1 EERSTE BLAD De Doopbelofte en de Openbare School ZATERDAG 2 NOVEMBER 1929 DOOR EENS ANDERS SCHELD. oorkom^n f Kloosterbalsem Grossier: Firma A. L. VERBRUGGE, IHiddeltiarnis i 1 Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 12E JAARGANG. N°. 1 W eek-revue. Binnenland. In de financieels wereld en ook te Amster dam, waart nu reeds St.-Nicolaas rond, doch voor de betrokkenen is het een geduchte teleurstelling, want de anders zoo milde man deelt niets anders uit dan zakjes zout. Dit verschijnsel is tegenwoordig internatio naal en alleen aan de beurs te New-York is volgens ruwe schatting meer dan 5 mil liard dollar vergokt, terwijl ook de verliezen aan de Amsterdamsche beurs geleden in de tientallen millioenen loopen. Een Duitseher, eigenaar van een effekten- kantoor te Amsterdam, welk kantoor half October is gefailleerd, blijkt zijn verliezen op de meest moderne methode in winst te hebben omgezet. Aan dit kantoor moet ste vig zjjn geknoeid en in totaal beloopen deze knoeierijen ruim 1 millioen. Bedoelde Duit seher is inmiddels tijdig vertrokken, de ge plukte slachtoffers in zak en asch achter latende. Op de Zuiderzee heeft het deze week weer eens geducht gespookt en een sleepboot met drie schepen heeft het nabij Urk meer dan hard te verantwoorden gehad. Een der sche pen is hierbij zelfs gezonken en alleen dank zij het kranige optreden van Urker visschers is het te danken, dat hierbij geen menschen- levens te betreuren vallen. Onder zeer groote belangstelling is het stoffelijk overschot van wijlen prof. P. J. Blok, oud-hoogleeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis aan de Leidsche universiteit te "Warmond begraven, In Professor Blok ver liest ons land een bekend historicus, alge meen geacht en bemind, wiens naam ook ver buiten onze grenzen met eerbied werd genoemd. Zelfs een beknopte opsomming van het werk van dezen eenvoudigen ge leerde is onmogelijk. Onder de talrijke bloem stukken welke de lijkbaar dekten, was ook een brans van H.M. de Koningin, een van H.M. de Koningin Moeder en van het Ned. Historische Instituut te Rome. Te Den Haag heeft zich weer een liefdes' drama afgespeeld, dat waarschijnlijk een menschenleven zal kosten. In de Ripperda- straat woonde een zekere J. v. D. met de gescheiden vrouw van een Duitseher, ver blijvende te Rotterdam. Deze Duitseher ver voegde zich te Deu Haag aan het adres zijner gescheiden vrouw en ontmoette hierbij J, v. D., waardoor zijn jalouzie dermate werd opgewekt, dat hij een mes trok en zijn slachtoffer eenige diepe steken in den onder buik toebracht. De dader is na het plegen zijner daad gevlucht. De toestand van het slachtoffer laat zich ernstig aanzien. Tijdens een korfbalwedstrijd te Den Haag heeft zich een tragisch ongeval afgespeeld. Tijdens het spel zakte een speelster van een Leidsche club ineen en pogingen om haar weer bij te brengen mochten niet. baten; het meisje had reeds den geest gegeven. De geneesheer constateerde hartverlamming. FEUILLETON. W. HEIMBURG. VERTALING VAN HERMINE. Geautoriseerde uitgave van D. Bolle.) 24) Op verlangen van mama presideerde ik bij dit ontbijt. De dames waren nog niet verschenen, mama lag met hoofdpijn te bed en mevrouw Selman had haar thee beneden verzocht, daar zij gewoon was een paar kopjes in bed te drinken. Ik was onzacht uit mijn korten slaap opgeklopt. De nicht was weg, mevrouw ziek of ik voor de ontbijt- tafel wilde zorgen. Ik kan niet beschrijven, hoe eenzaam, hoe ver laten ik mij op dezen morgen voelde, nu mijn oude beschermengel niet bij de kachel neerhurkte om voor haar „Anneliseke" het vuur aan te maken, bij welks geknetter en geflikker 't zoo prettig was nog een poosje in bed te liggen droomen en denken. Het schijnsel van de vlammen weerspiegelde zich dan iu papa's portret, zoodat zijn dierbaar gelaat weer levend scheen te worden; de sneeuwvlokken dwarrelden voor de vensters en geheele scharen musschen, meezen en andere kleine vogels zaten op het besneeuwde bioemenhekje, wachtende op het voeder, dat ik voor hen zou strooien maar eerst als de nicht mij