v ROSSEM's ZEEPAARD IScr. INGEZONDEN MEDEDEELING Gierende stormen teisteren ons land. Plaatselijk Nieuws 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 15 JANUARI 1930. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. Het O.M. heeft verdachten meer voor een dergelijk delict hier gezien en de vorige maal heeft hij slechts f4,— geeischt om dat hij het als waarschuwing wilde laten gaan. Op geheimzinnige w|jze zijn ze door gegaan verdachten wisten dat zij in overtre ding waren. Zjj hebben nog getracht de be handeling van de zaak niet in openbare zitting behandeld te krijgen omdat dit meteen al een zware straf is als hun grove wets overtreding aan den dag komt. Blijkens het Handelsregister z|jn ze alle drie verantwoordelijk en vraagt voor de 14 overtredingen 14 x f 10,— boete, en hoopt dat dit een goede les zal zijn. Mr. Nijgh, als verdediger vraagt vrijspraak voor verdachte T. deze is geen hoofd van de zaak en kan dus niet mee verantwoordelijk zijn. Waarvoor de verdachte vóórstaat is over treding van de arbeidswet, gewerkt zonder overwerkvergunning. Als ongeorganiseerde patroons kunnen zij die niet verkrijgen en voor hen is het zoo moeilijk om te blijven bestaan. Wanneer ze flnantieel sterk genoeg staan, kunnen zij zich organiseeren zooals de firma B. het ook heeft gedaan toen ze flnantieel sterk genoeg was. Verdachte M. en L. voeren aan, dat T. onschuldig is. Uitspraak 14 geldboeten tegen elk der verdachten van f 5,—, subs. 2 d. hechtenis. Dezelfde verdachten T. de W. M. de W. en L. de W. staan alsnog terecht voor een dergelijke overtreding. Hetzelfde verhoor, weer ernstige overtredingen der arbeidswet van minderjarige personen. L. de W. voert aan dat de machine defect was en zij prijscouranten moesten leveren. Ze waren gedwongen om te laten overwerken. Het O.M. voert aan dat de arbeiders nooit de dupe mogen worden van machineschade, en eischt tegen elk 4 geldboeten van f 10,— Uitspr. 4 geldboete van f5,—. De landbouwer I. J. uit Sommelsdtjk had te Stellendam gereden zonder licht op het motor- rij wiel. Verdachte verklaart het niet te weten. Toen hij werd aangehouden constateerde hij dat zijn licht wel brandde, hetgeen getuigen erkennen. Maar hij ontkent de mogelijkheid niet dat het even is uitgegaan op de hobbe lige keien. Getuigen P. K. en G. verklaarden dat bfl aanhouding )het licht aan maar daarvoor uit wa3 en het O.M. vraagtf8,— of 4 dagen. Uitspraak f 4,— of 2 d. Het rijden op de Provinciale wegen met bemodderde wielen is strafbaar. J. de V. had G. uit Middelharnis deswege bekeurd. De getuige a décharge. H. v. d. K. had een kant van de wagen gezien en het spoor, waarop geen vuil was. Het O. M. acht het bewijs ge leverd en vraagt f2,— of 1 dag; maar vrij spraak volgt. Wegens een paar kleine delicten verkrij gen B.T. uit Melissant, f2,— of 1 dag hecht., J.A.B. wegens rijden zonder licht f5,— of 8 dagen en J. W., te Melissant weg:enshet thuis houden van schoolplichtige kinderen f5,— of 5 d. hechtenis. M.M.C. 43 j. Oude Tonge, had de loonlijst niet behoorlijk op tijd opgestuurd. De boek houder was door vacantia nalatig geweest en het O.M. denkt er anders over.C.is ver antwoordelijk en vraagt f 10,- of 10 dagen en de uitspraak is f 5,— of 6 d. M. A. A.v.d.T., straatventer; wegens het zonder vergunning leuren van galanterieën f6,— of 5 dagen. J. H. te N.T., wegens overtreding leer plichtwet f 1,— of 1 dag. A. v. d. 81., 50 j. Dirksland, had leerplich tige kinderen werk