Ploegen noodig? Jt ,s „Hotel-Restaurant SIMONS" Tandarts BUIJS Stoomwassclierij I 1 VROUWENHOEKJE Wetenswaardigheden LOGEEREN BOERENVISCHIVIARKT12, bij de Groote Kerk PIET SIMONS zorgt voor U VAN RUMPT „VOÖRNE& PUTTEN" Nieuw-Helvoet. Franco verzending door geheel Fiakkee. M. SPOON Az. AAMBEIEN. si. DE SALAMANDER J* ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 4 JANUARI 1930. werktuigen, enz. enz., hoort men tegenwoor dig zeggen, dat ze juun hebben, al hebben ze ook geen vierkante meter verbouwd. Hieruit volgt, dat de welvaart op ons uiige eiland voor een groot gedeelte afhangt van het welslagen van de uienteelt. Naar aanleiding daarvan zou men nu toch mogen verwachten, dat alle krachten worden ingespannen, om de teelt en den uitvoer van uien te verbeteren. Hieraan ontbreekt helaas nog veel. Wat het opvoeren van de kwantiteit betreft, daarmede is vrijwel het hoogtepunt bereikt. De kwaliteit evenwel is sterk verminderd. Wat daarvan de oorzaak is, daarover durven wij geen oordeel te veilen. Dit laten wij aan meer bevoegden over. Toch meenen wij, dat daaraan meer aandacht moest worden geschonken. Zie eens wat is bereikt met onze pootaardappelen, met onze granen, met onze veeteelt en paardenfokkerij, en waar om zou dat met de uiten dan niet te bereiken zijn. Medunkt, hier ligt voor onze landbouw organisaties nog een groot arbeidsveld braak. En nu de afzet van onze uien. Ook daaraan wordt door onze landbouwers weinig aandacht geschonken. Herhaaldelijk wordt er in de vak bladen op gewezen, dat een zware strijd wij hebben te strijden tegen onze buitenlandsche concurrenten, doch men blijft hoorende doof, Alleen de handel wordt in deze wel een weinig meer actief. Zij ondervinden het aan den lijve, dat de concurrentie met een ongesorteerd product niet meer is te weerstaan. Een Rotterdamsche exportfirma is thans begonnen om door middel van een aardappelsorteerder de uien te sor- teeren. Hoewel nog verre van volmaakt, is dit reeds een groote verbetering. De organisatie van dit sorteeringsbedrijf is echter nog verre van rooskleurig voor den landbouwer. De toch al alle perken te buiten gaande stag natie in de aflevering van onze uien heeft haar hoogtepunt bereikt. Dezer dagen deelden eenige landbouwers ons mede, dat ze 's morgens 11 uur op de plaats van verlading arriveerden en dat de den anderen dag eerst aan de beurt van lossing kwamen. Dit is nu wel een exceptio neel geval, doch een wachttijd van 4 en 5 uren is nu regel geworden. Stel U eens even voor een wachttijd van 5 uren voor wagen met paarden en een voerman. Dit kunnen wij ge voeglijk stellen op een geldelijk verlies van 5,en dat op een waarde van 25, Dat kost den landbouwer dus 20 van de op brengst zijner producten. Het gaat alle begrip te boven, hoe men dat kan dulden. Wij zouden zeggen, dat het meer dan tijd wordt, dat hier aan een einde komt. Een dergelijke geld- en tijdsverspilling en dat in onze huidige samen leving, die geheel op snelheid is gebaseerd, mag en kan niet langer bestendigd blijven. Het oprichten van sorteerings- en verpakkings- stations kan inderdaad groote winsten op leveren. Wij geven dit den landbouworganisaties in overweging. MELK. (Slot.) Waar we vorige week eenigszins uitgeweid hebben over de samenstelling van melk, willen we het nu eens hebben over de melk, zooals ze in den handel is. Melk is een kostelijke voe dingstof. Daarom ook wordt ze door vele bacteriën uitgekozen als woonplaats. Men leest tegenwoordig zoo vaak: vestigt U te X, mooie omgeving, lage belasting, enz. Dezelfde is van toepassing op de melk. Licht verteerbaar, keur van voedingsstoffen, vaak op heerlijke tempe ratuur, het kan niet beter. Melk is dan ook altijd met talrijke bac teriën besmet. Schrik