PUROL Baart,1 Den heer T. Luime is herkozen als ij. C. Kerkmeester in de Ned. Herv. Kerk. W. i _De garnalenvisschers hebben de afgs. loopen week van 80—100 kilo garnalen per dag en per schuit aangebracht. atuig- uren, reikt, f het voerd chten 0,45 f 1.10 oene- racht >ol te mies van lering uur, bora" koor meide gzijn den tigen vette indag strijd enige de heeft omt. ikkee 30. .tuks. st. tuks. g. g. '0 k.g, k.g. rond. had een hulp tjjde- Ihier, ter heer 5 uur ivoet sn in n den richt ;egen trent hten rond ïging etbe- |is zal tot Jeding lar de iwen- ibben piaco- nzage lillen wond itot daar idene isster ag 15 'g bij uring 11929: 1870. en 75. P9. 1127, bevol- alzoo het ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 15 JANUARI 1930. pht is Ned A s. Donderdagavond hoopt in de Ne( Herv. Kerk voor te gaan de heer W. Bop, man van Stellendam. Voor een stampvolle zaal met ruipl 200 bezoekers hield de Nederl. BlindenbonJ op 8 Januari j.l. haar Propaganda kunstl avond. Precies half acht opende dokter Zubjjl de uitvoering met een toepasselijk woorj,| Hij wees o.m. op de dubbele beteekenis, i dezen avond voor de aanwezigen zou hebbepl In de eerste plaats was de avond voor hei f een ontspanning. Maar in niet geringer mat I zou het een leering zijn. Waar toch de gang I bare meening over een blinde steeds is, abI over een stumperd, een stakkerd, die va:I aalmoezen en weldadigheid heeft te I zouden de overgekomen leden der Nederjl Blindenbond door hun optreden nu tooneqf dat men in hen de doorsnee blinden rnoej zien en j dat dan blijken zal, dat die noJ volstrekt niet zoo armzalig zijn te noemep| als men oorspronkelijk wel had gedacht. Daarna bracht dokter Zubli dank uitaail de zangvereeniging „Goereesch Gemengil Koor", alsmede aan eenige personen, dit! belangloos hun diensten voor het welslagen) van dezen avond hadden verleend. Tenslotte gaf hij het woord aan den Propa-I gandist, den heer Joh. van den Berg, digi zichzelf en zijne drie vrienden, de heeren| van den Heuvel, Bresser en van 't Hof i het publiek op zeer onderhoudende en humoJ ristische wijze voorstelde. Het eigenlijke programma werd geopenil door den heer van 't Hof, die twee piano-solo'el ten gehoore bracht, waarvoor hem een well verdiend en dankbaar applaus ten deel viel! Dan volgde het tweede nummer en wel vanl den heer Bresser, zang- en spraakleeraar uit! Arnhem. Met zijn sympathieke, rustige steml droeg by eenige liederen voor. Jammer, datl zij in het Duitseh werden gezongen, waar-I door de beteekenis der voordracht voor velen I verloren ging. De waardeering voor hetgeen! gegeven werd was er echter niet minder! door. Vooral waar men wist, dat de zanger! steeds geweEd was, begeleid te worden, terT wjjl hij nu zichzelven moest accompagneereil en zijn aandacht over stem en instrument moest verdeelen. De heer van den Heuvel, declamator ui I Deventer verzorgde het derde nummer met I een allergeestigste toespraak, gedurende I welke een doodsche stilte en een hartelijkenl lach elkander afwisselen. Tenslotte kwam! het eigenlijke onderwerp, zijne déclamatietl „Het Kinder-twaalf uurtje van Samuel Falk-r land. Hij toonde zich daarbij als iemand, die I de gevoelens van het publiek weet te berei- ken in ernst en scherts. En ja! menige traan I werd er op oude en jonge wangen getooverd.l Een klaterend applaus werd zijn deel. De heer Van den Berg volgde dan met zijnI eigenlijke propagandarede. Hij legde daarin I uit wat de bedoeling is vandeNederl.Blin-l denbond. Hfl vertelt dat er in Nederland! ongeveer 4000 blinden zijn, of daarmee ge-1 lijk te stellen personen. En dat de opvoeding! van hen uitsluitend door de openbare wel-| dadigheid moet worden bekostigd. Dat opleiding van blinden reeds mannen heeft geleverd in verschillende bedrijven (rijwiel-I monteurs, radiomonteurs, marconisten, etc. I etc.) ja zelfs beoefenaren der