Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 8 JANUARI 1930. gens de groote reddingboot, die door de bran ding kwam, waarna de kapitein de kleine boot wenkte te volgen. Deze boot sloeg ecbter om met het bekende noodlottige gevolg. Op dit oogenblik kwam de „Jotunheimen" te hulp. De kapitein van dit schip verklaarde later, dat het weer zoo slecht was als hij in 35 jaar niet had meegemaakt. Toen de geredde schipbreukelingen veilig aan boord waren, verscheen een loodsboot, die by maanlicht naar de verloren redding boot zocht tot het geheel donker werd. Door de hooge zeeën en de sneeuwjacht was het onmogelijk de duisternis met de lichten te doorboren en de stroom dreef het schip uit den koers. Zooals gemeldt, werden toch nog drie lijken gevonden en drie mjjlen verder een ander. V\OUSV VabXeVter^ (Adv.) DE TABAKSCULTUUR OP SUMATRA. Eenige weken geleden heeft de Deli-Maat- schappij, de bekende tabaksonderneming op Sumatra, den zestigsten verjaardag van de oprichting der maatschappij herdacht. Ter ge legenheid van die herdenking is een fraai Ge denkboek uitgegeven, welks inleiding belang wekkende beschouwingen bevat, o.a. over de sociale politiek op Sumatra's Oostkust. Hier aan worde het volgende ontleend: „Nog lang niet zijn de donkere wolken van den horizon verdwenen. Verschoven econo mische verhoudingen laten nog haren invloed gelden ten opzichte van den afzet van onze producten. Inzake het vraagstuk van den arbeid, de arbeidszekerheid en de arbeids veiligheid is het laatste woord nog lang niet gesproken. Integendeel: de strijd tegen de Poenale Sanctie wordt met alle mogelijke mid delen gestreden en de wijze waarop dit ge schiedt, somwijlen zakelijk en principieel, vaak echter ook onbesuisd en zelfs ophitsend met miskenning van al het goede, dat onder de Poenale Sanctie tot stand kwam, brengt on rust in ons cultuurgebied. Van erkenning van, om niet eens te spreken van eenige waardeering voor het grootsche werk der Deli-planters, van de zijde van sommige tegenstanders der Poe nale Sanctie is dan ook geen sprake. Erger nog, bij voortduring staat men bloot, zoowel in een deel der Indisch-Europeesche, als ook in een deel der Nederlandsche pers onder motto: „Delische methoden", aan een onjuiste voorstelling van zaken, gebaseerd op volkomen verkeerde vergelijkingen en als gevolg waarvan een volmaakt misvormd beeld van het werk der Delische Planters ontstaat, waardoor de Buitenwereld wederom foutieve conclusies trekt. Het logisch gevolg daarvan is, dat de in- landsche pers een en ander in veel sterker kleuren en lijnen reproduceert, met als resul taat een aanwakkering van vijandige stemming van werknemer tegenover werkgever, waarvan de gevaren niet zijn te onderschatten. En toch zijn het die planters geweest, die in een halve eeuw van noesten ijver, met hunne frissche energie, met hun opbouwenden Deli- geest, daarbij den weg gewezen door een klein aantal groote leiders en gerugsteund door een krachtig rechtvaardig Regeeringsbeleid, het cultuurgebied van Sumatra's Oostkust ge maakt, ja, omgetooverd hebben tot datgene, wat het thans is. Omgetooverd VAN een onproductief, veelal moerassig land, met een uiterst dun gezaaide heterogene bevolking, bestaande uit verschil lende rassen, die in voortdurenden oorlog met elkaar verkeerden, levende onder primitieve omstandigheden, geregeld zwaar geteisterd door heftig optredende epidemieën, TOT een gebied, waarin eene bevolking van vele honderdduizenden, die nog gestadig groeit, een bestaan vindt en voor een belangrijk