mzsssms. ROTTERDAM ONZE EILANDEN KÖLFF <t ZOON - MIDDELHARNIS ME l VII DAR PLflft AASTRAAT MIDDELHARNIS verk is onze reclame Lybelle" N.V. Tooneelkunst Brinkhaus TWEEDE BLAD No. 22 18 Januari 1930 ndeeren U vakkundige bediening en leveren U artikelen op Hygiënisch en Ziekenverplegings gebied. WAARHEEN voor Amusement en Ontspanning alandplein SEN PARSER WEET U Heinekens bieren. 3de klas prijzen. Burgerlijke Stand J ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 18 JANUARI 1930. 5 ITEN: ARNIS: P. C. VAN GENT - Tel. 33. MD: H. KAKEBEEKE - Tel. 161. Opgericht 1768 BEZORGEN: 3 BRAAK-, ZIEKTEVERZEKERING, Wet- akelijkheid en alle andere verzekeringen, etniën - Prima Maatschappijen. OEN met en zonder veer k f 3.25 N, geheel compleeta 1.40 in verschillende soorten vanaf 2. JITEN (met bal in het midden) vanaf 1.75 onze gratis Prijscourant met belangrijke re voor gehuwden (10 ets. postz. insluiten). rrH. E. M. HUFKENS, (IUAISON SANITAS.) derschekade 7, nabij Witte Huis, Rotterdam FELIER VANAF HET STATION B f I 51250 *dam op: 1 v. 81 uur v. 8-12 uur igsv.3-6uur 4TREE 5VL0EREN :ie vanaf Bent EN LEIDER DAT Café Concert „HET WESTEN" 94 OUDE BINNENWEG 94 het meest gezellige en intieme Caie Is te ROTTERDAM. Van 1212 uur doorloopend schitterend muziekprogramma. Alom bekend door soliditeit, betrouwbaarheid en billijkheid Tooneelkleeding TooneelkapwerU Rotterdam - Oppert 45 Voor de Z.-H. Eilanden kan een actief vertegenwoor diger geplaatst worden tegen hooge provisie. Gewetensgeld. Da Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens ach terstallige belasting en gewetensgeld bij de Inspecteur der directe belastingen enz. te Hellevoetsluis de volgende bedragen: f 300 f 1500, f 342.13, f 621,18, bij den Ontvanger dier middelen te Hellevoetsluis f 900, f80, f 120, bij dien te Middelharnis f 45 84 en f 700, bij dien te Heenvliet f 120.16, bij dien te Oude-Tonge f 30. MIDDELH ARNIS.Terwijl Woensdagmor- gen dhr. v. d. W. uit N. Tonge zich met zijn vrachtauto in de Spuistraat bevond, slipte de auto en kwam zoodanig tegen de woning van dhr. Jacobs terecht, dat de muur scheur de en de auto eenigszins beschadigd werd. Woensdagavond hield de meisjesver- eeniging „Ora et Labora" alhier haar elfde jaarvergadering in het koor der Ned. Herv. kerk. Na opening door den WelEerw. heer ds. H. H. van Ameide uit Sommelsdijk brachten de secretaresse en penningmeeste- resse hun verslag uit over het afgeloopen jaar. De inkomsten bedroegen 338,80 en de uitgaven 313,94, zoodat het jaar 1929 sloot met een batig saldo van ƒ24,86. Voor de behoeftige ingezetenen zijn 173 kleeding- stukken vervaardigd, die Donderdagavond zijn uitgereikt. Door verschillende meisjes werd nog een gedicht of opstel voorgedragen en eenige liederen gezongen. Ongeveer 10 uur sloot de leider onder dankzegging voor de opkomst de vergadering. Werkloozen-statistiek. Op Zaterdag 11 Januari stonden bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven 3 zeevisschers; 17 veldarbei- ders; 1 timmerman; 1 schilder; 1 opperman; 3 transportarbeiders; totaal 26 personen. Te werkgesteld bij de gemeente 17 personen. Onze dorpsgenoot D. Horseling is Donderdag naar hetZiekenhuis te Rotterdam vervoerd teneinde een operatie te ondergaan. WINTER-WEDSTRIJD Schaakclub „Ons Genoegen". 