schoone kunsten, masseurs, en een Doktor in de Duitsche let-1 teren. Hjj besluit, dat het dan ook een rede-1 ljjke eisch is van de Ned. Blindenbond,om evenals in Duitschland en enkele anden I Europeesche Staten, gezien ook de bereikle I resultaten, de blindenopvoeding tot een I quaestie van Staatszorg te doen worden. Datl is de groote bedoeling van zijne propaganda I en tevens toont hij aan, dat een blinde niet I altijd degeen hoeft te zijn die met een (hem I altijd kwestend!medelijden behoeft te wor- T den beschouwd. - Al moet een blinde veel I missen, toch kwetst hem, op den duur, het I meest, het medelijdend weldadigheidsgebaar, I alsof hij verder voor iets meer niet waaril wordt geacht. Want dat is zeker, dat eeil blinde zich niet minderwaardig hoeft til blijven voelen, iets, wat hij bij behoorlijk opleiding dan ook niet is. I Het publiek juichte den spreker hartelii toe en toonde daarmede, hoe het zijn fe- I doeling in zijne propagandareden heeft be grepen en haar medevoelt. L In de pauze vergastte de heer van 't Hol I de zaal op eenige populaire stukjes muziei I en onderhield zoo een allergenoegelljkste 1 stemming in de zaal. Ook vertelde dokter I Zubli de aanwezigen over het blindenscbrif'I en toonde dat met verschillende aanwezig! I schrijfbehoeften voor blinden nader aan. Dt bezoekers konden allen blij gemaakt worde! I met een papier vol blindenschrift, dat dol' de heer van 't Hof uit zijne collectie weet- 1 bladen voor blinden, gratis werd afgestaaD- Na de pauze bracht de heer Bresser dit-1 maal drie Hollandsche liederen ten gehoore, waarvoor hem wederom een langdurig ap' plaus werd toebedeeld. Terwijl de voorbereidingen op het toon werden getroffen voor het op te voeren een-1 actertje, was het weer de heer van den 0eu* I vel die het publiek op onrustige wijze rustij I wist te houden. Het was een schaterlachen! na elke geestigheid, dat geen einde oawj voor men weer moest luisteren naar ee f volgend verhaal. I n had haar li 1 bad, I Tenslotte het tooneelstukjei „Jon3 Klompenmaker." Joris, die vernomen 1 dat de voorzanger door den dokter was op I gegeven en nu in zijn goedige eenvoud meen ,i dat hij wel dit belangrijke werk zal kunn l overnemen. Hij gaat naar de Dominee het dorp, die hem op uitnemende wijze flink aan den tand voelt. Maar genoeg hierover. Gaat zelf eens kijken en ziet, hoe juist zij hun rol vertolken en verwondert U mèt mij, dat hier blinde mannen een zaal met zienden op zoo onderhoudende wijze weet bezig te houden. Of liever I verwondert U niet, maar leert er door, dat niet iedere blinde maat schappelijk uw medelijden behoeft, al is ook zijn lot wat harder dan het uwe, door z(jn zintuigelijk gemis. Leert, dat er blinden zijn (en velel) die onze verwonderde bewondering kunnen afdwingen, door hun wereldkennis, die voor de onze niet behoeft onder te doen. Dan zijt ook gij overtuigd vaD de noodzaak, dat het blindenonderwijs een quaestie moet zy'n van staatszorg! Dan is het doel van de Biindenavond daarmee bereikt. De collecte bracht ruim 180,- op. OUDDORP* M. Sperling Pz. heeft zijn woonhuis onderhands verkocht aan Joh. Pikaart. De garnalenvisschers hebben de afge- loopen week van 40—60 kilo garnalen per week en schuit gevangen, de kuilvisscherij gaat niet voordeelig. Aan de 5 cichoreidrogerijen zijn ruim 12 millioen K.G. cichoreiwortelen aangevoerd. Aanmerkelijk meer dan vorig jaar. De afgeloopen week zijn van hier ver scheept ruim 8000 balen uien, 500 balen koepeen, 450 H.L. aardappelen en 600 kilo Heinrich boonen. Handel slap. Zaterdagavond had alhier in Café Spee vergadering plaats van de Geitenfokvereen. De voorzitter opent de vergadering en heet allen welkom aan de 70 opgekomen leden. Bekening van den Penningmeester over het afgeloopen jaar. Ontvangsten ƒ523,85, uitgaven ƒ398,88. Verkiezing van 2 aftreden de bestuursleden, KI. Mierop en