Leest „Onze Eilanden" eft U op als Abonné. BINNENLAND Des avonds PUROL Eventjes Oenken Gemengd Nieuws STER-TABAK ONZE EILANDEN VAN'ZATERDAG 25 JANUARI 1930. dig» fichu-kraag die men luchtigjes om- knoopt en welke precies past by een aardig boudoirmutsje. De nieuwe pyama's hebben zulke w(jde pantalons gekregen dat ze eigenlijk een rokje vormen. Ze zfln van effen stof en er wordt een fan tasiejasje bi) ge dragen van geci seleerd fluweel, van gebloemde stof van kant, ge voerd met de pan- talonstof. En ook hierbij vindt men dikwijls een aar dige sjaal van ge- ijk materiaal. Nog heel veel wordt roze, in alle schakeeringen, roor ondergoed gebruikt, ook .achtlila, licht zoen, blauw, wit, iröme, terwijl ook geel zeer in den Bmaak ■alt. Zooveel mogelijk combineert men de leur van het ondergoed met die van de pon. Na al die luxe van dames-lingerie valt >ns het kindergoed op door z'n grooten een- ■oud. De goede toon eischt dat de kleertjes :emaakt zijn zonder kostbaarheid of ver- Ijning. Rijk borduursel, zijde en kant zijn uer niet op hun plaats. Alles wordt van tevige witte stof genomen die goed gewas- chen kan worden. Een klein borduurseltje, en linnen kantje vormen de eenige gar- eering. Voor de heele kleintjes, die zich ro spoedig bloot woelen 's nachts, worden winters veel hansopjes genomen. Oudere inderen dragen een lang, wijd nachtpon- tetje van effen flanel. Het heeft een groot bl oudeistuk, een omgeslagen, plat kraagje iet een kantje afgezet. WILHELMINE. Oaze lezeressen, die uitvoerig wem- cben Ingelicht te worden over de laat- le mode, zoowel voor dames als kin- eren, raden wij dringend aan een bonnement te nemen op „Het Nlenwe [odeblad". Dit uiterst practlscbe Nederlandscbe lodetljdscbrllt, betwelk ook een schat an gegevens biedt voor bandwerken i alle genres, Is bij de nltgevers dezer Ourant tegen sterk gerednceerden prijs 'crkrljgbaar. De abonnementsprijs van Het Nlenwe Kodeblad, 2 maal per maand verscbtj- :nde In 16 bladzijden met telkenmale gratis knlppatronenbladen, bedraagt echts 1 0,96 per kwartaal, lranco per |>st 1 1,26. tzellige peignoirs. azellige, warme peignoir, die netjes kat en een beetje fleurig, waarin men des- |ods elke voorkomende bezigheid verrich- kan, is onontbeerlijk in de garderobe huisvrouw. r zijn peignoirs, die uitsluitend dienen b(j het opstaan te worden omgeslagen hiervoor is het wijde kimonomodel 't est geschikt. Een dergelijk kleediogstuk gemakkelijk zelf te maken en verlangt inig tijd. Twee hoogten van een aardige, te stof, mits ze breed genoeg is, zijn vol- nde. Aardig staat het, om voering en bui zijde van twee verschillende kleuren te izen, bijvoorbeeld mauve en rose, grijs met |uw, blauw met geel, paars met rood enz. toile de soie vervaardigd, met tusschen ring en buitenzijde een laag flanel zal dergelijke peignoir tegelijkertijd licht en m zijn. il men den peignoir een gecapitionneerd iet geven, dan kan tusschen voering en ;enstof een laag watten worden gelegd, in ruitvorm wordt vastgestikt. 'oor de meer gekleede peignoirs, die de .vrouw in. de morgenuren in de huishou- draagt, wordt een meer aansluitend el gevraagd. Het best zijn hiervoor ge kt de japonnen van wollen, waschbare Twee hoogten van ongeveer 1 meter dte zijn voldoende. ud rood, paars, bruin of groen zijn pas- Ie kleuren, die met een gelukkig gekozen eering een fraai geheel kunnen vormen, kerblauw, grijs of zwart, hoe mooi ook ;ich zelf, zijn minder geschikt. Zij maken Jw een doodschen indruk en den dag be nen in een fleurig kleed, draagt veel bij de opgewektheid, paar nuttige wenken. fyilt voor brandblaren. Men laat 46 gram ere, gele was au-bain-Marie smelten, ;t hierby evenveel beste oiyfolie en 6 Peru-balsem en roert dit alles tezamen 3 massa dik en