Leest„Onze Eilanden" Vrouwenhanden i INGEZONDEN MEDEDEELING VERSLAGEN •^^PllWOL I I RECHTZAKEN LANDBOUW JEUGDHOEKJE ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 19JOGTOBER 1929. v.ROSSEM'* ZEEPAARD ISct LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. De Schoolvrede. Als getrouw lezer van „Volksonderwijs" komen na het doorlezen van Uw (ons) orgaan steeds myn gedachten weer op den zoo eigen' aardigen schoolvrede, die in ons klein landje heerscht. Men behoeft werkelijk geenpessi- mist te zijn, wanneer men, na zich steeds weer van den inhoud van „Volksonderwijs'' op de hoogte gesteld te hebben, tot de con- clusie komt, dat van een vrede op school gebied in ons land geen sprake is. Eigenlijk is de openlijke oorlog van vbbr de z.g. gelijk stelling veranderd in een guerrilla. En nu kunnen we wel j eremiaden laten hooren over de ontzaglijke toestanden die er heerschen, over het parasiteeren van elk richtinkje op de staats- en gemeentekas, over het enorme schandaal, dat in kleine dorpjes 3,4 en meer schooltjes worden gesticht, hetgeen buiten gewone bedragen verslindt, over de heer schappij van de kleinst mogelijke minder heden in de verschillende plaatsen over de groote massa, over gemeentebudgets die voor 50 bezwaard zijn met onderwijsuitgaven - maar daarmee komt men er nietl Ik kan mij voorstellen, dat de groote mate van vrijzinnigheid en vrijzinnig denken van een deel van ons volk het principe, van voor elk beginsel een school, gaarne als zoodanig aanvaardt, Is het juist niet kenmerkend voor het vrijzinnig ideaal door alle tjjden heen geweest, dat het, de meeningen van anders denkenden eerbiedigend, de grootst mogelijke verdraagzaamheid heeft getoond. Echter als blijkt, dat men in 't nastreven van z'n vrijzinnigheidsideaal een situatie schept, verderfelijk voor het kind, het ge meenschapsgevoel, het volkswelzijn - dan wordt het m.i. tijd precies te zeggen, wat gezegd moet worden. En dat is dit: De voorstanders van het Openbaar onder wijs hebben getoond eerljjk te willen mee werken aan de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Gebleken is, dat de gelijkstelling in uit voering met zioh mede brengt: geldweg- smijtertj, schandelijk vegeteeren van iedere beginselnuance op de algemeens kas Waar zoo de toestand is, precies zoo en niet anders, daar hebben wij, daar heeft „Volksonderwijs" een ander standpunt in te nemen dan het tot nog toe gedaan heeft. Wèg met de gelijkstelling, die slechts in gezelschap van de meest schandelijke exces sen schijnt te kunnen plaats hebben. Wèg met de schoolguerrilla. Wij vrijzinnigen heb ben, als aanhangers van de grootst mogelijke verdraagzaamheid - nu gebleken is dat deze met de z g. gelijkstelling zeer ernstig ge schaad wordt - tot taak, onze volkskracht en onze volkséénheid, onze volkswelvaart te verdedigen. Het groote volksideaal van een „één en ondeelbaar" volk, dat ons land de staatsschool, de openbare school, de school voor geheel ons volk, gaf, dat ideaal schijnt mij door Volksonderwijs nagestreefd te moe ten worden. De Staat, die slechts Nederlan ders kent, uitgaande van het eminente Grond beginsel, dat alle Nederlanders voor de wet. dus voor den Staat gelijk zijn, die Staat heeft ervoor te zorgen, dat alle kinderen goed en hetzelfde onderwijs krijgen. En wie geen genoegen kan nemen met dat goede door den Staat verstrekte onderwijs - welnu, hij zorge dan maar voor z'n eigen onderwijs, natuurlijk onder waarborg van deugdelijk heid en met inachtneming van de Leerplicht