G. H. Tanis die beiden werden herkozen. De fraaie col lectie geiten breid zich gestadig uit. De wed. Boshoven krijgt 10, premie voor de goede verzorging der bokken. De bokhouder in het Westen, J. Meijer heeft de gemeente ver laten en in zijn plaats is aangesteld M. Klein. Dan volgt de rondvraag waarvan sommigen gebruik maakten. Daarna werd de vergade ring gesloten. Uitvoering van Ouddorps kinderkoor. Voor de derde maal werd Ouddorp ver gast op een kinderoperette „Pietro's droom", dit ter gelegenheid van de uitvoering van het kinderkoor onder leiding van den heer Boelaars. We kregen een kijkje in het land van elfen en kabouters, waar Pietro, een een voudige herdersjongen door zijn droom werd gebracht. Heel veel moeite en toewijding moeten hieraan zijn voorafgegaan, gezien den uit slag. De heer en mevronw Pik schijnen on uitputtelijk, ons Ouddorpers, iets moois te bereiden. Er is werkelijk vindingrijkheid en moed noodig om met de aanwezige midde len een vertooning op zulk een peil te bren gen. Wie het zagen, weten, dat het heusch de critiek kon doorstaan. Werkelijk we z(jn oprechten dank schuldig aan deze kinder vrienden, die zooveel blijde gezichten wisten te tooveren. De voordracht van de Volendammers als toegift was een en al pret en lach. Daarom werd het stukje op verzoek herhaald. Nadat de vele kindervoeten slechts noode van het podium waren gegaan, sprak de Edelachtbare heer Burgemeester dank uit namens het publiek en bood den heer en mevr. Pik een sierlijke tinnen vaas met bloemen aan, terwijl de heer Boelaars een kistje sigaren ten geschenke kreeg, dit voor de goede zorg aan de kinderstemmen. Alzoo eindigde één der drie avonden, die een stamp volle zaal trokken. VEESLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente OUDDORP op Vrijdag 10 Januari des namiddags half drie uur. Voorzitter Burgemeester Gobius du Sart. Afwezig wegens ziekte de heer W. Mas tenbroek. De Voorzitter opende Vergadering met voorlezing van het gebedsformulier. Voorzitter: Met de eerste vergadering in dit nieuwe jaar, wil ik van de gelegenheid gebruik maken U dank te brengen voor de blijken van belangstelling en medeleven bij de wisseling des jaars ontvangen. B(j deze bied ik Umijn wederkeerigegelukwenschen aan en hoop dat het U in dit jaar met de Uwen goed moge gaan. Dat 1930 in het algemeen een voorspoedig jaar moge zjjn. Al is het gezien de lage productenprijzen niet zoo goed geweest dan het afgeloopen jaar, toch hebben we nog reden dankbaar te zijn. W(j hebben ons mogen verheugen in de vergaderingen op een goeden geest en ik hoop dat ook dit jaar in dat opzicht weer gunstig mag z{jn en de verstandhouding zoo mag b](j ven voort gaan. Daarna werden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. De goedkeuring van Ged. Staten over het besluit tot het aangaan en medestichten van de N.V. E.M.G.O. De Voorzitter sprak woor den van dank tot het college van Ged. Staten voor de vlugge afwerking. Van de commissie tot wering van school verzuim het verslag over 1929. Een verzoek van diezelfde commissie om de kosten op de begrooting te verhoogen tot ƒ1,— per vergadering per lid, omdat deze zoo slecht door de leden worden bezocht. B. en W. gaven de voorkeur aan het stellen van een vast bedrag, b.v. 50,— per jaar. C. Bosland zeide zich daarmee wel te kun nen vereenigen. Het speet spreker dat de heer Van der Linde zoo weinig ter vergade ring komt en dat dit zoo dikwjjls gewenschtis. Voorzitter: Die diende toch eigenlijk door drongen te zijn dat hjj steeds aanwezig zou moeten zjjn. C. Bosland: Ja, maar ik kan hem toch ook niet kwalijk nemen dat hjj niet door het slechte weer heen komt fietsen om die ver gadering bij te wonen, de dokter komt echter ook nooit, en die kon dan toch wel tegen woordig zjjn. Een verzoek van de vereeniging van B. en S. in het Kanton Hoorn om adhaesie te betuigen aan een adres aan de Tweede Kamer teneinde de klassificatie bjj de Bur gerij! ke Bijksambtenaren vervallen te kr jjgen. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen, alhoewel B. en W. in principe er tegen zijn overal adhaesie aan te betuigen. 'tZal ook wel niet veel helpen. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Daarna werd besloten depolitieverordening te wijzigen, zoodat het verboden zal zjjn aan schepen grooter dan 40 M. lang in de maan den Oct. tot en met Jan. de haven hier binnen te loopen. Alzoo werd besloten. Ingekomen was de driejaarljjksche af rekening met de Bijz. school. Hieruit bleek dat de Bjjz. school over de jaren van 1924 tot en met 1927 te veel voorschot had genoten van 1495,74, zoodat dit bedrag terug ge stort moet worden in de gemeentekas. J. Tanis vroeg waarom het onderwjjs per kind aan de O.L. school meer kost dan aan de Bjjz. school. Voorzitter deelde mede dat de gewone onderhoudskosten moeten worden omgesla gen over een kleiner aantal kinderen, waar door de kosten aanmerkelijk hooger worden. Daarna ging de vergadering in geheime zitting over ter behandeling van het plan tot demping van de sloot bjj de O.L. school. Na heropening deelde de Voorzitter mede dat er eigenlijk drie plannen zjjn. Een waarbp er geen trottoir wordt gemaakt, een waarbij wel trottoir gerekend en geen bestrating van den polderweg en een waarbjj alles zou worden opgeknapt. B. en W. stelden voor het tweede plan aan te nemen. Zij voelden er weinig voor dat gedeelte wat van den polder is niet te bestraten. Alzoo werd besloten. De Voorzitter vroeg daarna wat deleden wenschten, dat het werk publiek of onder hands, d.w.z. alleen onder de inwoners aan te besteden. B. en W. stelden in meerderheid voor het werk in de gemeente te houden. J. Tanis was dit met B. en W. eens. T. Tanis meende dat de ambachtslieden hier zelf niet alles kunnen maken, omdat zjj daarvan geen ervaring hebben. Zjj zullen vele materialen toch van anderen moeten betrekken en hjj geloofde niet dat het in het voordeel van de gemeente was. Voorzitter zeide dat hjj dit standpunt in B. en W. ook naar voren had gebracht dat publiek allicht goedkooper was. Het kunnen uitvoeren van het werk door de ingezetenen, dat zal wel gaan, want alles moet toch ook gebeuren onder deskundig toezicht. KI. Voogd geloofde dat het gerust in de gemeente aanbesteed kon worden, het opleg systeem zal wel uitvoerbaar zijn door de concurrentie. T. Tanis: Ik acht het geen speciaal met selwerk, was het een gewoon gebouw, dan was ik er voor het in de gemeente te houden, dit acht ik echter niet gewenscbt. Voorzitter: Bjj een publieke aanbesteding kan men ook direct beginnen, dan behoeft men niet te wachten op de goedkeuring van Ged. Staten. Daarna werd besloten het werk publiek aan te besteden. Eondvraag. KI. Voogd vroeg verbetering van de straat bjj de haven. Dit werk zal zoo ongeveer 1350,— kosten. T. Tanis achtte dit ook wel noodig. Daarna werd alzoo besloten en de vergadering ge sloten. NIEUWE TONGE. Op 31 December 1928 bedroeg het zielental dezer gemeente 2003. Op 31 December 1929 bedroeg het aantal 1987 zielen. Gesloten huweljjken in 1929:24. In de afgeloopen week zjjn uit deze gemeente vervoerd 6200 balen uien, 2400 H.L. aardappelen en 800 balen koepeen. Prij zen der uien zijn 0.80, koepeen 0.45, aardappelen 1.10 en poters ƒ1.25 per H.L. Door den hevigen storm zjjn hier van vele woningen de daken beschadigd door het afwaaien der dakpannen. OUDE TONGE. Verslag Onderavond O. L. school. De Oudercommissie der O. L. school be legde op Donderdag 10 Januari een ouder avond. Hoewel de gymnastiekzaal van het schoolgebouw aardig was bezet hadden wjj toch, gezien de belangrjjkheid van deze ouderavond, grootere opkomst verwacht. Ware deze belangrjjkheid op het pro- gramma, 't welk den ouders werd thuis- gezonden, beter tot