niet, lezeres of moge lijk ook lezer, dat is niet zoo erg, als het wel lij.kt. Wij zouden zonder bacteriën niet kunnen leven, onze verteering zou zonder die kleine wezentjes een raar verloop hebben, karne melk zou niet bestaan, de smaak en de pit in tal van gebruiksvoedingsmiddeien en ook „genotmiddelen" zou heel anders zijn dan nu. Wij hooren zoo vaak van die nare bacillen, dat wij haast zouden gaan gelooven, dat ze werke lijk allemaal ook nare wezens waren. Melk staat bloot aan velerlei besmetting, niet het minst op de boerderij. Bij nauwkeu rige melkwinning en verzorging bevat goede melk toch wel steeds zoo'n tienduizend bacillen per kubieke centimeter. Dat is iets heel ge woons. Ons leven lang hebben wij die melk al genuttige, waarschijnlijk nog wel met veel meer bacillen, want vroeger was de melkwinning en de hygiëne nog lang niet zooals nu. Er bevinden zich in de melk tal van melk zuurbacillen. Die hebben het voorzien op de melksuiker en zetten deze voor een deel om in melkzuur. Daar komt die zure smaak vandaan, die oudere melk meestal gaat vertoonen. Ze doen ons verder geen kwaad en maken de melk eigenlijk niet slechter, alleen zuur. Door dit zuur gaat de kaasstof stollen en wordt de melk dik. Andere bacterën kunnen in dit meikzuur niet of bijna niet leven. Zure melk is dus eigenlijk ingemaakt, net als zuurkool, die ook ingemaakt is door melkzuurbacteriën. Vele andere bacteriën bevinden zich nog in versche melk en van deze kunnen we noemen: hooibacterie, boterzuurbacterie, rottingsba cillen. Ook komen er vaak eenige soorten melkzuurbacteriën in voor, die wij er liever niet in zien, o.a. de mestbacillen (colibacillen) en de mastitis streptococcus. Deze laatste is beter bekend onder de naam van streptococcen. Het kan ook voorkomen, dat melk nog andere bacillen bevat en we] ziektekiemen. Ik wil ze hier niet noemen, dat heeft geen zin, maar de opsomming in bovenstaande zinnen is toch wel zoodanig, dat het gezegde: Kookt steeds Uw melk, niet zonder be- teekenis is. Bijna ieder kookt de melk. Door het koken worden de meeste bacillen gedood en de an deren zoodanig verzwakt, dat ze ons voor eerst geen kwaad meer doen. Want meen niet, dat in gekookte melk alle leven dood is. O, neen, er zijn bacillen, o.a. miltvuur, hooi en boterzuurbacillen, die een temperatuur van meer dan 100 graden Celsius met goed ge volg kunnen doorstaan. Ze zijn dan wel niet krachtig meer, maar wat beteekent dat voor een organisme, dat in een kiein half uur al nakomelingen kan voortbrengen en dat deze nakomelingen na 24 uur meer dan 16 mil- lioen leden telt? De melkzuurbacteriën kunnen geen 70 gr. temperatuur verdragen. Dan sterven ze. Ge kookte melk is dus wat de melkzuurbacte riën betreft steriel (zonder leven.) Die er echter weer invallen kunnen toch onze melk weer zuur maken. Bewaar gekookte melk dan ook in een gesloten voorwerp. Koken is dus niet eens noodig om de melkzuurbacteriën te dooden. En het inee- rendeel der menschheid kookt de melk om ze niet zuur te doen worden. Een ander deel houdt niet van gekookte melk met de kook- smaak. Op melkinrichtingen is men toen begonnen flesschenmelk te verkoopen. Die melk is ge pasteuriseerd, dat wil zeggen, eenigen tijd verhit onder de 100 gr. Zuur worden doet gepasteuriseerde melk dus niet meer, maar zeer zeker kan ze bederven. Boterzuur en hooibacteriën kunnen na eenigen tijd de melk aantasten en ze doen bederven, zelfs giftig doen worden. Ze wordt dan dik en gaat wei over in rotting. Gepasteuriseerde melk is dus niet lang te bewaren, net zoo min als gekookte melk. De bederfwerende kracht der melkzuur- bacillen is er aan ontnomen. En wat is nu gesteriliseerde melk? Dat is melk, die zoodanig verhit is, meermalen zelfs, dat alle leven