Burgerlijke Stand BINNENLAND Geeft U op als Abonné Gemengd Nieuws JEUGDHOEKJE j burg j ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929. 3 wat is dan eigenlijk het geval? De ééne fch toch za! naar lichaam en ziel verschil- teschapen zijn van den anderen, 't Is zeer jarschijnlijk, dat er op de heele wereld twee Is gelijk zijn. In den mensch nu, als micro- os (een klein centraal wereldje) spiegelt 'de reflex van den macro-kosmos (het I). Dat wil dus zeggen, dat de mensch, (zij zijn geest, zintuigen en organen, in 1 gesteld wordt, zich een beeld, een op- •g te vormen van de dingen om hem lar nu echter elke spiegel (de mensch) pillend is, zal ook elke reflex (de afspiege- de opvatting) verschillend zijn. En nie- heeft het recht deze bij den ander aan te l. Dat is individueel privaat eigendoms- alzoo echter de dogmatiker (leerstel- iHij treedt dit recht met voeten en be- pan honderden, ja duizenden, te denken gelooven zooals hij het doet. Met het- i recht zou ik bijv. aan een kort dik per- ctinnen zeggen: „Man, jij hebt geen fi- Ijij moet lang en mager worden, net als pdereen voelt den onzin van deze rede- e, en waarom? Omdat het hier het felijke betreft, cn het dus voor onze zin waarneembaar is. Maar op geestelijk waar het alles niet zoo tastbaar voor id ligt, daar streven duizenden ernaar dit iïge ideaal te bereiken. Dat dit ideaal on- baar is en slechts haat en oorlog baart, in is het bewijs ook weer voor het grij- 'nmers hebben we gezien, dat elk indivi- denken zijn Universum opbouwt. Juist I in de dogmatiek niet God den mensch, fle mensch God geschapen heeft. De dog- |r immers omkleedt zijn God met de [shappen, die den mensch het meest jthiek zijn en dan in den superlatief, en Jchept hij zijn God. Waar nu het dogma pken en gelooven van tal van individuen leneraliseeren, en dus dwingt in ééne V zullen door dit contact juist dès te |e onderlinge verschillen zich doen gel- ligt dus reeds de akker open om het Ier verdeeldheid te ontvangen en is dra ti geboren van een oorlog. Alleen door ^ividueel denken en gelooven dus te eer- In, kan men de éénheid en de evenwich- ij van het geestelijk leven bewaren. Oor- I ook aan dezen geestelijken oorlog, dan |n vrede hebben met den Vrede. De gehouden collecte voor de fam. te Maastricht heeft 12,86 opge- dELSDIJK. Met ingang van 1 Dec. a.s. [ie heer F. Koote, klerk der registratie feinen alhier, als zoodanig overgeplaatst hschedé. Zegens het onbevoegd uitoefenen der |unde is tegen een persoon uit Rotter- ocesverbaal opgemaakt, fegen een landbouwer uit de gemeente larnis is door den kantonnier bij de fiale wegen procesverbaal opgemaakt niet voldoende afkrabben van de wie- fmede rijdende over de wegen. CINGEN. De landbouwknecht J. Looij ongeluk met een zijner handen onder en te geraken en dit lichaamsdeel zoo- wonden dat geneeskundige hulp moest (ingeroepen. Donderdagavond 6 uur hoopt in de ferv. kerk alhier op te treden Ds. Dek- lieuwe-Tonge; alsdan zal er een dank- ior het gewas worden gehouden. Ie eerste huwelijksinzegening in de Jcerk der Geref. Gemeente zal geschie- i.s. Vrijdag, des namiddags 3 uur op .[van W. M. van der Veer en L. de ider leiding van Ds. de Blois te Dirks bestuursleden der Ïjsclub-Herkingen Jjaar periodiek aftredend, de heeren [liet en J. L. Coenradie. 