Firma V. A Firma v.ROSSEH's ZEEPAARD IScr It Leest„Onze Eilanden" Firma A. L. Verbrugge G. H.. cTvan dongen. 7 INGEZONDEN MEDEDEELING Ode aan Eva. RIJMKRONIEK ^lêdenjjj W etenswaardigheden DEKJE Ij VROUWENHOEKJE G^A.DEKÖMNG Mi wenscSit lii W- PEEMAN Handelsdrukkerij en Boekbinderij. Te 0. Ru BRI ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 1 JANUARI 1930. ai Commissie, zullen weinigen het eens zijn. Vooral die overdreven belangstelling, zich uitende in aanslagen of voorbereidingen daar toe, kunnen moeilijk worden gewaardeerd, al schijnt deze politieke sport ook heden nog hier en daar te worden beoefend. België verraste ons deze week op sensationeele berichten over voorbereide plannen omtrent aanslagen op de Koninklijke familie en enkele fascisten, welke berichten nadien gelukkig erg overdreven bleken te zijn en vanuit Agram, we zijn weer op den gevaarlijken Balkan, komen berichten binnen over twee groepen van samenzweerders, welke eveneens aanslagen beraamden of hadden beraamd. Een dezer groepen moet uit Moskou worden geleid. In Mexico is de zooveelste aanslag op Calles, ex-president, mislukt en zitten reeds een zeventig verdachten in arrest. Een voorgeno men feestmaal op de hoeve' van Calles, waar aan door 5000 personen zou worden deel genomen, is als gevolg hiervan afgelast. Men kan nooit weten en revolverkogels liggen wat zwaar op de maag, ze kunnen een chronische indigestie verwekken, vooral indien ze door ervaren handen, daarover beschikken alle Mexicanen, zijn gericht. De president van Argentinië, dit tot slot, is eveneens nauwelijks aan een revolveraan slag ontsnapt. Bij deze Zuid-Amerikaansche blijken van belangstelling in het openbare leven werd de chauffeur van den president gedood, terwijl een hoofd-commissaris zwaar werd gewond. De dader, een Italiaansch anarchist, werd door het snelle ingrijpen van een agent, neergelegd. Eval Ia die naam niet goed? Schoon eigenlijk nog al kort. Heeft zelden nochtans men bevroed Wat in dien naam besloten wordt. Reeda vóór den tijd van 't moederschap Drukt Eva's stempel op 't geslacht; De psychiaters toch zijn knap, Ontdekken feiten, nooit verwacht. 't zy d'eigenschap van liefde of haat Z' ontstaat reeds in d'embryo-staat. Schoon bitter, is 't dus rechte waarheid O'in zonde ontvangen en geboren zijt. Indien reeds d'ouden zooveel deugden derven Hoe zoude 'tjong volmaaktheid erven Een luim of stemming zelfs in biy e wachte-tij d Bezielt het voorwerp harer vruchtbaarheid. Natuurgodin in hare grilligheid Doet slechte eigenschappen progresseeren, Terwjjl de deugden haast altijd By 't nageslacht gaan miniseeren. Behoeft men zich dus af te vragen Gezien al deze wetten Hoe jong en oud zich niet verdragen En tegenstrijdig zijn hun zetten? Gevolgen bij het nageslacht zijn allerhand, 'tZij ziekte van het lichaam of moraal, 't Z;j misdaan breken d'ordeband Of 't stillen der begeerte abnormaal. Op 'tzien al van de jonge spruiten, Waar d'onschuld anders zoo bekoort, Leest men reeds van hun schuchtre snuiten Hoe jeugdekwaal hun geest vermoordt. De invloed vaD onz' Eva gaat nog verder, Bepaalt zich niet bij klein of groot; Zij voelt zich overal als herder, Haar lichtste prooi is d' echtgenoot. De man verbeeldt zich heer alleen, Op grond van kracht en leeuwenmoed; Maar d'appel was door d'eeuwen heen Nog eiken leeuw te zoet. Adam poogt alzoo door zijn kracht Zijn waardigheid te zien geëerd; Maar hulpeloos in Eva's macht Wordt zijn figuur slechts