„Hotel-Restaurant SIMONS" PUROL er op Ingezonden Stukken LOGEEREN BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM, PIET SIMONS zorgt voor U Geeft U op als Abonné. JEUGDHOEKJE Pastor en pokken. 5 ONZE EILANDENjjVAN ZATERDAG 12 OCTOBER 1929. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente NIEUWE TONGE, op Woensdag 9 October des namiddags twee uur. Voorzitter Burgemeester Sterk. Afwezig Visbeen en Van der Vliet. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van W. Drooger dat hij zijn benoeming tot derde monteur aan de Motor brandspuit aanneemt. Voorzitter deelde mede dat door de andere monteurs mondeling de mededeeling is gedaan dat zij hun benoe ming aanvaarden. Procesverbaal van de kasopname bp den Gemeente-Ontvanger, waaruit bleek dat op 27 Sept. j.l. in kas was een bedrag van 707,29 overeenkomstig boeken en be scheiden. Een schrijven van de Gemeente Middel- harnis over de regeling van de vergoeding van het U.L.O. Daarin werd alsnog verzocht toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling evenals de andere gemeenten. Dat zij bevoegd is de leerlingen te weigeren uit deze gemeente indien niet in de kosten wordt bijgedragen. B. en W. stelden voor dit stuk zonder meer voor kennisgeving aan te nemen, het geen alzoo geschiedde. Op een verzoek van de DistriGts-arbeids- beurs om subsidie werd afwijzend beschikt. Besloten werd het aangaan van eengeld- leening groot 30.000,— voor de gasfabriek, waarvan het aandeel voor deze gemeente zal bedragen 4S50,— Voorzitter deelde nog mede dat over het vorig jaar de exploitatie-rekening zich wat gunstiger laat aanzien. Er zal een verlies zijn van 700,— en over dit jaar zal er waarschijnlijk geen verlies zijn. Een schrijven was nog ingekomen van de commissie van advies inzake de uitbreiding van de plaatsen. Deze commissie heeft inderdaad de ge meente bezocht en de mogelijkheden bespro ken. Gezien Ged. aan de Prov. Staten hebben voorgesteld om den provincialen weg door te trekken langs Nelisse, zoo naar den Oude Tongschendjjk, leek het deze commissie ge- wenscht om de uitbreiding in die richting ook te zoeken. Ik heb den heer van Boeien gevraagd of hij een uitbreidingsplan kon ont werpen en daarop hebben w(j nog geen ant woord gehad1. Ons rest dus momenteel niets als voor- loopig besprekingen te gaan voeren met de Diaconie over den aankoop van het land aldaar. Van Nieuwenhuijze meende dat er alleen aan de bestaande en te maken wegen ge bouwd moet worden om een weinig orde te scheppen in den bouw en de vorming der gemeente. Voorzitter zeide dat destijds met het kerk bestuur onderhandelingen zijn aangeknoopt over den koop van grond, doch daarvan wilde men toen niets weten. Nu is het weer voor een aantal jaren verhuurd, dus kunnen wp er niet anders aankomen dan langs den pijnlijken weg van onteigening. Kroon zeide dat indien de Prov. onder aan den djjk komt de Burg. Overdorpstraat dan doorgetrokken kan worden. Dit kon thans niet omdat men een te langen oprit kreeg naar den dijk. Dit komt dan te ver vallen. Voorzitter zeide dat de gemeente dan het Korteweegje wel weer terug zal krijgen als dat voorstel doorgaat. Daarop werd het besluit vastgesteld van de rooilijn langs de Prov. wegen. Van Ged. Staten was nog een schrijven ingekomen waarin werd medegedeeld, dat van alle gemeente-ambtenaren pensioens bijdrage verhaald moet worden. B. en W. stelden daarop voor om de sala rissen van de lagere ambtenaren der ge meente, waarvan tot heden geen pensioens bijdrage werd verhaald te verhoogen met een gelijk bedrag als wat aan pensioenbijdrage gestort moet worden. Alzoo werd besloten. Van Nieuwenhuijze meende dat dit wel wat eenzijdig was, zij genieten toch ook de voordeelen van het pensioen. Nelisse vroeg of dit dan nog met terug werkende kracht moest gebeuren. Voorzitter zeide te zullen probeeren deze regeling met ingang van 1 