ROSSE M/s „Hotel-Restaurant SIMONS" INGEZONDEN MEDEDEELING |jj"""Tand- en Tuinbou^""^j LOGEEREN BOERENVISCHMARKT12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor U! VROUWENHOEKJE Geeft U op als Abonné. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 25 JANUARI 1930. LICHTE MARYLAND BAAI CT. IN PATENTVERPAKKING. Coöperatieve Tuinbouw veiling De Zuid-Holland- seHe Eilanden. Het 25-jarig bestaan. De Zuid-Hollandsche eilanden beloven een tweede Westiand te worden. Woensdag vierde de Coöperatieve Tuin bouwveiling De Zuid-Hollandsche Eilanden, die gevestigd is aan den Persoonsdam te Rotterdam, haar zilveren jubileum. Er was alle reden dit feest met opgewektheid te vieren, want aan de moeilijke jaren, die zulk een groot gedeelte van haar bestaan in be slag genomen hebben, schijnt nu voorgoed een einde te z(jn gekomen. In de laatste jaren is op een goede financieels basis het gewenschte evenwicht ontstaan tusschen aanvoer en afneming der producten en de omzet stygt geregeld. Vooral de eerste 15 jaren zijn buitenge woon moeilijk geweest. De veiling was toen nog niet op coöperatieven grondslag ge vestigd. In het najaar van 1904 riep de heer A van Namen Hzn. te Zwjjndrecht eenige hoeren by elkaar om de vraag onder de oogen te zien of er geen mogelijkheid was in het zuiden van Rotterdam een centrale markt te stichten, voor de producten van de Zuid- Hollandsche eilanden. Zyn vraag vond weer klank en zoo werd een vereeniging opge richt, waarvan de heeren A. van Namen Hzn. te Zwijndrecht, W. Kooyman te Heinenoord, A. A. Mijs te Sommelsdyk, P. v. d. Polste Rotterdam, D. Visser Azn. te Oud-Beijerland, J. S. Korteweg te Heenviiet en J. A. Stokdyk te Rotterdam, het eerste bestuur vormden. Men begreep, dat het een levensbelang zou worden voor de ontwikkeling van de Zuid- Hollandsche Eilanden een goed en gemakke lijk te bereiken afzetgebied te hebben voor de geteelde producten. Hoe moedgevend het begin ook was, de eerste jaren zijn zeer moeilijk geweest. Van de gemeente Rotterdam was de volle mede werking verkregen. Zij stichtte een gebouw en gaf dit tegen zeer aannemelijke voor waarden aan de veilingvereeniging in huur. Door de medewerking van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij was een vlot vervoer der producten verzekerd. Over het verloop van de eerste veiling, die op 6 Juni 1905 werd gehouden was men meer dan tevreden De goede verwachting bleef dat geheele jaar, toen een omzet bereikt werd van ƒ22.744.14. Kort daarop begonnen de moeilijkheden. Het aantal koopers verminderde steeds. De aanvoer leed onder de gedrukte prijzen. Men meende, dat het veilinggebouw niet op de juiste plaats stond. Een nauwere samenwer king met de Rotterdamsche Vereeniging van Eruit- en Groentenexporteurs scheen aan vankelijk weer nieuw leven in de vereeniging te brengen. De exportveilingen, die in het gebouw Caledonia werden gehouden, hadden in den beginne succes, doch in het volgend jaar mislukten ze weer door verschillende oorzaken. In het bestuur kwamen verande ringen en het ledental liep achteruit Men bleef van meening, dat het veilinggebouw op een te ongunstige plaats was gelegen, dan dat het de koopers uit de stad tot zich kon trekken, doch men slaagde er niet in een betere plaats te vinden. Zoo bleef het tot 1916. Steeds schommelend tusschen hoop en vrees, trachtte de vereeniging met telkens hernieuwde pogingen zich een plaatste ver overen in het hart van de land- en