geblameerd. Want, faalt Eva's geweld of list, Kan flauwte 't ook niet raaien, Haar haan zal, wat ze lang al wist Door tranen koning kraaien! De droeve twijfel prangt ons hart Of Eva's vriendschap erger is dan smart. Doch 't geestelijk verval treft geen gering getal, Waar man wil Adam z(jn, zonder de zondeval. Tot slot komt 'ter opaan mijn maat Welk' Eva men u gaf. De goede is uw kameraad Van de kribbe tot het graf. Object. RUPSENPLAGEN. In de laatste jaren, hebben eenige rupsen soorten zich zoo vermeerderd, dat zij zich tot een ware plaag ontwikkeld hebben. Dit geldt vooral voor die van den bastaardsatijnvlinder, maar ook van den plakker, de ringelrups, den satijnvlinder en de spinselmotten. Ter voor lichting bij de bestrijding van deze rupsen- plagen heeft de Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen als Mededeeling No. 59 van dien Dienst een brochure verkrijgbaar gesteld, getiteld „Rupsenplagen", waarin de levens wijze en de bestrijding van de bovengenoemde rupsensoorten wordt beschreven. De aan schaffing dezer brochure door land- en tuin- bouw-vereenigingen, bezitters van boomgaar den en particuliere tuinen, zoomede gemeente besturen kan ten zeerste aanbevolen worden. Gedurende den winter moeten de bastaard satijnvlinder, de plakker en de. ringelrups be streden worden. De plaag van de bastaard satijnvlinder-rupsen is de meest uitgebreide en eischt de krachtigste maatregelen. Plaatse lijk treedt de plakker echter sterk op en moeten de met bruine haartjes bedekte en daardoor op hoopjes zwam gelijkende eihoopjes van deze vlinder gedood worden door ze te bestrijken met carbolineum. De typische ringetjes van de ringelrups, die men - rondom dunne takjes in verschillende vruchtboomen vindt, moeten door uitknippen van die takjes uit de boomen verwijderd wor den. Het is noodig dat vruchtboomen die men zuivert van de rupsennesten van den bastaard satijnvlinder (zie hieronder) ook grondig on derzocht worden op het voorkomen der eirin- gen, daar men anders toch sterke vreterij van rupsen (dan de ringelrupsen) in de vrucht boomen zal zien optreden. Met bespuitingen kan men de eiringen niet dooden. De bastaardsatijnvlinderplaag heeft zulk een omvang aangenomen, dat de krachtigste maat regelen noodig zijn, niet alleen op de plaatsen waar thans zeer veel rupsennesten in boomen en struiken voorkomen, maar ook daar, waar het aantal rupsennesten nog gering is. Op die plaatsen heeft men nog slechts het begin van een plaag, die vrij zeker groote afmetingen zal aannemen, tenzij men alle rupsennesten uit boomen, struiken en hagen knipt en deze verbrandt. Het verwijderen van deze gemakkelijk her kenbare rupsennesten uit de boomen is in elk geval noodzakelijk en ook uitvoerbaar in boomgaarden, hagen en tuinen. In het bij zonder alle eigenaren of gebruikers van boom gaarden worden aangeraden hun vruchtboo men geheel van rupsennesten te zuiveren, daar de plaag zich zeer snel uitbreidt en men het volgend jaar niet alleen kaalgevreten boomen, dus geen oogst kan verwachten, maar ook een zeer sterke toename van het aantal rupsen nesten en dus weer grootere bedreiging van den boomgaard. Op alle boomkweekers rust ook de taak, hun kweekerijen ten spoedigste en geheel van rupsennesten te zuiveren om moeilijkheden voor den handel en om overbrenging der rupsen naar andere streken te voorkomen. Het vernietigen der rupsennesten zal in alle gemeenten, waar zij blijken voor te komen, zoo volledig mogelijk georganiseerd