ZATERDAG 26 OCTOBER 1929 DOOR EENS ANDERS SCHULD. Handwortdjes Iedere lepel KelpE Grossier: Firma A. L. VERBRUGGE, IHiddeiiiarnis Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 11E JAARGANG. - N°!. 100 EERSTE BLAl) Week-rev«*e. Binnenland. De lugubere moordzaak in den Bljjdorp- schen Polder onder Rotterdam ia in een nieuw stadium gekomen, door de arrestatie van den vermoedelijken dader te Heerlen. De gearresteerde is een zwervend planten en bioemkoopman, die ook buiten deze zaak om nog een en ander met de justitie heeft te vereffenen. Door de politie is in deze zaak voor de eerste maal gebruik gemaakt van een nieuw strijdmiddel tegen verdachten, n.l. een geheime circulaire aan politie-auto- riteiten, met het doel op een aangegeven tijdstip gelijktijdig over bet geheele land een onderzoek in logementen en dergelijke in te stellen. Voor de uitvoering dezer ge heime circulaire over het geheele land werd toegepast, heeft de recherche te Heerlen den verdachte reeds gearresteerd en naar Rotter dam overgebracht. De verdachte, een zekere Visser, zich ook wel noemende Huisman, bljjft tot heden hardnekkig ontkennen, doch zijn afgelegde verklaringen zijn op verschil lende punten met elkaar in strijd, terwijl het door hem opgegeven alibi eveneens on voldoende is gebleken. Het onderzoek wordt vergemakkelijkt en tevens bemoeilijkt door de medewerking van het publiek. Heel wat der afgelegde verklaringen van verschillende getuigen blijken soms na tljdroovende on derzoekingen volkomen waardeloos te zijn. Doordat Visser reeds voor de uitvoering der verzonden geheime circulaire was gear resteerd, is de uitvoering van een onderzoek over het geheele land afgelast. Deze maat regel valt te betreuren, want naar alle waarschijnlijkheid was er dan een flinke opruiming gehouden van individuen, die nog een en ander met de justitie te ver rekenen hebben, doch die zich hieraan om zeer begrijpelijke reden liever onttrekken. Te Delft, waar de politie toch besloot om een onderzoek in de logementen aldaar in te stellen leverde dit het verrassende resul taat op, dat een reeds jaren gezochte en in het politieblad gesignaleerde oplichter kon worden gearresteerd. Het is eigenlijk een heele serie moord zaken, welke deze week de belangstelling vragen. Het Bossche Hof heeft dezer dagen een meineedszaakje, een nasleep van den bloedigen Kerstnacht van Culemborg, be handeld, terwijl te Rotterdam de moord zaak Lans opnieuw aan het rollen is. De be langstelling voor deze zaak is aanmerkelijk geluwd en dank zjj de maatregelen is het aantal bezoekers iets beperkt. Het is ook niet gewenscht dat dergelijke zaken opeen soort publieke vermakelijkheid gaan gelijken, zij het dan van een zeer lugubere soort. In deze moordgeschiedenis bestrijden de des kundigen elkaar het hardst, terwijl de hoogere politiè-autoriteiten de verklaringen van een der agenten als onbetrouwbaar heb ben gebrandmerkt. Waarom zoo'n onbetrouw bare agent dan niet eerder uit politiedienst wordt verwijderd en waarom zulks reeds niet lang is geschied, dat zijn vragen waar op tot heden nog steeds geen antwoord is gegeven. FEUILLETON. W. HEIMBURG. VERTALING VAN HERMINE. (Geautoriseerde uitgave van D. Bolle.) 22) „Ik drink nog op iets anders," fluisterde mijns heer van Brankwitz, mij diep in de oogen ziende, en tikte met zijn glas tegen het mijne, dat kalm op de tafel stond, waar 't ook bleef staan. Ik had even de schouders opgehaald en het hoofd trotsch in den nek geworpen. Van tafel opstaande, vergaten wij elkander een gezegenden maaltijd toe te wenschen. De koffie werdt gebruikt in het tot een Truksche tent her schapen kabinetje naast mama's boudoir. Mevrouw Selman lag een sigarette rookende op de chaise- longue, de freule zat met een groote grove brei kous op een laag stoeltje, terwijl de heeren natuur lijk ook rookten. „Annelise, laat mij mijn levelingsstuk eens hooren," verzocht de oude dame, en ik ging naar de zijkamer om het Ochesenmenuet van Haudn voor haar te spelen, dat