1929-1930. Stand Aantal. op 14 Jan. DEELNEMERS. Gesp. Punten. 1930. partijen. No. 1. M. de Jager. 7 H F. W. Nanning 8 6 G. van Gelder, 7 5 3 S n ö- D. Bund 8 A. v. Seters. A. Verbrugge 8 9 Si 6 4-. J. Ph. Hoek. 8 5 l D. F. Jacobi. G. Mooiweer 5 10 2 6è Ant. Visser 7 Si Jb. Zaaijer 7 Si 6. L. Weeda. 8 4 7. L. Bund 8 Si W. Nieuwland. 7 2 M G. v, d. Wende 7 2 9-) C. Tiemens 8 2 H. Hartog 6 0 10- C. den Braber. 8 i Uitslag der op 14 Jan. gespeelde partijen. G. Mooiweer—C. den Braber J. D. Bund-A. Verbrugge 0-1. L. Weeda-O. Tiemens 1-0. G. v. d. Wende-M. de Jager 0 1. L. Bund-F. W. Nanning j-J. Jb. Zaaijer J. Ph. Hoek 1—0, G. van Gelder Anth. Visser 1 0. A. v. Seters-W. Nieuwland 1 0. J. Ph. Hoek—L. Weeda 1 0. G. Mooyweer-C. Tiemens 1—0. G. van Gelder-D. Bund 1-0. Centrale Veiling voor Goeree Overilakkee te Middelharnis. Veiling van Dinsdag 14 Januari 1930. Roode kool 1,40 tot 2,60 p. 100 stuks. Spruiten 1,10 tot 6,- per 100 k.g. Compagners 7,60 tot 10,— per 100 k.g. Goudreinetten 7,50 tot ƒ10,- per 100 k.g. Kleiperen 7,80 tot 8,— per 100 k.g. Bergamot 5,80 per 100 k.g. Zure appels 5,60 per 100 k.g. Boter 1,16 ^er pond. Veiling van Donderdag 9 Januari 1930.J Kipeieren 50—52 kg. 5,15 t. 5,40 id. 58-61 6,40 6,80 id. bruin 60 6,60 6,80 Eendeieren 6,50 Alles per 100 stuks. Boter 1,08 tot 1,11 per pond. SPORTNIEUWS. VOETBAL. Terwijl we vroeger ons haast niemendal aantrokken - als we een bondswedstrijd hadden te spelen - van het minder gunstige weer, indien het zoo wilde, we voetbalden met evenveel plezier haast of het regende, hagelde of sneeuwde, of de grond hard', zacht, mul, modderig of keihard van het vriezen was, het tegenwoordige „geslacht voetballers" schijnt te bestaan onder het regiem van een paar zachtmoedige bakers, die op d'r babies passen dat ze niet nat worden, want, zoodra er een druppeltje water op het groene veld valt, keurt men met een grootsoh gebaar de boel... onbespeelbaar. En de voetballers kunnen dan wat... in trappen en oefenen. Met die tegenwoordige manie van het snelle afkeuren weten we waarlijk niet hoe we het meer hebben. Een van de aantrek kelijkheden van het voetbal is juist de eigen schap dat de beste ploeg zich het snelst aan de minder prettige omstandigheden inwerkt. Beide ploegen hebben immers evenveel last van|het slechte veld, enlde technisch betere zal dan juist zLjn beter zijn kunnen demon- streeren; er wordt daar echter anders over gedacht, daarom vermelden we, met alle mogelijke reserves, inzake weer, regen, vorst, koude neuzen, grieperige beenen, jicht van leiders en lyders met bondskortbeid het korte program van ZondagFlakkee—P.F.0. SOMMELSDIJK. Uit deze gemente werden de vorige week vervoerd: 1350 H. L. aard appelen, 700 H. L, uien en 600 H. L.paar- depeen. Prijzen varieerden voor aardappelen 1 a 1,10, uien ƒ0,90 en paardepeen-ƒ0,50 per H. L. In het afgeloopen jaar passeerden door de Wilhelminabrug alhier 471 schepen. (Adv.) DIRKSLAND. Tegen J. de R. is proces verbaal opgemaakt wegens beleediging van een beëedigd ambtenaar; tegen I. L. H. te Middelharnis wegens overtreding van het vloekverbod tegen denzelfden wegens orde verstoring en tegen C. K. te Sommelsdijk wegens overtreding van