HUIS en TUIN Gemengd Nieuws Geeft U op als Abonné. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 8 JANUARI 1930. 3 >,60 7,80 7,45 erv. uin ten. j.l. ïeri, sren r of be door i M. Vr. Totaal Geboren40 37 77 Vestiging22 25 47 Totale vermeerder. 62 62 124 Verminderd met: M. Vr. Totaal Overleden17 16 33 Vertrokken 52 63 115 Totale verminder. 69. 79 H8~ Bevolking op 31 Dec. 1929: 1882 mannen en 1767 vrouwen, totaal 3649 zielen. NIEUWE TONGE. Gedurende het jaar 1929 zijn door de Flakkeesche Ziekenauto niet minder dan 54 personen naar Ziekenhuizen vervoerd tot iiet ondergaan van een operatie (Vorig jaar 48). I11 de afgeloopen week zijn uit deze ge- meente vervoerd: 4280 balen uien, 380 balen koepeen, en 2870 H.L. aardappelen. De huisvrouw van den heer P. v. L. alhier kwam zoodanig te vallen dat zij bewuste^ loos bleef liggen. De ontboden geneesheer constateerde een lichte hersenschudding. Bevolking. Ingekomen: M. v. d. Ham en gezin van Sommelsdijk. Vertrokken: C. Papc en gezin naar Middelharnis, Joh. Drooger en gezin naar Dubbeldam en Jannetje Roozen- beek naar Dirksland. Tegen een tweetal personen is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet. OOLTGENSPLAAT. Woensdagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk een godsdienstoefe ning gehouden worden, waarbij zal voorgaan Ds. J. de Bruin uit Rotterdam. De gehouden bazaar voor de voetbal- vereeniging Voorwaarts, tot het aanschaffen van een kleedkamertje, heeft netto opge bracht 475, Vorige week werden van hier uitgevoerd 83.037 K.G. aardappelen, 37549 K.G. koepeen en 12.272 K.G. uien. Handel slap. Tot ouderling der Gereformeerde Kerk is gekozen de heer H. van Rossum en tot diaken de heer A. van den 'Doel. B. en W. hebben tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare Schooi no. 1 benoemd de heer M. R. Groenewegen te Scherpenisse. B. en W. hebben het gemeentewerk voor het jaar 1930 opgedragen aan de volgende heeren: Mosselman en Korteweg, timmerwerk; J. van Ree, metselwerk; L. T! Ras, schilder werk en C. D. Birkhoff, smidswerk. De nieuwe Ger. Kerk zal ingewijd worden op Woensdag 22 Januari a.s., des avonds half zeven. In het jaar 1929 zijn ten Gemeentehuize ingekomen 300 aangiften voor huisslachtingen. Gedurende het jaar 1929 zijn in deze ge meente 3 buitenlandsche paspoorcn uitgereikt. Door Burg. en Weth. zijn in het jaar 1929 ingevolge de Hinderwet 2 vergunningen ver leend. Gedurende het jaar 1929 zijn door Burg. en Weth. ingevolge de Woningwet 16 vér gunningen verleend, n.l. 9 tot het bouwen van een woonhuis, 2 tot het verbouwen van een woning, 2 tot het bouwen van een pakhuis, 2 tot het bouwen van een aardappelbewaar- pl' ts, 1 tot het bouwen van een schuur en dergelijke. Gedurende het jaar 1929 is een geval van besmettelijke ziekte voorgekomen, n.l. polio myelitus acuta auterior. in 1929 zijn ingevolge de Vuurwapenwet 7 a~nvragen ingediend tot het voorhanden hebben van een vuurwapen. In 1929 hadden plaats: 79 geboorte-aangif ten, 38 aangiften van overlijden, w.o. I leven- looze. Voorts werden 22 huwelijken voltrokken. Gedurende het jaar 1929 zijn ter Gemeente secretarie ingekomen 2 aangiften van de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer. Ingevolge de Arbeidswet zijn gedurende het jaar 1929 3 overwerkvergunningen verleend. Gedurende het jaar 1929 zijn ingevolge de Vleeschkeuringswet de volgende aangiften gedaan: voor vee- en vleeschkeuring: runderen 52, varkens J15. Het aantal op 31 December 1929 door den Burgemeester afgegeven arbeidskaarten is ais volgt: jeugdige mannelijke arbeiders beneden 18 jaar 9, ongehuwde jeugdige