zij in de tijden van Olim eens met een prins als quatremains had voorge dragen op een partij bij „papa den minister", en dat de toovermacht bezat van haar in haar prille jeugd terug ye verplaatsen. Eensklaps strekte zich een breede, maar goed Verdachte, de gewezen procuratiehouder blqft hardnekkig zpn onschuld volhouden en volhardt bij zijn reeds eerder afgelegde verklaringen. Ongeveer de heele beschaafde wereld heeft het 50-jarig geboortefeest van de gloeilamp gevierd, of maakt daartoe de noodige aan stalten en ook Amsterdam heeft deze week een groot lichtfestijn ter eere van Edison georganiseerd, schitterende verlichtingen wa ren aangebracht en de Amsterdammers en duizenden uit de provincie hebben aan de boorden van den Amstel een schitterend ge slaagd verlicht watercorso bewonderd. fri fSQe.!'S f Wybert-tabletten on- /w», der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. (Adv.) Buitenland. De groote verrassing, aangenaam was het niet, is de plotselinge val van het ministerie Briand geweest. Deze tijding kwam eigenlijk wel een beetje al te onverwacht. Dat er hier en daar onder de Franschen ontevredenheid heerschte tegen de regeering was wel bekend, doch vrijwel niemand zal een val hebben verwacht, voor de bekrachtiging van het plan Young. In rechtsche kringen is men in Frankrijk ongerust over de toegevende houding tegenover Duitschland en wenscht men vooral wat de ontruiming betreft veel betere waarborgen dan tot heden door Briand zijn aanvaard. De radicalen waren eveneens ontevreden, om redenen van meer binnenlandschen aard en hun voorstel om 15 November over de buitenlandsche politiek een interpellatie te houden, waartegen Briand zich met kracht verzette en waarom hij de kwestie van vertrouwen stelde, werd hem noodlottig. De regeering bleef met elf stemmen in de meerderheid en diende daarop haar ontslag in, welk ontslag is aanvaard. Het afgetreden kabinet blijft met de afdoe ning der loopende zaken belast, totdat een nieuw ministerie in elkaar is getimmerd, waaraan inmiddels reeds druk wordt ge werkt als dit wordt neergeschreven en dat naar alle waarschijnlijkheid reeds zal zijn voltooid, indien het de lezers onder de oogen komt. In dit nieuwe ministerie zal naar alle waarschijnlpheid Briand wel als minister van Buitenlandsche Zaken optreden, zoodat er van ingrijpende wijzigingen op het gebied der buitenlandsche politiek geen sprake is. Iets dergelijks is onder de gegeven omstan- doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. PUROL (Adv.) gesoigneerde manshand over zijn schouder uit en sloeg het muziekblad om. „Dank ui Maar dat doe ik liever zelf!" zeide ik luid. „Waarom zijt ge toch zoo vijandig, freule Anne lise?" klonk 't nu fluisterend achter mij. „Als ge eens wist, hoe ik mij verheugd heb u weerom te zien sedert dien dag, toen ik de eer en het genoegen had uw tafelbuurman te zijniOij waart verrukkelijk op dien trouwdag, zoo wild als een zigeuner en toch zoo lief zoo innig lief. Ik zeide tot mijn zus ter, toen ik te Berlijn terugkwam, „Olga," zeide ik, „ge kunt niet gelooven, wat die kleine par don die jonge dame een karakter, een ras een Boem! Boem! Boem! trommelde ik de drie slotakkoorden, sloeg het deksel van den vleugel dicht, stond op en liep de deur uit. Ik had geheel vergeten, dat ik bij mijzelve de belofte had afgelegd ter wille van mama wat vriendelijk te zijn maar dót kon ze toch niet verlangen, dat ik zulken onzin mee aanhoorde! 