tuinbou wers van de Zuid-Hollandsche eilanden, maar zij werd niet begrepen in haar doel, omdat het by die massa nog niet tot voldoende helderheid was gekomen, dat het niet ge noeg is, dat men zijn product kweekt, maar dat van even groot belang is, dat het op de doelmatigste wy'ze wordt verkocht. In 1916 bepaalde de regeering, dat alle consumptie-artikelen uit den tuinbouw slechts over de veiling mochten worden ver kocht. Ook voor deze veiling werden de grenzen getrokken. Dit gaf den gewenschten aanvoer en ook de gewenschte koopkracht. Dra bleek het veilinggebouw te klein en de zeer ongewenscbte toestand ontstond, dat veel aangevoerde goederen op de openbare straat moesten worden opgeslagen, waarvan diefstal, zelfs op groote schaal, het gevolg was. De omzet bereikte in 1916 de ongekende hoogte van ruim ƒ200 000. Ook in de jaren 1917 en 1918 hield de regeeringsbemoeiing aan. Het totaalcijfer der geveilde producten ging beide jaren boven het half millioen uit. Er bleef echter ontevredenheid over tal van zaken. Daaraan was het dan ook te wijten, dat dadelijk na de beëindiging van de regee ringsbemoeiing de aanvoeren terugliepen.In 1919 werd slechts een omzet bereikt van 210.309,27, hetgeen beteekent een terug gang van meer dan de helft. Op 5 Februari 1919 werd een voor de vereeniging zeer gewichtig besluit genomen. Tot dusver had de veiling slechts op enkele personen gedreven, die de volle financieele verantwoordelijkheid droegen, en dien toe stand achtte men ongewenscht. Daarom werd op dien datum besloten de oude ver eeniging te ontbinden en terstond op te richten de Coöperatieve Tuinbouwveiling De Zuid-Hollandsche Eilanden, die alle bezittin gen en schulden van de oude vereeniging overnam. Veertien jaar lang was er gewor steld en gestreden. Al dien tyd was het bestuur krachtig bygestaan door de heeren K. Kooyman, directeur der markten en beur zen alhier, Claassen, rykstuinbouwleeraarte Boskoop en later door den heer K.Wiersma, rykstuinbouwconsulent voor de Zuid-Hol landsche eilanden, die er het hunne toe heb ben bijgedragen, dat de vereeniging nu nog staat en bloeit. De nieuwe vereeniging begon haar taak onder zeer moeiiyke omstandigheden. Een der eerste besluiten was om voortaan alleen vereenigingsfust toe te laten. Voorts werd een tentoonstelling georganiseerd, die er toe meewerkte de veiling in een gunstiger licht te plaatsen, zoowel by de leden zelf als by de kooplieden. Voor den grondslag voor den verderen opbouw van de veiling was 1919 een jaar van buitengewone beteekenis. Het eerste omzetcijfer van ruim ƒ210,000 viel wel tegen, maar het was tenminste op een gezonde basis behaald. Bereikt was, dat het vertrouwen in de zaak teruggekeerd w^s. Van nu af begon het veilingidee zich baan te breken en richtten de bedry'ven op de eilanden zich hoe langer hoe meer in om de producten steeds beter aan de markt te brengen. Door het bestuur en door den directeur sedert Maart 1920 wordt deze functie ver vuld door den heer A. Hogeweg - werd alles in het werk gesteld om den naam van de veiling, die een knak gekregen had door de wantoestanden gedurende de oorlogsjaren, weer te herstellen. Dat zy hierin geslaagd zyn toonen de omzetcijfers, die geleidelijk opklommen, totdat in 1929 een cyfer bereikt werd van 1.491,898, terwyi de eierenvei- ling, die in 1921 was begonnen haar omzet zag stygen van 12.966 in 1921 tot 76.000 in 1929. De groei van de omzetten is niet alleen een gevolg