laten verrichten. Ver dachte voert aan dat K. C. het werk had aangenomen en die had zijn leerplichtig kind werk laten verrichten. Get. K. C. uit Melis sant erkent dit feit evenals de zoon. Het O. M. is van oordeel, dat S. wel degelijk verantwoordelijk is en had dit door behoorlijk optreden kunnen verijdelen en vraagt f 6 of 3 dagen. Uitspraak is vrijspraak. Zelfde verdachte komt voor voor hetzelfde feit, later gepleegd. Het O. M. vraagt f5 of 2 dagen en daar het bewijs niet geleverd is volgt vrijspraak. K. C., de getuige uit vorige zaak komt nu voor, omdat hij zijn leerplichtige zoon had laten werken. Het O. M. vraagt f 5 of 3 d. en verdachte wordt daartoe veroordeeld. J. M. te Stad aan 't Haringvliet, overtreding leerplichtwet, 2 x f 3 of 3 dagen. J. de R., 54 j. te Dirksland. overtreding leerplichtwet en het O. M. vordert f 12 of 6 d. en veroordeeling f 8 of 4 dagen. D. S., 37 j., te Oude Tonge, overtreding leerplichtwet, f 8 of 4 d. Uitspraak f6 of 8 d. H. K, te Oude Tonge, wegens overtreding leerplichtwet, f 8 of 4 d. J. K., 39 j. te Oude Tonge, wegens over treding leerplichtwet, eisch f 4 of 2 d. Uit spraak f 3 of 2 d. C. v. E., te Middelharnis, wegens overtref ding leerplichtwet f 1 of 1 d. Veroordeeling idem. Dezelfde verdachte voor nog een soortgelijk feit f 1 of 1 d. Veroordeeling idem. J. T., had in Melissant een aanrijding gehad en stond deswege terecht wegens het in gevaar brengen van 't verkeer. Getuige Mei. V. moet nader verklaren hoe de aanrijding had plaats gehad. R. v. d. Sp, 80 j. te Melissant kan weinig nieuws er over meedeelen, want heeft het ongeluk niet zien gebeuren. Het O. M. vraagt f 8 of 4 d. Wordt aan gehouden tot 14 Februari. Ongelukken over het geheele land. Groote schade. Booten gezonken. DEN HELDER, 13 Jan. - Inden afgeloopen, nacht werd draadloos bericht ontvangen dat het ltaliaansche stoomschip rValentino Cadeo" 12 mijl bewesten Terschelling drijvende was. De sleepboot „Groningen" van bureau Wijs muller vertrok van Nieuwediep ter assistentie doch heeft het schip blijkbaar niet tijdig kun nen bereiken. In den vroegen morgen kwam bericht, dat het schip op de Vliehors was ge strand en hulp vroeg van de reddingsboot van Eierland. Te 7.15 vertrok de reddingboot „Dorus Rijkers" van Nieuwediep binnendoor naar de strandingsplaats om zoo noodig nog assistentie te kunnen verleenen. Het op de Vliehors gestrande ltaliaansche stoomschip „Valentino Cadeo", oit heel hoog op het strand, zoodat er geen gevaar is. Het schip zal vermoedelijk afgesleept moeten worden. Achter Eierland is een Letlandsch schip, de „Skauts" gestrand. De reddingboot is erheen uitgevaren, doch zij zijn nog niet geland. Schip bij Lobith gezonken. Hedennacht is te Lobith gezonken het Rijnschip „Elisabeth", schipper Scholwerth, die achter een sleepboot Theo met een lading kolen van de Ruhr op weg was naar Rotterdam. Schip en lading waren verzekerd. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats, daar de opvarenden gered konden worden. Daar het schip zich in het vaarwater bevindt, ligt het belemmerend voor de scheepvaart. Met het eerlang gezonken schip „Wiljo" is men door middel van een duiker bezig, de lading te lichten. Tjalkschip op den dijk. Tijdens den storm van den afgeloopen nacht is het tjalkschip „Nieuwe Zorg" van schipper J. B. Gulien van Amsterdam bij Elburg op den dijk geslagen. Het vaartuig zit geheel droog. De opvarenden zijn aan boord. Het zal zeer veel moeite kosten om de