Overheid en Nederlandsche Indii VROUWENHOEKJE Plaatselijk Nieuws ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 22 JANUARI 1930. maakt binnen zeer korten tyd in economische waarde z^jn uitgaaf goed." Want men be denke wel, dat het hier niet gaat om de belangen van een groep industrieelen: de kapitalisten kunnen het, ook wanneer de iudustrie, die het minst bezitten, de werkers, slechte ttfden doormaakt, wel uitzingen. Het zijn in de eerste plaats degenen die dadelijk de gevolgen aan den lijve ondervinden, in den vorm van werkloosheid en armoede. Men komt in de eerste plaats voor hun levens belangen op, wanneer men bepleit verlich ting van lasten voor de nijverheid en zijn stem verheft tegen de kostbare sociale maat regelen. Juist de arbeiders hebben er het grootste belang bij, dat onze növerheid weer standskracht tegen de concurrentie van buiten bewaart, en men kan voor hen dan ook voor 1980 niets beters wenschen dan een bloeiend bedrijfsleven, een duurzamen bedrijfsvrede als gevolg van onderlinge samenwerking en afwending van overheidsmaatregelen die in gaan tegen het algemeen belang en tegen het arbeidersbelang in het bijzonder. Moge aan het einde van dit jaar blijken, dat de pessimistische verwachtingen voor 1980 niet in vervulling zijn gegaan! Dit uiterst practlsche Nederlandsche modeti|dscbrllt, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken In alle genres, Is bif de nltgevers dezer Courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad, 2 maal per maand verschij nende ln 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knlppatronenbladen, bedraagt slechts 1 0,95 per kwartaal, franco per post f 1,25. PARIJSCHE MODEBRIEF. Mode-vooruitzichten. Zoodra Januari in het land is, qhtluikt er in Parijs een jonge, nieuwe mode, de mode van de Cöte d'Azur. Deze mode zou de dames, die het nog maandenlang met haar gewone winterkieeren moeten stellen, zeker niet zoo interesseeren, indien de Rivièramode ons niet tevens een kijkje gaf op hetgeen we zelf in lente en zomer zullen dragen. Het schijnt dat er dit keer een groote voorkeur bestaat voor wit. Een der toon aangevende Parisiennes heeft voor haar ver bljjf aan de Zuidkust een geheel witte garde robe meegenomen. Deze bestaat uit een wit kasha mantelcostuum voor koele dagen, met wit vossebont afgezet. Dit costuum wordt gecompleteerd door een geel vilten hoedje en een geel zijden sjaal. Voor warm weer is een mantelpakje bestemd van dunnere stof, eveneens wit van kleur. Bij een witfluweelen visitemantel past een wit crêpe de chine toi letje met gele motieven bedrukt. Hierbij is de eigenares van plan een geel strooien hoed te dragen. Voor feestelijke gelegenheden heeft ze een wit zijden diner- japon met lange mou wen en verder een wit kanten avondtoilet, ge garneerd met een toef violetkleurige fluwee- len rozen. Geel en violet zijn, naast wit, zeer geliefde kleuren voor het aanstaande seizoen, zooals we tot ons genoegen bemerk' ten. Ze zijn fijn en smaakvol en staan bijna altyd gedistingeerd. Onze hoeden. „Onze hoeden groeien steeds meer van ons hoofd weg", zuchtte m(jn vriendin Lisette. „Op het laatst zitten ze nog heelemaal in onzen hals. Kijk maar eens naar mtjnnieu wen dopje." Het was een snoezig gedrapeerd modelletje van zwart fluweel. Een soort kapje dat van voren diep was ingesneden en van achteren met een heel lange, ruime strook prijkte van dubbel fluweel. Lizette is lang en slank en