geweest van de betere werking van de jveiling en van het betere inzicht van de kweekers. Voor een groot gedeelte is die vooruitgang ook te danken geweest aan de ontwikkeling van den tuinbouw op de Zuid-Hollandsche eilanden. Van die ont wikkeling heeft de directeur van de veiling ons in een by'eenkomst van eenige pers vertegenwoordigers het een en ander verteld. Tien jaren geleden had de tuinbouw op de Zuid-Hollandsche eilanden nog een be scheiden omvang. Byna alles was koude- grond-cultuur. Eerst in delaatste6k7jaren is men met een intensieve bewerking van den grond begonnen. Er verrezen kassen voor druiventeelt en warenhuizen. Het bleek, dat de gronden voor de glascultuur even geschikt waren als die van het Westiand, al moet men misschien hier meer dan elders rekening houden met een goede teeltkeus. Naast de groententeelt is ook de fruitcul- tuur, vooral in de laatste jaren een schrede vooruitgegaan. Men gaat er meer en meer toe over de boomgaarden naar de eischen van den modernen tyd aan te leggen. Door al die maatregelen wordt een tameiyk groote uitbreiding van de bodemopbrengst verwacht. Voor de veiling is ook het eiland Schou wen en Duiveland van groote beteekenis. De vandaar aangevoerde gewassen vertegen woordigen een waarde van een kwart mil lioen. Door de zeer gewaardeerde bemoeienis van de R T.M. is het mogeiyk geworden, dat de van dit eiland verzonden producten in frisschen toestand aan de veiling komen, de eenige plaats, die ze naar behooren kan behandelen. Daardoor heeft zich voor dit eiland een groote toekomst ontsloten. De aanvoeren aan de veiling worden thans zoo groot, dat men in groote moeiiykheden komt. Uit niet minder dan 134 plaatsen ontvangt de veiling de aanvoeren en men moet alles in het werk stellen om al die producten naar behooren verwerkt te krygen, In 1928 kwamen binnen 3180 wagens van de R T.M. met groenten. Dit cyfer was in 1929 reeds opgeloopen tot 4075 Daarnaast heeft men nog groote aanvoeren per wagen en auto. Het tweede veilinggebouw, dat ver leden jaar reeds dringend noodig was, en dat waarschijniyk met Maart a s. in gebruik genomen zal kunnen worden, zou dan ook al spoedig te klein biyken, als het bestuur geen maatregelen trof. Teneinde de werkingssfeer van de veiling belangryk uit te breiden, zonder daarby ge noodzaakt te zyn veel meer ruimte beschik baar te stellen, heeft het bestuur zich in verbinding gesteld met enkele andere vei lingen, die door haar ligging geen groote expansiekradht hebben. Dit zyn de veilingen te Fynaart, Terneuzen, Zierikzee en in zekere mate ook Middelharnis. Deze veilingen heb ben voor haar omgeving zeer zeker betee kenis, maar voor een grooten omzet worden zy door haar geisoleerde ligging gehandicapt terwyi ook haar draagkracht daarvoor té wenschen overlaat. De samenwerking bestaat nu hierin, dat de veilingen de bij haar aan gevoerde producten sorteeren onder het merk van het Uitvoer Controle Bureau Van al die aanvoeren verkoopen zy op haar veiling wat zij kunnen. Daarna geven zy aan de veiling in Rotterdam kennis van de voorraden, die zy nog over hebben. Deze worden dan hier geveild, waarna de veiling, waar de goederen zijn aangevoerd, voor rechtstreeksche toe zending aan de koopers zorg draagt, terwjjl het veilingkantoor alhier de opbrengst aan de veiling in die andere gemeente overdraagt, die dan weer zorgt, dat ieder der produ centen zyn deel krjjgt. Het voordeel, dat men door deze samenwerking verkrygt