koud geworden is. na bewaart men de zalf in een goed ..enden pot. j het gebruik ervan doet men een weinig de zalf op een linnen lapje en legt dat Ie gebrande plek. Ook tegen winterhielen men deze zalf gebruiken, offlevlekfcen. Deze vlekken verwydert uit wollen of zyden stoffen door ze te rijken met zuivere witte glycerine. Men ;ht de stof daarna uit met lauw water trykt de plek op de achterzijde, zoolang iog vochtig is. Zelfs de fijnste kleuren len door deze behandeling niet aange- De glycerine trekt niet alleen het vet e melk tot zich, maar ook de kleurstof roffie. TURFSTROOISELFABRIEK TOT DEN «ROND AFGEBRAND. Cirea honderd arbeiders werkloos. EMMEN, 21 Jan. Heden brak in de ma chinekamer van de turfstrooiselfabriek van den heer A. Veldman te Nieuwe Schoonder- beekerveld brand uit. Het vuur, dat in den grooten brandbaren voorraad gretig voedsel vond, greep snel om zich heen, zoodat men vrijwel machteloos tegenover de vlammen zee stond. De fabriek brandde tot den grond toe af. Ongeveer honderd arbeiders zijn daar door tydeltjk werkloos geworden. Verzeke ring dekt de schade. TWEE ALASTRIM-GEVALLEN TE HILVERSUM. Een schoolgaand jongetje door de ziekte aangetast. HILVERSUM, 21 Jan. - In de woning van den gemeentearbeider V. aan de Jan van der Heydenstraat 225 alhier zijn twee nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd, name lijk by een meisje van anderhalf en een jon gen van zeven jaar. Het jongetje ging reeds naar school. Ten opzichte van de z.g. „con tacten" op deze school zyn maatregelen ge troffen. De kinderen zijn naar de besmette- iyke ziekten barakken overgebracht. De direc teur van den G. G. D., dr. Planten, heeft nog niet kunnen vaststellen waar de besmetting ontstaan is. WEINIG LIEFHEBBERIJ VOOR HET RAADSLIDMAATSCHAP. Candidatenlijst te Rucphen vrijwel uitgeput. BERGEN OP ZOOM, 22 Jan. - Men her innert zich, dat de gemeenteraad van Ruc phen op het laatst van 1929 een besluit nam ten opzichte van de begrooting men zou het nog maar eens aanzien met de stem tegen van den heer Vos, die, liever dan de verdere verantwoordelijkheid te dragen, eeni ge dagen later als raadslid bedankte. De op de jcandidatenltjst voorkomende opvolgers van den heer Vos hebben tot heden toe allen bedankt voor de opengevallen plaats. Thans is het reeds zoover, dat bedoelde lijst, op een candidaat na, is uitgeput, en het ziet er naar uit, dat ook deze niet als plaatsvervanger zal willen fungeeren. Er schijnt dus maar bitter weinig animo te be staan by de Rucphenaren om raadslid te worden en onwillekeurig vraagt men zich af, wie in de toekomst deze gemeente zullen moeten besturen, als straks de raad het byitje er b(j neerlegt, hetgeen, wanneer van hoogerhaDd geen medewerking wordt ver leend, om de gemeentefinanciëD van Rucphen recht te zetten, toch nog altyd tot de moge lijkheden biyft behooren. DOOR ONDEUGDELIJKE KAAS VERGIFTIGD? ROTTERDAM, 21 Jan. Hier ter stede heeft zich een vermoedeiyk ernstig geval van vergiftiging voorgedaan. Gisteravond ver toonden zich bij twee kinderen, het 2-jarig jongetje H. v. d. Linde en het 4-jarig meisje J. v. d. Linden, in een gezin aan de Botha- straat verdachte ziekteverschijnselen. Men waarschuwde den G. G. D., die beide patientjes naar het ziekenhuis aan den Cooisingel over bracht. By het eerste onderzoek meende men te constateeren.dat de vergiftiging waarschijn? iyk aan het gebruik van ondeugdelyke kaas moet worden toegeschreven. De politie van het bureau Nassaukade stelt een onderzoek in. De toestand van de beide kinderen van het gezin van v. d. Linden in de Bothastraat alhier, het 2-jarig jongetje H. en het 4-jarig meisje J., is zeer bevredigend. De juiste oorzaak van de vergiftiging is nog niet vast gesteld. Het onderzoek