moeten worden, waarbij de medewerking verzocht wordt van alle land- en tuinbouw-vereeni- gingen. Ook gemeentebesturen kunnen zeer veel steun hierbij verleenen door verordeningen op het vernietigen der rupsen-nesten in te stellen en de noodige maatregelen te nemen om de gegeven voorschriften te doen uitvoeren. Waar particulieren en boomgaardbezitters door het verwijderen der rupsennesten in langs rijks- en provinciale wegen gelegen tuinen en boom gaarden blijk geven van hun streven om deze tegen rupsenvraat in het volgende voorjaar te beschermen (indien dit vóór 1 Februari a.s. geschiedt) zullen de autoriteiten van Rijks- en Provincialen Waterstaat ongetwijfeld niet ach ter blijven om door maatregelen hunnerzijds schade of overlast, die uit de wegbepiantingen dreigen, te voorkomen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage ningen en alle bij dien Dienst werkzame ambte naren zullen gaarne hun volledige medewerking verleenen, zoowel door het geven van advies als bij het organiseeren in alle gemeenten van het bestrijdingswerk. De InspecteurHoofd van den Planten ziektenkundigen Dienst, N. van Poeteren. HET MIDDEL TEGEN „BLAUW'' WORDEN DER AARDAPPELEN. Belangrijk voor aardappelverbouwers. Van verschillende zijden vernemen wij dat het zoo zeer gevreesde euvel, het „blauw" worden der aardappelen, reeds nu, weer in sterke mate optreedt. Waar moet het heen vragen wij ons af, als straks in het voorjaar de factoren voor blauw worden eerst recht komen. Reeds vroeger hebben wij dit gebrek, welke de aardappelen voor een groot deel waardeloos maken, en al zooveel schade en ergernis bij boer, burger en koopman teweeg heeft gebracht besproken. Het heeft daarom geen doel hierop nog eens uitvoerig terug te komen. Welke aardappelverbouwer heeft niet reeds tot zijn nadeel er kennis mee gemaakt! Wel achten wij het zeer gewenscht nog eens uitdrukkelijk te wijzen op de oorzaak van het kwaad. Uitvoerige proefnemingen hebben dan uitgewezen dat aardappelen in hevige mate „blauw" worden, wanneer de akker waarop ze groeiden, onvoldoende met kali bemest was. Dat het dit jaar zoo erg is moet waarschijnlijk geweten worden aan de slechte werking der bodemkali onder den invloed der droogte. De werking van in oplosbaren vorm gegeven kali in ruime hoeveelheden springt dit jaar dan ook in bijzondere mate in het oog. Uit de resultaten der proefvelden blijkt dan ook de gunstige werking der kali, niet alleen door verhooging der opbrengst, maar ook door het oogsten van gave, gezonde knollen. Bij het' inzenden der proefveldresuitaten wordt dan door de proefnemers de opmerking bijgeschre ven: „dg aardappelen van het perceel zonder kali waren sterk „blauw". De proefmonsters van het centraal proefveld te Hedel geven buitengewoon opvallende resultaten; de aard appelen met kali zijn hard en mooi gaaf, die zonder kali zijn sponsachtig en thans reeds zeer sterk blauw. Wij hebben hier dan ook weinig meer aan toe te voegen. Het middel ligt voor de hand, n.l. bemest Uwe aardappelakkers ter voor koming van „blauw" rijkelijk met kali. Wij raden aan dit te doen in den vorm van 40 kalizout, patentkali en zwavelzure kali. De eerstgenoemde meststof, het 40 kalizout geve men voor 1 Januari, de andere kan men gedurende het geheele voorjaar verstrekken. Men vergete ten slotte niet dat de kali niet alleen het blauw worden der aardappelen sterk tegen gaat, maar dat het ook een planten- voedingsstof is, onmisbaar voor het geven van volledige