Jan. '30 van kracht te laten zijn. Daarna werd het voorstel van B. en W. aaugenomen. De gemeente-begrooting dienst '29 werd met enkele af- en overschrijvingen gewijzigd. B. en W. stelden voor het salaris van Zwerus te verhoogen van ƒ450,— op 500,— omdat deze meer werk heeft gekregen door het Gymnastieklokaal. Alzoo werd besloten. De voorzitter deelde mede dat ten opzichte van de watervoorziening bij brand een rege ling is getroffen. Met Nelisse is die zaak onder zocht en heeft het terrein gewaterpast, en met het aanbrengen van een paar buizen onder het Korteweegje door en het leggen van een paar dammen is die zaak klaar. De pas geslagen nortonpomp geeft voldoende water om ook die slooten van een 75 c.M. water te voorzien. De kosten zullen bedragen 133,— bij buizen van 20 c.M. en ƒ160,— bij 30 c.M". buizen. Besloten werd dit werk uit te voeren. Van het bestuur der muziekvereeniging was een verzoek ingekomen om een vastte tent te plaatsen aan den Ring nabij het huis van het Hoofd der School. B. en W. stelden voor, gezien het dan een verkeersobstakel zal worden hierop afwijzend te beschikken. Van Nieuwenhuijze meende dat indien men een tent maakt van 5 M. straal en deze een weinig over de Kerkgracht bouwt er geen verkeersbelemmering zal plaats hebben. Van Alphen meende dat het geen plaats was, zoo kort by de Kerk. "We hebben het gezien dat er feest en bidstond tegelijk was en dan is het voor de kerkgangers hinderlijk. Voorzitter. Die zaak kunnen wij beter laten rusten, die is voorbij en het is af te keuren apart kerk te houden als de muziek daar een uitvoering geeft. Nelisse zeide zijn medewerking niet te kunnen verleenen daar de tent te plaats het is eenmaal te kort bij de Kerk. Is de Kerkgracht ook niet van de Kerk dus daar zouden zij dan toch ook nog vergunning van moeten hebben om die over de gracht te bouwen. Van Nieuwenhuijze! Daar behoeven ze natuurlijk niet te komen. Voorzitter zeide van de plannen niets af te weten en stelde daarna voor dit verzoek nader te behandelen en de vereeniging eerst gelegenheid te geven haar plan nader uiteen te zetten. Alzoo werd besloten. Aangeboden werd de gemeentebegrobting dienst '30. De cijfers waren nog niet bekend, volgens mededeeling van den voorzitter. De voorzitter deelde mede dat gezien het saldo van '28 er eigenlijk geen belasting geheven behoefde te worden, doch omdat de finantien voor '31 wel heffing behoeven stelde spreker voor toch dit jaar ook een heffing te doen. Vaststellingen rekeningen '28. De heer Nelisse, rapporteur der commissie van onderzoek, deelde mede dat de commissie geen opmerkingen had en derhalve adviseerde tot goedkeuring over te gaan. De gemeente-rekening werd vastgesteld in ontvang op 84443,29£ en uitgaaf 67338,54$ alzoo in gewonen dienst met een batig slot van 17104,76. Wat betreft den kapitaal- dienst in ontvang met 7266,73 en uitgaaf met 6902,87, alzoo met een batig saldo van 363,66. Ook de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur werd vastgesteld. Van de N.V. Purfina te Den Haag was een verzoek ingekomen om een bezinepomp te plaatsen voor het café de Wit. Voorzitter deelde mede dat de pomp op eigen terrein komt te staan binnen het hek, doch dat de tank op gemeentegrond zou moeten komen. Nelisse meende dat indien men daarvoor vergunning gaf de boomen al daar onge twijfeld zouden dood gaan. Spreker meende dat er bovendien voldoende gelegenheid is ter verkrijging van benzine, en dit dus niet noodig was. Van der Kroon meende dat het verkeer ook belemmerd zou worden. Van Nieuwenhuijze vond dat het goed is als er concurrentie komt, doch was ook wel van oordeel dat het plaatsen van die tank juist voor den ingang van het café, dus tusschen de boomen plaatsen. B. en W. stelden voor op het verzoek af wijzend te beschikken, waartoe werd besloten. Tot onderwijzer werd benoemd de heer A. Hagens te Dirksland