heeft een smal, regelmatig gezichtje. Het hoedje stond haar allerliefst en dat wist ze wel. Maar lang niet iedereen kleeden dergelijke modelletjes. Ze doen de trekken zoo scherp uitkomen en maken daardoor oud. Geen wonder dat velen het effect probeeren te verzachten door een voile te dragen. Een korte voilette van fijne tulle ofwel een iets langer „gordijntje" tot onder den kin, waar het met een lint of smal kantje is afgezet. Vele hoeden zijn op het oogenblik met bont gegar neerd. Nu we dat in zoo vele vele jaren niet gezien hebben, lijkt het weer heel nieuw en valt het zeer in den smaak. Eigenaardigis, dat deze bontgarneering op zijn beurt weer versierd is met borduursel. Er zijn b.v. kruissteken op aangebracht, kristalletjes, soms zelfs geheele bloemen, van kristal. Bij hevige koude zullen de aardige, geheel om hoofd en ooren sluitende kapjes van soepel bont zeker opgang maken. Zij hebben geen garneering behalve een artistiek byjou of een bontbloem. Maar de meest fantastische hoedjes worden 'savonds gedragen. Ronde kapjes van glan zend zwart git, van verschillend gekleurde kralen of van imitatiediamantjes Rechts onder tegen den hals zfln ze met een heel groote tulle chou versierd wat er een bij zondere chic aan geeft. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen schen Ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wl| dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nlenwe Modeblad". HIDDELHARNIS. Onze dorpsgenoot de heer J. van Dongen, kort geleden geslaagd voor het diploma van de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden, behaalde thans ook het Mercurius-diploma. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van 13—18 Januari 1930 stonden by den Correspondent der Arbeidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven: 27 land arbeiders; 3 transportarbeiders; 1 schilder; 2 timmerlieden; 4 zeevisschers; 1 opperman. Totaal 38 personen. In de afgeloopen week z(jn vanuit de kaai alhier vervoerd 500 H.L. Eigenheimer aardappelen. De 9-jarige J. Brouwer viel Zaterdag met zijn gelaat in een ijzeren pen vooreen winkelraam, waarbij hij zich ernstig ver wondde en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Vrijdagavond 6.30 uur hoopt voor de Geref. gemeente aan de Chr. de Vrieslaan op te treden ds.Van Dtjke uit Nieuw-Beijer- land. SPORTNIEUWS. VOETBAL, De voetbalgeschiedenis heeft op P.F.C. haar stempel gedrukt. We kennen deze vereeniging nog uit den tjjd van haar eerste forsche bondsoptreden, haar wil coüte que coüte te winnen Als een lammetje zoo tam is ze geworden, ze speelt braaf zelfs Maarten was niets meer van dien enthousiasteling van vroeger uit „onzen tijd". Veel is veranderd het spelpeil en de ploeg. P. P. C. zweeft in de onderste gelederen en is Zondag niets opge schoten. Met een te zware nederlaag tegen Plakkee 4-0, terwijl 2—1 hoogstens 3-1 rechtvaardiger zou geweest zijn, gingen ze naar Geervliet terug. Scheidsrechter Smid had verstek laten gaan. Van Wijk heeft de functie naar be- hooren vervuld. We raden Smid aan, mocht hij weer eens aangewezen worden hier te blazen, in deze houding te volharden. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelbarois. Veiling van Vrijdag 17 Januari 1930. Roode kool 1,80 tot ƒ2,— p. 100 stuks. Savoye kool ƒ9,— tot 9,70 per 100 stuks. Sinaasappelen 3,10 per 100 stuks. Kipeieren 6 30 per 100 stuks. Spruiten 7,70 tot 11,— per 100 k.g. Kroten 0,90 tot 1,10 per 100 k.g. Goudreinetten 11,80 tot 14,— perl00k.g. Merteunen 6,80 tot 7,50 per 100 k.g. Compagners 7,50 per 100 k.g. Gieser Wildemans ƒ16,— per 100 k.g. Ponsperen 6,80 tot 8,50 per 100 k.g. Kaas (volvet) 0,60 per pond. Kaas (komijne) 0,36 tot 0,38 per pond. Boter 1,16 tot 1,17 per pond. De Weg. Zoo was het, in het midden van de vorige eeuw, in 't hartje van de U.S.,de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Daar was het land vruchtbaar, en daar groeide het koren, en daar had men oogsten...I De boeren zijn er heen gegaan, en't land was vruchtbaar, en 't land gaf veel koren, en men had groote oogsten Maar I Wat had men aan dat alles, aan die vrucht baarheid van den bodem, aan die massa's koren, aan die geweldige, gemakkelijk ver kregen oogsten Er was één ding dat daar maar ontbrak, de weg; de weg, om van die oogsten te profiteeren, de weg, die het koren kon doen afvoeren, een weg, die het zaad, dat geoogst was, zou laten omwisselen in dollars. Bjj alles, dat men had bekend gemaakt, en dat alles zoo mooi was, en waar was, was een ding niet gemeld, een weg was er niet. En de oogsten z(jn weg gerot. Er staat, te Middelharnis, momenteel om ringd door een prachtigen proeftuin, vrucht baar land en een kwalijk riekende hoop rotte uien een gebouw, een school. En we vreezen eenigszins, dat het met die school dreigt te gaan als met dat land in Amerika. Die school is prachtig, ze is ruim en luchtig, ze heeft centrale verwarming en krijgt, bij binnenkomst van het electrisch licht, direct aansluiting. Ze heeft een haast- klare gymnastiek-lokaal, maar Het is de weg, die er niet is, die ons doet afvragen, hoe kan men deze school met Maart gebruiken. De heer Menheer is tegen dien datum immors benoemd tot hoofd van de U.L.O., zal dan nog die school staan als de koren velden van Amerika, zonder een behoorlijke toegangsweg We hopen van niet, één maand zal mis schien wel voldoende zijn om de boel nog voor elkaar te brengen, maar laten we hopen, dat dat alles toch tijdig klaar is. We kunnen de kinderen toch niet noodzaken baggerlaar zen te koopen, als ze naar school moeten 1 En, per slot van rekening, staat het niet een beetje erg ongelukkig, als volgende maand, bij de opening, die toch eenigszins feestelijk zal moeten geschieden, de autori teiten over een glibberig achterpaadje, gelijk de ganzen achter elkaar, naar hun school moeten HERKINGEN. A.s. Dinsdagavond 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk, alhier voor te gaan Ds. Van der Wall te Wageningen. In dezen dienst zal een 4e colleote worden ge houden voor de Jongelingsvereenigingen tot dekking der onkosten; en in de kerk der Geref. Gemeente alhier hoopt a.s. Donderdag avond 6 uur op te treden Ds. van Dtjke te Nieuw-Beijerland. Aan den heer A. W. Soeteman is ver gunning verleend door B. en W. dezer ge meente tot het bouwen van een schuur. De gehouden collecte ten bate voor het 3 centfonds heeft in deze gemeente f23,76 opgebracht. STELLENDAM. Op de algemeene ver gadering van de dorpsvereeniging „Ons be lang", zijn herkozen als bestuursleden de Heeren A. Kievit Kr.z. en H. Koese Joh.z. Inplaats van den Heer P. Roon die zich niet meer herkiesbaar stelde is gekozen Aren v. Oostenbrugge. De Heer P. D. Blommaard, uit Goes, heeft zijn benoeming als onderwijzer in de Openb. Lagere School alhier aangenomen. GOEDEREEDE. De Korfbai-vereeniging O.G.V.K. heeft Zaterdagmiddag een korfbal match gehouden tegen Nieuwe Tonge op het veld bij Zeezicht, welke door Nieuwe Tonge gewonnen werd met 4-3. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week van 80-100 kilo garnalen per dag en schuit gevangen. De kuilvisschers hebben van 10—60 kilo schubben over geheel de week gevangen. De garnalenvisscher P. Kastelein had het ongeluk op de visscherij een zwaard te breken, schade f 80. W. Groenendijk een gedeelte van zijn vischnetten te verliezen, schade f 50 en C. Lokker verloor een anker, schade f 60. Er stonden de afgeloopen week alhier als werkloozen ingeschreven: 13 arbeiders en 1 timmerman. De heeren T. Lodder en P. v. d. Wende zijn herkozen als voorzitter en secretaris van de Commissie tot Wering van schoolverzuim. OÜDDORP. Voor 't jaar 1930 zjjn aan onderstaande personen het gemeentewerk opgedragen: T. de Ronde, metselwerk, J, Ras, schilderswerkGebr. Mierop, timmer werk en M. van Dammen, smidswerk. Jb. Tanis heeft onderhands aangekocht een perceel bouwland liggende aan de Hazers- weg van L, Akershoek. Op het hulppostkantoor zijn onderstaan de onbestelbare brieven aanwezig: Nederlandsche Fabriek van Waschproducten Amsterdam; Zuid Nederlandsche Bouw en Handelsonderneming, Eindhoven; Mej. Ste- kete, Ouddorp en C. Misset, Doetinchem. Uit deze gemeente zijn vertrokken naar RotterdamKrijn Hekman en gezin. De afgeloopen week zijn van hier ver scheept, 5000 balen uien, 500 balen koepeen en 500 H. L. aardappelen. Voor de Geref. Gemeente hoopt a.s. Woensdagavond voor te gaan ds. v. Dtjke van Nieuw Beijerland. NIEUWE TONGE. De muziekvereeniging „Apolio" alhier, heeft Donderdag j.l. onder leiding van den heer H. van Balen een uit voering gegeven in de zaal van den heerl. de Witte. Het muzikale gedeelte van Apollo kwam zeer goed tot zijn recht, zooals we dit van ons gunstig bekend staand korps gewoon zijn. Ter afwisseling gaf de heer Vis uit Oude-Tonge een piano-solo ten beste. Daarna werd overgegaan tot het opvoeren van de verschillende tooneelstukjes, en bleek wederom dat de spelers hun rol volkomen meester waren. Dat het zeer talrijk opge komen publiek met groote voldoening en en belangstelling de stukken volgden, be wees de stilte in de zaal en het applaus na elk bedrijf. Een gezellig bal hield menig een nog tot laat in den nacht bijeen. „Apolio" kan weer met voldoening op dezen welge slaagden avond terugzien. In de afgeloopen week z(jn uit deze gemeente vervoerd 9860 balen uien, 1280 balen koepeen en 1940 H.L. aardappelen. Langs de huizen der ingezetene wordt alhier een collecte gehouden ten bate van het Ned. Roode Kruis. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Nieuwe Tonge op Vrijdag 17 Januari des nam. twee uur. Voorzitter Burgemeester Sterk. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met voorlezing van het gebedsformulier waarna de notulen der laatste vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een schrijven van het Instituut Stad en Land waarin ze op zich willen nemen een plan te maken voor de uitbreiding der ge meente tegen een vergoeding van 200,— plus een klein bedrag per M'. grond die daar toe wordt aangekocht. De Voorzitter deelde mede dat B. en W. reeds stappen hebben gedaan om tot aan koop te komen daar er van de Diaconie dit jaar land uit de pacht zal komen. Het is dan de bedoeling van B. en W. om een apart grondbedrijf to stichten. Een besluit om op het voorstel in of niet in te gaan werd niet genomen. De Voorzitter deelde mede