vrouwelijke arbeiders beneden 18 jaar 5, totaal 14. Gedurende het jaar 1929 is door Burg. en Weth. ingevolge de bepalingen der Drankwet 1 vergunningj tot verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop ingetrokken, terwijl 1 vergunning is ver leend. Door den Burgemeester zijn in 1929 26 vergunningen ingevolge de Vogelwet verleend. Gedurende het ja-r 1929 zijn ter gemeente secretarie 21 aanvragen ingediend tot het be komen van een visch- en hengelakte. Loop der bevolking gedurende het jaar 1929. Op 1 Jan. 1929 telde de gemeente 3271 inwoners, waarvan 1658 mannelijke en 1613 vrouwelijke. Dit aantal nam door geboorte respectievelijk met 43 en 35 toe, en door vesti ging met 38 en 42. Hiertegenover staa* een vermindering door overlijden en vertrek met een totaal van 167, zoodat op 31 December 1929 de bevolking met 9 verminderd was en 3262 zielen telde. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zondag middag ontstond, tydens de godsdienstoefe ning in de Ned. Herv. Kerk een begin van brand in de Consistoriekamer. Door het actieve optreden van den heer G.K., die het brandje ontdekte, werd erger voorkomen, Al3 een zeldzaamheid kan vermeld worden, dat vanaf Kerstmis tot heden zich een 25 tal schepen in de kaai bevonden. Wijl de handel hier vorige week zeer druk was, werd niet alleen het laden der producten, maar ook de vaart hierdoor eenigzins be moeilijkt. Vorige week werd van hier verscheept 1700 H.L. aardappelen, 300 H.L. poters, 700 H.L. koepeen en 3150 balen uien. HELLEVOETSLU1S. De Tooneelvereeniging „Comoedia" zal Dinsdag en Woensdag 28 en 29 Januari a.s. in de Casinozaal opvoeren „De Pastoor van Neuvillette," een herinnering aan den oorlog van 1870, romantisch tooneelspel in 3 bedrijven door D. H. Scheffer. De GemengdeZangVtreeniging V.I.O.L.A. zal eind dezer maand een uitvoering geven in de Casinozaal. Aan het Postkantoor en de hieronder ressorteerende hulppostkantoren werd in Dec. ingelegd J 14.727,09 en terugbetaald J9.971,72. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer. 17323. De bemanning van de op Rijkswerf in reparatie liggende „Brinio" is Maandag j.l. van verlof teruggekeerd, zoodat er weder marinemenschen een beetje drukte in onze tegenwoordig zoo stille gemeente brengen. Heden Woensdag avond zal in Casino zaal de aangekondigde feestavond van de V. V. Hellevoetsluis plaats hebben. Gezien de groote belangstelling die er voor dezen avond bestaat, zal dit de vriendschapsband der leaen hechter maken. Deze avond wordt gegeven door de Voetbal- vereeniging in samenwerking met de Vetera- nenvereeniging en zal men zien dat door onder linge samenwerking een schitterende avond verkregen is. Moge de band tusschen Veteranenvereeni- ging, de elftallen die in den Bond spelen, en tusschen de jongeren (de hoop van Hellevoet- sluis) van dien aard worden, dat alles één is, dan zullen zeer zeker de Veteranen met genoegen terugzien op hun besluit 0111 de Veteranenvereeniging op te richten. Maandag j.l. had in de zaal van den heer Luijendijk de maandelijksche clubavond der voetbalvereeniging plaats. Deze avond had wederom een zeer gezellig karakter en werd bezocht door een 40-tal sportliefhebbers. Het bezoek was dus aardig, maar moet in het belang der vereeniging nog beter worden. Het officieele programma voor a.s. Zondag bevat voor Hellevoetsluis geen wed strijd, zoodat getracht zal worden V.V.V. 2 te Hellevoetsluis te krijgen tegen het tweede en het eerste van Oostvoorne te sturen tegen O. V V. I, hetgeen mogelijk is daar O.V.V. I en 11, beide ook geen wedstrijd hebben. SPORT. De Bondswedstrijd Vooruit gang