is tweeledig. Ten eerste zal men aan de veiling hier ter stede by een verhoogden omzet niet meer ruimte behoeven en daarnaast zullen de landbouwers in de omgeving van de kleine veilingen verzekerd zyn steeds den hoogsten prys voor hun product te maken. Volgens het inzicht van den heer Hogeweg staat de tuinbouwcultuur van de Zuid-Hol landsche en Zeeuwsche eilanden nog slechts aan het begin van haar ontwikkeling. Tenslotte vertelde de heer Hogeweg ons nog iets oker de bloemenveiling. Door tegen slag op verschillende producten is de vraag gerezen in welke richting men de cultuur moet voortzetten. In het geheele land heeft men don drang kunnen waarnemen om bloemen te kweeken. Van die ziekte de heer Hogeweg staat eenigzins huiverig tegen over die bloemen-epidemle heeft men ook op de eilanden iets kunnen ontdekken. Het gevolg hiervan is geweest, dat men in 1928 aan de veiling de gelegenheid heeft geopend bloemen te verkoopen. In 1928 werd een omzet gemaakt van 7063 en in het afge- loopen jaar was deze reeds gestegen tot 15.781. Het laat zich aanzien, dat het kweeken van bloemen op de eilanden zulk een vlucht neemt, dat dit jaar zeker een opbrengst van 30.000 verwacht wordt. In deze cultuur moet echter nog veel meer ge leerd worden dan in den tuinbouw. Voor het eerste klas product is hier wel afzette vinden. De handel komt hoe langer hoe meer op en ook ziet men al verscheidene grossiers geregeld op de bloemenveiling. Het tweede veilinggebouw, dat, zooals gezegd, naar verwacht wordt in Maart gereed zal zijn, heeft een oppervlakte van 1800 M*. Het feit van het 25-jarig bestaan werd op sobere wyze herdacht. Woensdag had een herdenkingssamenkomst plaats in het gebouw Odeon, waartoe o.m. waren uitgenoo- digd de burgemeester en verschillende auto riteiten op het gebied van land-en tuinbouw en veilingwezen. Op die byeenkomst werd de tuinbouwfilm van het Centraal bureau voor (veilingen vertoond. De feesteiykheden werden met een gemeenschappeiy'ken maal- tyd besloten. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. (Adv.) Een abonné vraagt: „Waaraan is suiker ziekte te herkennen?" Suikerziekte heeft als symptomen ver meerderde dorst, verhoogde urineloozing, vergroote eetlust, droge huid enhinderiyke jeuk. Deze verschijnselen zjjn zeker een reden om een arts te raadplegen en te meer als zy zich voordoen bij joden, daar suikerziekte by hen meer voorkomt dan by niet-joden. Terwyi toch in Pruisen voor de jaren 1897 en 1901 per duizend sterfgevallen resp. 1,8 en 2,1 aan suikerziekte voorkwamen, waren die cyfers voor het joodsche deel der bevol king 11,2. Voor Beriyn was dit in de jaren 1903-1906 ook 11. Het gevaar van suikerziekte is o.m. gelegen in het feit, dat deze ziekte slechts zelden plotseling optreedt, maar zeer langzaam ont staat en dus de genoemde symptomen slechts zich geleideiyk vertoonen. De patient went er zoodoende aan en schenkt er daardoor weinig of geen aandacht meer aan. Het kan dus geen kwaad den leek op bet groote gewicht dezer kenmerken te wijzen (het zyn echte onveilig-signalen) zoodat hy bijtijds medische hulp kan inroepen. Blindedarm-ontsteking. (Appendicitis). Te veel nog komt het voor, dat de menschen by buikpyn er niet toe komen direct een arts te raadplegen als de pijnen erg worden. Over het meerendeel gaat men uit van de meening, dat „het vanzelf wel afzakt", waar voor dan een paar huismiddeltjes en een warme kruik diensten moeten bewyzen. Toch