't Was compleet een liefdesverklaring, althans een mooie inleiding daartoe maar allesbehalve uitlokkend. De beste plaats in het heele huis was toch maar altijd mijn eenzame benedenkamer, het verstandigste gezelschap dat van mijn goede oude beschermengel, die ik dien avond in deze hoe danigheid evenwel nog niet kende. „Gelukkig!" zeide ik, toen ik vóór de oude vrouw stond, die bij het licht van haar eenvoudige petroleumlamp in haar kleine kamer aan de tafel zat. „Daar boven is 't niet om uit te houden, nicht! Mama ziet er uit, alsof zij elk oogenblik in tranen zal losbarsten net een onweerswolk en die mevrouw Selman, geboren van Brankwitz, digheden ook geheel onmogelijk. Berlijn heeft deze ontwikkeling der politieke toestand te Parys met ongewone belangstelling gevolgd, misschien ook wel met een stevige dosis zorg, doch indien Briand als minister van Buitenlandsche Zaken in het nieuwe minis terie terugkeert, dan zjjn de Berlijnsche zorgen op dit punt weer verdwenen. De Hugenbergianea hebben zich over dit gebeuren natuurlijk niet weinig verheugd, ofschoon deze heeren anders al heel weinig redenen hebben om verheugd te zijn. De groote politieke veldslag over het „Volksbe- gehren" is in vollen gang en hierbij ziet het er voor Hugenberg niet al te best uit. Zooals de lezer zich nog wel zal herinneren valt de stemming over het Volksbegehren van 16 tot 29 October. Voor en tegenstanders gaan elkaar daarbij heftig te lijf, niet alleen met ingezonden stukken, artikelen in partij bladen, doch zoo noodig met veel meer door slaande argumenten. Boksbeugels, gummi knuppels en meer dezer hardhandige argu menten worden meer dan eens gebruikt door heftige politieke tinnegieters, die de afdroog- sport beoefenen. senkirchen met 341.000 inwoners slechts 634, te Essen met 634.000 inwoners slechts 769, enz. In het Roergebied verkreeg volgens de opgaven in een aantal steden met te samen 3 millioen inwoners en ongeveer 2 millioen stemgerechtigden, Volksbegehren in de eerste drie dagen het geringe aantal van 3365 stem men. Voor noch tegenstanders hadden een dergelijke verhouding mogelijk geacht om Hugenberg loopt groot gevaar leeljjk in de klem te komen. Indien dit fiasco zoo groot wordt, dan doet dit ernstig afbreuk aan zijn prestige, er beerscht toch al groote onte vredenheid onder zijn aanhangers en dan bestaat er niet geringe kans, dat dit politieke haantje, uitblinkend in een vervaarlijk ge- kraai, zfjn rol voorioopig heeft uitgespeeld. Er loopen reeds geruchten over een nieuwe groepeering, over de vorming van een groote middenpartijDe ontevreden Duitsch-nationa- len zoeken contact met den rechtervleugel der Duitsche Volkspartij, doch al deze pogingen bevinden zich nog in het eerste stadium van ontwikkeling. Loopt het op een zware neder laag voor Hugenberg uit, de kans is zeer groot, dan is het waarschijnlijk dat hij als leider heeft afgedaan en dat den verleden jaar verstooten graaf Westarp opnieuw een om IW 'oeu,wd.heid te Ketlmeereri, Koe-st te tsecLaren, LU*/ etdem. KcAit-igaorgeineri te s/er^terl^-t: near-n Abdij-sirooio (Adv. in Blokschrift) Reeds geruimen tijd hadden Hugenberg en vrienden met het aan den gang zijnde Volks begehren gedreigd, nu dit uitspelend als een soort boeman, doch nu dit vieze reclame zaakje aan het hobbelen is, is het eerder een boeman voor Hugenberg zelf, dan voor de regeering. Geheel en al ongegrond was de zorg der regeering niet-, want Duitsch- nationalen, Landbund, Nationaal-socialisten en nog twee kleine politieke partijtjes, welke achter dit Volksbegehren staan, hebben In 1928 in totaal ruim 6 millioen stemmen behaald en in eerste instantie zijn voor het welslagen van dit Volksbegehren slechts een kleine 4 millioen stemmen noodig. Hugen berg beschikt bovendien over een groot aantal bladen, die zich natuurlijk beijveren de lezers zooveel mogelijk te bewerken, terwijl boven dien verder belangrijke fondsen voor een groote reclamecampagne bijeengebracht wa ren. Alleen Frits Thjjssen, de groote industri eel, moet voor deze beweging maar eventjes 750.000 mark beschikbaar hebben gesteld. De tot heden bekend geworden cijfers wijzen evenwel op een geweldig fiasco. Tot heden verzwegen de bladen vanHugeüberg dan ook de voorloopige uitslagen der eerste dagen, een houding die gemakkelijk te be grijpen, is indien men de uitslagen der eerste drie dagen onder de oogen krijgt. Eenige dezer uitslagen laten we hier volgen: Te Bochum met 818.000 inwoners werd de eerste drie dagen slechts 509 stemmen voor het Volksbegehren