VERSLAGEN Wte is het krachtig® in den striiel tegen vuil en omëinfceëdL Wm reinigt pot ten, pannen, vorken, messere, lepels, email, keper, houtwerk, schilderwerk, linoleum, glas* werk ©n tegels, Maakt alle keu kengerei g&anserüd en helder. IO. Lexer's Ze@p Maat schappij, ¥SaardiRg@n. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 9 NOVEMBER 1929. Verslag van de vergadering ven den Baad der Gemeente Melissant op Woensdag 6 November des namid dags 3 uur. Voorzitter Burgemeester de Visscher. Af wezig de heeren Joppe en van der S De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste verga dering werden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken: Een schreven van Ged. Staten inhoudende mededeeling dat de gemeenterekening dienst 1928 is goedgekeurd. De begrooting van denKeuringdienst van Waren in het district Dordrecht voor het jaar 1930. B. en W. stelden voor deze bei grooting conform het voorstel goed te keuren. Het aandeel voor deze gemeente was uitge trokken op 271,40. Vaststelling der Statuten en Reglement van de N. V. Electriciteits My. Goeree en Overflakkee. Voorzitter deelde mede dat deze reeds door Ged. en het Min. van Justitie z(jn goedge keurd voorloopig, zoodat er niet veel meer aan te wijzigen valt. Wel zijn er nog een paar punten, doch die niet zoo ingrijpend zyn dat dit reeds nu wijziging behoeft. Even goed kan dit later geschieden, en dan worden thans de zaken niet tegengehouden. Zonder eenige discussie worden Statuten en huishoudelijk reglement goedgekeurd. Kort vroeg of elk lid van de gemeenteraden een ex. der statuten en het reglement kan verkrijgen om op hoogte met de zaken te komen. Voorzitter zeide dat dit ter vergadering van de commissie besproken zal worden. Struik vroeg nog aansluiting van twee hofsteden, die van Van Strien en van Rossum. Deze zullen naar thans de teekeningen aan geven geen aansluiting kunnen krijgen. Spr. zou er voor zijn dat ook deze boerderijen worden aangesloten al moet het dan iets van de gemeente kosten. Voorzitter zeide daarvan thans niets te kunnen zeggen, doch dat nader na te zien en te bespreken, daarna werd de vergadering ge sloten. Verslag van de Vergadering van den Baad der Gemeente OUDE TONGE op Donderdag 7 November des voor middags 10 uur. Voorzitter Burgemeester Van Schouwen. Alle leden tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering, waar na de notulen der laatste vergadering wer den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. De goedkeuring van Ged. Staten overge nomen raadsbesluiten. Proces-verbaal van de kasopname b(j den Gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat in kas was een bedrag van 6918,56. Van Ged. Staten een schrijven over de vaststelling van de rooilijnen langs de pro vinciale wegen. Deze rooilijn wordt conform het voorstel goedgekeurd. Van Ged. Staten een schrijven dat de instructie van den Gem.-Ontvanger gewij zigd moet worden, zoodat ook op Goeden Vrijdag het kantoor gesloten zal zijn. Een verzoek van het Bestuur der R. K. School om gelden voor kachels. Wordt toer gestaan. Op het verzoek van het Bestuur der Chr. School om een lokaal voor vergaderingen werd afwijzend beschikt. B. en W. stelden voor een lokaal beschikbaar te stellen voor 1 jaar. Bij het eventueel verbouwen der scholen zal met een bestuurskamer rekening gehouden worden. Faasse stelde voor een vergoeding te be palen van 50. Dit kwam niet in stemming. Besloten werd een lokaal beschikbaar te stellen, waarvoor 50 betaald zal worden door de gemeente. Een verzoek van Osseweijer en A. J. v, Vliet om schadevergoeding wegens water schade geleden in hun loodsen langs de haven van resp. 100 en 160. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, omdat de uitgifte van de erf pachtgrond onder de voorwaarde is gedaan dat de gemeente zich niet voor schade kan aansprakelijk stellen. Voorzitter zeide dat er inderdaad schade is gemaakt. De nachtwaker waarschuwt den sluiswachter, zoodat deze verantwoordelijk is. v. Schouwen: Dat is een goedheid in den nachtwaker. Los: Wij moeten dat in het huurcontract opnemen- De gemeente moest die menschen laten waarschuwen, 'tls voor beide partijen een onbillijk zaakje. Besloten werd afwijzend te beschikken. Een schrijven van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken om subsidie. VoorzitterWij hebben daarover inlich tingen gevraagd, deze zijn echter niet erg volledig en daarom doen B. en W. geen voorstel. Los: Die vereeniging doet goed werk, er is in deze gemeente heel wat te doen op dat terrein en stelde voor 15 te geven. Faasse: Er is werk genoeg, zooals beper king van vergunningen en Zondagssluiting, enz. Bejjer: De ledenlijst ligt ter inzage. B. en W. zijn klein geweest de ledenlijst te vragen en met het schrijven van het bestuur ben ik het eens. Het voorstel Los werd aangenomen met INGEZONDEN MEDEDEELING. 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Faasse en Kieviet. Besloten werd de Rek. Courant overeen komst met de Nationale Bankvereeniging te wijzigen in Rotterdamsche Bankvereeni ging, in verband met de fusie van die banken. Besloten werd btj Politieverordening te verbieden het staan op de Kaai op bepaalde plaatsen, dat door witte steenen zal worden aangegeven. Beyer vroeg een nieuwe publicatie daarvan. Voorzitter zeide dat dit zal geschieden, de publicatie van thans was slechts voorloopig. Van Schouwen: Nu deze bepaling er een maal is, hoop ik dat zy ook gehandhaafd zal worden. Besloten werd tot conversie van een geld- leening groot ƒ38.000, Een verzoek van de bewoners van de Emmastraat om doortrekking van dien weg over het land van de familie Stoop en om plaatsing van lantaarns. B.enW. stelden voor dit nog aan te houden om te onderhandelen over den grondaankoop. Het verzoek is pas ingekomen, alzoo besloten. B. en W. stelden voor de rooilijn aan het Molenweegje te bepalen op 12.70 M. uit het hart van den weg. De staande huizen zyn ook ongeveer zoo gebouwd. v. d. Swaluw meende dat het bouwen daar leeltjk zal worden, nu ze niet recht aan dien weg komen. Van Schouwen meende dat het wel zal meevallen, als ze allen maar gelijk bouwen. Vaststelling Gemeentebegrooting 1930. Voorzitter vroeg het verslag der commis sie van onderzoek over deze begrooting dat luidde als volgt: De heer G. C. v. Schouwen: Aan den Raad der gemeente Oude Tonge. M.H. Door de in Uw vergadering benoemde commissie tot het nazien der begrooting van de Gemeente over het jaar 1930, be staande uit de leden Bejjer Tuns en Van Schouwen, is op Maandag 28 Oct 1929 ge volg gegeven aan de haar verstrekte op dracht en heeft zij de eer, ten opzichte harer bevindingen, het volgende te rapporteeren Bij volgno. 58 der ontvangsten wordt door een der leden opgemerkt dat het geschatte totaal inkomen der gemeentenaren, zijn in ziens ruim hoog is geraamd. Al zyn die cjjfers als vermoedeiyk inkomen door den inspecteur der Directe Belastingen voorge steld, zoo meent het betrokken lid toch, dat het dageiyksch bestuur eenige rekening had dienen te houden met de lage conjuc- tuur in den landbouw, omdat de zeer lage pryzen der verschillende gewassen van over- groote beteekenis zijn, voor het algemeen Inkomen van een, in hoofdzaak op den landbouw aangewezen gemeente. De andere leden waren van meening, dat de raming van den Inspecteur, de werkelykheid wel nabij zal komen. By volgno. 