deel in welvaart verkeert, tot een gewest, waarin aan de arbeidende klasse nu reeds sedert tientallen van jaren hygiënische begrippen worden bijgebracht, die ook in verband met den verhoogden levens standaard, de bevolking op een hooger peil van ontwikkeling voerden, tot een land, waarin de mannen der weten schap zulk een grootsch werk verrichtten, dat epidemische ziekten practisch niet meer voor komen, tot een deel van den Archipel, hetwelk niet uitsluitend den Europeeschen planters, maar ook door hun toedoen het Gouvernement e- norme rijkdommen bracht en waarin de wel vaart der inheemsche bevolking met reuzen schreden is vooruitgegaan, tot een gebied, waarin millioenen der armste arbeiders van het overbevolkte Java en China een werkkring vonden, die aan het overgrootste gedeelte van hen moraal en materieel tot zegen strekte. Het is zonneklaar, dat de opbouwers van al het groote werk, dat aldus op de Oostkust tot stand is gebracht, behalve door zakelijk inzicht, durf en ondernemingsgeest, ook on getwijfeld gedragen zijn en nog worden door dat idealisme, zonder hetwelk niets grootsch en blijvends wordt gewrocht. Dat ook op de Oostkust fouten zijn gemaakt menschenarbeid is nimmer volmaakt dat er toestanden zijn, die met den tijd mede- gaande ten goede gewijzigd kunnen worden, wij willen het gaarne ten volle erkennen. Maar dit moge men voor oogen houden: Ook de Deli-planter verstaat de teekenen van zijn tijd, noch hij, noch de in Nederland zetelende Di recties zijn versteende conservatieven. Maar de Oostkust heeft door haar dun gezaaide inheemsche bevolking haar eigen economische structuur; de vele honderdduizenden, benoo- digd voor het cultuurgebied, zijn emigranten; eene vergelijking dus met, of een tot voorbeeld stelling van de toestanden op Java, is ook al daarom geheel misplaatst. Ook de Deli-planter weet maar al te goed, dat de wijzers van den tijd van het wereldgebeuren vooruitloopen en niet kunnen worden achteruit gezet. Hij is dan ook bereid nieuwe verhoudingen onder de oogen te zien, daarentegen gedoogt hij niet dat het oude, hetwelk zijne gebreken moge hebben, zooals alles ter wereld, maar dan toch Deli gemaakt heeft tot datgene wat het heden is, klakkeloos door theoretici wordt afgebroken. Hij wil vooruit, doch niet onbesuisd, niet on beproefd wegen volgend, welke de bedrijfs zekerheid ernstig zouden bedreigen, doch be dachtzaam langs lijnen van geleidelijkheid, waarbij gezond verstand en veeljarige onder vinding hem tot gids zullen dienen, rekening houdend met de economische toestanden in zijn gewest. Voor Liefhebberij-Korpsmusici. Wouter Hutschenruyter heeft in „Musica" in zestien hoofdstukken de geschiedenis der militaire muziek behandeld. In zijn slot-arti- kel schrijft de vaardige en veelzijdige musicus: Wanneer, waar en door wien het eerste liefhebbers-gezelschap is opgericht, is niet bekend. Wij zullen het ook wel nimmer te weten komen. Van veel belang kan men het ook niet noemen. Waarschijnlijk zijn die ge zelschappen van zeer ouden datum, want het bespelen van blaas-instrumenten door lief hebbers was vroeger veel meer algemeen dan tegenwoordig. Zoo zullen allicht een paar dilettant-blazers zich hier en daar ver- eenigd hebben, waar behoefte aan blaas muziek bleek te zijn. Zij zullen het niet hebben gelaten bij dien eenen keer. Andere spelers hebben zich bij hen gevoegd, en zoo was de vereeniging geboren. Langzamerhand zag men in alle deelen van ons vaderland liefhebbers-gezelschappen ont staan. Daar, waar zij onder gunstige omstan digheden