SLAND. ONZE EILANDEN IEL. No. 17 1 Januari 1930 OP DE GRENS. De nieuwe Telefoontarieven. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG^ JANUARI 1930. 5 vies at het ichien r ver- voor- zellig irlich- dver- mpje lamp En als U dan, in Uw gemakkelijken stoel ge doken, maar aan het knopje van Uw Philips Radio Combinatie be hoeft te draaien om van de mooiste muziek of van een interessante lezing te genieten, dan weet U, dat die verandering met het Nieuwe Jaar een groote verbetering was. p. f. M. G. enz. enz. M. JANSEN. Stellendam, 1 Jan. 1930. m.h.g. Café M. MEIJNDERS. Vrienden en begunstigers een ge lukkig Nieuwjaar. Stellendam, 1 Jan. 1930. p. A. JANSEN. Slager. Stellendam, 1 Jan. 1930. p. P. van ZANTEN. Stellendam, 1 Jan. 1930. P-f- H. VAN EESTEREN. Stellendam, 1 Jan. 1930. p. J. GEBRAAD. Commissionnair. Veel heil en zegen in 1930. Stellendam, 1 Jan. p. J. L. WALING. Beurtschipper. Allen een gelukkig 1930. Stellendam, 1 Jan. C. ZEEDIJK. Aan alle menschen mijn beste wen- schen bij de intrede van 't Nieuwe- j aar. Stellendam, 1 Jan. 1930. JOH. DE JAGER. Winkelier. Vrienden, bekenden en begunsti gers een gelukkig Nieuwjaar. Stellendam, 1 Jan. 1930. M. BRUGGEMAN. Agent der R.V.S. Vrienden en bekenden een gelukkig jaar. Goedereede, 1 Jan. 1930. Oudejaarsavond. Weer staan wij voor die wonderlijke uren de laatsten van het jaar waarin de stem der vergankelijkheid sterker dan ooit tot ons spreekt: waarin het leven 0ns meer dan ooit, tot oogenblikken van stilte noopt. Zeker, de Oudejaarsavond is ook de avond van vroolijkheid en gezelligheid, van warm huiselijk leven maar wie kan zich onttrekken aan den sterken indruk van dit uur, dat ons in ons eigen hart doet keeren, ons eigen leven I en strijd leert bezien? Op den laatsten avond van het jaar is er, meer dan ooit, bij alle ge rucht en vroolijkheid, de stilte van de zelfbe- heersching en van den weemoed: de gedachte der vergankelijkheid grijpt ons, en de stem der wereld schijnt een oogenblik te zwijgen. Wachter, wat is er van den nacht? En het oog ziet naar de gebeurtenissen in het afge- loopen jaar. In economisch opzicht is er zeker weinig reden voor voldoening; een heftige crisis ging ook over ons land, en zal ons in het nieuwe jaar dwingen tot grootere krachtinspan ning, en tot minder krachtsverlies in onder- lingen klassenstrijd. Meer dan ooit zullen wij bij onze staathuishouding tot zuinigheid en soberheid zijn genoopt: ook ons Indië zal in de eerste jaren heel wat minder baten afwerpen dan het in vorige jaren deed. Een zuinig, sober beheer zal eveneens voor onze gemeenten ge boden zijn, daar ook zij in de inkomsten den terugslag der conjunctuur zullen ondervinden Maar op den Oudejaarsavond, het groote moment der vergankelijkheid, beseffen wij vooral, dat het nieuwe jaar weer al onze kracht en al onze energie, zal vorderen; de strijd om het bestaan eischt zoo ontzaglijk veel van 's menschen vermogen, en wij hebben ons ge- lieele denken en doen noodig om staande te blijven en voor ons en onze kinderen een plaats in hef leven te veroveren. Ongelukkig is echter de mensch, die bij de pakken neerzit, wiens geest zich niet vermag te verheffen boven de zorgen van eiken dag, die in de dagelijksche dingen geheel verloren gaan. Hij moet er aan herinnerd worden, dat al het heden toch ver leden wordt, en dat er hoogere dingen zijn, waaraan het méér de moeite loont aandacht te schenken. Zoo dringt de Oudejaarsavond ons er toe, de kleine beuzelingen des levens te laten voorbijgaan, ons er boven te verheffen, en toch niet verantwoordelijk tegenover het leven te staan. 