'EREEDE. Ook nog laat. Door F. den :n zijn dezer dagen nog rijpe Fram- eplukt. fier is een cichoreiwortel gedolven van zwaar. I. Donderdagavond hoopt in de Ned. ïerk voor te gaan de Heer W. Bouman llendam. garnalenvisschers hebben de afge- jveek van 70—80 K.G. garnalen per [jer schuit gevangen, afgeloopen week zijn van hier ver- 000 balen Koepeen en 1200 balen uien. fe. Vrijdagavond hoopt de Mannen- leniging van het Havenhoofd een uit- lte geven in de O. L. School in den ten bate van het Groene Kruis, een zeldzaamheid kan gemeld worden rt April geen sterfgevallen hier zijn Imen. ORP. Aan de haven de Kil zijn dit ruim 5 miljoen suikerbieten aange- h. K. Sperling van Maassluis is tijde- iemd als onderwijzeres aan de O. L. li hier. I. Vrijdagavond zal voor de Ned. ark gelegenheid zijn tot aangifte van Doop. VE TONGE. Op de j.l. Zaterdag ge- 'jaarvergadering van den Bond van ;n zangvereenigingen op Goeree en kee werd de plaats, waar het volgend Bondsconcours zal gehouden worden, I, deze gemeente aangewezen. Be afgeloopen week zijn uit deze ge vervoerd 5600 balen uien, 3500 H.L. Ilen en 600 balen peen. Tegen een tweetal bakkers alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Arbeidswet. (Het te vroeg bezorgen van brood). Onze dorpsgenoot de heer G. Dekker Jz. is van het krankzinnigen gesticht te Loos duinen overgeplaatst naar het groote zieken huis te Deventer. Tot hulpbesteller bij het hulppostkantoor alhier is benoemd de heer C. Bakker Gz. Het huis bewoond door den heer C. O. alhier, is voorzien van het kenmerk, dat de besmettelijke ziekte Roodvonk er in voorkomti OUDE TONGE. Den heer W. van der Made kwam met zijn auto in botsing met die van den burgemeester alhier. De wagen van den burgemeester liep veel averij op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. B. en W. brengen ter algemeene kennis, dat aan de algemeene Politieverordening is toegevoegd, art. 13a, luidende als volgt: „Het is verboden op de straten, de Kaai en Voor straat tusschen de daarin aangebrachte witte banden, Molendijk en Oostdijk en de daarin gelegen pleinen, zoodanig te verblijven (staan, zitten of liggen) dat het verkeer daardoor wordt of kan worden belemmerd of bemoei lijkt." De heer L. Jochems, geraakte op zijn rijwiel gezeten, onder een paard. Hij zelf kwam er goed af, maar het rijwiel werd geheel beschadigd. Op het kerkhof rondom de N. H. Kerk worden eenige doode boomen gerooid. OOLTGENSPLAAT. In de afgeloopen week werden uit deze gemeente vervoerd: aard appelen 247.738 K.G., poters 75.500 K.G., uien 50841 K.G. en koepeen 99.650 K.G. Met ingang van 1 December is benoemd tot verificateur der invoerrechten en accijnzen te 's-Gravenhage, onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. C. Doorduijn, thans adspirant veri ficateur aldaar. Mej. J. Butijn, wijkverpleegster alhier, is geslaagd voor het examen huisbezoekster bij de zuigelingenbescherming. De heer T. J. Westenbrugge te Zaam- slag (Z.) is benoemd tot onderwijzer aan de Bijzondere School alhier. DEN BOMMEL. Door B. en W. is aan L. Ossewijer, bouwvergunning verleend voor een woning aan den Tilschen dijk, en aan S. van Nieuwaal voor 2 woningen aan den Oostdijk. De Oogstcollecte in de Geref. Kerk heeft ruim 500 gulden opgebracht. Zondagmiddag hield Ds. van der Zee zijn afscheidsrede naar aanleiding van Numeri 6 vrs. 24 tot 26. Na afloop werd den scheidenden leeraar toegesproken door den Consulent Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet, terwijl ook Ds. van Ameide en Ds. Dekker het woord tot Ds. v. d. Zee richtten. HELLEVOETSLUIS. Woensdag 20 Nov. gaf onze plaatselijke tooneelvereeniging „Co- moedia" haar eerste opvoering in dit seizoen. We hadden het genoegen voor het eerst hier opgevoerd te zien „De Oceaanvlucht", modern spel van lucht en oceanen in 4 bedrijven van H. van Wermeskerken. Wat de titel van dit stuk