tjalk weer in het zilte nat te brengen. Schepen te Rotterdam op drift. Ten gevolge van den storm, zijn in den afgeloopen nacht te Rotterdam en in den vroegen morgen verschillende schepen op drift geraakt. Zoo sloeg in de Waalhaven het s.s. „Hilversum" van boei 9 en het s.s. „Paifun" van boei 53 los. In de Maashaven raakte de „Maide of Psara" op drift en op de rivier de „Dorothea". Deze laatste botste met het ach terschip nabij de Eerste Katendrechtsche Haven tegen paal 2, waardoor deze paal be schadigd werd. Bij de Steenplaats sloegen verschillende lichterschepen los en kwamen hierdoor dwars in het vaarwater te liggen. De „St. Jozeph", schipper H. Rozenboom uit Heu- men botste tegen een ander schip, waardoor het lek sloeg. Ruim vijf begon water te maken en de „St. Jozeph", dreigde te zinken. Anker en ketting verloren. Het lichtschip „Terschellingerbank" heeft vannacht zijn anker en ketting verloren. Het reserve-anker met ketting werd uitgeworpen Het schip ligt nog op zijn plaats. Honderd ton kolen verloren. Het Engelsche stoomschip „Maid of Corfu" op weg van Antwerpen naar Alexandrië is uit zee teruggekeerd met ingeslagen proviandka mer, en met verlies van 100 ton kolen, die aan dek lagen, terwijl de geheele lading verscho ven is. Het ligt op de reede van Vlissingen verankerd en wacht voor order. Lichtopstand te IJmuiden weg- Hevig heeft de storm te IJmuiden gewoed, vooral tusschen twaalf en twee uur in den af geloopen nacht, toen de wind was aangewak kerd tot een orkaan. Aan de kust deden zich geen bijzondere gebeurtenissen voor, ofschoon hevige golven op ht strand beurkten. De licht opstand van den Noordelijken strekdam in de buitenhaven, is wederom weggeslagen. De stoomloodsboot is hedennacht voor den storm naar binnen gevlucht en is in de buitenhaven voor anker gegaan. Voorgaats ligt een stoom schip van de Hamburg-Amerikalijn. vermoe delijk de „Rendsburg", een gunstige gelegen heid af te wachten, om binnen te komen. Vele voor hier bestemde schepen hebben vertraging o. a. een boot met emigranten uit de Poolsche haven Gdynia, welke hedenmorgen alhier ver wacht werd. In het dorp en in de omgeving is veel schade aan woningen veroorzaakt. Honderden dak pannen zijn weggewaaid, ook veel boomen in Velserbeek en op andere plaatsen hebben het moeten ontgelden. Van een nieuw gebouwd perceel aan den Baron van Tuyllweg is de schoorsteen afgewaaid. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Molen te Siddeburen omgewaaid. Door den hevigen storm is hedenmorgen ongeveer vijf uur de korenmolen van den heer Stabedissen te Siddeburen omver gewaaid en op het daarnaast gelegen huis van den eigenaar terecht gekomen. Zoowel de molen als het huis zijn grootendeels vernield. Het geheel vormt een groote verwoesting. De bewoners van het huis hebben als door een wonder geen letsel bekomen. Twee jongens sliepen in een bed, dat op slechts eenige voeten afstands stond van de plaats, waar de molen op het huis is terecht gekomen. Schepen gezonken bij Gorkum. GOR1NCHEM, 13 Jan. Tijdens den hevi gen storm, die van gisteravond elf uur tot hedenmorgen halfzeven aanhield, is in de om geving van Gorinchem een drietal schepen ge zonken, die echter bijtijds geborgen zijn. De sleepboot „Leka" van kapitein L. Stok, liep hedenmorgen, doordat een baken van den strekdam nabij de Kalkzandsteenfabriek alhier was weggeslagen, op een krib achter genoemde fabriek, waardoor het schip een groot gat in den romp bekwam en