uitdrukking gekomen, zeer zeker waren meerdere ouders aanwezig geweest. De slechte gewoonte der Ouder commissie om te vergaderen in een onver? warmde zaal zal ook velen terughouden. De heer Everaers, ambtshalve voorz. van dezen avond, opende de vergadering met de beste wenschen voor 1930. Hjj deelt mee, dat het leerlingtal in 1929 stationair bleef. Gezien een groot aantal verhuizingen in 1929, mag spr. voor 1930 op gunstiger resultaten ver trouwen. Als de notulen der vorige ouder avond zjjn gelezen en onveranderd zijn vast gesteld, houdt dr. Parree een zeer belangrijke rede over het schoolartsenwezen. Aan dit knap stuk werk wordt door ons het volgende ontleend: De wenscheljjkheid van een instituut van schoolartsen en de uitvoering ervan brengt zeer zeker moeilijkheden met zich. De moei lijkheden zijn echter geenszins van dien aard, dat zjj niet te overwinnen zjjn. Met de in voering van het verplichte schoolbezoek,bjj Staatswet ingevoerd, ontstond voor dien Staat de verplichting zorg te dragen voor de gezondheid van het schoolkind. Deze verplichtingen worden slechts voor een klein deel door den Staat vervuld. Door verschillende wetten en verordeningen zorgt de Staat o.a. voor behoorljjke inrichting der schoolgebouwen, toelating van een beperkt aantal kinderen in één lokaal, het bezoeken der scholen door inspecteurs der volksge zondheid. Doch het groot aantal scholen en schoolgaande kinderen was oorzaak, dat al deze onderzoekingen slechts zeer oppervlak kig geschieden. De belangrjjke gevaren welke schoolbezoek en schoolonderricht voor den scholier in zich bergen, stempelen het tot nog toe veel gevolgde systeem tot een on volkomenheid. De erkenning van dit feit en het langzamer hand in steeds breedere kringen zich baan brekend inzicht, dat de school, onder voort durend vakkundig toezicht van den arts, juist de plaats is, waar de gezondheid der school jeugd vooral gehard moet worden en waar het opgroeiend geslacht voor den strijd tegen de gezondheid bedreigende gevaren voor het latere leven moet worden gesterkt, deze overweging heeft de groote steden de aan leiding gegeven, over te gaan tot de aanstel ling van bijzondere artsen, aan wien de taak is opgedragen, speciaal voor het schoolgaande kind zorg te dragen. Het is het eerst Duitsch land geweest, dat dit heeft ingezien. Waar men verplicht wordt alle leerplichtige kin deren in scholen bijeen te brengen, moet men er ook voor zorgen, dat de gebouwen zelf aan de eischen der hygiëne voldoen en dat het eene kind niet een bron van gevaar wordt voor het andere. Zonder dat men dit weet komen in de school gezonde en mis schien ook zieke kinderen bij elkaar. Het gebeurt vaak, dat gezonde kinderen bacillen dragers zijn. Dit kan een bron zijn van wijd om zich heen grjjpende infectién en epide- mien. In de groote steden is men er allengs toe overgegaan tot het aanstellen van speciale schoolartsen. Langzamerhand wordt men van het groote nut dezer aanstellingen overtuigd. Helaas heeft den oorlog met zjjn nasleep van algemeene inzinkingen na 1918, de ont wikkeling van het schoolartseninstituut sterk in den weg gestaan. Thans begint ook het platteland eenigzins te ontwaken. Het werk van den schoolarts is de gevaren op te sporen, welke de schooljeugd voor de gezondheid dreigen. Tochtige vloeren, slecht sluitende vensters zullen ziekten in de hand werken; onvol doende verwarming, slechte belichting, ge brekkige luchtverversching, ontoereikend schoonhouden zullen niet nalaten nadeeligen invloed uit te oefenen op de gezondheid van het kind. Slecht gebouwde schoolbanken en lessenaars kunnen voor sommige kinderen door ruggegraatsvergroeiingen een bron van ellende zijn in het latere leven. Op het platteland komen de meeste ge meenten, op het gebied der gezondheidszorg een stuk achteraan. Juist daar is een school arts in de allereerste plaats