TWEEDE BLAD zenuwen I dtf! ST VERBRUIK (ulaire Hypotheekbank ■ANDBRIEVEN a 100% VAN SIJLL-UÜTENBOGAARD ONZE EILANDEN leeren U vakkundige bediening tikelen op Hygiënisch en Ziekenverplegings gebied. ZIERIKZEE, >st adres voor Dameshoeden No. 3 9 NOV. 1929 VROUWENHOEKJE Medische Rubriek ONZE"EILANDEN VAN ZATERDAG 9 NOVEMBER 1929. 5 -;'V en leveren U IïN met en zonder veer k f 3.25 I, geheel compleeta 1.40 in verschillende soorten vanaf 2. TEN (met bal in het midden) vanaf 1.75 onze gratis Prijscourant met belangrijke voor gehuwden (10 ets. postz. insluiten). TH. E. M. HUFKENS, (MAISON SAN1TAS.) erschekade 7, nabij Witte Huis, Rotterdam jgbaar: weg 83 - - Gedempte Slaak 87 ROTTERDAM Zijde en Fluweel, Gaasvormen vanaf 25 cent. sorteering HINDERHOEDEN, den Hoed vervormen vanal 11.75, ■ijgt 't nieuwste model weer terug. Tien regels in den kacheltjjd. 1. Zorgt er voor, dat kachels, haarden en fornuizen geheel zj)n uitgehaald, alvorens ze opnieuw aan te maken. 2. Breek de aanmaakturf in kleine stuk jes; groote stukken vatten moeilijk vlam. 3. Stort nimmer petroleum in een bran dende of smeulende kachel. Ook zonder petroleum kan een kachel direct branden. Wilt ge toch bh 't aanmaken petroleum ge bruiken, bevochtig dan de aanmaakturf er mee vóór ze in 't vuur gaat. 4. Vul de kachel eerst bij als een gloeiende onderlaag is verkregen. 6. Laat de schoorsteenen op t(jd vegen. Doe zoo nu en dan eens wat aardappelschil len op het vuur, dat zuivert de kachel en de pijpen van roet. 6. Stel u op de hoogte van de lucht- regeling van de kachel. Sluit nimmer de kachel zoo af, dat de walm van de nog niet gloeiende kolen zich niet door de p(jp kan verwijderen, daar zich dan kolendamp door de kamer verspreidt, die doodelflk werkt. 7. Koop goede kwaliteit brandstoffen. 8. Houd bij het bestellen van anthraciet rekening met het systeem van uw kachel; de groote stukken anthraciet, die voor een haard geschikt zijn, deugen niet voor een vulkachel. 9. Laat nooit een petroleum-, gas- of electrische kachel branden als ge uw woning onbeheerd laat. 10. Denk er om uw kachelpijpen vantjjd tot t(jd eens uit te kloppen, zoodat ze niet verstopt raken. Weet U....J Dat kleine gaatjes in geëmailleerde af- waschbakken en baden gemakkelijk zelf ge> repareerd kunnen worden met wat cement, die men tot een dik papje gemengd, er ge woon op strijkt? Dat de onaangename lucht, die bij het overkoken van de melk ontstaat, vermeden kan worden, door zoodra de ramp is geschied een handvol zout of een scheutje azfjn te werpen op de plaats waar de melk is terecht gekomen? Dat vetvlekken uit wollen stoffen een voudig kunnen worden weg gemaakt door wrijven met warm water en ammoniak? Het menu van de week. Maandag: Gebakken spek, bruineboonen met appelmoes, aardappelen; wentelteefjes. Dinsdag: Namaak-schildpadsoep (van brui- neboonennat)runderlappen, gestoofde peren, aardappelen. Woensdag: Haché (van poulet uit de schildpadsoep met restanten rundvleescb), roode kool, aardappelen; chocoladevla. Donderdag: Varkensbiefstuk, koolraap, ge bakken aardappelen; besaenvla van gries- meel (zie hieronder). Vrijdag: „Magere" croquetten (zie hier onder); gestoofde kabeljauw, worteltjes, aard appelen. Zaterdag: Lamscoteletten, witte boonen met zure saus, aardappelengebraden appelen. Zondag: Witte ragoutsoepKvan witteboo- nennat); kalfnierstuk, spruitjes met kastan jes, aardappelpurée; vruchten. Hoe bereid ik....? Bessenvla (van griesmeel). Benoodigd 3 theekopjes bessensap, 2 theekopjes water, 6 afgestreken eetlepels griesmeel, 1 ons suiker, een stukje pijpkaneel of