de mogelijk heid onder oogen gezien te hebben om een verkeersspiegel te plaatsen aan het eind van de Voorstraat-Molendijk. Daarbij is hij och- ter tot de conclusie gekomen dat zulks prak tisch niet kan, wel b(j de kruising nabij den gashouder. De A.N.W.B. geeft echter geen voorkeur aan de verkeersspiegels omdat daardoor de aandacht van het rijdend publiek te veel wordt afgeleid en het gevaar dikwijls te laat wordt gezien, hij hecht er niet die veilig- heidswaarde aan die men denkt te hebben. Nelisse vond het echter een verschrikke lijk gevaarlijken hoek van den Stovendjjk naar den Molendijk of omgekeerd. In Mid delharnis voldoen die spiegels wel goed by de haven. Is het niet mogelijk dat een spiegel aan het gemeentehuis aangebracht wordt, waarin die hoek zichtbaar wordt? Nieuwenbuijze meende ook dat het prak tisch niet mogelijk was een verkeersspiegel te plaatsen op de Hoogte. Visbeen meende dat een spiegel, geplaatst op de heining van Waling wel succes zou hebben. Besloten werd met een spiegel eerst nog eens proeven te nemen. De Voorzitter deelde mede betreffende een bedekking voor den Molendijk advies te zul len vragen bij het Technisch Bureau van de Unie van Waterschapsbonden, waarin Ir. Boom ook zitting heeft. Een en ander dient eerst eens besproken te worden. Van den heer Holleman alhier, was nog een verzoek ingekomen om dit jaar voor de gemeente te mogen werken daar hjj vorig jaar reeds aan de beurt was. Voorzitter zeide dat zulks in orde gemaakt was. Besloten werd een stukje grond groot ongeveer 27 Are te verkoopen aan de Pro vincie voor 1833, De voorzitter diende daarna zijn verzoek in om buiten de gemeente te mogen wonen. Van der Kroon zeide dat men ook dit jaar wel weer door den zuren appel heen zal moeten bijten, omdat de voorzitter zich er weinig aan zou storen al besloot de raad daarin niet toe te staan In het begin hadden wjj gehoopt wederom een burgemeester in de gemeente te krijgen. Van Nieuwenhutjze zeide er tegen te zijn dat verzoek in te willigen. Spreker meende dat het voor den goeden gang van zaken gewenscht was dat de burgemeester in de gemeente woonachtig was. Dan wordt ook een beter contact geboren tusschen de in gezetenen en het hoofd der gemeente. Van Alphen was ook tegen de uitwoning. Van der Kroon zeide dat weigeren bet eenige middel is. Van Nieuwenhutjze meende dat men dan toch met de wenschen van den Raad bjj Ged. rekening zou houden. Een besluit werd daarover niet uitgelokt door den voorzitter, zoodat op het verzoek geen beslissing is genomen. B. en W. stelden voor de vergaderzaal in het weeshuis te verhuren voor 2, per avond, waarvoor de gemeente dan het onder? houd, vuur en licht op zich neemt. Echter stelden zjj voor de vereenigingen de huur te laten betalen, zooals zjj dit tot heden voor de school doen, zijnde 10,— per jaar voor een avond in de week. Van Alphen was er tegen die vereenigingen reductie te geven. Spreker zag daarin een bevoorrechting. Van der Kroon was er wel voor de school geheel te ontheffen van het gebruik voor dergelijke vereenigingen. Visbeen was dit met Van der Kroon eens. Nieuwenhutjze meende dat het niet onbil lijk was die vereenigingen een reductie te geven. Die vereenigingen doen hun best de kunst te dienen en de jongens blijven er door van de straat. Hij achtte die vereeni gingen inderdaad zeer nuttig. Men heeft ook nooit gehoord dat er ontaarde dingen ge beuren. Van Alphen zeide dat de laatste