en tot onderwijzeres ■Mej. I van den Burg tijdelijk alhier. Rondvraag: Nelisse vroeg beter toezicht in den Ring tijdens de godsdienstoefening des avonds. Zondagavond was het een gejoel en getier waarvan de dienst hinder ondervond. De veldwachter, als bode aanwezig, deelde mede dat hij uit de berk was gegaan om daaraan een einde te maken, ook tot hem was het lawaai doorgedrongen. Van der Kroon vroeg afdoende verbetering van den Molendijk, daar de menschen in den zomer stikken van stof en in den winter omkomen in de modder. Besloten werd dat B. en W. moesten uit zien naar een goed procédé en daarvan de kosten op te vragen. Nelisse klaagde over de slooten achter den Molendijk. IDie zitten vol modder en geven geen water om bij brand te kunnen blusschen. Spreker vroeg aan B. en W. om stappen te doen daar tot rioleering te komen, desnoods al moet de gemeente het geheel alleen betalen, want 't is daar een onhoud bare toestand. Meerdere leden waren dit wel met Nelisse eens. Prince zeide destijds met de eigenaren aldaar reeds over gesproken te hebben, doch die hebben liever dat de sloot zoo blijft, ook al is deze in een vervuilden toestand, daarom ben ik er niet voor dat de gemeente dien boel daar eens opknapt en heiningen zet ten gerieve van die bewopers die er zelf niets voor over hebben. Nellisse zeide dat de dempinjf een algemeen belang was en niet alleen voor die menschen. 'tls een poel van ongerechtigheden. Nieuwenhuijze vroeg of de verlichting op Battenoord nu voldoende was, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordde. Daarna werd de vergadering gesloten. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huid.verwondingen Het verzacht en geneest (Adv.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Daar verscheidens lezers van uw blad ook de N. R. Courant lezen, lijkt het mij niet ondienstig ook hier een kleine uitéénzetting te geven omtrent een critieb van den heer Siegfried van Praag overt Het Geslacht der Santeljano's. Pijnlijk werd ik n.l. getroffen door ge noemde recensie van den heer S. v. Praag over dit werk. Deze critiek maakt sterk den indruk zeer geforceerd, gezocht te zijn, uit zucht of noodzaak óm te critiseeren. Stellig had ik dan ook een protest van elders tegen deze critiek verwacht, doch blijkbaar bestaat er in de literaire wereld geen hoog6r beroep tegen het veto van den heer S. v. P. Met inspanning van alle krach ten toch is het dezen gelukt enkele symp tomen naar voren te brengen, die misschien vanuit technisch oogpunt voor critiek in aanmerking komen, doch dat is hierbij nog geschied op een w(jze, dat de lezer ze naar willekeur of naar gelang zijner verbeeldings kracht kan kwalificeeren en deze negatieve houding maakt het dubbel onaangenaam. In werkelijkheid zouden de opgespoorde symptomen door een ruimen geest worden geïgnoreerd, uit waardeering voor het vele goede. Men moet toGh den dorschenden os niet muilbanden. De kunstenaar in Santeijanos, die een beschaving heeft doorgeworsteld in al haar strophen en die eindigt, als gewoonlijk, met het leed der teleurstelling, wil, mbet uiting geven aan een gepijnigde ziel en wil, kan niet loopen aan den leiband van een woor denboek, grammatica oi literaire conventie; hij laat ons niet lezeD, neen, hjj laat ons drinken uit zijn ziel, die niet één snaartje van het samengestelde menschelijk gemoed onaangetokkeld laat; wij absorbeeren,zonder ons bewust te zijn van de aanwezigheid van woorden en zinnen. Een weinig geest verwantschap ook nög zoo verre met des schrijvers ziel is voldoende om zijn werk te waardeeren als een kostelijk goed. 3 Wees niet bang voor wasschen en ver- schoonen, die stichten hier geen kwaad maar goed. 4. Bestrijd de koorts niet door koorts- werende middelen, maar door afwasschingen. 5. Geef tegen den prikbelhoest bij 't oudere kind kleine stukjes ijs. Stoom bij het kleinere. 