Anga m a IIS Boerenleenbank J. BE SALAMANDER j. Stoomwasscherij TWEEDE BLAD Hm&hm ONZE EILANDEN Middelharnis-Sommelsdijk O.JOPPE Cz. te SornmeJsdijk ■1» DAMES 'b „VOORNE& PUTTEN" Nieuw-Helvoet. Franco verzending door geheel Flakkee. M. SPOON Az. No. 98 19 OCT. 1929 Plaatselijk Nieuws T Regenjas, Demi-saison in fijne Engelsche fan- tasiestoffen en moderne Cravenettes, met en zonder ceintuur in rug 23.° Diverse modellen in prijzen van ƒ16.- tot 46.- ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 19 OCTOBER 1929, De bank leent gelden aan leden tegen 4.6 0/8 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3,84 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van dén kassier Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bi] ons Is sncces verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke Bi- beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge stolen Couvert mei 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding of teleurstelling. Koopt in zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op de lange baan geschoven te worden. Wij zijn vanouds bekend het soliedste adres. Let daar vooral op. Kipstraat 59, Rotterdam Vraagt gratis inlichtingen of prijscourant. NIEUW-HELVOET. MIDDELHARNIS. Evenals vorige jaren zal de Nutsbibliotheek Maandag 21 Oct. a.s. een aanvang nemen. Liefhebbers van lectuur kunnen iederen Maandag van 6 7 uur boeken ter lezing ontvangen in het beneden locaal v. d. Doele. E. H. B. O. Aan de oproeping die vanwege de vereeni- ging „Het Groene Kruis" in de bladen is verschenen tot het houden van een cursus Eerste Hulp Bjj Ongelukken hebben zich een 22-tal personen, dames en heeren gehoor gegeven. De cursus mocht ten hoogste 20 leerlingen tellen, doch men zal dispensatie vragen om alle leerlingen te mogen behouden. De lessen zullen worden gegeven of in de R. H. B. S., als daartoe een lokaal kan worden afgestaan, of in een der lokalen van de O, L, School. Als leider van den cursus zal optreden Dr. Arends van hier. Uitslag der aanbesteding van deElec- trische installatie aan de in aanbouw zljade Openbare U. L. O. School alhier: F. Renaud, Goedereede J 670,—. K. Witvliet, Middelharnis 915, W. Knöps, 1097,50. C. de Man, 1099, D. Blokland, 1256,-. M. Langbroek, 1549,50. Aan den laagsten inschrijver gegund. Voor de Tuinbouw-wintercursus alhier hebben zich 36 leerlingen aangemeld. Zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. gemeente aan de Christiaan de Vries- laan op te treden ds. G. H. Kersten uit Rot terdam en Dinsdagavond 7 uur ds. W. Lamain uit Leiden. In het tuintje van de wed. Abr. Vermaas staat thans voor de tweede maal dit jaar een gouden regen in bloei. Dit jaar zijn in het College van Kerk voogden en Notabelen der Ned. Herv. kerk aan de beurt van aftreding: als Kerkvoogd L. Vroegindeweij Wz. en als Notabel K. van der Sluis en S. Verhage Jz. F. Z. C. Dinsdagavond hield onze zwemclub haar jaarvergadering in de zaal van den heer Jacobi. Veel belangstelling was er van den kant van de zwemmers toen Dr. Arends zijn openingsspeech hield. Het deed zjjn zwem- mershart zoo'n genoegen dat er zulk een belangstelling voor deze meest gezonde van alle zomersporten was. Prettig deed het hem aan dat er zooveel enthousiasme was voor P. Z. C., die de leiding van de zwemsport op zich heeft genomen en zorgt dat de richting goed blijft. En dat alles ook dit jaar weer zoo goed is