door de doktoren in gesteld heeft geen vaste resultaten opge leverd. De politie heeft een stukje kaas en wat dropjes in beslag genomen, daar geble ken is, dat de kinderen hiervan gisteravond hebben gebruikt. Behalve op de korst van de kaas heeft men er niets bijzonders aan kunnen ontdekken. Mogelijk is, dat de ziekte aan schimmel is te wijten, doch vast staat dit niet. Ook de dropjes zyn zeer onschuldig. Hiervan is men temeer overtuigd nu men weet, dat een buurkind er eveneens van heeft gegeten en er geen hinderlijke gevol gen van heeft ondervonden. Het onderzoek naar de juiste oorzaak wordt verder voort gezet. GEVECHT TUSSCHEN TWEE BROERS. Twistende vrouwen de oorzaak. GEERTRUIDENBERG.22 Jan. Te Made (N.B.) heeft een ernstige vechtparty plaats gehad tusschen de aldaar wonende broeders Hendrik (bygenaamd Driek) en Willem Jacobs, waarbij van het mes gebruik werd gemaakt. Driek werd aan beide onderarmen en Willem aan den hals en het hoofd ge wond. De toestand van Driek liet zich zoo ernstig aanzien, dat overbrenging naar het ziekenhuis te Breda noodig bleek. Aanvan- keiyk dacht men, dat de toegebrachte won den levensgevaariyk waren, doch na verbon den te zyn is de man uit het gasthuis ont slagen. Ook de toestand van Willem is niet gevaarlijk. De oorzaak van den twist was een kwestie tusschen de vrouwen. HOFSTEDE TE DONKERBROEK AFGEBRAND. HEERENVEEN, 22 Jan. De groote boerdery van den landbouwer A. Kromhout te Donkerbroek is tot den grond toe afge brand. Van het vee konden met de grootste moeite nog eenige stuks gered worden, maar drie koeien en een paard kwamen in de vlam men om. De geheels voorraad hooi en granen, benevens eenige landbouwwerktuigen, gin gen verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt dat deze gezocht moet worden in het feit, dat een der be woners, die 's nachts per rywiel is thuisge komen, vergeten heeft de carbidlantaarnte dooven. Toen de brand ontdekt werd had het vuur reeds zulk een omvang dat op be houd van het perceel geen kans meer was. Eenig huisraad wist men te bergen. Ver zekering dekt de schade. VOERMAN VAN ZIJN WAGEN GEVALLEN. In ernstigen toestand naar een ziekenhuis gebracht. HELMOND, 22 Jan. Te Mierlo-Hout is de voerman J. v. H. alhier door onbekende oorzaak van de kar gevallen, met het gevolg, dat hy met het achterhoofd onder een der wielen kwam. In zorgwekkenden toestand is hij naar het St. Anthoniusziekenhuis ver voerd. TIMMEBWINKEL UITGEBRAND TE LEEUWARDEN. Ook een evangeiisatielokaal een prooi der vlammen. LEEUWARDEN, 22 Jan. Hedenmorgen zes uur ontstond brand in het gebouw aan de Oldegalileeën. In het gebouw was geves tigd een timmermanswerkplaats, toebehoo- rende aan den timmerman A.Riddersma en voorts nog een evangeliesatielokaal Jeruël", toebehoorende aan de Geref. Gem. te Leeuwarden. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen reeds uit het dak. Hoe wel met vyf spuiten water werd gegeven, was er niets meer te redden. Allerlei tim- mermateriaal en een flinke voorraad hout, benevens de geheele inventaris van het Evangelisatielokaal gingen in de vlammen verloren. Het gebouw en de inventaris waren verzekerd. De oorzaak van den brand is on bekend. Vermoed wordt, dat de brand in den schoorsteen ontstaan is. De politie heeft een onderzoek ingesteld. moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat Inwrijven met een weinig Doos 30 ct., Tube 80 ct. (Adv.) VraagstuU No. 1. Hoe zit dat? Een arts had één broer, die broer stierf, en toch had deze man (dus die stierf), geen broer. Hoe is dat mogeiyk? Vraagstuk No. 2. De moeilijke ontvluchting. Drie leden eener adeliy ke familie werden in den „goeden, ouden tyd" eens gevangen genomen en opgesloten boven in een boo- gen toren. De roofridder, die