uitvoering van de muziek een dronkemansboeltje is geweest. Van Nieuwenhutjze vroeg of de politie of nachtwaker daarover een rapport heeft uit gebracht dat het toen een dronkemansboeltje was geweest, want die is er dan toch in den regel btj als zooiets uitgaat. Ik betwijfel het sterk of die bewering van Van Alphen wel op waarheid berust. Van Alphen: ik kan Umenschen noemen die half dronken menschen hebben helpen thuis brengen. Van der Kroon. Het verwondert me niet dat wanneer iemand uit een herberg komt dat htj te veel heeft gedronken. Wanneer men uit de kerk komt, mag men dat niet verwachten, daarom te meer is het dan ge wenscht dat ze gebruik kunnen maken van de gemeentelijke vergaderzalen. Visbeen achtte daarvoor het muziekkorps niet voor verantwoordelijk. Het heeft niet in ztjn macht de menschen te dwingen geen borrel te drinken, de leden van de muziek zullen toch zeker niet onbehoorlijk ztjn ge weest. Spreker zeide jaren lid te zijn geweest van die vereeniging en dat het de leden te doen is om werkelijk iets goeds ten gehoore te kunnen brengen wanneer er een uitvoering of concert was. Het voorstel van Van Alphen om die ver eenigingen ook ƒ2,— per avond te laten betalen werd afgestemd, met de stemmen van de heeren Van Alphen, van Vliet en Van der Kroon voor. Visbeen vroeg het parkeeren van auto's op de hoogte tegen te gaan en die te ver wijzen naar den Zuiddyk. Daar is ruimte ge noeg. Op de hoogte, wanneer de menschen er staan om zaken te doen, heeft men geen ruim te over voor het doorgaand verkeer. Spreker vroeg tevens af te bakenen, met wittesteenen het terrein waarbinnen de voetgangers zich dan hebben te houden. Het is noodzakelijk dat daarin voorziening wordt getroffen. Van Alphen wilde 's avonds na zes uur de Voorstraat afsluiten voor het verkeer, dat de menschen daar hun zaken doen, zooals dat gebruikelijk is. Voorzitter meende dat daarvoor geen toe stemming verkregen zal worden van Ged. Staten. Spreker zou een en ander nog eens onderzoeken. Daarna werd de vergadering gesloten. OOLTGBNSPLAAT. Vorige week werden van hier verscheept: 125.237 KG. koepeen; 85.326 K.G. aardappelen; 44.240 K.G. uien. Woensdagmiddag halfdrie zal de ge meenteraad een openbare vergadering hou den. De agenda luidt: 1. Ingekomen stuk ken; 2. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School no. 1; 3. Wijzi ging verordening verpleging in het gemeen telijk ziekenhuis; 4. Wijziging verordening op het heffen van keurloonen; 5. Eenige af- en overschrijvingen. In 1929 werd een totale oppervlakte van 282 H.A. met aardappelen verbouwd. Bij de dezer dagen gehouden contr&le bleken nog 57.965 H.L. aanwezig, zijnde 57 van den geheelen aardappelopbrengst. Woensdagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk een spreekbeurt vervuld worden door Ds Rappard uit Dinteloord. Donderdagavond 7 uur zal in het gym nastieklokaal van de openbare school voor de leden der vereeniging Volksonderwijs en genoodigden, vanwege het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam, een voordracht over IndiS gehouden worden met lichtbeelden, door den heer J. Lameyn uit Den Haag. B. en W. hebben aan het Ned. Herv. Kerkbestuur vergunning verleend voor het bouwen van een ketelhuis met brandstof- fenbergplaats, ten dienste van de centrale verwarming. B. en W. hebben voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare school no. 1 de volgende voordracht opgemaakt: 1. M. R. Groenewegen