gegaan, danken we in de eerste plaats aan het werk van onzen secretaris, die zich heel veel opoüeringen heeft gegeven om de boel altijd maar door juist te laten loopen P. Z. C.'s secretaris is de groote spil van de Flakkeesche zwemsport en het deed nu den voorzitter zoo'n genoegen, dat er nu namens den leden, den heer M. Boomsmaeen stoffelijk blijk gegeven zou worden als bewijs dat de waardeering algemeen is. En vervolgens wordt .den verbaasden secretaris door mej. L. Ie Comte, namens al de zwemsters en zwemmers die hem hun zwemkunst danken, een prachtige leuningstoel aangeboden. Onder veel applaus wordt dit geschenk aanvaard en de heer M. Boomsma het woord verkrijgende, brengt allen zijn dank voor deze groote en aangename verrassing. Hij heeft hen geholpen uit enthousiasme voor de zwemsport en dat het zoo goed gelukt is komt door hun enthousiasme. Jullie hebben mee gewerkt om te willen zwemmen, daar om had ik de durf om het jullie te leeren. Enthousiasme moet niet van dén kant komen. Dat ik nu van jullie zulk een appreciatie krijg is prettig en voelt dankbaar aan en de secretaris hoopt dat hij ook volgend jaar tjjd mag vinden van jonge menschen zwem- enthousiasten te maken. Dr. Arends wenscht tot slot, dat de heer Boomsma niet zal denken die stoel is om te rusten, want dan zullen we volgend jaar de stoel zoolang opbergen als het zwem- seizoen duurt. Hij hoopt het met den heer Boomsma dat het het volgend jaar weer evengoed moge gaan als dit jaar. De rekening van den penningmeester, den heer Tan Oudgaarden, klopte als 'n bus en het bleek, dat P. Z.C. financieel ook gezond staat. De secretaris las de notulen en het jaar verslag, die zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Het hokje kost zooveel aan onderhoud, dat heel wat noodige verbeteringen moesten achterwege blijven. De dames voelden het zelf, zoodat nu voor dames hovende 16jaar ie contributie ƒ2,— is geworden, volgens bestuursvoorstel. De heer E. Bosma gaat naar India. Op 'dorste] van den heer Van Buuren wordt i» heer I. Zaaijer in zijn plaats commissaris 'an P. Z. C. Dr. Arends spreekt over de wenscheiykheid van een reddingsbrigade. Wanneer, al is het maar eens in de tien jaren een lid van de brigade een drenkeling het leven redt, dan is het bestaan al een succes. Van de zomer is af en toe wel eens geoefend in reddend zwemmen maar beter is het om direct een reddingsbrigade op te richten. Staande de vergadering werd ze geformeerd en 14 personen stelden zich beschikbaar voor menschlievend hulpbetoon. In de rondvraag werd nogmaals over dit punt gesproken; en het bestuur zal nader onderzoeken de quaestie van reddingsljjnen en haspel op het Havenhoofd. De heer Van Buuren gaf een wensch te kennen over de plank in het Haringvliet, om deze met een trapje uit te breiden. Direct werd een trap aangeboden door een der leden voor dit doel. Verder werd nog even gesproken over eigen zwemwedstrijden volgend jaar en de wen- schelijkheid van een trainer, die volgend jaar de zwemmers de modernste zwemslagen leert. "Waarna niemand meer het woord verlangt en de geanimeerde vergadering door den voorzitter werd gesloten. SPORTNIEUWS. VOETBAL. A.s. Zondag ontvangt Flakkee I op haar terrein aan den Langeweg N.H.S. I. N.H.S. I is momenteel het vraagteeken. Tot verleden week toe had ze het er nog niet erg best afgebracht; opeens schijnt er een groote kentering te zijn gekomen, want j.l. Zondag