oogsten. Wie nog meerdere inlichtingen aangaande deze zaak wenscht, kan ze verkrijgen bij N.V. Vereenigde Kalimaatschappij, Heerengracht 342, Amsterdam. Aan dit adres is tevens gratis te verkrijgen een leerzaam en rijk geïllustreerd geschrift over het blauw worden der aardappe len. Iedere landbouwer welke nog meer over deze zaak weten wil verzuime niet dit aan te vragen. MELK. Hoewel voor den veehouder van groot belang, is het toch niet ondienstig ook voor anderen eens iets meer van melk te hooren, dan den prijs. Wat bedoelen we in het dagelijksche leven met melk? Bijna altijd koemelk. In sommige streken wordt nogal wat schapenmelk gebruikt en er zijn gezinnen, waar ook geitenmelk ge nuttigd wordt, maar het overgroote deel der menschheid gebruikt koemelk. Zonder onderzoek is wel te zien, dat een groote portie van de melk uit water bestaat. Melk zonder water zou een poeder zijn. Ge droogde melk is eigenlijk melk zonder water, melkpoeder. Men heeft volle-melkpoeder, kar nemelkpoeder, afgeroomde melkpoeder. Uit alle is het water verdwenen. Is het water er slechts voor een gedeelte uit verwijderd, soms met toevoeging van suiker, dan spreekt men van condens (gecondenseerde) melk. Alle melk bevat 8889 water. Onnoodig dus te zeggen, dat watertoevoeging niet noodig is, het kan er zoo wel mee door. En geen wonder dan ook, dat watertoevoeging streng gestraft wordt. De rest van de melk, dus als het water er uit is, bestaat uit: vet, eiwit, suiker en asch- bestanddeelen. Dat vet kennen we allen wel. Het is lichter dan de melk en komt spoedig omhoog, men zegt: de melk roomt op. Room is zeer vette melk. Dus room is niet enkel vet. Boter is melkvet, waarin nog zoo'n 1315 water zich bevindt. Als we een druppel melk onder een micros coop bezien, zullen we het vet daarin heel gemakkelijk kunnen zien. Als kleine vetdrup- peltjes of bolletjes drijven ze er in. De waarde ontleent melk voor een zeer groot deel aan de hoeveelheid vet. De fabriek betaalt vettere melk duurder dan minder vette. Geen wonder ook, want elke vermeerdering van vet betee- kent meer boter of meer room en ook meer kaas. Het eiwit uit de melk gevormd door twee verschillende eiwitten, namelijk kaasstof en albumine. De kaasstof levert de kaas op. Door stremsel wordt de kaasstof dik, ook bij het zuur worden van de melk geschiedt het zelfde. Bij het stremmen wordt al het vet door de kaasstof ingesloten, zoodat kaas bereid uit volle melk, vaak meer vet dan eiwit bevat. Kaas bereid uit magere melk bevat natuurlijk veel minder vet. Als ge eens oplet, zult ge op de meeste kazen een stempel zien zitten. Hier op staat 45 volvet. Deze kaas bevat 47 of meer procenten vet en is bereid uit volle melk. Fabrieken maken ook kaas van geheel of gedeeltelijk afgeroomde melk. Op die kazen bevindt zich een merk met de cijfers 40 plus, 30 plus of 20 plus. Die 40, 30 of 20 beteekenen het vetgehalte. Als we de melk koken, blijft de kaasstof in de melk aanwezig en wordt niet dik. Anders is het met de andere eiwitsoort, de albumine. Deze kan geen koken verdragen en stolt dan. Melk met veel albumine zal dus bij koken dik worden. Normale melk bevat ongeveer een half pCt. albumine en dit gehalte is te laag om de melk bij het koken te doen schiften. Maar biest bevat zeer veel albumine. Daarom zal biest gaan schiften als ze gekookt wordt. Bij 70 graden Celsius reeds heeft dit plaats. Daarom wordt de biest, hoe voedzaam ze ook is, niet gebruikt bij de bereiding van boter