I—Hellevoetsluis, werd wegens terrein afkeuring afgelast. j Hellevoetsluis III speelde Zondag j.l. een wedstrijd tegen F. P. C. II van Geervliet, welke wedstrijd tot uitslag had: 3—2 in het voordeel van F. G. C. II. Niettegenstaande het slechte weer waren er nog vrij wat toeschouwers, die allen hebben genoten van het werkelijk aardige spel, dat de jonge roodbroekjes lieten zien. Zij, die niet naar het sportterrein zijn gekomen, omdat het maar „het derde" was, hebben hier weer zeer verkeerd aan gedaan. Er zitten heel aardige jonge spelers in het derde en juist moeten deze wedstrijden bezocht worden, want door belang stelling te toonen voor het spel der jongeren, worden zij aangespoord trouwe leden der voet balvereeniging Hellevoetsluis te worden. Bindt de jongeren aan de vereeniging, door met hen mede te leven. Een combinatie van Hellevoetsluis waar in 4 spelers van het eerste, zonder vaste doel- verdediger, speelde op eigen houtje, zonder voorkennis van het Bestuur, een wedstrijd tegen Nieuwenhoorn, welke wedstrijd eindigde in een 43 overwinning voor Nieuwenhoorn. Dit is dus geen officieele wedstrijd, hetgeen niet voor moest komen. Beter is het te komen en te spelen, wanneer men moet, dus niet thuis te blijven, ais men een bondswedstrijd moet spelen. ROCKANJE. Ruim 30 jaar geleden had on der leiding van Ds. H. J. Verweij thans pre dikant te Twisk (N.-H.) de eerste kerkelijke huwelijksinzegening hier plaats. Onder leiding van Ds. Brinkerinkvan Oostvoorne zal de 2e nu plaats hebben, Donderdag 16 Januari, des namiddags half 3 in de Ned. Herv. Herk. In den Oudejaarsavonddienst, in de Ned. Herv. Kerk, aangevangen half 8, werden onder meer door Ds. Brinkerink bevestigd de her kozen diaken, de heer W. Snoeij en de nieuw- gekozen ouderling de heer C. Kome, inpiaats van den heer A. van Marion, wien de predikant woorden van dank wijdde voor zijn jarenlange toewijding als ouderling. Naar wij vernemen is door de N.V. Maat schappij „Voornes Duin" verkocht 20 H.A. duinterrein, in de schilderachtige omgeving van de „Liezenput" achter Rockanje. Door wien het'i's aangekocht, en voor welk doel is ons nog niet met zekerheid bekend. Wij hopen niet voor 'n waterleiding. Het feest met den kerstboom voor de kinderen van Mr. van Wijk's Zondagsschool, onder hoofdleiding van Ds. C. Brinkerink, op Dinsdag 24 Dec. van 5 tot 8 uur, in de Ned. Herv. Kerk waarin een prachtige kerst boom met honderden lichtjes stond, en hier en daar nog, in het ruim, kleurige kerstklokken hingen, is ten aanschouwe van een volle kerk uitstekend geslaagd. De plechtigheid ving aan met het zingen door de gemeente van Gez. 270 vs. 1 en 5, waarna Ds. Brinkerink met een hartelijk „wel kom" opende en den wensch uitte dat groot en klein aan 't eind van de feestviering iets mochten meenemen voor de ontwikkeling van zijn godsdienstig leven, dat te midden van den dagelijkschén arbeid die ziel behoeden zou weg te zinken in 't geestdoodend materia lisme waarna hij 't aloude kerstverhaal ver tolkte. „Van de Herders in Efrata's velden, wakende bij de kudde". Dit kerstverhaal werd later nog gevolgd door een 2e vertelling van Hegge-j-tannes, de verschoppeling van 't dorp, die in den kerstnacht „bleek toch nog tot een edele daad bereid te zijn, uit dankbaar heid voor één lieve behandeling, temidden van de algemeene verachting van de moeder van Peter ontvangen, wier leven hij dan ook redde. Afgewisseld door gulle tractatie en het ontvangen van keurige geschenken en een bijbeltje aan de leerlingen, die de school gingen verlaten, benevens een verrassing van Mevrouw Zeeman voor de kleuters, zongen