deze daad be dreef, wilde aldus trachten een losgeld te bemachtigen, dat hem in staat zou stellen althans weer gedurende eenigen tyd zyn sol daten soldy uit te keeren. De gevangenen, moeder, dochter en zoon, wogen respectievelijk 195, 105 en 90 pond. De eenige verbinding, die zij met den be- ganen grond hadden, was een touw, dat over een katrol liep en dat aan beide uiteinden van een sterke mand, gevlochten uit stalen netwerk, was voorzien. Het geluk wilde, dat, wanneer de eene mand op den grond stond, de andere precies voor het raam hing van het vertrek, waarin de gevangenen waren' opgesloten. Hun eenig hulpmiddel wa3 een kanonskogel, die boven in den toren op hun kamer lag en 75 pond woog. Indien de eene mand zwaarder belast was dan de andere, dan zou de zwaardere natuuriyk naar bene den dalen en wanneer dit overwicht méér dan 15 pond bedroeg, zou dit met zoo'n dui zelingwekkende snelheid geschieden, dat de inzittenden ongetwyfeld door den val zou den worden verpietterd, daar zy geen enkel hulpmiddel hadden om het touw in dat ge val tegen of vast te houden. Niettegen staande al deze bezwaren en moeilijkheden wisten zij toch alle drie te ontsnappen, zon der zelfs maareenig levensgevaar te loopen. Hoe speelden zy dat klaar? OPLOSSINGEN OER PUZZLE'S. Een dubbeltjes-kwestie. Er zyn verschillende methoden om aan de voorwaarden, gesteld bij de opgave van dezen puzzle, te voldoen. In principe komen zy echter alle neer op het construeeren van een meetkunstige figuur, welke precies zoo veel sny- en of hoekpunten bevat als er be legd moeten worden. Hieronder geven wij daarvan enkele mogeiykheden. O OOOO O O 0 0 0 0 O In de eerste figuur is zuiverder aan de eischen voldaan dan in de tweede. 0 0 0 0 O O O O 0 0 0 0 Hier is nameiyk het snypunt der twee diagonalen in het midden niet tevens een beleggingspunt. De tocht over de Beresina. Napoleon, eren geniaal als altijd, speelde dit op de volgende wyze klaar. Hy beval de twee kinderen over te varen en liet dan één hunner met de boot terugkomen, vervolgens stapte er een soldaat in, die alleen overstak. Deze zond het tweede kind met de boot terug, waarna de toestand was als in den beginne, behalve dat nu reeds één man aan de over- zyde stond en de boot met de beide kinderen weer aan des oever was, waar Napoleon zich met zyn leger bevond. Hij liet thans op dezelf de wijze voortgaan, waarna spoedig allen aan de overzyde waren, zonder dat de manschap pen door het water hadden behoeven te zwemmen of een noodbrug bouwen. Werktijdenbesluit en Winkelsluiting. Op 1 Januari j.l. is het Werktijdenbesluit voor winkels van kracht geworden. In dit besluit, dat steunt op de Arbeidswet, wordt de arbeidsduur van het personeel geregeld en o.m. bepaald, dat het recht heeft op één halven vryen dag per week. Door het per soneel is nu in verschillende gemeenten een actie op touw gezet, om gedaan te krijgen, dat deze halve vrije dag voor al het winkel personeel tegelijkertyd wordt gegeven. De organisaties hebben zich daartoe tot de Gemeentebesturen gewend, om in de plaat selijke winkelsluitingsverordeningen een be- paliDg opgenomen te krijgen, waardoor de sluiting van alle winkels op één haiven dag in de week verplicht wordt. Zoo hebben organisaties van handels- en kantoorbedien den aan den Gemeenteraad te 's-Gravenbage een adres ingediend, om in de verordening op de winkelsluiting een bepaling op te nemen, dat na 1 Januari alle winkels te 's-Gravenhage op Dinsdag na 1 uur moeten zyn gesloten. Bovendien willen zy het daar geldige sluitingsuur van 9 uur 's avonds gewijzigd zien in 8 uur 's avonds. Soort- geiyke adressen zijn tot de besturen van alle gemeenten van eenige beteekenis ge richt. Het „Algemeen Weekblad De Midden standsbond" keert