noodig. Niet alleen het gebouw kan gevaren voor de ge zondheid opleveren, ook hetgeen verder bjj een school behoort kan dat doen. We denken hier aan onverwarmde gym- nastieklocalen, onbeschutte speelplaatsen, vervuilden toestand der privaten enz. Opal deze dingen zal de schoolarts voortdurend zijn aandacht moeten houden. Ook in het leerplan en de leermiddelen schuilt een ge vaar. Het organisme van het kind is in de schooljaren in zijn volle ontwikkeling. Daarom zullen de organen de opgenomen geestelijke en lichamelijke indrukken des te gemakkelijker vasthouden, naarmate ze teer der zjjn. Wordt er op den invloed van deze indrukken niet voldoende gelet, dan kunnen er gemakkeljjk blijvende letsels ontstaan. Het gaat niet alleen om lichamelijke stoor nissen in de gezondheid, maar ook het ont staan en de verdere ontwikkeling van slechte aanwendsels, slechte karaktereigenschappen en ziekelijke toestanden van den geest. Ondoelmatige leermethoden en leermidde len kunnen onder ongunstige verhoudingen bij lichamelijk en geestelijk niet volwaar, dige kinderen den grond leggen voor licha melijke en geestelijke minderwaardigheid. Zonder vakkundige medewerking van den arts gaan vele verschijnselen onopgemerkt voorbij. Samenwerking tusschen schoolarts en onderwijzend personeel is geboden. Tot de taak van den schoolarts behoort ook het onderzoek of het kind geschikt is om op den wettelljken tjjd de school te be zoeken. Na nog een aantal ziektegevallen tot in finesses te hebben besproken, wordt de uitvoering van het schoolartsenwezen besproken. De schoolarts moet vol ambte naar zjjn, aldus gaat Spr. verder, d.w.z. geen nevenbetrekkingen er bjj waarnemen. Over de vraag hoe men op 't platteland het meeste resultaat bereikt, heerschen twee stroomingen. De eerste wil iedere gemeente zjjn eigen schoolarts geven. De tweede wil het land in districten verdeelen. Het eerste plan is, afgezien van andere nadeelen, te duur. De bezoldiging zal men moeten stellen op f 2,— per kind. Dit beteekent voor een gemeente als Oude Tonge een jaarlijksche uitgaaf van ongeveer ruim f 1000,— Vele gemeenten zullen daartoe niet te bewegen zjjn. Het tweede plan, bet land in districten verdeelen van ongeveer 40.000 inwoners, is practischer. Flakkee zou met ongeveer 5500 schoolkinderen een prachtig district vormen. Het geheele geval zou Flakkee ongeveer f 8500,— kunnen kosten per jaar. De be volking van Flakkee op 32.000 zielen schat tende, komt dit op f 0,27 per hoofd. Door de districtsafd. Zuid-Holland van het Groene Kruis zijn reeds onderhandelingen gaande met Gep. Staten. Op grond daarvan hebben we alle hoop te verwachten, dat de pro vincie één derde der kosten zal willen dra gen. Het cjjfer per hoofd zou daardoor dalen tot f 0,18. Wanneer we dan nog één-derde van het Bjjk verwachten zijn we daarin niet te optimistisch. De kosten dalen daar door wederom tot f 0,09 per hoofd. Voor Oude Tonge ongeveer f280,— per jaar. Een d.g. bedrag aan het jaarljjksch budget van een d.g. gemeente toe te voegen kan voor geen gemeente meer bezwaar zjjn. Eijk en Provincie zullen evenwel eerst dan subsidie geven als zjj daartoe door de gemeenten worden aangespoord. De actie ervoor zal dus moeten uitgaan eerst van een gemeente afzonderlijk en daarna gezameljjk. In dit verband is het een genoegen te constatee- ren de aanwezigheid van leden van den Baad, waarvan we hopen, dat zjj van het nut van een schoolartseninstituut dermate overtuigd zjjn, dat zjj voor deze instelling propaganda zullen voeren. Voor het heil onzer schoolgaande jeugd hopen we binnen afzienbaren tjjd op Flak kee een schoolartseninstituut te kunnen stichten. Hierna werd een kwartiertje gepauzeerd, terwjjl ondertusschen het werk der kinderen, dat in de klassen werd tentoongesteld, door de ouders werd bezichtigd. Eenige dames hadden intusschen voor een dampend kopje