i Let vooral op i adres, Begunstigt onze adverteerders Tandarts BUIJS DERDE BLAD. Ml MOS A-DROPPELS, ®*"Let op het adres: 0E SALAMANDER j>NDERE AANDACHT No. 17 I Januari 1930 Burgerlijke Stand i ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 1 JANUARI 1930. 9 3 BREUKBANDEN alle soorten met en zonder veer GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLM1D1E f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen. iiiHiniiiuiinniiinninmiiH lllllilllllllll[llllllllllllllllllllllll]||||[[lJil!I[IllllllllIIIIIII|jlll![III|]||[[|]IIIII|[| vJZE v* 3ETE RQODE EN WITTE WIJN 30DE ZOETE SPAANSCHE WIjN Ir Literflesch1.00 IITTE ZOETE SPAANSCHE WIJN Literflesch1.00 f\LIPOL! per Literflesch. 1.00 1ROOTE POT BOERENJONGENS p.75 per pot 0.50 per halve pot iT INBEGRIP VAN FLESCH kALD (BEHALVE V. BOERENJONGENS) -LIKEUREN ll-HLLETJE 1.00 en 0.50 per flesch Llfomhalf 1.00 en 0.50 per flesch üORBURG1.00 en 0.50 per flesch (ERRY- BRANDY. 1.00 en 0.50 per flesch PRIMA KINAWIJN Literflesch c a 1.00 halve flesch 0.50 koorstwerend en eetlustopwekkend in bekende Kina buikflesschen AT, per flesch 1.00 ijn van prima kwaliteit. en gezegend is AFWEZIG tot en met Donderdag 2 Januari nam. 1 uur. MlHiKLUAKNISc Vrijdagmorgen geraakte de dekknecht. J van Holten, varende op de motor van Bol Born, nabij Vlaardingen mst een voet bekoeld tusscheo de staaldraad, waarbij h?m dit lichaamsdeel zoo goed als afgeklemd werd en hij direct naar het zie kenhuis aldaar werd vervoerd. De doktoren hebben echter alle hoop dat hij zijn voet gal kunnen behouden. - Vrijdag 8 Januari 's av. 6 uur hoopt voor de Geref. gemeente aan de Christiaan de Vrieslaan op te treden ds. R. Kok uit Gouda. - Werkloozen-statistiek. Zaterdag 28 Dec. 1929 stonden by den Correspondent der Ar beidsbemiddeling als werkloozen ingeschre ven: 82 landarbeiders; 4 zeevisschers; 5 transportarbeiders; 2 schilders; 2 timmer lieden. Totaal 45 personen. - Tot leidster van de Ned. Herv. Zondags school „Timotheüs" is aangesteld mej. G. Vermaas Ad. Herkozen zijn in de Geref kerk tot ouderling Anth. Driesse en Joh. Verduin en tot diaken M. van der Slik. Allen hebben bun herbenoeming aangenomen. De collectebus op het Raadhuis, welke met trouwplechtigheden de tafel siert, be vatte over 1929 122,60. - J.l. week is nabij het havenhoofd komen aandrijven een jol, gemerkt 5110, waarin: 3 roeispanen, 5 meter ketting en een plankje waarop het woord acciasia. Nadere inlichtingen by den gemeente-veldwachter. Donderdag (2e Kerstdag) werd door de leerlingen der beide alhier bestaande Zon dagsscholen het Kerstfeest gevierd. De ge bouwen waren stampvol met leerlingen, ouders en belangstellenden. Benevens de ver snaperingen die werden rondgedeeld, kreeg ieder leerling nog bij het uiteengaan een surprise mee naar huis. Voorzeker mag het leest ook dit jaar weer als goed geslaagd worden genoemd. Bij Kon. Besluit van 28 December is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot Adjunct Inspecteur der dir. bel., invoerrech ten en accijnzen ter inspectie Utrecht, onze vroegere dorpsgenoot de heer E. J. H. Volk- maars, thans te Amsterdam. Dansavond. Men schuift het den Radio in de schoenen, dat op Flakkee de klad in uitvoeringen is. Wij weten niet in hoeverre het juist is; vroeger jaren was elke avond een succes op zichzelf, nu vaak het tegendeel. Maar waar niet de klad in kan komen door de Radio zijn de dansavondjes. Hilver sum, Daventry, Parijs, Köoigswüsterhausen, Moskou, of welk station ook magnogzoo'n fijne jazz geven, dansen in de huiskamer met 'n keukenstoel