uitgebracht, te Gel- zooals er altijd bijgevoegd wordt, moest door de politie verwijderd worden, zoo geparfumeerd als ze is! Haar broer heeft den „kleinen Hofmaker in het vestjeszakje, of de kunst om zich bij dames bemind te maken" van buiten geleefd en wil de theorie nu eens bij mij in praktijk brengen. En tante Degenberg zit er bij, niet wetende wat ze van dat alles zeggen zal." „Ge hadt 't moeten uithouden, Anneliseke; 't zet anders maar kwaad bloed. Ga weer naar boven! Bedenk, wat ge aan mama hebt beloofd!" Maar ik volgde mijn eigen zin en bleef. Ik kreeg een stoel, ging naast de oude vrouw zitten, en lokte daardoor een onweer uit, dat wel is waar al lang dreigend aan de lucht had gestaan, maar zich nu plotseling over mijn restje vrede en geluk uit stortte. Nicht Hemel had namelijk in haar latafel ge schommeld; allerlei boeken en saamgebonden pakjes brieven lagen vóór haar op tafel. Een oud schoolpetje met blauwe en witte strepen, erg gehavend door wind en weer, had zij over haar linkerhand getrokken en streek juist met de rechter als liefkozend daarover heen en weder, toen de deur van het woonvertrek krakend en dreunend werd dichtgeworpen en de heer des huizes met luiden, haastigen stap ons idyllisch verblijf binnen- stommelde. Waarschijnlijk had hij nog juist kun nen hooren, dat ik vroeg of die pet eens aan Robert Nordman had toebehoord? De nicht bleef op haar stoel zitten stil en ont hutst. „Dus zit gij hier?" vroeg hij mij. „Ik moet je verzoeken, je weer bij het gezelschap boven te voegen. Ge" zijt geen kind meer, ge zijt een vol wassen dochter in mijn huis, en ik kan eischen, kans zal kragen om de partij bijeen te hou den en voor uiteenvallen te behoeden. Er is de laatste weken aan verschillende groote effectenbeurzen een groote opruiming gehouden, waarbij tientallen verliezende suk kels hun dierbare duiten in de zakken van de slimmeren zagen verdwijnen. Niet alleen aan de Amsterdamsche beurs zijn tientallen uitgekleed, met 'toog op den naderenden winter is zulks dubbel onaangenaam, doch ook aan de buitenlandsche beurzen zjjn zeer harde tikken uitgedeeld, vooral te Berlijn is het raak geweest. Menigeen maakt graag een klein gokje en ongelukkig de zwakke beenen die er dan de eerste maal met winst uitkomen. De onder nomen gokjes worden dan steeds omvang rijker en als de bom barst dan zyn de ver liezen geweldig. Aan de Berlijnsche beurs zijn tientallen financieelen afgeslacht en velen komen hierdoor in een moeilijke positie. Een bekend notaris en advocaat, die met het geld zijner clientele heeft gegokt en des wege eveneens in de kou kwam heeft het nu veiliger gevonden het vaderland met be kwamen spoed te verlaten. Zijn tekorten beloopen naar schatting reeds meer dan 5 millioen. Deze notaris-advocaat heeft aan zijn zuster geschreven dat hij zich met zijn vrouw buiten Berlijn van het leven wenschte te berooven, doch nadien is reeds uitgelekt dat hijde noodige papieren had aangevraagd dat gij ten opzichte van dat huis je plichten ver vult. 't Verwondert mij zeer. Annelise, dat gij het gewauwel met zoo'n oude vrouw boven een beschaafd gesprek schijnt te verkiezen! Aan dien dwazen vertrouwelijken omgang met nicht Hemel zal ik een eind maken. Zij zet vrouw en kind tegen mij op, zooals ze vroeger mijn overleden vrouw en mijn neef tegen mij heeft opgestookt. Daaraan moet een eind komen! Morgen pakt gij je boeltje," dus wendde hij zich tot de oude vrouw, die opge sprongen was en in stomme ontzetting de handen in elkander sloeg. „Ge kunt naar Langenwalde gaan en in den molen wonen, zooals al lang be paald is, dat gij op je ouden dag zoudt doen. Hier zult ge in geen geval meer onheil stichten!" Nu moest hij even uitblazen, veegde zijn knijp bril op zijn mouw af en zag ons beiden een poosje met vernietigende blikken aan. Eindelijk wendde hij zich naar de deur. „Wolmeijer, wat bezielt je toch?" vroeg de oude nicht nu met bevende stem. „Wanneer heb ik ooit in je nadeel gesproken? Ik heb gezwegen, altijd