art. 255, 2e Wet boek van Strafrecht. Het verzoek van de Coop. Broodbak kerij en Verbruiksver. „Volharding" U.A. alhier, om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij, waarin te plaatsen een gasoven, in het perceel kadastraal bekend, gemeente Dirksland, Sectie B. No.2681 (ge deeltelijk) en gelegen aan den Geldersche- dijk, A 550, is door Burgemeester en Wet houders ingewilligd. Door den Heer J. de Snayer is met ingang van 1 April e.k. eervol ontslag aan gevraagd als onderwijzer aan de Openbare Lagere School, alhier. Sollicitanten voor deze betrekking worden opgeroepen. A.s. Maandag 20 Jan. houdt de IJsclub Dirksland haar Algem. ledenvergadering. De agenda bevat, benevens bestuursverkiezing, verslag van den aanleg der ijsbaan. Voorts verlotingen. De verg. wordt gehouden op de bovenzaal van Hotel „Polderman" 's avonds 7 uur. De uitvoer bedroeg de vorige week: 1657 H.L. aardappelen, 5420 balen ajuin, 5460 balen peen en 257 H.L. poters. De prijzen waren op de Beurs van j.l. Donderdag resp. ƒ1, ƒ0,80, 0,50 en /O.QOperH.L. Perc 1. Woonhuis met Tuin aan de Zomerstraat, ingezet op ƒ4420,— Afgemijnd door C. Jongejan te Dirksland op ƒ5400, Perc. 2. Woonhuis aan den Straatdijk, ingezet op 2200,-. Afgemijnd door P. Hameete op ƒ2310, Perc. 3. Woonhuis aan de Tuinstraat, ingezet op 2070,— door J. Nieuwland te Herkingen. Aangeloopen. Perc. 4 en 5. Hofland in de Hondsgalg, ingezet op ƒ5234, Afgemijnd op 6500,— door Mevrouw de Wed. W. Zaaijer—De Graaft te Dirksland. HERKINGEN. Naar we vernemen zullen binnenkort van hier twee huisgezinnen naar Noord-Amerika vertrekken, tot verbetering van positie. Het gemeentewerk voor 1930 is opge dragen aan J. G. Noordijk, timmerwerk;J van der Velde, metselwerk; J. Nieuwland, smidswerk en J. Kareis, schilderwerk. De ingezamelde gelden bij gelegenheid van het Nieuwjaar, zullen als naar gewoonte ook dit jaar, zoolang de voorraad strekt, door een wekelljksche gave aan allen die daarvoor in aanmerking komen worden uit- de verplichting tot premiebetaling (zegels plakken) niet is nagekomen, het bedrag van de eventueel in te stellen navordering zal verhoogen met 10 naar boven afgerond tot een bedrag van ten minste tien cent. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 5 dagen gevisebt. Ge middeld werd per dag en per vaartuig 80 K.G. garnalen gevangen. De beroepen predikant ds. Van Voorst uit Kootwijk heeft voor de Ger. Kerk alhier bedankt. Tijdens de storm van Zondag op Maan dag is uit de villa van den Edelachtb. heer Cbarbon een paneel uit een buitendeur ge rukt. Dinsdag j.l. zijn vijf kinderen van de Wed. J. Hoekman vertrokken van hier om opgenomen te worden in de weesinrichting Neerbosch te Nijmegen. GOEDEREEDE. In de Ned. Herv. Kerk zijn tol Notabelen herkozen de Heeren A. de Vries en L. v. d. Wende Kz. Op 20 Januari zal de verkooping van zitplaatsen plaats hebben in de Ned. Herv. Kerk. OUDDORP. A.s. Zondag zullen in de Ned. Herv. Kerk bevestigd worden als ouderling J. Grinwis, als diaken C. Pfll. Op Dinsdag 28 Januari zal van gemeente wege een aanbesteding plaats hebben van rioleering enz. (Zie advertentie in dit blad). De Naaikrans, genaamd „Werkt terwijl het dag is", heeft het afgeloopen jaar onder staande kleedingstukken