LEYS 5 VERKOUDEN AANBIEDING Kauwgom Leest „Onze Eilanden" EERSTE BLAD Voor alien die Sukkelen KER - GOES ONZE EILANDEN" ZATERDAG 16 November 1929 12E JAARGANG. N°. 5 FEUILLETON. W. HEIMBURG. DOOR EENS ANDERS SCHELD. Mijnhardt's Laxeertabletten Eerst alleen AKKER'* Grossier: Firma A. L. VERBRUGGE, Middelharnis Ryükasten op drift geslagen. Men heeft ze I weer tijdig weten vast te raafeen Personeel j van de afdeeliug brandbluschraiddelen heeft leen ruit uit een lichtbak, aan een pand aan i de Zoomstraat, welke ruit gevaar opleverde, verwijderd. ïieuwste Philips systeem g ook leverbaar In ter- ■-> jO of F18.- per maand. van ouds bekende smaak van het |che sap der kruizemantblaadjes, in een nieuwen vorm en verpak- dat is de nieuwe SPEARMINT. heerlijke gecandeerde stukjes ygom in een luchtdicht gesloten pak' raardoor het aroma bewaard blijft. kost óók maar vijf cent - evenals fekende P.K. Kauwgom - dezelfde en dezelfde verpakking, echter |pittiger van smaak. i de nieuwe SPEARMINT eens, - lijft vast een geregeld gebruiker. :Ceer ook de kinderen op SPEAR- T - het is goed voor hun gebit oor de spijsvertering en is boven- dorstlesschend. CTS PER PAKJE naar keuze. iniiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiuiiiiuiniiNiimiiiiiiiiiiiiiniiniuiiiiuiiiEiiuiiiiiiniinniiininnmin Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07° ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-revue. Binnenland. We rukken met bekwamen spoed op St. Nicolaas aan en volgens de fotopers is de brave man reeds te Amsterdam gearriveerd, alwaar de wijze man zich tegen Alastrim liet inenten. Dat we zoo langzamerhand van die onaangename en minder onschuldige pokkengescbiedenis afraken, al is het gevaar Dog niet heelemaal geweken, heeft heel wat opluchting gegeven. Dat de brave Sint het eerst te Amsterdam voet aan wal zette, zit in verband met de beursverliezen, waardoor velen een kleine opkikkering wel noodig hebben, al is het dan twijfelachtig, of de bekende appeltjes van Oranje opwegen tegen de vergokte gouden appeltjes, die in marga- rientjes en dergelijke voor altijd z(jn ver zonken. Vadertje Staat is evenwel nog het eerst bedacht door den goeden Sint. De erfgenamen van wfllen mr. A. E. H. Goekoop te 's-Graven- hage, welke de bekende bezitting Sorghvliet te Den Haag, groot ruim 26 H.A. en ver tegenwoordigende een waarde van eenige millioenen, aan de regeering hebben aan geboden, hebben in dezen voor Sint Nicolaas gespeeld. Aan deze bezitting zijn vele natio nale herinneringen verbonden, zoodat dit waarlijk vorstelijk gebaar met groote erken telijkheid door de regeering zal worden aan vaard. Indertijd werd Rotterdam onveilig ge maakt door een brandstichter, die de assu radeuren kippenvel en nachtmerries bezorg de, doch die eindelijk tegen de lamp vloog en nn dezer dagen voor de Rotterdamsche rechtbank 8 jaar staatslogies tegen zich hoorde eischen. Deze jonge man heeft dus tijd om over zyn zonderling zondenregister na te dénken. De beruchte moordzaak Lans is opnieuw uitgesteld, teneinde verschillende afgelegde verklaringen opnieuw te onderzoeken. Zoo langzamerhand wordt het tijd dat de be klaagde weet waar hij aan toe is en wordt er wel wat veel van zijn zenuwen gevergd. De eerste Novemberstorm heeft zich laten gelden en afgerekend met alles wat niet behoorlijk gesjord was. Gelukkig zijn het enkel kleine ongelukjes die er te betreuren vallen en is er ook langs onze kusten geen gevaar geweest. Van de verschillende ongelukken en on gelukjes, memoreeren we hier een spoorweg ongelukje te Uitgeest, waarbij een goederen wagon sneuvelde en de sporen werden be schadigd, terwijl onder Slikkerveer een auto bus met arbeiders van den dijk reed, waarbij velen lichte verwondingen opliepen. Onder Schiebroek, onder den rook van Rotterdam dus, heeft zich een moordaanslag afgespeeld. Het slachtoffer is een bejaarde veehouder, die vermoedelijk uit wraak, door zijn jongste zoon 's morgens in den stal werd VERTALING VAN HERMINE. {Geautoriseerde uitgave van D. Bolle.) overvallen en ernstig werd gewond. De zoon is als vermoedelijke dader gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht, hoewel hij hardnekkig blijft ontkennen. De gewonde vader heeft hem echter als de dader aange wezen, terwijl de politie nog meer bezwa rende feiten voor den verdachte heeft ont dekt. De toestand van het slachtoffer is van dien aard, dat er hoop op herstel bestaat. 