85 der uitgaven.jaarwedden secretarie-jjersoneel deelt de secretaris in opdracht van B. en W. mee, dat genoemd college besloten heeft in hare laatst gehou den vergadering om aan den Raad voor te stellen, het salaris van den len Ambtenaar ter Secretarie met 200,— te verhoogen en alzoo de begrooting met dat bedrag dient vermeerderd te worden, terwijl ten opzichte van het salaris van den klerk ter Secretarie nog een besluit iu de eerstvolgende verga dering zal genomen worden. De commissie spreekt haar groote verwondering en be vreemding uit over deze houding van het dagelljksch bestuur. Zij toch is van meening, dat B. en W. aan den Raad, de door hen opgemaakte begrooting aanbieden als over tuigingsstuk van hun meening en van hun gevoelen, en dat vooral ten opzichte van voorstellen aan den Raad over salarissen, een meer dan voldoende tijdruimte ter be schikking staat, om die voorstellen voor te bereiden en te overwegen, dan dathetnoo- dig zjjn zou, om na de toezending aan de raadsleden van een afschrift dier begroo ting, daarin veranderingen aan te brengen, waartoe gedeelteiyk pas besloten is, ander deels nog besloten moet worden. De meerderheid der commissie kan zich met de voorgestelde verhooging vereenigen en stelt bovendien aan den raad voor, om het salaris van den klerk ter Secretarie met ƒ500,— te verhoogen en alzoo te brengen op 800,terwyl de minderheid betoogt, dat door cumulatie van de betrekkingen Gemeente-Ontvanger-le Ambtenaar ter Secre tarie, met een totaal salaris van 3240, een alleszins redeiyke bezoldiging wordt ge noten, terwyl hy ten opzichte van den klerk, het reeds ten vorige jare ingenomen stand punt blijft handhavendat de Secretaris met een volledigen le Ambtenaar en een leerling het werk ter Secretarie af kan en het zijns inziens daarom niet aangaat om het budget der gemeente te bezwaren met het salaris van een niet bepaald noodigen klerk. In ver- band met de besprekingen over de salarissen, stelt de meerderheid der commissie aan den Raad voor om een algemeene verbetering in te voeren, door het verhaal van pensioens bijdragen voor alle salarissen te bepalen op 2 voor mannen en 1 voor vrouwen van de eerste 1200,— salaris en voorts 8J van het bedrag waarmede het salarfs de 1200,— overschrijdt. De minderheid kan zonder berekening van kosten, dit voorstel niet aanvaarden, dat naar hij meent een te zwaren last op de gemeente zou leggen en een uitzonderingspositie zou scheppen tegen over rijkspersoneel en daarmee gelykgestel- den. Zij veronderstelt, dat met minder kosten het doel der meerderheid bereikt kon wor den, door de salarisgrens waarvan 2 voor mannen en 1 voor vrouwen als pensioens bijdrage verhaald wordt, te verleggen van 1200,- naar 14 of 1500, -. Ten opzichte van de door B. en W. voorgestelde salaris- verhooging met ƒ100,— van den Gemeente veldwachter, thans ƒ1775,- meent de meer derheid der commissie, dat die verhooging eihenlijk reeds naar aanleiding van een raads besluit van 1921 had moeten ingaan, krach tens een voorgestelde regeling door Ged. Staten dezer provincie. De minderheid is van oordeel, dat salarisverhooging in het algemeen slechts gewettigd is by meer dan voorheen te verrichten arbeid, of bij het met grooten ijver en plichtsbetrachting vervullen van de opgedragen taak. Waar geen dezer termen aanwezig is, kan hy de voorgestelde verhooging niet aanvaarden. De meerderheid der commissie steltvoor bij volgno. 148 het salaris van Gem. Opzich ter met 150,— te verhoogen, de minder heid verklaart zich daar tegen. Hoewel geen bepaalde bemerkingen heb bende op den voorgestelden post, volgno. 