zich met groote kracht tegen ditstreven. Het blad wijst op den grooten socialen vooruitgang, welke het per soneel met ingang van 1 Januari a.s. door de inwerkingtreding van het Werktydenbe- sluit reeds krijgt, waarin zyn arbeidstyd wordt geregeld en het gewaarborgd is tegen het verrichten van arbeid in de Jate avond-, naehtelyke- en vroege morgenuren. Het blad constateert, dat er alom in den lande een verzet groeit tegen de actie van het perso neel, en haalt met instemming aan hetgeen de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam hieromtrent in een adres aan den Gemeenteraad zegt. Deze Kamer betoogt dat het geven van den halven vryen dag voor al het winkel personeel in de geheele gemeente tegelyk voornameiyk van organisatorischen aard is en het algemeen belang hiermede niets te maken heeft. Was dat wel zoo, dan had de wetgever dit wel bij het ontwerpen van het Werktijdenbesluit mede bepaald. Ook het nog aanhangige ontwerp van wet tot regeling van de winkelsluiting heeft dien gelijktijdigen vrijen halven dag niet ver plichtend gesteld. Slechts wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het wenschelijk kan blyken, in een gemeente eenmaal per week gedurende een halven dag of voor bepaalde groepen van winkels slui ting voor te sahrijven; en dit kan bovendien nog verschillend zyn voor verschillende ge deelten van de gemeente en voor verschil lende groepen van winkels. Hieruit blijkt, dat de wetgever rekening heeft willen houden met de byzondere om standigheden voor iedere gemeente. Wanneer men tot het uitvaardigen vaneendergelyke verordening overgaat, moet rekening gehou den worden met de belangen van het pu bliek en in de eerste plaats met die van de winkeliers. Dit heeft de Regeering ook gewild, zooals blijkt uit de passage uit de Memorie van Antwoord, die hierep betrek king heeft. Daarin wordt gezegd, dat deze bepaling er uitsluitend op gericht is moei- lykheden in het winkelbedryf te voorkomen, welke uitvloeisel kunnen zijn van de ver plichting het personeel op een vóór- of namiddag een halven vryen dag te geven. De Regeering verwacht dan ook dat derge lijke verordeningen alleen tot stand zullen komen op wensch en na overleg met de belanghebbende groepen zelf. Daarom wil de Regeering de gemeenten ook piet verplichten een dergeiyke verordening tot stand te brengen. Dit is aldus de Rotterdamsche Kamer van Koophandel - de eenige maatstaf, die ook nu moet worden aangelegd, en gebleken is, dat men in de kringen der winkeliers voorloopig bezwaar heeft tegen de verpliohte winkelsluiting op één middag per week. De Kamer van Koophandel te Rotterdam raadt aan, eerst af te wachten hoe het Werk- tydenbesluit voor winkels in de practyk werkt. Wat de crisis leert. I. Worden er te veel goederen geproduceerd? Er wordt op het oogenblik veel geschermd met het woord conjunctuur. Men heeft het over opgaande conjunctuur en neergaande conjunctuur. Met het eerste bedoelt men te zeggen, dat by stygende prijzen de zaken vooruitgaan, terwyi de neergaande conjunc tuur zich aankondigt door een minder vlotten gang van zaken en dalende prijzen. Wil men het van den kant der productie bekyken, dan zal men bij opgaande conjunctuur geneigd zyn te spreken van een tekort aan producten en in het andere geval van een tevéél aan producten. In het laatste geval zullen de ondernemers, do landbouwers, en allen die by de productie zyn betrokken, voor hun producten niet diè pryzen kunnen maken waarop men by den aanvang der productie gerekend had. De markt valt tegen en men wyt dat aan een te groot aanbod. Op het oogenblik kan men van een groot aantal artikelen zeggen dat er van onder- nemer's standpunt bekeken - te veel aanbod is en dat de pryzen van dien aard zyn, dat zy