of kaas en evenmin wordt ze door de consumptie- melk gedaan, daar de melkhandelaar dan vast geen goede maatjes zou blijven met zijn klan ten. Voor degenen, die wellicht niet precies weten, wat men onder biest verstaat, deel ik hier mede, dat hiermede bedoeld wordt de melk, die een koe geeft eenige dagen na het kalven. De melksuiker smaakt niet zoo zoet als de suiker, die wij kennen. Ze wordt gebruikt in verschillende producten voor zuigelingen, o.a. Nutricia. Ook in de apotheek vindt ze toe passing. De melksuiker gaat door werking van bacteriën zeer spoedig over in melkzuur, waar door de melk niet lang houdbaar is. De aschbestanddeelen of zouten zijn aan wezig in kleine hoeveelheid, namelijk 0.0 Het zijn verbindingen van natrium, kalium, chloor, kalk en fosfor en nog eenige andere mineralen. Voor de vorming van het beender- 1 stelsel en voor de verdere lichaamswerkzaam heden zijn ze onmisbaar. Ik hoop hiermede een duidelijke uiteenzet ting gegeven te hebben van de samenstelling van melk. Elke koe geeft ze anders van samen stelling, zoodat dus niet te zeggen valt, hoe melk precies is samengesteld. Gemiddeld kun nen we zeggen: Melk bevat: 3.2 vet, 2.9 kaasstof, 0.5 albumine, 4.3 suiker, 0.7 zouten en 88.4 water. Volgende week wil ik eens duidelijk uiteen zetten, wat men verstaat onder gepasteuri seerde melk, gesteriliseerde melk en ook, waar om men melk voor het gebruik moet koken. Bijdragen, niet grooter dan 48 en niet kleiner dan 36 regels, mogen voor deze rubriek worden ingezonden. Bij opname vergoeden wij voor actueele (niet plaatselijke) gedichten 2,50, (Nadruk verboden) NIEUWJAAR. De Nieuwjaarsdag staat voor de deur Met nieuwe, frissche plannen, We streven langzaam weer naar 't licht, De aandacht koen gespannen. We staan weer klaar voor nieuwen strijd, Met nieuwe concurrenten, En rekenen zoo in 't globaal Op ietwat meer procenten. We stipp'len zelf de toekomst uit, Die w' ons het liefste wenschen, Eerst dit, dan dét en eind'lijk.ha! Ach ja, zoo zijn de menschen. We tollen in den cirkel „IK" Steeds rond of ik vergis me, We zijn aan d' ingang van het jaar, Niet vrij van egoïsme. We denken 't eerst aan ons gezin, Dan aan de naaste omgeving, En tijdje aan niets en dan terloops Eens aan de samenleving. We hopen, dat het nieuwe jaar Maar heel veel goeds mag schenken En dat het ons meer speciaal Nog extra mag bedenken. De vrienden en begunstigers Staan keurig op een rijtje En ais je iemand soms vergeet, Wel ja, beslist, dat spijt je. Het Ms gewoonte, is 't niet waar? En 't helpt soms nog een beetje Zoo'n kaartje is z'n kosten waard, Pee-ef of em-ha-geetje. We drinken ergens 's middags thee: „Mevrouw, veel heil en zegen, En 't beste met uw huisgezin, Hoe vindt u nu zoo'n regen". „Neen, sneeuw dat is ook alles niet, Ja, vorst is veel gezonder, „Verkouden, zegt u? Ieder jaar, Da's met zulk weer „geen wonder". Neen, daar is één die allen vindt, Die spreekt tot aller harten, Die maling heeft aan stand en rang En d' eeuwen weet te tarten. 't Is de sterke herinnering, Aan nooit vergeten smarten. En onuitsprekelijke vreugd, Die komt in ieders harte. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG, WOENSDAG. Soms is krachtig doortasten beter dan zacht handelen; immers een harde regen geeft rein heid; een zachte regen maakt modder. DONDERDAG. Vraag u zelf steeds af, waarvan gij leeft en waarvoor gij eigenlijk leeft. VRIJDAG. Een leugenaar moet een goed geheugen be zitten. ZATERDAG. Wanneer gij iemand helpen wilt, Help dan met woord en daad. Want als gij slechts met woorden helpt, En met beloften tranen stelpt Wie is daarmee gebaat? Wanneer gij woord en daad vereent En uw belofte houdt, Dan is uw woord geen ijd'Ie klank, Gij stemt zoo menig hart tot dank. Dan wordt gij ook vertrouwd. ZONDAG. Een leugen is als een sneeuwbal, hoe langer men haar wentelt, hoe grooter ze wordt. MAANDAG. Wie het beste wil, moet vaak het bitterste smaken. DINSDAG. Verzuimde plicht is als een klein steentje in den zool van een schoen, men voelt het steeds. „DRIJVENDE VULKAAN" OP HEX HARINGVLIET. Op de passagiersboot van Rotterdam nu! Middelharnis worden vaten benzine op(; en bloot op het voordek meegevoerd, Een vonk kan een ramp veroorzaken. Men schryft ons: Reeds meermalen werd in de kolomn^ van dit blad de aandacht gevestigd op zeer onvoldoende en primitieve verbinding;; van het eiland Overflakkee met „den vasté wal". Aan comfort en veiligheid der passé giers wordt bovendien, hoewel de vervoei middelen (booten en trams) die door de R.T.ll geëxploiteerd worden, zeer duur zijn, weini; 3 of geen aandacht besteed. Op de passagiersboot vun Rotterdam naai Middelharnis, die eveneens door de R. T.I wordt geëxploiteerd, wordt te Beierlant eenige malen per week een 25-tal vate: benzine ingescheept. Deze vaten liggen on be schermd op het voordek, rooken is aan boon niet verboden en de passagiers wandelen mei brandende pijpen en sigaren langs en ove; J den gevaarleken last. Een klein lekje eni' gevolgen zijn niet meer te overzien! Daarbij komt nog, dat de vaten somtijds^ zoo slecht gestuwd zijn dat de kajuitspassa giers ze boven hun hoofden heen en wee: hooren rollen... Men kan zich voorstellen, wat er gebeureiL zou, als een deel der lading zou ontploffetl én in brand geraken. Men bedenke daarbjl dat de boot het breede Haringvliet, waai het spoken kan als op zee schuin-dwan oversteekt, dat er een klein roeibootje aat boord is, terwijl bij vorige gelegenheden al eens gebleken is, dat er ruim drie kwartje:': voor noodig zijn, om dit huikje te water te- laten! Men zou zelfs niet midden op het Haringvliet overboord kunnen springen, daar wegstroomende benzine ook op het watei blijft branden. Een dry vende vulkaan, daar tusschen Beier land en Middelharnis I (Tel). H. v. D. WENDE. Mr. Schilder. Middelharnis, 1 jan. 1930. p. Aan begunstigers, vrienden en be kenden een gelukkig Nieuwjaar. E. HARTOGS Mz. en Fam. Middelharnis, 1 Jan. 1930. 1. C. ZAA1JER. Mr. Bakker. Middelharnis, 1 Jan. 1930. p. Aan al mijn vrienden, begunstigers en bekenden een gelukkig Nieuwjaar. WED. REIJNGOUD. Voorheen Hanson. Middelharnis, 1 Jan. 1930. Modes Middelharnis, 1 Jan. 1930. p. f £_-• Het reinigen van stroomatten. Men lost hiervoor een handvol zout op inl warm water en doopt hierin een stijven borstel, waarmee men de matten flink af-, borstelt. Daarna laat men ze drogen. Bij het: afborstelen, moet men het water, zoodra dit' vuil is, ververschen. Roestvlekken. Deze kan men uit wit waschgoed verwij deren door de vlekken met aluin-poeder en zout te bestrooien en het goed dan zoo lang' boven kokend water te houden, tot de damp het zout heeft opgelost. Daarna wascht men het goed uit en laat het in de zon bleeken. Wijnvlekken. Deze vlekken kan men uit mousseline en andere stoffen verwijderen door ze uit te wasschen met een warme ammoniak-zeep op lossing. Ook weeken in melk en daarna uit- wasschen, doet de vlekken verdwijnen. Zijn de wijnvlekken nog