Overheid en Nederlandsche Industrie. Ingezonden Stukken BINNENLAND "Gemengd Nieuws VERKOOPINGEN. JEUGDHOEKJE. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 22 JANUARI 1930. n of niet hogeiyk- om een eind van h() ech- Iks prak- ïabij den roorkeur rdoor de te veel te laat veilig- hebben. chrikke- ovendgk In Mid- goed bg spiegel wordt, iet prak- rsspiegel geplaatst cces zou lerst nog ende een ;es te zul- lu van de aarin Ir. der dient was nog voor de hg vorig ,ter zeide id groot de Pro- verzoek i wonen. dit jaar heen zal zich er de raad ihadden eester in in te zijn meende in zaken ;er in de ordt ook pn de in- nte. twoning. eren het men dan d bp Ged. uitgelokt verzoek lerzaalin 2,- per et onder? Echter de huur den voor jaar voor migingen larin een de school uik voor oon eens. liet onbil- ductie te best de lijven er vereeni- heeft ook ingen ge itvoering boeltje is politie of heeft uit- nsboeltje ich in den ering van ïst. i noemen in helpen me niet erg komt Wanneer dat niet at dan ge- laken van ziekkorps aft niet in gen geen muziek k zijn ge- ji geweest leden te n gehoore ritvoering m die ver- 1 te laten stemmen iet en Van ■an auto's ie te ver- •uimte ge- anschen er staan om zaken te doen, heeft men geen ruim te over voor het doorgaand verkeer. Spreker vroeg tevens af te bakenen, met wittesteenen het terrein waarbinnen de voetgangers zich dan hebben te houden. Het is noodzakelijk dat daarin voorziening wordt getroffen. Van Alphen wilde 's avonds na zes uur de Voorstraat afsluiten voor het verkeer, dat de menschen daar hun zaken doen, zooals dat gebruikeigk is. Voorzitter meende dat daarvoor geen toe stemming verkregen zal worden van Ged. Staten. Spreker zou een en ander nog eens onderzoeken. Daarna werd de vergadering gesloten. OOLTGENSPLAAT. Vorige week werden van hier verscheept: 125.237 KG. koepeen; 85.326 K.G. aardappelen; 44.210 K.G. uien. Woensdagmiddag halfdrie zal de ge meenteraad een openbare vergadering hou den. De agenda luidt: 1. Ingekomen stuk ken; 2. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School no. 1; 3. Wijzi ging verordening verpleging in het gemeen telijk ziekenhuis; 4. Wijziging verordening op het heffen van keurloonen; 5. Eenige af- en overschrgvingen. In 1929 werd een totale oppervlakte van 282 H.A. met aardappelen verbouwd. Bij de dezer dagen gehouden contrflle bleken nog 57.965 H.L. aanwezig, zgnde 57 van den geheelen aardappelopbrengst. Woensdagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk een spreekbeurt vervuld worden door Ds Rappard uit Dinteloord. Donderdagavond 7 uur zal in het gym nastieklokaal van de openbare school voor de leden der vereeniging Volksonderwijs en genoodigden, vanwege het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam, een voordracht over Indië gehouden worden met lichtbeelden, door den heer J. Lamegn uit Den Haag. B. en W. hebben aan het Ned. Herv. Kerkbestuur vergunning verleend voor het bouwen van een ketelhuis met brandstof- fenbergplaats, ten dienste van de centrale verwarming. B. en W. hebben voor de benoeming van een onderwgzer aan de openbare schooi no. 1 de volgende voordracht opgemaakt: 1. M. R. Groenewegen te Scherpenisse; 2. J. A. Rgnberg te Middelburg; 3. P. J. Mul te Ouderkerk aan den IJssel. In een alhier, in hotel Hobbel, gehouden vergadering met het doel om te geraken tot de oprichting van een coöperatieve cichorei- fabriek, heeft de heer P. van den Heuvel uiteengezet waarom zoo'n fabriek in deze gemeente noodzakelijk is. Spreker zeide, dat al meerdere malen te Achthuizen en Den Bommel pogingen waren aangewend, doch dat voor de oprichting een tameigk groot rayon noodig is, voor