daarin gedood is. Deze melk is geschikt verzonden te worden over de gansche wereld. En dit gebeurt dan ook. Vele gebieden in warme landen, die zelf niet in hun eigen melkbehoefte kunnen voorzien, ontvangen deze gesteriliseerd. De bewerking brengt echter kosten mede en het vervoer niet minder. Daarom is deze melk ook in die streken slechts voedsel en genotmiddel voor den enkeling. Ik hoop in bovenstaande regels een uit eenzetting gegeven te hebben, zoo duidelijk als met die paar regels mogelijk is. En tevens hoop ik, dat niemand om al die bacillen een druppel melk minder zal nutti gen, dat zou zonde zijn. Zelf drink ik ze gaarne en ben voor al die bacillen niets bang, maar ik drink ze steeds gekookt. PARIJSCHE MODEBRIEF. Rondom de feesten. Het Oude jaar sloot weer zjjn poort achter ons dicht. Een aanleiding voor sommigen zich treurig en weemoedig te voelen, voor anderen om uitgelaten vrooitjk te z(jn hetgeen misschien op hetzelfde neerkomt. Want met Oude jaar gevoelden we allen hoe snel de dagen vliegen en hoe kort het leven is. Hoe het ook z(j in wereldsche kringen beteekent deze tijd van het jaar meestal een aaneenschakeling van feesten, bals, opera-avonden, recepten en diners. Nu begint pas eigenlijk de avondkleeding tot haar recht te komen. Wel is alles zeer rijk wat we des avonds zien dragen. Maar het is niet alleseven mooi,zoo als we vroeger reeds zeiden.Toen wedeze meening eens tegen een bekende costu- mière durfden uiten zei deze vergoelij kend: „het zal wel wennen." Maar ik geloof niet dat ze geljjk heeft. Eerder maakt de heden- daagsche mode den indruk of ze nog zoekende is en de juiste ïy'n, de goede harmonie nog niet gevonden heeft. Als dit echter niet het geval mocht zij nals het werkelij k mocht bltjken dat met de moderne mode we derom een eindpunt is bereikt, zoo hoop ik dat onze dames verstandig genoeg zullen zjjn te bedenken, dat de mode er is voor ons en niet om gekeerd. Het is zij die zich aan onzen mo dernen smaak heeft aan te passen en niet wij die wennen moeten aan de minder ge slaagde scheppingen der moderne ontwer pers. Een kenteeken van de hedendaagsche mode is, dat de natuurlijke lichaamsiyn weer meer op den voorgrond treedt. Deze was de laatste jaren, door de rechte kleeding en het lage middel, wel eens erg verdoezeld. Bijna alle japonnen geven de natuurlijke taille aan en sluiten om de heupen. Daar beneden eerst begint de groote fantasie van slippen en panden, lussen en strikken, plooien en sleepen. Het is soms één al waaierig van tallooze punten, van op bloembladen gelij kende banen, van volants op en over elkaar. Het is één groote stofmassa, die zwaar zou lijken als de stof niet zoo feeëriek licht was. Zelfs het lamé wordt tegenwoordig in een bijzonder soepele qualiteit gemaakt. Veel tule wordt er voorts gedragen. Ook veel kant, in een nieuwe uitvoering, met gouden nopjes benaaid, of met kleurige bouquetjes bedrukt. Ond6r zoo'n kanten toiletje draagt men ge woonlijk een zwarte „blonde", bruine, don kergroene of blauw zijden onderjapon. Tot de teere fijne weefsels kunnen we tegen woordig ook fluweel rekenen. Het transpa rante veloursmousseline doet in soepelheid voor geen der zooeven genoemde stoffen onder. Toch zien we nog steviger stoffen voor den avond, zooals moiré en tafzijde. Maar deze worden voor een ander soort japonnen gebruikt, voor stijl en princessetoiletten, waarvoor soepelheid geen eerste vereischte is. Ook zwaar satijn komt hier en daar voor, b.v. voor een toilet met een zeer lange lijn dat bovendien nog door een groote, slanke vrouw gedragen wordt. Deze schitterende stof heeft n.l. het nadeel, het figuur te veel te accentueeren. Daardoor is ze voor kleinere en meer gezette gestalten volkomen onge