veel water maakte. De kapitein, die zag, dat het schip onmogelijk was te houden, gaf direct met de stoomfluit enkele noodsignalen, waarop enkele nabij de Kalk zandsteenfabriek liggende schippers met een roeiboot te hulp zijn gesneld. Juist bijtijds konden de opvarenden van de sleepboot, de kapitein en de machinist van boord gehaald worden. Het schip is gezonken. Verzekering dekt de schade. Onder Brakel is een Duitsch sleepschip ge zonken en onder de gemeente Zuilichem een motorboot, geladen met hout. De opvarenden zijn allen gered. Gisteravond is omstreeks halftwaalf door middel van noodsignalen assistentie gevraagd van een viertal sleepschepen, die nabij het slot Loevestein in de rivier de Merwede voor anker lagen. De sleepboot „Greta", kapitein P. Groo- tenboer, van Dordrecht, doe ook de schepen gesleept had, ging er direct heen. Van het sleep schip „Argo" was een anker losgeslagen, zoo dat het voor alle schepen, die twee aan twee naast elkaar lagen, gevaarlijk begon uit te zien- Twee der schepen kregen reeds veel water bin nen, terwijl een dezer schepen begon scheef te zakken. Alle vier de schepen zijn daarna door de sleepboot „Greta" tusschen de kribben in veiligheid gebracht. De namen dezer schepen zijn de reeds genoemde „Argo", de „Bonne Espérance", de „Pieternella Johanna" en de „Hendrika", metende resp. 1100, 900, 500 en 500 tons. De opvarenden konden echter aan boord blijven. Terwijl de sleepboot „Greta" met het bergen van bovengenoemde schepen bezig was, kwam het scheepje „Wiljo", dat voor Woudrichem voor anker had gelegen en het achter- en boeg anker had verspeeld, voor den wind aandrijven. Het gelukte den schipper van de „Wiljo" het schip naar enkele andere, op de rivier voor anker liggende schepen te krijgen, waarop men met veel moeite het schip aan deze schepen heeft vastgemaakt. Zware storm in den nacht. AMSTERDAM, 13 Jan. De directie van het Kon. Ned. Meteorologisch ënstituut schrijft ons: In den afgeloopen nacht woedde een buiten gewoon zware storm, die van orkaan achtige vlagen vergezeld was over ons land. De baro meter ving te 11 uur van 12 Januari met dalen aan, hij stond toen 748.9 en bereikte ten 22 uur een stand 732.5. Ten 0 u. van 13 Januari begon de barometer te stijgen en wees 8 uur reeds 751.5 aan; de daling was dus evenals de stijging zeer snel. De windsnelheid bereikte tusschen 6 en 7 uur de stormgrens om tegen 1 uur van 13 Januari de grens van zwaren storm ruim te bereiken, voor zoover de gemid delde windsnelheid over vijf minuten betreft. Deze was n.l. 24.2 m.p.s., de druk 116 K.G. per M/., zoodat de momenteele snelheid 38 40 m.p.s. heeft bedragen. Dit is meer dan de ondergrens van „orkaan"-snelheid. Na 2 u. 30 m. nam de windsnelheid geleidelijk af. De windrichting die tot 22 u. 30 m. Zuid was ge weest, was te Ou. 13 Januari luidwestte 1 uur West ten noorden en kromp daarna weer tot West. 16 November 1928 werd een zelfde snelheid bereikt, 25 op 26 November 1928 bijna dezelfde snelheid, 9 Februari 1925 werd een druk ge registreerd van 136 K.G., 6 November 1921 van 128 K.G. perM'. Het registreeren van den hoogsten druk hangt meer van toevallige om standigheden af, dan het goed meten van de windsnelheid, naar onze meening is de storm van den afgeloopen nacht buitengewoon zwaar gewest. Auto in de rivier gewaaid. Zondagmoavond omstreeks halftien is de auto van den muziekdirecteur C. M. te Heke lingen, bij het Nieuw-Beijerlandsche Veer door den sterken wind