28) Alles wat ik van haar leven sedert haar huwe lijk met Wolmeijer wist, was een volstrekte onder geschiktheid aan zijn wil, een onvoorwaardelijk aannemen van zijn gevoelen. Als ik maar geweten had, hoe Wolmeijer over dat aanzoek dacht! Was hij op de hand van zijn neef, dan stonden mij nog leed en ellende genoeg, nog een langdurige strijd te wachten. Maar strijden zal ik, papa! zei- de ik, het portret toeknikkende, dat bij het matte licht van een enkele kaars op mij neerzag. Liever dood dan de vrouw van zulk een flauw, onbetee- kenend man te zijn, van een dagdief, zooals nicht Hemel hem noemde, die nooit iets anders van eenig belang in zijn leven gedaan of ondervonden had dan zijns vaders geld te erven! Niet eens was hij mee in den oorlog uitgetrokken, warmpjes had hij thuis achter de kachel gezeten, terwijl papa en al die andere dappere mannen daar buiten op het slagveld de kogels om de ooren lieten fluiten. En hebben! Iemand, die zich gelukkig zou achten, als zij ook „een beetje" van hem wilde houden! Een verheven standpunt! Zou zoo iemand een flinke man zijn? Een flink man zou zeggen: „Heb mij steeds Wybert-fablelten meenemen, zoo gauw y'hebt U kou gevat, lastig '-zijn de gevolgen. (Adv.) Buitenland. Sinds den laatsten oorlog wordt 11 Novem ber op plechtige wyze herdacht als wapen stilstandsdag, de dag van het laatste schot, dat een einde maakte aan den bloedigen strijd. Twee minuten van plechtige stilte roepen de herinneringen wakker aan de bloe dige tafereelen van den helaas gewettigden moord, waardoor millioenen jonge kerelsin de kracht van hun leven voor hun vader land vielen en vele millioen voor hun leven op de meest gruwelijke wyze werden ver" minkt. Van de overwinnaars hebben alleen de Italianen geen officieele herdenking gehou den, omdat Italië meer dan ontevreden is met de bereikte resultaten, doch in Amerika, Frankrijk, België en Engeland is zulks wel geschied. Te Londen heeft dit nog aanleiding gegeven tot eenige incidenten. Tydens de twee minuten stilte was een motor van een vrachtauto bly ven loopen, terwyl de bestuur der een gebouw was binnengegaan om een bestelling af te leveren. De verontwaardigde menigte rukte de bougies uit den motor en toen de bestuurder te voorschijn kwam, ont haalden woedende vrouwen hem op een ge ducht pak ransel. Eeüige stevige agenten waren noodig om het slachtoffer te ontzet ten. Dit incident liep betrekkelijk gunstig af, terwijl nabij de St. Paulus Kathedraal, waar het schetteren der trompetten, aan kondigde het einde van de twee minuten stilte, een paard schrikken en opholslaan, waardoor een 14-jarigen jongen werd omver geworpen, die als gevolg hiervan dood werd opnomen. By herdenkingen als deze en reeds aan den vooravond hiervan, onthalen verschil lende kopstukken de wereld op schitterende redevoeringen en ook nu is daarop geen uit zondering gemaakt. We zullen den lezer de resultaten van al deze sluizen der welspre kendheid besparen en volstaan met de con stateering, dat het alle vredesklanken waren die er te beluisteren vielen en dat na een opsomming van al het bereikte sinds deü oorlog, een nog grooter opsomming werd gegeven van hetgeen ons nog wacht. De volgorde moest eigenlijk andersom zijn, dit was beter voor de wereld, vooral omdat er zoo velen zijn die aan al die prachtige be loften zoo weinig geloof slaan en die het hoogstens als een zeer verre toekomstmuziek lief, Annelise, heb mij lief met je geheele ziel, met elke vezel van je hart of blijf thuis! Voor zoo'n beetje bedank ik. Alles of niets, zooals op ons wapenschild staat!" Ónder deze alleenspraak had ik mijn zijden kleedje uitgedaan en een donkere wollen japon aangetrokken: na een blik op de pendule, maakte