betreft, nu de keuze had niet beter kun nen zijn in dezen tijd, want immers we leven juist in die moderne tijd, waarin talrijke Oceaanvluchten worden ondernomen en van daar dan ook juist z'n aantrekking vindt. Wat dan ook verder betreft, mocht genoem de vereeniging zich dan ook verheugen, zooals dat altijd het geval nog geweest is, op een druk bezoek, want ja we weten nu eenmaal, wan neer „Comoedia" haar avonden geeft onder de bekwame leiding van den regisseur den heer Tieman, het spel af is en kosten nog moeite worden gespaard. Als het even acht uur is wordt begonnen en zien we direct weer, wat voor werk en kosten aan het tooneel en verdere aankieeding is be steed,-in één woord tip-top in de puntjes. Wat verder het stuk betreft behoeven we niet uit te wijden, over personen, want allen vertolken hun rol uitstekend en komisch, het welk het publiek telkenmale deed schateren en zelfs 't spel enkele momenten moest rekken vanwege het enthousiasme van het publiek. Toch zullen we er even toe over gaan om de personen welke medewerkten aan dit succes volle stuk hunne namen en qualiteit in dit spel te noemen n.l.George Lindstrom, Duitsch Industrieel (den heer Tieman), William Van Sittard, Amerikaansch uitvinder (den heer Hartman), Carl Graf von Niederstein, Oosten- rijksch zeeofficier (den heer v. d. Wal), Dolly Smith, (mej. Cornelisse). Grace Snowden (Mej. Verbeek) Alice Brown, (mej. Hartings- veldt) Luitenant Bratt van torpedojager Boston, (den heer v. d. Linden) en Maboeki (den heer Hekking). Dan het overige gedeelte van den avond had een zeer gezellig verloop en na beëindiging 11.30 van het vierde bedrijf werden de drie medespelende dames een bloemstuk aange boden onder een aanhoudend daverend ap plaus, waarna plaats gemaakt werd voor het bal hetgeen gezellig was en tot middernacht voortduurde. Laten we hopen dat de tooneelvereeniging „Comoedia" nog vele van zulke avonden organiseert en we wenschen haar dan óok het beste. Bravo! H'SLUIS II—D.H.S. III 5—0. Als scheidsrechter Bronwasser beginnen blaast, blijkt dat Hellevoetsluis volledig is, terwijl D.H.S. met 10 man speelt. Reeds direct ontwikkelt zich een vinnig spel met D.H.S. iets in de meerderheid, doch spoedig raakt H.'sluis ingespeeld en als er 10 minuten gespeeld zijn, lost van Kralingen een vinnig schot, dat de keeper weliswaar retourneert, doch de bal juist voor de voeten van Vlot slaat en deze met een hard laag schot onder groot gejuich zijn club de leiding geeft. Niet ontmoedigd speelt D.H.S. door, zij tracht het spel te forceeren en de scheidsrechter treedt tegen al te ruw spel zeer terecht afdoende op. H'sluis keeper heeft het niet druk, de ver dediging is in prima vorm, de ballen die hij te behandelen krijgt, werkt hij kalm weg. Intus- schen zitten de H'voetsche jongens niet stil en bij een mooi, door Bouwman opgebrachten bal welke hij doorgeeft aan v. Kralingen, deze weer aan Vlot die zich geen oogenblik bedenkt en in moeielijke positie een hard schot inzendt, dat via een been der D.H.S. achterspelers en doelpaal in het uiterste hoekje van het doel beland. Dit prikkelt D.H.S.; zij valt onstuimig aan en H.'sluis wordt op eigen terrein terug gedrongen, deze druk duurt ongeveer 10 mi nuten; éénmaal denken we de midvoor van D.H.S. te zien doelpunten als hij door alles heen is, doch zijn schot gaat jammerlijk naast. H.'sluis komt weer eens los en juist één minuut voor de rust weet van Kralingen met een listig schot in de rechter benedenhoek te doel punten. Rust gaat in met 30. Na de rust krijgt D.H.S. de wind in den rug, zoodat de eerste aanvallen van dien kant komen, doch de H.'sluis-verdediging is in prachtvorm en slaat ze allen af. Als een der D.H.S.