schikt. Menig japonnetje wordt gecompleteerd door een luxueus vestje dat zoo ongeveer bet midden vormt tusschen een manteltje en een bolero. Soms is het geheel van kant waarmede een garneering van zachtglanzend warm bont een eigenaardige tegenstelling vormt. Er zijn vestjes van rijk fluweel, van met goud en zilver doorweven stoffen ofwel ran zijde, geheel met kraaltjes bezet. De fijnste en meest verschillende kleuren worden 's avonds gedragen, zachtrose en wit, een geheele serie warme oranje-linten, van licht tot donker, blond, opaal, blauw, rood, heel veel samenstellingen van wit en zwart, verder purper, het voor blondines zoo flatteerende saphier en turkooisblauw, ook lichtgroen, chartreuse, stroogeel, abrikoos- kleur. En, alsof dat nog niet genoeg is, heeft de mode de fantasie gehad om ook donkere kleuren voor den avond te bestemmen, cle- matisblauw, de mooie paarse tint van ame thist, grijs, bleu nuit, enz. Wie in dergelijke teere en fijne toiletjes uitgaat, heeft natuurlijk ook een passende bedekking noodig. De keuze van een avond mantel is niet gemakkelijk en we hebben maar zelden een gezien die ons volkomen beviel. Sommige avond mantels zijn lang van achteren, evenals de japon. Ze hangen in punten af, of in ronde schulpen. Maar ze vor men toch geen bevre- digendeoplossing van hetprobleem.Daarom hakken sommigen de Gordiaanschen knoop door en nemen een voudig een korten avondmantel die tot even beneden de heu pen reikt. In dat geval behoort hij echter nauwkeurig bij de ja pon te passen of er, integendeel, een con trast mee te vormen. Bij een zwart avond? mantel kiest men dan ook meestal een wit ten avondmantel en bij een witte japon een zwarten. Zeer fijn zjjn dik wijls de combinaties van avondtoilet en mantel. Bij een japon netje van zilvergrijze crêpe satin zagen we een korten mantel van zilvergrijs fluweel, met grooten kraag en manchetten van petit- gris. Dit stond niet alleen mooi maar ook hoogst gedistingeerdMeer op effect berekend, maar verrukkelijk mooi was een luchtig pauwstaart-toiletje van zwarte tuile, waarbij een manteltje paste van koperkeurig fluweel met een enormen vossenkraag in dezelfde bont. Ook bontmantels worden gedragen over partij-japonnen. Ze zijn dan echter van een elegant en zeer gekleed model. En de capes die men als avondmantel gebruikt, z(jn zoo fantastisch, dat voor de beschrijving woorden te kort schieten. Ze maken den indruk van Grieksche gewaden, soms van rijke punten stof, die men op de meest grillige wijze om zich heeft gedrapeerd. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelfcbt te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst practlsche Nederlandscbe modetijdschrift, betwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken In alle genres, is bij de uitgevers dezer Courant tegen sterk gerednceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Hel Nieuwe Modeblad, 2 maal per maand verschij nende ln 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knlppatronenbladen, bedraagt slecbts I 0,95 per kwartaal, franco per post 1 1,25. Koolsoep. Snijd 2 uien aan dunne schijfjes en bak ze daarna mooi licht bruin in boter. Schaaf een mooie savoye-kool, kook ze af on laat ze goed uitlekken. Voeg nu de kool bij de ge braden uien en laat het geheel gaar stoven. Maak vervolgens een purée van aardappelen, vermeng deze met goede bouillon en voeg er de kool en uien bij. Maak nu de soep op smaak, met zout, peper, nootmuskaat en wat balletjes van rundergehakt. Laat ze even goed doorkoken en bind ze met een kopje zoete room of 2 eierdooiers. De soep moet vooral heet opgediend wor den, doch mag, nadat ze gebonden is, vol strekt niet meer koken. Brusselsch lof met ham. Zooveel dikke plakken ham ais er dikke