150 bestratingmeent de commissie te moe ten adviseeren, dat met veel meer zorg dient te worden toegezien op de herstrating, na opbreking door gasfabriek, telegraaf of tele fonie of anderszins, opdat niet zooals thaES, omdat de verbetering van het keienmateriaal, de straat zelf van geen verbetering blyk Bij volgn. 156 - kosten havens, vaarten enz. komt volgens de toelichting ter sprake, de vernieuwing van bestaande rykswerkbe- schoeiing aan de Westzijde der haven en vervanging van het rijswerk door damwand. De meerderheid der commissie is van mee ning, dat verbetering daar ter plaatse ge- wenscht is en de post gehandhaafd kan blij ven, ja zelfs nog voor verhooging vatbaar zou zyn om een aan ééngesloten geheel te verkrijgen, terwyl de minderheid van mee ning is, dat zoo er al verbetering gewenscht is, die niet moet worden aangebracht voor de beschoeiing teekenen van verval en van noodig herstel gaat vertoonen, wat zijn in ziens nog niet het geval is. By volgno. 159 stelt de meerderheid der comm. .voor, het salaris van den vuilophaler met ƒ100,— te verhoogen, zonder een koop manszaak van de haardasch zelf te gaan maken. De minderheid is van oordeel, dat het voorstel van B. en W. om de 50,— welke de opbrengst der haardasch is, aan den vuilophaler te laten, aanvaardbaar is, mits er geen handelstransacties gevoerd zullen worden over eventueel benoodigd vuil voor demping of iets anderszins, tusschen Ge meentebestuur en vuilophaler, maar dat vast moet staan, dat de Gemeente ten allen ty de kosteloos het benoodigde vuil kan opvorde ren en het ter plaatse waar het noodig zal blijken te zijn, geleverd kan krygen. Na volgno. 225 by 12 van hoofdstuk VIII stelt de meerderheid der commissie voor, een bedrag van 300,— voor verstrekking van schoolpantoffels aan daarvoor in aan merking komende kinderen der verschillen de scholen. De minderheid kan zich b(j dat voorstel niet aansluiten op gronden reeds meerdere malen naar voren gebracht, in hoofdzaak de aanleiding tot wry ving tus schen onderwyzend personeel, dat met de uitvoering en controle belast zou dienen te worden en de betrokken ouders van al of niet in aanmerking komende kinderen. Btj volgno. 244 stelt de meerderheid der commissie aan den Raad voor, de post steun by werkverschaffing met 1000,te ver hoogen en alzoo te brengen op 2000,— De meerderheid is voldaan over het stand? punt van B. en W. nu zij het eertijds in- genomene om dezen post voor memorie te ramen hebben verlaten, maar nochtans niet ten volle bevredigt. De minderheid verklaart zich tegen deze verhooging, op grond van de rekening, waaruit blijkt, dat indien het werkelyk noodig is, de begrootingspost over schreden wordt en dan juist de Raad, door het toestaan van een verhoogd crediet in de gelegenheid wordt gesteld, zijn oordeel over het te verrichten werk uit te spreken. By de behandeling derbegrootingvanhet Algemeen Armbestuur, spreekt de meerder heid der commissie er hare bevreemding over uit, dat zoo buitengewoon weinig in natura wordt bedeeld, en zoo zij willen voor stellen den betrokken begrootingspost te verdubbelen. De minderheid meent, dat een dergelijke begrootingspost meestal geraamd wordt naar aanleiding van de rekening des vorigen jaars en deze materie met gerust heid aan den administrateur en het college van B. en W. kan worden overgelaten. De begrooting van den boedel L. G. Dabbe en van het Burgeriyk Weeshuis geven geen aanleiding tot eenige opmerking. Oude Tonge, 30 October 1929. (W g.) G. C. van Schouwen Jz., rapporteur. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen werd geen ge bruik gemaakt dit jaar. De voorzitter stelde voor namens B. en W. de salarissen van de ambtenaren te verhoo gen tot resp. 1600,— en 600, v. Schouwen meende dat by een salaris van 1600,— het volle pensioen moet wor den betaald. Beijer zeide sterk de handelwijze van B. en W. af te keuren. De voorstellen hadden reeds in de begrootiug moeten worden verf- werkt. Dat belemmert zeer het goede inzicht voor de leden en wij behouden ons daarvoor ook het recht voor om andere voorstellen te doen tydens deze vergadering afgezien van het rapport, dat wij hebben Ingediend. B. en W. komen te laat met haar voorstellen. Voorzitter: WLj hebben den maatstaf ge nomen naar den Bond van Gemeente-ambte naren. Betjer: Het voorstel van de commissie strekt verder als dat van B. en W. Wij zijn eerst met voorstellen gekomen en B. en W. huppelen achteraan, zy spannen het paard achter den wagen. v. Schouwen. B. en W. passeeren thans het voorstel van de commissie. Beyer: Ja dat moet eerst behandeld wor den. v. Schouwen: Wy stellen voor le ambte naar te verhoogen met 200 en 2e ambte naar met 600,— en die twee voorstellen dienen allereerst gescheiden behandeld te worden. v. d. Boogert: Waarvoor moet le ambte naar verhoogd worden. VoorzitterOmdat er meer werk is en om dat in meer overeenstemming te brengen met andere gemeenten. van Schouwen: Ik ben van het oordeel dat bij de combinatie le ambtenaar en ge meente-ontvanger er voldoende salaris geno ten wordt door dien ambtenaar, voor dat geld mag men den vollen mensch eischen. VoorzitterHet werk als gemeente-ontvan ger wordt niet alleen op het secretarie ver richt. Hij verricht veel werk thuis. van SchouwenDat weet ik en anders stond ik weer anders hier tegenover. Het voorstel om het salaris van Verweij te verhoogen wordt aangenomen in stemming met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Swaluw, v. d. Boogert, Faasse en v. Schouwen. Daarna kwam in behandeling het voorstel van de commissie om het salaris van van den Tol te verhoogen tot ƒ800, Faasse: B. en W. komen nu met een voorstel, dat geheel anders is als vorig jaar. Thans blijkt dat hij niet gemist kan worden en ben het daarom met de commissie eens. Beyer: mij is gebleken, dat van den Tol wel gemist kan worden, dat blijkt wel uit het feit dat vau den Tol de kiezerslijst nog thuis heeft moeten maken. van Schouwen: Dat is voor mij nog geen overtuiging, dat hy niet gemist kan worden nu is hy eigenlijk nog niet volledig betaald voor zyn werkcapiciteit. Ik meen dat een volledige 3e ambtenaar niet noodig is. Voorzitter: Dat is ook het geval. Het voorstel Beyer werd daarna aange nomen met 6—5 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Swaluw, v. d. Boogert, Kie viet, Prince en de Wit. Het voorstel tot verhooging voor het sa laris van den veldwachter kwam daarna in behandeling. v. Schouwen meende dat er geen factoren zijn die wettigen, er is geen werk gekomen. Voorzitterwy' zagen het gaarne in overeen stemming met de belangen van den Raad. Beyeri Dit voorstel doet zonderling aan als wy de beslissing zien voor het voorstel van Ged. Staten dat in 1921 is behandeld, m.i.z. heeft Viergevel 6 jaar lang 100 te weinig ontvangen. Het voorstel om die met 100,— te verhoogen werd aangenomen met 74 stemmen. Tegen de heerenKievit, van Schouwen, Faasse en v. d. Boogert. Het salaris van den Gemeente-opzichter werd verhoogd met 150, - met 65 stem men. Het salariB van den karreman werd ver hoogd met 100, Met algemeene stem? men. v. Schouwen: Die man is wel actief, doch ik hoor dat hy wel wat te vroeg begint, waardoor de bewoners met hun haardasch blyven zitten, wat wel ongerief te weeg brengt. Spreker meende dat standpunt betreffen de de