de plaatsing deraan- deelen. Verschillende gronden zijn hier aan wezig, die voor cichoreiteelt geschikt zijn. De oprichting van zoo'n fabriek moet nu ge schieden omdat er een groote overproductie schgnt te komen van aardappelen, koepeen en uien, waar ook de grootbedrijven zich op de verbouwing van deze vruchten hebben toegelegd. Bovendien is het land waar 3 jaar achtereen cichorei op is geteeld absoluut kroefvrg. De heer Mast van Den Bommel zeide, dat een verplichte levering zal gesteld moeten worden aan de aandeelhouders. In Ouddorp bedraagt deze 20.000 K.G. per aandeel. De verbouwing is zeer speculatief. Er zgn 100 aandeelen noodig ieder ƒ500,— groot, waarop 20 gestort moet worden. De heer Van den Heuvel beschouwt de oprichting als een algemeen belang en hoopte dat in de volgende dagen veel aandeelen ge nomen zullen worden. Daarna werd de ver gadering gesloten en de gelegenheid voor het nemen van aandeelen opengesteld. HELLEVOETSLUIS. De heer Knape, Direc teur Postkantoor alhier is met ingang van 1 Februari a.s. overgeplaatst naar VeIp(G.) en de heer F. van Rgk telegrambesteller alhier 'is overgeplaatst van hier naar Pgnacker als besteller. De feestavond van de V.V. Hellevoet- sluis waarbg het beroemde paar Mr. Carter en Miss Corina optrad is zoo goed geslaagd, dat er vele stemmen opgingen om Mr. Car ter en Miss Corina nog eens te Hellevoetsluis te laten optreden, zoodat de voetbalvereeni- ging Hellevoetsluis in overleg met de Direc tie van „Casino" besloten heeftom aan veler verlangen te voldoen, zoodat wg nogmaals het genot zullen hebben om binnenkort Mr. Carter en Miss Corina in hun wonderbare experimenten te bewonderen. - SPORT. Voetbaluitslagen Zondag j.l. 2e klas C. D. E. Z. V.—Hellevoetsiuis 1-1. F. A. G.-H. W. S. 4-3. Vooruitgang—Ursus 2-2. Dindua—D. C. V. 2-1. Res. 3e klas C. Hellevoetsluis II -D. R. V. II 2-0. (daarna The Rising Hope III Erasmus II 1-0. Verdere wedstryden: Spykenisse-Sportlust 6-0. K. V. T. Wit-Rood-Wit 0-3. Demos—Nieuwenhoorn 3-0. Delemans-O.V.V. 1-3. Hellevoetsluis heeft met een gehavend elftal te Rotterdam aan D. E. Z. V. een puntje ontfutseld en daarmee kranig werk verricht. Bg Hellevoetsluis is er een penalty ingegaan, terwyi zij een strafschop niet in een doelpunt kon omzetten. D. E.Z. V. mag dus van geluk spreken De wedstryd Hellevoetsluis II—D. R, V, II is even na de de rust toen Hellevoetsluis met 2 0 voorstond door den scheidsrechter gestaakt in verband met het optreden van D. R. V. Hoe dit af zal loopen, zullen we maar kalm afwachten. Gelukkig is echter dat Hellevoetsluis II geen schuld heeft, zoo dat zy met een gerust hart de komende dingen kan afwachten. Loop der bevolking in 1929 s Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1928 M. Vr. T. Vr. T. 15 34 70 143 geboorte (ook f elders gebore- ■o') nen tot de be- jn volkingbehoo- rende vestiging Geh. vermeerd. 92 85 177 I sterfte (ook el- ders overlede- nen tot de be lt volkingbehoo sirende vertrek 104710602107 10 8 18 117 115 232 Geh. vermind. 127 123 250 Verschil tusschen de geheele vermeerdering en de geheele vermindering Bevolking op 31 Dec. 1929 1012 1022 2034 35 38 73 VEILINGSBERICHT van Vrijdag 17 Januari 1930 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Dunsel 0,38 per k.g. Radys 1,40 per 100 bos. Prei ƒ1,— tot 4,60 per rOO bos. Koepeen 2,90 per 100 k.g. Witlof 0,06 tot 0,08 per k.g. Kool (roode) 2,60 tot 8,20 per 100 stuks. Kool (witte) 3,50 per 100 stuks. Kool (savoye) 4,50 tot ƒ6,50 per 100 stuks. Boerenkool 0,25 tot 0,35 per krat. Uien 1,50 tot 1,70 per 100 k.g. Tafelperen 0,07 tot 0,21 per k.g. Tafelappelen 0,06 tot 0,16 per k.g. Keukenappelen 0,02 tot 