wet. Hiervoor spreke Volksonderwijs zich uit! En dan - liever een openlijken oorlog (die niet door ons, maar door de tegenstanders van één school voor één volk gevoerd zal kunnen worden) dan de huidige guerrilla. Wèg met het gelijkstellingsbeginsel, dat een millioenen verslindend en volksverdeelend beginsel blijkt te zijn. Volksonderwijs ijvere voor: één volk - één school! H. van Staveren. Kaartjes, als bewijs van instemming, gaar ne: Parkstraat II, Assen. Een volgenden keer hopen wjj een uitéén zetting te geven van de doopbelofte en de Openbare School. Verslag van de vergadering van den Baad der Gemeente MELISSANT op Woensdag 16 October des n.m. 2\ uur. Voorzitter Burgemeester de Visscher. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken i Een schrijven van Ged. Staten waarin werd medegedeeld dat de uitkeering inge volge de wet 1897 zal bedragen 1703,—. Een verzoek van verschillende landbouwers die buiten de gemeenten wonen om toch zooveel mogelijk te helpen bevorderen dat ook zij van electriciteit worden voorzien. Voorzitter zeide dat dit nog een kwestie van de toekomst was en daarvan thans weinig te zeggen is. Echter zal t. z. t. natuur lijk getracht worden die menschen te voor zien. Ligt het al te ver uit het normale net, dan zullen zij wel een garantieverbruik moeten vaststellen, opdat de zaak zelve dan van die levering geen schade °ndervl.ndt' Vogelaar vroeg of de Raad kan veilangen dat de leiding daarheen wordt gelegd. Voorzitter antwoordde bevestigend, doch het bedrijf moet er geen schade janhebbien. Struik zeide het dan zelfs nog biliyk te vinden als de gemeente de eventueele schade betaalde Die menschen betalen evengoed een groot deel der belastingen. Ze genieten toch reeds weinig van het weA voor de gemeenschap en zou ze dit niet willen ont- h°Vogeiaar was dit met Struik eens. Laat ieder er van profiteeren en laat de raad een ruim mogelijk standpunt innemen. Besloten werd t.z.t. daarop terug te Procesverbaal van de kasopname bij den Gemeente-Ontvanger, waaruit bleek dat®en bedrag in kas was van 1057,94| overeen komstig boeken en bescheiden. ht 3. Vaststelling begrooting Vleeschkeu rii^gsbedryf 19g^°jden voor deze begrooting vast te stellen met een ontvang en uitgaaf van 4721,50, wat betreft den gewonen dienst en in ontvang en uitgaaf voor wat betreft den Kapitaaldienst met 10275, 4 Verhuring tuingrond. B. en W. stelden voor om de 347 roeden tuingrond gelegen aan den binnenweg te verhuren k 0,60 per roede en daarvan dan 9 tuintjes te maken. Struik had wel gaarne dat zj), wien de tuin is ontnomen daarop de voorkeur kregen. Voorzitter zeide dat daarvoor wel iets te zeggen was, en stelde voor om alzoo dan te handelen. Alzoo werd besloten. 5. Benoeming Bestuurslid Waterleiding- commissie, in de vacature J. j3ie.linS' Voorzitter deelde mede dat de aanbeveling was de heer van Nieuwenhuüze. Na. ge houden stemming bleek de heer van Nieu- wenhuljze met 6 stemmen benoemd tenjn en deze liet zich de benoeming dan ook wel- gevallen. 6. Benoeming gemeente-opzicl B. en W. stellen voor den beer p.Tieleman wederom voor het tijdvak van 1 jaar - noemen, alzoo werd met algemeene stem- m Goedkeuring Contract Landarbeidersver- ee«'tter deelde mede dat dit geennieuwe punten inhield en stelde voor dit comform het voorstel goed te keuren. Benoeming 3 leden voor de commissie van beroeo voor de Landarbeiders-vereemgrag. i Voorritter deelde mede dat reedsde be.de wethouders zich daartoe bereid hebben ver- klKori stelde voor bij acclamatie het college van B. en W. daarvoor dan te b®™®®?