ik mij gereed mama goedenavond te gaan wen- schen. De met een donkerrooden Smyrnaschen Iooper belegde trap in den ronden toren met de scheeve venstertjes had verscheidene kronke lingen, waardoor ik niet kon zien, dat er menschen vóór mij waren. Het dikke tapijt smoorde ook hun voetstappen en zoo hoorde ik op eens de stem van Olga Selman. Zij praatte luid en onbezorgd: „Je plan is uitstekend, Ottotje, en recht praktisch bovendien, maar ge pakt die zaak geheel ver keerd aan. Ga eenvoudig naar Wolmeijer en vraag alles. Als smachtend minnaar maakt gij nu een jammerlijk figuur!" „Och, oom weet immers alles," antwoordde mijn aanbidder op verdrietigen toon. „Maar, zie, Olga, haar mama deze heeft verklaard dat ze Annelise niet tot een huwelijk zal dwingen, dat deze haar eigen hart mag volgen, en tot nu toe schijnt 't „O, die vrouw, die nul!" zeide zij spottend. „Toon Wolmeijer maar, dat gij 't ernstig meent." „Die vrouw heeft meer in te brengen dan ge wel denkt, Olga; ze is verstandig en weet goed met hem om te gaan." „Nu, in dat geval moet gij je oude middel maar weer aanwenden. Kom maar weer met den boeman voor den dag dan kruipt hij dadelijk in zijn schulp. Laat je maar niet uit het veld slaan I Als schoonzoon hebt ge terstond een betere positie. Verbeeld je eens, dat Annelise in een andere familie beschouwen, doch die wellicht nimmer in vervulling zal gaan. Vanzelfsprekend wordt dezen dag door de overwonnenen met zeer gemengde gevoelens herdacht en in veel gevallen zelfs met bit terheid, met groote bitterheid zelfs, al is er in dit opzicht reeds heel veel ten goede veranderd. De Oostenrykers vieren 12 Novem ber als feestdag, niet als wapenstilstands dag, maar als verjaardag van de republiek. Zoo heel erg feestelijk ziet het er dan in Weenen niet uit en van een feeststemming is tegenwoordig geen spoor meer te ont dekken. Daarvoor zijn de binnenlandsche toestanden te gevaariyk en is het voor de regeering reeds een waar feest, indien zoo'n dag zonder bloedige incidenten is afgeloopen. Vroeger werden er parades gehouden, doch ook dit is afgeschaft, het gaf aanleiding tot relletjes en bovendien zyn de soldaten meer noodig voor handhaving van orde en rust. Te Graz bijvoorbeeld, waar beide partyen, socialisten en burgerwachten, gelyktijdig zullen betoogen, zijn zoodanige maatregelen getroffen, dat partijen elkaar niet kunnen ontmoeten. De te volgen routes zyn nauw keurig bepaald, terwyl alle verbindings straten door politie en troepen zijn bezet. Tusschen burgerwachten en sociaal-demo craten heerscht een genegenheid even groot als tusschen een stier en een roode lap en dit maakt de feestviering niet bepaald ani- meerend. Vroeger konden de Oostenrijkers en vooral de Weeners, dit kunstje heel wat beter. Terwyl het Fransche kabinet Tardieu de eerste vuurproef voor het parlement heeft doorstaan, beter dan eigenlijk werd verwacht, ook al is de meerderheid die voor de regeering stemde betrekkelijk gering, de hoofdzaak is, dat het Fransche regeeringskasteel opnieuw Is bezet, dat verdere vertraging in de af doening van internationale vraagstukken ban worden voorkomen en last not least, dat Briand aan het departement van buitenland- sche zaken de lakens blijft uitdeelen. Juist dezer dagen is te Berlijn Dr. Julius Curtius op voorstel van den rijkskanselier door president Hindenburg tot Minister van buitenlandsche zaken benoemd, Paul Molden- hauer, evenals Curtius lid van de Duitsche volksparty, volgt Curtius op als minister van oeconomiscbe zaken. Dr. Curtius staat bekend als een warm voorstander van wijlen Streseman's politiek van toenadering en heeft met hem aan de Haagsche conferentie over de schadevergoedingen deelgenomen. Sedert het overlijden van Stresemann was hij reeds met de waarneming van het departement van buitenlandsche zaken belast. Dat Briand te Parijs en Curtius te Berlyn aan buiten landsche zaken zetelt, stemt tot voldoening en geeft hoop voor de toekomst, dat de in geslagen koers Stresemann-Briand zal wor den vastgehouden. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. (Adv.) trouwde dit zou in meer dan één opzicht onaan genaam zijn, om niet te zeggen schandelijk!" „Dat zal niet gebeuren!" riep hij op een toon, die mijn hart eensklaps luid aan het bonzen bracht, „dan dan, Olga „Sst! Schreeuw toch niet zóó! Als iemand je hoorde zou 't licht aanstoot geven. Nu, doe maar wat ge wilt, mijn jongen," liet zij er op volgen, „ik bemoei er mij niet meeblijf maar smachten of pak die zaak flink aan!" „Ge zoudt mij daarmee toch wel een handje kunnen helpen, Olga!" knorde hij. „Neen," antwoordde zij kortaf. „Een gewoon sentimenteel jong meisje, dat had ik op mij ge nomen; men geeft haar een paar Fransche romans vertelt haar iets edels iets romantisch van je, en de liefde ontwaakt! Maar die zwarte krullebol, die iemand met haar groote donkere oogen tot op den bodem van de ziel tracht te lezen die oogen vind ik al heel akelig! En buitendien ze heeft gezond verstand en is sceptisch van aard, hoe jong ze ook is, en daarbij trotsch op haar voorgeslacht, con servatief van top tot teen. Die overreedt men niet met het vooruitzicht op fraaie equipages, op bal- japons en badreizen! Ge moet dat anders aanpak ken, mijn jongen. De zaak kan mij echter te weinig schelen om mij daarmee te bemoeien, en ik verlang terug naar Berlijn. Maar kom nu mee, onze vrien delijke gastheer brandt zeker van verlangen om het bruiloftsfeest te hooren beschrijven. Je Zigeunerin is stellig thuis, denk ik." Hij antwoordde niet. Ik hoofde een damesjapon ritselen en een deur openen. Toen was alles stil. Als half versuft stond ik beneden aan de wente ling van de trap, het hoofd tegen den muur geleund, hui met beide handen aan de leuning vasthoudend. Hugenberg en zyn in aantal steeds gerin ger wordende vrienden, beschouwen dit niet een voordeel, eer het tegendeel. Onder- tusschen zitten de heeren maar leeiyk met hun op 't nippertje geslaagd Volksbegehren in de maag en zouden ze niets zien dan dat er van het heele volksreferendum maar niets kwam. Dat genoegen gunnen de tegenstan ders hun natuuriyk niet en er wordt zelfs spoed achter gezet om maar zoo spoedig mogelijk dit referendum te doen plaats heb ben, met het kennelyke doel om Hugenberg en aanhangers nog voor den winter in zijn politiek onsmakelijke hemdje te zetten. Een soortgelijke sport viert overigens aan de ver- INGEZONDEN MEDEDEELING. Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevolgen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende Per koker: f 1.50, f2.75. f 4.50 schillende beurzen ook hoogtij, doch hiei gaat het in fiuancieelen zin en houden vele slachtoffers zelfs niet eens een dun hemdje over De verliezen te New-York aan de beurs moeten volgens schatting evenveel bedragen als Duitschland aan herstelbetalingen zal heb ben op te brengen. Berouw komt na de zonde en vele Amerikanen, die in den blijden waan hebben geleefd, dat werken overbodig en alleen gokken en koopen op afbetaling dé manier was, dat er aan de welvaart van Amerika nooit een einde zou komen, zijn wreed teleurgesteld. Er was over mij gesproken en ik had geluisterd iets waarvan ik een even grooten afschuw had als van liegen. En ik was toch niet heengegaan, 't was alsof mijn beenen verlamd, mijn hersens in die oogenblikken verstompt waren geweest. En nu wist ik neen nu wist ik toch niet alles. Wat zou zijn bedreiging beteekenen? Waarmee wilde hij mij waarmee Wolmeijer dwingen? Wat was er verborgen, dat als 't publiek werd, aanstoot zou geven? Kon ik mama toch maar eens alleen spreken! „O, zijt gij daar, freule," hoorde ik nu het kamer meisje zeggen, terwijl zij de trap kwam afsnellen. „Mevrouw laat u vragen of gij thee wilt schenken." Ik vond alle in het salon bijeen. Een theetafletje was binnengebracht met kopjes en den zilveren waterketel, waaronder de lichtblauwe spiritusvlam brandde. Een paar lampen met roode kappen ver spreidden in het gezellig vertrek een zacht schemer licht, dat tot praten uitlokte. Mama zat in een ge makkelijke stoel; tegenover haar, druk vertellende mevrouw Selman, die haar kostbare robe van licht groene gebrocheerde