6. Zorg zooveel mogelijk voor voldoende voedselopname. 7. Wapen U met geduld tegenover het lastige humeur van de(n) kleine(n) zieke. 8. Leer het kind bij het snuiten het ééne neusgat open te houden, infecteus vocht kan anders in de verbindingsbuis tusschen neus en oor komen. 9. Laat u niet misleiden door de schijn bare gezondheid na den eersten koortsdag. 10. Beschouw het koortsvrije mazelen- kind niet als volkomen gezond. De vatbaar heid is gedurende eenigen tijd nog verhoogd. en het gebruiken van een middagmaal is eeti kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. (Adv.) Sommelsdijk, Oct. '29. Binnenweg. A. v. d. P. Ais baby tieu maanden is. Ongeveer in zijn tiende levensmaand tracht baby zich al zelf op te richten. Het is echter verkeerd het kindje rechtop te zetten vóór het door eigen pogingen heeft getoond hiertoe de kracht te bezitten. Niet zelden ontstaan daardoor verkrommingen der wervelkolom en stoornissen in de ontwikkeling van in wendige organen. Evenmin moet men zich haasten het kindje te doen loopen. Het moet op den grond leeren kruipen en zelf opstaan. Ook van te vroeg loopen kunnen alweer ernstige vervormingen het gevolg zijn. Het baden en wasschen van baby. In het eerste levensjaar moet baby min stens eenmaal daags in zuiver, lauw water gedurende 5 minuten gebaad worden. Men gebruikt voor het kind afzonderlijke wasch- doekjes en handdoeken, speciaal voor het bovenlijfje, andere voor het onderlijfje, andere voor het ondergedeelte. Het water mag in de eerste weken niet warmer zijn dan 28 graden Reamur (35 graden Celsius of 95 graden Fahrenheit), later iets minder warm. Men gebruikt zuivere, niet te sterk geu rende zeep. Komt het kind uit het bad, dan wordt het onmiddellijk geheel in een verwarmden badhanddoek gewikkeldeerst den rug, daar na de borst en vervolgens de overige ge deelten afgedroogd. Neusgaten en oortjes worden iederendag schoongemaakt met een stukje watten, dat eerst gedrenkt, tusschen de handen gerold en dan voorzichtig een eindje in het oor of het neusje gedraaid wordt en weer uitge haald. Voor elk oortje wordt een nieuw watje gebruikt, evenals voor elke neusopening. De gebruikte watjes worden direct vernietigd. Als baby hoest, als hij buikloop heeft of ontsteking aan de oogjes, mag hij niet ge baad worden. Gedeeltelijke wasscbingen met lauw water hebben plaats onmiddellijk en zoo dikwijls als dit noodig is. Als een luier wordt afge daan, moet het kindje daarna onmiddellijk worden gewasschen. Behalve dat het kindje 'smorgens na het ontwaken wordt gewasschen, wordt het dit ook gedaan des avonds vóór het slapen gaan. Het wasschen en baden moet altijd geschie den vóór de voeding. Dr. A. K. W. Arntzenius. Tien geboden voor oen „mazelen-moeder". Onlangs gaf een bekend vrouwelijk arts onderstaande tien geboden vooreen „mazelen- moeder", d.w.z. een moeder die haar kinderen, welke aan mazelen lijden, moet verzorgen 1. Voorkom zoo mogelijk de besmetting voor het kind tusschen de 6 maanden en 6 jaar en het kind waarbij g(j reden hebt te vreezen voor tuberculose. 2. Laat licht en lucht vr(j in de zieken kamer komen. Maak de kamer niet warmer dan 18 graden C. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. In een zaak van A. K., 57 jaar, garage houder te Nieuw Helvoet, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Brielle, waarbij hij wegens overtreding van de wet op de openbare middelen van vervoer hij had onder de gemeente Nieuw Helvoet ge reden met een autobus, die niet door het gemeentebestuur was goedgekeurd, was veroordeeld tot ƒ.20 boete subs. 20 dagen hechtenis, heeft het O.M. geëisebt bevestiging van het vonnis. Mr. Hoeffelman betoogde, dat verdachtes verweer, dat de keuringsdienst voor auto' te Rotterdam hem had laten berichten, dat zijn bus niet meer gekeurd behoefde te wor den, niet op ging. De dienst had eenvoudig gezegd, om