kunnen buikpynen zeer ernstige oor zaken hebben, die by tijdig ingrypen tot „niet-ernstige" gevolgen kunnen wórden te ruggebracht. Een daarvan is appendicitis. De verschijnselen zyn heftige pyn in den buik, meestal en vooral in den rechter-onderbuik, waarby dit gedeelte sterke gevoeligheid bij uitwendigen druk vertoont. Behalve die pijn- lykheid bij druk aldaar heeft de patiënt ook steeds min of meer hooge koorts. Zoodra die verschynselen er zijn moet een chirurg geroepen borden. Vroegtydige operatie eener appendicitis voorkomt niet alleen recidieven, maar geeft ook een zekere genezing van deze te veel onderschatte maar toch zoo uiterst gevaariyke ziekte. Men hoort dikwyis en te recht dat blindedarm-ontsteking kan ontstaan door het geraken van vruchten-pitten in den bi nden darm. De mensch doet dus goed niet zoo gulzig dergelyke on-eetbare dingen te verorberen. Er spottend om lachen doet alleen een dwaas, die, wanneer de gevolgen zich laten gelden, wei moppert over de kos ten der operatie enz. Het is ongezond de lucht in te ademen, waar veel menschen in een ruimte te zamen gepakt zyn, of zelfs te zamen slapen. Hier is het koolzuur-ge- halte der lucht te groot. Vooral van belang is, dat de slaapkamer goed gelucht en ge ventileerd zy, opdat! voor ieder bewoner een zekere hoeveelheid lucht beschikbaar blyve. Zieken hebben natuurlijk meer lucht noodig dan gezonden. In Engeland heeft men voor armenhuizen de volgende afmetingen vastgesteld voor de slaapzalen (per persoon): Voor zieken circa 22 M3. lucht. Voor kraamvrouwen en ïyders aan be- smetteiyke ziekten circa 30 M!. lucht. Voor zwakken en ouden, die dag en nacht in dezelfde ruimte verbiyven circa 18 Ma. lucht. Voor zwakke personen, die de kamer ver laten kunnen circa 13 M!. lucht. Voor gezonden circa 8 M'. lucht. Gemiddeld heeft een gezond en volwassen mensch minstens 20—30 M3. lucht noodig. Daaruit kan men gemakkeiyk de grootte van een kamer berekenen, waarin meerdere per sonen moeten verblijf houden, of slapen. PARIJSCHE MODEBRIEF. Lingerie. Dadeiyk na het Kerstfeest begint de witte maand. Zelfs in dezen tyd, nu alles industrie ge worden is, nu de lakens en sloopen met ajourrandjes en borduursel ons kant en klaar door de machines geleverd worden en erin menige moderne woning niet eens plaats meer is voor een flinke linnenkast zelfs nu is de smaak voor mooi linnengoed niet geheel verloren gegaan, Alleen zyn we prac- tischer dan onze groot-en overgrootmoeders en houden er minder groote voorraden op na. En ook breDgen we meer fantasie in ons linnengoed. We houden van verschillende patroontjes in het weefsel, van een groote variatie in borduursel en naaldwerk, ja zelfs van verschillende kleuren. Dit laatste mag misschien weer minder practisch zijn maar het doet zoo aardig aan. Er is zulk leuk gekleurd tafelgoed tegenwoordig, dat zelfs de meest conservatieve huisvrouw de ver leiding niet kan weerstaan er een stelletje van te bezitten. En dap, de snoe zige theeservet jes, met ingezette figuren en geap- pliqueerde bloe men in diverse tinten, met leuke ruiten en stree- pen. Ai kunnen we, uit gezond heidsoogpunt, een uitgebreide En- geische thee met cake, sandwiches en geroosterd brood niet aanbe velen, voor een enkel keertje, vooral wanneer we bezoek of logo's hebben, is het toch wel aar dig. Ook de lakens worden tegen woordig steeds meer in kleur genomen, zoo, dat ze passen bij de satynen donsdekens en de aankleeding der