IJNHAI Keurig zittend Haar Burgerlijke Stand VERKOOPINGEN. a ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 16 OCTOBER 1929. tabletten Bij Apoth. en Drogl»te» (Adv.) was op de blazer van G. Kooiman, lier had een briefje aan zijn poot met ipschrift: Opgelaten Zaterdag 12 uur. 'ictor 90 Mijl N.N.W., nog niet gevischt, t weer. Gegroet B. v. Duijn, woonachtig igstraat 37, IJmuiden. Tot lid van den Raad der gemeente is iwezen in de vacature door het ontstaan 'n. van Dam, den heer A. Human. El)WIEEDE. De afgeloopen week zijn hier verscheept ruim 100 balen uien. C. Erkelens was laagste inschrijver het vervoeren van 200.000 k.g. gedroog- Ichorei. De garnalenvisschers hebben de vorige van 80100 k.g. garnalen per dag en it gevangen. iDDORP. Zaterdagavond werd ten ver- i van C. Kaptein en P. Voogd bij in- ,ving verhuurd voor den tijd van 10 9 perceelen bouwland p. gemet c. 335 R.V.M. J. Mastenbroek ƒ153,— 254 K. Grinwis. „255,15 314 J. Mierop Lz. 158,- 422 J. Klepper 160,15 208 C. AkershoekWz. 102,02 208 T. Koek 104,- 208 J. Grinwis Lz. 108,50 251 L. AkershoekWz. 160,20 284} Kr. Grinwis Klz. 154,20 Tegen enkele wielrijders is met de ge len controle procesverbaal opgemaakt ms zonder belastingplaatje te rijden en n eenige winkeliers voor overtreding van jkwet en tegen een persoon met een op weg zonder de wegenkaart in zijn te hebben. De afgeloopen week hebben de gar- Jivisschers van 200-400 kilo garnalen .ngen, voor de drogerij van800-1200K,G. 'week. Zaterdag werden hier verscheept ruim balen uien, 700 balen koepeen en 650 King-aardappelen. Zaterdagavond werd ten verzoeke van wit Hoek bij inzet verkocht een woon- met 104J R. V. M. grond. Hoogste bieder Bakelaar Johz. 960,-. De afslag is laid op a.s. Zaterdag. Bij Joh. Bosland staat nog een kastanje- n in vollen bloei, en in den tuin bij Slis worden nog rijpe aardbeien geplukt. a.s. Vrtjmiddagmiddag 3 uur zal er reenteraads-vergadering plaats hebben. IEUWE TONGE. a.s. Donderdag 17 Octo- zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. i alhier een verkiezing plaats hebben van ■emachtigden van het Kiescollege. Aan ■eurt van aftreding zyn resp. Cor Kievit Lz. leijzer en A. van Alphen Hz. - In de afgeloopen week zijn uit deze leente vervoerd) 8590 balen uien, 2400 :n koepeen en 1800 H.L. aardappelen. - Tegen J. C. Holleman alhier is proces- oaal opgemaakt wegens overtreding der Tnkwet. Het huis bewoond door J. Kievit is rzien van het kenmerk, dat de besmet- ike ziekte Roodvonk er in voorkomt. i,,i De heer J. Holleman Wz. alhier, plukte Izijn tuin een pompoen, welk een gewicht van 15J K.G. Wel iets wat zelden voor at. IUDE TONGE. Ten bate der stichting r lijders aan vallende ziekten „Meer en Ich" te Heemstede is alhier 21,45 ge- [ecteerd. Zeldzaam, vlug. Schipper P. den Rooijen trok dezer dagen 's morgens 7J uur met i lading suikerbieten naar Dinteloord en |rde 's namiddags 5 uur van dien zelfden weer in de Kaai terug. Dhr. A. Hartman geraakte met een gen boonen in een sloot waarbij hij het keluk had onder de lading te komen, ppe handen wisten hem gelukkig spoedig zijn benarde positie te bevrijden. 