gereed gemaakt en worden nu aan 20 behoeftigen alhier uit gedeeld, zijnde 9 lakens, 18 sloopen, 10 vrouwenhemden, 12 Meisjeshemden, 6 vrou wenbroeken, 8 meisjesbroeken, 6 jongens- hemden, 3 manshemden, 6 borstrokken, 6 vrouwenschorten, 3 nachtjaponnen, 6 thee doeken, 6 flanelle luiers, 3 paar kousen, 3 vrouwenrokken en 1 jongensbloes, zoodat de vereeniging alle lof toe komt voor haar liefdewerk. Er wordt binnen enkele dagen weer eens aangeklopt om giften daarvoor in te zamelen, om dan weer met nieuwen moed met de werkzaamheden een aanvang te maken. NIEUWE TONGE. Tot bestuursleden van de Dorpsvereeniging „ter bevordering van den landbouw" alhier zijn herkozen de heeren L. Nelisse en G. van Es. Een perceel tuingrond thans in huur bij mej. de wed. A. Broosboofd alhier, is onderhands verkocht aan den heer J. van Vliet te Rotterdam. Als ambachtslieden voor de gemeente zijn voor 1930 aangewezen als timmerman C. Holleman, als metselaar M. J. vanDriel, als schilder J. Holleman en als smid M. Breur. - Loop der bevolking over het jaar 1929. M, V. Totaal Bovolking op 1 Jan. 1929 473 465 938 Geboren15 7 22 Ingekomen32 28 60 ~52Ö 500 1020 Overleden9 6 15 Vertrokken16 22 38 Bevolking op 31 Dec. '29 495 472 967 Levenloos geen. Huwelijken 8. MELISSANT. W(j brengen in herinnering, dat de rentekaarten en -boekjes van de arbei ders, die in Melissant wonen en werken moeten worden ingeleverd bij den Raad van' Arbeid te Brielle vóór 25 Januari a.s. Tegen de arbeiders eventueel werkgevers - die hieraan geen gevolg geven, zullen straf maatregelen worden genomen. Tevens vestigen wli de aandacht van werk gevers er op, dat de Raad van Arbeid, indien (Adv.) OOLTGENSPLAAT. Het maken van een centrale verwarming in de Ned. Herv. Kerk is gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren: Joh. Oosters, metselwerk 375,— Mosselman en Korteweg, timmerwerk ƒ520; C. D. Birkhoff, smidswerk 33,25; G. van NimwegeD, verfwerk, 19,— Het houden van de eerste ouderavond in de Bijzonder School is uitgesteld tot Dias dag 21 Januari a.s. De heer A Klein, hoofd der school en de heer P. den Braber, zullen ieder een referaat houden. De nieuwe Ger. Kerk is haast voltooid. De godsdienstoefeningen in de hulpkerk zul len Zondag a.s. voor het laatst plaats hebben. Het bestuur van de afdeeling „Volks onderwijs" heeft de functies onderling ver deeld als volgt: G. N. Breur, voorzitter; H Kruik, secretaris; W. Wielaard, penning meester; J. Kosten, 2e-voorzitterK. Troost Jz., 2e-secretaris; L. J. Beije, 2e-penning- meester en W. de Vos Jz„ commissaris. Tot koster in de nieuwe Geref. Kerk is benoemd in de plaats van den heer H. Verschuur, die ontslag heeft genomen, de heer P. Korteweg Dz. HELLEVOETSLUIS. De heer J.Lesuiste Nieuwenhoorn is geslaagd voor het praktijk- diploma Boekhouden. Hr. Ms. Kanonneerboot „Balder" is van Vlissingen op 's Rijkswerf aangekomen om te dokken en voor het ondergaan van voor zieningen. De bemanning zal ODgeveer twee maanden hier blijven. Te Nieuw-Helvoet zijn in 1929 gesloten 31 huwelijken, terwijl er 1 door echtschei ding werd ontbonden. De Muziekvereeniging „Sempre Cres cendo" geeft heden Zaterdag in de zaal van Mej. de Wed. Scheygrond een uitvoering. O.V.V. 1Hellevoetsluis I. 52. Om