slaapkamer. Wie niet tot geheel gekleurde lakens besluiten kan, neemt ze alleen met een breeden gekleurden rand. Over het ondergoed valt veel meer te ver tellen. Want daar heeft een groote veran dering plaats gehad. Met de wyziging in de lyn der japonnen moest het ondergoed ge- iyken tred houden. Onder een modern toilet kan men moeilijk een onderjurk of hemd met lage taille dragen. De nieuwe chemises hebben dan ook alle een hooge taille. Ver schillende bestaan zelfs uit een aansluitend iyfje, met een punt gezet op h6t „rokje", net als een modern toiletje. Maar het meest is de verandering op te merken by de on derjurken. Ten eerste zyn deze een flink stuk langer geworden, minstens 10 centi meter. En vervolgens zy'n de rokjes met veel meer ruimte gemaakt, met godets met groepen plooien, met een diep afhangende baan aan één zyde, soms van ingezette kant of afstekende stof alles even grillig en onregelmatig, juist als de gekieede toiletten. Ook de nachtjaponnen volgen de moderne mode. Het zyn zoowaar princesse-toiletjes, met een zeer wyden rok die van achteren langer afhangt. En, evenals de avondjapon nen, worden onze nacht-„toiletten" tegen woordig gecompleteerd door den sjaal. Hoe eigenaardig het ook klinkt we zagen tal van nachthemden met bypassende losse sjaal van dezelfde stof, die met kant of bor duursel was afgezet. Andere hadden een aar dige fichu-kraag die men luchtigjes om- knoopt en welke precies past by een aardig boudoirmutsje. De nieuwe pyama's hebben zulke wyde pantalons gekregen dat ze eigenlyk een rokje vormen. Ze zyn van effen stof en er wordt een fan tasiejasje by ge dragen van geci seleerd fluweel, van gebloemde stof van kant, ge voerd met depan- talonstof. En ook hierby vindt men dikwijls een aar dige sjaal van ge lijk materiaal. Nog heel veel wordt roze, in alle schakeeringen, voor ondergoed gebruikt, ook zachtlila, licht groen, blauw, wit, cröme, terwijl ook geel zeer in den smaak valt. Zooveel mogeiyk combineert men de kleur van het ondergoed met die van de japon. Na al die luxe van dames-lingerie valt ons het kindergoed op door z'n grooten een voud. De goede toon eischt dat de kleertjes gemaakt zyn zonder kostbaarheid of ver fijning. Ryk borduursel, zyde en kant zyn hier niet op hun plaats. Alles wordt van stevige witte stof genomen die goed ge was- schen kan worden. Een klein borduurseitje, een linnen kantje vormen de eenig9 gar neering. Voor de heele kleintjes, die zich zoo spoedig bloot woelen 's nachts, worden 's winters veel hansopjes genomen. Oudere kinderen dragen een lang, wyd nachtpon netje van effen flanel. Het heeft een groot set oudei stuk, een omgeslagen, plat kraagje met een kantje afgezet. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- scben Ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst practlsche Nederlandsche modetljdscbrllt, hetwelk ook een scbal van gegevens biedt voor handwerken In alle genres, Is bij de uitgevers dezer Conrant legen sterk gerednceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Hel Nieuwe Modeblad, 2 maal per maand verschij nende In 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knlppatronenbladen, bedraagt sleebts I 0,96 per kwartaal, franco per post 1 1,26. Gezellige peignoirs. Een gezellige, warme peignoir, die netjes staat en een beetje fleurig, waarin men des noods elke voorkomende bezigheid verrich ten kan, is onontbeerlyk in de garderobe der huisvrouw. Er zyn peignoirs, die