chocolademelk gezorgd, die door de aanwezigen niet werd versmaad. De heer De Vries, onderwijzer aan de Ambachtsschool te Middelharnis, gaf daarna een serie lichtbeelden over het onderwerp „Zjjne majesteit het Kind". Door het gespro ken woord van De Vries werden deze licht beelden verduideljjkt. Den schadelijken invloed van den alcohol werd door De Vries in woord en beeld schit terend gedemonstreerd. Uit de beelden bleek duideljjk de ontzettende ellende, vooral voor het kind, die door den alcohol wordt ver oorzaakt. Vervolgens gaf De Vries nog een serie natuuropnamen met betrekking op het mooie Zwitserland. Door den heer Everaers werd daarna de bijeenkomst met een woord van dank aan allen gesloten. OOLTGEN8PLAAT. Vorige week werden van hier verscheept 96.500 K.G. aardappelen, 72.050 K.G. uien en 74 854 K.G. koepeen. Zondagnacht is tijdens een vliegenden storm het tjalkschip „Twee Gebroeders", schipper A. Meesen van Hoek (Z.),komende met een lading kunstmeststoffen van Ter- neuzen met bestemming naar Dirksland, in het West-Hellegat bjj Ooltgensplaat gestrand. Maandagochtend 4 uur is het aan de sleep- booten „De Zeehond", kapitein P. Schouwe- naar en „Trio", kapitein H. Breen, van de bergingsmaatschappjj Hoogenboezem en Van den Tak, gelukt de vrouw van den schipper en haar zoon van boord te halen. De schipper wilde het schip niet verlaten. Met zeer veel moeite heeft men daarna het schip weten vlot te brengen en alhier binnengebracht. Tjjdens dezen storm zijn aan den Oude- landschedjjk een aantal boomen omgewaaid, enkele schuttingen woeien omver en vele pannen vlogen van de daken. Ter gemeentesecretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van den heer H. Ch. G. Landheer om vergunning voor het uitbreiden zijner graanmalertj met een haver- pletter, in het perceel Molendijk 170. Aan de IJsclub Voorwaarts alhier is van de militaire autoriteiten vergunning verleend, om op de buitengracht ten westen van het fort Prins Frederik, bij voldoende ijssterkte, ijsbanen te maken. Mej. M. Moelker had het ongeluk dat een ketel kokend water over haar voet uit- uitstorte en bekwam hierdoor ernstige brand; wonden. Dr. Kramers verleende medische hulp. Woensdagavond zal in de Bijzondere School een ouderavond gehouden worden Het hoofd der school, de heer A. Klein, zal een referaat houden. Bjj de gehouden aanbesteding voor het maken van een centrale verwarmings-instal- latie in de Ned. Herv. kerk waren de laagste inschrijvers de heeren Joh. Oosters, metsel werk; G. van Nimwegen, schilderswerk en C. D. Birkhoff, smidswerk. De gemeente-veldwachter heeft tegen den werkman C. V. proces-verbaal opge maakt, wegens mishandeling zijner vrouw. DEN BOMMEL. Volgens den regenmeter viel over December 19291 74,4 m.M. regen, tegen 54,5 m.M. over dezelfde maand van het vorige jaar. Over 1929 viel in totaal 539,7 m.M., tegen 607.8 m.M. over het jaar 1928. Met 4 stemmen tegen 3 is hier tot wethouder benoemd de heer B.C. Jongeling. De heer Jongeling heeft als raadslid zitting voor de zoogenaamde Bezuinigingspartjj. De vorige week werden van hier 2600 H.L. aardappelen vervoerd. VERSLAG van den raad der gemeente Den Bommel. Tegenwoordig alle leden met den Voorzitter. Na opening der vergadering wordt het nieuw benoemde raadslid, de heer H. van Gent beëedigt. De Voorzitter wenscht daarop den heer van Gent geluk met zijn benoeming en spreekt den wensch uit, dat de samenwerking in den raad zeer goed moge zijn. Daar dit de eerste Gemeenteraadsvergaderingin het nieuwe jaar is, acht de Voorzitter zich geroepen bij de intrede van 1930 zijn oprechte gelukwenschen aan te bieden. Hij hoopt dat het den geheelen raad in 1930, zoowel den leden persoonlijk, als hun gezin, wel zal gaan. Helaas moet spreker hieraan toevoegen een woord van oprechte deelneming voor den heer Segers en diens gezin. Immers heden