half 3 laat scheidsrechter Berkhout beide elftallen binnen de lijnen komen, en zien dat Hellevoetsluis met 2 invallers verschijnt o.a. v. d. Wal en Th. Hoogkamer. Dus 2 Veteranen. Hellevoetsluis brengt de bal aan 't rollen en onderneemt direct een vinnigen aanval op 't O.V.V. doel, hetgeen Hellevoet sluis hasst een doelpunt oplevert. Dit gaf dej weinigen supporters moed. Maar O.V.V. zit intusschen ook niet stil. De watervlugge voor hoede van O.V.V. brengt menig angstig mo ment voor 't Hellevoetsluis doel. Maar dan is het hoofd van Waalboer het groote struikel blok voor O.V.V. In alle standen vangt hij den bah Het is een lust om hem te zien spelen. En wanneer Hellevoetsluis ook weer eens eenige aanvallen ondernomen heeft, is weer het woord aan O.V.V. De linksbuiten zet voor, en uit zijn voorzet komt een mooi doelpunt. Dit schijnt Hellevoetsluis te prikkelen, want zij valt on stuimig aan. Th. Hoogkamer krijgt de bal te pakken, dezen speelt hem op Stolk, en als de achterhoede van O.V.V. denkt dat de scheids rechter voor buitenspel zal blazen, laat hij doorspelen en kan Stolk op gemakkelijke wijze doelpunten 11, waarmede de rust ingaat. Na de thee pakken beide partijen weer flink aan, maar door slechte voeden der halflinie gaat het niet erg. Dan probeert Overgauw het een paar maal alleen en als we denken dat hij zal doelpunten, schopt hij steeds jn de grond, wat heel jammer was, daar hij steeds mooi door brak. Om beurten komen beide doelen in ge vaar. Maar toch is het weer O.V.V. die voor sprong vergroot en kort na elkaar de stand tot 41 opvoerd. Nu wordt het Hellevoetsluis tej machtig, en valt steeds aan, maar nu zie we dat de schutter ontbreekt, want was die er geweest zeker had O.V.V. er zoo niet afge komen. Maar de jongens geven het nog niet op. En zien we soms aardig spel van de recht- binnen en rechtbuiten. Weer een aanval van Hellevoetsluis en nu komt het zoolang ver diende doelpunt door toedoen van den recht buiten. Had dezen iets pittiger gespeeld, zeker had zij nog wel een puntje er bij kunnen maken. Er is nog 10 minuten te spelen. De linksbinnen van O. V.V. krijgt de bal te pakken en schiet vanaf de buitenlijn in eens in 52. Nu trekt Waalboer ook naarg voor en heel Hellevoet sluis valt aan maar zonder succes. En zoo komt het einde van dezen op zeer vriendschappelijke wijze gespeelde wedstrijd. Bij Hellevoetsluis viel vooral het kopwerk van Waalboer op, het leek wel de man met het stalen hoofd. (N.B.) Rest nog te vermelden dat de heer v. d. Wal voor de rust nog een prachtig doel punt maakte dat zuiver was en niet toegekend werd. W. Br. SPORT. R.V.B. wedstrijden Zondag 19 Jan. 1930. 2e klas 0. D. E. Z. V. -Hellevoetsluis. T. A.G.-H. W.S. Vooruitgang—Ursus. Dindua—D.D.C. Res. 3e klas C. HellevoetsluisII—D.R.V.II. Aanv. 2 uur. D.H.S. 3-C.K.C. 2. The Resing Hope 2—Erasmus 2. Verdere wedstrijden. Flakkee P.F.C. Spijkenisse—Sportlust. K. V. T.