uitsluitend dienen om by het opstaan te worden omgeslagen en hiervoor is het wyde kimonomodel 't meest geschikt. Een dergeiyk kieedingstuk is gemakkeiyk zelf te maken en verlangt weinig tijd. Twee hoogten van een aardige, lichte stof, mits ze breed genoeg is, zyn vol doende. Aardig staat het, om voering en bui- tenzyde van twee verschillende kleuren te kiezen, by voorbeeld mauve en rose, gi-ys met blauw, blauw met geel, paars met rood enz. Van toile de soie vervaardigd, met tusschen voering en buitenzijde een laag flanel zal een dergelyke peignoir tegelijkertyd licht en warm zyn. Wil men den peignoir een gecapitionneerd effect geven, dan kan tusschen voering en buitenstof een laag watten worden gelegd, die in ruitvorm wordt vastgestikt. Voor de meer gekieede peignoirs, die de huisvrouw in-de morgenuren in de huishou ding draagt, wordt een meer aansluitend model gevraagd. Het best zyn hiervoor ge schikt de japonnen van wollen, waschbare stof. Twee hoogten van ongeveer 1 meter breedte zyn voldoende. Oud rood, paars, bruin of groen zyn pas sende kleuren, die met een gelukkig gekozen garneering een fraai geheel kunnen vormen. Donkerblauw, grys of zwart, hoe mooi ook op zich zelf, zyn minder geschikt. Zy maken gauw een doodschen indruk en den dag be gonnen in een fleurig kleed, draagt veel by tot de opgewektheid. Een paar nuttige wenken. Zalf voor brandblaren. Men laat 45 gram zuivere, gele was au-bain-Marie smelten, voegt hierby evenveel beste oiyfolie en 6 gram Peru-balsem en roert dit alles tezamen tot de massa dik en koud geworden is. Daarna bewaart men de zalf in een goed sluitenden pot. By het gebruik ervan doet men een weinig van de zalf op een linnen lapje en legt dat op de gebrande plek. Ook tegen winterhielen kan men deze zalf gebruiken. Kofflevlekken. Deze vlekken verwydert men uit wollen of zyden stoffen door ze te bestryken met zuivere witte glycerine. Men wascht de stof daarna uit met lauw water en strykt de plek op de achterzyde, zoolang ze nog vochtig is. Zelfs de fijnste kleuren worden door deze behandeling niet aange tast. De glycerine trekt niet alleen het vet uit de melk tot zich, maar ook de kleurstof der koffie. TUBFSTR00I8ELFABRIEK TOT DEN GROND AFGEBRAND. Circa honderd arbeiders werkloos. EMMEN, 21 Jan. Heden brak in de ma chinekamer van de turfstrooiseifabriek van den heer A. Veldman te Nieuwe Schoonder- beekerveld brand uit. Het vuur, dat in den grooten brandbaren voorraad gretig voedsel vond, greep snel om zich heen, zoodat men vrywel machteloos tegenover de vlammen zee stond. De fabriek brandde tot den grond toe af. Ongeveer honderd arbeiders zyn daar door tydeiyk werkloos geworden. Verzeke ring dekt de schade. TWEE ALA8TRIM-GE VALLEN TE HILVERSUM. Een schoolgaand jongetje door de ziekte aangetast, HILVERSUM, 21 Jan. - In de woning van den gemeentearbeider V. aan de Jan van der Heydenstraat 225 alhier zyn twee nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd, name- ïyk by een meisje van anderhalf en een jon gen van zeven jaar. Het jongetjegingreeds naar school. Ten opzichte van de z.g. „con tacten" op deze school zyn maatregelen ge troffen. De kinderen zyn naar de besmette lijke ziektenbarakken overgebracht. De direc teur van den G. G. D., dr. Planten, heeft nog niet kunnen vaststellen waar de besmetting ontstaan is. WEINIG LIEFHEBBERIJ VOOR HET RAADSLIDMAATSCHAP. Candidatenljjst te Bucphen vrijwel uitgeput. BERGEN OP ZOOM, 22 Jan. Men