'Niet alleen de zakenmenschen, die het hoofd vol zorgen hebben, maar ook de arbeiders met hoofd of hand, hebben 't noodig dat hun gedach ten eens bij andere dingen worden bepaald. Al is het dan alleen maar op den Oudejaarsavond. In deze laatste uren moeten wij ons niet be kommeren over al hetgeen ons in den loop van het jaar geplaagd heeft; moeten wij het tijde lijke eens van ons afschudden, om door al het tijdelijke heen te schouwen in den Tijd zelf, in de eeuwigheid, waarvan wij toch ook een deel zijn. Geen lied, dat beter de aandacht vestigt op het onbestendige in dit aardsche leven dan het lied van stille berusting, dat reeds in onze jonge jaren zoo'n diepen wee moedigen indruk maakte op ons ontvankelijk kinderlijk gemoed, en dat ons nog altijd op nieuw zoo verheven en opwekkend in de ooren klinkt: Uren, dagen, maanden, jaren, Vliegen als een schaduw heen. En wij vinden, waar wij staren, Niets bestendigs hier beneen. Op den weg, dien wij betreden, Staat geen voetstap, die beklijft, Al het heden wordt verleden. Schoon 'r ons toegerekend blijft. Kring van 35 K. M. Annaland (St.), Barendrecht, Benedensas Bergen op Zoom, Bergschenhoek, Berkel (Z.H.) Blaakschedijk, Bolnes, Bosschehoofd, Boven- sas, Brielle, Brouwershaven, Burgh Haamstede Burghslnis, Capelle a.d. IJsel, Colijnsplaat, Delft, Dinteloord, Dintelsas, Droogendijk (gem Dinteloord), Duivendijke, Ellemeet, Fijnaart Goes, Goeschesas, 's-Gravendeel, 's-Graven- zande, Halsteren, Heen (de), Heenweg, 's Heer Hendrikskinderen, Heerjansdam, Heerle (N.B.) Heinenoord, Heiningen (N.B.) Hendrik-ldo- Ambacht, Hoek van Holland, Hoeven bij Etten, Honselaarsdijk, Hoogvliet, IJsselmonde, Kapelle-Biezelinge, Kats, Katscheveer (Zuid- Beveland), Kattendijke, Kerkwerve, Kethel, Kinderdijk, Klaaswaal, Kloetinge, Klundert, Kortgene, Kortgeenscheveer, Kralingsche- veer, Krimpen aan den IJsel, Kruisland, Kwint heul, Lepelstraat, Lier, (de), St. Maartensdijk, Maasdam, Maasdijk, Maasland, Maassluis Mijnsheerenland, Moerdijk, Monster, Mook- hoek, Naaldwijk, Nieuw-Borgvliet, Nieuwer- kerk (Z.), Nieuw-Vosmeer, Noordgouvve, Noord welle, Numansdorp, Ooltgenspiaat, Ooster- land, Oostvoorne, Oud-Beijerland, Ouddorp, Ouddorp-haven, Oude Leede, Oudemolen (NB. Oudenbosch, Oud-Gastel, Oud-Vossemeer, Oud-Vossemeer-veer, Ouwerkerk, Overschie, Pernis, St. Philipsland, Pijnacker, Poeldijk, Poortugaal, Poortvliet, Putterslioek, Renesse. Rhoon, Ridderkerk, Rijsoord, Roosendaal Rotterdam, Rozenburg, Scharendijke, Schelp- hoek, Scherpenisse, Schiedam, Schipluiden, Schore, Schuddebeurs, Serooskerke (Schou wen), Slikkerveer, Spijkenisse, Stampersgat, Standaardbuiten, Stavenisse, Stavenisse-veer, Steenbergen, Steenbergsche brug, Stougiesdijk (Greup), Strijen, Strijensas, Tholen, Vianen (gem. Ouwerkerk), Vierpolders, Vlaardingen, Wateringen, Wemeldinge, Westenschouwen, Westmaas, Wiiheiminadorp (gem. Katten dijke), Willemsdorp, Willemstad, Wissekerke, Wolphaartsdijk, Wolphaartdijksche-veer, Wouw, Yerseke, Zegge, Zevenbergen, Zierik- zee, Zinkwegschendijk, Zonnemaire en Zwet (gein. Overschie). Tot goed begrip stellen wij nog even vast, dat deze plaatsen gelden vanuit het kantoor Middelharnis. Daaronder natuurlijk begrepen Soinmelsdijk, Dirksiand en Melissant. Met ingang van heden 1 Januari worden de interlocale telefoontarieven gewijzigd en ge rekend naar de afstanden van het kantoor (resp. bijkantoor) van uitzending. Er zal wor den gerekend naar afstanden onderscheidenlijk van 10, 15 en 35 K.M. hemelsbreedte, waar voor dan resp. tarieven zullen gelden van 10 cent, 15 cent en 35 cent, per iedere 3 minuten, rerwijl dan voor het telefonisch verkeer buiten den kring van 35 K.M. het bestaande tarief van 50 cent per 3 minuten gehandhaafd zal blijven. Voor de aangeslotenen bij het telefoonnet, is het, in verband met deze nieuwe tariefrege ling, van belang te weten, welke plaatsen bin nen de gestelde kringen