citroenschil. Bereiding: Laat de kaneel of het stukje citroenschil langzaam in het met water ver mengde bessensap aftrekken. Breng dan de vloeistof aan de kook, laat er de suiker in en laat dit onder voortdurend roeren gaar worden (ongeveer 5 minuten). Neem de kaneel of de citroenschil er uit en laat de vla wat bekoelen. Klop de massa tenslotte tot het luchtig en licht rose is geworden. Dezelfde vla kan ook van maizena bereid worden, waarvoor dezelfde hoeveelheden noodig zijn. Is de vla na de bereiding wat bekoeld, dan wordt er in dit geval onder voortdurend kloppen langzaam 2 theekopjes melk bijgevoegd. „Magere" croquetten. Benoodigd: Eenige sneden oud bruin brood zonder korst, 1 ei, 1 eetlepel bloem, een fijn gehakte ui, wat melk, peper, zout, nootmuskaat en een eet lepel gehakte peterselie. Bereiding: Week brood in zooveel melk, dat het zacht is en-geen vocht meer achter laat, wanneer het is uitgedrukt. Voeg een geklopte eierdooier bij, de bloem, de ui, peper, zout, nootmuskaat en de peterselie. Maak er een stevig papje van en vorm cro quetten. Haal die door eiwit, wentel ze door paneermeel en bak ze knappend en licht bruin in heete slaolie. Parljsche Modebrie f Bont. Gelukkig is niet alles waar wat de men- schen zeggen. In een groote bontzaak hier beweerde men laatst dat een vrouw alle triestheid van den winter vergeet, en alle heerlijkheid van voorbije zomerdagen, van warmen zonneschijn en verrukkelijke bloe mengeur als men haar mooi bont toont. Gelukkig is dat niet waar. Ik kan bijna niet gelooven dat er vrouwen bestaan, zoo opper vlakkig en (jdel, dat ze voor een mooien bontmantel of een prachtig vosse-huidje de onvergelijkelijke zomersche heerlijkheden vergeten kunnen. Natuurlijk kleeden we ons allen graag in mooi bont. Het zit warm, het staat goed. Maar nóg liever zouden we willen dat we geen bont noodig hadden maar in een landlvanjeeuwigdurenden zonneschijn en warmte leefden. Bont is een luxe maar een luxe die zich democra tiseert. De huiden van oude en jonge geitjes, van konij nen, reeën, enz. weet men zoo kun stig te preparee ren en te verven dat ze de meest kostbarebontsoor ten voortooveren. Slechts een ken ner weet ze te on derschelden. Van daar die geweldige overvloed van bont aan onze mantels en costuums. Die reuzenkragen wel ke zich soms in revers voortzetten tot aan de taille of zelfs tot aaD den mantelzoom toe. Die enorme bonten manchet ten welke tot aan den elleboog rei ken of zelfs een geheele mouw vormen die met een punt op den schouder is ingezet. Als dit alles vaD het echte, kostbare bont gemaakt moest worden, zouden niet veel dames aan deze mode kunnen meedoen. Op het oogenblik eischt men van bont dat 't heel licht, fijn en soepel is zoodat een pelsmantel de gestalte niets breeder maakt dan een gewone stoffen mantel. Dit uiterst soepele bont leent zich zelfs tot het maken van mantelcostuums, een bijzonderheid die zich wel niet vele dames aan zullen schaffen'. Twee hoofdregels bestaan er in demode, regels waarop natuurlijk tallooze uitzonde ringen voorkomen. En deze zijn: b(j een voudige mantels en mantelcostuums drage men astrakan en bij meer gekleede toiletten hermelijn. Astrakan wordt echter zelden in het zwart gezien, algemeen geeft men de voorkeur aan beige, bruin en gips. Terwijl hermelijn, behalve in het wit ook in zwart en gr(js voorkomt. Een bijzonder groote voor liefde bestaat er voor zwarte mantels of mantelcostuums met wit hermelijn afgezet. B(j het mantelpak draagt men dan een fijn wit crêpe de chine blousje, onder den langen mantel een zwart zijden japon, soms met iets wits afgezet. De fijne, fluweelzachte mollehuidjes zijn in hun natuurlijke grijs-zwarte kleur niet meer zeer geliefd. Door een speciale bewer king geeft men dit bont een mooie goud achtige tint waardoor het zeer decoratief wordt. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schea ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames ais kin deren, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst practlscbe Nederlandscbe modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken In alle genres, is hl] de uitgevers dezer Conrant tegen sterk geredneeerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van „Het Nieuwe Modeblad", 2 maal per maand verschij nende In 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis kalppatroonbladen, bedraagt slechts 1 0.95 per kwartaal, Iranco per post 1 1.25. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. kalmeeren en worden gesterkt door Mynfuxmitï zmmviaMstbm Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten. Als vorige ja ren vinden we den geheel lan gen bontman tel, maar ver der hebben we ook den zeven achtsten en driekwart lan gen mantel. En dan zijn er snoezige korte bontjasjes, van „ragondin"b.v. die men bij een tweeden rok draagt, van ge schoren lams» huid en allerlei meer of minder kostbare imita ties. Maar ook des avonds speelt bont een groote rol, want wan neer komt het beter tot zijn recht dan op een kouden winteravond, als we in een dun toiletje naar den schouwburg, naar een partij zyn ge weest Een lange bontmantel wordt dikwijls tevens als avondmantel gebruikt. In dit ge val zorgt men echter dat het mode' niet al te practiscb eenvoudig is. Een mooie bontr das, in een chique knoop om den hals ge legd, wordt 'dikwjjls gedragen door dames die naar een dinertje gaan. Avondmantels zijn voornamelijk met hermelijn of vos af gezet. Dit laatste is heel dikwijls in de kleur van den mantel geverfd. Bij een roze bro- caatmantel is het b.v. roze, by een koper kleurige fluweelen mantel heeft het een mooie kopertint. By donkere mantels is het wit of zilverkleurig. De mantel van onze tweede teekening heeft een grooten staanden kraag, breede manchetten, die aan den elle boog in een punt eindigen, en een rand onder aan den zoom van beige vos dat heel mooi doet by de abrikozenkleur van het fluweel. WILHELMINE. Baby-V erzorgittg. Het Spenen. In de laatste maanden van het eerste levensjaar kan men het kind aan de enkele melk voeding beginnen te ontwennen. Deze overgang mag echter niet plotseling, maar moet zeer geleideiyk geschieden. Gedurende het tandjes krygen mag niet met het spenen begonnen worden, evenmin gedurende de zomermaanden, wanneer die overvloedig heet z(jn. Men begint 's-morgens met in plaats van de melk, een papje te geven van 200 gram melk, gekookt met een k twee eetlepels rijstemeel, griesmeel, tarwemeel of gekrui meld wittebrood. Hierbij voegt men een paar theelepels witte suiker. Daarna geve men 's-avonds ook zulk een papje, vervolgens ook overdag, om aldus geleidelijk de melkvoeding te verdragen. Het spreekt al haast vanzelf, dat de papjes niet heet gegeven mogen worden. Ze moeten lauw warm zyn. Is de pap te heet, dan is het zindelijker ze even in een koude ruimte - byv. in een bak met water of in een kelder- te laten afkoelen dan bij elk schepje, dat het kind wordt toegediend te „blazen". Proef evenmin met denzelfden lepel van de pap of neem nimmer by elk lepeltje het aanhan gende met de tong er af. Dat is een helaas nog veel voorkomende gewoonte en kan den gezondheidstoestand van het kind gevaariyk aantasten