sloeg ze P.F.C. opeens met 8—2. Zoodat a.s. Zondag 2 ploegen in 't veld zullen zijn die beiden in den laatsten kamp 8 doelpunten maakten. We kunnen niet anders zeggen dan dat de ontmoeting zeer. interessant kan worden en persoonlijk hou den we Flakkee voor overwinnaar. Flakkee II trekt naar Rotterdam, waar ze in De Leeuw Van Spangen (D.L.V.S.) een zeer lastigen tegenstander zullen vinden. Waarlijk de overwinning zal zwaar te be vechten zijn; maar we hebben nog al moed op 'n goede uitslag. Als laatste voetbalverrassing het bericht dat Dilettant weer teruggekeerd is bij 2 B, zijnde een groote strop voor Luno. Luno stond door Dilettant's uittreden no. 1 krijgt, door de verloren wedstrijd, nu opeens weer 4 verliespunten, hetgeen Flakkee I leider maakt van 2 B. Een reden te meer voor geel-blauw om te trachten a.s. Zondag deze gebenedijde positie te handhaven en N.H.S. te slaan. Centrale Veiling voor doeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Woensdag 16 October 1929. Witte Kool 9,70 tot 10,— per lOOstuks. Savoye kool f 9,50 tot 10,70 per 100 stuks. Roode kool ƒ4,— tot 5,50 per lOOstuks. Andijvie 1,80 tot ƒ3,— per 100 krop. Calabas 10,- per 100 k.g. Beurré Clairgeau ƒ7,— per 100 k.g. Beurré Amalis 8, per 100 k.g. Bezie de Chamontel ƒ4,80 tot 8,60 p. 100 kg. Soldat Laboreure 8,10 per 100 k.g. Handperen (div. soort) ƒ6 tot 11 p. 100 k.g. Stoofperen ƒ5,— tot ƒ6,— per 100 k.g. Foppeperen ƒ5,10 tot ƒ8,- per 100 k.g. Le lectier 2,60 tot 4,60 per 100 k.g. Brederode 6,20 tot ƒ8,— per 100 k.g. Ponsperen 6,— tot 7,20 per 100 k.g. Goudreinetten 4,50 tot 14,60 per 100 k.g. Boumanreinet 7,60 tot /ll,30perl00k.g. Gieser Wildemans ƒ6,— tot ƒ11,— p.lOOk.g. Campagners 3,70 tot 8,70 per 100 k.g. Bismarck 6,per 100 k.g. Sterappels 11,— per 100 k.g. Zoete appelen 8,40 tot 9,40 per 100 k.g. Druiven 29,80 per 100 pond. Tomaten ƒ1,— per 100 pond, Kaas (volvet) 0,59 per pond. Boter 1,25 tot 1,26 per pond. Veiling van Donderdag 17 Oct. 1929. Kipeieren 46 51 kg. ƒ6,501. 7,20 id. 58-62 9,15 t. 9,30 id. bruin 61 9,45 9,55 Eendeieren 6,50 tot 6,85, Poelpetaateieren 5,10, Alles per 100 stuks. Bazar „De Volkszang". Woensdagavond j.l. werd deze bazar dooi den WelEd. Heer W. C. van As (voorzitter van het Nut van 't Algemeen) voor een talrijk publiek geopend. Spreker schetste in 't kort het verleden van den Volkszang (welke bijna 25 jaar bestaat) en hoe zij uit het N. van A, is voortgesproten. Ook de oude directeur M. M. J. Vletter, bleef bierbtj niet onaan geroerd. Spreker eindigde zijn schoone rede vervolgens: Intnsschen is de bazar geopend en de sympathie der inwoners blijkt uit dat gene, wat zij hiertoe hebben bijgedragen. Moge deze groeiend zijn voor haar voort bestaan en om haar 25-jarig bestaan waardig te vieren. Dat hebben zjj verdiend en dat waarborgt ons de voortzetting van „De Volks zang". (Daverend applaus). We raden het publiek, dat de bazar tot nog toe niet bezocht, dringend aan een kijkje te nemen. Het geheel maakt een mooi architectonisch effect. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept! 5180 H.L. uien 3985 H.L. aardappelen en 830 H.L. paarde- peen. Prijzen waren van uien 2, aard appelen 1,40 en peen ƒ1,— per H.L. De heer M. R. Groenewege onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, slaag de dezer dagen voor diploma Handen arbeid. Op de alhier gehouden veiling van woon- en winkelhuis, en een perceel tuinland van den heer Jos. Kern is ingezet als volgt: Koop I. Woon- en winkelhuis door Joh. Kern te Middelharnis op 3500. Koop II. Woonhuis waarin wordt uitgeoefend door Joh. Kern te Middel harnis op 2740. Koop III. Een perceel tuinland door J. Uijl te Sommeisdijk op 770. DIRKSLAND. Door de Afd. het „Groene Kruis" alhier, wordt van 4 tot 18 Nov. a.s. een moedercursus georganiseerd. De cursus leidster is Mej. van Hattink. Deelneemsters kunnen zich aanmelden bij het bestuur. De vorige week werd uitgevoerd: 114200 K.G. aardappels, 180000 K.G. peen, 320000 K.G. ajuin en 27300 K.G. poters. De prjjzen van deze producten bedroegen op de Beurs van j.l. Donderdag resp. ƒ1.30, ƒ1.—ƒ1.75 en 0.90 per H.L. Tegen een vijftal personen is procesver baal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet, terwijl een werdver- baliseerd wegens het rijden met een wagen waarvan de wielen niet waren ontdaan van slijk en L. P. wegens het rijden met een landbouwwagen zonder licht. De collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft in deze gemeente ruim 38,— opge bracht. HERRINGEN. Het zoontje van den heer v. Rumpt had het ongeluk van een steilen dijk met de fiets te vallen, waardoor hjj een gapende wonde in zijn hoofd bekwam. MELISSANT. Bij de gehouden afslag van een woonhuis met schuur van L. Mijnders, is dit afgemijnd door Joh. Tieieman voor 2010,—. Een woonhuis van A. C. v. d, Mast door Joh. Holleman voor 500,—, en het woonhuis van Joh. Frederiks door Joh. Hol leman voor 850,— voor J. v. Tiggeien. Bij het overspannen reed een wagen van den landbouwer K. C. v. Loon van den Molendijk in de sloot. Behoudens de schade aan den wagen liep dit ongeluk goed af. STELLENDAM. De vorige week zijn van hier 300 H.L. aardappelen, 1000 H.L. uien en 600 H.L. koepeen verzonden. Bij den landbouwer J. L. Koese werd een pompoen geplukt, die het kolossale ge wicht had van 17 K.G. hetwelk zelden voor komt. Op de voordracht voor hoofd der Open bare lagere school zijn geplaatst: 1 M. Broods- hooft te Dirksland, 2 P. Vis te Oude Tonge en 3 F. Fransen te Dalfsen (Overjjsel). GOEDEREEDE. A.s. Maandag wordt hier de ouderdomsrente uitbetaald. OUDDORP. Tegen een persoon alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens beleedi- ging van een vrouw en een manspersoon. Alhier besteed men voor de uien ƒ1,50, Blauwe aardappelen ƒ2,— en Eigenheimer aardappelen 1,20. M. Pijl had aan de breeden weg zijn rijwiel tegen een paal vlak bij de Tramlijn gezet en was bij een bewoner daar een boodschap doen. Bij zijn terugkomst was zijn fiets verdwenen. Door de-tram die onder wijl was gekomen werd het rijwiel gegrepen en een eind meegesleurd, dat het waarder loos werd. Donderdagmiddag had hier een staking plaats aan de Kil, door een 10-tal dragers van pulp uit het schip op de wagen te dragen, doch duurde maar ruim een kwartier door dat zij meer loon kregen. Ze gingen allen weer aan het werk. A.s. Maandag en Dinsdag wordt hier de Ouderdomsrente uitbetaald. Toewijzing korpsen en datum van op komst. Dienstplichtige 1930. A. Akershoek 14 Reg. Inf2e school, 2e ploeg, tijdvak 1 10 Oct. W. Akershoek, D. Berkenbosch, G. de Jong, H. Sandifort, H. v. d. Sluis en T. Tanis 14 Reg. Inf., 2e school, le ploeg, tijdvak 16—25 Maart 1930. Allen Bergen op Zoom. NIEUWE TONGE. De rekening 1928 van het Burgerlijk Armbestuur sluit als volgt: inkomsten 3698,65 uitgaven 3358,15 batig saldo 340,50. De