van 10, 15 en 35 K.M. vallen. Gerekend is van uit het kantoor Middelharnis. Kring van 10 K.M. Volgens de hierboven uiteengezette nieuwe tariefregeling zal het tarief van 10 cent per 3 minuten gelden voor het verkeer met de vol gende kantoren of bijkantoren: Battenoord, Den Bommel, Goudswaard, Hel- levoetsluis, Herkingen, Nieuwe Tonge, Nieuw- Helvoet, Oudenhoorn, Oude Tonge, Simons- haven, Stad aan 't Haringvliet en Zuidland. Kring van 15 K.M. Abbenbroek, Achthuizen, Anna Jacoba Pol der, Bruinisse, Dreischor, Geervliet, Goede reede, Heenvliet, Heenvliet 2e vlotbrug, Heke lingen, Nieuw-Beijeriand, Nieuwenhoorn, Nieu- wesluis-Heenvliet, Oostdijk (gem. Ouddorp), Pierschil, Rockanje, Sirjansland, Stellendam, Tien Gemeten, Zuid-Beijerland, Zwartewaal en Zijpe, VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente Sommelsdijk op Maandag 30 December des namid dags drie uur. Voorzitter Burgemeester den Hollander Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken: Een schrijven van den Minister van Finan- tiën, waarin werd medegedeeld dat een voor schot groot 9200,werd verleend aan de Vereeniging ter verkrijging van Onroerende Goederen ingevolge de landarbeiderswet. De goedkeuring van Ged. Staten over ge nomen raadsbesluiten. Een verzoek van het Inlichtingen-Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon om een subsidie ad 5, B. en W. stelden voor op dit verzoek gunstig te beschikken. Alzoo werd besloten. Een verzoek van de R.K. Volkszangvereeni- ging om een subsidie. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, waartoe werd besloten. Een schrijven van de Dorpslandbouw- vereeniging om maatregelen te treffen tegen het parkeeren van auto's op de straten en beter toezicht te houden op het dempen der lichten alsmede het uithalen bij het passeeren van mensch en dier. B. en W. zeiden reeds maatregelen genomen, te hebben. Het is echter een moeilijke zaak Voorloopig heeft men getracht het stationeeren zooveel mogelijk op het marktveld te doen. Een antwoord van de gascommissie op het schrijven van den Raad over de gebeurtenissen van den laatsten tijd inzake het beheer der fabriek. LE COMTE meende dat men met een der gelijk schrijven niet veel wijzer werd. Heeft de commissie maatregelen getroffen dat hande lingen zooals den laatsten tijd zijn voorge komen zich niet meer kunnen herhalen VOORZITTER: De gascommissie heeft be sloten dat de directeur geen uitgaven meer mag doen buiten weten van de commissie. LE COMTE: Zooals ik in de vorige vergade ring reeds betoogd heb komt het mij gewenscht voor dat de post onkosten en onderhoud in de begrooting voortaan gespecificeerd voorkomt. BLOK: Ik had niet verwacht dat de gas commissie zich er zoo met een Jantje van Leiden afgebracht zou hebben. Ik had ver wacht een afdoend antwoord op de door mij stuk voor stuk gestelde vragen. De Raad wordt niet voldoende erkend en de handelingen zijn niet oirbaar. Het is mij gebleken dat de gas commissie niet de opdracht heeft gegeven tot den bouw van een steenen loods. Nu is het niet onmogelijk, volgens de behandeling van deze kwestie in den Raad van Middelharnis, dat het gebouw t.z.t. zal moeten worden afge broken, wij betalen dus dan ons deel, daarom zou ik thans willen vragen, wie er dan wel opdracht heeft gegeven om die loods alzoo te bouwen. Met het inrichten der Toonkamer was men al met den bouw bezig voordat de opdracht door de gascommissie daartoe was gegeven. Met die electrische installatie wist de gas commissie niet dat de post daarvoor bestemd met 2500,overschreden werd, dergelijke dingen mogen niet voorkomen. Het verrichten van het werk te Zierkzee, daarvoor heeft men de uitvlucht genomen tot de telefoon dat die gesloten was, en dus daar voor geen toestemming meer