0,09. Keukenperen 0,03 tot 0,19 per k.g. Spruiten 0,06 tot 0,18 per k.g. Selderij 1,30 per 100 bos. Kipeieren (netto) ƒ6,20 tot 6,70 p. 100 st. Eendeieren 5,60 per 100 k.g. Kleine Eieren f 5,30 per 100 k.g. Aanvoer 24300 stuks. „De Installateur", een technisch-commer- cieel weekblad, bespreekt een tweetal rede voeringen van industrieelen, welke omstreeks midden October gehouden werden en waarin der Nederlandsche Overheid het verwijt werd gedaan, dat zy by haar aanschaffingen de belangen van de Nederlandsche industrie voorbyziet, dikwijls om een luttel prysver- schil en soms zonder begrijpelijke reden. Scbryver bedoelt in de eerste plaats de toe spraak van Dl'. Ir. C. F. Stork voor de Ver eeniging tot Behartiging van de Belangen van het Personeel verbonden aan de Machine fabriek Gebrs. Stork Co. Sprekende over de onbevredigende bezetting van een deel der werkplaatsen, noemde de heer Stork als voornaamste oorzaak daarvan het feit, dat nog steeds veel leiders van Overheidsbedry- ven zéér weinig voor de Nederlandsche in dustrie blijken te gevoelen. Sommige direc ties vergeten zelfs bij haar aanvragen, dat er een Nederlandsche fabriek van stationaire turbines bestaat. De andere spreker, die op dit euvel wees, was Ir. P. F. S. Otten, onder-directeur van Philips' Gloeilampenfabrieken. Hij sprak aan den feestdisch, gehouden ter gelegenheid van de Edison-lichtweek te Amsterdam. Door den heer Wibaut als vertegenwoor diger van het Gemeentebestuur van Amster dam was in zijn rede de vraag gesteld, of er op de wereldkaart nog plekken zijn aan te wijzen waar de electrische gloeilamp nog niet is doorgedrongen. Door den heer Otten, die daarna als spreker optrad, werden deze woorden aangehaald en gezegd: Een Neder lander denkt by deze vraag in de eerste plaats aan Philips, en men kan Uw vraag aldus interpreteeren: zijn er nog plekken op de aarde waar geen Nederlandsche Philips- Lampen worden toegepast? Welnu, voegde de heer Otten den heer Wibaut toe, wanneer ge de straat verlichting in Uw eigen gemeente, de hoofdstad van Nederland ziet, dan zult U ontwaren, dat deze niet door Nederlandsche maar door Duitsche lampen geschiedt, die slechts 3 goedkooper zijn 1 Schry ver vindt in deze uitingen aanleiding er op te wijzen, dat in de vertegenwoordi gende lichamen van stad en land zelden een lans gebroken wordt voor de bevoordeeling van de Nederlandsche industrie door de Over heid, noch voor andere industrieele en com- mercieele belangen. „Gaat het om politieke of confessioneele geschilpunten, om arbei ders- of ambtenaarsbelangen, dan wedijveren de vertegenwoordigers van de onderscheidene partijen in welsprekendheid; betreft het de belangen van industrie en handel, om het even of het groote of middenstandsonder nemingen betreft, dan worden de „Hande lingen van Kamers en Gemeenteraden slechts schaars gevuld." Dit is geen onwil, maar onbevoegdheid voortvloeiende uit onbekendheid met het zakenleven. Er zitten veel te weinigzaken- menschen in die lichamen, en als voorbeeld geeft schryver de samenstelling van de Tweede Kamer, niet gerangschikt naar de gebruikeiyke wyze, n.l. naar politiek be ginsel, maar naar beroep: advocaten 14; onderwyzers 9; landbouwers 8; ambtelyke betrekkingen 8; predikanten 7; vrygestel- den 7militairen 5ingenieurs 5hooglee raren 4; journalisten 4; burgemeesters 2; medici 2; schilders 2leeraren 2candidaat- notaris 1beambte van een coöperatie 1 typograaf l'J'kuiper 1; wever 1; bankwer ker 1; tuinarbeider 1; textielarbeider 1; rechter 1architect 1dagbladredacteur 1 priester 1accountant 1wynhandelaar 1 fabrikant in tricot goederen 1; directeur van een gemeentebedryf 1; diversen 5. Men zietéén fabrikant en één handelaar, d. w. z. 2 ondernemers van de 100 afgevaar digden! wy laten de conclusie hieruit aan den lezer over. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De rotte plek. Zoudt U zoo vriendelijk willen zyn ons eenige plaatsruimte toe te staan teneinde het onderstaande op te nemen in het belang van de landbouwers èn van de tusschen- handelaren èn van de exporteurs? Er is in den laatstentyd eenige beroering inzake de artikelen peulvruchten en zaden, er zyn dienaangaande eenige advertenties en ingezonden stukken verschenen, waarin o.a. de kwestie van vraag erf'aanbod werd aangeroerd. „Vraag en aanbod moeten of liever moes ten het prysverloop regelen", voorzeker dit moest zoo zijn en dit zou ook zoo zyn, indien het verloop der dingen natuuriyk en gezond was, doch dit verloop is de laatste paar jaren buitengewoon onnatuurlijk en ongezondhet marktverloop en het prijsverloop hebben niet meer een geregeld natuurlijk verloop, doch worden deze beïnvloed door methodes welke veel overeenkomen met die welke b.v. wor den toegepast op de Amerikaansche tarwe- en efifectenmarkten. U kunt, indien u wilt, dit manipulaties of machinaties noemen. Het is u wellicht bekend dat een deel der exporteurs (men zou wel haast zeggen het grootste deel) en ook enkele tusschenhande- laren kwaliteiten en kwantiteiten naar bui ten- en binnenland hebben afgegeven tot maar steeds lagere prijzen. Elk bod scheen welkom en elke bieding was goed genoeg, want „er zyn erwten, schokkers, bruine boonen, karwy-, kanariezaad etc. genoeg", „er komen er nog zat", „waar moeten de boeren ermee naar toe", enz. Juist het feit dat de landbouwers zoo ver standig zyn geweest de laatste weken weinig ter markt te brengen aan de verschillende beurzen in Zeeland, Zuid- en Noord-Holland, Groningen en Friesland heeft hun voor een verdere prysdaling gevrijwaard; waar waren ze gebleven indien de aanvoeren groot waren geweest? We geven u de verzekering dat dan zoowel de erwten en schokkers als br. boonen en karwlj nog eenige guldens lager waren geloopen of liever gezegd nog lager gedrukt waren geworden. Intusschen is dit helaas reeds voor een goed deel bewaarheid; zoowel schokkers, gr. erwten als br. boonen zyn alweer lager ge offreerd op levering Febr., Maart, April en zelfs Juni, Juli! Ook erwten nieuwe oogst 1930 werden reeds gedaan tot ƒ16,50, men weet dus wat den landbouwers te wachten staat by een oogst geiyk aan de laatste twee jaren I Zou het derhalve geen aanbeveling verdienen den uitzaai en verbouw van erw ten, schokkers, boonen en fijne zaden wat te beperken, hoe grooter de oogsten hoe lager men de pryzen zal drukken, ziet boven. Want wat is de rotte plek in het tegen woordige handelssysteem (verkoopen op levering) dat verkooper slechts belang heeft in een dalenden marktprys, dus drukken de pryzen maar met alle middelen, oorbaar of niet, dat is het parool, tot schade van pro ducent en bonaflden exporteur. Door deze handelwyze, gaat vraag en aanbod, dat vroe ger prysregelend optrad, totaal verloren, daar nu slechts alleen aanbod plaats heeft, tegen steeds lagere pryzen. Er zyn exporteurs, die geregeld naar het buitenland rapporteeren dat we zulke over stelpende oogsten hebben, zoodat de prijzen wel lager zullen loopen Korten tyd geleden heeft een exporteur nog circulaires naar Zweden (onze grootste afnemer van bruine boonen) gezonden, waarin werd vermeld dat de Hollandsche oogst wel 160.000 balen zou zijn en dat er nu nog 100.000 balen over warenDit was de duidelyke bedoeling het buitenland flauw te stemmen en de pryzen daar en dientengevolge ook hier te drukken om zoo alweer laag te