'OLTGENSPLAAT, Tot onderwijzeres aan Byz. School alhier is benoemd mej. A. M. mdergem, te Sint Laurens bij Middelburg. De in deze gemeente gehouden collecte >r het Roode Kruis heeft totaal opge- .cht f 20.58. - Ouders van Zondag in de Ned. Herv. rk te doopen kinderen moeten Vrijdag- >nd half zeven daarvan aangifte doen in consistoriekamer. Het bestuur der afdeeling van „Het lene Kruis", heeft een ledenvergadering egd tegen Donderdagavond half zeven, n de beurt van aftreding zijn de bestuurs- en W. J. Donkersloot Lzn., J. van Ree A. Wagner. Bij de gehouden trekhondenkeuring rd hier slechts een exemplaar afgekeurd, tuigen voldeden aan de eischen. - Mej. Wed. Pollemans kwam tot de angename ontdekking, dat haar varken d in het hok lag. Het vleesch was voor consumptie ongeschikt. ROCKANJE. In het maandblad voor Ker kelijke Armenzorg van Oct. '29, komt een jaarverslag voor over den toestand der ver- eeniging van 1 Januari31 Dec. 1928 „Vredebeim" te Rockanje, „Tehuis voor ouden van dagen", waaruit blijkt dat het gemiddeld aantal inwonenden daar 50 per sonen was; dat, dank zij medewerking van allerlei aard, „Vredeheim" te Rockanje zijn goeden naam bleef behouden. In 't bijzonder wordt in 't verslag zeer waardeerend gespro ken over de Directrice Zuster H. J. van Eede, over haar zuster Mej. Zuster S C. van Eede, die eerstgenoemde tijdens haar ernstige ziekte zoo uitstekend verving en over den Medicus der inrichting Dr. J. H. van Soest. Ook wordt er in dat verslag ernstig aan gedrongen tot het versterken van de kas der vereeniging door meerdere giften, op dat het schoone doel, dat de vereeniging beoogt, nog beter slage. Zaterdagmiddag ongeveer 4 uur, in de nabijheid van 't café „Henrieka", kwam de landbouwer R. Wageveld, door onnoodig oversteken naar den verkeerden kant, met zijn fiets in aanraking met de van den tegen gestelden kant komende auto van Gebr. Toledo van Oostvoorne, waardoor een der beenen van den aanredene zoodanig gekwetst werd, dat opzending per Groene Kruis auto naar een Rotterdamsch ziekenhuis nood zakelijk was. Den bestuurder van de auto treft dus geen schuld. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 11 October 1929 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei ƒ6,— per 100 bos. Spinazie ƒ6,- tot -,- per 100 k.g. Aardbeien 0,65 tot 0,74 per k.g. Blauwe druiven 0,32 tot 0,52 per k.g. Pruimen (w.) tot per 100 kg. Victoria tot -,- per 100 kg. Boonen dubb.'stam 10,- t. 22 p. 100 k.g. z.d. 15,—tot ƒ27,—p. 100 k.g. enk. st. tot per 100 kg. stoksuiker tot p. 100 k.g. stamsnij tot - per 100 k, perfect 19 tot per 100 k.g. stoksnij 23 tot 45 per 100 k.g. Tomaten A 9,30 tot 12,10 per 100 k.g. B 8,40 tot 10,30 per 100 k Cf 7,10 tot 9,90 per 100 k.g. CC 3,10 tot 5,20 per 100 k.g. bonken ƒ7,20 tot p. 100 k.g. Komkommers (w.) 1,90 tot 2,80 p. 100 k.g. Augurken 0,08 tot 0,39 per kistje. Peen ƒ6,— tot 10,— per 100 bos. Kroten 2,50 tot per 100 bos. Kool (roode) 3,80 tot 7,70 per 100 stuks. Kool (witte) per 100 stuks. Kool (savoye) 2,10 tot ƒ8,60 p. 100 stuks. Bloemkool ƒ4,— tot ƒ14,— per 100 stuks. Andijvie 1,10 tot 2,10 per 100 krop. Uien 2,10 tot 4,50 per k.g. Tafelperen 0,07 tot 0,36 p. k.g. Tafelappelen 0,08 tot 0,26 p. k.g. Keukenappelen f 2,60 tot 10,— p. 100 k.g. Keukenperen 2,40 tot 8,10 per 100 kg. Spruiten 0,09 tot 0,30 per k.g. Selderij 1,20 tot 1,60 per 100 bos. Knolselderij 3,60 tot 5,per 100 bos. Meloenen 0,08 tot 0,26 per stuk. Kipeieren (netto) 7,80 tot ƒ8,lOp.lOOst. Aanvoer 15.600 stuks. Buitengewone vergadering van de leden der vereeniging S. B. Z. (Steun Bij Ziekenhuisverpleging) te Dirksland op Maandag 14 October 1929. De Voorzitter heet de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en zegt dat deze vergade ring eigenlijk lijkt op een Mobilisatie, daar onze verkenner, de penningmeester Touw, een vijand onzer vereeniging heeft ontdekt die onschadelijk gemaakt moet worden, n.l. een groot dreigend tekort over 1929 en even zoo over 1930. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna leest de Secr. de heer Rooij een door het bestuur samengesteld rapport het geen tevens als voorstel aan de vergadering is bedoeld. In het kort luidde dataisvolgti Een ernstig gevaar bedreigt onze vereeni ging. De penningmeester heeft een overzicht gegeven van den toestand der kas tot 1 Oct, j.l. De ontvangsten bedroegen toen ƒ6312,— en zullen op 31 Dec. a.s. bedragen ƒ7222, De uitgaven waren op 1 Oct. reeds 6773,— en zullen vermoedelijk op 31 Dec. a.s. de som van 9023,— bedragen. Alzoo een te kort van 1801,— over het boekjaar 1929. Over 1930 wordt dat tekort geraamd op 2500,—. De vraag is nu: „hoe moeten die tekorten gedekt worden"? Bekrimping op de verpleging zou kunnen geschieden door de zieken te verplichten naar het academisch ziekenhuis te gaan en een maximum te stellen voor vervoerkosten. Het bestuur wil hierin evenwel geen ver andering brengen te meer omdat de vrije keuze vau ziekenhuis reglementair is vast gelegd. Een bespreking over aanvraag van subsidie aan gemeente en diakonisn had tot gevolg dat het bestuur besloot daarop geen beroep te doen maar de vereeniging door eigen kracht staande te houden- Het steld daarom voori 1°. de contributie voor de leden van 15 jaar en ouder wordt met ingang van 1 Jan. 1930 verhbdgd van 6 op 8 cent per lid; 2°. Aan de leden wordt f legenheid gegeven zich vanaf 1 Jan. 1930 tot betaling eener hoogere contributie voor leden van 15 jaar en ouder te verbinden met in achtneming van de volgende schaal; week- contributie van 8-10 12 en 15 cent per week; 3°. Er zal een vrijwillige inschrijving worden geopend tot dekking van het ver moedelijk tekort over 1929 met een schaal van 1,—, 2,50, ƒ5, ƒ10,— enhooger. De voorz. zegt dat het tekort vermoede lijk van tijdelljken aard zal zijn o.a. door de voordeeier, die het v. Weelziekenhuis en het daaraan verbonden Flakkeesche Ziekenhuis, aan S.B.Z, zal bieden. De voorz. zegt dat de vele blindedarm operaties van grooten invloed op de kas ge weest en nog zijn en dat die operaties niet zullen verminderen, toonde hij aan door een uitspraak van een Leidsch professor die zeide; „dat het een ware epidemie was waarvan het einde nog niet te zien is". Dirksland deelde in die eipdemie in niet geringe mate mede. De penningmeester, de Heer Touw gaf hierna een gespecificeerd overzicht van het aantal operatie's waaruit bleek dat thans reeds, dus tot 1 Oct. 54 operatie's hadden plaats gehad waaronder slechts 2 kliniek- gevallen. Het vorige jaar waren in 't geheel 58 patiënten geopereerd waaronder 18 Kli- niekgevallen. Soeteman wil het tekort dekken door, aan de gemeente een renteloos voorschot te vragen van 3000,— te betalen b.v. na 5 jaar. Hij meende dat dan door de Van Weelstichting de financiën gunstiger zullen zijn en acht contributieverhooging voor de minder draagkrachtigen een bezwaar. Van Driel meende dat de hoogere contri butie gemakkelijk betaald kan worden. „Er moeten dan maar minder sigaren gerookt en wat minder kwatta gegeten worden"! P. Both acht 8 weken wachttijd te kort en wil daar 3 maanden van maken. Potter (bestuur) vindt de contributie be lachelijk weinig tegenover de vele zegenin gen die de