-spelers een vrije schop tegen zich krijgt, is deze daar niet over gesticht en begint tegen den scheids rechter te sputteren, hetgeen deze bestraft met hem naar het kleedlokaal te verwijzen. Als er eenigen tijd op 't middenveld is ge speeld krijgt de rechtsbuiten van H.'sluis het op de heupen; hij rent langs 't lijntje, zet scherp voor en de vrijstaande Voogd plaatst den,bal akelig kalm in het uiterste hoekje, buiten bereik van den keeper. D.H.S. blijft volhouden, ze gaat de buitenspel-val open zetten en herhaaldelijk loopen de Helvoetsche jongens er in; totdat bij een te ver opdringen der D.H.S.-backs v. Kralingen den bal te pak ken krijgt hij gaat er mee van door en schiet den bal hard in 't net 50. Er zijn nu nog 5 minuten te spelen. De D.H.S.-keeper krijgt nog veel te doen, doch laat zich niet meer ver schalken; nog eenmaal probeert aanvoerder Groenewoud het; hij is door alles heen, doch zijn schot gaat juist naast. In 't laatst van den wedstrijd wordt ook nog een H'sluis-speter naar 't kleedlokaal verwezen wegens een on geoorloofde opmerking tegen den scheids rechter. Drie minuten hierna is de tijd ver streken en als scheidsrechter Bronwasser in rukken blaast, heeft H'sluis de leiders uit haar afdeeling met 50 geklopt en staat zij nu aan 't hoofd. Maar we zijn er nog niet jongens, als als alle wedstrijden met zulk élan gespeeld wordt geef ik jelui een goede kans om kam pioen te worden. In deze wedstrijd waren geen zwakke plekken allen werkten hard; aanvoer der Groenewoud vuurde zijn mannetjes terdege aan, hijzelf was overal. De verdediging was heel goed op dreef. Vrij was stukken beter als tegen C.K.C., terwijl Borst een uitmuntende backpartij vertolkte; zijn koppen en plaatsen was heel goed. Ook de half linie was goed; mijn inziens was Bouman daar de beste. De voorhoede liet zien dat zij doelpunten kon maken; alleen zou ik willen zeggen wat meer op rechts te spelen, de linkervleugel wordt dan niet zoo afgemat. Rest nog te vermelden, dat Groenewoud een strafschop keihard te keepers handen schoot. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 22 November 1929 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei 1,30 tot 4 80 per 100 bos. Aardappelen 1,30 per 100 k.g Blauwe druiven 0,28 tot 0,74 per k.g. Boonen dubb stam 90,- per 100 k g stoksnü 38,- tot ƒ81,— p. 100 k.g. Koepeen 4.30 per 100 k.g. Kroten 1.60 tot 4,20 per 100 k.g. Kool (roode) 2.- tot 6,-per lOOstuks Kool (savoye) 2,60 tot 6,20 p. 100 stuks. Bloemkool I ƒ9,— tot 17,— perlOOetuks II 4,— tot 11,— per lOOstuks. Boerenkool 0,36 tot 0 42 per krat. And(ivie 1,10 tot 2 50 per 100 krop. Uien 3.50 per 100 k g. Tafelperen 0,10 tot 0,20 p. k.g. Tafelappelen 0,07 tot 0,21 p k.g. Keukenappelen f 3,- tot ƒ9,— p. lOOk.g. Keukenperen 2 70 tot 9.20 per 100 k.g. Spruiten 0,06 tot 0,31 per k.g. Selderij 2,50 per 100 bos. Mispels 0,07 tot 0.14 per k.g. Kipeieren (netto) 10,70 tot 11,50 p. lOOst Kipeieren klein (netto) 6.90 per lOOstuks. Eendeieren 7,- per 100 stuks. Aanvoer 8800 stuks. TE VER GEDREVEN GELIJKSTELLING? Een adres van het Haagsche Propaganda- Comite voor de Openbare School. Het Haagsche Propaganda Comité voor de Openbare School noemt in een adres aan den Raad het voorstel van B. en W. om niet tot stichting van een tweede schoolbioscoop over te gaan en aan den R.-K. Schoolraad mede werking te verleenen tot inrichting van het bioscopisch onderwijs voor de leerlingen der R.