te Scherpenisse; 2. J. A. Rijnberg te Middelburg; 3. P. J. Mul te Ouderkerk aan den IJssel. In een alhier, in hotel Hobbel, gehouden vergadering met het doei om te geraken tot de oprichting van een coöperatieve cichorei- fabriek, heeft de heer P. van den Heuvel uiteengezet waarom zoo'n fabriek in deze gemeente noodzakelijk is. Spreker zeide, dat al meerdere malen te Achthuizen en Den Bommel pogingen waren aangewend, doch dat voor do oprichting een tamelijk groot rayon noodig is, voor de plaatsing der aan- deelen. Verschillende gronden zijn hier aan wezig, die voor cichoreiteelt geschikt zijn. De oprichting van zoo'n fabriek moet nu ge schieden omdat er een groote overproductie schijnt te komen van aardappelen, koepeen en uien, waar ook de grootbedrij ven zich op de verbouwing van deze vruchten hebben toegelegd. Bovendien is het land waar 3 jaar achtereen cichorei op is geteeld absoluut kroel vrij. De heer Mast van Den Bommel zeide, dat een verplichte levering zal gesteld moeten worden aan de aandeelhouders. In Ouddorp bedraagt deze 20.000 K.G. per aandeel. De verbouwing is zeer speculatief. Er zjjn 100 aandeelennoodigieder ƒ600,- groot, waarop 20 gestort moet worden. De heer Van den Heuvel beschouwt de oprichting als een algemeen belang en hoopte dat in de volgende dagen veel aandeelen ge nomen zullen worden. Daarna werd de ver gadering gesloten en de gelegenheid voor het nemen van aandeelen opengesteld. HELLEVOETSLUIS. De heer Knape, Direc teur Postkantoor alhier is met ingang van 1 Februari a.s. overgeplaatst naar Velp(G.) en de heer F. van Rijk telegrambesteller alhier Is overgeplaatst van hier naar Pijnacker als besteller. De feestavond van de V.V. Hellevoet- sluis waarbij het beroemde paar Mr. Carter en Miss Corina optrad is zoo goed geslaagd, dat er vele stemmen opgingen om Mr. Car ter en Miss Corina nog eens te Hellevoetsluis te laten optreden, zoodat de voetbalvereeni- ging Hellevoetsluis in overleg met de Direc tie van „Casino" besloten heeftom aan veler verlangen te voldoen, zoodat wij nogmaals het genot zullen hebben om binnenkort Mr. Carter en Miss Corina in hun wonderbare experimenten te bewonderen. SPORT. Voetbaluitslagen Zondag j.l. 2e klas C. D. E. Z. V.—Hellevoetsiuis 1-1. F. A. G.-H. W. S. 4-3. Vooruitgang-Ursus 2-2. Dindua—D. C. V. 2-1. Res. 3e klas C. Hellevoetsluis II-D. R. V. II 2-0. (daarna The Rising Hope III Erasmus II 1-0. Verdere wedstrijden: Spijkenisse Sportlust 6-0. K. V. T. Wit-Rood-Wit 0-3. Demos—Nieuwenhoorn 3-0. Delemans-O. V.V. 1-8. Hellevoetsluis heeft met een gehavend elftal te Rotterdam aan D. E. Z. V. een puntje ontfutseld en daarmee kranig werk verricht. Bij Hellevoetsluis is er een penalty ingegaan, terwijl zij een strafschop niet in een doelpunt kon omzetten. D.E.Z.V. mag dus van geluk spreken De wedstrijd Hellevoetsluis II—D. R. V. II is even na de de rust toen Hellevo met 2 0 voorstond door den scheids gestaakt in verband met het optred D. R. V. Hoe dit af zal loopen, zul maar kalm afwachten. Gelukkig is dat Hellevoetsluis II geen schuld hee dat zij met een gerust hart de ko dingen kan afwachten. Loop der bevolking in 1929; Werkelijke bevolking op 31 Dec M. I geboorte (ook l elders gebore- 1 nen tot de be- volkingbehoo- frende 1 vestiging M. Vr. T. 1047 10 15 34 70 143 Geh. vermeerd. 92 85 177 I sterfte (ook el- i ders overlede- 1 nen tot de be- volkingbehoo rende 1 vertrek 10 8 18 117 116 232 Geh. vermind. 