kunnen inkoopen om zyn verkoopen op levering te dekken. Het zal u wel duidelyk zyn dat een der gelijke manier van verkoop en export alles behalve in 't voordeel van producenten, tus- schenhandel en den exporteur, kan uit vallen, die aan dit „maar raak verkoopen niet meedoen. De orders die op de steeds lagere, speculatieve aanbiedingen binnen komen, worden door een zekere groep exporteurs en handelaren tot eiken prys gedekt en de bonafide exporteurs die hier aan niet meedoen, kunnen toekyken. Daarom is er ook van vraag in latere maanden weinig meer te ontdekken, de vraag zou zeer zeker gekomen zyn (ziet de uitvoer- cijfers) doch blyft door de groote aanbiedin gen tegen lage pryzen en verkoopen op levering ook achterwege. Indien we den uitvoer over December welke nog niet is gepubliceerd, nemen geiyk aan November, zijn er tot 31 December uit gevoerd 337.800 balen erwten en schokkers, 44.760 balen bruine boonen, karwy 84 920 balen, kanariezaad 52.430 balen, maanzaad 42.960 balen. Nu kan men wel zeggen: ze hebben ons niet noodig, doch deze feiten zeggen ons genoeg. Wat wil zeggen dat het grootste gedeelte bg den boer nog aanwezig reeds verkocht is. Indien er geen vraag wae geweest, waren er niet ruim 380.000 balen erwten en bruine boonen en niet ruim 180.000 balen karwy, kanarie- en maanzaad uitgevoerd; doch de groote vraag en orders zyn zoowel in Enge land, Frankrijk, België, Duitschland, etc. voor het grootste deel gedekt tot steeds ver laagde en lagere pryzen op levering. Nu moeten die tienduizenden balen over de komende vier maanden worden ingedekt en gekocht, doch zeker niet tot uw voordeel. Nu ligt het maar aan u landbouwers of u uwe erwten, boonen en zaden, welke nog by u in de schuren liggen en welke dus voor een groot deel reeds zyn verkocht, (d.w.z. niet door u) tot deze lage pryzen af wilt geven. Heeren verkoopers op levering verwachten dat voor prijzen van f 12,— a f 13,— voor de bruine boonen, f 13,— h f 14,— voorde schokkers, f 10,— a f 11,— voor de groene erwten, f 15,— Af 16,— voor het karwyzaad, plm. f 15,— voor het kanariezaad, plm. f 17,— voor het maanzaad, zal worden afge geven. By al de lage pryzen voor uw landbouw producten, verdient het toch zeker aanbeve ling dat u tenminste voor enkele, de hoogst mogeiyke en niet de laagst mogeiyke waarde krijgt. Deugdelijke export is, zooveel mogeiyk trachten, tot de hoogst mogelyke prijzen naar het buitenland te verkoopen, wat tot voor deel van alle groepen, zoowel producent, tusschenhandel als den export zelf leidt, en dus tot voordeel van het algemeen Hollandsch belang is. Ondeugdelijke export is met allerhande kunstmatige methodes en kunstgrepen de pryzen in één richting te dwingen en het buiten- en binnenland met verschillende afkeurenswaardige methodes te beïnvloeden of tot lage pryzen naar het buitenland te verkoopen en maar steeds tot lagere en laagst mogelyke prijzen af te geven en dan de markten te drukken om aan de winst te komen, tot nadeel van producent, tusschen handel en bona-fiden export en tot nadeel van het algemeene Hollandsche belang en slechts tot voordeel van de lage afgevers hier en van de buitenlandsche consumenten. PRODUCENTEN, WELKE ZIJDE KIEST U? DIE VAN STEEDS DRUKKEN OF OPHEFFEN, DIE VAN AFBREKEN OF OPBOUWEN? We weten allen dat de tegenwoordige economische toestanden en verhoudingen niet gunstig en dat de oogsten groot zyn, als hiervan dan nog misbruik wordt gemaakt en dit wordt uitgebuit en men met onze Hol landsche producten smyt is dit toch zeker te laken. Wij zouden willen beweren Haalt er uit wat er in zit" bevoordeelt onze Hol landsche gemeenschap en niet de buiten landsche