-K. bizondere scholen een streven om finan- cieele gelijkstelling op onderwijsgebied te brengen ook daar, waar de wet geen verplich ting daartoe oplegt. Niettemin schijnen volgens hun vage be woordingen B. en W. van oordeel te zijn, dat een verplichting te dezen aanzien wel uit de wet te halen is en hebben zij zich bij de uit spraak in de eerste instantie neergelegd. Deze gang van zaken lijkt het comité aller minst in het belang van een juist beheer van de gemeentebelangen. Zou de Raad B. en W. op dezen weg volgen, dan zai binnenkort ook een besluit moeten val len om den R.-K. Schoolraad een eigen school tuin, een eigen schoolmuseum, eigen school- badhuizen enz. te verschaffen en kunnen al die instellingen ook niet meer geweigerd worden aan de andere inrichtingen op onderwijsgebied. De gemeenteraad moet zich wel wachten voor den eersten stap op dit hellend vlak, dat de gemeente op hooge kosten zal jagen en de onderwijsbelangen benadeelen. Het comité ziet in het voorstel niet anders dan een vai, waarin het gemeentebestuur bezig is, zich gevangen te geven. Te meer, daar het geen enkele dwingende reden kan zien, die de Katholieken zou noodzaken een eigen school bioscoop te exploiteeren. Want van de zijde der autoriteiten en directie wordt alles gedaan om aan de bezwaren der bijzondere school besturen tegemoet te komen. Dat deze niettemin toch vasthouden aan hun eisch van een eigen schoolbioscoop is voor het comité een bewijs, dat het dien andersdenken den niet te doen is om het belang van het onderwijs en van de kinderen en van de ge meente, maar dat hun drijven enkel een gevolg is van het fatale streven, op elk gebied het sectarisme zoo streng mogelijk door te voeren. De voorgestelde maatregel zal het onder wijsbudget onnoodig belasten en daarom wordt verzocht het voorstel niet te aanvaarden. Sloep op drift. Vrijdagavond omstreeks 10 uur, geraakte de sloep van schipper A. Keijzer, motorschip Geertruida Maria, van Soinmelsdijk, liggende aan de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij, op drift. Alle nasporingen oni de sloep terug te krijgen bleven tot nu toe vruchteloos. Daar om vólge hier eene beschrijving van de sloep: Groninger model, geheel van eikenhout, drie riemen, 2 roeibeugels en 1 wrikgat, 3 dogten, 3 buikdellingen van eikenhout. De bovenboeien aan S.B. zijde zijn gescheurd Van achteren gele spiegel. De boot is verder voorzien van een eind cocostouw en hercules- touw, beide plm. 4 M. Degene, die inlichtingen over bovenstaande kan geven, gelieve zich te wenden tot den politiepost in de Parkhaven (rivierpolitie) te Rotterdam. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: C. Braber,21j.,teOoltgens- plaat en J. Vroegindewep, 20 j. alhier. Overleden te Bergen op ZoomJohanna van Antwerpen, 88 j. wonende alhier, wed. van J. den Boer. OOLTGENSPLAAT. Ondertrouwd: Cornelia Braber, 21 jaar en Johanna Vroegindewet), 20 jaar, HELLEVOETSLUIS, van 16 22 No. Geboren i Jacob, z van J. van der Veer en S. M. Spruit. Jacob Simon, z. van J. s. Bom en N. Rijke. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG. WOENSDAG. Ongeneeslijke smart draagt men het best alleen. DONDERDAG. Bedenk: als men een hart laat glippen en vallen, dan breekt het meteen. VRIJDAG. De strijd mag alleen zijn tegen de zonde, nooit tegen den zondaar. ZATERDAG. Het is te hopen, dat er altijd menschen zul len zijn, die het schoone zullen zien in alle- daagsche dingen. ZONDAG. Het leven is voor enkelen onzer een opzien barende roman, voor de meesten echter slechts een eenvoudige novelle. (Littré). MAANDAG. De toekomst blijft ons altijd gegeven; het schoonste geschenk