gevoederd had, alsof ik ook zoo'n hongerige piepmees was. Ze had altijd aller Buitenland. De regeeriugscrisis in Frankrijk is nog altijd niet opgelost. Daladier, de voorzitter der socialistische radicale partij, welke de opdracht de vorming van een kabinet had aanvaard en wiens aanvankelijke vorderingen een welslagen deden verwachten, is door een besluit van de Nationale Raad van de socialistische party, waarbij in tegenstelling met een besluit der socialistische Kamer fractie, werd besloten niet op de uitnoodiging van Daladier in te gaan. Yoor en tegenstan ders over deelneming aan de regeering in het roode kamp zijn over dit besluit sterk verdeeld en vele socialistische afgevaardig den betreuren de aangenomen houding, waardoor Daladier gedwongen werd van de vorming eener nieuwe regeering af te zien. Welke toestand uit deze situatie geboren zal worden, laat zich nog niet overzien. Was Poincaré, die dezer dagen met goed gevolg zijn tweede operatie heeft ondergaan in staat actief aan de politiek deel te nemen, dan was hij de aangewezen man om opnieuw de leiding te hernemen, doch tot heden heeft Marianne nog geen geschikt leider gevonden, bekwaam en in staat haar op den verderen weg te leiden. Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. (Adv.) De reeks van aanslagen op vorstelijke per sonen is door den mislukten aanslag op den Italiaanschen kroonprins Umberto te Brussel weer met één vermeerderd. De weg van vorstenkinderen is lang niet altijd een weg langs rozen, vaak zelfs het tegendeel en kroonprins Umberto te Brussel vertoevend in verband met zijn verloving met prinses Marie José, is daar ternauwernood aan den kogel van een anti-fascistische landgenoot ontko men. De dader, Italiaan van geboorte en te Parijs rechten studeerende, werd na het eerste schot reeds overmeesterd en door de verontwaardigde toeschouwers op een ge ducht pak slaag onthaald. De verontwaardi ging te Brussel en niet minder in Italië, over dit onverwachte gebeuren is groot. Een der Italiaansche bladen, de Impero, vond hierin aanleiding om Frankrijk, te Parijs vertoeven talrijke Italiaansche uitgeweke nen, heftige verwijten te doen. Het blad vindt de controle op deze Italiaansche uit gewekenen veel te slap en schreef o.a.: „Als Parijs op dit punt geen waarborgen aan Italis geeft, dan wenscht het oorlog. Mussolini, natuurlijk eveneens veront waardigd over deze aanslag op kroonprins Umberto, heeft deze wel wat extra heftige taal van de Impero gelukkig wat te onbe kookt gevonden en deswege het blad voor eenigen tijd geschorst. Als er gedreigd moet worden, dan heeft Mussolini geen lesjes van de Impero noodig, dan kan de duce het alleen wel af. Afgezien van deze aanslag, heeft Mussolini hande heerlijkheden voor mij, versche eieren, een stukje taart, lekkere metworst en wat niet al, dat zij voor mij bewaarde. En de oude vrouw zat zoo verheugd toe te kijken, als 't mij goed smaakte. Zij had mij gekoesterd en verpleegd, tot dat ik gezond was geworden en nu was ik hulpe loos achtergebleven. Niemand had er aan gedacht mijn kamer te verwarmen, niemand had mij een kop thee of de gewarmde pantofeltjes gebracht. O ja, zóó ging 't ook wel, maar ik leed kou en ik leed honger, niet lichamelijk, doch geestelijk. „Mag ik nu naar mama gaan?" vroeg ik aan mijn stiefvader, daar ik meer dan genoeg had van de blikken, waarmee mijnheer van Brankwitz mij voortdurend vervolgde. Wolmijer, die juist de courant las en onderwijl allerlei politieke beschouwingen ten beste gaf, waarin hij met groot vertoon beurtelings van Bis marck, Windthorst, nationale gedachte en socia lisme sprak, liet het reusachtige blad een oogenblik zinken en zeide: „Dat's goed. Laat mama je dan het menu van heden middag voor mij meegeven." Het menu het woord spijslijst klonk hém veel te ordinair in de ooren was een hoofdzaak voor hem bij alles wat hij dacht, sprak en deed. Tot nu toe had de nicht 't opgemaakt en dan aan mama voorgelegd, en mijn goed moedertje had altijd ja gezegd, daar de nicht den fijnen smaak van mijn heer Woimeijer beter kende dan