nog nauwelijks de productie loonen.Wy noemen slechts artikelen als rubber, suiker, koffie en tal van landbouwproducten als rogge, aardappelen e.d. De vooruitzichten voor al deze producten zyn verre van schit terend. Er worden van alle zyden pogingen in het werk gesteld om tot verbetering van den toestand te geraken, doch tot nu toe is men op geen eDkel gebied daarin geslaagd. Men weet hoe de Engelsche maatregelen tot beperking van de Britsch-Indische rubber productie indertyd op een mislukking zyn uitgeloopen, en men is daarom huiverig geworden nog eens zoo iets op groote schaal te ondernemen. Nu is er geen enkel gebied van productie, waarop de kunstmatige beperkingsmaatre gelen zich gemakkelijk laten doorvoeren, om de eenvoudige reden, dat byna overal de omstandigheden waaronder men produceert zoo verschillend zijn. Nemen wy b.v. suiker. Vrywel geen Europeesch land of de suiker industrie is er met allerlei kunstmatige mid deltjes groot gemaakt, wat natuuriyk op zichzelf reeds een gevaar inhoudt. Want al leent de bodem zich dikwyis uitstekend voor den verbouw van suikerbieten, daarom is het nog geenszins zeker, dat de suikerindus trie er eveneens zal bloeien. Landbouw en industrie zyn twee zeer verschillende gebie den van productie. Nemen wy b.v. een land als Duitschland. De Duitsche economische politiek is er steeds op uit geweest, een eigen beetwortel-industrie te maken. Duitschland was op zoo velerlei gebied nummer één, waarom zou men dan voor de suikervoorzie ning van het buitenland afhankelijk zyn? Men heeft de laatste halve eeuw dan ook letterlyk alles gedaan, wat er te doen viel, om goedkoop produceerende suikerfabrieken te krijgen, echter zonder resultaat. Allereerst ging men natuurlijk de grenzen sluiten voor buitenlandsche suiker, protectie dus, terwyi de tweede categorie van middelen waartoe men zijn toevlucht nam, was het verleenen van uitvoerpremies. Het mocht alles niet baten. Steeds heeft men dit gehad i hooge suikerprijzen voor de Duitsehe huisvrouw, terwyi men in de landen waar men niet beschermde, de goedkoops Duitsche suiker (goedkoop doordat de Duitsche exporteur uit den zak van de Duitsche belastingbetalers een expörtpremie ontving) met open armen binnenhaalde. Engeland heeft daarmede in zijn jaren van absoluten vrijhandel Bchatten verdiend. Engelsche vruchtenjams, welke met Duitsche exportsuiker waren bereid, gingen by massa's naar Duitschland. Men behoeft slechts óp zijn vingers na te tellen, wie hier het gelag betaalde! het Duitsche publiek. En winnen deed niemand iets, want de door de protectionistische maatregelen uitgebreide productie deed het aanbod zöö aangroeien, dat men spoedig voor een overproductie van suiker stond. Beschouwen wij den toestand zuiver, dan hebben wy op het oogenblik dus een wereld markt van suiker, die deels door kunstmatige middelen is ontredderd, Uver de vraag hoe deze toestand weer normaal moet worden gemaakt, een volgende maal. PANIEK OP EEN KERKHOF. Schyndoode verbreekt de kist. NEW YORK, 20 Jan. Naar uitQuere- taro wordt gemeld is tydens een begrafenis plechtigheid een paniek ontstaan, doordat de kist, toen zij in het graf zou worden neergelaten, brak en de man, die slechts scbyndood was, eruit stapte en direct van het kerkhof wegvluchtte. De aanwezigen sloegen eveneens op de vlucht, waarbij graf- steenen werden omvergeworpen en verschei dene personen verwondingen opliepen. 