prijzen der veldvruchten zijn als volgt: uien 1,75, koepeen ƒ1,— en aardap pelen 1,30 per H.L. Bij een gehouden stemming van drie gemachtigden van het Kiescollege in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren C. Kievit Lz. J. Keijzer en A. v. Alphen Hz. en als obderling en diaken zjjn aan de beurt van aftreding resp. de beerenL.Zweerusen J. Breur Gz. "Woensdagmiddag j.l. had het zoontje van de heer G. Dorst het ongeluk, bij het achteruit rijden van een vrachtauto van de heer C. v. d. Vliet onder het achterwiel te recht te komen. Zwaar gekneusd werd het ventje op een ladder in de ouderlijke woning thuis gebracht. Dr. van Gelder alhier, ver leende geneeskundige hulp, en oordeelde overbrenging naar het Ziekenhuis te Rot terdam noodzakelijk, Als een bijzonderheid kan worden get meld, dat de heer H. Waling alhier, in zijn tuin een pompoen plukte welk een gewicht had van 29 kilo. OUDE TONGE. De huisvrouw van dhr. P. van Peperstraten is naar het St. Fran- ciscusgasthuis te Rotterdam overgebracht tot het ondergaan van een operatie. Voetbal. Zondag a.s. spèelt „N. H. S.' Dirksland tegen „Xerxes" van hier op het terrein aan den Molenweg alhier. Dhr. H. Hartman Wz. is dezer dagen per s.s. „Nieuw-Amsterdam" naar Noord- Amerika vertrokken, tot verbetering van positie. De indeeling van delotelingen der lich ting 1930 is als volgt: 3e halfreg. 2e Reg. Huzaren, 2e pleg te 's-Gravenhage, tijdvak van inlijving 110 April 1930; P. Arensman en J. van Schouwen; meergenoemd Reg.le ploeg, tijdvak van inlijving 110 Januari 1930, Chr. Sala; 2e Schoolcomp. 14 Reg.Inf. 2e ploeg te Bergen op Zoom, tijdvak van inlijving 110 October 1930. 0. Bogerman, R. van Eek, L. W. van der Sluijs, I. van der Vliet en F. van Wezel; 2e Reg. Veld. Artillerie, bereden, 2e ploeg te 's-Gravenhage, tijdvak van inlijving 16—25December 1930, H. Jonker; Schoolcomp. van den Motordienst le ploeg te Haarlem, tijdvak van inlijving 1625 April 1930, P. J. Viergever; 2eSchooli comp. 14 Reh. Inf. Ie ploeg te Bergen op Zoom, cijdvak van inlijving 110 December 1929, H. A. van Vugt,(aangewezen voorop leiding tot onderofficier.) (Adv.) OPENING LANDBOÜWWINTERCURSU8, Op 14 October 1929 werd alhier de land- bouwwintercursus officieel geopend. De cur sus wordt gegeven door den heer K. van Asperen, hoofd der Bijz. school alhier, in een der lokalen van deze school en wordt gevolgd door ruim 20 leerlingen uit de ge meenten Oude Tonge, Den Bommel en Oolt- De voorzitter van de afd. „Oostelijk Flak kee" van de Hollandsche Mij. van Landbouw, de Ed. Achtb. Heer P. van Schouwen, bur gemeester dezer gemeente en de Heeren L. Slis en C. Z. van Loon waren tegenwoordig als leden van de Commissie van toezicht van dezen cursus. Met een kort woord van ge noemden voorzitter, waarin in het bijzonder de aandacht werd gevestigd op het nut van de uitbreiding van de kennis op landbouw gebied in het algemeen en meer speciaal voor zooveel betreft de nieuwere bemestings methoden, de kennis van de verschillende grondsoorten en de daarin voorkomende plantenvoedingsstoffen, de bestrijding dei- onkruiden en verder het gebruik der nieuwere machines op landbouwgebied, werd deze les ingeleid. In het bijzonder vestigde sprei de aandacht van de cursisten op de nood zakelijkheden van het aandachtig en geregi volgen der lessen en het zoo weinig moge lijk verzuimen daarvan, daar deoptedoene kennis van zeer groot belang kan