de leerlingen heel lief hun kerstliedjes. Met dank aan allen, die door financieelen en anderen bijstand 't feest mogelijk maakten, in 't bizonder aan den heer Van Wijk en den dames onderwijzeressen eindigde Ds. B. de leiding, waarna de gemeente sloot met ,,'k Wil u 0 God mijn dank betalen". Door den veelvuldigen regenval wordt ons duin met iederen dag rijker nog aan de fraaiste mosdecoratie. NIEUWENHOORN. Loop der bevolking gedurende de maand December 1929. Vertrokken: J. Bravenboer naar de Lier; M. Lagendijk naar 's-Gravenhage; J. Hatman en gezin naar Schiedam; C. Barendrecht naar Heenvliet; J. C. Cassa naar Vierpolders en P. J. van Eyk naar Nieuw-Helvoet. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 3 Januari 1930 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Veldsla 17 per 100 k.g. Radijs 2,80 per 100 bos. Prei ƒ1,— tot 3,70 per 100 bos. Blauwe druiven II 0.42 per k.g. Koepeen 2,50 per 100 k.g. Kroten 0,90 tot 1,80 per 100 k.g. Kool (roode) ƒ2,10 tot 6,90 per 100 stuks. Kool (savoye) 2,10 tot ƒ6,10 per 100 stuks. Boerenkool 0,29 tot 0,36 per krat. Uien 1,10 tot 1,40 per 100 k.g. Tafelappelen 0,07 tot 0,14 per k.g. Keukenappelen f 0,16 tot 0,80 per k.g. Keukenperen 0,03 tot 0,12 per k.g. Spruiten 0,05 tot 0,20 per k.g. Knolselderij 3,60 tot 4,60 per 100. Selderij 1,20 tot 2,— per 100 bos. Kipeieren (netto) 6,60 tot 7,50 p. 100 st. Kipeieren klein (netto) 5,60 per 100 stuks. Aanvoer 20820 stuks. Marktberichten. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN.l ROTTERDAM, 6 Jan. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters.) Aanvoer 15.810 kg. bi. schoon f 0 80-1.05, 1400 kg. wit Zeeuwsch f 0.901, 15.000 kg. Groningsch f 0.90 1, 9700 kg. Holl. geel f 0.90—1,1400 kg. dauw- root 75-85 c., alles per kg. ROTTERDAM, 6 Jan. Vlas. Heden aan de beurs bedroeg de aanvoer: 15,810 K.G. 15,000 K.G. Groningsch, 11,000 K.G. wit, 1500 K.G. dauwroot. Er bestond vooral goede vraag voor blauw vlas. Het grootste gedeelte kon verkocht worden tegen onveranderde prijzen d.w.z. 90 tot 100 gulden voor mindere soor ten, 100 tot 110 gulden voor betere kwali teiten. Voor het aangeboden wit en Groninsch vlas bestond weinig belangstelling en er konden daarvan slechts enkele partijtjes ver kocht worden. Lijnzaad weinig aanvoer, prjj- zen onveranderd. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAGEN 8 en 15 JANUARI 1930 telkens nam 3 uur bij Veiling in Hotel Polderman en bij Afslag in Hotel Keuvelaar te Dirksland, van: a. Drie Huizen; b. 0.94.95 H.A. (2 Gem. 20 R V M.) Tuinland; c. Het recht tot hef fing van een erfpacht groot ƒ8,68 van een peroeel tuingrond. Alles staande en gelegen te Dirksland, behoorend tot de nalaten schap van wijlen Mej Wed. A. Vroeginde- we(j. Notaris VAN DER SLUIJS. Op DONDERDAG 9 Januari 1930 des v.m. 9 uur te Middelharnis, aan den Prinses Julianaweg aldaar. Ten verzoeke van den Curator in het faillissement C. van Schel ven van 6 varkens, 25 a 30 jonge kippen en een partij varkensmest. Deurwaarder Groenendijk. Samenwerking. Meer en meer dringt het besef door, dat er allerlei maatschappelijke vraagstukken zijn, die alleen door samenwerking van de betrokkenen kunnen worden opgelost. Er zijn zooals in „Maatschappij-Belangen" werd uiteengezet twee redenen, die voor ons land in hot bijzonder tot samenwerking dringen. In de eerte plaats het feit, dat wij zijn een klein land, dat behoort tot de meest dichtbevolkte der wereld. Het telt ruim 7.700000 inwoners. Voorloopig komen er ieder jaar nog 100 000 bij. Bjj gelijke ver spreiding over het land zouden er per K M.2 wonen 234 menschen, tegen 80 een