8.S. VAN RENSSELAER DOOR STORTZEE OVERVALLEN. Marconist over boord geslagen doch gered. PLYMOUTH, 22 Jan. Het stoomschip „Van Rensselaer", der N. S. M op weg van West-Indië naar Amsterdam, is hier aan gekomen. Op 16 Januari kreeg het schip een stortzee van veertig voet hoogte over. Een reddingsboot en zes patrijspoorten werden vernield. De deur en de trap naar de brug zijn door den stortvloed verwoest. Het water drong den salon binnen, waar de passagiers juist aan tafel zaten, en maakte aldus een plotseling einde aan het diner. Het kombuis en de hutten kwamen onder water te staan. De marconist spoelde over boord, doch werd gelukkig gered. Vele personen werden door gebroken glas gewond. Het schip legde in vier en twintig uur 69 my 1 af. Dinsdagavond is het SGhip van Plymouth naar Hëvre ver trokken. INGEZONDEN MEDEDEELING. i Twee schoolmakkers twee sportbroeders vrienden in vreugde en leed, bij nederlaag en overwinning! Eén van gedachte en beiden ge nietend van hun geliefde lnhet genot van deze heer lijke tabak ligt de krach tigste bezegeling van hun hechte vriendschap. TIEN KINDEREN GEDOOD. Autobus door sneltrein verbrijzeld. CLEVELAND, 22 Jan. By een botsing tusschen een autobus en een trein te Beres in Illinois zyn tien schoolkinderen gedood. In de autobus hadden 23 scholieren plaats genomen; kort voordat het ongeluk plaats bad, waren acht studenten der universiteit van Berea uitgestapt, zoodat in de bus nog slechts leerlingen van een andere school, de meesten uit de lage klassen overbleven. De bus moest een viersporig traject van de New York-Central Railway passeereni zy bevond zich juist midden op den overweg, toen zij door een sneltrein, die op weg was naar Chicago, gegrepen en verbryzeld werd. De schok was zoo hevig, dat brokstukken van de autobus en verminkte kinderiyken honderd meter over den spoordijk werden geworpen. De trein stopte onmiddeiiyk; het treinpersoneel begon met de bewoners der boerderijen in de buurt zoo snel moge yk het reddingswerk. Dit is de vierde autobus, waarmee in de laatste drie weken in Ohio een ongeluk is gebeurd. Vragenbus. Vragen dienen, vergezeld van een postzegel voor antwoord, schriftelijk aan den desbetref- fenden medewerker te worden gezonden. De beantwoording geschiedt per brief, daar ons uit den aard der zaak voor publicatie de ruimte ontbreekt. Lezers van ons blad hebben recht op koste- looze inlichtingen, die betrekking hebben op: Land- en Tuinbouw of Pluimveeteelt te zenden aan het bureau van dit blad. Bouwkunde (bestekken, berekeningen, tee- keningen enz.) bij: Jan Bos, Architect, Acacia straat 6, Den Haag. Ingenieurs-wetenschappen bij: Ir. W. Vrij- landt, Corn, de Wittstraat 15, Dordrecht. Electrotechn. en Radio bij: Techn. Afdeeling Radio, PhilipsFabrieken, Eindhoven. Beurs- en Bankierszaken bij: M. de Jong Zn., Anna Paulownastraat No. 59, Den Haag. Tel. 16177. Telegr.-adres: Senior. Tooneel, Regie enz. bij: Henri 'tSas, per adres Redactie van dit blad. Algemeene Zaken, alsmede Sport en Spel, bij: De Redactie van dit blad. Huishoudkunde, Handwerken enz. bijMevr. Fredy van DamSamuels, Deylerweg No. 3, Wassenaar. Belastingzaken, Rechtszaken, Assurantiën Foto-techniek, Philatelie en Vreemde Talen zijn nog in bewerking. Vragen, niet in verband staande met een der bovengenoemde onderwerpen, te richten aan de redactie van dit blad, waarna daarop, voor zoover het binnen ons vermogen ligt, geantwoord zal worden. Het bovenstaande zal het ieder duidelijk doen zijn, dat deze vragenbus uitsluitend op de practische zijde van het leven gebaseerd is en vertrouwen wij dan ook onzen abonné's hiermede een genoegen te doen. Aangezien de oprichting van deze afdeeling met groote offers onzerzijds gepaard is gegaan en binnenkort nog aanzienlijk uitgebreid zal worden, zal het ons een voldoening zijn te ervaren, dat de vragenbus werkelijk aan een bestaande be hoefte beantwoordt. mmiiiiiimmiiiniiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimininiinnminiiiniiiiiiiniiiiiimiiiiinuiimioiiini ■r

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 3