consumenten. Men zal ons zonder twyfel „haussiers" of „houders" noemon, zooals het anderen is vergaan die deze handelingen hebben ver oordeeld. Ieder die niet aan den leiband wil loopen van de baissiers, wordt uitgekreten voor haussier. Trouwens u kunt van één halven haussier meer heil verwachten dan van tien heele baissiers. We zy'n echter geen van beiden, en willen slechts normale, gezonde, natuurlijke toe standen en onze belangen loopen steeds parallel, tot het bereiken van dit doel. SNIJ UIT EN VEEG SCHOON. Waarschuwing. De commissaris van politie in de vijfde afdeeling, bureau Nassaukade te Rotterdam, waarschuwt by herhaling tegen de gedra gingen van de firma K. uit de Poortstraat. Vertegenwoordigers van de firma loopen langs de huizen om portretten op te halen, welke op emaille of op broches zullen worden gereproduceerd. Men moet de helft vooruit betalen waarvoor men dan een bon krijgt. Verder hoort men niets meer van de firma. Misdrijf! Vrydag is de arbeider, tevens banklooper van de N.V. Blias Stoomlinnenfabrieken te Stryp, die een bedrag van 5000 voor de uitbetaling van loon op een bank te Eind hoven in klein geld moest omwisselen, niet teruggekeerd en spoorloos verdwenen. De politie zoekt den man, die reeds eenige jaren dit werk heeft verricht. Na de ramp te Groningen. Zaterdagmorgen is in het Eemskanaal onder de gemeente Farmsen bij de spoorbrug der N. Ooster Lokaalspoor een gedeelte van een vrouwenlljk gevonden. Men neemt aan dat het van vrouw Jaspar is, die by de ontploffing aan de Bonte brug te Groningen is omgekomen. Zooals men weet, heeft men naar haar en haar dochtertje dagenlang te vergeefs gedregd. Een oplichter. Aan verscheidene kloosters in oosteiyk Noord-Brabant vervoegde zich in den loop der laatste weken een man, wiens komst te voren schrifteiyk was aangekondigd. Die brief was onderteekend met den naam van den rector van het missiehuis te Malmedie. De persoon in kwestie werd daarin aange diend als een postulant van het missiehuis te Tongeren in België, die werd gezppden om giften voor de missiën in ontvangst te nemen. Deze mededeeling werd nog gestaafd door opgaven van kloosters, waar reeds giften waren ontvangen. Deze man zette zyn tochten van dorp tot dorp voort, doch na eenigen tyd bleek, dat men met een oplichter te doen had. De te Beek enDonkgestationeerdenryks- veldwachter heeft hem Donderdag, juist toen hij zy'n opwachting maakte by de zusters van het klooster te Lieshout, aangehouden. Hy' bleek te zyn de 24-jarige student J. F., afkomstig uit Karken (Duitschland). Een groot gedeelte van het in kloosters ontvan gen geld was nog in zyn bezit. Hij is ter beschikking van de justitie te Roermond gesteld. Geld gevonden. By de Haagsche politie is kennisgegeven van het vinden van een belangrijk bedrag aan geld. Inlichtingen zijnteverkrygenaan afdeeling B op het Alexanderplein in Den Oude munten. Den heer H. Gijiers te Pathuis (Dr.) heeft eenige zilveren muntstukken in een sloot gevonden. Een der munten dateert uit 1565. Er op staat P H SD. G. Hisp. Pz. Rex; de beeldenaar is van Filips II. Bureaucratie. Wy lezen in de Haagsche Courant: Zoo nu en dan worden ontstellende staal tjes van bureauoratie bekend. Hier is er een van recenten datum: De Nederlandsche Spoorwegen geven toegangsbewyzen tot de perrons uit, welke een jaar geldig zyn. Is dat jaar om, dan moet men men de kaarten terugzenden, waarna voor het nieuwe jaar andere worden verstrekt. Nu gebeurde het echter, dat de inspecteur-vervoer der Nsd. Spoorwegen te Rotterdam aan een onzer stads- genootenjbericht zond, dat de ingeleverde oude kaarten zoo gehavend en vuil waren, dat 2 moest worden