stelt voor om met 1 Mei de nieuwe school te openen. Met 1 Maart is die nieuwe school klaar, en de heer Menheer is benoemd tegen dien datum als hoofd van de U.L.O.-School. Wat is nu de quaestie? De U.L.O.-school heeft van de openbare lagere school zoovele lokalen in gebruik dat de meisjesschool er de dupe van is geworden. De heer Menheer schijnt de kunst te verstaan van zich af te spreken want de heer van Loo is het slachtoffer. Deze heeft de 1ste en 2de klasse in één lokaal vereenigd. Dit is geen goede toe stand en nu met 1 Maart deze wantoestand opgeheven kon worden, stelt de heer Menheer voor om den toestand zoo te houden, tot Mei a.s. Het is jammer dat de h.h. Raadsleden dit niet wisten, wat we twijfelen er aan of ze de O. L. Meisjesschool de dupe hadden willen laten worden van dit voorstel. Driece wordt schoolschoonhouder. vallen en bezeeren zich dikwijls, en het wiegekind heeft vaak last van roode of ge- sqiette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. (Adv.) (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Onze Eilanden als Commanditair of stil Gemeenteraadslid. Dinsdag 21 Januari werden de uitvoerende Gemeente-autoriteiten door middel van een artikeltje in genoemd blad, getiteld „de Weg", er op attent gemaakt, dat de weg naar de nieuwe U.L.O.school in disolaten toestand was en dientengevolge dringend verbetering behoefde. Voor dat het blad van Vrtjdag daaraan volgende was uitgekomen, was de weg prach tig in orde gemaakt, zoodat zonder zjjn ge poetste schoenen te bevuilen, de school be reikbaar is geworden. Verdient het geen aan beveling om meer van die stille leden aan te stellen? W(j geven dit den beheerenden leden in overweging. Een Opmerkek. Mijnheer de Redacteur! Mag ik, voor onderstaande, een plaatsjein uw blad? B(j voorbaat mijn bartelyken dank. Uit de ingez. stukken van een A.-R. kiezer uit Nieuwe Tonge, voorkomende in de laatst verschenen nummers der „Hf. en S.", bljjkt dat genoemde heer niet alleen een voorstan der is van het vereenigingsleven(als er tenminste Chr. voor staat, anders noemt hij ze botweg „rood!",) maar óók niets heeft tegen het organiseeren van een muziek- en zangwedstrijd uitgaande van den Bond van muziek en zanggezelschappen op Flakkee, hetwelk dezen zomer te Nieuwe Tonge ge houden zal worden, mits... er aan dit con cours geen kermisvermakelijkheden verbon den worden. We staan verstomt en zijn ver heugt dat iemand uit de 20e eeuw zoo ruim van inzicht blijkt te zijn. Een concours moet, volgens deze schrijver, leiden, „tot verhoo ging der kunst 1" zeer prachtig. Een kermis hieraan verbonden, is volgens hem uit den booze en daarom schrijft hij een opwek kend woord aan de A.-R. raadsleden en Rechtsche meerderheid der Nieuwe-Tongsche bevolking om hier sterk tegen te ageeren. Als 2e motief voert hij aan dat te Dirks- land, het vorig jaar, het Bondsconcours, (zonder kermis), schitterend is geslaagd. Zeker, en ieder Bondslid weet ook dat er nog een aardig bedrag, voor de Bondskas en de organiseerende vereenigingen,.is overge schoten. 'tls, zooals de heer de Bonte schreef, U zeker onbekend A.-R. kiezer? hoe of het te Dirksland mogelijk is geweest om het con cours te organiseeren. Zij die dit wel weten VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 27 Jan. Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd 472 vette runderen, 200 vette kalveren, 718 schapen of lammeren, 1259 varkens. Prijzen per k.g. Koeien 32$— 37$, 46-48$, 52$—65 ct.; ossen 41,45-48, 52$—56 c., kalveren62$—70,75-80,90—95 ct., schapen 30-37 ct., overjarige lammeren f 22—28 per stuk. De aanvoer van koeien en ossen was niet zoo groot als vorige week. De haDdel was lui. De prijzen voor 2de en 3e soort bleven stationair, terwijl die van le soort een tikje lager waren. Extra puike exemplaren gingen nog tot 3 cent boven noteering. Stieren nog steeds onvoldoende aangevoerd, dus geen noteering. Vette kalveren, evenals vorige week, flink aangevoerd. De handel was nog kalm, doch iets meer vraag dan vorige week. Een prima kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren met minder aanvoer en kalmen handel. Dezelfde prijzen werden ook nu weder bedongen. Prima Texel- sche overjarige lammeren gingen nog tot f 3 boven noteering. Varkens met zeer rui men aanvoer, handel redelijk en nauwelijks prijshoudend. Zouters goed aangevoerd en gingen vlot weg. Er werd voor Belgié ge kocht. Hier werd 39 cent betaald, in bijzon dere gevallen werd voor prima beesten 40 cent besteed. AMSTERDAM, 27 Januari. Aanvoer 492 V6tte koeien, prijs f 1,10-f 1,18, f 0,90—f 1,08, 74-88 en 64-70 c.per K.G.slachtgewicht, 120 melk- en kalfkoeien f 250-f 3,80 per stuk, 79 vette kalveren f 1 f 1,10 en f 0,90 tot f 1,— per K.G, levend gewicht, 69 nucbt. jjalveren f 14—f 22, 104 schapen f36 f45, 126 paarden f 100—f 230 per stuk, 660 vleeschvarkens 89 - 90 en 84—88 cent per K.G. slachtgewicht. Boter, Kaas en Eieren. APELDOORN, 27 Januari. Eieren. Aanvoer 80.000 stuk. Prijzen van f;5-f7,-,middel- markt f 6,25 de 100 stuks. Handel gewoon. OUDEWATER, 27 Januari. Kaas. Aanvoer 18 partijen te samen 810 stuks, wegende 4050 kg. Eerste soort Goudsche met rijks- merk f 50—f 51, idem mindere f 47-f 49, zonder rijksmerk niet genoteerd. Handel flauw. ROERMOND, 27 Jan. Eierenmljn. Aanvoer 3.900.000 stuks. Kippeneieren f 6,40 k f8,-, id. kleine f 4,80 hf 6,-eendeneieren f7,— h f 7,80 de 100 stuks. TIEL, 27 Januari. Boter f2f 2,10 per K G. Aanvoer 50.000 eiereD, 5-6$ ct. per stuk. Granen enz., Meel en Oliën. ROTTERDAM, 27 Januari. Fijne zaden. (Boerennoteering): Blauw maanzaad f 30- 33, karwflzaad f 33-36, voerlijnzaad f 17 19, blauwbloei zaailijnzaad f 21—23, wit- bloei zaailijnzaad f 19-21, alles per 100 k.g. ROTTERDAM, 27 Januari.Buitenlandsche granen. (Bericht van de makelaars Hagen beek Van der Schalk). Stemming kalm. Rogge: 77 k. Hongaarsche oude oogst disp. f 9.85, 74 k. id. nieuwe oogst disp. f 9, 7| k. Duitscb/Poolsch aangekomen f 7, 75 k. Bahia Blanca stoomend f 10. Gerst Amerik. no. 2 v./AU. haven disp. f 135; id. v./Oan. haven disp f 147; 64 k. Zuid-Russische disp. f 140; 63/4 k. Donau aangekomon f 139; 67 k. Bahia Blanca disp. f 145; 69/70 k. Poolsche disp. f 158. Haver. 58 k. Pommersch disp. f 696; 65 k. Noord-Duitsch disp. f 6,7553/4 k. Pomm./ Meck. stoomend f 66; 48/9 k. Donau disp. f6. Mais per 2000 kilos! La Plata disp.f147, id. aangekomen f 146, id. stoomend f 146, Donau/Galfon naar kwaliteit disp, f 140 -136, Bourgas disp. f 146, No. 2 Zuid-Afr. stoomend f 155. In publieke veiling werd heden verkocht: 400 ton B/s Donau/GalfoxMaisvan 107 tot 102 plus 1 pet. veilingkosten. ROTTERDAM, 27 Januari. B i n n e n 1. Granen en Peulvruchten. Tarwe, met ruim aanbod, kon tot onver anderde prijzen worden geruimd van ƒ10— 10.50 in een bijzonder geval iets meer betaald. Gerst. Chevalier tamelijk ter markt. En kele soorten uitgesloten, moest belangrijk lager worden afgegeven, terwijl niet geheel te ruimen was van 7-7,75. Haver eveneens zeer flauw gestemd van 6-6,75. Erwten. Kleine groene - vrijwel onveran derd van 9-10,50. Schokkers. De aller- puik8te