zijde tegen een lichte huis japon verwisseld had. Mijn stiefvader stond op de toonen wippend, de duinen in de armsgaten van zijn vest, zijn lorgnet op den neus. vóór Otto van Brankwitz, die een knorrig gezicht trok. „Wij moeten allen sterven," merkte hij juist wijsgeerig aan; en dit was alles wat hij over den plotselingen dood van den ouden heer van Tollen zeide. ,,'t Was een wonderlijke klant, mevrouw Olga," liet hij er op volgen, „zooals een gepensionneerd militair dat wordt die krapjes moet huishouden. Hij beet om zich heen als een oude bulhond, en als hij niet beet, dan knorde hij." „Hij was een door en door fatsoenlijk man," viel INGEZONDEN MEDEDEELING. Over deze Duitsche herstelbetalingen, waar over te Den Haag zoo heftig is gevochten en waaraan Snowden zyn groote populariteit dankt, in Engeland dan en niet in Frankryk, zal over eenigen tyd opnieuw in Den Haag worden geconfereerd. De eerste conferentie was niets anders dan een uitstippeling der groote lynen en nu gaat het aan de rapporten der ingestelde commissies Op deze tweede Gonferentie, de Hagenaars verheugen er zich reeds weer op, valt ook de officieele beslissing over de plaats waar de te vestigen Herstel- bank zal worden gevestigd. In werkelijkheid is deze beslissing al gevallen te Baden-Baden, waar het Herstel-comite reeds geruimen tyd confereerde en zeer tegen den zin der Belgen in het besluit nam, dat de Herstelbank in Zwitserland en wel te Bazel zou worden gevestigd. De Belgen waren hierover zelfs zoo verontwaardigd, ze verlangden dat Brus sel als zoodanig werd aangewezen, dat ze by wijze van protest Baden-Baden verlieten. Straks te Den Haag zullen de Belgen opnieuw een lans voor Brussel breken, zal er zeer waarschiinlyk opnieuw met gepakte dreige ment koffers worden gewerkt, doch naar alle waarschijniykheid zonder succes. De ruimte noodzaakt tot beknoptheid. Tusschen Joego-Slavië en Italië is de reeks incidenten weer met één vermeerderd. De militaire attaché van Italië te Belgrado, ver toefde in cilviel in een der chicste bars en was lichteiyk boven zijn theewater. Een der Serviërs tapte een hatelijke mop aan het adres van Mussolini en Italië, waarop de attaché den spotter een klap gaf, welke zoo roijaal werd beantwoord, dat de Italiaan nog met een blauw oog rondloopt, of beterniet rondloopt, doch zy'n kamer houdt. Resultaat een stevig protest. Yanuit China komen nog altyd heel be roerde berichten. Daar is generaal Feng nog altijd ongehoorzaam en vecht hy tegen de regeering. Deze christen-generaal maakt ge bruik van de meest moderne middelen en bestookte de regeeriDgst.roepen met gifgas mama hier ijverig in. „Er ligt voor mij iets verhef fends in zoo'n leven van trouwe plichtsvervulling. Gehoorzaamheid, tevredenheid en trouw tot in den dood! Ik weet stellig, dat als er weer een oorlog was uitgebroken, de oude man zijn uniformjas over de ingevallen borst dichtgeknoopt en gezegd had: „Hier ben ik, Majesteit! Wat kan ik nog doen en helpen met mijn stramme ledematen?" „Ja, mama!" riep ik, „en daarom is ons vaderland zoo groot geworden, daarom hebben wij de vijanden kunnen verslaan!" Mevrouw Selman glimlachte. „Hoe jammer dat gij een meisje zijt!" „Dat heeft papa ook altijd gezegd," antwoordde ik. „Dan zoudt ge zeker officier zijn geworden!" „Misschien wel 't zit mij in het bloed. Maar stellig zou ik het een of ander zijn geworden en wel met inspanning van al mijn krachten en vermo gens. 't Moet vreeselijk zijn voor een man, niets om handen te hebben, geen vaste betrekking te be- kleeden „Pas op, gij schaart je nog bij de geëmancipeerde vrouwen!" „Ik begrijp niet, waarom ik als meisje lijdelijk moet toezien, hoe alles om mij heen werkt, streeft, schept „Wat zoudt gij dan willen worden?" vroeg de schoone vrouw glimlachend, met de sjerp van haar japon spelende. „Het een of ander, waarbij men de handen uit de mouwen kan steken, waarbij men de frissche lucht om de ooren voelt waaien. Niet in een kamer over boeken heengebogen, of als onderwijzeres (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1