van het leven. (Couperus). DINSDAG. O,leven, zoet leven 'k Heb u zoo lief gehad, En met een innig beven Uw schoone lijf omvat. (W. Kloos). „Waarom" is een zeven Eén minder dan acht? „Waarom" moet men werken Voor 't dagelijksch brood? „Waarom" zijn er kerken Voor klein en voor groot? „Waarom" zijn er rijken En minder gegoed? „Waarom" geen gelijken, En steeds overvloed? „Waarom" is er lijden En zorg'Iooze vreugd? „Waarom" jaargetijden Een oudheid en jeugd? „Waarom" nacht en dagen, En donker en licht? „Waarom" blijft men vragen, Met weif'lend gezicht? DAAROM! Omdat ai het mooie, Van iederen dag, Niet „juist" zich ontplooie, 't Zij in traan of lach. Omdat men met streven Onzeker begint, Waardoor men in 't leven Het „ware" niet vindt. Omdat het „waarom" Is, het dagelijksch woord, Waaraan het „daarom" Zich zéér weinig stoort. Doch weet, dat mystérie, Het groote Heelal, Beheerscht de materie, Daarvoor staan we pal. „Waarom" zich het leven Zoo moeilijk.gemaakt? Eén is steeds gebleven, Die over ons waakt. En Die er blijft waken, Bij dag en bij nacht. Bij werken en staken, Bij vreugde en klacht. .„Waarom" blijft men vragen Naar 't aardsche genot? „Vraag kracht om te dragen, Uw toebedeeld lot". j. v. d. LAAN. DE N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK TE Z1ERIKZEE Geeft uit: 150 aandeelen 5 1000,waarop te storten 10 %.- Tengevolge van het overschrijden van het bedrag der in omloop zijnde pandbrieven, dat het tienvoud van het geplaatste maatschappe lijk kapitaal niet te boven mag gaan. VOORWAARDEN. 1. Er worden uitgegeven 150 aandeelen, elk groot 1000,— Serie H nos. 101—250, waarop 10 te storten. 2. De inschrijving is opengesteld uitslui tend voor Aandeelhouders. 3. De toewijzing geschiedt in evenredig- heid van hun aandeelenbezit. Bij overteeke- ning pondpondsgewijze. 4. De koers van uitgifte bedraagt 180 met inbegrip van alle rechten en kosten, zoo dat voor elk toegewezen aandeel moet worden betaald 180, 5. De nieuwe aandeelen hebben na de stor ting aanspraak op het dividend, uit te keeren over het boekjaar 1920 en volgende boekjaren. 6. De inschrijvingsbiljetten moeten ten kantore der Bank zijn ingeleverd uiterlijk 30 November a.s. De toewijzing zal geschieden door den Raad van Toezicht ,vóór of op 5 December d.a.v. 7. De storting op de toegewezen aandeelen moet plaats hebben uiterlijk op 31 December 1929 tenkantore der Bank, tegen overgifte der aandeelen. 8. Er wordt niet met claims gewerkt. EEN LYNCH-GBVAL. Uit Eastland, in den staat Texas, komt de tjjding dat daar een misdadiger is gelyncht op de gebruikelijke manier: de man werd door een verbolgen menigte uit de gevangenis gehaald en aan een telegraafpaal opgehangen. Het slachtoffer, de misdadiger Marshall Bat- chffe, was in de Ver. Staten een bekende figuur. Z(jn specialiteit was het plegen van inbraken, hij sloop dan tegen Kerstmis, in de vermomming van den Kerstman, de Ame rikanen noemen hem „Santa Claus" de woningen binnen om zijn slag te slaan. Katcliffe had in December 1927 in zijn vermomming een bank geplunderd en was ter dood veroordeeld. Maar de uitvoering van het vonnis liet op zich wachten. Toen waagde de man een poging om uit de gevangenis te ontsnappen. Daarbij wondde b(j een inspec teur van politie levensgevaarlijk. Zooals gezegd is, haalde een woedende menigte den man uit zijn cel om hem op to knoopen. Ongeveer 2U00 man waren bij het geval betrokksn. De lynchpartij droeg een uitermate gruwel(jk karakter. Bij de eerste poging brak het touw. Katcliffe moest toen éen kwartier wachten op het nieuwe touw dat inmiddels gehaald