zij. De nicht had mij eens verteld, hoe die smaak zich allengs had ontwikkeld. „Eerst was hij al blij, als wij Zondags een Thuringer aardappelkoek en varkensvleesch hadden, en toen kwamen er eiken dag gebraden vleesch en eenden of duiven met sla op tafel; maar toen we deftig werden, waren we eensklaps gesteld andera alle aanleiding om behoorlijk in z'n humeur te zjjn. De zevende verjaardag van den opmarsch der fasciatischezwarthemden naar Róme, ia aanleiding geworden tot groot- ache demonstraties en Mussolini is hierbij door zijn getrouwen op een onbeschrijfelijk gejubel onthaald, zooals alleen geestdriftige Italianen zulks kunnen doen. Staande op het balcon van het Palazzo Venezia, heeft Mus solini een soort wapenschouw gehouden en zijn bewonderaars in extase gebracht met een geestdriftige redevoering, waarvan wij hier een en ander laten volgen. „De legioenen van de militie vormen inder daad een schitterend beeld van het Italiaan sche volk, dat daar staat met de wapens in de vuist, maar meer nog met de wapens in het hart. Het facistische regime kan op bet oogenblik elke moeilijkheid het hoofd bieden en overwinnen en het is nutteloos lagen te gen ter verstoring van de schitterende harmonie, die het land vereenigt van den Koning en den Kroonprins tot dennederig- sten dorpsbewoner. Zeven jaren zijn niet vergeefs voorbijge gaan en tegenover dit geheel van kracht en geest vermogen de laffe en huichelachtige stemmen van eenige enkelingen, die wij ten onrechte in de dagen van 1922 niet voor onze vuurpeloton plaatsten, niets. Thans na zeven jaar zijn wij jonger, sterker en onverzettelijker dan toen wij begonnen. Van daag worden er tienduizend openbare werken ingewijd, die geen verkiezingswerken zijn, maar strekken tot versterking van de kracht der natie. De tyden zijn nog niet gemakkelijk, omdat de geheele internationale toestand nog tot moeilijkheden aanleiding geeft, maar in tegenstelling met andere landen is Italië gereed, omdat het een leger van burgers en soldaten heeft gevormd, dat gereed staat voor verdediging van de werken van vrede, arbeid en tucht." Dit is slechts een greep uit zijn redevoe ring en de rest is gesneden volgens een zelfde snit, evenals zijn speciale boodschap aan de zwarthemden van heel Italië. Zoo langzamerhand hebben we dit Italiaansche vuurwerk leeren kennen, dat de massa in Italië zoo graag bewonderd. Andere tijden brengen andere zeden en de Romeinen die voor een paar duizend jaar werden zoet gehouden met brood en spelen, vinden nu afwisseling in opwindende en tot zekere hoogte bedwelmende redevoeringen van den duce, die vriend en tegenstanders naarzijn pijpen laat dansen. In tegenstelling met Mussolini, tracht Primo de Rivera, den Spaanschen dictator, zijn onderdanen met minder knellende band jes onder de slof te houden, doch ondanks dit, mogelijk ook juist daardoor, gelukken deze pogingen niet al te best. De ontevre denheid in intellectueele en in de kringen der vakbeweging is vrij groot. Primo de INGEZONDEN MEDEDEELING. DRAlSlflA-vAN'VALKEITBURG'S- A •iLEVERTRAAk "■LEEUWARDEN- op fricasseeën en pasteien en oestersauzen. Nu, dat heb ik toen ook maar geleerd, omdat ik nu toch zoo'n zeker kooktalent had. Annelise." Aldus had de nicht mij in haar wonderlijk Duitsch verteld. Ik vond mama in een donkere kamer, waar 't naar valeriaandroppels rook, kermend van de hoofd pijn. De nieuwe keukenmeid, die in allerijl was aan gesteld, stond met een lei vóór haar. 