zijn voor den toekomstigen landbouwer en hem in het bedrijf zijner ouders en later in eigen bedrijf zeer goed te pas zal komen. Met den wensch, dat deze cursus zal kun nen bijdragen tot het zoo economisch moge lijk uitoefenen van het landbouwbedrijf op ons vruchtbaar eiland en meer speciaal in onze omgeving, en tevens dat deze rijke vruchten zal mogen afwerpen, verklaarde spreker dezen cursus voor officieel geopend. OOLTGENSPLAAT. B. en W. hebben aan besteed het opruimen en vervoeren van sui ker bietengrond, van de kade alhier en de Galatheesche haven. Laagste inschrijvers waren voor de Kade L. Kloet en A. de Vos voor 122,— en voor de Galatheesche haven W. van Dam Jzn. voor 98,50. Werd verleden week aanbesteed het bouwen van een nieuw huis voor het hoofd der Bijz. school, de uitvoering van het werk is niet gegund. B. en W. hebben vergunning verleend aan A. van der Welle voor het bouwen van een schuur achter zijn woning. Aan den heer H. Don is eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Bijzondere school. Dinsdag 22 October a.s. zal in de Open bare school een voorstelling gegeven worden met de schoolbioscoop. Vertoond zuilen wor den o.m. Niagara-Watervallen, Zoetwatervis- schen en Zeeland, Verder nog eenige komische films. Het 3-jarig dochtertje van den heer J. J. Wessels kreeg al spelende een trapleer op haar lichaampje. Met gebroken beentje werd de kleine opgenomen en moest zij ver voerd worden naar een der ziekenhuizen te Rotterdam. Vergadering van den Raad der ge meente Ooltgensplaat, op Dinsdag 15 October 1929, des namiddags 3 uur. Voorzitter Burgemeester Donkersloot. Afwezig met kennisgeving de heer J. van Nieuwaai. Het nieuwe raadslid de heer W. van Kem pen D.Wz. legt, alvorens zitting te nemen de vereischte eeden af. De voorzitter sprak hem daarna toe en wenschte hem geluk. Spreker zeide, dat kritiek van de zijde van het publiek niet uit zal blijven, doch als de heer Van Kem pen dan weet, dat hij de belangen der gee meente heeft behartigd met al zijn krachten dan zal die kritiek hem niet deren. De heer Van Kempen dankte voor het gesprokene. De voorzitter opende de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering wer- u Bronchitis i Bronchitis en Kinkhoest Siroop per flesch 1 g(d. Bonbons per doos 60ct Bij Apoih. ta Drogisten (Adv.) den voorgelezen, welke onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven van den heer P. Bom, met dank zegging voor de genoten salarisverhooging. Advies van den Inspecteur op het Lager Onderwijs om in de vacature aan de Open bare School een onderwijzeres te benoemen. Missive van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij mede- deeling dat de vergoeding voor salarissen voor de R.K. School te Achthuizen is vast gesteld op 10956, Rapport van den Keuringsdienst van Waren omtrent de werkzaamheden in deze gemeente verricht in het afgeloopen kwar taal.» gehouden inspecties 19, monsters ge nomen van melk 22, van andere waren 8, waarschuwingen uitgereikt 1 en processen- verbaal opgemaakt 1. Al deze stukken voor kennisgeving aan genomen. De heer Hobbel wilde, in verband met het advies van den Inspecteur op het Lager Onderwijs, de opmerking maken, dat het beter is om een onderwijzer te benoemen en niet een onderwijzeres. Een onderwijzer kan zoo noodig het hoofd tijdelijk vervangen. De heer Van Kempen zeide, dat hij het standpunt van den heer Hobbel deelt, een onderwijzer