127 123 250 Verschil tusschen de geheele vermeerdering en de geheele vermindering Bevolking op 31 Dec. 1929 1012 lQj 35 VEILINGSBERICHT van Vrijdag 17 Januari 1930 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsveree „Oostvoorne". Dunsel 0,38 per k.g. Radijs 1,40 per 100 bos. Prei ƒ1,- tot 4,60 per iOO bos. Koepeen 2,90 per 100 k.g. Witlof 0,06 tot 0,08 per k.g. Kool (roode) 2,60 tot 8,20 per 100 Kool (witte) 3,50 per 100 stuks. Kool (savoye) 4,50 tot ƒ6,50 per 100 Boerenkool 0,25 tot 0,35 per kra Uien 1,50 tot 1,70 per 100 k.g. Tafelperen 0,07 tot 0,21 per k.g. Tafelappelen 0,06 tot 0,16 per k. Keukenappelen 0,02 tot 0,09. Keukenperen 0,03 tot 0,19 per k Spruiten 0,06 tot ƒ0,18 per k.g. Selderij 1,30 per 100 bos. Kipeieren (netto) ƒ6,20 tot 6,70 p. 10 Eendeieren 5,60 per 100 k.g. Kleine Eieren f 5,30 per 100 k.g. Aanvoer 24300 stuks. „De Installateur", een technisch-co: cieel weekblad, bespreekt een tweeta voeringen van industrieelen, welke oma midden October gehouden werden en r der Nederlandsche Overheid het verwij- gedaan, dat zij bij haar aanschaffing belangen van de Nederlandsche inq voorbijziet, dikwijls om een luttel pr schil en soms zonder begrijpelijke Schrijver bedoelt in de eerste plaatse spraak van Dr. Ir. C. F. Stork voor dj eeniging tot Behartiging van de Bel van het Personeel verbonden aan de Ma fabriek Gebrs. Stork Co. Sprekende de onbevredigende bezetting van ee der werkplaatsen, noemde de heer St, voornaamste oorzaak daarvan het fei nog steeds veel leiders van Overheids ven zéér weinig voor de Nederlandse dustrie blijken te gevoelen. Sommige ties vergeten zelfs bij haar aanvrage: er een Nederlandsche fabriek van stati-, turbines bestaat. De andere spreker, die op dit euvel was Ir. P. F. S. Otten, onder-directeu Philips' Gloeilampenfabrieken. Hij spr: den feestdisch, gehouden ter gelegenhe: de Edison-lichtweek te Amsterdam. Door den heer Wibaut als vertegei diger van het Gemeentebestuur van A dam was in zijn rede de vraag gest er op de wereldkaart nog plekken zij te wijzen waar de electrische gloeilan niet is doorgedrongen. Door den heer die daarna als spreker optrad, werdeu woorden aangehaald en gezegd: Een] lander denkt bij deze vraag in de plaats aan Philips, en men kan Uw aldus interpreteeren: zijn er nog plekt de aarde waar geen Nederlandsche PI Lampen worden toegepast? Welnu, v de heer Otten den heer Wibaut toe, wa ge de straatverlichting in Uw eigen gem de hoofdstad van Nederland ziet, dan ontwaren, dat deze niet door Nederlan maar door Duitsche lampen geschiec slechts 3 goedkooper ztjn 1 Schrijver vindt in deze uitingen aanlt er op te wijzen, dat in de vertegenw gende lichamen van stad enlandzeldi lans gebroken wordt voor de bevoordi van de Nederlandsche industrie door de heid, noch voor andere industrieele en mercieele belangen. „Gaat het om pol: oi confessioneele geschilpunten, om ders- of ambtenaarsbelangen, dan wedlj narVHiVnS®nW0<ïrdigers van de onderschr partijen in welsprekendheid; betreft 1 belangen van industrie en handel, or even of het groote of middenstands- nemingen betreft, dan worden de E linger: van Kamers en Gemeente slechts schaars gevuld." Dit is geen onwil, maar onbevoee. voortvloeiende uit onbekendheid me zakenleven. Er zitten veel te weinig? menschen in die lichamen, en als voor geeft schrijver de samenstelling va Tweede Kamer, niet gerangschikt na

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 2