verdachte geen onnoodig geld te laten uitgeven, dat die wagen niet gekeurd zou worden, omdat ze toch zou worden afgekeurd. Mr. W. J. C. A. Nijgh vroeg veroordeeling zonder toepassing van straf. Er is over deze bus al zooveel te doen geweest, verdachte is zonder waarschuwing geverbaliseerd en heeft onmiddellijk de bus opgeruimd. Verdachte beweert, dat de wagen niet slecht was. Integendeel: ze was het neusje van de autobussenzaken. Waarom ze dan in Nieuw Helvoet niet op den weg mocht komen, trad uie aan het licht. De waarde van oud papier. Gooit uw oude kranten en papieren niet in den vuilnisbak, ze kunnen nog op ver schillende manieren nuttig zyn. Wordt zoo'n stapeltje kranten stevig met een touwtje bijeen gebonden en een weinig met water bevochtigd, dan geeft het, in 't midden van uw keukenkachel geplaatst, een groote hitte. Legt ge oude kranten onder het linoleum, dan helpen ze dit langer goed te houden en vormen tevens een zacht kussentje onder uw voeten. Ook is een tot een prop gemaakte krant een uitstekend middel om ruiten te polijs ten. Mislukte inmaak. Hier en daar zullen wol huisvrouwen zijn, die op zekeren dag met misnoegen kijken naar de flesschen sjalotten, komkommers, augurken of andere vruchten en groenten, die van den zomer zoo zurgvuldig met azijn ingemaakt zijn. 't Is alles zoo secuur ge schied en zie nu die schimmellaag. Wanhoop niet, lieve lezeres, als u zoo iets overkomen is. We kunnen uw ooft nog best redden. Of het regel is? Neen; azijn is een bederf werend product, du3 het had niet zoo mo gen zijn. Dat de schimmellaag er wél is, bewijst, dat öf de azijn niet aalvrfl was óf de vruchten óf het ooft te waterrijk waren. Men had dit kunnen bestrijden, door den azijn eerst te koken en de in te maken produc ten bestrooid met zout een nacht weg te zet ten en ze vóór het inmaken af te drogen. De azijn zou dan noch door de zoogenaam de azijnaaltjes, noch door vocht verhinderd zijn geweest, zijn bederfwerende werking uit te oefenen. Hoe nu de mislukte inmaak nog gered kan worden? Door eenvoudig den inhoud der flesschen op een vergiet uit te storten, de vruchten flink te overspoelen met schoon- stroomend water, ze goed te laten uitlekken en weer in de schoon gespoelde, goed uit gelekte flesschen te doen. Men kookt vervolgens nieuwen azijn, Iaat dezen koud worden en giet hem in de fles schen tot de inhoud goed onder staat. Oude lakens. Lakens, die in het midden beginnen dun te worden, kunnen nog lang mee, als ze middendoor geknipt worden en de zelfkan ten netjes weer aaneen worden genaaid. De dunne gedeelten hebben dan veel minder te ltjden. Ter meerdere stevigheid kan langs de zijkanten een reep katoen worden tegen genaaid. Is een laken op verschillende plaatsen versleten, dan kunnen de beste stukken nog heel goed gebruikt worden om er kinder lakentjes of sloopen van te maken. Wilt ge dunne plaatsen herstellen, gebruik dan steedb lapjes van hetzelfde linnen, die onzichtbaar kunnen worden ingestopt. Ver stel lakens altijd vóór ze in dewaschgaan. Wacht nooit tot het gaatje een gat en het scheurtje een scheur is geworden, maar her stel de kleinste ongerechtigheid. Kunnen oude tafellakens niet meer ver steld worden, dan kunnen de beste stukken nog prachtig dienst doen voor kinderservet- jes, buffetkleedjes, kleedjes in dienbakken en broodmand enz. enz. Stukken damast zijn prachtige doeken voor het nadrogen van glas- en zilverwerk. Nuttige Wenken. Het aanslaan of zwart worden van de lepels kan gemakkelijk voorkomen worden door ze te wrijven met een beetje mosterd, opgelost in melk. Kachel of fornuis zullen mooier zwart worden, als bij het potlood een beetje koude thee wordt gevoegd. Wat ge vermijden moet. Vermijd in alles het hyper-moderne, ook in uw kleeding, ook in uw huisraad. Bedenk, dat het overdrevene geen stand kan houden en dat een telkens veranderende smaak van een wisselvallig temperament getuigt. Tracht angstvallig elk „teveel" te weren, niets is hinderlijker dan té volle kamers, té vriendelijke gastvrouwen, té overladen maal tijden, té vrij opgevoede kinderen en té langademige raadgevingen. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIG HOEKJE. 1. Franeker. Franklin. Rhenen. Arnhem. Napels. Kampen. Linge. Italië. Noordzee. 2. Melanie. 3. Odessa, Edessa. 4. Les, bos; Lesbos. SlEUWE RAADSELS. 1. Twee oogen heb ik, twee vingers gebruik ik; Wat lang en groot is maak ik klein, En scheid wat niet te saam mag zyn. Wie ben ik? (Ingez. door „Doornroosje"). 2. Wie bekleedt het hoogste ambt? (Van „Pieter"). 3. De luie doet het, de doove hoort het, de arme heeft het en de blinde ziet het. Wat is dat? (Van „Elsje"). 4. 21 111 is 990. Hoe kan dat? (Van „Viooltje"). 5. Welk spreekwoord staat hier „nTigeb eg ree tnizeb?" (Van „Raadselaar"). 6. Verborgen diernamen. a. Het knaapje huilde van pijn. b. De schilder zet de ladder tegen den muur. c. De jongen deed twee paar duiven in de til. d. In Scheveningen z(jn veel botters. (Van „Old Shatterhand"). GRAPJES. „Jan" zegt meester op school, „welke tanden komen het laatst?" Jan denkt even na, glundert en zegt dan „de valsche, meester". „Kijk Moeke", zei Pietje, toen de lamp stoomde, „de lamp steekt z'n tong uit". Toen diezelfde Pietje eens een kikvorschen- poot in de kool vond, zei hij: „Als ik die kool was geweest, was ik weggeloopen toen Mina met 't mes kwam om me af te snijden". „Heb je je broertje een deel van den appel gegeven „Ja opa." „En welk gedeelte dan?" „Het klokhuis, dan kan ie de pitjes plan ten én zelf een heelen appelboom krijgen." aanleiding ultra-orth het herde ting een kort is G zelfs ondo in het go[ iets bescn en kinder gen oprez meenschq oer-oude alle vreel moet zet Alleng ren tot wetgever! inzicht wierpen, lichamel strekten. Koe moet de predikant op ziekenbezoek jich gedragen jegens lijders aan besmette lijke ziekten? - Hp kun hun geen geeste lijken bijstand weigeren en hij mug de gomeente niet schaden door het overbren gen van besmetting. Hue men het dilem ma tracht op te lossen. - Hygiëne in do Kerk voorbeen en thans. Een predikant niet alleen theoloog, maar ook pastor. Derhalve beperkt zijn ambtstaak oich niet tot het oplossen van de vraag, wat ie oorzaak is van het uitbreken eener be smettelijke ziekte, maar bovendien plaagt jem het praktisch belangrijke probleem, welke houding hy' in zijn herderlijk werk tegenover de lpders heeft in te nemen. Want ook in de kringen, waarvoor ds. Hagen zijn vernuftige verklaring omtrent het ontstaan van de ziekte heeft afgelegd, staat men aan besmetting bloot. Het Oude Testament geeft reeds voorbeelden, dat God's oordeelen zich massaal voltrekken en dat slechts bij uit zondering een Ark des Behouds voor de geloovigen klaar staat. Godvruchtige lieden, die kloekmoedig hebben geweigerd, zich tot Kaffergewoonten te leenen, bezitten geen waarborg, dat de straffende Hand hun voor bijgaat en wy zouden tot zonderlinge ge volgtrekkingen komen, zoo wij moesten aan nemen, dat iedere lijder aan kafferpokken zich aan kafferdansen bezondigd heeft. Derhalve: de pastor, van welke kerk of richting, heeft bij ziekenbezoek met de pok ken rekening te houden. Wat moet by doen? De practische vraag is moeilijker te beant woorden dan de theoretische vraag naar het ontstaan. Juist de lijder aan besmetteiyke ziekte heeft behoefte aan zielszorg; in zware gevallen vanwege het levensgevaar, maar ook in de lichtere wegens zyn afzondering. Wanneer de menschen hem schuwen uit vrees voor besmetting, zal de vertegenwoor diger van het goddelijke hem dubbel wel kom zijn. Maar mag de predikant zich wagen aan de besmetting? Angst voor lijfsbehoud kan voor den rechtgeaarden ambtsdrager geen reden zijn, om den lijder aan besmettelijke ziekte voorbij te gaan. Juist in tyden van pestilentiën