Vleesch, groenten, aardappelen mag het kind eerst hebben, als het een jaar oud is en dan nog by zeer kleine hoeveelheden. Wel mag het hebben niet te zware bouillon, dun sap van gekookte, zoete appelen en andere vruchtensappen, maar iederen dag slechts weinig en men lette ter dege op de ontlasting. Vergiftigingen. In vergiftigingsgevallen, het doet er niet toe door welke oorzaak, geve men de patient een oplossing van 5 gram Norit-poeder in water te drinken, en laten hem (haar) daar van eenige malen achtereen een teug nemen Daarna waarschuwe men direct den naast- by wonenden dokter. Hieruit biykt dat men steeds Norit in zijn medicijnkastje behoort te hebben. Men kan er een leven mede redden. In geen enkel gezin mag dan ook Norit ontbreken. Het is ongezond al te vochtige lucht in te ademen. Reeds het siymvlies van den neus wordt daardoor dikwyis geprikkeld (niezen), er ontstaat eeD min of meer hardnekkige neuscatarrh, die eerst weer door eenige dagen kamer-arrest bij voortdurend gelijkmatige warmte neest. De in- en uitwendig daartegen aange raden middelen zijn deels overbodig, deels doelloes. Het is ongezond lucht in te ademen, die met stof bezwan gerd, of TE DROOG is. De ingeademde stof slaat in de luchtpijpen en longen neer, en geeft daar tot prikkeling en ontsteking aan leiding. Al heeft dit niet altyd plaats, toch kan, vooral by slecht ontwikkelde en tot ziekte voorbeschikte borstorganen ontsteking van de luchtwegen en de longen het gevolg zyn. Dr. A. K. W. Arntzenius. Jeugdcommissie „VOORNE en PUTTEN", D.V. zal Zondag 17 Nov. a.s. te Geervliet des morgens te 9.30 uur de 2de jeugddienst ge houden worden op Voorne en Putten. Als voorganger hoopt op te treden Ds. Warners van Geervliet De heer Zuiderduin van Rot terdam zal het orgel bespelen. Wy wekken alle jongemenschen uit alle plaatsen van Voorne en Putten op, dezen dienst bij te wonen. Zij die den dienst te Oudenhoorn meemaakten willen zeker wel zusters, broers, vrienden en kennissen aan sporen mee te gaan naar Geervliet. Wy ver trouwen dus weer op een groote opkomst, VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente Middelharnis op Donderdag 7 November des namiddags half drie uur. Voorzitter Burgemeester den Hollander. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: De goedkeuring van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten. Een schrijven van de gemeente Nieuwe Tonge, waarbij werd medegedeeld dat het schrijven be treffende een gemeenschappelijke regeling over de kosten van het U.L.Onderwijs voor kennisgeving was aangenomen. DE VOORZITTER zeide dat hierover t.z.t. nog een nadere beslissing genomen zal dienen te worden Een schrijven van J. L. van 't Hof, inhoudende een verzoek te verbieden aan den sluismeester dat hij een handel drijft in touw, staaldraad enz. Adressant meende dat de sluismeester daardoor, indien noodig niet kon optreden zooals dat wel ge- wenscht zou zijn. DE VOORZITTER deelde mede dat daarin reeds is voorzien daar de instructie hem dat ver bied. Hem zal nader worden aangezegd dat zulks verboden is. Een verzoek van den heer Van Paasschen om een stuk grond te huren van de Wed. L. van der Weide, wanneer dat uit de huur komt. B. en W. meenden dat zulks nader dient te wor den bekeken en daarover thans geen voorstel kun nen doen. Dit verzoek werd daarom aangehouden. STRUIK stelde voor dien tuin dan publiek te verhuren, en zijn wel menschen als Van Paasschen die een tuintje willen hebben. Een verzoek van de gemeente-ambtenaren Van der Meer, Dirkx en Van Kassei om verhooging van salaris werd aangehouden tot