gezonden! Waarvóór die 2 moeten dienen, is allerminst duide lijk. Men bedenke dat het hier kaarten be treft, die vervallen zijn en niet meer gebruikt behoeven te worden. De terugzending is alleen noodig in verband met de verstrek king van nieuwe kaarten. Wat de toestand, waarin die vervallen kaarten verkeeren, er toe doet zal waarschynljjk niemand begry- pen. Een boete op het niet voldoende schoon houden kan toch wel bezwaariykzyn!Maar wat dan wèl.... als het niet het toppunt van bureaucratie is? NA DEN MOORD IN BLIJDORP BIJ ROTTERDAM. Aanwijzingen door onbekenden briefschrijver. ROTTERDAM, 20 Jan. Enkele dagen na den moord op Marietje van O., den 9de October van het vorig jaar in den polder Blijdorp by Rotterdam gepleegd, ontving de politie van het bureau der eerste afdeeling, Groote Paauwensteeg, een brief van een zich noemenden D. B., die aanbood tegen een belooning van 1000 den dader aan te wy- zen. Hy behoefde het geld eerst te ontvan gen, wanneer de door hem aangewezen man door den rechter veroordeeld zou zyn. De politie is in dit voorstel getreden en heeft dit den man kenbaar gemaakt door het plaat sen van een advertentie in de „Limburger Koerier", zooals dat ook in den brief door B. was verzocht. De brief was volgens het poststempel uit Venlo afgezonden. Er was toen nog geen sprake van den thans gedetineerden ver dachte V. Daarna heeft de briefschryver wederom laten weten, dat hy de door de politie geplaatste advertentie had gelezen. De tweede brief kwam uit Maastricht, daags na de aanhouding van den verdachte V. in Heerlen en hierin werd medegedeeld, dat de politie op het goede spoor was. De briefschrijver B. is eenige malen per advertentie uitgenoodigd zich bekend te maken en zich by de politie van het bureau Groote Paauwensteeg te Rotterdam te melden. Hij heeft daaraan echter geen gevolgd ge geven. DOOR ZIJN BUUREN MISHANDELD. Oude man te Walderveen overleden. BARNEVELD, 20 Jan. Zondagnacht is te Walderveen de 74-jarige J. V. D. K. door buren ernstig mishandeld. De bejaarde man is inmiddels overleden. Omtrent den doodslag by Barneveld kan nog worden gemeld, dat het slachtoffer, de 66-jarige J. Kieft, reeds eerder met zyn buren onaangenaamheden over een prikkeldraad versperring heeft gehad. Zaterdagavond tegen halfelf werd hy door lawaai uit zijn slaap gewekt. Aanstonds ging de man naar buiten, daar hij vermoedde, dat de omwonenden weer bezig waren zijn afrastering te vernielen. Slechts een oogenblik later ging ook zijn vrouw naar buiten, die haar man op den grond vond liggen. Hoewel blykbaar zwaar gewond, vertelde de man nog tegen zyn vrouw door zijn naaste buren A.S. en H.v.B., die van een byi en een schop waren voorzien, te ziju geslagen. Na vreeseiyk lyden is de onge lukkige juist 24 uur later overleden. Genoem de S. en v. B. zyn reeds gearresteerd. K. heeft ook nog verteld, dat behalve de daders nog drie andere personen aanwezig zijn ge weest. ABNORMALE KOUDE IN DE V. S. DUURT VOORT. Acht en veertig graden vorst in Montana. NEW-YORK, 18 Jan. De abnormale koude in hetMidden-Westen der Vereenigde Staten duurt nog voort. Na een zwaren sneeuwstorm bereikte de temperatuur in twaalf staten laagterecords. In de laatste drie dagen zyn volgens de laatste berichten veertien personen doodgevroren. De grootste koude wordt uit Basin in den staat Montana gemeld, waar het gisteren 48 graden vroor. Men vreest, dat in den staat Wyoming ten gevolge van de koude talryke stuks vee zyn omgekomen. - (N.T. A.). VLIEGRAMP IN CALIFORNIË. Groote machine brandend omlaag gestort. Alle 16 inzittenden gedood. NEW YORK, 20 Jan. Te SanDiegoin Californie vond gisteravond om 6 uur een ernstige