met de juiste bedoeling werkten en door een kundig man van beproefde kracht werden geleid, was hun ontstaan slechts toe te juichen. De leden vinden in het thuis-oefenen van hun instrument en in de geregeld terug- keerende repetitie-avonden nuttige bezigheid van bevredigenden aard, die de, anders vaak onnut verbeuzelde, vrije uren vult. Het met elkander musiceeren, dat altijd een vorm van zelf-opoffering is, heeft een niet te ontkennen en hoog te schatten opvoedende kracht, en het zich schikken naar de aanwijzingen van den dirigent blijft ten allen tijde een uitnemende oefening, om zichzelf en de eigen voortreffelijk heid te vergeten. Overal dus waar het zoo toegaat, heeft de lief hebbers-vereeniging haar nut en verdient zij steun. Het gaat echter heel vaak anders toe! Men vindt vereenigingeii waarvan de bezetting naar niets lijkt; waarin van een evenredige verdeeling der verschillende instrumenten geen sprake is; waarvan de stemming (beter ware het te spreken van „ontstemming") niet aan te haoren is en die geleid worden door totaal onbevoegden. Hier heb ik den vinger gelegd op de meest gapende wond: het hébben van een onge- schikten leider. Men meene niet, dat dit een uitzondering is! Wie, als ik, tientallen van jaren als jurylid is opgetreden, weet, dat de grootste helft der dirigenten onbe kwaam voor het werk zijn, dat zij hebben te verrichten. Zij hebben geen muzikaal ge hoor. Hun ontbreekt alle smaak. Van ryth- miek en nuanceering hebben zij niet het flauwste begrip. Wat kan de oorzaak zijn van dezen mis stand? Zij ligt bij de besturen der vereenigingen! Zoo lang deze niet hebben leeren inzien, dat het werk van den dirigent behoorlijk moet worden gehonoreerd, zullen de goede leiders zich niet beschikbaar stellen. Men bezuinige op wat men wil, maar nimmer op het honorarium van den dirigent. Want ik herhaal wat ik hierboven heb gezegd met den leider valt of staat de vereeniging. Hoe vaak hebben wij, juryleden, niet tot el kander gezegd: „daar heb je 't weer: een voortreffelijk gezelschap, omdat een voor treffelijk leider aan het hoofd staat. Het hangt alles af van den man aan den lessenaar." Heeft men een goeden leider gevonden, dan zal het andere zeer groote be zwaar: de slechte stemming, wel spoedig zijn opgeheven. Want een goed toonkunstenaar kan dat voortdurende valsch blazen niet ver dragen. Natuurlijk zal hij ook er voor waken dat aan de rythmiek noch aan de nuancee ring iets blijve ontbreken. Ahasverus. De schrijver van de „Coda" in Caecilia- Muziek-Coliege vertelt, dat hij Ahasverus, 'den Wandelenden Jood, den eeuwigen zwer ver heeft ontmoet. Zijn sten klonk gedempt en toch of zij voor veie, veie menschen was. „Ik was bevriend met Schiller. Beethoven en Rembrandt zag ik aan den arbeid. Karei de Vijfde heeft nooit geweten wie ik was. Een monnik van St. Amand vermoedde het. De gevolgen van het verdrag van Rheims heb ik voorzien. Het ongeluk der Maya's kon niet uitblijven. Wat was de misdaad van Beli- sarius? De ramp van het groote meer in Afrika kan ik nog niet verklaren. De geschre ven geschiedenis vermeldt zoo weinig. Ik hield mijn oogen in zijn blik, die wijd was als de horizon. „Ik dacht" begon ik stamelendDoch. zijn stem vloeide ononderbroken: „Ik ken uw geschiedenissen van stok-oude lieden, met lange baarden en witte haren, die eeuwen trotseerden. Begrijpelijk is uw standpunt van hunne niet-menschelijkheid. Voor u is het verleden van twee eeuwen zeer ver, en een toekomst van honderd jaren on bereikbaar. Ik wierp hem snel mijn vraag toe: „Gij, die beschavingen hebt zien groeien, gij, die zoovele mogelijkheden hebt zien ont wikkelen, zeg me hoe de muziek der toe komst zal zijn." „Gij rekent met jaren, ik met eeuwen. Gij hebt, in uwe klein-menschelijkheid, gelijk. Zwakke volkeren werden machtig, gingen onder, staan weer op en worden machtig. Weet gij wat geduld is? Gij kent het niet en gij zult het nimmer leeren kennen, want eiken dag kan uw laatste zijn. Reken met het he den. Dit heeft het verleden tot geschiedenis en is zelf geschiedenis der toekomst. Altijd hebt gij, menschen van halve eeuwen, mij gevraagd of gij dit of dat nog zult be leven. Wat is uw leven? Met welke maat meet gij het toch! Gisteren werktet gij aan hetgeen gij heden romantisch noemt, en eer gisteren wérd door u gemaakt wat gij reeds klassiek noemt, het zij u vergeven. Waar om wilt gij reiken over de grens, die u ge steld is? Weet dat begin en einde slechts merkteekenen zijn van uw maaksel. Er is geen getal der mogelijkheden. Doch hoe zoudt gij dit weten, gij, die uw ervaring van de ontwikkeling slechts uit de geschreven geschiedenis hebt!" Hij stond op, en ging zonder groet. SOMMELSDIJK. Geboren: Maatje, d. v. Jacobus Muideren Arentje Albregts; Anna Maatje, d. v. Joh. Groenendyk en Klaartje JordaaD. HERKINGEN. Geboren: Stoffel z. v. M. Melissant en T. v. d. Velde; Adrianus z. v. G. J. Dorst en G. v. d. Valk; Adrianus Mathijs z. v. A. J. den Boer en L. v. Putten. Getrouwd: Christiaan Kalle j.m. 24 j. en Geertje Melissant j.d. 22 j. Overleden: Tennis Bestman 69 j. wedn. van G. Kaslander; Hendrik 9 mnd. z. v.D. Strutjk en E. Hogchem. OUDDORP. Geboren: AdriaantjeLena, d. van KI. Meyer en L.T. Sperling; Jan Leendert.z. van G. v.d Houtten en J. Mastenbroek; Hendrik, z. van K. van Splunder en C. Hameeteman. Getrouwd: A. C. Schilperoort, 25 j. (Oude Tonge) en J. Mastenbroek, 30 j. Overleden: Z. Klink, z. van H. Klink en K. v. d. Bok. HELLEVOETSLUIS. van 27 Dec.-3 Jan. Geboreni Johanna Jacoba, d. v. J. A. C. Hartogh en M. vat den Berg. NIEUWENHOORN. Geboren: Johanna Jannetje,d.v.J. Pothof en J. van der Velde. Gehuwd: B. Langendoen en L. Snoek. Overleden: H. Knop, 83 jaar, weduwnaar van J. de Rave; H. Bos, 71 jaar,echtgenoot van B. de Vroet; S. Roskam, 58 jaar, echt- genoote van J. den Bakker. BRIELLE. Gehuwd: B. G. Hendriksen en J.M Vink. Overleden: J. E. Witte, 7 jaar. MIDDELHARNIS. In navolging van vorige jaren is ook thans weer door de dames-ver- eeniging „Dorcas" alhier aan de behoeftige ingezetenen een gift in geld verstrekt. Donderdagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. kerk optreden ds De Bruin van Rotter dam, ten bate van het Leerstoelfonds en om 6.30 zal in 't Zondagsschoolgebouw gepredikt worden door dhr. Rustiger uit Leerdam. Werkloozenstatietiek. In de week van 30 Dec. 1929 tot 4 Jan. 1930 hebben zich bij den Correspondent der Arbeidsbemidde ling als werkloozen aangemeld: 42 landar beiders, 2 zeevisschers, 3 timmerlieden en 4 transportarbeiders. Totaal 52 personen. Verleden week zyn van het havenhoofd verscheept 7000 balen uien. Uit de kaai 1400 H.L. aardappelen, 500 H.L. uien en 200 H.L. koepeen. Loop der bevolking van de gemeente Middelharnis over 1929. Vermeerdering door geboorten 73 -en door vestiging 193 Vermindering door overiyden 38 en door vertrek274 266 312 Alzoo een vermindering van 46 zoodat de bevolking op 31 Dec. 1929 was 4392, en wel 2155 mannen en 2237 vrou wen. Centrale Veiling voor doeree Overüakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 3 Jan. 1930. Roede kool 1,— tot 2,50 