tot partner is verre van geestig en gezellig Wij zijn gelukkig de periode van naar achteren slaande charlestonnende menschen te boven. De dansen zijn veel ingetogener en veel meer gratievol. In de Six-eight of Engelsche wals loopt je buurman waarlijk geen kans om 'n nijdig gezicht tegen je te trekken omdat je 'm raakt. Zoo gezegd, de moderne dans is waard gedanst te worden. Maandagavond hadden de danslustigen zich weer eens vereend in de concertzaal van Hotel Meijer. Er was rijkelijk versiering in de zaal, er was veel stemming, heel veel danseuses met schattige toiletjes. Onze Fiakkeesche jonge dames hebben veel smaak gekregen in zich te kleeden er was heel wat liefhebberij - er was een uitste kende jazzband er was stemming er was - en dat is wel de hoofdzaak om een dansavond te doen slagen, een uitstekenden leider de heer Beckmann uit Rotterdam die naast een uitnemenden dansleeraar ook dito dansavond-promotor is en geestig zorgde voor vele verrassingen met prijzen. Er was veel genoegen aan alle kanten. Men was gekomen van Ouddorp tot Oolt- gensplaat men had gelijk de avond Is geslaagd bij uitnemendheid en doet de jonge menschen hopen op 'n dito nieuwe. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis, Veiling van Dinsdag 24 December 1929. Sinaasappelen ƒ2,— tot ƒ2,05 per lOOstuks. Roode kool ƒ1,— tot 1,50 per lOOstuks. Spruiten 11,80 tot 13,— per 100 k.g. Zoet appelen ƒ10,— tot j 12,40 per 100 k.g. Kleiperen 5,80 per 100 k.g, Bergamotten ƒ4,— per 100 k.g. Bellefleurs 5,50 tot 10,10 per 100 k.g. Boter 1,10 tot 1,12 per pond. Veiling van Vrfjdag 27 Dec. 1929. Spruiten 15,— tot 15,40 per 100 k.g. Zoete appelen 6,80 tot ƒ8,— per 100 k.g. Armgaard 3,tot 8,60 per 100 k.g. Compagners ƒ5,— per 100 k.g. Kookperen f 1,10 tot 8,80 per 100 k,g. Gleser Wildemans ƒ6,50 tot ƒ10 per 100 k.g. Kleiperen 8,30 tot ƒ7,— per 100 k.g. Goudreinetten 7,70 tot 11,20 per 100 k.g. Bellefleurs 3,50 tot 7,— per 100 k.g. Kaas en Eieren. Kipeieren 49-51 kg. 5,70 t. 5,90 id. 58-62 7,50 id. bruin 60 7,40 8,— Eendeieren 6,50 Alles per 100 stuks. Kaas (komijnej 0,40 tot 0,41 per pond. Kaas (volvet) 0,60 per pond. SOMM&LSüiJK. Uit deze gemeente wer den de vorige week verscheept 3100 H.L. aardappelen en 600 H.L. uien.Pryzen waren l',lo voor aardappelen en ƒ1,— voor uien per H L. Wegens overtreding der Motor- en Rij wiel wet is tegen een bewoner van Dirks- land procesverbaal opgemaakt. De tractor van de Dorsch-vereeniging alhier geraakte aan den Molenweg in een sloot. Door behulp van een z g. bok van de firma Mosselman en Vis werd het gevaarte weer spoedig op den weg gezet. DIRKSLAND. Tijdens de bietencampagne werden 130 schepen met suikerbieten gela den tot een totaal van 20.118.000 K.G. Op de Beurs van j.l. Vrijdag werd be steed voor; Aardappelen f 1,20, uien f 1,— en koepeen f 0,50 per H.L. Tarwe f 11,— en haver f 7,50 per 100 K.G. Verleden week werd de nieuwe winkel van de Coöp. „Volharding" officieel geopend. De modern ingerichte ruime winkel met daarachter gelegen magazijn, benevens de goede stand, geven gegronde hoop dat de omzet nog grooter zal worden, dus meer voordeel voor hare leden af zal werpen. Dirksland is hiermede weer een mooi ge bouw rijker geworden. Het werd onder leidiDg van den bouwkundige dhr. Mosselman uit Middelharnis gebouwd. HERRINGEN. Tot geneeskundige, belast met het voeren van de doodschouw voor 1930 is benoemd Dr. C. Huisman te Me lissant. Tot bestuursleden der IJsclub zijn ge kozen de heeren M Dorst, Voorzitter; A. de Geus Gzn., Secretaris-Penningmeester; M. Breur, Vice-Voorzitter; J. C. van Putten, T. Kalle, A. de Geus Wzn. en J. L. Coen- radie, leden. MELISSANT. De IJsclub D.O.S., alhier, hield in de bovenzaal van den Heer M. v. d. Werf haar derde jaarvergadering. Aan wezig 45 leden. De voorzitter L. Vogelaar opende de vergadering en heette allen wel kom. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de inkomsten met het saldo van het voor gaande jaar bedroegen 190,32, de uitgaven bedroegen 108,20, alzoo een saldo van 82,12. Er werden 5 rentelooze aandeelen uitgeloot. Daarna had de bestuursverkiezing plaats. Voor het bestuur werden gekozen de h.h. L. J. Keizer, M. Wielaard, H. Ha- meete, Joh de Reus en L. Vogelaar. Thans is deze als volgt samengesteldL Vogelaar voorz H.TTameete 2e voorz L. J. Keizer secr., Joh. de Reus 2e secr., R. van Putten penningm., M. Wielaard 2e penningm. en A. Robijn commissaris van orde. Daarna had de verloting plaats van eenige kistjes sigaren. In de rondvraag werden nog eenige vragen gesteld over de banen en besloten om de z.g. baanschoot in reserve te houden en eerst de baan by Vogelaar in te wijden. Niets meer te behandelen zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Zondagmiddag 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk door ds. Vlasblom van Oude Tonge worden bevestigd; tot ouderling J. A. Baart en tot diaken C. Goedegebuur. STELLENDAM. Inzet huis, schuur en bouwland van Mej. de Wed. M. v. Seters: Koop I, huis, schuur en bouwland groot 2 gem., 155 Ringezet door A. Kievit Kz voor 6300; Koop II, een perceel bouwland groot 1 gem. en 274 R., ingezet door J. van Soest Hz. voor 3825; Koop III, een perceel bouwland 1 gem. 62 R., ingezet door M Mijnders voor ƒ1500. Door de Gedeput. Staten is vergun ning verleend tot oprichten van een Radio- Centrale aan den heer Joh de Jager. Zaterdag had den heer C. v. d. Maas het ongeluk in de haven te rijden met zijn fiets en de achterop zittende T. Troost ging mede te water, met een nat pak en den schrik waren spoedig beiden op den wal hetwelk niet meeviel. Ds. A. Hoogendijk heeft zyn beroep naar Echteld by Tiel aangenomen. GOEDEREEDE. Kerstfeestverslag. Tweede Kerstdag werd door de kinderen der Zondags school het Kerstfeest gevierd in de Ned. Herv. kerk. Ten 5 uren nam het een aanvang en ein digde ten 9 uren. De eerste voorganger dhr. Snijder kon wegens ongesteldheid het feest niet bijwonen en moest het door de overige Bestuursleden worden gedaan. Hoewel zoo'n leider onmisbaar is had het nogal een gunstig verloop. De Kerstgeschie denis werd toch verteld met nog een gewoon verhaaltje en werden eenige Kerstliederen gezongen door de kinderen, begeleid door het orgel dat bespeeld werd door dhr. K. v. d. Wende en als dirigent dhr. T. v. d. Wende Tz. die beide veel hebben bijgedragen tot het welslagen van het feest. De kinderen werden wederom goed getrac- teerd en bij het einde kregen elk een boekjf naar leeftijd en een elftal dat de Zondags school gaat verlaten ontvingen elk een pracht plaat ter herinnering bij het verlaten van de Zondagsschool. Dank zij het medeleven der gemeentenaren kon er alles rojjaal naar toegaan. Dat de Zondagsschool onder Sods zegen nog vele jaren moge voortbestaan. Zondag a.s zullen als Ouderling en Diaken resp. bevestigd worden de heeren W. Redert en J. Klein. OUDDORP. De lichtwachter O. Kikkert vau het Westhoofd alhier, gaat met 1 Januari in dezelfde betrekking naar Texel. De oogstcolleete in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft ruim J 1000,- opgebracht. NIEUWE TONGE. Iu de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 2000 balen uien, 600 balen peen en 800 H.L. aard appelen. Bij den heer A. van Alphen Jz.,alhier, ontstond een schoorsteenbrand. Gelukkig nam de brand geen ernstig karakter aan, zoodat het hierbij bleef. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat alle bedelarjj, hoe ook geDaamd, verboden is, waaronder ook valt het zgn. Nieuwjaars- wenschen. Bij overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt. Tegen een persoon, alhier, is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. OUDE TONGÉ. De Ed.Achtb. Heer Bur gemeester geraakte met zijn auto in een put op den Molendijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de auto was nog al beschadigd. Bij inschrijving naar de beneficie van eenige perceelen bouwland van het Diac. Armbestuur is gepacht als volgt: T'. van Noord Jr. 400,- per gemet. M. Vogel330,- J. D. v. d. Welle 380,— OOLTGENSPLAAT. Op 1 Januari a.s. zal de heer B. Dorsman het feit herdenken, dat hjj 25 jaar geleden door den gemeenteraad werd benoemd tot doodgraver, klokluider en klokkenist. Deze betrekkingen zijn 175 jaar lang door dezelfde familieleden Dorsman vervuld. Verschillende malen ontstond hevige ruzie in de familie K. Eindelijk kwam het zoover, dat men politiehulp inriep, zoodat van een en ander proces-verbaal kon worden opgemaakt. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Openbare School no. 1 hebben zich 25 sollicitanten aaDgemeld. De heer J. Kooiker, tijdelijk onderwij zer aan de Openbare School No. 1, is als onderwijzer benoemd te Kerkvliet (gem St een w(j kers wo] d e) De heer M. van Zanten, tijdelijk onder wijzer aan de Bijzondere School, is benoemd als onderwijzer te Nunspeet. Met ingang van 5 Januari a.s. is tot burgemeester dezer gemeente herbenoemd de heer W. J. Donkersloot Lzn. In de afgeloopen week warden van hier vervoerd! 121.298 K.G. aardappelen; 24.190 K.G. koepeen en 4500 K.G. uien. Zaterdagmiddag had de heer J.M. van Repen uit Achthuizen, het ongeluk met zijn auto tegen een telegraafpaal te rijden, die afknapte, waarna hy den Gaiatheeschendijk moest afrijden en nog een hek vernielde. De auto kwam met een wiel in de sloot terecht en werd erg beschadigd. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Op initiatief van den burgemeester dezer gemeente is hier een comité gevormd tot voorbereiding van den door den Ned. Blindenbond te geven kunstavond, welke zal gehouden worden op Donderdag 9 Jan a s half zeven in de Openbare School No. 1. Uit de gemeente zijn in de maand Dec. vertrokkenJan F. de Lange, naar Rotterdam Leendert Buscop en gezin, naar Vlaardingen Simon. Kamp, naar Zwjjndrecht; Willemina J Dorsman, naar Eindhoven. Ingekomen zijn; Hendrik Noordijk, van Hellevoetsluis; Geertrui D. van PutteD, van 's-Gravenhage; Apna M. de Ruiter, van Mui den; Catharina M. Padmos, van Ouddorp en AnDa C. M. Bovée, van Halsteren DEN BOMMEL. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. Koster van Montfoort. HELLEVOETSLUIS. Op Woensdag 8 Jan. zal de Voetbalvereniging „Hellevoetsluis" in „Casino" haar jaariijkschen feestavond geven in samenwerking met de Veteranen- vereeniging. Voor dien avond hebben wij het gezelschap Carter uit Rotterdam bereid gevonden voor ons op te treden. De Muziekvereeniging „Sempre Cresendo Directeur de Heer M. v. d. Hor gaf 1ste Kerst dag een welgeslaagde uitvoering, wat betreft het muzikale gedeelte, in de zaal van Mej. de Wed. L. de Pijper, echter jammer dat er zoo weinig belangstelling was. Zaterdag 28 December j.l. gaf de Arbei- ders-Muziekvereeniging „Voorne en Putten" in de zaal van den Heer J. Waardenburg, voor donateurs en kunstlievende leden een welge slaagde uitvoering, de 3e in het bestaan. Allereerst werden uitgevoerd zes muziek nummers, welke zeer goed ten gehoore werd gebracht. Hierna volgde pauze, gevolgd door een spreker, propagandist der S.D.A.P. Voor een feestelijke uitvoering nemen de sprekers meestal te veel tijd in beslag, zoodat het soms meer een vergadering dan een ontspanning wordt, zoo ook ui. Het tooneeispel in 4 bedrij ven „Het Spinnewiel" begon dan ook eerst over tien, zoodat het reeds middernacht was eer het bal kon beginnen. De zaai was tjokvol, zoodat zeer velen met een staanplaats tevre den moesten zijn. De bemanning van Hr. Ms. „Brinio" zal na hun verlof, de tweede week in het nieuwe jaar, een uitvoering geven in „Casino" tenbate der armen van Hellevoetsluis. Een ieder, die zich de vorige avond deze bemanning her- ineert, zal zeer zeker weer deze uitvoering bezoeken. De Rotterdamsche Korfbalbond organ seerde op den 2en Kerstdag zijn jaarlijksche seriewedstrijden op het Schuttersveld te Rotterdam en had hiervoor ook uitgenoodigd de Hellevoetsche Korfbalclub „Zwaluwen", welke eerst sedert een jaar bestaat en nog niet in de R. K. B. speelt. „Zwaluwen" naam deel in de 2e klasse en verwierf daarin den eersten prijs, terwijl Moordrecht den 2en prijs kreeg, zeer zeker voor zoo'n jonge vereeniging een schitterende prestatie. De heer K. J. Heyboer rijkte na afloop de prijzen uit, waarbij „Zwa luwen" een welverdiend pluimpje kreeg. De uitslag der 2e klasse was als volgt: O.S.C.R. 4Moordrecht 11. O.S.C.R. 4—Velon 3 1—1. O.S.C.R. 4Zwaluwen 02. Velox 3Zwaluwen 13. Velox 3Moordrecht 11. MoordrechtZwaluwen 00, zoodat de stand was als volgt: Zwaluwen, aant. wedstr. 3, gew. 2, verl. gelijk 1, punten, v-t, 5—1. Moordrecht, resp. 3, 3, 3, 22. Velox 3, resp. 3, 1, 2, 2, 35. O.S.C.R. 4, resp. 3, 1, 2, 2, 2—4. Uit de stand blijkt dus ten duidelijkste, dat „Zwaluwen" zeer zeker de sterkste was. ROCKAN JE. Onder leiding van den Heer H. F. Vos gaf Rockanje's Fanfare op 20 en 21 Dec. in „De Rots" twee uitvoeringen; de le voor gehuwde donateurs en eereleden; de 2e voor de overigen. Zoowel het muzikale gedeelte van het programma, als de beide tooneelstukjes vielen na de opening van den avond door een goedgekozen welkomst woord van den voorz. den Heer L. Vjjf- vinkel zeer In den smaak en werden hartelijk toegejuicht, vooral de beide num mers, waarmee het gezelschap te Nieuw- Helvoet in de le afdeeling een 2de en een directeursprijs verwierf. De grimeur, de Heer C. Kramer, stond met zijn mooie kunst het gezelschap verdienstelijk ter zyde. De Heer J. de Vries Jr. gaf in de pauze entusschen de bedrijven goede pianomuziek. Een taart, in de pauze ten bate van de kas verloot, werd gewonnen door den Heer J. H. Pothof. Het was een mooie avond, waarvoor Direc teur en leden onze hulde. 4 Januari zal de tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" in 't café „Heurèka" op voeren het boeiend stuk van A. Ruysch: „Zoo werd ik rijk!" SOMMELSDIJK. Geboren: Jacob, z, v. Cornelis Appel en Tannetje Vijfhuize; Arij, z. v. Hubrechtvan den Doel en Huberta Taaie. Overleden: Margaretha Levi, 67 j., d. v. Hartog Jacob Levi en KlaraMeuleman;Izak Schol, 71 j., z. v. Lieven Schol en Anna Doornhein. OUDE TONGE. Geboren: Teunis, z. van Leendert Both en Leuntje de Jong; Augustinus Hendricus Johannes, z. van Gerardus A. Meeuwis en Petronella Surtel; Neeltje, d. van Jan Willem van Noord en Jannetje Wouterina Breur. Overleden: Martina Krouwer, 79 j. wed. van Adam Pollemans; JohannisDingenouts, 93 j. echtgen. van Cornelia Pollemans; Lena de Korte, 87 j. wed. van Simon de Korte. OOLTGENSPLAAT. Geboren i Johannis, z. van Maria Gootjes. GetrouwdGerritjvan Dam, 23 jen Johanna van Drongelen, 21 j. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAGEN 8 en 15 JANUARI 1930 telkens nam 3 uur bij Veiling in Hotel Polderman en bij Afslag in Hotel Keuvelaar te Dirksland, van: a. Drie Huizen; b. 0.94.95 H.A. (2 Gem. 20 R V M.) Tuinland; c. Het recht tot hef fing van een erfpacht groot 8,68 van een perceel tuingrond. Alles staande en gelegen te Dirksland, behoorend tot de nalaten schap van wijlen Mej, Wed. A.Vroeginde- wejj. Notaris VAN DER SLUIJS. Prinses Juliana eeredoctor van de Leidsche universiteit, De senaat van de Rijks-univer8iteit te Leiden heeft aan Prinses Juliana het eere doctoraat in de letteren en wijsbegeerte ver leend. Als promotor is de hoogleeraar dr. J. Huizinga, decaan der faculteit van letteren en wijsbegeerte, aangewezen. Maandag heeft H. K. H. met goed gevolg haar laatste tentamen in het volkenrecht EEN INTERESSANTE REIS. Een zeer belangwekkende studiereis door Rusland werd eenigen tijd geleden ondernomen door Prof. Mr. H. Frijda, een man die op zich zelf zeker niet onwelwillend tegenover dit land staat. Van zijn indrukken en bevindingen heeft hij een verslag gegeven in het Utr. Dagblad, waaraan de volgende interessante passages mogen worden ontleend: „In Moskou gekomen is men in het hart van het roode land. Daar zijn de groote be- toogingen van jeugdj vrouwen en mannen en deze zijn niet zelden gewapend. Daar is de strijd tegen het kapitalisme en heerscht het alleenzaligmakend communisme. Er heerscht in Rusland een ontzettende armoede, in alle klassen van de bevolking. Ja, in sommige kringen wordt zelfs gebrek geleden. Wat verder treft is het feit, dat alle luxe artikelen ontbreken. Zoo vroeg b.v. een jour nalist aan spreker of hij zijn vulpen niet wilde verkoopen, omdat een dergelijk voorwerp een voudig ontbreekt. Ook als men fotografeert gebeurt het herhaalde malen, dat men tracht duidelijk te maken, dat men het toestel wil koopen. Het aantal bedelaars, ook al is dit een Oostersch verschijnsel, is bijzonder groot, even als dat der verwaarloosde kinderen, 's Morgens vroeg kan men op straat groote groepen vin den. Hierbij komt, dat het een sterk gedegene reerd geslacht is, dat zoo spoedig mogelijk uit inrichtingen, waar zij onder worden gebracht, tracht te ontsnappen. Toch doet men alles om den toestand te verbeteren. Deze menschen zijn de slachtoffers der revo lutie. De steden zien er slecht uit, wat ook geen wonder is als men nagaat, dat de loonen in verband met de prijzen laag zijn. De ver dienste bedraagt een derde van een arbeider in het Westen. Maar door de revolutie heeft de sociale positie van den arbeider mogelijk heden en maatschappelijke waarden gekregen. De beambten echter en vooral de kleine amb tenaren zijn achteruit gegaan. Er is geen land waar zoo'n vrijheid van critiek mogelijk is als in Rusland, mits men maar niet raakt aan de fundamenten van het stelsel. Er zijn jaren geweest, dat er in Rusland een chaos heerschte. In 1921 is men gekomen tot een nieuwe economische politiek, die weer een en ander van het kapitalisme heeft binnen gehaald. De buitenlandsche handel is een monopolie van den staat en ook de groothandel is voor een aanzienlijk deel in handen van den staat, evenais de groot-industrie. Het bestaan voor de groot-industrie in private handen wordt steeds moeilijker. De