®". Voorzitter meende dat er yooi h®t?d®, een landbouwer zitting kon hebben daar hq van die landaangelegenheden nu zoo geen V6Daarna'werd toch besloten het college van B. en W. alzoo te benoemen. 9. Verhuring woning hoofd der 3®kool. B en W. stelden voor aan den heer Bacnei die woning wederom te verhuren voor ƒ350 per jaar. Alzoo werd besloten. 10. Gemeentebegrooting dienst 1930. De commissie van onderzoek rapporteerde dat zij geene aanmerkingen had op deze begrooting en mitsdien voorstelde deze alzoo ,st te stellen. j. "Wel moet de commissie opmerken dat de boomen aan den nieuwen weg veel door de iepziekte zijn aangetast en steide voor hier voor nieuwe te planten. Ook achtte zt) he gewenscht de nieuw aangelegde zijwegen te walseD, daar deze thans haast onbegaanbaar ^Voorzitter zeide wat betreft het eerste of het wel vast staat of we aan dien nieuwen weg boomen zullen planten. Die weg is voor het tegenwoordig verkeer toch al smal en ver dient het nu aanbeveling die boomen daar weer te plaatsen. Kort meende dat het beter was geen boo men te plaatsen, alhoewel hij het schoone ervan boploitte. Joppe was ook wel van oordeel als er boo men gepoot worden deze toch iets achteruit Vogelaar vroeg of die grippen niet gedempt kunnen worden, dan zouden er wel hoornen kunnen komen, want ongetwijfeld is dat toch mooier dan een kale weg. Voorzitter meende dat het dempen der grippen niet zou gaan, want waar moet de afwatering door plaats hebben. Heeren, die weg is voor twee rijen werkelijk te smal. Vogelaar! En boomen aan een zijde van den weg is heelemaal niets. Besloten werd dit nog even aan te zien en aan B. en W. over te laten. Voorzitter deelde mede dat het walsen die wegen wel een eind zou verbeteren, getracht zal dan ook worden dit gedaan te krijgen. De moeilijkheid is natuurlijk om een wals to krijgen. Vogelaar vroeg nog verlichting voor die nieuwe binnenwegen. Voorzitter zeide dat het haast de moeite niet was, gezien de electrificatie, om nog nieuwe lantaarns te koopen. Vogelaar meende dat het niet aangaat dat zoo te laten. De menschen loopen gewoon te dwalen en kunnen hun weg niet vinden. Kort meende dat er nog wel meer van die hoeken in de gemeente waren. Van Nieuwenhujjze was ook van oordeel, dat het plaatsen van een lantaarn wel ge wenscht was. Besloten werd een hulplantaarn aldaar te plaatsen. Daarna werd de gemeentebegrooting in ont vang en uitgaaf goedgekeurd met /"50444,93J. Daarna werd vastgesteld de begrooting voor het algemeen armbestuur met een ont vang en uitgaaf van 10056,38J. 12. Adres Sande om verhooging van zijn jaarwedde voor het behaalde politiediploma. Voorzitter zeide dat dit nog pas kort is gekomen en stelde voor dit verzoek nog aan te houden tot een volgende vergadering, waartoe werd besloten. 13. Voorstel aankoop van grond van Trom mel gelegen buiten de rootjiyn. B. en W. werden gemachtigd tot aankoop over te gaan. 14. De gemeentebegrooting dienst 1929 werd met enkele af- en overschrijvingen gewijzigd. 15. Rondvraag. Struik vroeg of het niet mogelijk was de straatlantaarns twee dagen vroeger en wat langer te laten branden bij opkomende en afnemende maan. Het is nu weer voorgekomen dat het ver schrikkelijk donker was. Den lantaarnopste ker treft in deze geen schuld, want die heeft zijn instructie op te volgen. Vogelaar zeide, dat daarover ook dit voor jaar al gesproken is. 