vereeniging aan haar leden biedt. Poortvliet acht het beter niet om voor schotten noch om subsidies aan te kloppen by de Gemeente en kerkgenootschappen. Deze toch willen dan ook medezeggingschap hebben en we moeten baas in eigen huis blijven. Anders is het met het tekort over 1929 dat hij wel door de gemeente gedekt zou willen zien, omdat S.B.Z. zeer zeker de gemeentekas sterk ontlast van bijdragen in verpleging aan hen, die tot de werkende klasse gerekend kunnen worden. Hameete zegt dat een renteloos voorschot de vereeniging nog dieper in den put zou helpen omdat ieder jaar het tekort grooter zou worden. Bovendien strekt het werk onzer vereeniging zich uit tot inwoners van Som- melsdijk en Meliasant waardoor de kans op succes nog minder wordt. Rooij beantwoordt de sprekers en zegt dat een contributie van 6 cent te laag is. Voor subsidies en reutelooze voorschotten van genoemde lichamen is hij zeer bang daar deze zeer zeker op bezuinigingen aan zullen dringen, die de vereeniging niet kanaccep- teeren. Het Van Weelziekenhuis zou echter wel eens een gevaar voor onze vereeniging kunnen blij ken, daar immers vele leden zullen zeggen dat zij in dat ziekenhuis toch voor niets verpleegd of geopereerd kunnen worden De Penningmeester Touw beantwoordt in een uitvoerig betoog nogmaals de meeste sprekers, doch komt tot de conclusie dat alleen de bestuursvoorstellen uitkomst zullen bieden en slechts in de uiterste noodzaak bij de gemeente e.d. aangeklopt moet wor den. Bezuinigingen kunnen niet voorgesteld worden en zelfs de dureRöntgen-foto's z(jn noodzakelijk hetgeen blijkt uit het feit dat het vorige jaar bij 14 patiënten Röntgen foto's zijn genomen, waarna in 12 gevallen een operatie is gevolgd. Alsnu worden de voorstellen in stemming gebracht en met zoo goed als algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel om den wachttijd tot 4 maan den te verlengen, wordt aan het bestuur tot uitvoering overgelaten. De Voorzitter stelt alsnu voor om rechts persoonlijkheid aan te vragen voor Groene Kruis en S.B.Z, Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel ter afdoening aan het bestuur overgelaten. Hierna sluit de Voorzitter in enkele har telijke woorden de vergadering. b. Het Woonhuis waarin Kapperszaak aan den Dubbelen Ring aldaar. c. Het perceel Tuin- of Boomgaardland met schuurtje aan den St. Nicolaas- of Hovendreef aldaar, groot 0,08,94 Heet. (66 roeden S. M.) Ten verzoeke vau den Heer Joseph Kern, aldaar. Notaris VAN BUUREN. De politiek en de kerk. Het Volk meldt, dat zijn partijgenoot E. de Jong uit Nieuwerbrug bij Bodegraven, tevens lid van de Gereformeerde Kerk, her haaldelijk door dominé en zijn ouderlingen dier kerk bezocht werd om toch zijn lid maatschap van de S.D.A.P. op te zeggen. HU heeft evenwel nooit in het gesprokene door sociaal-democraten op de openbare ver gaderingen, huishoudelijke vergaderingen of in den raad iets kunnen vinden, dat in strijd was met zijn godsdienstige beginselendaar om heeft hy den heeren dan ook steeds ge antwoord, dat hjj lid bleef. Thans gewerd hem van den Kerkeraad te Nieuwerbrug de volgende brief: „Waarde broeder E. de Jong, Bij dezen deelen wij U mede, dat de Ker keraad in ztjn laatste vergadering besloten heeft, U af te houden van het Heilig Avond maal. En dat wegens Uw onkerkelijken wandel, en het feit, dat U zich aangesloten heeft bij de S.D.A.P., wier beginselen lijn recht indruischen tegen de