gevraagd kon worden. De cokesverkoop, nu is er te weinig en heeft men zijn toevlucht moeten nemen om aan de vraag te voldoen om 1000 h.l. bij een ander in te koopen. Ik vraag tenslotte nog: is de gascom missie bevoegd uitgaven te doen buiten de begrootingen. In deze zaak moet opheldering komen, wij als raadsleden hebben toch zeer zeker ook nog iets te zeggen? VOORZITTER: De verkoop zal voortaan zoo niet meer geschieden, dan moet eerst over leg worden gepleegd. BLOK: Hoeveel cokes is er thans? VOORZITTERDat weet ik niet, doch men kan zoo bijna aan de vraag voldoen. Den bouw van een steenen loods heeft de directeur eigenmachtig gedaan en heeft in de vergade ring der gascommissie ook erkend dat zulks niet mocht. LE COMTE: Als ik hét goed begrepen heb uit het raadsverslag van Middelharnis, kan die grond met 3 maanden worden opgezegd en moet het gebouw verdwijnen: wie betaalt dan de kosten? MIJS: De fabriek, wie anders. LE COMTE: Wie anders, de gascommissie die is niet op haar post geweest. En is het waar dat Slis schadeloosstelling beloofd is indien de ambachtslieden die bij hem bezig waren, direct aan de 'loods konden be ginnen. Dat zou toch wel het toppunt zijn. SLIS: Mij heeft de directeur gevraagd de ambachtslieden bij hem te laten werken, hij had veel haast met het gebouw in verband met het bewaren van materialen die niet aan de vorst mogen worden prijs gegeven. Daarin heb ik toen ingestemd. Over die schadeloos stelling zal ik niets zeggen, dat heeft hier niets te maken. Ik heb die metselaars hun gang laten gaan. BLOK: Met de toezegging van B. en W. als leden der gascommissie ben ik nog niet zoo tevreden. Ik vertrouw die gascommissie thans voor geen cent, niet wel te verstaan voor de finantieele aangelegenheden. Het wordt hier de gewoonte om de begrootingen steeds te overschrijden. Ik neem aan dat de gascom missie van het verbod om daar te bouwen niets afwist, doch van den directeur niet, dat is mis leiding geweest. Hij wist het wel en hij had de eerste moeten zijn die gewaarschuwd had moeten hebben met de mededeeling: daarop mogen wij thans niet bouwen. Ik geloof echter niet dat de geheele gascommissie met den Directeur onder een hoedje speelt, doch de gascommissie mist echter de ruggegraat om op te treden tegen den directeur. MIJS: Wij kunnen niet zeggen dat de direc teur geen bokkesprongen meer zal maken, dat moeten wij afwachten. Echter gaat het niet aan om al die oude zaken, die reeds lang in de rekeningen zijn verwerkt en die wij toen niet hebben opgemerkt thans weer op te halen. De gascommissie is te slap geweest en dat erken nen ze ook. De verantwoordelijkheid ligt ook voor het grootste deel bij de gascommissie. Mét de vergunning voor een houten gebouw ging men al buiten zijn boekje, want men diende te weten dat in het geheel daar geen gebouw mocht komen. Het is een droeve samen loop van omstandigheden geweest. B. en W. van Middelharnis zijn eveneens schuldig ge- geweest, die hebben ook om dat verbod niet gedacht. Redelijkerwijs mag men echter nu ook niet zeggen dat de directeur het wel wist. Men neemt grif aan dat de Gascommissie en B.enW. het niet wistenof eqaangedacht hebben zoo kan het dan ook evengoed den directeur ontgaan zijn. Thans kan het gebouw blijven en het zou onbillijk zijn als er geen absoluut dringende reden is voor Middelharnis om dien grond dan op te zeggen. Wel heeft men gelijk dien grond niet in erfpacht geven, omdat Mid delharnis een woordje te spreken wil hebben in het geen er op die grond komt te staan. VOORZITTER: Het contract is niet door den directeur aanvaard, dat ontheft echter niet 't verbod, dat er niet gebouwd mag worden. MIJS: Het is voor mij nog een vraag wie dat contract te aanvaarden had, de directeur of de