't Is zeer lastig, en vooral bij het huis van den dokter dient toch geregeld een lantaarn te branden. Van Beek achtte het beste de regeling daarvan op te dragen aan den gemeente op zichter. Van der. Spaan: En dan is het wel ge wenscht dat de lantaarns allemaal branden. De helft is over het algemeen geregeld uit. Joppe vroeg of het niet beter was het laatste gedeelte van den weg bij de wei van Wiechel te verhuren. Datj doet daar toch nog geen dienst de eerstejarenennuwordt het er een rommel. Voorzitter meende dat het wel een ge schikte plaats was voor berging van grint. Kort vroeg nog hoe het staat met de electrificatie. Voorzitter zeide dat de statuten thans by den Minister van Justitie zijn ter goedkeu ring, dat deze daarna door de raden behan deld moeten worden. Ondertusschen wordt er echter geregeld gewerkt met de voorbe reidingen. Daar nu niemand meer het woord ver langde sloot de voorzitter de vergadering. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank dooi (Adv.) KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag II October 1929. (Vervolg.) Bjj verstek werden veroordeeld: J. T. wegens openbare dronkenschap te Stad aan 't Haringvliet, 12 subs. 6 dagen hechtenis. Voor herhaling idem. C. d. J. en P. d. J., wegens het baldadig met steenen gooien te Ouddorp, ieder 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. S. L. te Middelharnis, wegens overtreding der- Leerplichtwet 6 boete subs. 6 dagen hechtenis. J. V. te Stellendam, wegens het laten loopen van runderen op grond van een an der 4 boete subs. 4 dagen hechtenis. D. H. I. wegens het rijden te Dirksland met een auto zonder wettig nummer en let- terbord, 8 boete subs. 8 dagen hechtenis. A. H. wegens openbare dronkenschap to Middelharnis 10 boete subs, 10 d. hech tenis. I. J. wegens rijden met motor zonder ach terlicht (wordt aangehouden). O. H. wegens loopen op weiland van een ander 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. C. de V. wegens ryden zonder nummer en rybewys 6 boete subs. 6 dagen hech tenis. C. K. wegens openbare dronkenschap 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. A. v. d. K. wegens overtreding der Vis- scherywet te Ouddorp, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. R. v. E., wegens rijden op den Westdyk op verboden uren 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. C. v. d. L. wegens loopen op land van een ander 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. H. v. d. K. en J. v. d. K. wegens ryden zonder licht, beiden 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. A. Gr wegens ryden op den Oostdyk in verboden uren 5 boete subs. 5 dagen hech tenis. C. J. v. d. V. wegens overtreding der Leer plichtwet (wordt aangehouden). J. B. te Herkingen, wegens overtreding der Leerplichtwet 12 boete subs. 6 dagen hechtenis. J. C. H. te Nieuwe Tonge 2 boete subs- 2 dogen hechtenis. W. v. B. 2 boete subs. 2 dagen hecht. J. K te Oude ToDge wegens rijden zon- 1-r licht 5 boote subs. 5 dagen hechtenis. J. V. wegens het laten loopen van een bit op grond van een ander. Schuldig ver klaring zonder oplegging van straf. J. J. N. wegens ryden zonder licht 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. L. T. wegens autorijden zonder licht 8 subs. 8 dagen hechtenis. Wed. W. wegens overtreding Leerplicht wet 12 boete subs. 6 dagen hechtenis. (Verbetering in 't verslag van de courant van Woensdag. In de zaak tegen K. D. die beesten op grond van een ander had laten loopen, leze men in plaats van den naam Kastelein, Hardux (te Nieuwe Tonge). Najaarsbemesting onzer Wintergranen. De