hebben de godsdienstige voor gangers gelegenheid hun geloofsmoed en offerbereidheid te toonen. En de geschiede nis waagt van menig voorbeeld, waarin een geliefd predikant of pastoor dergeiyke ge varen getrotseerd heeft. De predikant echter heeft een gezin en kan de besmetting op zyn huisgenooten over brengen. En bovendien, in zijn herderiyk werk, op huisbezoek en catechisatie, komt hij met tal van gezinnen in aanraking. Mag hij deze aan het gevaar blootstellen Moet het zieleheil van den enkeling zwaarder wegen dan het lichamelijk heil van de massa? De verstandige pastor zal zich in dergelijke omstandigheden met den arts in verbinding stellen en zyn optreden mede van het des kundig oordeel laten afhangen. Hiermee wen telt hij echter de moeilpkheid af op een ander, die nu op zijn beurt voor de ambte lijke verantwoordelijkheid komt te staan. Het advies van den dokter zal in twijfel achtige gevallen soms mede afhankelijk z(jn vau de houding welke de betrokken genees kundige inneemt ten opzichte van godsdienst en kerk. Somtijds zijn de medici tegenover het be smettingsgevaar van den predikant wel wat eenzijdig voorzichtig. Wij herinneren ons, hoe op zeker dorp een paar gevallen van diphtherie voorkwamen i bij den winkelier, bij den slager en in het gezin van den pre dikant. Terwijl het waarschuwend briefje bij den winkelier mocht verdwijnen tusschen de aankondigingen van schoensmeer, mar garine en andere waren op het reclamebord en bij den slager geplakt werd op de van den tveg af onzichtbare deur van het slacht- hok, kreeg de predikant het verbod, catechi satie te houden, op huisbezoek te gaan en de kerkeraadskamer te betreden. Alleen mocht hij preaken, zoo hy zonder den ge- bruikelijken handdruk aan de kerkeraads- leden én zonder het gebruikelijke praatje vóór en na den dienst den kansel besteeg en weer' afliep. Hij heeft van deze weken lange discipline althans de voldoening gehad, dat, toen er later in het dorp een epidemie uitbrak, de schuld daarvan althans niet bij hem heeft gelegen. Inmiddels is het voor den pastor ten allen tijde zaak, in zijn bezoek aan besmettelijke zieken alle mogelijke voorzorgsmaatregelen in acht te nemen en deze bezoeken tot het noodige te beperken. Vooral op het platte land beschouwen vele gemeenteleden het ziekenbezoek van den predikant nog te veel als een afleiding, als een verzetje. Bij be- smetteiyke ziekte kan alleen ernstige be hoefte aan geestelijken bijstand het zieken bezoek rechtvaardigen. Men heeft bij de bespreking van dit on derwerp, dat in de praktische zielszorg een afzonderlijk hoofdstuk beslaat, wel eens den voorslag gedaan, in tijden van epidemieën een bepaalden predikant af te zonderen voor het bezoek aan de besmettelyke zieken. Dat een dergelijke oplossing alleen mogelijk is in een groote gemeente met veel predikan- ten, ligt voor de hand. En zelfs daar kan.l men moeilijk een ambtsbroeder missen, w(jl men voor het gewone gemeentewerk reeds handen te kort komt. Want natuurlijk ver onderstelt men, dat zoo'n predikant „voor de vervulling van bizondere werkzaamheden" van het overige gemeentewerk vrijstelling krijgt, inzonderheid wat betreft catechisatie, vergaderingen, huisbezoek en ander herder iyk werk, dat hem met andere menschen in aanraking zou brengen. AAR Een uit nig lid Aard Voor ben ge\| en die aardapp; ingekut appelenj pips al Volgf consulej hoven, appele: in ver niet t voeder] in voe 1 k (ca. graan Vro kookt terug aarda. worde: aarda melkd Voljj men a voedei effect vloed, heden geen j den Het Bakh< aan anderl wordé acht omda in dd knoll geva: bij n zettej men (die Bij 1 aard echt- hebt^ rant 25 a Kg. sel per aard B. note B i not4 aan de app| pro kal kraj 5 kar ma] ma toe (m dei te len i iPu he zie n aanraKiiig zuu ui^u6vu. Het is wel merkwaardig, dat juist naar'zie

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2