p- 100 stuks. Witte kool 1,50 tot 1,70 p. 100 stuks. Sinaasappelen ƒ2,— per 100 stuks. Spruiten 7,60 tot ƒ13,- per 100 k.g. Armgaard 4,50 tot 8,60 per 100 k.g. Goudreinetten ƒ5,— tot 11,60 per 100 k Bergamotten 7,60 per 100 k.g. Kleiperen 8,50 per 100 k.g. Kaas en Eieren. Kipeieren 50—51 kg. 5,50 t. 5,60 id. 59-61 7,10 7,30 id. bruin 60 7,35 7,45 Eendeieren 6,45 Alles per 100 stuks. Kaas (komijne) 0,37 per pond. Kaas (volvet) 0,60 per pond. Boter 1,10 tot 1,16 per pond. Voortaan Eierenveiling op Donderdag. SOMMELSDIJK. Op 1 Januari j 1. was het 25 jaar geleden dat de heer D. Joppe Cz. alhier tot Kassier van de Boerenleenbank is benoemd. Tegen een inwoner dezer gemeente is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der Arbeidswet. De armenbus, welke ter gelegenheid van huwelijken op de raadzaal geplaatst wordt heeft over het afgeloopen jaar opge bracht 75,34. Zondagmorgen werden in de Ned. Herv. kerk alhier bevestigd de heeren J. Dambruin als ouderling en P. Kievit Dz. als diaken. Gedurende de maand December j.l. vestigden zich in deze gemeente 18 personen, vertrokken 20 personen, geboren 5 kinderen en 3 personen overleden. D1RKSLAND. Tegen het verleenen eener vergunning ingevolge de Hinderwet voor het plaatsen van een gasoven in de Banket bakkerij aan 3e Coöp. Broodbakkerijlen Ver- bruiksvereeniging „Volharding" alhier, zijn geen bezwaren ingediend. De Gemeentebegrooting voor 1930 is dezer dagen goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen. Zy die nota's ten laste der gemeente hebben, worden verzocht deze in te leveren ter gemeente-secretarie, vóór of op 25 Januari a.s. Staat der bevolking op 31 December 1929: Bevolking op 31 December 1928 1300 M. en 1310 Vr., totaal 2610. Vermeerderd door! M. V. Totaal. Geboorten28 25 53 Vestiging 77 93 170 105 113 223 Verminderd door: M. V. Totaal Overlijden13 13 26 Vertrek84 89 173 "97 ÏÖ2 199 Verschil (meer) S M. en 16 V. totaal 24 Bevolking op 31 December 1929, 1308 M. en 1326 V. totaal 2634. Getal huwelijken 22. Levenloos aangegevenen 1. HERRINGEN. Tot lid in de commissie van Toezicht op het lager onderwijs is her benoemd de heer J. den Boer. De heer C. v. d. Velde is door den Raad aangewezen tot vertegenwoordiger in de electriciteitseommissie. Bevolking: Ingekomen: W. Jongejan en kind van Dirksland. Vertrokken: J. J. de Pijper naar Middel harnis. STELLENDAM. Zaterdag is aan den buitendijk een zwemgordel gevonden, be schilderd rood wit, rood wit, kenmerken bovenzijde Erode, onderzyde Risör. Afslag huis, schuur en bouwland van de Wed. M. v. Seters: koop I afgemijnd door D. Human op ƒ6980 koop II voor 3825 aan gelegen combinatie afgemijnd door G. v. Oostenbrugge op ƒ11000 koop III afgemijnd door H. v, Seters Lz. op 1540. GOEBEREEDE. Staat van bevolking op 31 Dec. 1928, 676 mannen en 559 vrouwen samen 1335 zielen. In het jaar 1929 vermeerderde de bevolking door: M. Vr. Totaal. Geboren12 12 24 Ingekomen. 6713 Totale vermeerder. 18 19 37 Daarentegen verminderde de bevolking door: M. Vr. Totaal. Overlijden3 3 6 Vertrokken 364076 Totale verminder. 39 43 82 Zoodat het zielental op 31 Dec. 1929 be draagt 655 man. en 635 vr. totaal 1290. Derhalve verminderd met 45 inw. A.s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan de Heer W. Bou- man van Stellendam. Het afgeloopen seizoen zjjn bier ruim 3 millioen K.G. Cicoreiwortelen aangevoerd. De afgeloopen week zijn van hier ver zonden 1500 balen uien, de prijs was 90 cent. Vertrokken uit deze gemeente: Maartje Tanis, naar Melissant. OUDDORP. Door den donker misleid had Mej. M. Bezuijen het ongeluk kopje onder in de sloot terecht te komen, doch werd gelukkig door voorbijgangers gered. In deze gemeente worden veel contrac ten afgesloten voor de Heinrichboonen teelt 1930. -As. Vrijdagmiddag zal er raadsver gadering plaats hebben. Loop der bevolking over 1929. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 19281889 mannen en 1784 vrouwen, totaal 3673 zielen. In het jaar 1929 vermeerderde de bevolking doorj M. Vr. Totaal Geboren40 37 77 Vestiging 222547 Totale vermeerder. ~62 62 124 Verminderd met: M. Vr. Totaal Overleden17 16 33 Vertrokken 5263 115 Totale verminder. 69. 79 148 Bevolking op 31 Dec. 1929: 1882 mannen en 1767 vrouwen, totaal 3649 zielen. NIEUWE TONGE. Gedurende liet jaar 1929 zijn door de Flakkeesche Ziekenauto niet minder dan 54 personen naar Ziekenhuizen vervoerd tot het ondergaan van een operatie (Vorig jaar 48). In de afgeloopen week zijn uit deze ge meente vervoerd: 4280 balen uien, 380 balen koepeen, en 2870 H.L. aardappelen. De huisvrouw van den heer P. v. L, alhier kwam zoodanig te vallen dat zij bewuste! loos bleef liggen. De ontboden geneesheer constateerde een lichte hersenschudding. Bevolking. Ingekomen: M. v. d. Ham en gezin van Sommelsdijk. Vertrokken: C. Pape en gezin naar Middelharnis, Joh. Drooger en gezin naar Dubbeldam en Jannetje Roozcn- beek naar Dirksland. Tegen een tweetal personen is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet. OOLTGENSPLAAT. Woensdagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk een godsdienstoefe- ning gehouden worden, waarbij zal voorgaan Ds. J. de Bruin uit Rotterdam. De gehouden bazaar voor de voetbal- vereeniging Voorwaarts, tot het aanschaffen van een kleedkamertje, heeft netto opge bracht 475,—. Vorige week werden van hier uitgevoerd 83.037 K.G. aardappelen, 37549 K.G. koepeen en 12.272 K.G. uien. Handel slap. Tot ouderling der Gereformeerde Kerk is gekozen de heer H. van Rossum en tot diaken de heer A. van den Doel. B. en W. hebben tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare School no. 1 benoemd de heer M. R. Groenewegen te Scherpenisse. B. en W. hebben het gemeentewerk voor het jaar 1930 opgedragen aan de volgende heeren: Mosselman en Korteweg, timmerwerk; J. van Ree, metselwerk; L. T." Ras, schilder werk en C. D. Birkhoff, smidswerk. De nieuwe Ger. Kerk zal ingewijd worden op Woensdag 22 Januari a.s., des avonds half zeven. In het jaar 1929 zijn ten Gemeentehuize ingekomen 300 aangiften voor huisslachtingen. Gedurende het jaar 1929 zijn in deze ge meente 3 buitenlandsche paspooren uitgereikt. Door Burg. en Weth. zijn in het jaar 1929 ingevolge de Hinderwet 2 vergunningen ver leend. Gedurende het jaar 1929 zijn door Burg. en Weth. ingevolge de Woningwet 16 ver gunningen verleend, n.l. 9 tot het bouwen van een woonhuis, 2 tot het verbouwen van een woning, 2 tot het bouwen van een pakhuis, 2 tot het bouwen van een aardappelbewaar- pl' ts, 1 tot het bouwen van een schuur en dergelijke. Gedurende het jaar 1929 is een geval van besmettelijke ziekte voorgekomen, n.l. polio myelitus acuta auterior. In 1929 zijn ingevolge de Vuurwapenwet 7 a-nvragen ingediend tot het voorhanden hebben van een vuurwapen. In 1929 hadden plaats: 79 geboorte-aangif ten, 38 aangiften van overlijden, w.o. 1 leven- looze. Voorts werden 22 huwelijken voltrokken. Gedurende het jaar 1929 zijn ter Gemeente secretarie ingekomen 2 aangiften van de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer. Ingevolge de Arbeidswet zijn gedurende