ochtend, zegt spreker, is diens jongste kindje overleden. Ge achte heer Segers, gij kunt u overtuigd houden van mijn medegevoel bij dit verlies. Thans rest spreker nog een enkel woord tot den heer Van Gent te richten. Naar spr. heeft vernomen is de gezondheidstoestand van den zoon van den heer Van Gent van dien aard, dat opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. Spreker hoopt echter dat alles onder Gods zegen ten beste zal keeren. Thans komt aan de orde de benoeming van een wethouder. Het blijkt dat de heer B. C. Jongeling gekozen is met 4 stemmen, tegen 3 op den heer W. A. Lokker. De heer Jongeling neemt de benoeming aan. De Voorz. wenscht den nieuw benoemden wethouder geluk, waar op deze den leden die hun stem op hem hebben uitgebracht zijn dank betuigt. Hij hoopt dat de verstandhouding in het college van B. en W. steeds goed moge zijn. Nu worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Besloten wordt de boomen van de begraafplaats te gunnen aan den wagenmaker J. van der Zande. Ingekomen is een bericht van H.H. Gedep. staten waarbij de goedkeuring van de Gem. begrooting, dienst 1930 is verdaagd. Over eenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten tot aanschaffing van een Lips brand kast voor den gemeenteontvanger. Een verzoek van het bestuur der bijzondere school om een voorschot volgens Art. 101 der wet op het L. O. wordt toegestaan. Nu volgt een bespreking over de beschoeiing vóór „de Bazar" langs den Molendijk. Na eenige dis- cusie wordt in beginsel besloten den toestand -daar te verbeteren. Bij de rondvraag wijst de heer Hokke er op dat het wel eens voorkomt dat de lantarens langer dan een avond uit blijven, wat spreker een ongerief vindt voorde inwoners. De Voorzitter zegt, dat hij er met den fitter over zal spreken. De heer Van Gent maakt de opmerking, dat er in de kade eenige gevaarlijke putten zijn, die noodzakelijk gevuld zullen moeten worden. Ook vraagt spreker, hoe het staat met de lantaarn op de kaai. De Voor zitter zegt, dat de gaten in de kade gedicht zullen worden en dat er een nieuwe lantaren geplaatst zal worden. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. HELLEVOETSLUIS. Hellevoetsluis 1 speelde Zondag j.l. een vriendschappelijk voetbalwed strijd te Oostvoorne tegen O. V. V. 1 en ver loor met 52, terwijl Hellevoetsluis 11 te Hellevoetsluis tegen OV.V. II het onderspit moest delven met 20. Mej. A. Linthout is te den Haag geslaagd voor hri praktijk-diploma-machine schrijven, systeem Pont. De Gemengde Zangvereeniging „O.N.A." zal Zaterdag 25 dezer een uitvoering geven In de zaal van Mej. de Wed. Scheijgrond. (Zondagavond). Bekeurd werd A. v. d. L. omdat hij met een bakkerswagen met honden bespannen eenige meters met één wiel over het fietspad te Nieuw Helvoet reed. NIEUW-HELVOET. Houders van loten ten bate der Nieuw-Helvoetsche Beurs- en Bedrtjftentoonstellingsvereeniging verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. VEILING8BERICHT van Vrijdag 10 Januari 1930 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei 1,20 tot 4,70 per 100 bos. Koepeen 3,10 per 100 k.g. Kroten 1,30 tot 2,90 per 100 k.g. Kool (roode) ƒ1,30 tot 2,90 per 100 stuks. Kool (savoye) 3,40 tot ƒ9,70 per 100 stuks. Boerenkool 0,24 tot 0,35 per krat. Uien 1,— tot 1,40 per 100 k.g. Tafelperen 0,09 tot 0,18 per k.g. Tafelappelen 0,06 tot 0,16 per k.g. Keukenperen 0,06 tot 0,13 per k.g. Spruiten 0,04 tot 0,23 per k.g. Knolselderij ƒ1,- tot ƒ2,30 per 100. Selderij 1,20 tot -,- per 100 bos. Kipeieren (netto) 6,30 tot 6,90 p. 100 st. Kipeieren klein (netto) 5,50 per 100 stuks. Aanvoer 23400 stuks. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moet bet verslag van de Propaganda-Kunstavond te Oude Tonge en eenige andere artikelen tot een volgend Nummer blijven overstaan.

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 3