vochtig, dan be hoeft men ze slechts met zout in te wrijven, dat de kleurstof tot zich neemt. Bij verouderde en ingedroogde wijnvlek ken kan men groene zeep probeeren, dat men eenigen tijd op de vlekken laat inwerken, al vorens ze uit te wasschen. Veiligheidsspeld-diensten. Wanneer men voor het inrijgen van een bandje om een rijgpen verlegen is, kan hier voor een veiligheidsspeld goede diensten be: wijzen. Men steekt de speid door den in te rij gen band, sluit de speid en gebruikt haar dan als rijgpen. Het reinigen van vensterruiten. Men vult hiervoor een linnen zakje met slemkrijt, bevochtigt het met een weinig spiritus en wrijft hiermee het glas af. Daarna wordt het met een zachten doek of zeemleeren lap nagewreven. Wit glacé schoentjes. Men maakt hiervoor een mengsel van speksteen in poedervorm en benzine en wrijft met dit lapje de schoentjes met een zachten, witten doek af. Roestvlekken in nikkelen voorwerpen. Men verwijdert deze vlekken, door ze met petroleum te bevochtigen en met een in houts koolpoeder gedoopt leeren lapje af te wrijven. Zwarte messenheften. Wanneer zwarte messenheften een leelijke grijze kleur hebben gekregen, kan men ze weer zwart maken door middel van ijzer vitriool. Dit werkje is echter gevaarlijk en moet daarom door de huisvrouw zelf met de grootste omzichtigheid worden gedaan. Men belegt de tafel met dikke papieren en beschermt kleeren en handen door het aan doen van een groot schort en een paar hand schoenen. Men bestrijkt daarna met een lang penseel ieder mes eenige malen met een ijzervitriool: oplossing en steekt ze daarna met het lem met in een pot met droog zand, zoodat de opstaande heften goed kunnen drogen. Vingerkramp bij het haken. Evenals bij langdurig schrijven, kan mei" ook last krijgen van vingerkramp, als men zich langen tijd met haken heeft bezigge houden. Men kan hiervoor baat vinden door de haaknaald te verdikken, door middel van een kurk van een medicijnfleschje en schuift haar dan aan de haakpen. In het begin zal het haken op deze wijze eenigszins vreemd zijn; men raakt er echter spdedig aan gewoon. P. VAN DER HAART. Mr. Bakker, Middelharnis. Hartelijke gelukwensch aan vrien den en bekenden. Iz. L. DE GAST. Slager. Middelharnis, 1 Jan. 1930. p. M. VAN BRUSSEL en Echtgenoote. Groenten- en Fruithandel. Middelharnis, Westdijk. p. Schilder en Behanger. Westdijk. Middelharnis, 1 Jan. 1930. p. f. J. VAN ZANTEN Schoenhandel. Middelharnis. Wenscht familie, vrienden en clien tèle een gelukkig Nieuwjaar. Sigarenfabriek en Grossierderii in alle SIGARETTEM. Middelharnis, 1 Jan. 1930. p. f. 1 Ja Mi WCE1 een ffliOB A FAASSE. D. C. FAASSE-MOÈLIJKER. Middelharnis, 1 Jan. 1930. p. J. DE WACHTER. Beurtschipper. Middelharnis, 1 Jan. 1930. p. FAM, T. C. NIPIUS. Middelharnis, 1 Jan. 1930. p. Firma HOLLEN. Wenscht allen een gelukkig Nieuwjaar. Middelharnis, 1 Jan. 1930 Het Gez. Personeel der Flakk. Boek en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Middelharnis, 1 Jan. 1930. p. P. SNIJDER. Modes. Middelharnis. p. JOH. KERN. Horlogemaker en Goudsmid. Middelharnis, 1 Jan. 1930. p. Handel in Brandstoffen. Wenscht vrienden en begunsti gers een voorspoedig 1930. G. ZOON. Beurtschipper. Middelharnis, 1 Jan. 1930. p. D. SLAGER. Middelharnis. p. M. BRABER. Mr. Bakker. Wenscht familie, vrienden en be gunstigers een gelukkig Nieuwjaar. Middelharnis, 1 Jan. 1930. Middelharnis, 1 Jan. 1930. p f Gl. MID Dat Wen

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 2