verkoop van haardasch niet goed was. Wy zullen hem zeggen dat hy zyn begin- tyd op 7 uur zal houden. B. en W. stellen voor 8J te verhalen voor pensioensbydrage btj salarissen boven 1550,— en van mannelyke ambtenaren die minder dan 1600,— verdienen 2 en van de vrouwelijke ambtenaren 1| beneden 1500,inkomen. Beijer meende dat dit voorstel onbiliyk was en geen voordeel voor de gemeente zou geven. Het voorstel der commissie kwam in stem ming en werd verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Het voorstel B. en W. werd daarna aan genomen. B. en W. stelden voor dit jaar nog geen damwand te maken, omdat dit nog niet beslist noodzakelyk is. Beyer meende dat het wel noodig is en stelde voor dien post 156 te verhoogen met 2000,-. Van Schouwen: Die uitgaaf is m.i.z. nog niet direct noodig, al is de toestand niet ideaal. Het voorstel Beyer werd verworpen, waar na die post volgens raming werd gehand haafd, Beyer zag gaarne dat er 300,— voor schoolpantoffels werd uitgetrokken. Heton- dfrwyspersoneel|wilalle medewerking geven. Voorzitter: Is voor het personeel een moei lijke zaak. Het voorstel Beijer werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Post 244, Beyer zag gaarne verhooging met ƒ1000,— want ze wordt toGh niet uitgekeerd als het niet noodig is en waarschuwt tegen misbruik van werkgevers met den toeslag. B. en W. dienen hier zeer goed toe te zien. Van Schouwen was van oordeel dat ƒ1000 voldoende was en indien meer noodig mocht blijken, dan moet de raad maar weer gehoord worden. Dan hebben B. en W. daarover geen beslissing. Tuns: Als B. en W. geen crediet krygen, dan komt het in den regel te laat. Het voorstel Beijer werd verworpen met 6 stemmen tegen 1, zoodat de raming van B. en W. blijft. Faasse zag gaarne dat de nachtwacht een uniform kreeg en stelde voor het salaris met 100, te verhoogen daarvoor. Beyer: Wel een goede jas is noodig maar een uniform die wil hij misschien niet eens aantrekken. Voorzitter: Een goede jas is hem reeds toegezegd. Het voorstel Faasse kwam niet in sterns ming omdat het geen steun vond. De uitgaven waren hiermede afgehandeld. De Secretaris vroegwaar moeten wy de gelden van die verhoogingen vandaan halen Beijer: Uit de belastingen, wij moeten toch de ontvangsten nog behandelen. Van SchouwenIk raam het inkomen lager dan het vorig jaar. Bey'erDe inspecteur zal toch wel bekwaam zijn dat te ramen en Van Schouwen wil elk jaar de hoogere uitgaven schuiven ten laste van het inkomen, vorig jaar is het ook op onze raming goed uitgekomen. Voorzitter: Wanneer ik de pryzen der on kosten thans zie dan geloof ik persoonlijk ook dat de raming te hoog is. Van SchouwenIk zag gaarne dat de ont vang kwam uit onvoorziene uitgaven. Besloten werd de dekking te zoeken uit de inkomstenbelasting. Daarna werd deze begrooting goedgekeurd. Vaststelling Begrooting van het Armbe? stuur 1930. Beyer. B. en W. kunnen over de behoefte van natura-bedeeling niet zoo gemakkeiyk controleeren, gezien B. en W, de mededeeling van bedeeling krygen van den administrateur die ten dien opzichte zeer eigenaardige prak tijken en inzichten schijnt te hebben. Daarna werd de begrooting vastgesteld. De Begrootingen van den Boedel Dabbe en Weeshuis werd daarna vastgesteld zonder discussie. Rondvraag. v. d. Swaluw vroeg wat B. en W. over de Nieuwstraat dachten. Voorzitter: Van een noodtoestand kan niet worden gesproken. De Wit: Wy hebben dat maar uitgesteld, gezien den toestand van het landbouwbedrijf. v. SchouwenHoe loopt het met die keien op den Prov. weg? Voorzitter: Die zouden wy terug krygen. Daarna sluiting. i

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2