eeuw geleden. B(j de laatste volkstelling bedroegen deze cjjfers voor de provincies Noord- en Zuid-Holland 470 en 572. De tweede reden is gelegen in onze eko- nomischestructuur. Oorspronkelijk waren wij een handeldrijvend en landbouwend volk. De bevolkingstoename dringt tot steeds verdere industrialisatie; wij leven in hoofdzaak van onzen export en import. Dit stelt ons voor toenemende moeilijkheden. Over het algemeen is onze ekonomische structuur gezond. Uitvoer en invoer nemen geleidelijk toe. In de ontwikkeling van ons ekonomisch leven is een opgaande lijn te bespeuren. De welvaart van ons volk is hooger dan die in de meeste andere Euro- peesche landen. Het is echter slechts met inspanning van alle krachten, dat dit bereikt kon worden. Om het bereikte welvaartspeil te behouden, het over breeder kring te verspreiden, zal verdere krachtsinspanning noodig zijn. De wil om gezamenlijk de moeilijkheden het hoofd te bieden, er een oplossing voor te vinden, zal daarbij steeds meer een vereischte zijn. Op allerlei gebied is deze samenwerking noodig. In de eerste plaats wel op sociaal gebied, waar de meeste wrijving is, waar tiet om de grootste belangen gaat en waar, geestelijk en materieel, de grootste schade geleden kan worden. Dat een deel der be volking het zich tot taak zou stellen een „klassestrijd" te voeren tegen een ander deel der bevolking (ten koste van de bron nen van haar eigen bestaan) is reeds prak tisch een onmogelijkheid. Alleen door sa menwerking kan hier een reëel doel: ver betering van de levensvoorwaarden-geeste lijk en materieel van de arbeiders ver kregen worden. Maar dan moet die samen werking ook van beide zijden komen. In vele gevallen zouden onderling overleg en samenwerking voordeelen kunnen bren gen, zoowel voor de producenten als voor de consumenten, waar ondernemingen zelf standig en in onderlinge concurrentie niet voldoende rendeeren. Door samenwerking zou rationeeler productie en besparing moge lijk gemaakt kunnen worden. Samenwerking tusschen industrieën on derling (die wellicht ook de financiering eenvoudiger zou maken) zou de positie van ons land als industrieland versterken en nieuwe werkgelegenheid scheppen voor de groeiende bevolking. Het vervoervraagstuk zal in de volgende jaren van nog grooter belang worden dan het nu reeds is. Samenwerking tusschen spoorwegen en waterwegen, tusschen tram wegen en autobusverkeer, tusschen het ver keer door de lucht en over het land, wordt steeds dringender geboden, zoowel in het belang der ondernemers als van het publiek. Naast de met kracht ter hand genomen wegenaanleg blijft bruggenbouw een dringen de eisch. Samenwerking tusschen verschillende ge meenten, tusschen groepen met gelijke be langen in eenzelfde streek, wordt op allerlei gebied steeds onontbeerlljker. Locale belan gen worden streekbelangen, streekbelangen worden landsbelangen. Er zullen vormen gevonden moeten worden ter behartiging van deze interlocale belangen, waarbij, met vooropstelling van het algemeene, ook de rechten van het particuliere belang ontzien zullen moeten worden. En bij dit alles is vooral noodig de samen werking tusschen de overheid en de groepen wier belangen zij te behartigen en te ordenen heeft, zoodat regelingen niet van bovenaf opgelegd worden, maar in gemeen overleg tot stand komen. Vrijwillige samenwerking heeft de maat schappij op elk gebied het meest noodig. Eerste vereischte is, dat de wil daartoe, de mentaliteit, die deze mogelijk maakt, aan wezig is. Kinderlijkje gevonden. Uit de Fortgracht van de Biltsche Grift bij Utrecht is een rieten maudkoffertje op gehaald, waarin