—Wit Rood Wit. Demos—Nieuwenhoorn. Deleman 2 O.V.V. 2. Hellevoetsluis I gaat dus a.s. Zondag den strijd aanbinden tegen D. E. Z. V. en zal zich duchtig moeten inspannen om één puntje binnen te sleepen. Intusschen het kan, dus zullen wij zien of de roodbroeken hun beste beentje voorzetten. Vermoedelijk zullen er niet zooveel supporters meegaan als anders, daar om twee uur Hellevoetsluis II thuis den strijd zal aanbinden tegen D. R. V. 2 uit Rotterdam, no. 1 van hun afdeeling. Helle voetsluis II staat no. 2 en van den uitslag van deze wedstrijd hangt veel, neen hangt alles of. Hen die anders de verrichtingen van het eerste bijwonen, zullen nu hun plicht doen en het tweede aanmoedigen. Te Rot terdam moest Hellevoetsluis IlinD.R. V.2 hun meerdere erkennen, doch dat was toen niet bepaald noodig geweest. Een Zondag niet te ver opdrijven en schuivers langs den grond op 'tdoel, niet hoog. Mannetjes van Henk zet er alles op en doe je best. Het kan zeer goed en het is de kans. Als je verliest is de kans op 't kampioenschap verkeken. Dus pak nu eens aan en laat zien wat je kan, Veel succes en zorg dat je metD.R.V. van plaats verwisselt. NIEUWENHOORN. De heer J. Lesuis, alhier, is te Rotterdam geslaagd voor het praktijkdiploma Boekhouden van de Ver eeniging van Leeraren te Amsterdam. Aan deze gemeente is een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van 10.200, ter verstrekking aan de Ver eeniging alhier, werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, voor den aankoop van onroe rend goed, om dit land in pacht uit te geven welk voorschot in 30 jaren zal worden af gelost. De jaarvergadering der Varkensver- zekering „Hulp in Nood", gehouden in het café Stolk, werd bijgewoond door ruim 90 leden. Na opening door den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering en het jaarverslag 1929 voorgelezen en goedgekeurd, waarna de penningmeester verslag deed van zfln beheer. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heeren C. den Bakker en G. Bravenboer, herkozen. In de centrale commissie werden benoemd de heeren C. v. d. Meljden, J. de Geus en C. 't Gilde. De contributie blijft zooals zij in 1929 was. Als hulp bij 'tinenten werd aangesteld de heer G. Bravenboer. ROCKANJE. L.l. Zaterdagavond aanvang 7 uur voerde voor een volle zaal die van den Heer Joh. Monster boeiend op het too- neelstuk in 4 bedrijven „Zoo werd hij rijk." nadat de Heer L. van Buren, welkom tot de opgekomenen had gesproken namens de ver eeniging en haar voldoening over de goed be zette zaal niettegenstaande de malaise op land en tuinbouwgebied, wel een bewijs, dat 't vorig tooneelstuk van „Kunst na Arbeid" de harten te Rockanje had gewonnen. Ook nu hoopte zij „Zoo werd hij rijk!" ten genoege van het pu bliek te kunnen opvoeren. Laten wij dadelijk zeggen, dat, ook dank zij de uitstekende gri meering van den heer J. de Kramer van Nieuw Helvoet de tooneelisten bizonder boeiden en de pittige moraal van het stuk. Wat men in ongerechtigheid zaait, dat zal men aan 't eind van zijn leven in wroeging en gewetens onrust maaien." diep in de ziel van 't gehoor drong. Aan applaus ontbrak het dus de ver eeniging niet. De pianist de Heer P. v. Bol-Es geaccompagneerd door zijn collega Pianist zorgde voor gezellige vioolnummers en chan sons tusschen de bedrijven „Erabest at alle kans, dat „Kunst na Arbeid" ten bate van de Groene Kruiskas, dit stuk dezen winter nog- thans opvoert. Naar wij vernemen staat de aankoop van niet 25 maar 75 H.A. schilderachtigduinterrein in de omgeving van onzen „Liezenput" in verband