struiken lof zijn. Zout, boter, wat bouillon en paneermeel. Kook het lof in ruim water met zout af, laat het flink uitlekken. Rol iedere struik in een plak ham en bind de rolletjes met een draadje vast. Leg de rolletjes naast elkaar in een vuur vasten schotel en bestrooi het geheel met paneermeel. Een stuk boter boven op en iaat dit bruineeren in den oven. Roomstruif. Vier eierdooiers klopt men onder bijvoe ging van een ons gesmolten boter, een ons bloem, een tikje zout, ruim een half ons suiker, melk, en voegt daar steeds kloppende de vier stijfgeklopte eiwitten by. Van deze massa vier koeken bakken, doch slechts aan één kant. Iedere koek moet 6 minuten bak ken. De koeken worden twee aan twee met de ongebakken kanten op elkaar gelegd. Men snijdt deze koeken daarna in punten. Melk met amandelen. Het officieel orgaan van den Alg. Nederl. Zuivelbond maakt melding van een uitvin ding, welke betrekking beeft op een werk wijze voor de bereiding van een duurzaam, stroopachtig produkt uit melk en amande len, waarbij de aetherische oliën, vettenen andere bestanddeelen van de amandelen in de melk worden opgenomen. De amandelen en de volle melk worden daaitoe innig met elkaar vermengd, het mengsel uitgeperst en de verkregen vloeistof met of zonder toe voeging van suiker, gecondenseerd en ge steriliseerd. Dit amandelmelk-produkt kan dan met koud of warm water in iedere wil lekeurige verhouding worden vermengd en kan dienen voor de bereiding van aangenaam smakende dranken, van zoete spijzen, als ijs- crême en ijs-soorten en ook zelfs voor kos- metische middelen. VIJF EN TWINTIG JAREN VERPLEGING. Op 31 December is het 25ste verpleegjaar ten einde van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Het Centraal Genootschap werd na geruimen tijd van voorbereiding definitief ongericht in 1901 in een tijd, toen de belangstelling voor kinderuitzending ver beneden peil was. Enkele steden bezaten verdienstelijke comi- té's van uitzending naar de z.g. vacantiekolo nies, maar Nederland was toch een der meest achterlijke landen op dit gebied. In 1905 verpleegde het Centraal Genootschap in een uiterst primitief huisje te Egmond aan Zee in 3 groepen totaal 33 kinderen. In 1929 verpleegde het in tien groote en volgens alle tegenwoordige eischen ingerichte huizen 5719 kinderen met totaal 249390 ver- pleegdagen. Die 10 huizen hebben tezamen een capaciteit van 1050 bedden. Totaal werden in 25 jaar opgenomen bijna 70.000 kinderen met ruim 2.5 millioen verpleeg- dagen. Intusschen werden, al of niet als gevolg van de stelsematige en nooit verslapte pro paganda van het Centraal Genootschap een vijftigtal zusterverenigingen opgericht met wie het Centraal Genootschap steeds vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt, terwijl het Centraal Genootschap zelf klom tot 415 afdeelingen. Vanwaar die snelle, soms onverrompelend snelle groei? Door de organisatie. Het werk der uitzen ding, verpleegkosten verzamelen, overleg met ouders, brengen en halen enz., is gedecentrali seerd in de afdeelingen. De verpleging is ge centraliseerd in handen van het Hoofdbestuur. Door de milde opvatting. Als de ouders het wenschen wordt gebeden, gedankt, gaan de kin deren onder geleidenaarde kerk hunnsr richting doen hun morgen- en avondgebeden en wen schen de ouders ten slotte een tehuis buiten het Centraal Genootschap, op confessioneele grond slag, dan bevordert het Centraal Genootschap toch de uitzending, omdat het belang van het zwakke kind staat boven het belang van eigen organisatie. En ten slotte doordat overheid en publiek de achterstand zagen en omdat de Nederlander, hoe voorzichtig ook, op den duur geen achter stand duldt. Er is veel bereikt in die 25 jaar. Nederland neemt in aantal