zich het lijkje bevond van een pasgeboren kind van het vrouwelijk ge slacht. KERK TE EMST AFGEBRAND. Pastorie gespaard gebleven. EPE, 6 Jan. Hedenmorgen 5.45 ontdekte men brand in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk te Ernst. Voor men echter met de tegen den muur van het gebouw geplaatste handbrandspuit water kon geven, sloegen de vlammen reeds tot het dak van de vergaderzaal en kregen door de aanwe zige verbindingsdeuren nieuw voedsel in den preekstoel en de banken der kerk. Inmid dels arriveerden de autobrandspuit uit Epe en de motorspuit uit Vaasseu. Het was echter te laat, om de kerk voor ondergang te red den. Spoedig daarop viel het dak in en nam een zijgevel van de kerk mee. Het vuur deelde zich daarop mede aan het houtwerk in het torentje, dat ook geheel uitbrandde, doch overeind bleef staan. De kerk werd in 1866 gebouwd; de eerste steen werd gelegd door baron v. d. Feltz, des tijds burgemeester van Epe. INGEMAAKTE VRUCHTEN. Men gebruikte het dessert. Aardbeien, kersen, abrikozen?... vroeg mevrouw van Gerdingen, wijzende op de con fituren, die zich op de tafel bevonden. Ik weet waarlijk niet welke ik kiezen moet, alles ziet er even aanlokkelijk uit, ant woordde Kreukniet, een vriend van den heer van Gerdingen. Mij aardbeien lieve!... je kunt ze zoo heerlijk gereed maken. Mevrouw van Gerdingen bloosde van vol doening bij het hooren van deze echtelijke lof tuiting; zij lichtte het deksel op, nam een ver guld zilveren lepel en bediende eerst haar gast, vervolgens haar echtgenoot en haar dochterjes. Je kunt ze zoo heerlijk gereed maken. De heer van Gerdingen maakte van de talen ten zijner vrouw als huishoudster een soort reclame. Na het eerste lepeltje dan ook even geproefd te hebben, riep de vriend uit: Mevrouw, mijn compliment, het is overheerlijk. De heer van Gerdingen wierp zijn vrouw een blik toe als een voldaan en gestreeld man. Hij had inderdaad redenen om voldaan te zijn. Hij bezat een lieftallige vrouw, een gezellig huis en had zich een goede positie in de wereld weten te veroveren. Eindelijk was het eten afgeloopen en konden de vrienden zich aan een goede sigaar te goed doen en trok mevrouw van Gerdingen zich met haar dochterjes terug, teneinde nog eenige boodschappen te doen. Ga, lieve, Kreukniet zal je verontschuldigen zeide de huisheer. Toen de huisdeur achter de knappe blondine gesloten was, blies de heer van Gerdingen een dikke rookwolk omhoog en sprak: Toen wij elkander gisteren na een scheiding van tien jaren toevallig ontmoetten, jij verbrand door de zon, met het voorkomen van een ontdek kingsreiziger en ik.eenvoudig getrouwd, met het uiterlijk van een gewoon burger, toen stelde je mij de vraag; Ben je gelukkig? Na- hetgeen je hier nu gezien en geproefd hebt, lijkt een antwoord hierop verder overbodig. En als ik je als vriend een goeden raad mag geven, dan geef ik je in overweging: neem, als in den goeden ouden tijd een vrouw, die zelf haar vruchten inmaakt. Jan Kreukniet was een knappe jonge man van omstreeks vijf en dertig jaren, beminnelijk, rijk, veelzijdig ontwikkeld en die een ieder be haagde. Terug in het land na een afwezigheid van vele jaren, maakte hij meermalen gebruik van de uitnoodiging zijns vriends, daar hij behoefte gevoelde aan gezelligheid. Altijd bleef van Gerdingen zijn vrouw aan tafel prijzen. Dat is geen klein verschil niet waar, oude jongen.met de confituren van den kruidenier... niets anders dan gelatine met een kleurseitje vermengd? Proef je dien fijnen smaak?.Het doet mij altijd aan mijn goede moeder denken. Zoo dikwijls haar man haar met deze lof tuitingen