de behandeling van de gemeente-begrooting. Een verzoek van J. Bouman om eervol ontslag als sluisknecht tegen 1 Jan. 1930 wegens in validi teit. VOORZITTER stelde voor dit verzoek te ver- leenen, onder dankzegging voor de diensten aan de gemeente bewezen. VAN DER ME1DE vroeg of B. en W. van plan waren direct sollicitanten op te roepen, daar de tijd daarvoor roept. DE VOORZITTER antwoordde bevestigend. Een schrijven van Ged. Staten over een kwestie met het havenreglement. VOORZITTER deelde mede dat daarover reeds' een correspondentie gevoerd is met Schuttevaer; Sommelsdijk heeft echter reeds besloten het con tract te bestendigen. Een schrijven van A. van Zetten over de plant soenen en het onderhoud daarvan en solliciteerde naar de betrekking van plantsoenopzichter. DE VOORZITTER deelde mede dat die functie nog nimmer is bekleed, dus er ook geen sprake kan zijn van een vaceerende betrekking als zoodanig. B. en W. waren ook niet van oordeel dat de ge meente een dergelijken functionaris noodig heeft. Dit stuk werd daarom voor kennisgeving aange nomen. 2. Besloten werd de pensioengrondslagen vast te stellen evenals vorig jaar. 3. Besloten werd de rekening-courantovereen komst met de Nationale Bank te wijzigen in die met de Rotterdamsche Bankvereeniging wegens de gedane fusie van die banken. i 4. Besloten werd tot vaststelling van de rooi lijn langs de Prov. wegen. VAN DER MEIDE vroeg hierbij verwijdering of verplaatsing van die hooge, leelijke palen. Vooral bij het Marientjespad. Daar hebben ze die paal precies voor het bord der maximumsnelheid ge plaatst, zoodat het uitzicht daarop net wordt be lemmerd. VOORZITTER zeide dat dit door hem zal wor den besproken, met den betrokken opzichter. 5. Besloten werd tot de opheffing van het bouw- verbod nabij de Centrale Veiling. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. om op de terreinen tusschen de Prinses Julianaweg, Steenenweg, Rottenburgscheweg en Langeweg een bouwverbod te vestigen. 7. Met algemeene stemmen werd besloten den onderwijzer, den heer Holleman met ingang van 1 Oct. j.l. over te plaatsen van de Jongensschool naar de U.L.O.School. De vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.- wet voor de Bijz. School over 1927 werd thans definitief bepaald op 670,90. 9. Aanvraag van de Vereen, tot stichting en instandhouding van een Ned. Herv. Christ. School alhier, om gelden voor den bouw van een school. DE VOORZITTER deelde mede dat deze aan vraag in het college van B. en W. is behandeld en dat voor zoover het college kon nagaan de hand- teckeningen die daarop door ouders zijn gesteld, goed zijn, zoodat thans de raad daarop een beslis sing heeft te nemen. ZAAIJER: Mijnheer de Voorzitter! ik geloof dat u niet juist is met hetgeen u zoo juist over deze aan vraag heeft gezegd. Ik heb in het college van B. en W. gezegd dat ik niet weet of die handteekeningen juist zijn. VOORZITTER: Wij kunnen niet aanwijzen dat ze niet goed zijn, dus moeten wij ze wel goedkeuren. KOESE: Naar aanleiding van hetgeen de heer Zaaijer daarover heeft gezegd, stel ik voor eerst eens een commissie te benomen die de handteeke ningen onderzoekt, anders varen we net als de vorige keer, want ik geloof niet dat de raad die be slissing genomen zou hebben als ze de frauduleuze aangelegenheden daar van hadden geweten. Boven dien hoorde ik vanmorgen dat er onder deze hand teekeningen ook weer frauduleuze zijn o.a. moet er een vrouw geteekend hebben, waarvan de man op zee was. Dat is natuurlijk in strijd met de wet. Laten we dus voorzichtig zijn en eerst eens onder zoeken voordat er een stemming gehouden wordt. KOOTE: Geeft de L.O.