werd. Dit bleek sterker en de lynchpartij nam voortgang of er niets gebeurd was. BEURS PANIEK. De bankier spreekt: „Zeg vrouw, ik heb een stropje, Dat heb je wel gehoord. Ze hebben me voor een bedrag Nu door mijn neus geboord. We moeten zuinig worden, Ik kan er niks an doen, Want deze vroege Sinterklaas Legt zout in onzen schoen. Den hoed, dien 'k je beloofde, Dien krijg je nu nog niet, Je bontjas voor den winter Ligt nu in het verschiet. Gordijnen voor de ramen, Daar komt nu niks meer van. Ik kan het nu niet missen, Het zit er nu niet au. Je moet je dus maar troosten, 't Is momenteel kritiek. Ik heb een veer gelaten In deze Beurspaniek!" Utrecht. Mevrouw spreekt: „Maar dat is nu toch toppunt, Wie heeft zooiets gedacht. Daar heb ik nu al dagen Op mijn cadeaux gewacht. Zie eens naar de gordijnen, Ze hangen er voor spot. M'n bontjas is versleten, De kraag is al kapot. M'n hoed, het is een schande, 'tls een verjaard model, Ik hoor niet naar je smoesjes, Ik knop m'n hoedje well Moet ik er nu voor boeien? Ik beD toch schuldeloos? Rook jij maar geen sigaren, Bedank maar voor de soos! Je zoigt maar, dal de beurskoers Weer gauw naar boven gaat, Dus, lieve man. bespaar me Je ouwe-wjjve-praatl" M J. N. OPLOSSINGEN KEU KAAUSbLS UIT 'T VORIG HOEKJE. 1. Onder wijzer 2. Lei, JaD, tak, kat, rok, Loo, zak, ree, kar. De laatste letters vormen het woord inktkoker. 3. 12345679 x 81 is 999999999. 4. Het winterkoninkje. 6. Ik zelf. 6. IJs. NIEUWE RAADSELS. 1. Welk huis is noch getimmerd, noch gemetseld en toch waterdicht en goed voor één bewoner? (Van „Viooltje") 2. Welke tanden krijgt men het laatst? (Van „Roeier",) 3. Welke plaats is dit: Bijdragen, niet grooter dan 48 en niet kleiner dan 36 regels, mogen voor deze rubriek worden Ingezonden. Bij opname vergoeden wij voor actueele (niet plaatselijke) gedichten 2,50, (Nadruk verboden) „WAAROM?" 't „Waarom" heeft in 't leven Éen zeer groote macht. (Van „Padvinder".) 4. Vui op de stippen eens letters in, zoo dat er een spreekwoord van vier woorden komt te staan: .i.d.o.d.l.o.d. (Van „Elsje".) 5. Ik ben een folterwerktuig van 6 letters. 4, 2, 5, 6 is een kleur. 1, 2, 3 is een tweevoetig beest. 2, 4, 5, 6 is een knaagdier (Van „Winnetou".) X X X X X lste regel een deel van een wei; 2de regel een lichaamsdeel; 3de regel een fnsch weik in den zomer; 4de regel een aardig kindei speelgoed; 5de regel is bet eind van het raden. Op de kruislijn komt de naam van een oude Germaanscbe Godheid. (Van H.B.S.'er".) Beste nicb'jes en neefjes. Hieronder vinden jullie nog weer eensin 'tkort de wedstrijd-voorwaarden voor het inzenden van raadsels, spelletjes, kunstjes, enz enz. Elk kind kan mij namelijk geregeld raad sels toezenden, maar liefst die je zelf be dacht hebt. Je moet echter netjes en zoo veel mogelijk zonder fouten schrijven. Ik zal dan beoordeelen of ze geschikt z(jn en zoodra er nu van hetzelfde kind in totaal 25 raadsels zijn geplaatst (je naam of schuil naam vermeld ik er bij), krijgt dat nichtje of neefje een mooi boek Jullie moet er echter goed aan denken, op je enveloppen steeds duidelijk mijn adres te BChitjven, „Tante Fredy", Ons Kinder hoekje, bureau van dit blad, en je briefjes te onderteekenen met je voornaam, achter naam, schuilnaam en leeftijd. Binnenkort begin ik daarenboven nog met een nieuwe, heel leuke prijsvraag over ver haaltjes. Wie steeds ijverig en netjes inzendt, heeft de meeste kans Blijven jullie nu nog maar eerst even een paar weken nieuwsgie rig, des te grooter is de verfassirg Daag. TANTE FREDY

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3