overlaadde, bloosde zij. Maar Kreukniet waardeerde meer nog dan de ingemaakte vruchten, den eenvoudigen be schaafden conversatietoon van de huisvrouw. Hij nam dikwijls de uitnoodiging aan om een uurtje te komen doorbrengen en werd een ge regelde gast. De blauwe hemel is met een wolk over trokken. Mijnheer van Gerdingen is ongerust. Het komt voor dat zijn geluk minder veilig is..., dat hij onvoorzichtig is geweest, door voor hem alleen niet den sleutel van de provi siekast, doch ook den sleutel van het hart van Charlotte niet te bewaren door een ander in de gelegenheid te stellen haar oogen, haar woorden, haar glimlach te ge nieten. Jan Kreukniet heeft lange reizen onder nomen in Afrika en in het Oosten; Hij is een geestig verteller en Charlotte luistert toe als een kind, dat men mooie platen te zien geeft.... Op zekeren dag heeft hij zijn vrouw en zijn vriend in het salon aangetroffen, in een leven dig gesprek gewikkeld op haar beurt ver haalde zij dingenen dat met een over tuiging, dat jan nadenkend, bewogen, haar een innigen blik toewierp. Van Gerdingen heeft in vele schouwburgen een groot aantal blijspelen bijgewoond^om- trent de verdeeling van het vrouwelijk hart en de gevaren van het huishouden, dat uit drie menschen bestaat. Hij heeft vele romans over hetzelfde thema doorbladerd en nog was hij niet genoeg ge waarschuwd. Hij is met betrekking tot zijn schat niet gierig geweest, noch jaloersch. Zeker, Charlotte is meer waard dan de Parijsche poppen; maar zouden haar verbeel ding en een klein deel van haar hart niet in gevaar kunnen verkeeren. Zonder het te willen bekennen is van Ger dingen een weinig jaloersch. Op zekeren dag, zeer vroeg in den morgen, had Charlotte voor haar schrijftafel plaats ge nomen. Nauwelijks werd de deur geopend, of zij sidderde en keerde zich om. Zij zag haar echtgenoot binnenkomen en dacht dat deze was uitgegaan. Nu eens bloosde zij, dan weer maakte het schaamrood plaats voor een onge wone bleekheid en in een oogwenk verborg zij den reeds begonnen brief onder de vloeimap. Hoe snel zij hierin ook was te werk gegaan, toch scheen hem deze beweging niet te zijn ontgaan. Zijn hart werd koud en hij deed eenige stappen vooruit. Charlotte, voor wien is die brief? Welke brief? Dien je schreef op het oogenblik dat ik binnenkwam. Ik schreef niets... Niets? De fijne zilveren pennehouder, die tusschen haar vingers schitterde, sprak deze bewering tegen. ten minste niets belangrijks. Van waar die achterdocht. Welk belang boezemt het je in? Zeer veel! Dat konk hard. Zij herkende de stem van Blauwbaard, de schrik harer kindsheid. Hier dien brief! Ik moet hem op staanden voet van je hebben! Bittere tranen rolden haar langs de wangen. -Omdat je dat nu wilt, man, ziedaar Ik zal je de zaak uitleggen. En bevend en sid derend stak zij hem het voor de helft beschre ven velletje papier toe. Mijnheer, las van Gerdingen, zend mij zoo spoedig mogelijk tien potjes bessen en tien dito abrikozenjamals naar gewoonte; zend ze dadelijk. Wat beteekent dat? vraag je confituren aan mijnheer Kreukniet? riep de heer van Ter overname aangeboden: waarin reeds sedert jaren een drogisterij wordt uitgeoefend. Voor vakman broodwinning. Te bevragen bij H. VAN DEN DOEL, Dirksland. (Adv) Gerdingen onthutst uit, nog vol van zijn idéé fixe. Aan mijnheer Kreukniet? herhaalde de jonge vrouw, op haar beurt verslagen. Maar man, die brief is geadresseerd aanaan den kruidenier Jansen. Nadien is de heer van Gerdingen nooit meer jaloersch geweest, doch tevens vermeed hij angstvallig aan tafel te roemen op de inge maakte vruchten van zijn vrouw. Een vierling. In