beginselen van Gods Woord. Het doet ons leed, dat wij dit besluit moesten nemen. Van harte hopen wij dan ook, dat gij U van dezen zondigen weg zult bekeeren, en in allen deele zult gaan wan delen naar den eiscb van Gods Woord. O, zijt toch aan Uw belijdenis getrouw, tot eere Godsi Strijd den goeden strijd des geloofs Met heilbede en broedergroeten, Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk te Nieuwerbrug: (w. g.) Ds. D. LIGTER, Praeses. H. KONING Dzu., Scriba." Dit voorbeeld werpt wel een schel licht op het politieke karakter van de kerk, waarin zij zoo duidelijk optreedt als promotor voor het Kapitalisme. Men weet echter, hoe zij met één handomdraaien de bakens kan ver zetten, als het getij verandert. SOMMELSDIJK. GeborenGrietje d. v. J. Kastelein en T. de Vries. Ondertrouwd: A. L. B. Leeuwenburg 44 jaar en P. Schelling 40 jaar. DIRKSLAND. Geboren: Jacob, z. v. Abraham van Broek hoven en van Hendrika Verweij. Ondertrouwd: Bastiaan Bette, j.m.26j.te Melissant en Lijntje de Ruiter, j. d. 24 j. alhier. OOLTGENSPLAAT. Getrouwd: Lambrecht Mooijaart, 25 jaar en Johanna Verweij, 24 jaar. Op WOENSDAG, 16 Oct. 1929 bij Inzet en op WOENSDAG, 23 Oct. 1929 bij Afslag telkens des avonds 7 uur in het Hötel Spee te Sommelsdijk; van a. Het Woon- met Winkelhuis waar in tal van jaren manufaetuurszaak is ge vestigd op den hoek van den Dubbelen Ring te Sommelsdijk. DE MOORD IN DEN BLIJDORPPOLDER Aanvankelijk had de politie gehoopt, Zon dag in den loop van den dag gereed te ko men met het uitzoeken van den stapel in gekomen schriftelijke rapporten. Er worden uittreksels gemaakt en overeenkomende punten bij elkaar gevoegd. De uittreksel is op zich zelf al weer een respectabel dossier geworden, en hoewel men in den nacht van Zaterdag op Zondag tot 5 uur heeft doorge werkt en van Maandagmorgen 9 uur tot diep in den naGht in de weer is geweest,is men nog niet gereed gekomen, doordat Maandag er weer een reeks van nieuwe aanwijzingen en een stroom van rapporten van andere afdeelingen zijn bijgekomen. Zooals wij reeds meldden, wordt het onder zoek in verschillende richtingen voortgezet, Achteraf is dit een we! heel gelukkige maat regel gebleken, want het onderzoek in de richting van den Zaterdagmorgen gear resteerden man, die de eerste verdachte is, die werd opgesloten en tegen wien op het eerste gezicht nog al veel pleitte, is welis waar nog niet dood geloopen, maar heeft aan den anderen kant ook niet het resultaat opgeleverd, dat men er zich aanvankelijk van had voorgesteld. Het voortgezette onderzoek heeft evenwel aan het licht gebracht, dat tegen veel van die aanwijzingen aannemelijke verklaringen in het midden te brengen waren. Zoo was de man bij voorbeeld zoo zenuwachtig, omdat hij als recidivist in zedenmisdrijven, die beantwoordt aan het signalement van den dader, heel goed begreep, dat vroeg of iaat een ernstige verdenking tegen hem moest rijzen. Het alibi, dat hij opgeeft is vaag, maar onjuist is het vooralsnog niet gebleken. In- tusschen wacht men nog de resultaten van het scheikundige onderzoek van de kleeren af. Het is niet uitgesloten, dat deze man weer op vrije voeten wordt gesteld. Maandagmorgen om 7 uur trof een agent van politie, die op het terrein van het misdrijf surveilleerde, een man met een fiets aan, die op de komst van den agent zeerzenuw- achtig deed. Omdat hij eenigszins beant woordde aan het signalement, heeft de agent den man meegenomen. Deze