gegrepen en in het Spui gewaaid. De bestuurder had den auto even tevoren verlaten; er zaten geen passagiers in. De rivier is ter plaatse 10 a 12 meter diep, zoodat van den auto geen spoor te ontdekken viel. Er gaat in het Spui een zeer snelle stroom. MIDDELHARNIS. Van de Modevakschool alhier, directrice Mej. B. M. v. Zuuren, slaagde voor de commissie van de vereeniging tot verbetering van het Mode vakonder wijs te Rotterdam, goedgekeurd bij Koninklijk be sluit van 29 Mei 1919, als Coupeuse Mej. J. de Bonte, Dirksland, en Mej. E. W. Baart, Middelharnis, en als Costumière Mej. C. .Bakker te Middelharnis, terwijl aan Mej. W. de Vogel te Melissant een eervol getuig schrift van haar leerares Mej. v. Zuuren, directrice der Modevakschool, is uitgereikt. In de afgeloopen week zfln vanaf het sas per zeeboot naar Engeland vervoerd 7000 balen uien. De prijzen der veldvruchten z(jn tbans: Ajuin f 0,80 en Koepeen f 0,45 per 60 kilo. AardappelenEigenheimers f 1.10 en Bravo's f 1.60 per 70 kilo. Onze dorpsgenoote dhr. M. R. Groene- wege komt onder no. 2 voor op de voordracht voor onderwijzer aan de O. L. school te Stellendam. Op veler verzoek zal de chr. dames- zangvereen. „Sursum corda" in begin van de volgende maand nogmaals een uitvoering geven. Woensdag 15 Januari 's avonds 7 uur, zal de meisjesvereeniging „Ora et Labora" haar 11de jaarvergadering vieren in het koor der kerk onder leiding van ds. Van Ameide uit Sommelsdijk. Door deze vereeniging zijn weer kleedingstukken vervaardigd, die den daaropvolgenden avond aan de behoeftigen zullen worden uitgereikt. SPORTNIEUWS. VOETBAL. Al zetteu we ook met nog zulke vette letters Sportnieuws, als zooals Zondag geen enkele Flakkeesche ploeg een wedstrijd heeft gespeeld dan is er niets. Het eenige wat interesse kan hebben is, dat in de R.V.B. 2B „Luno" Zondag een veer heeft gelaten, hetgeen „Flakkee I" ten goede komt. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 10 Januari 1930. Roode kool 1,70 tot p. lOOstuks. Savoye kool ƒ4,— tot -,— per 100 st. Sinaasappelen 2,50 tot 3,20 p. 100 stuks. Spruiten 5,60 tot 10,50 per 100 k.g. Veldsla 6,50 per 100 k.g. Jodenperen ƒ7,— per 100 k.g. Compagners 5,80 tot 7,20 per 100 k.g. Goudreinetten 6,10 tot ƒ16,- per 100 k.g. Bellefleurs 6,50 tot per 100 k.g. Brederode 10,— per 100 k.g. Gieser Wildemans 11,— per 100 k.g. Kaas (komijne) 0,35 tot 0,36 per pond. Kaas 20plus 0,35 per pond. Boter 1,17 tot 1,18 per pond. SOMMELSDIJK. De metselaar B. M. had het ongeluk met zijn voet zoodanig in een spijker te trappen dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Aan den heer M. R. Groenewege, tijde lijk onderwijzer aan de O.L.School, alhier, is als zoodanig eervol ontslag verleend, ter wijl in diens plaats is benoemd de heer J. van Antwerpen Jz., alhier. Zondag 19 Januari des avonds 6.15 uur hoopt Ds. A. Priester, Pred. te Nieuw-Helvoet op te treden voor de Vrijz. Hervormden in de zaal van den heer Van Rikxoort aan den Langeweg alhier. HERKINGEN. Van de Kroon is bericht ontvangen, dat het beroep, ingesteld tegen het besluit van H.H. Ged. Staten omtrent het verleenen van gelden voor een te stichten Herv. School in deze gemeente, ongegrond is verklaard. Door het toestaan van het gevraagde voorschot aan de Landarbeidersvereeniging alhier zijn een vijftigtal personen in het be zit gekomen van een stukje land. Bij de Ned. Herv. Kerk, alhier is be roepen de Weled. Heer A. P. de Jong, Gods dienstonderwijzer te