her innert zich, dat de gemeenteraad van Ruc- phen op het laatst van 1929 een besluit nam ten opzichte van de begrooting men zou het nog maar eens aanzien met de stem tegen van den heer Vos, die, liever dan de verdere verantwoordelijkheid te dragen, eeni ge dagen later als raadslid bedankte. De op de icaudidatenltjst voorkomende opvolgers van den heer Vos hebben tot heden toe allen bedankt voor de opengevallen plaats. Thans is het reeds zoover, dat bedoelde ïyst, op een candidaat na, is uitgeput, en het ziet er naar uit, dat ook deze niet als plaatsvervanger zal willen fungeeren. Er schijnt dus maar bitter weinig animo te be staan by de Rucphenaren om raadslid te worden en onwillekéurig vraagt men zich af, wie in de toekomst deze gemeente zullen moeten besturen, als straks de raad het bijltje er by neerlegt, hetgeen, wanneer van hoogerhand geen medewerking wordt ver leend, om de gemeen teflnanciën van Rucphen recht te zetten, toch nog altijd tot de moge lijkheden blyft behooren. DOOR ONDEUGDELIJKE KAAS VERGIFTIGD 1 ROTTERDAM, 21 Jan. Hier ter stede heeft zich een vermoedeiyk ernstig geval van vergiftiging voorgedaan. Gisteravond ver toonden zich bij twee kinderen, het 2-jarig jongetje H. v. d. Linde en het 4-jarig meisje J. v. d. Linden, in een gezin aan de Botha- straat verdachte ziekteverschynselen. Men waarschuwde den G. G. D., die beidepatiëotjes naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over bracht. By het eerste onderzoek meende men te constateeren, dat de vergiftiging waarschijn? ljjk aan het gebruik van ondeugdeiyke kaas moet worden toegeschreven. De politie van het bureau Nassaukade stelt een onderzoek in. De toestand van de beide kinderen van het gezin van v. d. Linden in de Bothastraat alhier, het 2-jarig jongetje H. en het 4-jarig meisje J., is zeer bevredigend. De juiste oorzaak van de vergiftiging is nog niet vast gesteld. Het onderzoek door de doktoren in gesteld heeft geen vaste resultaten opge leverd. De politie heeft een stukje kaas en wat dropjes in beslag genomen, daar geble ken is, dat de kinderen hiervan gisteravond hebben gebruikt. Behalve op de korst van de kaas heeft men er niets bijzonders aan kunnen ontdekken. Mogelijk is, dat de ziekte aan schimmel is te wijten, doch vast staat dit niet. Ook de dropjes zijn zeer onschuldig. Hiervan is men temeer overtuigd nu men weet, dat een buurkind er eveneens van heeft gegeten en er geen hinderlijke gevol gen van heeft ondervonden. Het onderzoek naar de juiste oorzaak wordt verder voort gezet. GEVECHT TUSSCHEN TWEE BROERS. Twistende vronwen de oorzaak. GEEKTRUIDENBERG, 22 Jan. - Te Made (N.B.) heeft een ernstige vechtparty plaats gehad tusschen de aldaar wonende broeders Hendrik (bygenaamd Driek) en Willem Jacobs, waarby van het mes gebruik werd gemaakt. Driek werd aan beide onderarmen en Willem aan den hals en het hoofd ge wond. De toestand van Driek liet zich zoo ernstig aanzien, dat overbrenging naar bet ziekenhuis te Breda noodig bleek. Aanvan- keiyk dacht men, dat de toegebrachte won den levensgevaariyk waren, doch na verbon den te zyn is de man uit het gasthuis ont slagen. Ook de toestand van Willem is niet gevaarlijk. De oorzaak van den twist was een kwestie tusschen de vrouwen. HOFSTEDE TE DONKERBROEK AFGEBRAND. HEERENVEEN, 22 Jati. De groote boerdery van den landbouwer A. Kromhout te Donkerbroek is tot den grond toe afge- Do

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 2