gascommissie. M.i.z. ligt het meer voor de hand dat contracten door de gascommissie worden aangegaan. DIJKERS: Middelharnis zou zijn standpunt van tuingrond moeten laten vervallen en liet in erfpacht geven. Daarna werd besloten nog over deze aan gelegenheid een brief aan de gascommissie te richten. De rooilijn langs de Prov. wegen werd con form het voorstel vastgesteld. De Gemeentebegrooting werd met enkele af- en overschrijvingen gewijzigd. Het verzoek van de Centrale Esperanto Propagandaconnnissie werd afwijzend be schikt. Besloten werd een terrein aan de haven in bruikleen af te staan aan de A. P. C. voor het maken van een olietank tegen een vergoeding van 75,per jaar. VOORZITTER deelde nog mee dat een en ander nog nader besloten moet worden in overleg met de directie dier Mij. De aankoop van 'n strookje grond van Wes sels werd aangehouden om eerst in besloten zitting te behandelen. B. en W. werden gemachtigd tot het doen uitvoeren van burgerrechtelijke handelingen. Beroep C. Spee Jz. tegen weigering vergun ning tot het bouwen van vier arbeiderswonin gen aan den Langenweg. VOORZITTER deelde mede dat B. en W. deze vergunning hebben geweigerd op grond dat de omgeving ermede ontsierd zou worden. De bouwers hebben bezwaar tegen het ont werp dat B. en W. hun heeft voorgelegd en ontworpen is door het instituut Stad en Land. B. en W. achten het noodig om aldaar, langs den Prov. Weg een weistandsgrens aan te houden. LE COMTE zeide dat Stad en Land zich destijds heeft aangediend als een schoonheids commissie, is zij dat in werkelijkheid? M.i.z. gaan aan dit instituut ernstige fouten kleven. Bij den bouw van het gebouw voor Nipius heeft men getracht de architectuur in handen te krijgen. Er deugde van het plan eerst niets. De architect heeft zich niets aan hen gestoord en heeft zijn plan doorgedreven. Het gaat werken als een verkapt architecten bureau en wil alzoo de architectuur in handen krijgen. Witvliet heeft bij haar advies gevraagd en die heeft tenslotte de architectuur in handen gegeven van hun. Dat is niet de taak die zij zich hebben aangegeven, toen gevraagd werd lid te worden van dat instituut. Zij hebben slechts als adviseerend lichaam op te treden. Mij is verteld dat ook het gebouw naast het Raadhuis van Middelharnis door hen is aan besteed, of zal worden. Daarmede hebben wij echter hier niets te maken. Bij mij staat het vast dat degene die opdracht geeft tot het bouwen beslist hoe hij wil bouwen. Het plan is niet in strijd met de bouwvergunning en daarom zoek ik geen reden om dat plan niet goed tekeuren. Dat plan is volgens het type van bouw dat hier het meest gewenscht is en B. en W. hebben m.i.z. niet in den haak ge handeld. Ik geef daarom den raad in over-, weging het plan van B. en W. niet te steunen VOORZITTER vroeg of spreker de tweede teekening niet praktischer vond en mooier. LE COMTE: Daarmede hebben wij niets te maken. Wat.wil de gebruiker, daar hebben wij mee te maken. MIJS: Wij hebben te voorkomen dat die omgeving ontsierd wordt. Het gewijzigde plan van Stad en Land is ongetwijfeld veel mooier en praktischer. Ik persoonlijk heb echter den indruk dat de bouwers zijn beïnvloed door de ambachtslieden die zich bedreigd voelen door Stad en Land. VOORZITTER deelde mede dat de gemeen te-opzichter de teekening van Stad en Land ook veel beter vond. BLOK: De teekening beantwoordt aan de wenschen van de menschen die de huizen moe ten bewonen, bovendien hebben wij rekening te houden dat wij aan een begrooting zijn ge bonden. Ik persoonlijk ben voor de handhaving van het eerste plan. Het voorstel le Comte, gesteund door Blok en Korteweg kwam in stemming en werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die van de beide wethouders, van den Doel en