Nieuwveen. De Rijksontvanger te Middelharnis zal deze maand alhier geen zitting houden tot ontvangst der belastingen. Aan de beurt van periodieke aftreding als Notabel in de Herv. Kerk is dit jaar de heer J. van Wageningen. MELISSANT. De mannen- en vrouwen zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk hebben opgebracht totaal de som van 134,—. Rekening en verantwoording der diaco nie liggen gedurende acht dagen ter inzage b(j den heer M. v. d. Spaan. Doopouders die hun kinderen willen laten doopen, kunnen zich Zaterdagavond aanmelden in de consistoriekamer van 6 tot 8 uur. De storm van j.l. heeft hier en daar nog al schade aangebracht. Verscheidene dakpannen moesten het ontgelden. STELLENDAM. Door den Burgemeester is den Gemeenteraad tegen Woensdag 15 Jan. des namidd. 3 uur ter vergadering bij een geroepen. BfJ de inschrijving voor de keuring zijn hier 18 jongelingen ingeschreven. Loop der bevolking van het jaar 1929: Op 31 Dec. 1928 975 m. en 895 vr. totaal 1870. Geboren 27 m. en 18 vr. samen 45. Gevestigd 14 m. en 16 vr. samen 30. Alzoo vooruitgang 41 m. en 34 vr.samen 75. Overleden 10 m. en 8 vr. samen 18. Vertrokken 61 m. en 48 vr. samen 109. Totale vermind. van 71 m. en 56 vr. samen 127. Alzoo een totale vermindering der bevol king op 81 Dec. van 52 personen, dus alzoo op 31 Dec. 1929 945 m. en 873 vr. in het geheel 1818. Tijdens de storm van Zondagnacht is een schoorsteen van de pastorie der Ned Herv. Kerk afgewaaid. GOEDEREEDE. De vrouw van J. Non had het ongeluk van den zolder te vallen en haar been zoodaning te verwonden dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Den heer T. Luime is herkozen a Kerkmeester in de Ned. Herv. Kerk, I De garnalenvisschers hebben de al loopen week van 80—100 kilo garnalen ;(f dag en per schuit aangebracht. A s. Donderdagavond hoopt in deNs Herv. Kerk voor te gaan de heer W. man van Stellendam. Voor een stampvolle zaal met rui 200 bezoekers hield de Nederl.Blindenbo op 8 Januari j.l. haar Propaganda kunsi avond. Precies half acht opende dokter Zul de uitvoering met een toepasselijk wooij Hjj wees o.m. op de dubbele beteekenis.ti dezen avond voor de aanwezigen zou hebbe; In de eerste plaats was de avond voor h een ontspanning. Maar in niet geringer ma zou het een leering zijn. Waar toch de ga bare meening over een blinde steeds is, over een stumperd, een stakkerd, die v aalmoezen en weldadigheid heeft te leve: zouden de overgekomen leden der Nedet Blindenbond door hun optreden nu toone; dat men in hen de doorsnee blinden mo zien en j dat dan blijken zal, dat die n volstrekt niet zoo armzalig zijn te noem als men oorspronkelijk wel had gedacht. Daarna bracht dokter Zubli dank uit a de zangvereeniging „Goereesch Gemeng Koor", alsmede aan eenige personen, di belangloos hun diensten voor hetwelslage van dezen avond hadden verleend. Tenslotte gaf hij het woord aan den Propj. gandist, den heer Joh. van den Berg, dii zichzelf en z(jne drie vrienden, de heera van den Heuvel, Bresser en van 't Hof aa het publiek op zeer onderhoudende en hum ristische wijze voorstelde. Het eigenlijke programma werd geopen door den heer van 't Hof, die twee piano-solo' ten gehoore bracht, waarvoor hem een verdiend en dankbaar applaus ten deel viel Dan volgde het tweede nummer en wel va den heer Bresser, zang- en spraakleeraar ui Arnhem. Met zijn sympathieke, rustige sten droeg bij eenige liederen voor. Jammer, z(j in het Duitsch werden gezongen, waar door