het jaar 1929 3 overwerkvergunningen verleend. Gedurende het jaar 1929 zijn ingevolge de Vleeschkeuringswet de volgende aangiften gedaan: voor vee- en vleeschkeuring: runderen 52, varkens 115. Het aantal op 31 December 1929 door den Burgemeester afgegeven arbeidskaarten is als volgt: jeugdige mannelijke arbeiders beneden 18 jaar 9, ongehuwde jeugdige vrouwelijke arbeiders beneden 18 jaar 5, totaal 14. Gedurende het jaar 1929 is door Burg. en Weth. ingevolge de bepalingen der Drankwet 1 vergunningj tot verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop ingetrokken, terwijl 1 vergunning is ver leend. Door den Burgemeester zijn in 1929 26 vergunningen ingevolge de Vogelwet verleend. Gedurende het ja-r 1929 zijn ter gemeente- secret- rie 21 aanvragen ingediend tot het be komen van een viscli- en Iiengelakte. Loop der bevolking gedurende het jaar 1929. Op 1 Jan. 1929 telde de gemeente 3271 inwoners, waarvan 1658 mannelijke en 1613 vrouwelijke. Dit aantal nam door geboorte respectievelijk met 43 en 35 toe, en door vesti ging met 38 en 42. Hiertegenover staat een vermindering door overlijden en vertrek met een totaal van 167, zoodat op 31 December 1929 de bevolking met 9 verminderd was en 3262 zielen telde. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zondag middag ontstond, tijdens de godsdienstoefe ning in de Ned. Herv. Kerk een begin van brand in de Consistoriekamer. Door het actieve optreden van den heer G. K., die het brandje ontdekte, werd erger voorkomen- Als een zeldzaamheid kan vermeld worden, dat vanaf Kerstmis tot heden zich een 25 tal schepen in de kaai bevonden. Wijl de handel hier vorige week zeer druk was, werd niet alleen het laden der producten, maar ook de vaart hierdoor eenigzins be- moeiiykt. Vorige week werd van hier verscheept 1700 H.L. aardappelen, 300 H.L. poters, 700 H.L. koepeen en 3150 balen uien. HELLEVOETSLUIS. De Tooneelvereeniging „Comoedia" zal Dinsdag en Woensdag 28 en 29 Januari a.s. in de Casinozaal opvoeren „De Pastoor van Neuvillette," een herinnering aan den oorlog van 1870, romantisch tooneelspel in 3 bedrijven door D. H. Scheffer. De GemengdeZangv.reeniging V.I.O.L.A. zal eind dezer maand een uitvoering geven in de Casinozaal. Aan het Postkantoor en de hieronder ressorteerende hulppostkantoren werd in Dec. ingelegd 14.727,09 en terugbetaald J 9.971,72. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 17323. De bemanning van de op Rijkswerf in reparatie liggende „Brinio" is Maandag j.l. van verlof teruggekeerd, zoodat er weder marinemenschen een beetje drukte in onze tegenwoordig zoo stille gemeente brengen. Heden Woensdag avond zal in Casino zaal de aangekondigde feestavond van de V. V. Hellevoetsluis plaats hebben. Gezien de groote belangstelling die er voor dezen avond bestaat, zal dit de vriendschapsband der leaen hechter maken. Deze avond wordt gegeven door de Voetbal- vereeniging in samenwerking met de Vetera- nenvereeniging en zal men zien dat door onder linge samenwerking een schitterende avond verkregen is. Moge de band tusschen Veteranenvereeni- ging, de elftallen die in den Bond spelen, en tusschen de jongeren (de hoop van Hellevoet- sluis) van dien aard worden, dat alles één is, dan zullen zeer zeker de Veteranen met genoegen terugzien op hun besluit om de Veteranenvereeniging op te richten. Maandag j.l. had in de zaal van den heer Luijendijk de maandeiijksche clubavond der voetbalvereeniging plaats. Deze avond had wederom een zeer gezellig karakter en werd bezocht door een 40-tal sportliefhebbers. Het