tijd voor het uitzaaien onzer winter granen is weer aangebroken. Zienwy terug op het resultaat van de laatste oogst, dan kunnen wij slechts matig tevreden zyn. Weliswaar is door het prachtige weer de oogst in prima staat binnengekomen, waar door de kwaliteit van het graan niets te wenschen overliet, de wereldprijs ervan is echter te laag om de teelt goed loonend te maken. Een geluk is nog dat, gelijk wy reeds schreven, de kwaliteit zoo goed is, en de stroopryzen momenteel nog al hoog zijn. Daar het zich laat aanzien dat de graan- pryzen in de naaste toekomst aan geen groote schommelingen onderhevig zullen zijn, waardoor de tegenwoordige graanteelt weinig rendabel zdl zyn en wij deze teelt om verschillende redenen niet in het land bouwbedrijf kunnen missen, zal het zaak zijn te trachten de opbrengsten aan graan en stroo nog te verhoogen,en zoomogelijk, de productiekosten te verlagen. En dan den ken wij in de eerste plaats of er bij de stikstofbemesting niet wat te bezuinigen valt door gebruik te maken van de stikstof meststof Kalksalpeter. In ieder geval is de kalksalpeter een zeer voordeelige stikstof- meststof met zeer goede eigenschappen waardoor hy dus, ook voor de bemesting van graangewassen, alleszins in aanmerking komt. Tot zijn goede eigenschappen be- hoorende, noemen wij enkel dat zijn totaal gehalte van 15 j stikstof is gebonden aan ongeveer 28 kalk, waardoor de bodem structuur gunstig wordt beinvloed, in zoo verre dat geen korstvorming veroorzaakt wordt, en zoodoende vaak tijd en arbeid be spaard zal worden. En dan hebben wij ook z(jn voordeeligen prijs, waaraan wij in dit artikeltje meer de aandacht wilden schenken. Hoeveel kalksalpeter en wanneer wij dit onze graangewassen zullen geven is op een afstand niet gemakkelijk te zeggen, het ligt er geheel aan in welken toestand het land na den vorigen oogst is gebleven. Dit te be- oordeelen en daarnaar de bemesting in te deelen is nog een voorname factor tot het verkrijgen van een gewas dat nog geldelyk voordeel afwerpt. Wy kunnen echter wel opgeven een hoeveelheid van 200 400K.G. INGEZONDEN MEDEDEELING. per H.A. al naar het land in goede of minder conditie verkeert. Als tyd van aanwending zou het vroege voorjaar gegeven kunnen worden, omdat de stikstofbemesting in den vorm van kalksal peter geschikt gegeven kan worden als over bemesting en de plantjes vóór en in den winter toch weinig van het gegeven plan ten voedsel profiteeren. Maar een kleine hoe veelheid stikstof bij het zaaien of als de plantjes flink boven zyn, uitgestrooid, dat maakt ze, als door gunstig weer ook aan de andere groeivoorwaarden is voldaan, wat sterk voor den winter en daarom is die be mesting zeker aan te raden. Voor deze herfst, bemesting zou ik echter aan willen bevelen 75 k 100 K.G. zwavelzuren amoniak of 60 k 90 K.G. Leunasalpeter BASF, alweer naar behoefte. Behalve de stikstof vergete men een oor deelkundige bemesting met fosforzuur- en kalimeststoffen niet. Ook hier zal de practijk moeten leeren hoeveel en welke uitgestrooid zullen dienen te worden opdat de bemesting zoo goedkoop mogelijk en toch voldoende ztj voor een groote oogst. Om hiervoor cijfers te geven is, gelet op de groote uiteenloopende omstandigheden, niet te doen. Deele de land bouwer de bemesting zoo in dat de teelt der graangewassen, de onmisbare schakel in het landbouwbedryf, nog zoo voordeelig mogelijk zy. Herfst. Door stormen moet de feestzaal nu onttooid Reeds is der voog'len lieve zang verdwenen Snel krimpt de