vliegramp plaats met een drie: motorig Maddux-passagiersvliegtuig dat van Los Angeles op weg was naar Aguasaliente. Met de beide piloten bedroeg het aantal inzittenden van hetvliegtuigzestienpersonen. Boven de strandpromenade van San Diego werd bemerkt, dat de motoren weigerden en zag men hoe de piloot met het toestel manoeu vreerde om te trachten een veilige landings- plek te bereiken. De machine was reeds dicht by den grond toen plotseling een explosie plaats had. Een groote vlam sloeg uit den motor en het vliegtuig stortte brandend om laag. De machine sloeg met zulk een kracht tegen den grond, dat de brandende deelen van het toestel over grooten afstand werden weg geslingerd. Ook drie inzittenden vielen uit de machine en aan redding der overige passagiers viel niet te denken. Met moeite slaagde men erin eenige personen uit de resten van het ver nielde toestel te bevrijden, doch allen zyn om het leven gekomen en de ïyken zyn verkoold of onherkenbaar verminkt. Het bericht van de ramp verbreidde zich met groote snelheid en binnen weinige mi nuten waren reeds de eerste ambulance auto's met medische hulp ter plaatse. Helaas viel er voor de doctoren en verpleegsters toen niets meer te doen. Het verongelukte toestel behoorde aan de Maddux-Transcon tinental Airlines. Onder de slachtoffers be vonden zich acht vrouwen. Als oorzaak van de ramp wordt aange geven, dat de motoren haperden, waardoor de piloot genoodzaakt was een noodlanding te maken. Voordat de grond bereikt was, schynt echter reeds als gevolg van het defect brand te zijn ontstaan. Er volgde een ont ploffing en toen de wielen den vasten grond aanraakten stond de geheele romp in brand en schoof de machine, als een brandende fakkel, nog honderd meter verder. De meeste slachtoffers zyn afkomstig uit Los Angelos, het is echter zeer moeilijk de indentiteit vast te stellen, daar de verkoolde ïyken door elkaar in de cabine liggen. Een tweede vliegongeluk. Ook nabij Palm-beach heeft een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Een watervlieg tuig van de Florida Airways, dat van de Brahamaseilanden terugkeerde, is van 150 meter hoogte te pletter gevallen, toen de piloot trachtte op het eiland Worth te dalen. De piloot en twee monteurs werden gedood, de twee passagiers waarschyniyk levensge vaarlijk gewond. Op WOENSDAG, 5 Februari 1980, des v.m. 10 uur. Van PAARDEN, Wagens en Land bouw werktuigen, Ten verzoeke- en aan de Bouwschuur van den Heer C.v.Gurp, nabtf .„PANHUIS" te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIG HOEKJE. 1. In leege glazen kan men natuuriyk 't gemakkelijkst inschenken. 2. Natuuriyk die van die trap valt, want die is eerder beneden. 3. Radys. 4. Sneeuwklokjes. 5. Kort(er). 6. De Torenklok. NIEUWE RAADSELS. 1. Wy zyn een familie, die uit veel broe ders bestaat; in onze jeugd zyn wy groen, in onzen ouderdom geel; als wy van ouder dom het hoofd buigen, dan is dit een zeker bewys, dat er spoedig een groote slag zal geleverd worden. (Van „Paddestoeltje".) 2. Ik blijf donker, wanneer het licht is en ban licht zyn, wanneer het donker is, en ben het warmst als 't het koudst en het koudst wanneer 'thet warmst is. (Van „Padvinder".) 3. Wie is vlugger dan een vlieg? Van „Elsje".) 4. Welke wagens hebben geen wielen? Van „Chauffeurtje".) 5. Wat is bij een ongeluk beter dan te genwoordigheid van geest? Van „Viooltje",) 6. Eens wand'lend door 'n korenveld, waar 't was ben ik vergeten, Raapte ik een voorwerp van den grond, voor menschen goed te eten, 'tWas vleesch, noch visch, nog wild, noch been, 'k Bewaarde het tot het liep alleen. (Van „Karei".)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 3