een gemeente bij Eger in Noord-Hon- garije -heeft de vrouw van een boer drie jongens en een meisje het leven geschonken. Na een dag zijn echter alle vier gestorven. Uit de kampen der Russische vluchtelingen. Men meldt uit Berlijn: In het kamp te Hammerstein zijn Zater dag opnieuw drie kinderen overleden, waar door het aantal sterfgevallen onder de kinderen der Russische vluchtelingen is itegen tot 57 op een totaal van 1600 kinderen, die in het kamp worden verpleegd. Tot nu toe zijn in het kamp 18 kinderen ter wereld gekomen. De vluchtelingen uit Rusland, die in de kampen te Mellen en Prenslau zijn onder gebracht, in het geheel bijna drie duizend menschen, zullen van de volgende week af geleidelijk naar Canada en Brazilië vertrek ken. De reiskosten worden voor een gedeelte voorgeschoten door Duitschland, een ander deel wordt betaald door de mennonieteor- gonisaties. Ook the Canadian Pacific Railway zal een gedeelte van de reiskosten voor schieten. DE PAPEGAAIENZIEKTE TE PRAAG. Vier gevallen geconstateerd. PRAAG, 5 Jan. Naar de bladen ver nemen, zijn te Praag in totaal vier gevallen van papegaaienziekte geconstateerd. Het bac teriologisch onderzoek naar de ziektegevallen der beide in het ziekenhuis opgenomen echt- genooten heeft opgeleverd, dat men hier inderdaad met papegaaienziekte te doen heeft. Beiden verkeeren in levensgevaar. Voorts zijn er nog twee personen in het ziekenhuis opgenomen, die naar ernstig ge vreesd wordt, door dezelfde ziekte zijn aan getast. Het is gebleken, dat de papegaai, die de ziekte heeft overgebracht, afkomstig is uit dezelfde zending als de vogels, die de ziekte in Duitschland hebben verspreid Een Duitsche vogelhandelaar heeft vijf Braziliaan- sche papegaaien verkocht. Eén dezer vogels werd geleverd aan het echtpaar, dat thans ziek is geworden. De vogel is enkele dagen later gestorven. De autoriteiten trachten thans de eigenaars der andere papegaaien op te sporen. HET HUWELIJK VAN PRINSES MARIE JOSÉ. Teleurgestelde persfotografen. Uit Brussel wordt gemeldt dat, ingevolge een besluit van de Italiaansche regeering waarbij het fotografeeren der feesten die te Rome, ter gelegenheid van de inzegening van het huwelijk van prinses Marie José van België met den Italiaanschen kroonprins Humbert, zuilen plaats hebben, ten strengste wordt verboden, een tiental Belgische pers fotografen van huDne reis naar Rome moesten afzien. Ook zullen slechts drie Belgische journalisten de plechtige huwelijksvoltrek king mogen bijwonen. WIE IS HET Iederen avond klokke zeven Komt het heerschap binnen, Heel in 't wit met frisch gesteven En gestreken linnen, Altijd in dezelfde plooi, Altjjd even mooi. 't Heerschap werd eerst wat verlegen In het lage huisje, Want, het deurtje hield hem tegen, Eu hij krenkt z(jn buisie. „Ring, ring, ring", zegt nu de schel Ieder kent dat seintje wel. Vader wacht al ongeduldig Tot hij 'm ziet verschijnen, Dan beschouwt hij zorgvuldig Al de zwarte lijnen. Op het voorhoofd van zijn gast, En hij houdt hem stevig vast. 't Vreemde heerschap moet vertellen, 't Nieuws uit alle landen. Vader houdt de groote vellen Ritselend in zijn handen. Het gesprek gaat ongestoord, Maar - 'k heb nooit een woord gehoord. van otaal ;jaar r tot ling. ;ting hier :ente tter. ieuw j'ent den en king t de :uwe ij de :hen l elen üjk, noet van I s en zegt tden lord spr. van ard, slijk iods van C. :n 3 ling ;cht aar ben dat W. 'ing 'ten te hde. lep. :m. 'er- rdt nd- ere der ligt |,de ind de mt (to- fade ter |de ke en iet Lr- de :d- ïr- te )it gd m, de L. in et m m le

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 3