dag der zonne gloed vliedt henen, En 't herfstkleed heeft zyn droevig vaal ont plooid. De herfstvlaag valt metdollen krygszangaan, Men hoort het woud onder zij ngeesel kermen, En klagen 'triet... De bloem smeekt om ontfermen. Maar 't wachtwoord dreunt: „Nu is 't de tijd van gaan"! Maar hoe de herfst moog geeselen ten bloeden, Met winter straks vernielzucht uit doe woe den l Nieuw leven schniit beschermd ten allen kant. Dat nieuwe lent' op tyd zal doen ontwaken, En andre zon tot rypen doen geraken Tot nieuwe herfst slechts 't tooisel [weer verbant. L. Goudswaard. [H1III1II OPLOSSINGEN DEB RAADSELS Ü1T 'T VORIG HOEKJE. 1. De schaar. 2. De torenwachter. 3. Niets. 4. XXI 111 990 5. Bezint, eer ge begint. 6. Aap, uil, adder, paard, duiven, bot, otter, NIEUWE RAADSELS. 1. Vorm een spreekwoord uit de volgende woorden en letters: het, uur, lijk, angst, eer, d, t en 1. (Van „Elsje"). 2. Wie kan een half uur in één richting loopen en toch altyd by huis blyven? (Van „Kees"). 3. Men gebruikt my op school en ik besta uit negen letters. 3, 6, 2, 1, 4 gebruikt de kleermaker. 8, 7, 9 is een griezelig beest. 4, 2, 5 is op ieder huis. (Van „Winnetou"). 4. X is een maat. X is een waterstand. X is een mast van een schip. X is iets, dat in vele tafels en kasten gevonden wordt. X is een wintervermaak. X is een vogelkreet. Op de kruisjesiijn staat een eigenschap, die jullie allemaal hebt, naar ik vurig hoop. Tante Fredy. DE PRUIMENJONGEN. Een arme daglooner woonde in een een1 voudige hut, met zijn drie zonen, die allen reeds nagenoeg volwassen waren. By de hut groeide niets dan één enkele pruimenboom. Maar deze had de eigenschap, dat hy het geheeie jaar door vruchten droeg en mooie lekkere vruchten ook. Nu was de koning van't land een liefheb ber van pruimen; en eens,in het midden van den winter, kreeg hij het plotseling in zgn hoofd, dat hij pruimen wou eten. Die waren nergens te krijgen en dat verdroot den koniDgzóó,dathij door't geheeie land bekend liet maken: wie hem een mandvol mooie lekkere pruimen ko.n bezorgen, die mocht naar de hand van zijn dochter dingen, en, als hij aan de te stellen voorwaarden voldeed, met haar trouwen, zelfs al was hy niet van adel. De arme lieden, die den wonderboom bezateD, hoorden dit ook en de oudste der drie jongens zei: „Daar wil ik op los". Hij plukte een mandje vol mooie pruimen en begaf zich op reis. Onderweg ontmoette hem een oude vrouw die vroeg: „Wat heb je in die mand?" „Padden, ouwe heks", zei de jongen norsch en ging verder, terwyl de oude vrouw mom pelde! „Dan hoop ik, dat het de mooiste pad den zijn, die men ooit gezien heeft." De jongen stoorde zich hieraan niet. Hij kwam in de hoofdstad by het koninkiyk paleis, waar hij, na zijn boodschap gezegd te hebben, werd toegelaten. De koning zat juist met de koningin en de prinses aan den maaltijdde pruimen waren dus zeer welkom. Maar toen de mand geopend werd, kropen er een groot aantal dikke vette padden uit. De koningin en de prinses schrikten hevig en ontvluchtten gillende het vertrek. De koning in woede ontstoken, gaf den jongen een schop, dat deze op den grond tui melde en meer zou gekregen hebben, had hij zich niet haastig uit de voeten gemaakt. Thuis gekomen vertelde hy, dat de koning hem, schandelijk genoeg, de pruimen had afgenomen, zonder er iets voor te willen geven. Zijn vader geloofde dit niet, maar zei „Je zult ze wel zelf hebben opgepeuzeld, want je bent zoo'n slokop, dat weet ik wel". (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2