Roet- man. Besloten werd tot het verhuren van het gebouw achter het Gemeentehuis aan de com missie voor warme spijsuitdeeling 5 1,per jaar. De Vereeniging van Landarbeiders vroeg de hulp in van den Raad voor de oplossing van het uitweg geven aan de huizen die aan den Langenweg zullen worden gebouwd. De Pro vincie wil slechts twee in of uitgangen geven voor de zes huizen, zij adviseert een weg voor die huizen te leggen opdat de wagens niet op de hoofdwegen behoeven te blijven staan. BLOK meende dat de Provincie den bouw aldaar ernstig zal gaan belemmeren. B. en W. zullen nadere inlichtingen daar omtrent vragen. Besloten werd tot verhuur van grond aan den Dorpsweg en in den Stoofhoek, aan de oude huurders voor denzelfden prijs. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de Rijksveldwachters van Es en Piquelet een gratificatie te geven groot resp. 22,50 en 30,—. Vastgesteld werd het Sup. Kohier van de Hondenbelasting. Aan de 2e helpster der bewaarschool werd eervol ontslag gegeven tegen 1 Febr. '30. De benoeming en bevordering van help sters aan de bewaarschool werd aangehouden om eerst in comité de sollicitanten te bespreken Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd de heer J. H. Dijkers. Tot lid der schattingscommissie in de vaca ture Born de heer Roetman. Tot Regent van het Burgerlijk Weeshuis wegens periodieke aftreding herkozen de heer A. van den Broek. In de vacature Thielman werd tot lid der Schoolcommissie benoemd de heer Rienks. Tot plaatsvervangend lid der Gascommissie werd benoemd de heer Dijkers. Tot vertegenwoordiger in den Raad van Commissarissen der N. V. E.M.G.O. de heer Le Comte. Hiervoor waren verscheidene stemmingen noodig. Daarna ging de vergadering in geheime zitting over. Na heropening werd benoemd tot 4e help ster aan de bewaarschool Mej. PI. v. d. Baan. Besloten werd tot den aankoop van een strookje grond van Wessels, gelegen achter de Kaai voor een bedrag van 1050, VERSLAG van de Openbare vergadering van den Raad der Gemeente den Bommel op Vrijdag 27 December 1929 des namiddags 3 uur. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Een Vacature. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergade ring worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde komen de ingezonden stukken. Ingekomen is o.m. een proces-verbaal van opname van kas en boeken van den gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat op heden in kas is een bedrag van 2394,20J. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij wordt medegedeeld dat de conversieleening in de vorige vergade ring aangegaan is goedgekeurd. Een schrijven van den Officier van Justitie te Rotterdam, betreffende den toestand van de cel, welke moet dienen voor voorloopige bewaring van gearresteerden. De cel in deze gemeente is niet voldoende. Besloten wordt de cel te verbeteren. Op voorstel van burgemeester en wethou ders wordt besloten tot vaststelling van een verordening op de heffing van haven-en kaai- geld. Onderzoek geloofsbrief H. van Gent. Vervolgens wordt de geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid H. van Gent onder zocht en in orde bevonden. Besloten wordt aan de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten te 's-Gravenhage een bijdrage van 5,te verleenen tertegemoetkomingin de kosten van het installeeren van een bestuurs kamer in het nieuw te stichten vereenigings- gebouw. Met algemeene stemmen wordt besloten tot vaststelling van een wijziging van de verorde ning op de heffing van keurloonen, ingevolge de vleeschkeuringswet. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier hondenbelasting over 1929. Daarna deelt de Voorzitter mede, dat G. van der Welle, metselaar alhier heeft verzocht, een stukje terrein van Lombok te kunnen huren. Besloten wordt het verzoek toe te staan, doch onder bepaling van opzegging der huur van week tot week. Bij de rondvraag wijst de heer Jongeling er op, dat er bij een regenperiode veel water op den Molendijk blijft staan. De menschen hebben daar veel last van. De Voorzitter zegt dat het mogelijk is door middel van een gootje het overtollige water weg te leiden. Den Voorzitter wordt machtiging verleend een en ander in orde te doen brengen. De heer Rosmolen informeert of er al iets bekend is omtrent de boomen op de begraaf plaats, waarover in de vorige vergadering is gesproken. De Voorzitter zegt dat nog geen definitief aanbod is gedaan. Daarna geheime vergadering. VERSLAG van de Spoedeischende ver gadering van den Raad der gemeente Ouddorp op Maandag 30 December 1929 v.m. 11 uur. Voorzitter Burgemeester Gobius du Sart, Eenig punt op de agenda: Benoeming afge vaardigde tot de vergadering, die morgen zal plaats hebben, van de commissie voor Ëlectri- citeitsvoorziening voor West Flakkee. Nadat de Voorzitter de vergadering voldoende had ingelicht werd tot stemmen overgegaan. Na een paar stemmingen tusschen de heeren K. Voogd, C. Breen en T. Tanis, verkreeg de heer K. Voogd/wethouder, 6 van de 10 stemmen. Ofschoon de benoemde aarzelde, wist de Voor zitter hem toch over te halen, zich de benoe ming te laten welgevallen. Op een vraag van 't Raadslid C. Bosland, welke gedeelten van de gemeente van Electriciteit verstoken zouden blijven, lichtte de Voorzitter hem naar zijn beste weten in. De vergadering was hier mede afgeloopen; maar Z.E.A. had nog iets in petto en verzocht de correspondenten, nog een oogenblik te willen blijven. Dé heer A. v. Noord, die eenige dagen geleden zijn 50-jarig jubileum in dienst van de Gemeente had ge vierd, werd binnengeroepen. Mijnheer van Noord sprak de Voorzitter. Het is mij een waar genoegen u te mogen mede- deelen, dat het H. M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd heeft u voor uw 50-jarige en trouwe plichtsbetrachting de medaille van de Oranje Nassauorde in goud te doen toe komen. Waarlijk, van Noord, gij hebt die ridderorde verdiend. De heer van Noord bedankte met eenige hartelijke woorden, eerst H. M. de Koningin, dan de leden van den Raad, maar vooral Z.E.A. die zoo veel had bijgedragen om hem dit eerbewijs te doen toekennen, van de Oranje-Nassau-orde voor 50 jaren trouwe en ijverige plichtsbetrachting. VERSLAG van de Spoedeischende verga dering van den Raad der Gemeente Stellendam op Maandag 30 December des namiddags 3 uur. Voorzitter Burgemeester Charbon. Afwezig wegens ziekte de heer P. Roon en W. Blok land zonder kennisgeving. De Voor. opende dejvergaderingmet gebed. Benoeming afgevaardigde in de N. V. E.M.G.O. Na gehouden stemming bleek de heer P. D. Holleman benoemd te zijn. JANSEN vroeg hoe het stond met de over name der Coöp. Centrale. VOORZITTER zeide dat daarover Zaterdag j.I. in de vergadering is gesproken en een schrij ven aan het bestuur dier Coöp. is uitgegaan. VAN OOSTENBRUGGE of het niet noo dig was dat er bouwgrond beschikbaar ge steld moest worden. HOLLEMAN meende dat dit voor Stellen dam duur zou komen te staan, want dan moet men de Straten ook gelijk klaar maken. Vestiging uit anderen gemeenten is men hier niet zoo gauw te wachten. JANSEN meende dat het wel noodzakelijk was om een bouwterrein klaar te maken. Ook van OOSTENBRUGGE was van oor deel dat men orde moest scheppen in de bouw wijze van de gemeente. HOLLEMAN vroeg naar de kwestie over den tuin van W. Grootenboer. VOORZITTER zeide daarover een volgende vergadering te zullen spreken. HOEK vroeg nog begrinting van de weg in Elve. Dan sluiting. n il ir

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 5