een eereplaats in in Europa, al staat het dan nog niet aan de spits. De primitieve tehuizen van vroeger zijn geperfectioneerd, zoowel die van het Centraal Genootschap als van zusterverenigingen. Meermalen is door bevoegde buitenlanders het gehalte der verpleging geroemd. De verzor ging is in handen gekomen van vak-menschen. Het Centraal Genootschap heeft 140 directri ces, adjuncts, verpleegsters en geleidsters, van wie 86 in vasten dienst en de rest in opleiding. Goede dienstvoorwaarden, pensioen, zieken verzorging, vacanties enz. brengen het arbeids- resultaat en de vakkennis omhoog. Het zwakke kind wordt niet meer enkel 's-zomers, maar ook des winters geholpen, juist den tijd, dat hulp het meeste noodig is. Het voorbeeld van hygiënisch leven bij tienduizenden kinderen, gesteund door de Kruis-vereenigingen, schoolartsen, wijkzusters, enz. begint te werken. De arbeid draagt reeds vruchten en steeds wordt de oogst der hygiëne grooter. De overheid steunt het werk in toenemende mate. Het Rijk, de provincies, de gemeenten steunen de uitzending door subsidies en een zestal provincies geeft een extra subsidie voor de zoo doeltreffende winterverpleging, maar het overgroote deel der kosten wordt uit vrijwillige bijdragen bestreden. Het Rijk oefent voortdurend toezicht uit en ook Amsterdam, dat ruim steunt, verricht inspecteerenden arbeid. Nederland heeft een eigen stelsel, n.l. parti culier initiatief gesteund en onder toezicht van de overheid. Dit stelsel en het Centraal Genootschap zelf zijn in het buitenland bekend en worden ge waardeerd, niet zelden bewonderd. En ten slotte heeft Nederland een groote organisatie, een middelpunt van propaganda, van leiding en voorlichting voor iedereen. Een terugblik geeft voldoening aan de groote schare, die onverpoosd werkt voor het zwakke kind. Reden tot gezamenlijk feestvieren is er niet, waar het 25-jarig bestaan van het Centraal Genootschap nog voor een paar jaar is her dacht. Dubbele reden echter is er om vooruit te zien. Meer dan 500 gemeenten blijven nog in gebreke om zwakke kinderen te zenden naai de heerlijke tehuizen van het Centraal Genoot schap of van de zusterorganisaties. De winterverpleging is nog niet voldoende ingeburgerd. Steeds meer geld is noodig om de tehuizen, om de verzorging op zoo hoog mogelijk peil te brengen. Het aantal afdeelingen, of waar dit niet kan, het aantal plaatselijke comité's van uitzending moet het aantal gemeenten evenaren. Welnu, laat dan elke afdeeling haar energie verdubbelen. Laat in alle gemeenten, waar nog niets wordt gedaan, nieuwe comité's worden gevormd. Laat het geld vloeien. Laat aldus Nederland in enkelele jaren aan de spits staan. Laat ons land dan de onbetwiste eerste plaats innemen in de verzorging van het zwakke kind en daardoor meewerken tot volksgezondheid en -geluk. Esmond aan Zee, 31 December 1929. A. C. Bos. Tengevolge van minder goede bezetting in de strenge wintermaanden kon door het Centraal Genootschap in het afgeloopen verpleegjaar het kwart millioen verpleegdagen niet ten volle worden bereikt. Toch is de totale voor uitgang tegen 1928 nog ruim 5600 dagen. Het propaganda-seizoen is in vollen gang. De nieuwe film, die de geschiedenis van een zwak ventje te zien geeft, dat opleeft in het koloniehuis, en als een krachtige, flinke jongen bij zijn moeder terugkeert, heeft veel succes. De 415 afdeelingen van het CentraalGenoot- schap worden opgewekt, om door groote krachtsinspanning terwille van het zwakke kind, de tweede kwarteeuw verpleging, welke 1 Januari ingaat, even vruchtbaar te doen als de eerste jaren, welke 31 December 1.1. zijn "fgesloten. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. De wereld is een wonderboek, Het maakt zijn lezer wonder-kloek, Maar wie 't zonder oordeel leest, Die blijft gelijk hij is geweest. MAANDAG. De rijpe kennis hoort, De onrijpe neemt 't woord. DINSDAG. Verkond wat gij gelooft en denkt, Mits gij 't maar zóó verkondt, Dat Uw opinie niemand krenkt Laat alle cirkels rond! WOENSDAG. Goed begonnen Half gewonnen. DONDERDAG. Doet wat gij moet En doet het goed. Voorzeker doet Gij 't vast niet goed, Zoo gij 't enkel doet Omdat gij moet. VRIJDAG. De meester in zijn wijsheid „gist", De leerling in zijn waan „beslist". ZATERDAG. Sprekers, hoorders, denkers, daders, Vindt gij in soorten rijp en groen, Zeldzaam vindt gij wel vereenigd Spreken, hooren, denken, doen. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen, DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. te ROTTERDAM. (Adv.) Tooneelspelers als Publiek. Xe Berlijn heeft zich sedert jaren het ge bruik ingeburgerd, dat men den tooneelspe- I iers die dag aan dag, of juister: avond aan I -vond moeten spelen, en dus geen gelegen- I heid hebben, zelf de groote tooneel-succes- I Ln van het seizoen te kunnen zien, voor- I stellingen daarvan aanbiedt, die op een uur I beginnen, dat de gewone tooneel-uitvoerin- I ven al geëindigd zijn. Directeur Zahn en de I leden van „Die Komödie" hebben nu Zater- 1 da" ook te'Weenen hier een proef mede ge- I nomen, en den acteurs een elf-uur-voorstel- ling (de schouwburgen zijn te Weenen vroeg uit) van Paul Frank's „Grand Hotel" ge- I peven. Reeds een half uur vóór het begin I stroomden de acteurs-invité's toe. Het leek I wel op een tooneelspelers-vergadering! Al- I len schenen elkaar te kennen en begroetten I elkaar met vrooiijken scherts. Het onder- I scheid tusschen acteurs van den eersten en I die van den tweeden rang was geheel weg- 3 gevallen. De zitplaatsen waren niet volgens I den rang gereserveerd, maar volgens het I nummer der entrée-kaarten. Zeer bekende I groote actrices zaten somtijds op mindere plaatsen en mopperden niet. Frits Ebner, dien men te Weenen „den mannelijken Kerkmuis" noemt, werd in „Grand Hotel" zeer toegejuicht. Alle bezoekers waren in gewone „costumes veston", behalve Bettae, de Burgertheater- bonvivant, en Unterkircher, de Adoiphe Menjou van het „Theater an der Wien", die in smoking waren. i t J-r Er was na elke akte een applaus, alsof dit door den chef van de claque der Staats- opera gearrangeerd was, en in de pauze hoorde men in den foyer en in den corridor slechts lof over stuk| en spelers. Onder de vierhonderd genoodigden was er niet één, die onwelwillende kritiek uitte. Het „Neue Wiener Journal" vraagt: „Zou zoo iets ook het geval zijn als een tooneel- schrijver op het idee kwam zijn stuk voor een zaal vol kollega's te laten spelen?" Het idee van zulke voorstellingen lijkt uit stekend. Ook in Nederland zien acteurs van groote gezelschappen, die avond aan avond houdt voortaan des Maandagsmorgens GEEN spreekuur. Me Mo BEZITTERS van TUINEN, doet dezen Winter Uw VRUCHTBOOMEN etc. sproeien met ons Ged. Merk VRUCHTBOOM CAR- BOLINEUM „Krimpen" van deN.V. U.A T. dat geeft de beste resultaten. Oplossing;8—10 dan spuit U afdoende De Gratis brochures over deze be handeling en van Sproei werklui gem worden U op aanvrage franco toegezonden door de aileen-verkooper voor Goe- ree Overflakkee J AC. v. d. WENDE, Oliën, Vetten en Teerproducten voor Land- en Tuinbouw, Sommelsdfjk. Nieuwe, gebruikte of inruilen? Alle merken, alle modellen, alle prijzen. Steeds keus uit plm. 30 nieuwe en gebruikte modellen. UW ADRES IS: Stad aan 't Haringvliet NIEUW-HELVOET. RADICALE GENEZING de hardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. H Kipstraat 59, R'rtam B Niet goed, geld terug. dus miJ slaa ven Pri;

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 2