met den aanbouw van 3 villa's. De bevolking van Rockanje nam in het afgeloopen jaar met 45 personen toe en be draagt thans 2661 inwoners. Vooral met het oog op 't toenemende vreemdelingen bezoek is de aanbouw en ver bouw van woningen en winkels hier nog steeds in volle actie. Voor de ambachtslieden wordt het hier een eldorado. I ■ansBHHfij) MIDDELHARNIS. Geboren: Eveline, d. v. C. J. H. van der Valk en A. Bobeldijk. Ondertrouwd: J. Maliepaard 30 j. en G. Klink 24 j. Overleden: B. E. Voordjjk 70 j., echtge noot van E. Beket. SOMMELSDIJK. Geboren: Adriana, d. v. J. v. Wezel en A. Schol. Ondertrouwd! J. v. Groningen 29 j. te Middelharnis en N. Hartensveld, 23 j.j B. Bette 24 j. en L. Troost 23 j. Gehuwd: J. v. d. Bos, 25 j.te Vlaardingen en L. Hanenberg 23 j. DIRKSLAND. Geboren: Johanna, d. v. Adr. Bogert en van Hub. van Moort. Overleden! ELsje Kaslander, oud 65 j., echtgen. van Chr. Guldenmeester. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: H. Kolbach, j.m. 36 j. te Poederooüen en F. W. v. Vliet, j.d. 32 j. alhier. OOLTGENSPLAAT. Overleden: Jacob Johannis Crezee, 8 maan den; Willem Korteweg, 93 jaar, Wednr. van Lena Breeman; Johanna Karelse, 84 jaar, wed. van Jan Wouters. HELLEVOETSLUIS. Geboren: Francina Gerritdina, d. van G. Kruger en S. Steenaart. Overleden: Arendje Kievit, wed. van Arie van Gelder, oud 77 jr. BRIELLE. Geboren: Willem Marie, z. van G. de Baan en P. Roest. Overleden: Cornells Buïsert van Rij, 81 j., wedn. van P. Kruijne. Jacquelina Maria van Weede, 82 j. wed. van H. G. Asmus. Vragen van het Lid der Staten van de Provincie Zuid-Holland, den Heer Mr. L. Touw, ingediend den 22sten December 1928. I. Zijn Gedeputeerde Staten in verband met de doorbraak van den Buitendijk aan den Zuidpolder onder de gemeente Baren- drecht niet van meening, dat de polderbe- langen- beter zouden kunnen worden behar tigd, wanneer in bepaalde gevallen verschil lende kleinere polders tot een groot Water schap werden vereenigd? II. Zijn Gedeputeerde Staten niet van oordeel, dat dan ook o.a. de waterstaatkun dige dienst technisch beter zou kunnen wor den ingericht, terwijl tevens een doeltref fender organisatie in het leven zou kunnen worden geroepen bij het optreden van plotse linge rampen, door nog algemeener dan thans het geval is een dijkleger samen te stellen, meer noodmaterialen op stapelplaat sen aan te leggen enz.? III. Ware het daarom niet wenscheltjk om over te gaan tot de oprichting van een Wa terschap „Dijkring eiland IJsselmonde"ten einde op die wijze althans voor het eiland IJsselmonde reeds een meer bevredigenden toestand te verkrijgen? IVa. Zijn Gedeputeerde Staten bereid tegen de a.s. Zomerzitting in dezen geest wat het eiland IJsselmonde betreft bepaalde voor stellen te doen, IVb. en vervolgens zich ervan te over tuigen of de verschillende Hoogheemraad schappen en polders een behoorlijkeregeling hebben getroffen, voor het geval ernstige gevaren mochten dreigen of rampen mochten plaats vinden? V. Zijn Gedeputeerde Staten niet van oordeel, dat de extra-kosten van dtjksver- zwaring van den Jan Gerritsepolder en de gemaakte bekistingen voor rekening dienen te komen van de daardoor beschermde pol-

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 5