kwaliteit vrij onveranderd verkocht. Overigens belangrijk lager en dientengevolge een groot gedeelte onverkocht. Bruine boonen met ruim aaubod vooral in de mindere soorten belangrijk lager verkocht. Alles per 100 K.G. NIEUWE TONGE. Getrouwd: Hendrik Kolbach jm., 38 j.en Francina v. Vliet, jd. 32 j Dirk van Helden, jm. 20 j. en Arentje Felabourg, jd. 16 j. OverledenP. Korteweg, 67 j.. echtgenoote van E. A. Dijkers. OOLTGENSPLAAT. Ondertrouwd; Elias Donkersloot, 27 j. en Janna Pieterse, 27 j. Overleden: Jacob van Nieuwaal, 74j.echt genoot van Maria Bakelaar. BRIELLE van 17—23 Jan. 1930. Geboren: Wilhelm, z. v. W. Nieuwland en S. Bausch. Overleden: Jan ScheUgrond, 83 j., wedn. van J. Biesheuvel. ROCK AN JE. Geboren: Karei, z. v. T. Kletjburg en E. T. Schmbl; Teunis Cornells, z. v. K. Riet dijk en J. Vermeulen. Ondertrouwd: D. Assenberg van Etjsden en Z. Stolk. Getrouwd: W. Rijs en P. N. de Vries. ROZENBURG. GeborenBastiana Helena, d. van B. Assen berg v. Eijsden en H. C. den Engelsman; Johanna, d. van Ms. van Dam en E. van der Giessen. Ondertrouwd: Dirk Assenberg v. Ejjsden, 26 j. en Zoetje Stolk, 19 j.; Jan Izaak Oost hoek, 25 j. en Pietertje v. Gaaien, 20 j. MIDDELHARNIS. De heer Lt. Koudijzer die ruim 30 jaren de functie van koster in de Geref. kerk aihier heeft vervuld, heeft als zoodanig tegen 1 Meia.s.ontslag aangevraagd. De ljjnwerker-conducteur J. C. Fun had het ongeluk met zijn vingers tusschen een wagen beklemd te geraken, zoodat hij zich onder geneeskundige hulp moest begeven. Terwijl Arend Albregts een stuk Ijzer- draad uit een varken zijn bék wil de verwij deren, beet het dier hem een top van den vinger af, zoodat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Met ingang van 1 Februari is alhier aangesteld als Brigadier-commandant der Rijksveldwacht de heer F. Kleinjan uit Rot terdam. Donderdag 30 Januari des avonds 6 30 uur hoopt in het Zondagschoolgebouw op te treden dhr. D. Rustiger uit Leerdam, en a.s. Zondag zal in de Ned. Herv. kerk de bedie ning van den doop plaats hebben. Aangifte hiertoe Vrijdagavond 7.30 uur in de kerke- kamer. Werkloozen-statistiek. Gedurende de, afgeloopen week stonden bij den Correspon dent der Arbeidsbemiddeling als werkzoe kenden ingeschreven: 24 veldarbeiders; timmerman; 2 zeevisschers; 1 schilder; transportarbeider en 1 metselaar. Totaal 30 personen. Dinsdagmorgen is de ruim 20-jarige Iz. Konings van den Van Pailandtspoldei naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd teneinde een blindendarm-operatie te onder gaan. vond de timmermans- knecht H. K. in een leegstaande woning o] het Nieuwdorp een zakje inhoudende 10- muntbiljetten van 10 VOETBAL. Voetbaldrama's spelen zich binnen 't anden half uur af. Een kort en degelijk proces Zo was het ook Zondag. Hoopvol ging Flakkee naar 't Radioveld. Anderhalf uur later ware de kampioensillusies gebroken. Radio wo met 1-0. O De .voetballers moeten het maar niet t< zwaar opnemen. Sport is een zaak van gejJ noegen. Het is heusch niet zoo heel erg Flakkee is een goede ploeg een der sterkst 2de klassers en is dat nu niet beter dai 'n zwakke 1ste klasserl Wat zou men hebben aan lsteklasse-schaj als men zich toch moeilijk kon handhaver Het bestaan van de vereeniging is bete zoo gemoeid, dan 'n volgend jaar met hai gende degradatie kans, die de vereeniging de' hop zou kosten. Overigens geven we toe, het had zoo aaiu geweest in 't jubileumjaar promotie. Con Along, misgelen geeft de extra-ronde d fraaie verrassing!

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 2