-wet daartoe wel gelegen heid om een commissie te belasten met dat werk? Ik geloof van niet; deze handteekeningen zijn allen wettig, dus hebben wij niet veel daarover te zeggen. KOESE: Wat de heer Zaaijerjvermoedt, geeft al aanleiding aan dat laatste nog te twijfelen. VOGELAAR: Koese spreekt daar over fraudu leuze handteekeningen, tegen die uitdrukking moet ik ten sterkste protesteeren, dit is niet ge bleken. KOESE: Daarop zullen wij niet verder ingaan, men zie maar eens wat Ged. Staten daarover heb ben medegedeeld en daaraan behoeven we niets meer toe te voegen; die zoeken dat wel uit. STRUIK: Hoewei voorstander van Chr. onder wijs, wil Ik in deze toch ook nog iets zeggen. Er zijn handteekeningen voor 49 kinderen, waarvan er 18 kinderen zijn die reeds Chr. onderwijs ge nieten, 19 die eerst het volgend jaar voor het eerst een school zullen gaan bezoeken en 12 van de O. L.School en daarom durf ik de verantwoordelijk heid niet op me te nemen om voor 12 leerlingen mede te werken aan de stichting van een nieuwe school. DOORNBOS: Met Struik ben ik het lang niet eens, wij hebben niet te vragen waar die kinderen vandaan komen en wanneer de raad eventueel niet de gelden zou willen voteeren, dan zullen we in dit geval wel gedwongen worden dat te doen van hoo- ger hand. B. en W. hebben lang genoeg gelegenheid gehad die zaak te onderzoeken, dat college heeft geen bezwaren kunnen inbrengen en dus hebben wij thans te besluiten. SLIS: Uit wat Zaaijer en Koese zeiden, blijkt nog niet dat het vast staat dat alle handteekenin gen zuiver zijn en ik steun het voorstel van Koese om een commissie van onderzoek te benomen. WETHOUDER VROEGINDEWEIJHet mid del van verdachtmakingen van de linksche zijde is al zoo oud, een middel dat zoo scherp de vijandig heid van links tegen het Bijz. onderwijs weergeeft. Het onderzoek wat de heer Koese wil, is reeds ge beurd. Van Loo en Van 't Hof hebben reeds bij menschen geweest die hun handteekening hebben geplaatst, 't is echter alleen een middel om de zaak op te schuiven, op de lange baan te houden, ik ben niet tegen een onderzoek, doch nu is dit niet noodig, ik weet zeker dat alle handteekeningen zuiver zijn en er geen handteekening van een vrouw op voor komt als ze geen weduwe is. Wij hebben allen mede gewerkt het O. L. -onderwijs goed te maken en te houden en laat de raad van Middelharnis nu eens die kleinzieligheid van zich af zetten, daaraan moet eens een einde komen. SLIS: Gezien het fiasco van de vorige keer is voorzichtigheid geboden. WETHOUDER VROEGINDEWEIJ: Ik weet nog niet of dat zoo zal blijven met de U.L.O.- school. Die flauwiteit van de linksche zijde, daar aan moet maar eens een einde komen. SLIS: Ik ben nog niet overtuigd van de echtheid der handteekeningen. KOOTE: Het is links te doen om alles te nekken, anders niet. Slis heeft twee jaar geleden ook be loofd mede te werken voor een Bijz. U.L.SchooI, toen het van de Openb. in behandeling kwam, doch we hebben gezien het resultaat. SLIS: Indien die school er gekomen was, was dit ten koste van het algemeen U.L.Onderwijs geweest. DOORNBOS: Slis wil de zaak maar uitstellen. Het is echter niet waar dat het Bijz. Onderwijs slechter is dan het O. L.Onderwijs, want wanneer we het Handelsblad lezen, het oude liberale blad, dan zien we daarin, dat de candidaten voor de examens, die van de Bijz. School komen, beter zijn dan van het O.L.Onderwijs. Verschuiven, remmen, de boel, dat is alleen het doel van de linksche hee- ren. Wanneer de gelden nu eventueel worden ge