't Scheen een onaangenaam, snibbig mensch, en mama was ziek en in het geheel niet gewoon om menu's te beden ken. Zij had zich nooit in die kunst geoefend, want in onze zeer eenvoudige omstandigheden waren wij zelfs bij een zoogenaamd souper de grenzen van een gebraden haas of kip of gebakken karpers niet te buiten gegaan. „Verlangt mevrouw soms eerst kreeftensoep? En dan filet la Jardinière of patrijzen met zuur kool in Champagne?" „Ja, dat's goed," steunde mama. „Maar dan, mevrouw?" „Och, ik weet 't wezenlijk niet!" klaagde zij. „Moet er dan nog meer zijn?" vroeg ik. „Kook en geef maar wat ge wilt! Mama is ziek. Spreek daarover maar" met mijnheer en ga toch heen, alsjeblieft!" '.Misschien een vischmayonnaise, voor het vleesch?" vroeg zij, nog bij de deur staande. „Mijn hemel, tot wie moet ik mij dan wenden?" „Vraagt 't aan mijnheer! Ga toch!" riep ik knorrig, en eindelijk ging ze heen. „O, mijn hoofd! Mijn hoofd!" steunde mama. Zij nam haar zakdoek van het gloeiend gelaat en zag mij met roode, dik gezwollen oogen aan. „Annelise, mijn lieve Annelise, 't spijt mij zoo voor je dat de nicht weg is, weet ge Rivera, die bekend staat als een zeer galant heer voor dames, deze overigens pryzens- waardige eigenschap komt in Spanje in wat al te ruime mate voor, kan ook tegenover zijn politieke tegenstanders poeslief zijn. Het proces tegen Sanchez Guerra, den geeste lijken vader van den in Januari mislukten opstand der Spaansche artillerieregimenten heeft ten minste een ongewoon en door niemand verwacht slot gehad, de vrijspraak van Sanchez Guerra terwijl eenige onder geschikte medewerkers van hem tot ge vangenisstraf varieerende van eenige maan den tot 2 jaar werden veroordeeld. Deze vrij spraak heeft groote verbazing gewekt en velen vragen zich af waaraan deze uiterst clemente houding aan geweten moet worden, aan kracht der Spaansche dictatuur, dan wel aan zwakte. Het is een uitermate sympathiek gebaar zijn tegenstanders door goedheid te ontwa penen, doch in deze wereld van wolven, de uitdrukking is van Mussolini, die voor der gelijke vergrepen de broekjes anders laat strekken, heeft het in den regel juist een andere uitwerking, dan wordt verwacht. INGEZONDEN MEDEDEELING. zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker's Kloosterbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn. doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. „Geen goud zoo goed" in. »i rwT»r>irf in.- Woldemaras, de gewezen dictator in LI tauen, die voor eenige weken werd gedwon gen het regeeringskussen te verlaten en die nadien neiging vertoonde opnieuw per mili taire verrassing op het kussen te gaan zitten welke poging tijdig werd ontdekt, zoodat er zelfs geen eigenlijk begin van uitvoering kon komen en die deswege met zijn vrienden het voorrecht van speciale waakzaamheid der politie geniet, krijgt tot overmaat van ramp ook nog een beschuldiging van verspilling van staatsgelden op zijn dak. Hij wordt er van beschuldigd, kort voor zijn heengaan uit een fonds dat ter beschik king van den premier staat, groote bedragen te hebben geput, zonder hiervan rekening en verantwoording te hebben gedaan. Deze gel den zouden dan verdwenen moeten zijn in de partijkas van zijn organisatie genaamd „De IJzeren Man". Voor den ex-dictator kan dit verklappen der Litausche keukengehei men nog onaangename gevolgen hebben. Ook de Russen ondervinden wat het zeg gen wil indien er uit de keuken wordt ge klikt. Bessedofski, de ex-Sovjet-gezantschaps- raad te Parijs, zet in de Matin te Parijs zijn onthullingen tegen Moskou voort, zulks tot groote voldoening der talrijke Russische uit gewekenen, voormalige hofkringen, welke altijd nog de hoop koesteren eenmaal den ouden toestand te kunnen herstellen en de gehate communisten te kunnen verdrijven. INGEZONDEN MEDEDEELING. verdi'errt bfllykerwys DE NOBELPQU! 'tMoet dus feh byzonders wezjen' Toch maar IQ of- iS ets. per '/e. om. Bessedofski, die natuurlijk heel vaak achter de schermen heeft gekeken, komt met allerlei compromiteerende onthullingen aandragen en zelfs Stalin, de machtigste man in Rus land, ontkomt niet aan de modder die Besse dofski in 't rond laat spatten. Van Stalin vertelt Bessedofski, dat deze moderne poten taat de huwelijksbanden met zijn vrouw wat al te knellend vond en dat hij gaarne met een jongere vrouw opnieuw een huwelijk wenschte aan te gaan. Tijd om naar den Burgerlijken Stand te gaan ontbrak den machtige en dus stuurde hij een jon gen met een haastig geschreven briefje en na een kwartier kwam deze met de verlangde echt scheiding terug. In hoeverre dit nu in het nadeel van het communisme is, zullen we in het midden laten, daarover zijn