de beteekenis der voordracht voor velei verloren ging. De waardeering voor hel gegeven werd was er echter niet minde: door. Vooral waar men wist, dat dezange steeds gewend was, begeleid te worden, ter wijl hij nuzichzelven moest accompagneere en zijn aandacht over stem en instrumen moest verdeelen. De heer van den Heuvel, declamator u: Deventer verzorgde het derde nummer mt een allergeestigste toespraak, gedureni welke een doodsche stilte en een hartelijke: lach elkander afwisselen. Tenslotte kwau het eigenlijke onderwerp, zijne déclamatie: „Het Kinder-twaalf uurtje van Samuel Fall- land. Hij toonde zich daarbij als iemand, die de gevoelens van het publiek weet te berei ken in ernst en scherts. En ja I menige traan werd er op oude en jonge wangen getooverd, Een klaterend applaus werd zijn deel. De heer Van den Berg volgde dan met zp eigenlijke propagandarede. Hf) legde daarin uit wat de bedoeling is van de Nederl. Blin denbond. Hij vertelt dat er in Nederlani ongeveer 4000 blinden zjjn, of daarmee lijk te stellen personen. En dat de opvoedin; van hen uitsluitend door de openbare wel dadigheid moet worden bekostigd. Dat d opleiding van blinden reeds mannen heel geleverd in verschillende bedrijven (rijwiel monteurs, radiomonteurs, marconisten, etc.) ja zelfs beoefenaren der schoone kunstet masseurs, en een Doktor in de Duitsche lel teren. Hij besluit, dat het dan ook een rede l(jke eisch is van de Ned. Blindenbond, ort evenals in Duitschland en enkele ande: Europeesche Staten, gezien ook de bereikte resultaten, de blindenopvoeding tot quaestie van Staatszorg te doen worden, is de groote bedoeling van zijne propaganda en tevens toont hij aan, dat een blinde nie altijd degeen hoeft te zijn die met een (he altijd kwestend Imedelijden behoeft te wol den beschouwd. Al moet een blinde missen, toch kwetst hem, op den duur, he; meest, het medelijdend weldadigheidsgebaat alsof hij verder voor iets meer niet waan wordt geacht. Want dat is zeker, dat eei blinde zich niet minderwaardig hoeft t blijven voelen, iets, wat hU b(j behoorlijk opleiding dan ook niet is. Het publiek juichte den spreker hartelt toe en toonde daarmede, hoe het zijn b doeling in zijne propagandareden heeft te- grepen en haar medevoelt. In de pauze vergastte de heer van 'tBd de zaal op eenige populaire stukjes muzifl en onderhield zoo een allergenoegelijksti stemming in de zaal. Ook vertelde dokW Zubli de aanwezigen over het blindenschril en toonde dat met verschillende aanwezig; schrijfbehoeften voor blinden nader aan.B bezoekers konden allen blij gemaakt word* met een papier vol blindenschrift, dat doi de heer van 't Hof uit zijne collectie weel bladen voor blinden, gratis werd afgestaa» Na de pauze bracht de heer Bresser maal drie Hollandsche liederen ten gehort- waarvoor hem wederom een langdurig tï' plaus werd toebedeeld. Terwijl de voorbereidingen op hettoone® werden getroffen voor het op te voeren eet' actertje, was het weer de heer van den Hen' vel die het publiek op onrustige wijze rustif wist te houdeD. Het was een schaterlache: na elke geestigheid, dat geen einde nare voor men weer moest luisteren naar volgend verhaal. Tenslotte het tooneelstukjei „Joris Klompenmaker." Joris, die vernomen baL dat devoorzanger door den dokter was op gegeven en nu in z(jn goedige eenvoud meetj dat h(j wel dit belangrijke werk zal kunne» overnemen. H(j gaat naar de Dominee va

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 2