landbouw is het zwarte schaap in Rus land, ze is voor 97 in private handen. Wei was de boer de bondgenoot van het proletari aat, maar hij was het om het groot-grondbezit te vernietigen. De landbouwproductie is sterk achteruit gegaan. Rusland, dat eens de korenschuur van Europa was, heeft niets kunnen uitvoeren, maar moest zelfs graan van buiten af invoeren. Op het land is de rijke boer weer langzaam opgekomen. Men streeft nu collectiviseering van den landbouw na, en wekt de arme boeren op gemeenschappelijk hun land te bebouwen. De boer is echter individualist, die van 't com munisme niet wil weten, vooral ook omdat het den godsdienst bestrijdt. Het groote gevaar is, dat de Rus het tempo van de industrie niet te pakken heeft. Ook de medezeggenschap dreigt een gevaar te worden, daar zij de discipline bemoeilijkt. De leiding is zich dit in Rusland wel bewust en het volk wordt dan ook duidelijk gemaakt, dat ze slechts adviseerend is. Men tracht nu de arbei ders te prikkelen de productie van een con- curreerende fabriek te overtreffen. Lukt dit, dan krijgen ze een premie. Aan die propaganda zit dus wel een kapitalistisch tintje." ZWITSERLAND EN WIJ. Zwitserland is evenals Nederland een klein land. En het is. ook eveneens een mooi land, al is de natuurschoonheid er van geheel anderen aard dan die in ons land. Terwijl de Zwitsers onder de bekoring geraken van de schoonheid der lage landen langs de zee, trekken jaarlijks duizenden Nederlanders als toerist naar Zwit serland om er in hun vacantie over de Alpen te - buitelen. Daardoor ook weten wij, dat Zwitserland geen goedkoop land is; met name de spoortarieven zijn er vrij hoog. En hetzelfde geldt voor de spoorvrachten, die in hoogte wedijveren met het Zwitsersche Alpentraject zelf. Het is dan ook begrijpelijk, dat de tarwe voor Zwitserland bestemd, niet wordt inge voerd vanuit het Zuiden (Genua), immers de hooge Zwitsersche spoorkosten doen de lage Italiaansche tarieven practisch te niet. Deze tarwe wordt dan ook voor een groot deel via de Noordzee-havens, zoowel Rotterdam en Amsterdam als Antwerpen, ingevoerd. Op het voetspoor van de beruchte tarieven politiek der Duitsche Rijksspoorwegen is men thans ook in Zwitserland overgegaan tot een tarievenstrijd. Men heeft zich eenvoudig de vraag gesteld: hoeveel moeten de bestaande tarieven op het Zwitsersche traject worden verlaagd teneinde een goedkooper vervoer mo gelijk te maken over italië-Zwitserland dan via de Rijnhavens. En men heeft dit gedaan zonder zich te bekommeren om- de levens belangen van verschillende uiterst belangrijke ondernemingen, zooals de te Bazel gevestigde veembedrijven. Maar nog veel minder heeft men zich bekommerd om het feit, dat ook Nederlandsche belangen zeer ernstig worden geschaad. Zoodat hier opnieuw een aanslag op onze zeehavens is gedaan zeehavens, die voor onze nationale welvaart van zoo groote beteekenis zijn. Het is dringend noodzakelijk, dat onze Re geering met klem Zwitserland wijst op dezen voor ons land zeer ongewenschten toestand. Tusschen beide landen bestaan vriendschappe lijke betrekkingen; beiden nemen in de wereld huishouding ongeveer dezelfde positie in, dus waarom zouden zij het elkander moeilijk maken? Wanneer er dan ook op wordt aan gedrongen om de vroegere spoortarieven te herstellen, is het volstrekt niet uitgesloten, dat een verzoek in dien zin in Zwitserland weer klank zal vinden. an tal tar ;ot ig- te :r. w it :n :n 'S Ie ve de :n én ik, 1 "et in :n g4 ie" |n 3 ig it r- n tt

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 9