voteerd dan zullen ze wel weer in beroep en hooger beroep gaan desnoods, echter die oude zaak is ook nog niet klaar; wij gaan eveneens in beroep bij de Kroon voor de U.L.SchooI, en mocht eventueel de Kroon ons beroep verwerpen, dan komt die school er toch. Kom linksche heeren, wees toch een klein beetje humaan. SLIS: Met de bijkomstigheden van Doornbos hebben wij hier niets te maken, daarover hebben wij het nu niet. VOGELAAR: Hoeveel tijd geeft de wet tusschen het moment van indiening van de aanvraag en het besluit. VOORZITTER: Drie maanden. KOESE: Ik stel voor een commissie van onder zoek, waar zoowel vertegenwoordigers van de rechtsche partijen als van de linksche zitting in hebben. WETHOUDER VROEGINDEWEIJ: Een com missie van onderzoek is niet noodig. Men weet reeds dat er 3 maanden geleden een aanvraag was, dat is lang genoeg om een onderzoek in te stellen, en om op tijd klaar te zijn, dat de cursus met 1 Mei zou kunnen beginnen, is het nu tijd daarmede op te schieten. De wet steunt ons in deze; wij hebben 49 kinderen, dus eigenlijk 9 over het vereischte aan tal en er komen er nog wel, doch er zijn menschen, die niet hun handteekening op deze aanvraag wil den zetten, om van den eventueelen rompslomp af te zijn. KOESE: Ik heb bij de behandeling van de U.L. O.School al gezegd dat een Bijz. Lagere School meer vatbaarheid zou hebben dan de U.L.O.School. VOGELAAR: Wat en hoeveel wordt gevraagd? VOORZITTER: De gelden voor een school van drie lokalen. ZAAIJER: Indien wij de handteekeningen niet onderzoeken, dan zou het lijnrecht In zijn tegen een vingerwijzing die de vorige keer mij is verwe ten. WETHOUDER VROEGINDEWEIJ: Deze aan vraag is na al twee maal ter tafel geweest, maar dat is het niet, je bent tegen het Chr. Onderwijs. ZAAIJER: Maar dat neemt u mij toch zeker niet kwalijk? VROEGINDEWEJJNeen. ZAAIJER: Bij mij rijst de vraag, maar is er be hoefte aan een Bijz. School, er is er hier reeds een en 3 minuten daar vandaan hebben we er weer een, er is dus geen behoefte aan een Bijz. School. VOORZITTER: Hierover kunnen we nog breed discusseeren, laten wij thans maar tot stemming over gaan. Dan kwam het voorstel tot het voteeren van de gelden in stemming, hetgeen werd aangenomen met 6 stemmen voor en 4 tegen, die van de heeren Koese, Zaaijer, Slis en Van der Meide, terwijl Struik buiten stemming bleef. 10. Nog werd vastgesteld het aanvullend ko hier van de hondenbelasting. 11. B. en W. stelden voor aan de Landarbei- dersvereeniging „Vooruitgang" een voorschot te verleenen van 5373,88 voor den aankoop van los land, hetwelk moet worden afgelost in 50 annuï teiten. Conform het voorstel van B. en W. werd beslo ten. 12. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot verhuring van tuinland voor den prijs van 4 cent per M2. 13. Vaststelling gemeenschappelijke regeling en de statuten van het electriciteitsbedrijf. VOORZITTER: Allen hebben zeker de statuten en het reglement reeds gezien? KOOTE: Ja, gezien, doch meer niet, want wan neer je met z'n drieën in twee dagen de zaak moet doorwerken, dan kan men niet zeggen er een studie van gemaakt te kunnen hebben. WETHOUDER VROEGINDEWEIJ: Die zaak zit wel goed in elkaar, doch toch moet ik nog een paar opmerkingen maketi. Art. 2 verlangt van de gemeenteraden een onbeperkt vertrouwen te schen ken aan de afgevaardigden van de gemeenten. Verder moet ik opmerken of de straten die wor den opgegraven voor de kabels, of die weer door het bedrijf worden in orde gebracht. VOORZITTER: ja, natuurlijk, dat gebeurt toch

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 5