bezoek was dus aardig, maar moet in het belang der vereeniging nog beter worden. Het officieele programma voor a.s. Zondag bevat voor Hellevoetsluis geen wed strijd, zoodat getracht zal worden V.V.V. 2 te Hellevoetsluis te krijgen tegen het tweede en het eerste van Oostvoorne te sturen tegen O. V V. I, hetgeen mogelijk is daar O.V.V. I en II, beide ook geen wedstrijd hebben. SPORT. De Bondswedstrijd Vooruit gang IHellevoetsluis, werd wegens terrein afkeuring afgelast. j Hellevoetsluis III speelde Zondag j.l. een wedstrijd tegen F. P. C. II van Geervliet, welke wedstrijd tot uitslag had: 32 in het voordeel van F. G. C. II. Niettegenstaande het slechte weer waren er nog vrij wat toeschouwers, die allen hebben genoten van het werkelijk aardige spel, dat de jonge roodbroekjes lieten zien. Zij, die niet naar het sportterrein zijn gekomen, omdat het maar het derde" was, hebben hier weer zeer verkeerd aan gedaan. Er zitten heel aardige jonge spelers in het derde en juist moeten deze wedstrijden bezocht worden, want door belang stelling te toonen voor het spel der jongeren, worden zij aangespoord trouwe leden der voet balvereeniging Hellevoetsluis te worden. Bindt de jongeren aan de vereeniging, door met hen mede te leven. Een combinatie van Hellevoetsluis waar in 4 spelers van het eerste, zonder vaste doel- verdediger, speelde op eigen houtje, zonder voorkennis van het Bestuur, een wedstrijd tegen Nieuwenhoorn, welke wedstrijd eindigde in een 43 overwinning voor Nieuwenhoorn. Dit is dus geen officieele wedstrijd, hetgeen niet voor moest komen. Beter is het te komen en te spelen, wanneer men moet, dus niet thuis te blijven, als men een bondswedstrijd moet spelen. ROCKANJE. Ruim 30 jaar geleden had on der leiding van Ds. H. J. Verweij thans pre dikant te Twisk (N.-H.) de eerste kerkelijke huwelijksinzegening hier plaats. Onder leiding van Ds. Brinkerinkvan Oostvoorne zal de 2e nu plaats hebben, Donderdag 16 Januari, des namiddags half 3 in de Ned. Herv. Herk. In den Oudejaarsavonddienst, in de Ned. Herv. Kerk, aangevangen half 8. werden onderl meer door Ds. Brinkerink bevestigd de her kozen diaken, de heer W. Snoeij en de nieuw- gekozen ouderling de heer C. Kome, inplaats van den heer A. van Marion, wien de predikant woorden van dank wijdde voor zijn jarenlange toewijding als ouderling. Naar wij vernemen is door de N.V. Maat schappij „Voornes Duin" verkocht 20 H.A. duinterrei'n, in de schilderachtige omgeving van de „Liezenput" achter Rockanje. Door wien het 'is aangekocht, en voor welk doel is ons nog; niet met zekerheid bekend. Wij hopen niet] voor 'n waterleiding. Het feest met den kerstboom voor de kinderen van Mr. van Wijk's Zondagsschool, onder hoofdleiding van Ds. C. Brinkerink, op Dinsdag 24 Dec. van 5 tot 8 uur, in de Ned, Herv. Kerk waarin een prachtige kerst boom met honderden lichtjes stond, en hier! en daar nog, in het ruim, kleurige kerstklokken! hingen, is ten aanschouwe van een volle! kerk uitstekend geslaagd. De plechtigheid ving aan met het zingen! door de gemeente van Gez. 270 vs. 1 en 5,1 waarna Ds. Brinkerink met een hartelijk „wel-! kom" opende en den wenscli uitte dat groot! en klein aan 't eind van de feestviering iet* mochten meenemen voor de ontwikkeling van! zijn godsdienstig leven, dat te midden van! den dagelijkschen arbeid die ziel behoeden' zou weg te zinken in 't geestdoodend materia lisme waarna hij 't aloude kerstverhaal ver tolkte. „Van de Herders in Efrata's velden,

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 2