verdachte gaf een alibi op, dat achteraf niet juist bleek te zijn. Eerst na een langdurig onderzoek kon worden vastgesteld, dat deze man evenwel niet de dader was, zoodat men hem weer heeft laten gaan. Zondagavond omstreeks 10 uur kwam er plotseling weer een aanwijzing in een andere richting, en terstond zijn de getuigen per auto opgehaald velen van de jongeren lagen al te bed om te worden geconfron teerd, maar men heeft den man niet herkend. In verband met den kolossalen omvang van het onderzoek is het mogelijk, dat zij, die hebben meegedeeld, dat zij iets in ver band met de zaak aan de politie hebben te verteilen, eerst over eenige dagen kunnen worden gehoord. De politie verzoekt aan deze persoDen, wat zij hebben mee te deelen, even voor zich zelf op papier vast te leggen, opdat bijvoorbeeld juiste tijdstippen niet in de herinnering vervagen. Op de Wtjnhaven is een fiets gevonden, waarvan het voorwiel is verbogen en de bagagedrager stuk is. Tot nu toe is geen eigenaar van deze fiets opgespoord kunnen worden. Of dit iets met de zaak heeft uit te staan, is niet bekend, maar men verzoekt den eigenaar van de fiets, zich even bekend te willen maken. De begrafenis van het slachtoffer. Maandagmorgen is onder een enorme be langstelling het stoffelijk overschot van Ma- rietje van O. begraven. In de r. k. kerk aan de West-Kruiskade is de driestemmige mis van requiem van Perosi gecelebreerd, waarna de stoet naar de ouderlijke woniug vau het slachtoffer, aan de Coolschestraat, is gegaan. Daar z(jn tal van bloemstukken en kransen waaronder er waren van de buren en van het spoorwegpersoneel D. P. aan den lijk wagen gehecht. Vervolgens is de stoet naar de katholieke begraafplaats gereden. Agenten te paard, op den motor, op de fiets en te voet, hebben onder leiding van de commis sarissen en hoofdinspecteurs van verschil lende afdeelingen voor een voortreffelijke afzetting gezorgd. Op de begraafplaats wer den slechts personen voorzien van een toe gangsbewijs toegelaten. Langs dengeheelen weg was er zeer veel belangstelling en overal hoorde men woorden van diepe deernis spreken. In de kerk, langs den weg en bij de be graafplaats waren overal getuigen uit de zaak met rechercheurs, omdat men rekening had gehouden met de mogelijkheid, dat de dader geen weerstand zou kunnen bieden aan de psychologisch zoo merkwaardige ver leiding om naar de begrafenis van het slacht offer te komen kijken. Maandag heeft de politie de beschikking gekregen over twee auto's van particulieren benevens natuurlijk de politie'-auto'som het onderzoek gemakkelijker te maken. Dejus- titieele dienst van het bureau aan de Groote Paauwensteeg is versterkt met tien recher cheurs van de centrale recherche. Dadelijk na de begrafenis is men met enkele getuigen er weer op uitgegaan om te gaan confron- teeren. De stroom van mondelinge, telegra fische en schriftelijke mededeelingen houdt steeds aan. Na de ontelbare klachten over het vervoer ook dat nog. Er is gedurende de laatste jaren herhaal delijk geklaagd over diefstallen uit verzen dingen welke door de Rotterdamsche Tram weg Mij. aan de Rosestraat te Rotterdam, hetzij per boot hetzij per tram, werden be hartigd. Men kon geen spoor van den dader vinden, totdat dezer dagen bij het fouilleeren van het personeel dat de loods aan de Rose straat verliet op den 26-jarigen loodsknecht R. S. een tafelkleed werd gevonden dat hjj op zijn borst verborgen