de mee ningen te sterk verdeeld, doch wij weten zeker ;dat in Parijs de advocaten, die zich naarstig met de echtscheidingssport onledig houden, er van zitten te likkebaarden. In een week zouden ze millionnair worden. „Moedertje, tob daarover maar niet; 't gaat ook zóó, 't moet gaan, en ik heb u immers!" „Ja, en de gezellige omgang zal je wat afleiding geven, niet waar, kindlief? Ge hebt tot nu toe zoo'n sombere, treurige jeugd gehad." „Ik?" vroeg ik verwonderd, 't Scheen mij toe, dat deze nu eerst somber en treurig was geworden, dat ze vroeger enkel hemelsblauw en zonneschijn was geweest. „Wees een beetje vroolijk, Annelise, een beetje vriendelijk voor onze logees! Zult ge? Gij zijt dikwijls zoo spottend en dat krenkt mij niet, ik ken je wel beter, maar ge weet wel, wat ik bedoel." „Wees maar gerust, mamatje! Ik zal mijn best doen om uwentwil. Ik zal ernstig kijken, evenals onze naaister, die nooit den mond tot een lachje plooit, en zal even lief en beminnelijk praten als die dikke mevrouw Selman is 't dan goed?" Mama streelde mij de wang en mompelde iets. ..Maar, mama, hebt ge van nacht dat spektakel wel gehoord?" vroeg ik, haar strak aanziende. „Hebt gij iets gehoord? barstte zij uit. „Ja, iets; maar ik was zoo moe." „Frederik stiet in het donker tegen een kast ja, ja," zeide zij, maar zoo haperend, dat ik genoeg wist. Lieve hemel, dacht ik, is 't al zoover gekomen! En op dit zelfde oogenblik werd de deur open geworpen en riep de stem van den heer des huizes, die afschuwelijke stem; „Bekommert niemand zich dan om Olga Selman? Zij loopt van de eene kamer naar de andere. Annelise, maakt je gereed om uit rijden te gaan, ik moet naar het gemeentehuis. Er is een uitnoodiging voor overmorgen gekomen bij den postdirecteur en zijn vrouw het bruids in. In verband met de vorige twee citaten meenen wij te moeten wijzen op artikel 26 van de Lager-Onderwyswet 1920, le en 2e lid, waar staat: Eerste Lid. „By de regeling der school tijden wordt door het vrijgeven van uit drukkelijk in de regeling genoemde uren gezorgd, dat de schoolgaande kinderen in de schoollokalen of elders godsdienston? derwijs van de godsdienstleeraren kun nen genieten. De voor het godsdienston derwijs bestemde uren vallen binnen de schooltijden en worden voor elke school vastgesteld in overeenstemming met den door de kerkelijke gemeente of de plaat selijke kerk voor die school aangewezen godsdienstleeraar, of met die kerkelijke of plaatselijke kerk zelve, welke geschenk van Lore van Tollen moet weggebracht en de kaartjes daarbij geschreven worden Is 't je dan niet mogelijk, Helena, dat ge opstaat? Ze zou 't straks beproeven en in elk geval zou zij aan tafel komen, verklaarde zij, bij elke woord haar arm hoofd vasthoudende^. Ik verwijderde mij op haar'handdruk, om mij voor den rijtoer gereed te maken. De Russische break met den dwazen hoogen bol stond voor de remise en de nieuwe harddraver werd daarvoor gespannen. Ik bracht mij het hoofd met de vraag, of ik achter op het knechtsbankje moest plaats nemen of mevrouw Selman? Want dat mijnheer van Brandwitz zou mennen, sprak van zlef. Ik ging vervolgens in jacket en pelsmuts de trap weer op om mevrouw Selman af te halen dat oude lieve pelsmutsje, waarvoor een door papa zelf geschoten marter zijn vel had geleverd en dat aan den rand al wat kaal was geworden, maar niet erg, en dat ik zoo graag ophad. Ik trof mevrouw Selman in morgentoilet donkerrood velveteen en met een echten Fez op het roodbruine haar, in de Turksche tent een sigarette rookende aan. „Goedenmorgen, kindlief!" riep zij mij toe. „Goede hemel, ik ben zoo moe. Dit westenberg heeft iets vreeselijk slaapwekkends chloraal is er niets bij." „Gaat ge niet mee uit rijden?" vroeg ik verwon derd. „Ja straks heb ik ja gezegd om van dien goe den Woimeijer af te komen, met zijn eeuwige lof liederen op de heerlijkheden, die de omstreken van Westenberg aanbieden. Maar neen, ik dank je ik blijf rustig thuis." „Gaan wij dan ook niet?" vroeg ik. (Wordt vervolgd)

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1