is beter voor het onderwijs dan een onderwijzeres. De heer Hobbel! dat heb ik niet bedoeld. De voorzitter merkt op, dat het hoofd altoos kan worden vervangen door een onder wijzer en zoo niet, dan zou een tijdelijk hoofd benoemd kunnen worden. Spreker zou niet gaarne iets doen tegen het advies van den Inspecteur in, doch willen de heeren besluiten om een onderwijzer te benoemen dan zal hij zich daarbij neerleggen. De heeren moeten er aan denken dat de nieuwe leer kracht dan wel eens voor rekening der ge meente kan komen. De heer Van Es vindt dat het paard achter den wagen spannen. In de vorige zitting is besloten om advies te vragen aan den Inspec teur alvorens tot oproeping van sollicitanten over te gaan. De voorzitter zegt dat de Inspecteur goed op de hoogte met de onderwijsaangelegen- heden is en men dus gerust zijn advies kan opvolgen. De heer Van Gurp zegt.' als wij iets over een half jaar pas zien, dan ziet de Inspec teur dat nu al. Wordt besloten een onderwijzeres te bei noemen met acte gymnastiek en handwerken. Verder werd gunstig beschikt op het ver zoek van het bestuur der Bijzondere School om beschikbaarstelling van 1657,80 voor den aankoop van leermiddelen, bjj het in voeren van het zevende leerjaar noodig ge worden. Een verzoek van dat bestuur om verbou» wing overdekte speelplaats bij die school werd gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Besloten werd een leening aan te gaan groot 8500,— k 5 bij de bank van Ned. Gemeenten te 's»Gravenhage, voor den tijd van 15 jaar ten behoeve van de gasfabriek Oost-Flakkee. Deze leening is het aandeel dezer gemeente in de. leening van 30.000,-, noodig voor vernieuwingen en uitbreiding. De heer Van Es bad bezwaar om voor vernieuwingen te leenen, voor uitbreiding is dat wat anders. De voorzitter was het daar mee eens, doch zoo mocht de gasleening niet beoor deeld worden. Het geld is niet weg. In 1942 is het contract met de Mabeg ten einde, dan wordt niet meer geleend, tenzij dat contract weer verlengd wordt. De begrooting van het Vleeschkeurings- bedrijf te Oude Tonge werd goedgekeurd. De ontvangsten en uitgaven bedragen 3514,94. Op het suppletoir hondenbelastingkohier werden geplaatst Anth. v. Dam, L. v. Dis, J. Langeweg, Jan Neels, H. van Asperen, A. van Nieuwaai, B. Gootjes en Joh. Huir brechtse, voor totaal 28,—. Rondvraag. De heer Hobbel vraagt verbetering der zinkputten aan den Noord-Achterweg. De voorzitter zal deze zaak met den ge meente-opzichter bespreken en trachten dit euvel te ondervangen, hij gelooft dat dit met geringe kosten kan geschieden. De heer Hobbei bracht ter sprake de 14 dagen landbouwveriof en de week herfst- vacantie. Spreker vroeg of het niet wensche» lijk was deze twee aaneengesloten te doen vallen, opdat de kinderen meer tot hulp der ouders zullen kunnen zijn. De voorzitterIeder lid van den raad kan aanmerking maken op de vaststelling van landbouwveriof door B. en W. en de vacan- tie kan veranderd worden. De heer van Gurp wil de groote vacantie niet voor 15 Augustus doen vallen, dan heb ben de ouders meer aan hun kinderen. De voorzitter wil geen gelegenheid geven de kinderen te exploiteeren. Wij mogen niet meewerken om de groote vacantie voordat doel te wijzigen. De eerste 3 volle weken in Augustus moet de groote vacantie ge geven worden. De heer van Gurp bepleit verder de nood-

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 5