gezwegen, dat weet gij beter dan ieder ander." „Ik heb volstrekt niet noodig dat ge zwijgt! viel hij uit, op zijn schreden terugkomend. „Hoort ge!" „Wel nu," hernam de nicht, „hoe kan ik dan stoken en ophitsen? Zoolang ik leef, heeft niemand mij dit nog ooit verweten. Maar ik kan wel gaan morgen aan den dag kan ik gaan wil ik graag gaan. Ge hebt gelijk, Wolmeijer 7— 't is beter!" Zij streek met den rug van de hand over het voor hoofd en begon toen met bevende vingers haar weinige armzalige herinneringen bijeen te pakken. „Zeg eens, Annelise, heb ik je ooit tegen iemand opgestookt?" vroeg zij, meenende dat hij het INGEZONDEN MEDEDEELING. voor buitenlandsch verblijf en gezien de hoogte tekorten zal er nog wel een en ander voor een gezellig reisje overschieten. Al deze min of meer ernstige financieels schandaaltjes, vroeger waren ze minstens even erg en talrijk doch stonden er meer doofpotten klaar, vallen in het niet bij de geweldige dranksmokkelarlj in Amerika. Honderden millioen dollars worden in de Vereenigde Staten uitgegeven om de drank- smokkelarij den kop in te drukken. De be reikte resultaten zijn betrekkelijk heel mager, al boekt af en toe de met de controle be laste ambtenaren een klein succesje. Dezer dagen hebben ze een der grootste benden onschadelijk gemaakt, daarbij een omvangrijk materiaal in beslag nemend en de hoofd personen arresteerend. Deze bende was uit stekend georganiseerd, modern bewapend, beschikte o.a. over snel varende motorboo ten, bewapend met mitrailleurs en lichte kannonnen en had zelfs een eigen radio station, waardoor smokkelschepen draadloos werden gewaarschuwd, ais de kust veilig was. De borrel zal na de arrestatie dezer bende natuurlijk nog weer duurder worden in Amerika, zoodat de prikkel om dit lucra tieve bedrflf uit te oefenen steeds grooter wordt. Nauwelijks zijn we den triomfantelijken tocht van den Zeppelin vergeten, we vergeten immers ook snel, of de EngelsGhen hebben reeds geslaagde proefvluchten met een nog grooter luchtschip ondernomen en waar schijnlijk zullen we ook dit Engelsche lucht monster hier kunnen bewonderen. De nieuwste attractie op vlieggebied is evenwel geweest de proefvlucht met de „Dox" het grootste vliegschip ter wereld, een product van de Dornier-fabrieken, be- hoorende tot het bekende Zeppelin-concern. Dit moderne luchtmonster met een lengte van 40, breedte van 48 en een hoogte van 6 Meter, biedt plaats aan 100 passagiers, heeft twaalf motoren die gezamenlijk een vertrek al verlaten had. „Nooit, neen, nooit!" barstte ik uit, nog nauwe lijks in staat om mij te beheerschen. „En ik zou mij ook nooit en door niemand laten opstoken, ik doe wat ik als recht erken." En ik balde de handen tot vuisten en vestigde de oogen fonkelend van toorn op den man, die in al het gevoel van zijn meerderheid schouderophalend op mij neerzag „Binnen vijf minuten wacht ik je boven; Brank witz wil een quatremains met je spelen." Ik antwoordde niet. Nu riep de nicht hem nogmaals van den drempel terug. „Ge zijt boos naar aanleiding van Brankwitz, Wolmeijer! Ja, en toch, al stond ik op het oogen blik voor de rechtbank, dan zou ik niets anders kunnen doen dan herhalen wat ik van morgen tot Annelise's moeder heb gezegd, dat hij een dagdief is, even knap om zijn geld door te brengen als zijn vader om 't bijeen te schrapen, en dat zijn zuster geen omgang is voor je vrouw en nog veel minder voor Annelise. Dit zeg ik nu nóg eens ten aan- hooren van Annelise, omdat ik nu tóch weg moet en gaarne zou willen, dat zij wist, hoe ik over die gasten boven denk. Nu, morgen zal ik op mijn tijd vertrekken, Wolmeijer, daar kunt ge stellig op aan." En ze greep mij bij den arm. „Ga nu gauw naar boven, Annelise; mama wacht. Ge behoeft geen angst te hebben, ga maar, ik heb nog een woordje met hem te spreken." Zij schoof mij voorbij den man van mijne moeder, sloot de deur achter mij en v bleef met hem alleen. (Wordt vervolgd)

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1