had. De man is aan gehouden en daarna bleek, dat hij gedurende eenige jaren geregeld allerhande goederen uit de ter verzending gereed staande kisten of pakken heeft gestolen. In verband met deze diefstallen heeft de politie bovendien nog aangehouden den 32- jarigen J. H. en den 29-jarigen B. T. beiden loodsknecht die zich gedurende eenige maan den aan diefstallen uit de loods van de R. T. M. aan de Rosestraat hebben schuldig gemaakt. Er zijn huiszoekingen gedaan en daarbij werden vele goederen gevonden welke in be slag zijn genomen. LIJK GEVONDEN VAN JACHTOPZIENER. Met een kogel in het hoofd ontdekt In de bo9schen onder Moergestel (N.-B.) 's-HERTOGENBOSCH, 11 Oct. Gistermor gen is de 25-jarige jachtopziener J. Konings, in dienst van den heer Van den Berg te Moergestel, dood in de omliggende bosschen aangetroffen. Het hoofd was door een kogel, vermoedelijk afkomstig uit een revolver, doorboord. De kogel was aan den linkerslaap binnengedrongen en had het hoofd aan den anderen kant weer verlaten. De dood moet dan ook onmiddellijk zijn ingetreden. Wy vernemen omtrent dit drama nog het vol gende: Konings was Donderdag al vroeg in dienst gekomen. Toen hij hedenmorgen niet was teruggekeerd, zijn bij hem inwonenden on gerust geworden eu hebben de politie gewaar schuwd. Deze toog onmiddellijk op onderzoek uit en vatte dit zoo krachtig ter hand, dat het lijk reeds hedenmiddag in de dichte bos schen onder Moergestel werd gevonden. Het lag op den grond uitgestrekt en daar er in de nabijheid gsenerlei wapen werd aangetrof fen, trok men de conclusie dat hier van zelfmoord geen sprake kon zijn en Konings het slachtoffer is geworden van een iaffen overval. Hij stond in Moergestel en in zijn geboorteplaats Rosmalen zeer gunstig bekend en was pas drie jaar als onbezoldigd rijks veldwachter en jachtopziener by den heer Van den Berg in dienst. DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN. Doodeiyk ongeval te Hengelo. HENGELO, 11 Oct. Vrijdagmiddag reed de 19-jarige De Jong uit Groningen, tijdelijk hier wonende, op den Enschedeschen Straat weg naast een autobus. Om onbekende reden wilde hij voor de autobus de straat over steken. Ondanks het krachtige remmen van den bestuurder kon een aanrijding niet wor den voorkomen. De autobus giug over hoofd en borst van het slachtoffer, zoodat de dood onmiddellijk intrad. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. MIJDRECHT, 11 Oct. - De 63-jarige K. v. d. B. uit het naburige Kockengen begaf zich Sn wP> Als men zoo nu en dan 's morgens slechts W W een weinig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen; en het gevolg hier van is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten. (Adv.) per fiets naar Woerden. Op onverklaarbare wijze is hy te Geestdorp te water geraakt en jammerlijk verdronken. Men dacht pas aan een ongeluk toen enkele omwonenden geruimen tijd een onbeheerd rijwiel in het struikgewas langs den weg opmerkten. De politie werd gewaarschuwd en haalde met een dreg het ïyk van den ouden man spoedig op Nekkramp. Te Wormerveer is een geval van nek kramp geconstateerd. De patiënt is naar het gemeentelijk ziekenhuis vervoerd. Te Warffum (Gron.) is bij een tienjarig meisje nekkramp geconstateerd. Relletje te Maastricht. Te Maastricht is het in den nacht van Zaterdag op Zondag tot een botsing gekomen tusschen burgers en politie, waarbij een lid van de militaire politie, die assistentie ver leende, eenige lichte verwondingen werden toegebracht. Mislukte reclame. Zondag is kort nadat het luchtschip boven Rotterdam was geweest, een verkeerstoestel van de Kon. Luchtvaartmy. opgestegen,om reclamebiijetten uit te strooien. Daarbij is een pak in elkaar blijven zitten en met een geweldigen slag terecht gekomen op het dak van het verkooplokaal De Eendracht, aan de Keerweerlaan alhier. Een ruit van draadglas is versplinterd. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd. Pokken, inenten en gemoedsbezwaren. Men schrijft ons „Eenige aanteekeningen van een R'damsch geneesheer over de pokkenepidemie 1870— 1871", voorkomende in uw blad van Woens dag 1.1., bracht mij in herinnering, dat ik reeds eerder iets van dr. Carsten over de pokken en inenten had gelezen. Ik ben daarom aan het zoeken gegaan en vond in jrg. 1883 van Eigen Haard op blz. 140 wer- keiyk een verhandeling over ongeveer het zelfde onderwerp. Het is de moeite waard dit stuk te lezen. Zeer veel interessants komt er in voor. Mag ik daarom enkele passages overschrij ven en onder de aandacht van uwe lezers brengen Misschien dienen zy nog tot leering en bekeering. Blz. 143. „Het gereformeerd burgerwees- buis te Rotterdam met een vlottende bevol king van ruim 350 kinderen, oppassers enz. bleef gedurende de laatste 36 jaren van pokken bevrijd, met uitzondering van een oppasseres, die zich niet aan de kunstbe werking onderwierp. Zij leed aan pokken, doch gaf geen aanleiding tot verspreiding der ziekte in het gesticht. De vaccinatie wordt daar met zorg toegepast en te bekwa mer tijd herhaald". Bfz. 140. „Gemoedsbezwaren tegen de vac cinatie behoeven thans geen ernstige bestrij ding meer. Deze worden buiten ons land zelden, zelfs niet in het bij uitnemendheid rechtzinnige Schotland, vernomen. Hier te lande geraken ze ook meer op den achter grond, na de verklaringen van Da Costa (1), Groen van Prinsterer (2) enz. en niet het minst, nadat de toepassing der vaccinatie de gewenschte verbeteringen heeft onder- Deze verklaringen staan onder aan de blz. vermeld. Men leest daar (1) „Het staat alleen in de macht van God plagen te zenden over de menschen, maar ook die plagen weder weg te nemen, en zoowel het een als het ander te doen, hetzij onmiddellijk, hetzij (gelijk meestal zy'ne wegen zyn) door tusschenkomende middelen, waarvoor het meest dan ook de mensch, met de hem geschonken vermogens, dienst baar en werkzaam is. Zoo de vaccine een werk, niet van rnen- schelijke wijsheid, maar van goddelijke aan wijzing is, dan moet het middel ook zonder gewetenszwarigheid zijne werking kunnen doen". (2) „De vaccine is een openbaring Gods in Jenner, haren eersten verspreider". De orthodoxie verkondigt verder, dat de pokken zijn de slaande hand Gods en de vaccinatie des duivels is. Kan men echter niet met hetzelfde recht beweren, dat de pokken de slaande hand des duivels is en de vaccinatie het heil middel van een liefhebbend God? Harpagona. f Te New York (stad) is een vrouw gestor ven, dis van ontbering, ja van den honger, was omgekomen. Het bleek dat zij door „spaarzaamheid" een vermogen van b(jna een millioen gulden had byeengegaard, dat op solide, en bekwame wijze was belegd. BRIELLE van 4-10 Oct. GeborenHuig z. v. K. v. d. Kooij en A. Molendijk. Ondertrouwd: G. W. Klem en J.Sluimer. OverledenJohanna Pietroneila Hofland, 76 jaar wed. van L. Rademaker.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3